Kommunikatie-ontdekkingen in Stammheim-gevangenis Kaping in V.S. Wat meer beweging in standpunten fractieleiders VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te HAAMSTEDE Konfrontatie in Belgrado 0-Duits paar wil hier blijven Ontwerp streekplan Schouwen- Duiveland ligt ter visie Herbezinning op koöperatie in de landbouw Schouwse suikerbiet gaat in Brouwershaven scheep Minister treedt af Z-Afrikaanse ambassadeur bij Van der Stoel W erkgeversangst voor konsumptie de koepel haamstede bv 4 BONN STUTTGART, 20-10. Als eerste politieke konsekwentie vau de gebeurtenissen in Stuttgart- Stainmlieim is donderdag de minister van justitie van de Westduitse deelstaat Baden-Wiirtteniberg, Trau- gott Bender afgetreden. Beuder is lid van de C.D.U. De bewindsman verklaarde tijdens een persconferentie in Stuttgart dat de gebeurtenissen rond de zelfmoorden van Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe onder zijn politieke verantwoordelijkheid vielen. Door een aflossing van de wacht aan de top van het ministerie van justitie zou nu „een nieuwe sfeer" kunnen worden geschapen, zo voegde hij eraan toe, daarmee verwijzend naar de veelvuldige kritiek op de justitie van Baden-Württemberg. Het openbaar ministerie heeft don derdag bekendgemaakt dat Baader, Ensslin, Raspe en Irmgard Müller, ondanks de ingevoerde „contactsper- re", kennelijk verschillende moge lijkheden hadden in Stuttgart- Stammheim van cel tot cel met el- ATLANTA, 20-10. Een van bank roof verdachte man, gewapend met een jachtgeweer met afgezaagde loop, die 15 mensen gegijzeld houdt in een gekaapt verkeersvliegtuig dat in At lanta, Georgia, staat heeft donderdag gedreigd enkele gijzelaars te zullen doodschieten als de man met wie hij de bankroof zou hebben gepleegd, niet uit voorarrest woixlt ontslagen. Volgens de federale recherche heeft de kaper, de 29-jarige Thomas Michael Hannon, over de radio van de Boeing 737 van Frontier Airlines gezegd „Ik heb niets te verliezen. Als ik deze wereld moet verlaten, neem ik een paar mensen mee". ATLANTA, (Georgia). De kaper van de Amerikaanse Boeing 737, de 29-jarige Thomas Michael Hannon, heeft zich donderdagavond doodge schoten nadat hij de laatste elf pas sagiers die hij gegijzeld had had vrijgelaten, aldus een woordvoerder van de Amerikaanse recherche. VOOR DE VROUW U kunt niet alles iveten AUTOMOBILISTEN DIE DE AUTO 's winters buiten (moeten) laten staan, zullen nu reeds dienen te zorgen voor een goede antivriès en voor een nieuw waslaagje. INDIEN U VITRAGEGORDIJNEN KIEST van kunstvezels, neemt u dan de crèmekleurige met het oog op de lichte verkleuring welke meestal bij witte gordijnen op treedt, als deze veel in de zon han gen. MODDERVLEKKEN verwijdert u door ze goed te laten drogen en daarna uit te borstelen. Wanneer u tracht natte vlekken te verwijde- deren, maakt u het alleen maar erger. MENSEN DIE LAST HEBBEN VAN VET HAAR, wassen dit uit narig heid daarover, dikwijls. Het is echter veel beter om uw haar met rust te laten en het dan eens „droog" te poederen. Bij elke drogist is een goede droogpoeder te verkrijgen. BIJ DE EERSTE VERSCHIJNSE LEN van koolmonoxidevergifti ging gauw de ramen open en (in dien mogelijk) melk drinken. NU HET WEER TIJD VOOR DE KOOLSOORTEN WORDT, zal menige huisvrouw die niet veel tijd voor koken heeft, de rode kool nogal eens overslaan, omdat het zolang duurt voor die gaar is. Maar ook rode kool kan in een drie kwartier gaar zijn! Als u de azijn en de zure appelen er maar pas indoet wanneer de kool gaar is. Zure stoffen houden het vlug gaar worden nl. tegen. WANNEER BIJ HET NAAIEN de stof stroef onder de machine glijdt, wrijft u er dun eens met wat wit kleermakerskrijt over, dan gaat het ineens heerlijk soepel. WEET U DAT U SLAPELOOSHEID soms tegen kunt gaan door uw ge zichtsspieren te ontspannen, voor al die van de mond en de kin iets naar beneden te laten hangen. kaar te communiceren. Tijdens een onderzoek in de cellen