DE FATALE GEDAANTEVERWISSELING Angst voor terreur is voor Duitsers geen goede raadgever deurloo Achthonderdduizend dieren sneuvelen per jaar in het verkeer BLIK DOOR HET WERELD „Zwarte" lijst van koppelbazen onzorgvuldig ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 20 oktober 1977 Nr. 22187 7 Hei geval-Schleyer met daarin opgenomen vliegtuigkaping heeft vooral het aksent gelegd op de machteloosheid van de Westduitse regering en trouwens alle regerin gen. In Duitsland vooral - maar daar zeker niet alleen - heeft dit het nogal onsmakelijke bijverschijnsel gehad dat een soort heksenjacht werd geopend op „sympathisanten". Als de werkelijke terroristen dan niet aangepakt konden worden, zou men de wel te grijpen „sympathi santen" wel leren. Zoals gebruikelijk liepen hierbij bepaalde bladen voor op, maar het heeft niet veel zin de ze zonder meer de schuld te geven. Ze haakten ongetwijfeld naar goed kommercieel gebruik, in op wat ze als levend aantroffen bij de massa. Het onsmakelijke schuilt vooral hierin dat menigeen - zoals de schrijvers Böll en Grass - gekon- fronteerd werd met vroegere uitla tingen waarin niet onverholen foei werd geroepen over wat de Rote Ar mee Fraktion en Baader-Meinhof- groep bewoog. Nu is het zonder meer onfatsoenlijk wat iemand vroeger eens beweerd heeft te laten slaan op een inderdaad grondig verslechterde nieuwe, huidige situatie - ieder moet het recht hebben van mening te veranderen. Om dit gebrek aan de aanvallen een beetje op te vangen is er een wedstrijd van gemaakt in het vaststellen wie nu verantwoordelijk is voor de opbloei van het terroris me. Nu die bronnen zijn eigenlijk wel bekend - sinds jaar en dag wordt in er buiten de Duitse (en andere) uni versiteiten druk gediskussieerd en gepubliceerd in de toon die men bij R.A.F. en dergelijke aantreft. Het is uiterst onzinnig om te beweren dat als Böll en Grass en anderen niet eens gezegd hadden dat die diskussie niet allemaal onzin was, zoveel jon geren niet het pad van de terreur opgegaan zouden zijn. Zoals het ook onzin is om het volkomen ongegrond te noeuien wat in die links-intellek- tuele diskussies allemaal ten berde gebracht werd aan verwijten jegens de Westduitse samenleving en de Westerse samenleving in het alge meen - die blinkt bepaald niet uit door het stichten van een ideale ge meenschap. Of terreur inderdaad de enige manier is om daar wat tegen te doen, of zelfs maar één manier, dat i.i een gans andere zaak. Wedloop Samen met deze heksenjacht, waartegen bondspresident Scheel en- kanselier Schmidt, al herhaaldelijk hebben gewaarschuwd, ontwikkelt zich ook een wedloop van politici die aankomen dragen met diverse twijfelachtige geneesmiddelen tegen de terreurideeën. Het verbod wordt geëist van allerlei kleine linkse po litieke organisaties omdat die de verkapte plekken zouden kunnen zijn voor organisatie, werving en training van terroristen. Het nut om zulke groeperingen ondergronds te jagen is al moeilijk in te zien, maar het is ook niet erg doeltreffend. Als men het advocatenkantoor van Klaus Croissant beschouwt als zo'n terroristencentrale - en daarvoor lijkt veel reden - voorkomt men dan herhalingen van het geval-Schleyer door alle advocatenkantoren te slui ten? De spoed waarmee wetten door de bondsdag zijn gejaagd en nog ge jaagd schijnen te zullen worden om de terreur beter te bestrijden, is al even dubieus. Ten dele wordt er on der meer mee gezorgd dat in som mige zaken de beslissing van de rechter wordt verlegd naar de ver volgende instanties. Een ingreep die juist ingaat tegen de grondslag van de rechtspleging en waarvoor men niet als e.vkuus kan aanvoeren dat men in het geval van terroristen niet zo nauw moeten kijken. De demo- kratische rechtsstaat afbreken is een absurde manier om hem te bescher men. De roep om krachtdadig optreden is di evenmin van de lucht, inklu- sief de herinvoering van de dood straf. Ook dat lijkt er veel op of men er genoegen mee neemt althans iets te doen wanneer men niets zinnigs weet om te doen. Een blik in de kranten van de laatste dagen toont aan dat zulk krachtdadig optreden weinig uithaalt. