ROCKY Hanns-Martin Schleyer werd vermoord PROCES Aantal doden in hel verkeer nam toe Lijkschouwing bevestigt zelfmoorden Westduitse politie ontketent klopjacht Nederlandse vliegers gaan staken Zuid-Afrika treedt op tegen zwarte bewustwordingsorganisaties Nederlandse emigranten hebben goede naam in Canada Prins Charles Regering „verbijsterd" over koningschap Lijk gevonden in Mulhouse Auto Louis Goedbloed 3 Oscars AGENDA Advertentie De geest van Baader c.s. wordt levendig gehouden, niet alleen door de wil van de terroristen om de zaken, met name in West-Duitsland. verder gewelddadig op zijn kop te zetten, maar ook door allerlei schimmige Heden, die er in deze dramatische situatie behoefte aan hebben, te suggereren dat Bonn de drie leiders in de Stammhcim-ge- vangenis zou hebben laten vermoor den. Gesteld al dat de politieke moraal in de Bondsrepubliek zover zou zijn gezakt, dat zulks „mogelijk" was, dan nog blijft de stelling juist, dat de logika volledig zoek zou z\jn. We kenlang intmers is geworsteld om het lijfsbehoud van de RAF-gevan- gene Schleyer en dan opeens zou alle voorzichtigheid uit het oog zijn verloren en zou Bonn zich qua men taliteit, op één lijn zijn gaan stellen met de terroristen, die het te vuur en te zwaard bestrijdt. De idee is absurd, maar wordt toch sluw en arglistig gesuggereerd door mensen, die kennelijk niet wil len inzien, dat maatschappijhervor ming op deze wijze eindigen zal in een orgie van bloed en tranen. Wie het anarchisme tegen wil en dank wil omhelzen, heeft er kennelijk geen moeite mee de Duitse regering als een ordinair stelletje moorde naars voor te stellen. De Bondsre gering door de opeenvolgende ge beurtenissen, toch wat klem gezet, is er uiteraard alles aan gelegen on afhankelijk be-oordcelaars de doods oorzaak van de Baader-Meinhof- mensen te laten vaststellen. Dit is dan intussen gebeurd. Er valt echter uit het komplex van reakties op al deze dramatiek, wei een les te leren voor de demo- kratie. Wie twijfel zaait aan demo- kratisehe bedoelingen, is heel indi- rekt mede schuldig aan ontwikkelin gen, die zoveel zorgen baren voor de toekomst. De demokratie is niet volmaakt en zeker de nog maar kortstondige demokratie in de Bondsrepubliek niet, waar inder daad de na-werking van het „Wirt- schaftswunder" een golf van mate- die terechte weerstand heeft gewekt, maar met een pistool en bommen kunnen die bijverschijnselen, niet worden bestreden. Daarvoor is een lang proces van menselijke be-invloeding nodig in een sfeer, die geen ruimte laat voor abjekte onbewezen beschuldigingen en kWalijke verdachtmakingen. MUI HOUSE BONN, 20-10. De voorzitter van de West- mtitse' Werkwpversoi'gaitlsatié, Hanns-Martin Schleyer (62), die 5 september door het Commando Siegfried Hauslier" van de Rote Armee Fraklion in Keulen werd ontvoerd, is vermoord. Zijn stoffelijk overschot is woensdagavond aangetroffen in een groene Duitse auto die in de Rue Charles Pcguy in de Franse stad Mulhouse stond. SUTTGART. 