van de ge vangenen zijn talrijke nieuwe vond sten gedaan, aldus de bekendmaking. In alle cellen werden „kabels, stek kercombinaties en batterijen" gevon den, in verscheidene ook een „gips- achtige massa" in plasticdozen en koffiezakjes. Radioleidiiigctn Verder zou zijn vastgesteld dat bij aansluitplaatsen van de onder een pleisterlaag liggende radioleidingen - die na het van kracht worden van de „contactsperre" van het hoofdsy steem van de gevangenis waren af gesneden - was geknoeid. Een onder zoek door een elektriciteitsman had uitgewezen dat de gevangenen de leidingen hebben kunnen gebruiken voor het voeren van gesprekken van cel naar cel. Verder werd nog een batterij en een thermostaat gevonden die zo waren omgebouwd dat com municatie tussen de gevangenen door middel van morsetekens mogelijk was. Bondskanselier Helmut Schmidt heeft donderdag in de Bondsdag de staat en het volk opgeroepen een te zijn in de strijd tegen het terrorisme. DEN HAAG, 20-10. Minister Van der Stoel heeft woensdagmiddag de Zuidafrikaanse ambassadeur, de Vil- liers Booysen, op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden en hem gezegd, dat het beleid van de regering in Pretoria naar een ramp dreigt te leiden. Mr. Van der Stoel, aldus de woordvoerder van het ministerie, heeft „de diepe zorg van de Neder landse regering" tot uitdrukking ge bracht over de onderdrukkingsmaat regelen die in Zuid-Afrika zijn ge nomen en die naar een ramp dreigen te leiden. Door de bevrijdingsaktie van Moga discio, zo zei Schmidt is een teken gesteld voor de samenwerking onder volken en staten van de wereld en voor de gezamenlijke overwinning op de „gesel van het internationale le vensverachtende terrorisme" Niet in de put, maar trots DEN HAAG, 20-10. „De Neder landse autoriteiten zouden trots, en niet bezorgd moeten zijn over het feit dat het overschot op de beta lingsbalans onlangs is omgeslagen in een tekort", aldus de Amerikaanse ambassadeur bij de Europese ge meenschappen, Deane Hinton, op een bijeenkomst van de Amerikaan se Kamer van Koophandel in Den Haag. Deane, die sprak over de betrek kingen tussen de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap, merk te op dat de olie-importerende lan den dit jaar een tekort van veertig miljard dollar op hun betalingsba lans met de olieproducerende lan- den zullen hebben. Degenen die het beleid bepalen zouden zich „een eer lijke en evenredige verdeling" van het onvermijdelijk deficit jegens de olieproducerende landen als- ideaal moeten stellen. „Wanneer de Japan ners, Duitsers, Zwitsers en anderen eveneens overschotten blijven hou den, dan zullen de nog grotere te korten waarmee de rest van de we reld heeft te kampen uit de hand kunnen lopen". DEN HAAG, 20-10. „Onze grote zorg is dat het accent straks eenzij dig komt te liggen op het op peil hou den van de konsumptie, terwijl de konkurrentiepositie van onze bedrij ven er geen haar beter op wordt". Aldus mr. C. van Veen, voorzitter van 't verbond van Nederlandse On dernemingen, in „een woord van de voorzitter" tot' de leden van het ver bond dat is opgenomen in een extra editie van het orgaan .Onderneming' van deze werkgeversvereniging van donderdag. „Dat zou betekenen dat de gelden die hiervoor worden uitgetrokken via verhoogde importen grotendeels weglekken naar het buitenland. Wij zijn ons bij de samenstelling van ons beleidspakket terdege bewust ge weest van het spanningsveld tussen het ekonomisch noodzakelijke en het maatschappelijk haalbare", zo schrijft de heer van Veen. Kabinetsformatie DEN HAAG, 20-10. Na 17 uur vergaderen is er wat meer beweging gekomen in liet overleg tussen de in formateurs Verdam en Vrolijk en de fraktieleiders VanTbijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). De informateurs komen heden (vrijdagmiddag) om 12.00 uur weer b(j elkaar. Verwacht mag worden dat z(j dan zullen proberen een of meer nieu we voorstellen te formuleren. Het daagt, dus waarom