Duitse kommando's bestormden Lufthansa-toestel in Somalië Infekties in ziekenhuizen 8-7-1-formule van de baan Sigaretten en aardgas duurder Klachten over politie (A'dam) DE EKONOMIE HOUDT ONTPLOOIÏNG VAN LAND- EN TUINBOUW TEGEN 2 Einde vliegtuigkaping Teruggaaf loonbelasting Twee doden op de weg SPORTVISSERS VERMIST September bleek spaarmaand „Nuchter in tegenwind" AGENDA GELUKKIG BONN, 18-10. Weslduitsekommaiulo's hebben alle 86 gijzelaars in de gekaapte Boeing-787 „Landshut", van de Westdnitse Lufthansa, even na middernacht dins dagochtend bevrijd in een gedurfde aktie, die slechts twee minuten duurde. Een regeringswoordvoerder zei dat alle gijzelaars: 44 mannen, 31 vrou wen en zeven kinderen, en de vier bemanningsleden ongedeerd waren gered. Drie van de vier kapers waren gedood, de vierde ernstig gewond. De eerste berichten over de aanval van de kommandogroep, die maan- UTRECHT, 17-10. Eén op de tien patiënten die in een ziekenhuis wordt opgenomen, loopt daar een infectie op. En één op de tweehonderd tot vijf honderd sterft aan die infectie. De Nederlandse samenleving geeft on geveer 150 miljoen gulden per jaar uit om deze infecties te bestrijden. In de westerse wereld zijn de zieken huisinfecties de prijs die wordt be taald voor de gevorderde gezond heidszorg. Dit ondanks de indruk wekkende resultaten die door anti biotica zijn verkregen. Dit zei dinsdag Jan Verhoef (33) in zijn rede bij de aanvaarding van het gewoon lectorschap in de besmet tingsleer aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. DEN HAAG, 17-10. De informa teurs Verdam en Vrolijk hebben P.v.d.A.-fractieleider Ed van Thijn maandagmiddag geantwoord, dat de 8-7-1-formule voor de zetelverdeling in het nieuwe kabinet, zoals zij die in eerste instantie hadden voorgesteld, thans van de baan is. „Dit betekent uiteraard niet dat de informateurs enigerlei formule-uit sluiten die tot een oplossing uit de impasse zou kunnen leiden", aldus de brief van Verdam en Vrolijk. Van Thijn had over deze kwestie maandagmorgen opheldering ge vraagd in een gesprek met de infor mateurs. De frakties vergaderen he denmiddag over het 7-7-2-voorstel van de informateurs. DEN HAAG, 17-10. By de Tweede Kamer der staten-generaal is op voordracht van minister Duisenbcrg van financiën het wetsontwerp in gediend waarin wordt voorgesteld: De tarieven van de omzetbelasting cn de accijns voor sigaretten zodanig te verhogen dat de prijs van een doorsnee pakje van 25 stuks op 2,75 gulden komt. Dc energiedragers gas, olie, kolen cn het verstrekken van warmte over te brengen van het verlaagde (4 pro cent) naar het algemene (18 procent) tarief van de omzetbelasting. SCHOUWEN - DUIVELAND - De fraaie herfstdagen die we thans be leven, geven aanleiding tot het schie ten van unieke plaatjes. Hiervan ge tuige onderstaande foto, die een en al herfstsfeer uitademt. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode) dagavond naar de hoofdstad van So mali was gevlogen, nadat dc kapers gedreigd hadden het vliegtuig met iedereen aan boord le zullen opbla zen. zeiden dat de zaak in twee mi nuten was bekeken. Leden van de speciale eenheid, die in 1972 gevormd was na de massa moord op Israëlische atleten die deel namen aan de Olympische Spelen te München, bliezen de deuren van het tweemotorige vliegtuig op met spe ciale granaten die veel lawaai ma ken en de ogen verblinden. Zij stormden daarna naar binnen, aldus het eerste verslag van de over val, gegeven door de Westduitse te levisie. Binnen vijf minuten Alle