10-10. De zelfmoor den van Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan Carl Raspc zijn bij de lijkschouwing en de doorzoeking van hun cellen bevestigd, zo heeft het parket van Stuttgart woensdagavond meegedeeld. Het parket maakte bekend dat de deskundigen die de lijkschouwing bijwoonden „niets hebben gevonden dat in strijd zou kunnen zijn met de these van zelfmoord". In de cel van Jan Carl Raspe is een kleine transistorradio gevonden van Japanse makelij die was verbor gen in een trui die achter het bed lag. DEN HAAG. 20-10. In 1976 zijn in ons land 54.323 verkeersongevallen op de openbare weg voorgekomen te gen 52.365 in 1975, aldus een gede tailleerde opgave van het C.B.S.. Daarbij vonden 2.432 mensen de dood tegen 2.321 in 1975. Er werden 62.304 mensen gewond (v.j. 5.9.979), waar van er 21.174 (v.j. 20.690) in een zie kenhuis moesten worden opgenomen. Bij 4.535 verkeersongevallen werd alcoholgebruik geconstateerd bij een der betrokkenen (v.j. 3.449) en bij deze categorie ongevallen verloor het afgelopen jaar 313 mensen het leven vergeleken met 262 in 1975. Van de bij deze ongevallen gewonde mensen werden 2.280 in het ziekenhuis opge nomen tegen 1.823 in 1975. In totaal werden 403 voetgangers in het verkeer gedood tegen 396 in 1975. Er kwamen minder bestuurders en duopassagiers van bromfietsen om, namelijk 285 tegen 334 in 1975, maar het aantal fietsers, dat veron gelukte, steeg van 456 tot 500. Van de omgekomen waren 1.058 bestuur der of passagier van een motorrij wiel of scooter (101). Zoekt u een gebruikte wagen? Dan is hier belangrijk nieuws voor u Vanaf heden verkoopt in Zierikzee zijn gebruikte wagens van f 4.000,— en duurder A.N.W.B.-gekeurd Wat betekent dat eigenlijk? Wel het volgende: Wij bieden onze gebruikte wagens ter keuring aan bij de ANWB. Alle in het keuringsrapport ver melde adviezen, reparaties, afstel lingen -en vervangingen worden door ons uitgevoerd. U krijgt het keuringsrapport, zodat u het zelf kunt kontroleren. Daarnaast geven wij op deze ge keurde wagens 3 tot 6 maanden. Eurocasion-garantie en wel 100 op arbeidsloon en onderdelen. kommeskieke! Deauto werd gevonden na ano nieme telefoontjes aan de politie, het 'blad' Liberation en het DPA- lcantoor in Stuttgart. Gezegd werd dat men Schleyers' lijk zou vinden in de kofferruimte van de auto. Te gelijkertijd werd een mededeling voorgelezen, die onder meer luidde: „Na 43. dagen hebben wij een einde gemaakt aan bet miserabele en cor rupte bestaan van Hanns-Martin Schleyer". „Zijn dood 'haalt het niet bij ons verdriet en onze woede na het bloed bad van Mcgadisjoe en Stammlheim. Andreas, Gudrun, Carl, Ingmar en wijzelf zijn niet verbaasd over het fascistische toneelspel van de im perialisten om de bevrijdingsbewe gingen te vernietigen. Wij zullen nooit het bloed vergeten dat door Schmidt en de imperialisten die hem steunen, is vergoten. De slag is pas begonnen. Vrijheid door de ge wapende anti - imperialistische strijd", zo luidde de mededeling- van het commando Siegfried Lausner. Lijk in kofferruimte De auto met Schleyers lijk werd spoedig gevonden, maar het duurde uren voordat men de kofferruimte durfde openmaken omdat een bom- val werd -gevreesd. Uit het 60 kilo meter verder gelegen Epinal moest een springstofdeskundige komen om -de wagen te onderzoeken. Pas daarna waagde men het de auto naar het politiebureau te ver slepen waar eindelijk omstreeks ne gen uur de kofferruimte werd open gemaakt eit het lijk van de Duitse werkgeversvoorzitter werd gevon den. De Franse minister van binnen landse zaken, Christian Bonnet, zond onmiddellijk na hel bekend worden dat 'het lijk van Schleyer in de kofferruimte van de auto zat, de wnd. direkteur-generaal van de Franse politie, Honore Gevaudan, naar Mulhouse om toezicht te 'hou den op het onderzoek. Fiuïküonarissen zeiden dat de Franse autoriteiten graag willen vaststellen