zou ik somber zijn. We zijn ietsje nader tot elkaar gekomen", aldus Van Thijn in de nacht van donderdag op vrijdag rond vier uur. Vanaf donderdagmor gen elf uur waren de informateurs en de fraktieleiders bijeen geweest om te praten over de zetelverdeling en de portefeuilletoedeling in het tweede kabinet-Den Uyl. Van Thijn sloot niet uit dat de fraktieleiders er vrijdag uitkomen. Dat hangt ook een beetje af van de informateurs, zo zei hij. Terlouw merkte na afloop van het beraad op dat de informateurs maar eens kno pen moeten doorhakken. „De stand punten zijn dichter bij elkaar geko men", aldus Terlouw. Van Agt toonde zich somberder. „De oplossing is nog een eindje weg". Geen van de fraktievoorzitters wens- Advertent ie Wij zoeken een slevige knaap van een jaar of zeventien, in bezil van fiets of bromfiets, als Sollicitatiesschriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kanfoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer g J. v. Loon, Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255, na kantoortijd (01119) 660. te iets mee te delen over de inhoud van het besprokene. Ook wilden zij niets zeggen over de knelpunten. BELGRADO, 20-10. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn don derdag tijdens de veiligheidsconfc- rentie in Belgrado in een scherpe diskussle geraakt over de westerse kritiek op het toepassen van de mensenrechten in de Oostbloklan- landen. De Amerikaanse ambassadeur Ar thur Goldberg verklaarde nadrukke lijk dat het westen het recht heeft een veroordeling uit te spreken over schendingen van de slotakte van Helsinki door het Oostblok. Zijn Russische collega Joeli Vorontsov met bijtende stem, noemde de Ame rikaanse verklaring „uiterst gevaar lijk. Ze komt praktisch neer op een Amerikaanse verklaring van inmen ging in onze interne zaken", zo ci teerde een diplomaat hem. ROME. Zaterdagavond om negen uur breekt ibij dc Italiaanse spoor wegen een staking uit die tot zon dagavond negen uur duurt. Het ge volg zal zijn dat het treinverkeer in de nacht van zaterdag op zondag en zondag vrijwel' geheel zal stilliggen. ARNHEM, 20-10. Donderdagmid dag is na een tweedaagse treinreis het Oostduitse dirigentenechtpaar Tilo Lehmann uit Dresden in Arn hem aangekomen en vandaar door gereisd naar de familie Nienhuis in Ede. Ondanks tegenwerking bij de Oostduitse autoriteiten slaagde het gezin erin om dinsdagavond de pas poortencontrole in het Oosduitse Ei- eenach te passeren en door te reizen naar het westen. Tilo Lehmann (29), die is vergezeld van zijn 33-jarige vrouw en het 7-jarig zoontje, is van plan zich blijvend in Nederland te vestigen, zo verklaarde hij donder dagavond in Ede. Flitsen uit het buitenland BONN. De „terroristen hebben de gijzelaars in de Landshut als „bees ten behandeld", zo heeft één van de bevrijde passagiers van de Lufthan sa-machine gezegd. Zij mochten niet opstaan en zelfs vaak niet naar het toilet. Er is geslagen en getrapt en de kinderen werd het zwijgen opge legd. PADUA. Bij de Italiaanse stad Pa dua is een hefschroefvliegtuig met vijf militairen verongelukt. Allen zijn dood. Schouwm-Duiveland: Te koop gevraagd: Landbouwbedrijf met gebouwen van 40 tot 50 hectare (niet verpacht). Schriftelijke aanbiedingen worden voor 28 oktober ingewacht. kloosterweg 98 makelaardij o g assurantiën huizenbeheer haamstede direktie j korteweg. p adam tel. 01115-1224 makelaars en taxateurs o g leden NBM Bejaarden fit houden UTRECHT, 20-10. Als er ac tief zou worden gewerkt aan de preventie - niet alleen me disch maar ook sociaal - van ouderdomsgebreken, zou er in het jaar 2000 maar een fractie nodig zijn van de 28.000 zie kenhuisbedden die er volgens de arts-statisticus dr. D. Hoo- gendoorn bij moeten komen in tfbrband met de veroudering van de bevolking. Zelfs een halvering van dat aantal bete kent al een besparing van hon derden, miljoenen. Dr. A. Fuldauer, geneesheer- directeur van een verpleegte huis in Almelo en voorzitter van de subcommissie opneming van de centrale commissie voor de bejaardenoorden, zei dit woensdag in Utrecht. Hij sprak daar op de algemene le denvergadering van de Vere niging van Directies van Be jaardentehuizen V.B.D Van 1 november tot 1 januari ZIERIKZEE, 21-10. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het ontwerp streekplan Schou wen-Du i vel an d klaar. In dit ontwerp zijn, voor zover nodig de reakties verwerkt die op het voorontwerp zijn binnengekomen. Het voorontwerp is, zoals bekend, maandenlang on derwerp van gesprek geweest, onder meer bij de ge meentebesturen. De reakties en het weerwoord van G.S. z(jn samengevat in een nota die door de provinciale planologische commissie, de PPC en in de kommis sie van advies en bijstand zijn be handeld. Hierna heeft G.S. de ontwerptekst samengevat. Het ontwerp voor de herziening van het streekplan is een aanpassing van het streekplan Schouwen-Duiveland 1972 aan een aantal beslissingen, die sinds de vast stelling hiervan op rijks- en provin ciaal niveau zijn genomen. Ter visie BIDDINGHUIZEN, 19-10. De so- lidariteitsgedachte, die de pioniers er een eeuw geleden in hebben ge bracht, zal voor heden en toekomst van Nederlands land- en tuinbouw- coöperatiewczcn van uitermate grote betekenis blijven. Voorzitter C. G. A. Mertens -van de Nationale Koöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw zei dit op het eeuwfeest van het coöperatie wezen, onder auspiciën van de raad gevierd in de Flevohof te Biddingshuïzen (Oostelijk Fevoland). Soidariteit Vandaag de dag, aldus Mertens* wordt het begrip „solidariteit" voor al gebruikt in de politiek en „soli dariteit" wordt, langs politieke weg, met machtsmiddelen van de over heid* opgelegd, terwijl de echte, spontane solidarileitsgedachte in het historisch archief lijkt thuis te ho ren. Het is echter noodzakelijk dat ze daaruit te voorschijn wordt ge haald om als modern begrip het nieuwe elan te gaan vormen voor het gemeenschappelijk streven dei- coöperaties. Daarbij moeten de coöperatoren zich- ervan bewust zijn dat. hoewel de djrekte doestelling van de coöpe ratieve organisatie bepaald wordt door de bedrijfsactiviteiten van boe ren en tuinders, de uitvoering van die doelstelling niet het diktaat kan en mag zijn van de leden en de lei ding van die organisatie. Evenzeer is daarbij de inzet en de inbreng van de medewerkers der coöperaties noodzakelijk. Het ontwerpplan van Gedeputeer de Staten zal van 1 november 1977 tot 1 januari 1978 ter visie liggen. Dat betekent, dat iedereen binnen die termijn bezwaren in kan dienen. Hierna bepaalt Gedeputeerde Staten, na adviezen te hebben ingewonnen bij de PPC, haar definitief standpunt. Behandeling In mei 1978 gaan de provinciale stalen van Zeeland het streekplan in behandeling nemen. Provinciale sta ten beslist dan of het al dan niet ge wijzigd zal worden vastgesteld. Wie interesse heeft in het ontwerp, kan dat gaan bekijken op de provinciale griffie en op de secretarieën van de gemeenten. Ook de openbare biblio theek in Zierikzee zal de ontwerp- herziening ter inzage leggen. Bij de pi-ovinciale planologische dienst voor Zeeland kan men ontwerp en het boekje, reacties en pre-advies kopen voor respectievelijk f 17,50 en f 10, Bezwaren moeten worden inge diend bij de provinciale staten van Zeeland. Deze bezwaren zullen door de Provinciale planologische dienst worden onderzocht, waarna ze wor den behandeld door de commissie van advies en bijstand en het college van GS. BROUWERSHAVEN. - De hielen- dagelijkse aanvoer van Schouwse Schouwse suikerbiet per schip naar kampdgne is weer in volle gang en suikerbieten te helpen overladen op de fabriek gebracht, dat betekent ook volop drukte aan schepen, ln. tegenstelling tot dc bic' de loswal in Brouwershaven. Ieder van Duiveland, die per vrachtwagen jaar werken daar v\jf mensen om de naar Dinteloord gaat, wordt de (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4