gijzelaars, onder wie jonge kin deren en een 80-jarig echtpaar, wa ren binnen vijf minuten uit het vlieg tuig. De kapers, onder wie twee vrou wen, hadden het vliegtuig in handen genomen toen het donderdag boven de Middellandse Zee vloog. Het was opgestegen van Palma op Mallorca voor een vlucht naar Frankfort en had een groep vakan tiegangers, onder wie een aantal schoonheidskoninginnen, aan boord. De kapers, die gewapend waren met pistolen, handgranaten en kneed- bommen, hadden vrijlating van 13 stads-guerrillastrijders en 15 miljoen dollar aan losgeld geëist. AMSTERDAM, 17-10. Het bureau voor klachten en advies over optre den van de Amsterdamse politie, dat 13 juni is geopend, heeft tot nu toe ruim honderd klachten over politie optreden behandeld. Twintig daar van hadden betrekking op mishan deling van arrestanten, vooral op de bureaus Warmoesstraat, Y-tunnel en het hoofdbureau. Dit heeft maandag een woordvoer der van het klachtenbureau meege deeld. Beschrijvingen van de behan delde gevallen zal het bureau, don derdag in een zwartboek publice ren. Zij schoten de gezagvoerder dood, de 37-jarige JQrgen Schumann, na dat zü w>t Aden waren opgestegen en gooiden zijn lyk op de startbaan na dat zü maandag op het vliegveld van Mogadiscio waren geland. De speciale eenheid voerde de blik- semaktie uit een half uur voordat het ultimatium van de kapers zou verlopen. Die haddon gedreigd hel vliegtuig met alle inzittenden dan op te zullen blazen. DEN HAAG, 17-10. Omdat de be lastingdienst het te druk krijgt hoeft minister Duisenberg van financiën de Tweede Kamer voorgesteld de grenzen, die sinds 1965 gelden voor teruggaal op verzoek van ingehou den loonbelasting en premies volks verzekeringen (resp. 25 en tien gul den) met ingang van 1 januari te verhogen tot 150 gulden. Deze maat regel levért een besparing aan man kracht van 250 manjaren'en een ex tra belastingopbrengst van ongeveer 15'miljoen gulden, alsmede een extra premie-opbrengst van ongeveer 10 miljoen gulden op. AMSTERDAM. De hoofdstad des lands kreeg zijn metro (18 km). Na de officiële opening werd de eerste rit gemaakt door j)rinses Beatrix, prins Claus, minister Westerterp en burgemeester Polak. tJ schrijft wij trouwen NEWCASTLE, 17-10. De 30-jarige serveerster Irene Forsler schreef de in Newcastle populaire discjockey James Whale dat ze problemen had. Ze zijn voorbij (of misschien pas goed begonnen) want de 29-jarige D. J. en het problematische barmeisje trouwen volgende maand. BEEMSTER, 17-10. Bij een ernstig verkeersongeluk op de Purmeren- derweg tussen Purmerend en Oost huizen (N.-H.) zijn maandagochtend een 30-jarige vrouw uit Amsterdam en haar vijfjarige dochtertje om het leven gekomen. De auto die de vrouw bestuurde, werd vermorzeld tussen een vrijwel stilstaande vrachtwagen en een achterop ko mende truck met oplegger. Zowel de personenauto als de truck vlogen daarbij in brand. Het verkeer urenlang gestremd geweest. Dc slachtoffers van het verkeers ongeluk op de weg tussen Purme rend en Oosthuizen zijn de 30-jarige mevrouw J. G. Koghee-van Laan uit Amsterdam ön haar 5-jarig doch tertje Danoutha. SCHOORL, 17-10. Van twee sport vissers, die sinds zondagmorgen ter hoogte van Camperduin op de Noord zee worden vermist, ontbrak maan dagavond nog elk spoor. Na het optrekken van de dichte mist is in de middaguren een grote speuraktie op gang gekomen, waar aan werd deelgenomen door vlieg tuigen van de Koninklijke Marine en een aantal reddingsboten. Na vier uur maandagmiddag moest het zoe ken worden gestaakt