of Schleyer op Franse bodem gedood werd of dat zijn lijk uit West-Duitsland naar Frankrijk was overgebracht. Het Westduilse tweede televisie net en alle radio-omroepen in de bondsrepubliek onderbraken, hun programma's om de dcod van de werkgeversvoorzitter bekend te ma ken. De televisie liet daarop de do denmars van Chcpin horen. Jacht op terroristen De openbare jacht op de terroris ten die werkgeversvoorzitter Hanns- Martin Schleyer gedood hebben, is begonnen, zo heeft regeringswoord voerder Klaus Boeling meegedeeld ongeveer een uur nadat de dood van Schleyer. officieel bevestigd was. „Onsteltenis en gramschap ver- vülien ons, de laffe moord bewijst dat de dadèrs niét vóór rede Vat baar zijri. De staat de misdadi gers die Volgens de bescHikbai-e in lichtingen ook verantwoordelijk zijn voor de moorden op de chauffeur van Schleyer, zijn begeleiders en op jürgen Pöritö, Siegfried Büb'acK ëh Jürgen Schumann, met alle hem ten dienste staande middelen vervol gen. „Zq zullen niet meer tot rust kómen", aldus Boeling tegen de pers in. Bonn. „Toegeven aan deze misdadige fa natici zou 'hen tot steeds nieuwe moorden 'Uitnodigen.". Daar dit be wezen is moet de staat deze d'aders tot opgeven dwingen. Anders zou hij zijn plicht, tegenover de burgers verzaken. AMSTELVEEN, 19-10. Vandf dinsdag 25 oktober om 13.00 uur zuilen ook de Nederlandse verkeers vliegers voor 48 uur hun werk on derbreken. De Vereniging van Ne derlandse Verkeersvliegers heeft dit wceftsdag in een verklaring meege deeld. De verenigmg steunt daarmee de stakirtgsoproep van dc interna tionale federatie van verkeersvlie gers Ifalpa. BONN, 29-10. Alle politiemannen in West-Duitsland zijn donderdag ochtend met een gigantische klop jacht begonnen op de moordenaars van Hanns-Martin Schleyer, op zestien personen die ervan verdacht worden rechtstreeks medeplichtig te zijn aan de moorden op de fede rale officier van justitie, Siegfried Buback, de bankier Jürgen Ponto, en werkgeversleider Schleyer. De politie heeft aan de bevolking en de massamedia verzocht aktief aan het speuren naar de moorde naars deel te nemen. Enkele uren na het bekend; wor den van de moord op Schleyer wijd de het tweede televisienet een uur aan lichamelijke en psychologische bijzonderheden van de gezochten, om iedere Westduitser in staat te stellen de tien vrouwen en zes mannen te identificeren. Een van de gezochten werd' op hét scherm tweemaal getoond, eenmaal met kort haar, baard en bril, en eenmaal verkleed' als hipiDie. Voor dien waren namen en foto's van de JOHANNESBURG. De regering vari Zuid-Afrika heeft, het dagblad van de zwafte meerderheid „The World" en zjjrt zusterpüblikatic .Weekend World" gesloten en dr. Nthato Mötlana. vooraanstaand woórdvoerder vart de ztvarfen Voor meer reebteh voor dc meèrderheld, aangehouden, zo heeft de South Af rican Press Association ^SApAj be kendgemaakt. Een zegsman van „The World", dat met een Oplage van 151.000 het tweede Zuidafriknanse dagblad in grootte was. verklaarde dat een po litiebeambte de directie was komen aanzeggen dat het verbod zou wor den opgenomen in een speciale edi tie van de staatscourant. De politiebeambte had hieraan volgens The World toegevoegd, dat het blad intussen gisteren (woens dag) al niet meer verwacht werd te verschijnen. SAPA berichtte dat de regering de leiders van dc zwarte woonstad van Johannesburg, Soweto, had aange houden en dat in totaal 19 organisa ties van blanken en zwarten waren verboden. AMSTERDAM. Mn komende weekeinde zal in de Amsterdamse RAI de .r>0ste internationale kiifrntrntoonstellinp worden (/ehouden. Op de foto zien wij de tweeting Dennis en Hapmonds Ugting met tiree zeer fraaie exem plaren: de creme Pert „prodo", een Internationale kampioenskater (r.) en „Mlnetle", een Europe.witte korthaar. OTTAWA. 