wico DE AFZETPROBLEMATIEK VAN VERSE GARNALEN Kindertheater uit Middelburg trad op in bibliotheek Zierikzee Nieuwe vondsten in gevangenis van Stammheim Formatie zit muurvast op DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gebruikte meubelen als nieuw Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen voor prima gebruikte meubelen GELD NODIG Geregelde aanvoer noodzakelijk De Kinderboekenweek zetelverdeling Arbeid in gevaar NIEUWSBODE Maandag 24 oktober 1077 134ste jaargang Nr. 22189 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Janne wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. T\ A C 13 17 T* 1 O Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,IN DIT NUMMER: O# l •(^•V lil JLIGVIföZCOSC Y(1(4(1 Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. MAANDAG GESLOTEN Burg Boumaristr.11 Nieuat^rKarK Tel 01114-1373 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor 31. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 DEN HAAG, 23-10. Tegen veler verwachting in zijn de informateurs Vrolijk en Verdam en de fraktielei- ders Van Thijn (P.v.d.A.), Van Agt (C.D.A.) en Terlouw (D'66) het zater dag nog niet eens geworden over de zetelverdeling in het tweede kabinet- ZIERIKZEE. Een bedrijj ie Renesse zorgt voor vervoer van Delta Sport- atleten. Zaterdag jl. was dat voor het eerst. Hier een plaatje voor de bus. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Tijdelijk regen In de nacht en ochtend plaatselijk enige regen, gevolgd door perioden met zon, het eerst in het westen van het land; matige tot krachtige wind, eerst zuidelijk later ruimend naar zuidwest tot west; minima omstreeks 10, maxima circa 16 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturenomstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 proeent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 N.B. Voor de temperaturen geldt procent. voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN 3IAANSTANDEN 25 okt. Zon op 7.22, onder 17.26 Maan op 16.48, onder 5.25 Volle maan: 27 okt. (0.35) HOÖG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 okt. 2.04 14.17 7.41 20.02 Springtij: 29 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 24-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het front van een depressie boven het zeegebied tussen IJsland en Schotland trekt de komende nacht en ochtend van zuidwest naar noord oost over ons land. Deze passage zal gepaard gaan van tijdelijke regen, waarna we dinsdag overdag weer opklaringen mogen verwachten. Op dc Atlantische oce aan heerst een levendige depressie- aktiviteil. Door de aanwezigheid van oen groot hogedrukgebied. dat zich uitstrekt van west-Rusland over midden Europa lot aan de Azoren, worden deze depressies gedwongen een noordoostelijke koers te volgen. Het ziet er naar uit, dat het hoge drukgebied nog enige versterking zal ondergaan boven do Golf van Biscaje met een uitloper naar de Britse ei landen. Hierdoor blijft west Europa in een zuidwestelijke stroming, die voor de tijd van het. jaar vrij zachte lucht aanvoert. BRUINISSE, 24-10. Oiuler auspiciën van hel Instituut voor Visserijprodukten T.N.O., werd onlangs in IJmui- den een bijeenkomst gehouden waarin de heer F. Jan sen te Brouwershaven, één der voornaamste garnalen- exporteurs van het land, een inleiding hield over de afzetproblematiek van verse garnalen, die nogal wat problemen geeft. teerd. Dat zou beter kunnen als er betreffende die aanvoer meer sa menwerking was onder de vissers onderling en met de handel. De han del moet er voor zorgen dat de met zorg opgebouwde exportmarkt niet verloren gaat. Daarom zal de handel, als er niet voldoende Hollandse gar nalen worden aangevoerd, Duitse moeten inkopen; dit is beter voor handel en visserij dan de Duitse handel