Partikuliere zomerwoningen krijgen klasse-aanduiding Vergadering aïd. Brouwershaven Partij van de Arbeid Informateurs Nota Landelijke Gebieden Najaarsvergadering afd. Noordgouwë en omstreken Plattelandsvrouwenbond stellen nieuw gesprek voor over de beide formules Kapitein F. Bergsma van het Leger des Heils sprak voor hervormde vrouwengroep Bruinisse 4 A.N.VV.B.-proef op verzoek Zeeuwse V.V.V: STREEKNIEUWS Auto Louis Goedbioed MIDDELBURG, 19-10. De ANWB is officieel gestart niet de klassifikatie van partikuliere zomerwoningen in Zeeland. Zij heeft dit gedaan op verzoek van de Zeeuwse Provinciale VVV. Deze klassifikatie, het in vüf klas sen onderbrengen van te verhuren recreatiewoningen, is volgens de heer J. Ekel, chef consumentenbelan gen van de ANWB, een unieke zaak en komt nog nergens ter wereld voor. Hij zei dit tijdens een perscon ferentie in Middelburg. Voor de consument betekent het een stuk duidelijkheid, die teleur stellingen voorkomt. Het gaat hier volgens de heer Ekel om een proef. De ANWB is al jaren geleden be gonnen met het indelen in klassen van bijvoorbeeld hotels, kampeerter reinen. jachthavens, maneges en dergelijke. Enkele maanden geleden nog startte de ANWB met de offi ciële klassificatie van restaurants. Voor de particuliere zomerwoningen bestemd voor de vakantieverhuur, bestaat er duidelijk een hiaat, zegt de heer Ekel, terwijl er juist in deze sector nogal wat teleurgestelde klan ten met klachten zijn over de kwali teit en de aankleding van een va kantiewoning. De provinciale VVV Zeeland is twee jaar geleden al begonnen met het samenstellen van een vakantie- verblijvengids, waarin de aan te bie den woningen met foto en beschrij ving staan vermeld. De ANWB heefl dit idee nu overgenomen en boven dien heeft zij de huizen in vijf klas sen onderverdeeld. Klasse 1 is de laagste en klasse 5 slaat op de meest luxueuse vakantieverblijven. Nieuwe ANWB-gids In de nieuwe ANWB-gids, die in november uitkomt, zullen twaalf a dertienhonderd zomerwoningen wor den opgenomen. In 1978 wordt nog een grote uitbreiding van dit be stand verwacht. Zeeland heeft in to taal 9.000 zomerwoningen. Ongeveer 1.000 van deze woningen behoren tot de bedrijfsmatige complexen. De rest zijn partikuliere tweede-woningen. Kabinetsformatie DEN HAAG, 19-10. De informa teurs Verdam en Vrolijk willen he den (donderdag) een laatste gesprek met de fraktievoorzitters Van Thün (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) over de beide formules voor de zetelverdeling in een nieuw ka binet, de 8-7-1 en de 7-7-2 verhou ding. De informateurs schrijven dit in een brief die zij woensdag-, na een dag van beraad, aan de fraktielei- ders hebben gestuurd. Het gesprek begon donderdag om 11.00 uur. Gesproken zal worden over de formules en de daarbij aan gekondigde of nog aan te kondigen amendementen „om aldus tot een zo duidelijk mogelijke afpaling van De ANWB heeft alle in de gids vermelde objecten zelf gekeurd. De klasseaanduiding zegt niets over de huurprijs van het pand. De eigenaar zal altijd zelf zijn huurprijs kunnen bepalen. Op het programma staat onder meer een bestuursverkiezing. Aftre dend en herkiesbaar is mevrouw Heringa-Hoeufft. Aftredend en re glementair niet herkiesbaar is me vrouw v. d. Hoek-Moermondme vrouw v. d. Linde-Duinhouwer ver klaarde zich bereid zich in haar plaats kandidaat te stellen. In de pauze zullen loten worden verkocht ten