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat de Westduitse (en andere) regeringen de R.A.F. en dergelijke maar op hun beloop moet laten. Ze is er om kri- minele u.itbarstingen - of ze nu door een zogenaamde ideologische vlag gedekt worden of niet - te vervol gen en liefst nog te voorkomen. Maar daarvoor moeten zinnige methoden bestaan dan die welke geen effekt hebben behalve dat ze door angst aangewakkerde emoties bij de natie misschien bedaren, maar ondertus sen wel tot gevolg hebben dat ze ten dele bereiken wat de terroristen juist willen: het ondermijnen van de rechtsstaat. Advertentie voordeelprijzen bij intermeubel disco meubel 165 cm lang 198— zie etalage manou fauteuils 375— zie etalage meelitraat 31 zierikzee Flitsen uit het buitenland JOHANNESBURG. De regering van Zuid-Afrika is woensdag ingrij pend opgetreden tegen het verzet te gen haar apartheidspolitiek. Zij ar resteerde het bestuur van de zwarte woonstad Soweto bij Johannesburg en verbood 18 organisaties, waaron der het Christelijk Instituut van dr. Beyers Naude. AMSTERDAM. De mist hrengt niet alleen maar slecht richt en vertraging in het verkeer: de ontelbare spinnewebben in de natuur, die anders meestal aan ons oog voorbijgaat-, dringen nu hun schoonheid op doordat de fraaie patronen van het web met miniscute druppeltjes zijn afgezet. Om stil van te genieten BELGRADO. West-Duitsland, do Verenigde Staten en andere landen op de toetsingsconferentie in Belgra do hebben van hun opluchting blijk gegeven over de aktie ter bevrijding van 86 gijzelaars in Somalië. Zij drongen aan op internationaal op treden tegen internationale terreur. LONDEN. Amnesy International, de internationale organisatie die zich het lot van de politieke gevangenen op de wereld aantrekt, heeft Indo nesië verweten wel 100.000 mensen die om politieke redenen zijn gear resteerd, vast te houden en aange drongen op hun onmiddellijke vrij lating. BONN. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft met een glimlachje gezegd dat hij zich tijdens de kapingcrisis op de been heel't gehouden met „Coca-cola, sigaretten en Engelse snuiftabak". LONDEN. De Internationale Fede ratie van Verkeersvliegers (IFALPA) heeft de aangesloten organisaties op geroepen om 48 uur in staking te gaan teneinde een debat in de Ver enigde Naties af te dwingen over het probleem van de vliegtuigkapingen. LONDEN. Veel rederijen zullen zich geheel of gedeeltelijk uit de scheepvaart moeten terugtrekken of zichzelf opheffen als er geen finan ciële hulp van de regeringen komt. MADRID. De Spaanse verkeers vliegers beschouwen het ontbreken van veiligheidsmaatregelen op de Spaanse vliegvelden als gedeeltelijk de oorzaak van het kapingsdrama met de Boeing-737 van Lufthansa in Mogadisjoe. BRUSSEL. Er zijn maar weinig te kenen die erop wijzen dat de econo mie van België er nu beter voor zou staan dan in de afgelopen tijd. De enige bemoedigende aanwijzingen zijn een vermindering van de infla tie en een overschot op de betalings balans. Dit staat in de jongste uitga ve van het maandelijks overzicht over de Belgische economie van de