Kennismakingsavond Onderwatersportver. „Scaldis" Om lidmaatschap Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland STREEKNIEUWS Bibliotheek Zierikzee wijdt aandacht aan Kinderboekenweek Winkels in Bruinisse moeten dicht op zondag Kursussen van Stichting Jeugd Sigarenwinkeliers verwachten massale sluiting Om restauratie van konsistorie Gasthuiskerk 3 ZIFRIKZEFSCIIF NIEUWSBODE Dinsdag IS oktober 1977 Nr. 22166 ZIERIKZEE. 18-10. Vorige week werd in sporthal Onderdak" de jaarlijkse kennisinakLng.savond ge organiseerd door de Sehouwse On derwatersport Vereniging „Scaldis". De voorzitter van de Duikersvereni ging, de heer G. C. Lucas vertelde de aanwezigen in het restaurant het één en ander over het programma van deze avond. De heer Lucas me moreerde ook aan het ontstaan van de duiksport in het algemeen. Om streeks 1950 begonnen beroepsdui kers zich te verenigen in klubs. Hier werd geld voor beschikbaar gesteld, het duurde echter nog tot 1960 voor dat de N.O.B., het overkoepelend or gaan voor de duikersklubs, werd opricht. Een zestal enthousiaste dui kers kwam in 1968 tot de oprichting van „Scaldis". In die begintijd werd getraind in Middelharnis. De vereni ging telt thans veertig leden en nieuwe aanmeldingen zijn altijd welkom. Demonstraties Na dit openingswoord door de voorzitter was het tijd voor demon straties. Enkele snorkelduikers sprongen in het zwembad, trokken al watertrappelend hun uitrusting aan en zwommen twee aan twee en kele- baantjes met de hoekduik in het diepste gedeelte van het bad. Verder toonden zij het onderwater- zwemmen, reddingszwemmen en het z.g. „buddyen" (twee zwemmers met één snorke)l Daarna was het de beurt aan de wat verder gevorder- Flitsen uit het buitenland BREMEN. De leiding van het Ne derlands-'Westduitse luchtvaartkon- cern Fokker-V.F.W. in Bremen heeft aanbevolen de produktie van het verkeersvliegtuig V.F.W. 614 tegen het eind van dit jaar stop te zetten. KATMANDU. De £9-jarige Mathieu van Rijswick uit Eindho ven is er als eerste Nederlander in geslaagd de 8.091 m hoge Annapurna in de Himalaya te beklimmen. Dat is maandag bekend gemaakt door de Nepalese minister van buitenlandse zaken Krishna Raj Aryal. De Ne derlander werd vergezeld door een Nepalese gids, Sonam. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De 80-jarige me vrouw J. Rademaker is zondagmor gen rond één uur om het leven ge komen bij een brand in haar woning aan de Amsterdamse Albert Cuyp- straat. De hulpbehoevende en slecht ziende vrouw woonde driehoog. Haar woning brandde geheel uit. De brand is vermoedelijk ontstaan door roken in bed, aldus de Amsterdamse politie. SITTARD. „Printing Internatio nal" een in Sittard gevestigd be- drukkingsbedrijf voor T-shirts, heeft een opdracht voor 60.000 T-shirts, waarde f 250.000, met de beeltenis van Idi Amin geweigerd. DEN HAAG. Dr. W. F. Hermans te Parijs is de prijs der Nederlandse Letteren toegekend. De f 18.000, krijgt de schrijver op 4 november in het koninklijk paleis te Brussel. SCHUDDEBEURS. Dit fraaie schouwspel van natuurlijke trek kracht oogstte zaterdagmiddag veel bewondering tijdens de ploegkam- pioenschappen van Schouwen-Dui- veland, gehouden aan de Mosselee- weg. Het was de heer St. v. d. Vel de uit Zonnemaire (links op de fo to), die met zijn stoere driespan een demonstratie gaf met een ongeveer 50 jaar oude éénscharige wentel- ploeg, welke hij zelf nog steeds op zijn bedrijf in gebruik heeft. De heer A. Dalebout (rechts op de foto), trekt een voortje (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) den. Zij toonden de noodzakelijke oefeningen, die een goed duiker on der de knie moet hebben, zoals bud- dv-breathing (2 duikers op één au tomaat), netduiken (het zich bevrij den uit b.v. een visnet) en lijndui- ken (opdrachten uitvoeren onder water aan een lijn). De ekonomische politierechter te Middelburg stelde de gemeente Brui nisse, die zich houdt aan de Wet op de Zondagsluiting, en die alleen ver gunning heeft gegeven tot beperkte openstelling van winkels in de voe- dingssektor en voor de handel in seheepsbenodigdheden, in het gelijk. Boete De B.V. Pandenexploitatie (een doch ter van Wilma) werd veroordeeld tot een geldboete van f 2.000,vier winkeliers, die hun winkel in 1976 gedurende het gehele jaar 's zondags hadden opengesteld, kregen elk een boete van f 300,De eis was f 500, De advokaat van Wilma vroeg vrij spraak of ontslag van rechtsvervol ging, omdat volgens hem de gemeente Bruinisse zich niet had gehouden aan een eerder gesloten overeenkomst, waarbij in onbeperkte openstelling was toegestemd. Uitei-aard wordt dat door de ge meente Bruinisse betwist (alleen het daar gevestigde horecabedrijf is lan- ZIERIKZEE. De gemeentebestu ren van Zeeland zijn tevreden over het werk van de bibliotheekbussen. Dat bleek in een vorige week in Goes gehouden vergadering van de gemeentebesturen met de Zeeuwse commissie voor lectuurvoorziening en het -bibliotheekwezen. Het aantal wekelijkse uitleningen van de bibliobussen overtreft de verwachtingen. Het enige bezwaar zijn de kosten per inwoner, waartoe ZIERIKZEE, 18-10. In de openbare bibliotheek in Zierikzee zal de Kin derboekenweek niet zo maar voorbij gaan. Op 21 oktober zal het kinder theater „Deurtje open, deurtje dicht" een voorstelling geven voor kinderen van ongeveer negen jaar. Voor kin deren vanaf negen jaar is een wed strijd georganiseerd in verborgen boektitels. Verder kunnen kreatieve geesten zich uitleven in het schrijven van een sprookje en het illustreren daarvan. Ook zal aan de kinderen tijdens deze week een en ander uitgereikt worden zoals boekenleggers, sprookjeskleur platen en keuzelijstjes van boeken over het thema „Wie je droomt ben je zelf". Lezing schrijfster Miep Diekman Op 24 oktober komt de bekende schrijfster Miep Diekman naar Zie rikzee. Ze geeft dan een lezing over haar werk als schrijfster van jeugd- De demonstraties met de z.g. duiklampen onder water gaven in het onverlichte zwembad een l'raai effekt. Deze kennismakingsavond resulteerde in een aantal aanmeldin gen van nieuwe leden, zodat voor de S.O.V. „Scaldis het evenement ge slaagd kan worden genoemd. ger dan drie uur per zondag open). Het is nooit de bedoeling geweest de Zodagswet te ontduiken. Wilma gaat nu tegen de gemeente Bruinisse een civiele procedure be ginnen om alsnog onbeperkte open stelling (ook voor andere zaken) af te dwingen. Wilma spreekt van een groot verlies als de in het rekreatie- gebied gevestigde zaken 's zondags niet onbeperkt zouden zijn openge steld. N.V.V. Jongeren Contact Het NVV Jongeren Contact Zee land heeft sinds kort de beschikking over een eigen onderkomen in Vlis- singen. De vakbondsjongerenorgani satie houdt in verband hiermee op zaterdag 29 oktober aanstaande een „open dag". (Het NVV J.C.-onderko- men- is gevestigd boven het „Vest- zaktejater" aan het Bellamypai'k). deze bibliotheekvoorziening uitein delijk zal leiden. In deze vergade ring kwamen stemmen naar voren ter ondersteuning van het partikulier initiatief. Er werd op gewezen dat tot voor kort heel wat mensen met veel liefde en inzet in dit werk een stuk levensvervulling vonden. Dit argument werd weggewuifd; de bi bliotheekwet nieuwe stijl regelt het allemaal geperfektioneerder en be- ter. Bovendien kan men de lezer een veel groter assortiment aanbieden. boeken. Hier zijn kinderen vanaf 12 jaar en hun ouders welkom. In ver band met de beperkte plaatsruimte is het wel nodig om plaats te bespre ken voor de beide aktiviteiten in de bibliotheek. Miep Diekman woonde van 1934 tot 1939 in Willemstad en daarom spelen veel van haar boeken zich af op de Antillen. In 1958 ging ze terug om in opdracht van de Antilliaanse rege- ï-ing leer- en jeugdboekjes te schrij ven voor de lagere schooljeugd. Ze kreeg verschillende prijzen voor haar werk, waaronder in 1970 de Staats prijs voor kinder- en jeugdliteratuur. Haar boeken zijn in vijftien landen vertaald. Miep Diekman zorgde voor een doorbraak in de jeugdliteratuur. Ze uitte haar kritiek en zette zich af tegen het stereotiepe ouderwetse meisjesboek met een happy-end. Ze streeft er naar de realiteit zo nauw keurig mogelijk weer te geven. Som mige ouders en onderwijzers vinden haar boeken dan ook te realistisch en niet geschikt voor kinderen. KERKWERVE. Hei ploegkampioen- schap van Schouw en-Duivel and kwam tijdens de zaterdag jl. gehou den wedstrijden op naam van de heer A. Kleijwegt te Brijdorpe. Foto: de nieuwe kampioen in aki ie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Kontaktadressen 1977 Stichting Jeugd Sch.