bate van het koor, dat ook diezelfde avond van zich zal la ten horen met dé vertolking van en kele liederen. De afdeling Noordgouwë e.o. van de Plattelandsvrouwen attendeert op de volgende data:' - 1 november: studiemiddag Middel burg „Zeeland Waterland", opgave hiervoor bij mevrouw H. öe Bie- Zonneveld, telefoon (01112) 248, vóór enige varianten te komen", aldus de informateurs. Zij merken op dat „met uitzonde ring van enkele portefeuilles een werkelijke discussie over de zake lijke betekenis van de verschillende departementen in hun onderlinge relatie en de konsekwenties daarvan voor de toedeling aan. de verschillen de partijen nog nauwelijks heeft plaatsgevonden". De informateurs zeggen de indruk te hebben dat bij de fraktievoorzit ters de politieke wil aanwezig is ge bleven om een kabinet-Den Uyl tot stand te brengen. Dat heeft hen doen besluiten „een laatste gespreksmo- gelijkhcid te beproeven". Volgens de heer J. de Regt, van de Zeeuwse Provinciale VVV, biedt de klassificatie niet alleen voordelen voor de huurder, de verhuurder van de goed uitgeruste zomerwoningen zal op deze wijze zijn seizoen met circa 30 procent kunnen verlengen. De ANWB heeft alle VVV's in Ne derland verzocht mee te werken aan dit klassificatieonderzoek. Dinsdag morgen werd bekend dat Texel zijn totale zomerwoningenbestand in de ANWB-klassificatiegids opgenomen wil zien. 24 oktober. 22 november Yoga- avond; 21 december: kerstavond. OOSTERLAND Kollekte De opbrengst van de in Ooster land gehouden Nationale kollekte, ten bate van de „Geestelijk Gehan dicapten 1977", die onder leiding stond van mevr. G. Dorst-Hoogvliet, werd gehouden door de dames: mevr. Bal-Rotte, mevr. Van Dijke- van der Werf, mevr. Goudzwaard- Janse, mevr. De Haan-van der Ha ve, mevr. Van der Have-Boogert, mevr. Van 't Hoff-Dorst, mevr. Steenpoorte-van der Have, mevr. Swaap-de Geus en mevr. Zvvart- Saman en de jongedames Wilma van den Bos en Jet Dooge. Dë op brengst bedroeg de mooie som van i' 711,60. (vorig jaar f 650,Waar voor een dankwoord aan de milde geefsters en gevers en niet minder aan de leiding en de dames koliek- tanten. Uitbreiding christelijke school Het Bouw- en Aannemingsbedrijf fa. Gebr. Verschoor B.V. te Pernis is begonnen met de uitbreiding van de ds. J. Bogermanschool, de chr. school voor basis- en kleuteronderwijs op reformatorische grondslag. Deze school, die nog maar korte tijd gele den gebouwd werd, kreeg vier loka len. Door het steeds toenemende aan tal leerlingen moest het een vijfklas- sige school worden, zodat men er nu een vijfde lokaal aanbouwt. Met ak- kommodatie van toiletten, garderobe enz. voor zes lokalen, omdat het er naar uitziet, dat er binnen afzienbare tijd nog een zesde leslokaal nodig zal zijn. Deze uitbreidingswerkzaamhe- den staan onder direktie van het Ar chitectenbureau fa. Stuurman te Waddinxveen. Dezelfde architect (en aannemer) die de beide lagere scho len hier hebben gebouwd zowel aan de van den Abeelestraat, als die aan de Weelstraat waar nu de uitbrei ding plaats heeft. Eerste woningen De eerste twee woningen aan de dokter Schutterstraat van de reeks van twaalf stuks, die gebouwd wor den door het Bouw- en Aannemers bedrijf fa. Gebr. Ligtendag uit St. Philipsland, zijn opgeleverd. Het zijn stuk voor stuk kapitale woningen die grif werden verkocht. Alle met garages. Verder is het Aannemers bedrijf van straatwerken: fa. A. W. Wandel uit