19-10. De Nederlandse emigranten in Canada worden door de Canadezen erg gewaardeerd en hebben een goede naam. Deze gOede naam danken zij mede aan de eerste na-oorlogse emigranten. Bovendien wordt het erg op prijs gesteld, dat de Nederlanders niet, zoals soinmige andere nationaliteiten, op een kluit- tje bij elkaar z(jn blijven zitten. Ook Is bijna iedere emigrant Candadees geworden. Dit heeft de Nederlandse Land bouw- en EmigratieaUaehé bij de Nederlandse ambassade in Ottawa, de heer F. Jcnsma, op grond van zijn ervaringen verklaard tegenover een verslaggever van het ANP. De wat hij noemde „middenmoot" heeft het over het algemeen goed gedaan. Tot nu toe kan het aantal Nederlanders,,dat sinds de bevrij ding naar Canada is geëmigreerd op ongeveer 185.000 worden gesteld. Topjaar was 1952 toen 21.00 Neder landers naar Canada zijn geëmi greerd. Sindsdien is het aantal gelei delijk afgenomen en de laatste jaren emigreerden niet meer dan twee tot d ri ed u i zëful I n n d geh r>t en BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont alléén op zondag 23 oktober: beste film beste regie beste montage Sylvester Stallone# u xult m zich altijd herinneren als Rocky UmtedA/twts HEI fiiMnrwtiWfvy m Toegang 12 jaar Aanvang 20.00 uur zestien gezochten niet vrijgegeven om te voorkomen dat inmenging van het publiek het leven van Schleyer in gevaar zou brengen. DEN HAAG, 20-10. De Neder landse regering heeft „met verbij stering" kennis genomen van de maatregelen die woensdag door de regering van Züid-Afrika zijn ge troffen tegen een aantal gerespek- teerde Zuidafrikaanse burgers, pu- bllkaties en organisaties, dat staat in een woensdag uitgegeven verkla ring. Deze maatregelen, die indruisen tëgen de meest algemene rechtsbe ginselen, zijn volstrekt af te keuren, bovendien dreigen zij de problemen waarvoor Zuid-Afrika zich gesteld ziet nog onöplöabaarder te maken. CHICAGO, Illinois, 19-10. Op de cersté dag van zïjh twaalfdaagse be zoek aan de Verenigde staten heeft prins Charles van Groot-Brittannië het op een ongedwongen samenzijn met 60 studenten van de universiteit van Chicago', gehad"over het koning schap nü. De prins was welhaast onvermij delijk gevraagd of de monarchie „in deze industriële eeuw" geen achter haalde zaak was. De erfgenaam van de Britse troon verdedigde de mo narchie als een instelling die, voor zover het Engeland betreft, „De na tie een waardevolle dienst bewijst en echt niet kostbaar is". Charles zei dat het gemakkelijk was de monarchie te zien als een anachronisme. Hij dacht er niet zo over, „want ik ben bevooroordeeld en veronderstel eens dat ik het niet was". „De monarchie komt tegemoet aan een bepaalde wil of wens. De consti tutionele monarchie is niet vooringe nomen en zij is niet politiek. Wat bijzonder in haar voordeel is, is wat zij op het menselijke vlak kan doen. Het is een zaak van eruit te halen wat erin zit. Het is een zaak van po pulariteit. Als ze je niet willen, la ten ze het je weten", aldus prins Zaterdag 22 oktober Zierikzee Concertzaal 20.00 uur Z-V.U. „Wie ner Blut". Hoofdstad Operette. Bruinisse ,,'t Durps'uus": Bazar „Nu met Hope" van 14.00-18.00 en vanaf 19.