gelegenheid te geven de Hollanders van de Franse en Bel gische markt weg te dringen. Ongeveer vijftig kinderen genoten van het succesvolle optreden van de koning, de koningin en nog wat per sonen in het stuk „Het ei". De bibliotheek heeft nog meer pro grammapunten voor de kinderboe kenweek. Al vanaf vorige week woensdag worden sprookjeskleurpla ten, boekenleggers en keuzelijstjes van boeken uitgereikt. Voor de groep kinderen tussen 9 en 12 jaar is er verder nog een wedstrijd in het zoe ken van verborgen boektitels en toe komstige „schrijvers" kunnen zich uitleven in het afmaken van een sprookje. Vanavond (maandag) geeft Miep Diekman voor 12-jarigen en ouder een lezing over haar werk als schrijf ster. De boekenweek duurt tot zater dag. Advertentie Den Uyl. Van Agt hield vast aan een verde ling van zeven zetels voor P.v.d.A., zeven voor het C.D.A. en één voor D'66. Bij twee zetels voor D'66 zal justitie of onderwijs naar het C.D.A. moeten, aldus zijn opvatting. De informateurs trokken zich za terdagmorgen terug voor nader be raad. In Den Haag bestond zaterdagmor gen de indruk dat er alleen nog maar gesproken hoefde te worden over de vraag of D'66 één of twee ministers posten zou krijgen. Van Agt heeft dit vraagstuk echter gekoppeld aan de zeteltoedeling, waarop de drie partners elkaar in de nacht van vrij dag op zaterdag,in beginsel hadden gevonden. In die verdeling zou D'66 justitie krijgen. UTRECHT, 22-10. De Industrie bond NKV sluit „keiharde" akties niet uit om de werkgelegenheid bij dc schrijfanaohinefabrieken Sporry- Univac in Den Bosch (700 man) en Adler in Cuyk (418 man) te behou den. Volgens de bonden is do situatie bij Remington zodanig dat de pro- dulct.ie van schrijfmachines eind 1978 zal zijn gestopt. De dirciktiie van het bedrijf heeft eerdere mededelingen van de bond met klem van de hand gewezen. Het zou volgens de bedrijfstop juist erg goed gaan. Zo is er direkt al de vraag „wat is vers", want verse garnalen zijn al- tjjd gekookt; verse garnalen in de 2in van verse (ongekookte) vis wor den niet meer aangevoerd. De hande laar die tegenwoordig garnalen van de gamalenvisser koopt, moet zich eerst afvragen „hoe vers zijn ze" en dan nog oppassen voor bederf, want gekookte garnalen zijn daar zeer ge voelig voor, vooral in de zomer. „Er is geen exact antwoord te geven op de vraag hoe lang verse garnalen houdbaar zijn". Een ander probleem van de gar- nalenhandel is de onregelmatige produktie. Vroeger was er de zg. tax-visserij: de handel bestelde een bepaalde hoeveelheid en de garna- lenvissers gingen die vissen. Voordat hij nieuwe voorraad bestelde zorgde de handelaar wel eerst door zijn voorraad heen te zijn. De aange voerde garnalen werden gepeld en ze gingen dezelfde dag of bij een laat tij de volgende dag s' morgens vroeg op transport. Er werden werkelijk verse garnalen geëxporteerd en de handel had wat dit betreft geen problemen. In Duitsland kent men dit systeem nog wel; in Nederland is dit verleden tijd: de handel is vol komen afhankelijk van de aanvoer die nu overvloedig en dan weer zeer schaars is. De praktijk is meestal: overvloedige aanvoer in het week einde; het pellen moet dan gebeuren in een daarvoor minder geschikte Advertentie ZIERIKZEE, 21-10. Het kindertheater „Deurtje open, deurtje dicht" uit Middelburg, was vorige week vrij dagochtend in de openbare bibliotheek in Zierikzee, ter gelegenheid van de kinderboekenweek. tijd. De handelaar moet de voorraad zodanig regelen dat hij enige dagen vooruit kan maar tevens goed let ten op de houdbaarheid van zijn pro- dukt. De handelaar De handelaar moet vooral ook zor gen voor een geregelde werkvoorzie ning voor de pellers en pelsters, ko men deze mensen zonder werk dan gaan ze naar een pelbaas die wel werk voor hen heeft. Om werk voor de