-Duivefand De Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland heeft een handig boekje samengesteld, waarin een overzicht wordt gegeven van de aanwezige jeugd werkvormen op Schouwen- Duiveland. Tevens werden opgenomen adres sen van: gemeenten, ministerie c.r.m., instellingen in regio en pro vincie en een adreslijst van het be stuur van de Stichting Jeugd. Exem plaren van het bruikbare en nuttige boekje zijn verkrijgbaar op het kantoor van de Stichting Jeugd. Rektifikatie ploegwedstrijd In het onderschrift van de foto die maandag geplaatst werd bij het arti kel over de gehouden ploegwedstrij- den (voorpagina) is een vergissing geslopen. Er wordt nl. geschreven dat er acht vierscharige wentelploe- gen in aktie kwamen, dat is echter niet juist, want er had moeten staan driescharige wentelploegen. (De drie scharige ploegen deden buiten me- dedinging mee). HAAMSTEDE Inbraak Bij een inbraak, gepleegd lussen 1 en 15 oktober, in een woning van de familie T. aan de Strandweg, werd een groot aantal artikelen ont vreemd. Na een onderzoek bleken gestolen te zijn: radio-cassetterecor der met bandjes, gereedschapstas met inhoud, elektrische grill, alle aanwezige bestek, glaswerk, tafel- aanstekers, een zeseinder hertenge wei, groot aantal kledingstukken, slaapzakken, veel antiek en de gehele drankvoorraad. Peuterspeelzaal In de peuterspeelzaal in Haamsle de werd vorige week een redelijke bezochte ouderavond gehouden. Na het welkomstwoord van de voorzitster, keken de ouders naar een filmpje over ouderzorg en ouder liefde in de dierenwereld. Zuster Sleutel vertelde daarop iets over de gezondheidszorg voor peuters; hier uit bleek dat de lichamelijke opvoe ding een belangrijk deel is bij de kinderen. Na de pauze werd over dit onderwerp gediskussieerd. Aan het eind van de avond dankte de voorzitster voor de belangstelling. RENESSE Inbraak Bij een inbraak, gepleegd tussen 16 september en 16 oktober, in een wo ning van dr. B. aan de Bremweg werd een radio en een klok ont vreemd. De daders verschaften zich toegang door een ruit in te slaan. Aanrijding Maandagmiddag omstreeks 14.30 uur ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's op de Lange Reke. Een auto bestuurd door E. N. uit Witten (D.) reed de geparkeerd staande auto van P. v. T. uit Breda. Beide wagens liepen lichte materiële schade op. Type-plaatjes ontvreemd Van een landelijk in opkomst zijn de nieuwe rage -ontvreemding van type-plaatjes - zijn een viertal auto mobilisten te Renesse de dupe ge worden. Aangifte werd gedaan door E. te Vlaardingen, B. A. J. te Den Helder, A. A. te Fijnaart en G. J. M. v. d. W. Ie Prinsenbeek. Bij de ver wijdering van de type-platjes ont staan twee gaten in de auto. Inbraak postkantoor In de nacht van zondag 16 op maandag 17 oktober werd bij hot postkantoor een ruit ingedrukt en een klein geldbedrag ontvreemd. Van de daders ontbreekt elk spoor. Geluidsapparatuur gestolen Uit het onderkomen van de Stich- MIDDELBURG, 17-10. Er blijken in Zeeland, voornamelijk in Zeeuws Vlaanderen nog enkele gemeenten die niet zijn aangesloten, bjj de Ge meenschappelijke Regeling Overleg orgaan Stichting Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland. R.P.C.Z. Hier moet maar eens een einde aankomen was de mening van de wel betalende gemeenten, toetreden per 1 januari 1978, of anders geen service meer van het R.C.P.C. Uit de diskussie bleek, dat het R.P.C.Z. (volgens haar doelstelling) dezelfde diensten verleende aan alle scholen van alle richtingen, daarbij niet lettende of deze scholen ston- ZIERIKZEE, 18-10. Op woensdag avond 2 november begint in de bo venzaal van de gereformeerde kerk aan de St. Domusstraat in Zierikzee een kursus van vier lessen drama tische expressie. De kursus wordt gegeven door Nelleke Mittendorf. Opgave kan geschieden bij de Stich ting Jeugd Schouwen-Duiveland. Op