Nieuwerkerk, bezig om voor deze woningen een trottoir te maken met de nodige inritten voor de auto's. Suksesvolle aktie De drie hoogste klassen van de ds. J. Bogermanschool, de Chr. School op Reformatorische Grondslag, (hoofd de heer D. Morks) hebben met. de verkoop van kinderkaarten en kinderpostzegels veel sukses ge boekt. De kinderen brachten voor niet minder dan voor f 1652,aan postzegels en kaarten aan de man. Bijzonder veel dank aan de kopers, en niet minder aan de leerlingen, voor hun ijver. SÏR.TANSLAND Bejaardengymnastiek Ook hier zullen de bejaarden aan gymnastiek kunnen gaan doen. Op dinsdag 25 oktober, zal voor het be gin van de bejaardensoos in het ver enigingsgebouw, do heer J. Evers- dijk uit. Goes aanwezig zijn, als hoofd van de „M. B. v. O." (Meer beweging voor bejaarden), om een toelichting te geven op deze bejaar- dengym en de aanwezigen kennis te laten maken hiermee. Als leidster zal in Sirjansland optreden: mevr. Oele. BRUINISSE Schoolkranten Met de herfstvakantie ztfn de eer ste nummers in het nieuwe school jaar verschenen van de schoolkran ten van de beide basisscholen te Bruinisse. Beide nummers vermel den algemene informatie onder an dere over de bouw van de nieuwe school, die volgens de schoolkrant omstreeks augiistus-sepieinber 1978 klaar zijn. Verder wordt in beide nummers aandacht besteed aan het school- zemmen dat dit jaar na de vakan tie gestart is in het Bruse zwembad ,,'i Aquarium" en waaraan dit jaar voor' het eerst alles zes klasseh deelnemen. Dierendag is dit jaar op de open bare school op een andere manier gevierd als voorgaande jaren, zo vermeldt de schoolkrant. Dit jaar is het echtpaar Salemink van dieren- pension „Shalom" op school geweest met twee honden waarover zij heb ben verteld. Als vervolg op dit be zoek gaan de leerlingen van de openbare basisschool volgende week een bezoek brengen aan het dieren- pension „Shalom" te Bruinisse. Naar aanleiding van dit praatje op dierendag zijn de leerlingen nog op de gedachte gekomen, om iets ex tra's te doen voor „het dier in nood". Zij gaan nu geld inzamelen in de vorm van een „heitje voor een kar- wetje" dat gestort zal worden op de giro rekening van de Sophiavereni- ging te Nieuwerkerk. In „Bru-faal" de uitgave van de Christelijke basisschool wordt aan dacht besteed aan de kinderboeken week. De leerlingen hebben hun ou ders moeten vragen welke jeugd boeken zij vroeger het meeste lazen. Beide nummers worden verder door de leerlingen gevuld met ver haaltjes, tekeningen e.d. De school krant van de Christelijke basis school wordt besloten met enkele puzzels voor groot en klein. (Vervolg van pag. 1) suggesties kwam dan ook naar voren dat getracht moet worden de zaak niet verder te laten afglijden. Men was van mening dat gezocht moet. worden naar waterdichte ge- bruiksverordeningen, die het moge lijk maken dat een rekreatiewoning niet voor de twéede maal met die bestemming verkocht wordt, maar dat deze alleen verkocht wordt voor permanente bewoning. De aanwezi gen wilden wel een mogelijkheid van dispensatie open laten, indien het een woning betreft, die te klein is om voor permanente bewoning ge schikt te maken. Buitensporige prijzen De heer Jansen wees erop dat nog steeds woningen te koop staan voor een prijs, die buiten elke verhouding staat met de prijs van een nieuwe koopwoning, maar dat dergelijke woningen nu toch wel langer te koop blijven staan dan enkele