CEN. MOSKOU. De liefhebebrs van popmuziek in de Sowjet-Unie kun nen zich voortaan oriënteren op hun eigen hit-lijsten, die van nu af aan elke maand worden gepubliceerd door „Moskov Komsomolets", het orgaan van de jongerenafdeling van de communistische partij. MANILLA. Een Indonesische tweemotorig straalvliegtuig is neer gestort op een buitenwijk van de Fi- lippynse hoofdstad Manilla. De pi loot en de boordwerktuigkundige verbrandden in het wrak. Op de grond kwamen een vrouw en twee kinderen om het leven. ROTTERDAM, 19-10 De president van de rechtbank in Rotterdam, mr. F. Nivard, vindt dat de Federatie Bouw- en Houtbonden van de FNV zeer onzorgvuldig is geweest bij het publiceren van een „zwarte" lijst van Malafide Ondernemers (koppel bazen). „Vast staat dat u klakkeloos heeft gepubliceerd en pas achteraf bent gaan onderzoeken op het alle maal wel waar was", aldus mr. Ni vard dinsdag in een kort geding, dat één van de negentig bedrijven, die op de lijst staan, had aange spannen tegen de Federatie en te gen het Algemeen Verbond van Bouwbedrijven (werkgeversorgani satie), dat de lijst had opgesteld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SLUISKIL. De direktie van de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil heeft besloten een nieu we opslagtank van twintigduizend ton voor ammoniak te bouwen. Hier mee is een bedrag van 25 miljoen gulden gemoeid. De ammoniak wordt opgeslagen bij een temperatuur van min 32 graden Celcius. DEN HAAG. Door de overdracht van het internationaal vrachtstuk- goederenvervoer door de Nederland se Spoorwegen aan van Gend en Loos zouden bij de N.S. ongeveer 100 arbeidsplaatsen komen te ver vallen, hetgeen, tezamen met andere wegvallende kosten, een verminde ring van het verlies betekent van f 6,3 miloen. SCHAESBERG. De rijkspolitie van de groep Schaesberg heeft één van de grootste voorraden illegale vuur wapens van de laatste tijd in beslag genomen. In totaal zeventien wapens waaronder dertien tot bruikbare re volvers omgebouwde alarmpistolen, één jachtgeweer, twee pistolen en één flobertgeweer, werden in beslag ge nomen. SCHIPHOL. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers heeft met instemming gereageerd op de stakingsoproep van de'Internationa le Federatie van Verkeersvliegers IFALPA. Ook de Nederlandse Verkeersvliegers zullen staken als zij daarom gevraagd worden door de IFALPA, aldus zei desgevraagd een woordvoerder van de Neder landse vereniging. UTRECHT. Dr. C. W. Aakster, me- disch-socioloog, meent dat er weinig reden is nog langer de volgens hem kunstmatige scheiding in stand te houden tussen een „officiële' genees kunst en een complex van niet offi ciële richtingen binnen de genees kunst, die wel de alternatieve ge neeswijzen worden genoemd. AMSTERDAM. Volgende weck wordt in Amsterdam een begin ge maakt met de overdracht aan Indo nesië van een grote hoeveelheid in ons land opgeslagen vooroorlogse wetenschappelijke studies over Indo nesië. De overdracht zal zeker vijf jaar in beslag nemen en gebeurt met financiële steun van het departement van ontwikkelingssamenwerking. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 21 OKTOBER NED. 1: Allereerst Pommetje Hor lepiep, waarin de nieuwe meester op verrassende wijze de plaats van zijn broer inneemt. Daarna Wonderlijke wereld een programma voor mens en natuur, milieu en maatschappij. In Kojak wordt de kaalhoofdige in- spekteur gekonfronteerd met een hoeveelheid trieste gebeurtenissen. De Indiaan Arrow raakt ongewild slaags met zijn dronken superieur van het bouwbedrijf Beck. Beek overlijdt maar Kojak kiest party voor de geplaagde Indiaan. Vervol gens een aflevering uit de komedy- serie De rechter is linker. Rechter Franklin is kwaad op een konkurre- rende advocaat. Deze rivaal blijkt in werkelijkheid een beeldschone dame te zijn. Na het nieuwsbulletin een aflevering van de reeks portretten van kunstenaars, waarin pianist Daniël Wagenberg wordt geprofi leerd. Na een toespraak van Majoor Verhagen van het Leger des Heils en een interview met de minister-pre sident, de eerste aflevering uit een vijfdelige serie waarin de krimina- liteit in een brede kontext wordt ge plaatst: Jeugd en agressief gedrag. NED. II: Exakt tot middernacht komen de volgende programma's op de buis Vrouwenplaneet Medusa, waarin Fulvia een bericht naar pro fessor Evans zendt, waarin staat dat de kinderen gevangen houdt tot de Medusianeri terug zijn. Daarna de Spaanse natuurfilmserie De natuur en de mens. Rodriguez ging met zijn ploeg naar Venezuela om vele reu zenslangen en schildpadden pan een dorstige dood te redden. Voorts een aflevering van Klaverweide. Kui pers is terug in de gemeenteraad en Elly heeft verloren. Kuipers sollici teert naar de funktie van burge meester en zet het huwelijk van zijn kinderen danig onder druk. Na het opinieprogramma VARA-visie de Frans-Italiaanse speelfilm Les gran- des Manoeuvres of De grote parade met Brigitte Bardot en Gerard Phi lippe in de hoofdrollen. De film ver haalt de trieste geschiedenis van een Casanova-achtige officier die gewed heeft dat hij een bepaalde mooie vrouw zal kunnen krijgen. Hij doet vele avances en uiteindelijk krijgt hij respons. Ook ontdekt hij dat hij echt van haar is gaan houden. Bijna komt hij om in een duel maar ten slotte gaan ze toch trouwen. Totdat zij van de weddenschap hoort. Deze liefde eindigt fataal. VRIJDAG 21 OKTOBER NED. I: 10.55 Teleac; 18.15 Teleac; 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Pommetje horlepiep; 19.55 Wonderlijke wereld; 20.20 Ko jak; 21.05 De rechter is linker; 21.35 Journaal; 21.50 Daniël Wayenberg; 22.30 Ter overdenking; 22.45 Jeugd en agressief gedrag; 23.10 Journaal. NED. II: 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 19.05 Vrouwenplaneet Me dusa; 19.30 De natuur en de mens; 20.00 Journaal; 20.25 Klaverweide; 21.15 VARA-visie; 22.10 De grote pa rade; 23.55 Journaal. ZATERDAG 22 OKTOBER NED. I: De matinee begint met twee avonturen van Peppie en Kokki, die het eerst als huisknecht en daarna als glazenwasser probe- Vrijdag 28 oktober, 20.25 uur, Ne derland I: De Mounties show. Met een optreden van Dream Express. ZEIST, 19-10. De onderzoekers D. A. Jonkers en G. W. de Vries ver moeden dat er jaarlyks in Neder land minstens 800,000 dieren in het verkeer sneuvelen. Aangenomen moet worden dat dit aantal in werkelijkheid, omdat waarschijnlijk slechts een kwart van de kadavers wordt gevonden, wel vier maal zo hoog is. Zij stelden hun bevindingen Uit een twee jaar du rend onderzoek samen in het rap port verkeersslachtoffers onder de fauna, dat dinsdag bij de Neder landse vereniging tot bescherming van vogels in Zeist is verschenen. De onderzoekers hadden de mede werking van een honderdvijftig per sonen. Ongeveer de helft hiervan telde wekelijks een traject van drie kilometer. In totaal werd in twee jaar buiten de bebouwde kommen, over een afstand van 308 kilometer, de dode dieren genoteerd. Tot de meest gevonden vogelsoorten beho ren de in ons land talrijke broed vo gels als merel, huismus, spreeuw en kokmeeuw. De onderzoekers telden voorts een kleine duizend huisdie ren onder de slachtoffers, waaron der 415 katten. ren. Dan de tweede aflevering van Maja de bij, die voor het