maandagavond 31 oktober be gint een kursus handenarbeid in De Lichtboei. Deze kursus, die drie avonden zal duren, wordt gegeven door Gabrie de Groot. Ook hiervoor ZIERIKZEE, 18-10. De konsistorie van de Gasthuiskerk is hard aan res tauratie toe. Dit werk wordt niet ge subsidieerd door Monumentenzorg en dat betekent dat de kerkvoogdij van de plaatselijke Hervormde Gemeente zelf een bedrag van f 15.000,bijeen moet brengen. Reden waarom er zo'n week of vijf geleden een werkgroep is gevormd, die de komende tijd allerlei akties gaat voeren voor de restauratie. Het eerste punt van dat program ma zal zaterdag reeds aan de beurt Alarm in „rookbranehe" ting Katholieke Toeristen Zielzorg Zeeland (De Ark) werd een kostbare geluidsinstallatie, gestolen. Van de daders ontbreekt elk spoor. NOORDWELLE/SEROOSKERKE Inbraak In een bouwkeet van het aanne mingsbedrijf v. d. D. te Zierikzee. slaande aan dc Wellandsweg 1c Noordwcllc werd ingebroken. Dc da ders namen een speciale uit Amerika afkomstige 300 m lange kabel mee. Bovendien schakelden zij de bronbe maling uit. waardoor grote schade werd aangericht aan de bouwwerk zaamheden. den in gemeenten die niet bij het R.P.C.Z. zijn aangesloten. En dat ging de aanwezigen te ver, dezelfde service voor betalers en niet beta lers. Mariekerke en Hontenisse wa ren twee gemeenten, die wel betaal den, maar niet waren aangesloten. Deze gemeenten zullen voor 1 jan uari 1978 moeten beslissen, anders gaat de service verloren. St. Philips- land had zich voor de vergadering al opgegeven als lid. De niet deelne mende gemeenten zullen nu zelf moe ten beslissen. Een en ander was de teneur van de diskussie, deze week in Goes gehouden. De begroting 1978 werd aangenomen, met een bij drage van f 3,45 per inwoner. kanm en zich opgeven bij de Sticht- ting Jeugd Schouwen-Duiveland. Beide kursussen zijn bedoeld om het geleerde in de praktijk te bren gen. Op de kursus dramatische ex pressie wordt geleerd hoe men zich door middel van handelingen uit moet drukken. De kursus is gericht op het werken met jongeren en kin deren. In de kursus handenarbeid worden drie avonden nieuwe werk vormen voor jeugdklubs behandeld. Er zal aandacht worden besteeld aan het maken van individueel werk en het maken van groeps werkstukken. komen. Dan worden huis-aan-huis mosselen verkocht, die gratis voor dat goede doel werden beschikbaar gesteld. Alles bij elkaar zal er onge veer duizend kilo aan de man wor den gebracht. In februari - zo is de bedoeling - wordt een bazar voor dit doel gehou den door de Werkgroep steun aan de restauratie Gasthuiskerk, Er wordt verder hard gewerkt aan de verkoop van loten. Dc eerste prijs is een kleu rentelevisie. De minister wil de prijs van siga retten twee kwartjes verhogen en die van de shag met een dubbeltje. Daarmee hoopt dc minister 275 mil joen gulden extra te ontvangen. Dc N.S.O. stelde maandag op haar con gres in de Lutte bij Oldenzaal dat dit bedrag maximaal 50 miljoen gulden zou bedragen. De winkeliers stellen voor de prijs van een pakje sigaret ten te verhogen met één kwartje en die van de shag met 25 of zelfs 35 cent. Zij verwachten dal dan minder mensen over zullen slappen op shag. Dc winkeliers verdienen namelijk aanzienlijk minder aan de verkoop van shag dan aan die van sigaretten. Bovendien zal de financiering van de veel duurdere voorraden veel siga renwinkeliers voor onoverkomenlijke problemen plaatsen, aldus de N.S.O. BRUINISSE, 17-10. Wilma Projeklontwikkeling B.V. te Weert heeft liet proefproces over de openstelling van winkels op zondag in liet rekreatieprojekt Aqua- delta in eerste instantie verloren. Gemeentebesturen blij met bibliobus DE LUTTE, 17-10. Tussen dc achthonderd en duizend van de 5400 sigaren winkeliers in ons Jand zullen binnen een jaar hun zaken moeten sluiten. Dit gaat volgens voorzitter H. J. Hulsman, voorzitter van dc Nederlandse siga renwinkeliers organisatie (N.S.O.) gebeuren als het wetsvoorstel van minis ter Duisenberg van financiën om de accijns op sigaretten en shag te verho gen wordt aangenomen. Werkgroep in aktie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3