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw: C.J.V.- kindermiddag, 14.00-17.00 uur. Zondag 23 oktober Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling „Rocky". Burghsluis Vistocht „Big „S". 11.00 uur. Maandag 24 oktober Zierikzee Hervormd Ver. gebouw 20.00 uur Zelfbouw-Hobbyavond. Openbare bibliotheek lezing Miep Diekmann 20.15 uur. O u werker k Basisschool 19.30 uur. Ouderavond. Dinsdag 25 oktober Zierikzee Jan Wouter van den Doelschooi, Jaarvergadering Oudercómmissic. 20.00 uur. Kerkwerve Vertrek bejaardensoos naar 's Heer- Arendskerke: Ver.-gebouw 13.30 uur, Vroonstraat 13.35 uur. Duiveland Nieuwerkerk, gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Dui veland. Oosterland Voormalige basisschool vex'koping van „Bidt en Werkt", 14.30-17.00 uur - 19.00-21.00 uur. Middelburg Gebouw De Schakel, 19.30 uur, na- Woensdag 26 oktober Zièrikzee Verenigingsgebouw bijeenkomst CPB. 19.45 uur. Scharendijke Gemeentehuis Scharendijke: Raads vergadering, i9.30 uur. kerkwerve 19.45 uur. Ouderavond peuterspeel zaal in Herv. consistoriekamer. Dondèrdag 27 oktober Zierikzee Nieuwe Bogerdstraat 56, 19.00-21.00 uur: Stichting Buro Eerste Rechts hulp. Zeeuwsche Herberghe, openbare be stuursvergadering Stichting Jeugd, 19.30 uur. Zonnemaire Ver.-gebouw I. M. v. d. Bijlstraat, afd. Noordgouwe e.o. Plattelands- vrouwenbond, 20.00 uur. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Tot en met 29 oktober Zierikzee Galerie „Dc Nobel" 13.00-18.00 uur. Donderdag 20 oktober Zierikzee Sporthal „Onderdak": Stuif-es-in, 14.00 uur. Hoek Causlraal-Calandweg: Lampi on-optocht, 19.00 uur. Hoek Volkcrak- Haringvlietstraat Lampion-optocht, 19.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, voor lichtingsbijeenkomst, Weveldna- luurfonds 20.00 uur. Kerkwerve Ver.-gebouw. Jeugdavond. 19.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis": Voorlichtingsbij eenkomst „Meer bewegen voor oude ren". 14.30-15.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw: Lezing mevr. Tak voor N.C.V.B., 19.30 uur. Vrijdag 21 oktober Middelburg Statenzaal vergadering provinciale staten. 10.00 uur. Openbare bibliotheek kindertheater Deurtje open. Deurtje dicht 9.30 uur. Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur voorlichtingsavond P.TZ. jaarsvergadering Ver. Milieuhygië ne Zeeland. ,,'t Durps'uus": Bazar muziekver. „Nu niét. Hofre", 19.00 uur. Vrijdag 28 oktober Zierikzeë Herv. Ver.-gebouw. Afd. Schouwen- oost N.C.B.O.. 19.30 uur. Concertzaal 20.00 uur Wintersport presentatie. Bruinisse „Durps'Uus". 21.00 uur Wijnavond. Zaterdag 29 oktober Goes „Prins van Oranje", 10.00-16.00 uur: Interkerkelijke zendingsdag. Dinsdag 1 november Beatrixschool. Rode Kruis-bloed- plasma-avond. Brouwershaven Openb. basisschool: Jaarlijkse bloed- plasma-avond, 19.00-21.00 uur. Vrijdag 4 november Zierikzee Brogum, 20.30 uur, Brogum-leden- vergadering. Haamstede Bouwmansweg 5, vergadering Am nesty International. Donderdag 10 november Nieuwe Bogerdstraat 56, 19.00-21.00 uur: Stichting Buro Eerste Rechts hulp. Vrijdag 11 november Kerkwerve Bazar Chr. Geref. kerk: 14.30-17.00 uur en na 19.00 uur. Zaterdag 12 november Zierikzee Sporthal tv opname Zierikzeese leo- ren. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938, (01110) 2416, (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2