eerst haar vleugeltjes leert te gebruiken. In Klassewerk Internationaal wordt een verslag gedaan van de reis naar Italië, ondernomen door de winnaars van Klassewerk van het vorige jaar. De avond begint met gevarieerd amusement in Bij ons op Ter schelling. Pierre van Ostade zal de volgende gasten aankondigen: Mïeke Telkamp, Joke Bruys, Ciska Peters, Eddy Christiani, de Havenzangers en Barbra en Bas. Vervolgens zijn Humphrey Bogart en Audrey Hep- bum te zien in de lichtvoetige rol prent „Sabrina". Audrey Hepburn speelt een chauffeursdochter die verliefd is op een rijkeluis zoon, die haar niet ziet staan. Het bakvisje gaat twee jaar naar Parijs en keert terug als een mondaine vrouw. De rijkeluiszoon zou nu wel urillen maar heeft zich onderhand verloofd. Zijn oudere broer Linus gaat dan op het vrijerspad. Vervolgens de Britse en winnende bijdrage van het Gulden Zeezwaluw Festival, onder de titel Anno 1677 Show. Tot besluit volgt nog een reportage van pater Ben Jansen en de Papoea's. NED. II: Na de nieuwste avontu ren van kapitein Brom, Brilbeer en Maatje met de Bereboot, presen teert AVRO's Toppop de nationale hitparade. Voorts een aflevering uit de serie Roots - wij zwarten. George is onderhand vijfendertig jaar oud, vader van veel kinderen. Op een dag wil hij baas Tom Moore ver moorden. Kizzy verijdelt dit plan door hem te vertellen dat het zijn bloedeigen vader is. In Wie van de drie raden Martine Bijl, Lous Haas- dijk, Kees Brusse en Albert Mol naar de ware poppenfilmanimator resp. de demonstratrice. Daarna MASH: Hotlips, die in Tokio zit, laat weten dat ze zich verloofd heeft met de een of andere luitenant-kolonel. Het hele kamp vraagt zich af wat Frank's reaktie zal zijn. ZATERDAG 22 OKTOBER lyED. I: 10.30 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 Peppi en Kokki; 16.00 Maja, de bij; 16.25 Klassewerk internationaal; 18.15 Teleac; IS.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Bij ons op Terschelling19.55 Sabrina; 21.35 Journaal; 21.50 Anno 1677 show; 22.20 Pater Ben Jansen en de pa- poea's; 22.50 Journaal. NED. II: 18.40 Paspoort; 18.55 Nieuws; 19.05 Bereboot; 19.10 Top pop; 20.00 Journaal; 20.25 Roots - wij zwarten: 21.15 Wie van de drie; 21.45 MASH; 22.10 Televizier; 22.55 Sportpanorama; 23.20 Journaal. door HENK VAN HEESWIJK Hij is verschrikkelijk zuinig, om dat hij» zodra hij weer voldoende geld heeft, zelf naar Nederland wil gaan om poolshoogte te nemen. Er is natuurlijk iets gebeurd, dat men niet heeft voorzien. Hij neust elke dag een Nederlandse krant door, maar leest nooit iets bijzonders en als er al iets is misgaan, komt het heus wel in de kranten. In maart moet hij zich laten in schrijven als zogenaamd gastarbeider Net als de Grieken en Italianen, Marokkanen en Turken, die er hier overal rondlopen. Men kijkt hem wantrouwend aan: waarom is me neer in Brussel? Heeft hij in Neder land geen onderkomen meer? Wordt hij daar soms gezocht voor een of ander misdrijf? Bosval krijgt het benauwd en de man aan het loket heeft voldoende mensenkennis om te veronderstellen, dat hij met dit laatste wel eens de plank raak geslagen zou kunnen hebben. Hij vraagt de pas van me neer Bosval en als hij die bekeken heeft, geeft hij die terug en zegt: „Gaat eerst hiermee maar eens naar de Nederlandse ambassade, meneer, om die te laten verlengen of ver nieuwen. Want uw pas is verlopen. Hij geldt wel voor toeristen, maar niet voor vreemdelingen, die hier willen werken; die dienen te be schikken over een geldig paspoort. Maar geef in ieder geval uw adres. O, woont ge in die straat. Nommer hoeveel? Honderd en dertien. Hebt ge