jaren geleden. Mevrouw Loschacoff zei ge lukkig te zijn met de gebruiksveror- deningen, die door de gemeenten in deze regio werden ingesteld. Zij was echter van mening dat deze verorde ningen veel te laat gekomen zijn en noemde als voorbeelden waar het uit de hand gelopen is Noordgouwë, Dreischor en Schuddebeurs. Rekreatiebeperking Volgend diskussiepunt was de re latie landbouw, natuur en rekreatie. In de Nota Landelijke Gebieden wordt Schouwen-Duiveland, duide lijk in tegenstelling met het huidige beleid, niet genoemd als gebied waai de rekreatie beperkt moet worden. De aanwezigen zagen het als nood zakelijk dat. Schouwen-Duiveland in de tekst van de Nota wordt ge noemd. „Terugdraaien van wat in het verleden fout is gegaan, is erg moeilijk, maar voor de toekomst moet de groei der rekreatie er beslist uit", aldus de heer Jansen. Ruime aandacht, kreeg hel pro bleem van jachthavens rond de Oos- terschelde. Er bleek bij de vergadering be grip te bestaan voor de behoefte van jachthavens in Zeeland, maar men kantte zich fel tegen de bewering dat een jachthaven zonder zomerwo- BRUINISSE, 20-10. Kapitein F. Bcrgsma van het Leger des Heils in Zierikzcc heeft dinsdagavond de Hervormde Vrouwengroep „Helpt Elkander" in Bruinisse duidelijk ge maakt Wat het Leger is en doet. HU deed dat tijdens een bijeenkomst in het Nederlands Hervormd Vereni gingsgebouw. De avond werd begonnen mei hel zingen van de verzen 1 en 5 uil Psalm 101, waarna de presidente voor ging in gebed. Vervolgens las zij een meditatie voor naar aanlei ding van Psalm 141: „Here zet een wacht voor mijn mond cn behoed de deuren van mijn lippen". Na de pau£e kwam kapitein Bergsma aan het woord. Hij vertelde eerst iets over zijn eigen leven. Ge boren en opgegroeid in „het leger" kwam er een moment in zijn loven dat hij zag dat do Heer zoveel voor BROUWERSHAVEN, 18-10. Dins dagavond hield de afdeling Brou wershaven van de Partij van de Ar beid haar najaarsvergadering in café Van der Weyde te Noordwelle. De voorzitter, de heer M. MatthO'sse verwelkomde de aanwezigen, waar bij hij zijn vreugde uitsprak over de grote opkomst. Tevens verwelkomde hij een aantal nieuwe leden. Na de notulen en het uitgebreide jaarverslag van de sekretaris de heer J. Jakobse volgde het financieel ver slag door de heer J. de Vlieger. Bij de bestuursverkiezing werden de heren M. Matthijsse (voorzitter) J. de Vlieger (penningmeester), mevr Overbosch en dhr. A. J. Kommer (le den) herkozen. In de vakture van de heer Jakobse wex-d met meerderheid van stemmen gekozen mevr. Tom te Noordgouwë. De vergadering kon zich akkoord verklaren met het voorstel van het bestuur inzake de kandidaatstelling voor het Gewestelijk bestuur, Evert Vermeer Stichting, S.G.G.P. en de partijraadsdelegatie. Vervolgens gaf de fractievoorzitter in de gemeente raad de> heer C. J. de Munnik een uitgebreid overzicht over het werk, dat het afgelopen jaar werd verricht en waar medewerking aan werd verleend. Op zeer uitvoerige en kun dige wijze gaf de heer De Munnik een glashelder betoog over het „raads werk". De aanwezige leden konden hierna vragen stellen waarvan gretig gebruik werd gemaakt. Scholenkoinplex Zo vond men het o.a. vreemd dal het nieuwe scholenkomplex in Brou wershaven aangepast moet worden aan de omgeving, dus de monumen tale kerk en het stadhuis, wat ener- ningen-komplex niet aangelegd zou kunnen worden. Men was van mening dat. een