pellers tevinden moet de hande laar soms duur inkopen, tegen zijn zin en minder geschikt voor zijn ex portplanning. Invoer uit Duitsland als de aanvoer schaars is een middel dat soms erger is dan de kwaal en een 'tegenvaller voor de Nederlandse visser, die - soms na een stormweek - moet konstateren dat de markt verzadigd is omdat de handel zich van Duitse garnalen heeft voorzien. Onevenwichtige prijsvorming is een veel voorkomend euvel en zowel voor de visser als de handelaar een onaangename situatie. De heer Jansen meende dat maar één antwoord mogelijk is op de vraag hoe verbetering kan worden verkregen in de labiele situatie, na melijk: meer overleg tussen vissers en handelaars. Samenwerking nodig De handel in exportgarnalen moet zijn klanten dagelijks kunnen bedie nen; de afnemer bang te blijven zit ten met een bedervende voorraad, vertrouwt er op dat de geleverde garnalen ook werkelijk vers zijn. En daar heeft hij ook recht op. Vers kan natuurlijk niet altijd betekenen de zelfde dag aangevoerd en geëxpor Het kindertheater in aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De heer Jansen pleitte voor een betere samenwerking om te komen tot een meer geregelde aanvoer. Dit is noodzakelijk om de positie van de Nederlandse exporteur op de buiten landse markt te behouden en ook om te voorkomen dat de Nederlandse visser achter het net vist. De Nederlandse visser kan als hij dat wil een prima produkt leveren. „Laat men dat dan ook doen", aldus de heer Jansen. „Het is zuur voor de visser dat de handel Duitse gar nalen koopt, maar het heeft geen zin een partij garnalen van de ene wëek op de andere te laten overstaan om dat men meent er dan een betere prijs voor te maken". Spr. besloot met te herinneren aan een uitspraak van dr, Boddeke die gezegd heeft „In de garnalenwereld willen ze al tijd dat kunstmatige ademhaling wordt toegepast op een verdronken kalf". In'het wereldje van de garnalen visserij weet iedereen wel wat hier mee bedoeld wordt, aldus de heer Jansen, AMSTERDAM. Burgemeester Po lak heeft de vraag opgeworpen of een herziening van de salariëring wellicht de oplossing kan bieden voor de grote personeelstekorten bij de Amsterdamse politie. Hij deed dit tijdens een toespraak in de politie- opleidingsschool Noord-Holland, waaY vrijdagmiddag officieel een nieuwe vleugel in gebruik werd ge nomen. STUTTGART, 22-10. Na wapens, springstof en soort communicatiesy steem zjjn by verdere nasporingen in de gevangenis van Stuttgart-Stamm heim in het weekeinde een maag sonde, scheermessen en èen „stop verfachtige materiaal") gevonden in de cellen die bewoond zijn geweest door leiders van de Rote Armee Fraktion (RAF). Procureur-generaal Mehl die zit zondag in Suttgart bekendmaakte, verklaarde dat „in Stammheim niets meer onmogelijk is". Andreas Baa- der en Jan Carl Raspe die zich vol gens de officiële lezing in hun cel len hebben doodgeschoten, beschik ten niet alleen over pistolen van een kaliber van resp. 7,65 en 99 mm, maar ook over 20 kogels voor deze wapens. De nieuwe vondsten wer den gedaan in de cel van Baader en wel in een holte onder de wasatfel. Waarvoor de maagsonde diende, is niet bekend. De samenstelling van de „stopverfachtige stof" wordt nog onderzocht, Raspe zou zijn pistool hebben verborgen in een gat in de muur, terwijl Baader zijn wapen had verstopt in zijn platenspeler. Bij Raspe werd ook een mini-transistor - radio en een morsezendertje aange troffen. In de cel van Gudrun Enn- slin die door ophanging een eind aan haar leven maakte, vond men eerder ontvangapparatuur. Achter een plint in een cel die vroeger werd be woond door Helmut Pohl, eveneens een lid van de RAF, was 270 gram springstof van het type ammonium nitraat aangetroffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1