telefoon? Bij wien woont ge in? Het is genoteerd. Laat eerst uwen pas in orde maken en keer dan te rug. Zullen we zien, wat We voor u kunnen doen." Gerrit Bosv.il vertrouwt het niet meer. Hij heeft een gefingeerd adres opgegeven: het eerste 't beste, wat hem in de gèdadhten kwam. Er is iets in de blik van de ambtenaar, dat hem niet aanstaat. En hij gaat even min naar de ambassade om zijn pas te verlengen. Terug in zijn werkkring zegt hij tot de chef, dat hij zich gemeld heeft en binnenkort wel een arbeidsver- gunnig zal krijgen. En daarmee is de chef voorlopig tevreden. Er gaan weer enkele weken over heen en dan wordt Bosval er op nieuw op geattendeerd, dat hij nog altijd geen arbeidsvergunning heeft kunnen tonen. „Gaat maar weer eens naar dat bureel, meneerke, want uwe papieren moeten toch in orde zijn, nietwaar?" Gerrit Bosval werkt er nog twee dagen en blijft dan weg. Probeert in een ander stadsdeel een baan te krij gen in de spoelkeuken. Dat lukt hem, want er zijn tegenwoordig maar weinig mensen, die dat werk willen verrichten. Ook hier krijgt hij al vrij gauw dezelfde moeilijkheden, omdat hij nog steeds geen werkvergunning kan overleggen, zoals is voorgeschre ven. Gelukkig zijn de Belgen niet zo bijzonder precies in deze dingen. Bosval zegt, dat hij er werk van zal maken en als hem het vuur te na aan de schenen wordt gelegd, blijft hij ook daar. weg. Gerrit Bosval heeft nu weer wat geld. Het is inmiddels eind april ge worden en hij besluit op onderzoek uit te gaan in Nederland. Maar be grijpt, dat hij zich wel op een of an dere manier zal moeten verommen. Hij heeft intussen zijn baard en snor laten staan, bekijkt zichzelf in de spiegel en ziet dan een geheel ander mens. Als hij nu nog een bril ver siert cn een pet opzet, is hij wellicht onherkenbaar. Hij moet. dat er dan maar op wagon. Op Koninginnedag is hij in Neder land. Er helemaal niet aan gedacht, dat er op 30 april in Nederland vrij wel nergens gewerkt wordt. Hij be sluit, aangekomen in Holendrecht, een fiets te huren en daarop naar Meerdrecht te rijden. Dat is vijf ki lometer en al heeft hij misschien in geen jaren op een fiets gezeten, zo iets verleer je gelukkig niet, al krijgt hij al heel gauw kramp in zijn dij en en beenspieren. Hij is doodzenuwachtig, als hij door de straten en lanen van het dorp rijdt. Hij passeert de fabriek, waarop nu een andere naam staat. En gaat verder, bekijkt alles, maar durft niets te vragen. Hij ziet een dorp, dat versierd is; op een ter rein aan de buitenkant van Meer drecht zijn kinderspelen aan de gang. Een muziekkorps met majoret tes maakt een optocht en er lopen mensen achter. Een paar ervan her kent hij. Hij rijdt langs het huis, maar ontdekt, dat er anderen inwo nen: onbekende mensen. Men heeft het trouwens enigszins verbouwd en de tuin is ook helemaal gereorgani seerd. Binnen twee uur weet hij, dat zijn komst hier geen enkele zin heeft ge had. De vrouw is al lang vertrokken, dat staat wel vast. Hij durft niemand in de buurt te vragen waarheen, uit angst dat men hem trots zijn ver momming wellicht aan zijn stem zal herkennen. Langer in Meerdrecht blijven is waanzin cn bovendien ris kant. Maar terugkeren naar België wil hij ook niet meer. Het beste is maar naar een ander deel van Ne derland te gaan en proberen daar werk te krijgen. De volgende dag pakt hij in Brus sel zijn koffer en vertrekt. Op har telijke wijze uitgeleide gedaan: dank u wel, dat u het zo lang bij ons prettig vond en als ge weer eens in Brussel komt. houden we ons graag aanbevolen. Voor u is hier altijd wel een kamer (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7