jachthaven sec met aanlegging van enkele noodzakelijke voorzieningen ook duidelijk in een behoefte kan voorzien. Plannen voor aanleg van een jachthaven in veerhaven „De Val" of het Gouwe Veer, zoals onlangs be kend gemaakt, wezen de aanwezigen van de hand. In komplexen Op de vraag in de Nota of men van mening is dat rekreatieverblij- ven overal verspreid mogen staan of een koncentratie in komplexen een betere oplossing is, antwoordde de vergadering dat het beter is de verblijven in komplexen;te koncen- treren maar dat voor Schouwen- Duiveland ook wat dit betreft de grens duidelijk is bereikt. Als argumenten voerde men aan de aantasting van het landschap, de druk op de wegen en het feit dat mensen, die vroeger voor de rust hier kwamen nu weer weg gaan trekken. „Voor mensen, die wel die drukte zoeken, heb je geen natuur gebieden nodig. Voor die groep kan men beter projekten opzetten dicht bij de stad gelegen", aldus de heer Jansen. Wat betreft de landbouw was men van mening dat deze niet bedreigd mag worden door de rekreatie. Het op bescheiden wijze kamperen bij de boer zag men niet als een be zwaar, mits het binnen een goede erfbeplanting gebeurt. In de Nota wordt ook gesproken over het gevaar dat de landbouw op natuurgebieden zou kunnen uitoefe nen. De vergadering achtte dit voor Schouwen-Duiveland niet relevant. Niet versnipperen Men sprak de wens uit dat de des tijds tot stand gekomen verkaveling niet versnipperd zal worden door de aanleg van nieuwe wegen. Als kon- klusie werd gesteld dat eerst onder zocht moet worden of aanpassing van de wegen noodzakelijk is en zo ja, dat men het dan moet zoeken in verbreding van bestaande wegen en niet in de aanleg van nieuwe. Men had nogal kritiek op het Provinciaal Wegenplan. Naar aanleiding van deze en de twee voorgaande inspraakavonden zullen de konklusies zo snel mogelijk worden opgesteld, waarna - indien gewenst - op dinsdag 8 november a.s. nog een slotbijeenkomst zal plaatsvinden. hem deed dat hij in zijn dienst wilde werken. Daarin kwam duidelijk naar voren dat de „bron" niet „het leger" is maar het Evangelie, waarin de vergeving het meest, aanspreekt. Wie werkt voor het Leger des Heils doet dit uit liefde tot God en tot de naas ten. Kansen Vrouwen en mannen hebben hier in gelijke kansen. Doop en avond maal worden in hel leger niet be diend. William Booth, die in 1865 hel Leger des Heils stichtte, vond dat. men niet aan uiterlijke vormen moest blijven hangen. Over dc gehe le wereld in vele landen werken de heilssoldaten met het Evangelie in onderwijs on gezondheidszorg cn ve le andere taken. Het. Leger is niet „het doel", maar een middel om mensen tot Jezus tc brengen. Aan sluitend hierop werd lied 166 uit de bundel van Joh. de Heer gezongen. zijds begrijpelijk is, maar dat aan de andere kont van de kerk er riante bungalows tegenaan geplakt zijn. Diverse verkeersperi kelen worden besproken zoals de gevaarlijke over steek vooral voor de schooljeugd Schendersweg-Grachtweg te Brou wershaven waarom is het trottoir ter plaatse niet doorgetrokken?). Ook rezen er bezwaren over het parkeren van oud-roestauto's, aanhangwagens e.d. op het parkeerterrein te Zonne- maire. Het gaat hier meer op een auto-kerkhof lijken, aldus een der leden. Verder werd nog geïnfor meerd naar de brandpreventie in de gemeente. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. De volgende is gepland in januari, wanneer de verkiezing voor Provinciale Staten en gemeen teraad aan de orde zal komen. Advertentie Zoekt u eert gebruikte wagen? Dan is hier belangrijk nieuws voor u! Vanaf heden verkoopt in Zierikzee zijn gebruikte wagens van f4.000.- en duurder A.N.W.B.-gekeurd Wat betekent dat eigenlijk? Wel het volgende: Wij bieden onze gebruikte wagens ter keuring aan bij de ANWB. Alle in het keuringsrapport ver melde adviezen, reparaties, afstel lingen en vervangingen wórden door ons uitgevoerd. U krijgt het keuringsrapport, zodat u het zelf kunt kontroleren. Daarnaast geven wij op deze ge keurde wagens 3 tot 6 maanden. Eurocasion-garantie en wel 100 °/o op arbeidsloon en onderdelen. kommeskieke! Voor 25 jaar.... NOORDGOUWË. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld dat de autobus van. de RTM in het vervolg op verzoek, aan 'de Haneweg alhier zal stoppen,. ADVERTENTIE. Dames nacht hemden Prima keperflanel alle ma ten 7,50. Theedoeken gezoomd en gelust 79 cent. HAAMSTEDE. In een der lokalen van de huishoudschool aan de Noordstraat werd vorige week een tentoonstelling van gemaakte werk stukken gehouden. Zowel 's middags als 's avonds was er van de kant van de dames veel belangstelling. BRUINISSE. Het uurwerk in de dakruiter van de Ned. Herv. kerk alhier is thans geplaatst en het doet eigenaardig aan thans de klok weer te horen slaan. ANNA JACOBAPOLDER. De heer Joh. R. alhier heeft een pompoen ge kweekt van 90 pond. OOSTERLAND. Op de hofstede „Oostersteyn" van de heer K. H. ge legen aan de zeedijk naar Viane is pseudo-pest onder het pluimvee ge constateerd. ADVERTENTIE. Massage corset- ten zonder baleinen met grote ver magerende werking. Aanbevolen door H.H. doktoren. ZIERIKZEE. Zaterdag IS oktober herdenkt de Biljartvereniging Con cordiate Zierikzee haar tien jarig bestaan als aangesloten vereniging bij de KNBB. Deze herdenking wordt in intieme kring in hotel Con cordia gevierd. NOORDGOUWË: Alslets bijzon ders kan worden gerheld dat de heer D. V„ gemeentewerkman alhier, in zijn tuin een appelboom heeft, wel ke voor de tweede maal dit jaar in bloei staat. Vragen Naar aanleiding Van hetgeen ka pitein Bcrgsma had verteld, werd de gelegenheid geboden vragen te stellen. In antwoord op verschillen de vragen, stelde kapitein Bergsma. dat ieder mens de kans heeft om goed te doen en dat wij met onze levens houding dagelijks een getuige van Christus kunnen zijn ten opzichte van onze kinderen en onze naasten, want dal is onze opdracht. De presidente mevrouw B. de Waal-Jumelet bedankte kapitein Bcrgsma voor zijn boeiende lezing en ovcrahndigde hem daarbij een en veloppe met inhoud. Kapitein Bergsma dankte op zijn beurt de vereniging hartelijk voor de uitnodiging die hij met blijdschap aanvaard had. Tot slot werden de verzen 2 en 5 uit gezang 280 gezon gen, waarna kapitein Bergsma de bijeenkomst beëindigde met. dank gebed. AMSTERDAM. In de natuur zijn de dieren al druk bezig met het aanleggen van een wintervoorraad. De eekhoorntjes in het Amsterdamse Bos proberen bij de wandelaars een pinda of een ander nootje los te krijgen en vaak gelukt /t dat wonderwel. ZONNEMAIRE, 20-10. De najaarsvergadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Noordgouwë e.o. wordt donderdag 27 oktober ge houden in het verenigingsgebouw ie Zonnemaire. Na de pauze is er een Bin ge, waarbij leuke prijsjes te winnen zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4