in verband met de opkomende mist. Dinsdag wordt de aktie voortgezet. Zoals bekend hebben de vermiste vissers geen kom pas of radio-apparatuur aan boord. DEN HAAG, 17-10. In de afgelopen maand september werd 378 miljoen gulden bij de Rijkspostspaarbank ge spaard en 279 miljoen gulden opge vraagd. Dit betekent een spaaroverschot van 99 miljoen gulden. In dezelfde maand van het vorig jaar werd 287 miljoen gulden gespaard en 327 mil joen gulden opgevraagd, waardoor een ontsparing ontstond van 40 mil joen gulden. Het totale spaartegoed bedroeg ul timo september 1977 12.318 miljoen gulden tegen 10.855 miljoen gulden ultimo september 1976. BIDDINGHUIZEN, 18-10. In alle nuchterheid moeten we vaststellen dat zolang de internationale ekonomie en onze nationale ekonomie met hard tegenwind te maken hebhen, het herstel van de ontplooiingskansen in land- en tuinbouw hierdoor geremd zal worden. Het effekt van die beperking, bijvoorbeeld op de inko mensontwikkeling, mogen we niet onderschatten. Minister mr. A. van der Stee van landbouw cn visserij zei dit dinsdag in de Flevohof in Biddinghuizen (Oostelijk Flevoland), waar liy met dc Natio nale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw het honderjarig bestaan van de landbouwcoöperatie in Nederland meevierde. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur carillonconcert. Tot en met 29 oktober Zierikzee Galerie „De Nobel" 13.00-18.00 uur. Dinsdag 18 oktober Kerkwerve 15.00 uur. Verenigingsgebouw-pop pentheater „Kartoen". Brouwershaven Bejaardensociëteit. 14.30 uur. Jeugdgebouw. Afd. Ned. Plattc- landsvrouwenbond. 20.00 uur. Bruinisse „Durps'Uus" stelling. 10.30 uur. Kindervoor- Woensdag 19 oktober Zierikzee Sporthal „Onderdak": Sport en spel, 13.30 uur. Herv. Ver.-gebouw. Afd. Schouwen- oost C.N.V. 19.30 uur. Huis van Nassau. 19.30 uur In spraakavond Nota Landelijke Ge bieden. Heiw. Ver.-gebouw, 20.00 uur N.C.- V.B. afd. Zierikzee. Chr. Ger. Kerk. Concert Meisjes koor Hoogeveen. 20.00 uur. Kerkwerve 19.45 uur. N.C.V.B. vergadering in het Verenigingsgebouw. 'c Donderdag 20 oktober Zierikzee Al even nuchter wilde hij vast stellen dat men terwille van de agra rische inkomens geen overdreven verwachtingen mag hebben van het EEG-markt- en prijsbeleid. De twee doelstellingen die met dat beleid worden nagestreefd: redelijke inko mens voor boer en tuinder en marktevenwicht, zijn niet altijd en zeker niet onbeperkt met elkaar te verenigen. Die verenigbaarheid, al dus de minister, wordt kleiner naar mate de verzadiging van de markt voor agrarische produkten groter wordt en nog kleiner zodra groeien de structurele overschoten optreden. Vooral het feit dat ongeveer 15 pro cent van de Europese melkproduk- ten niet zonder enigerlei vorm van financiële steun kan worden, afgebet, zo meende de bewindsman, moet ve len, met grote zorg vervullen. Toch mogelijkheden Behalve beperkingen zag de mi nister van landbouw in deze moei lijke jaren toch nog mogelijkheden. Zo is aan de EEG-bcsluitvorming in Brussel hog het een en ander tc verbeteren, een punt dat in de ko mende jaren bepaald niet mag wor den verwaarloosd. Het landbouwstruktuurbclcid, vond hy, zal zich nog sterker moe ten richten op vergroting van dc konkurrentiekracht van met name dc middelgrote bedryven. Daar is ruimte voor cn lief is no dig gezien de beperkte ruimte op de agrarische markt, de aan het prijs beleid gestelde grenzen en de schaarste aan kultuurgrond. Hel sociale beleid zal er onver minderd op gericht moeten blijven, boer cn tuinder een gelijkwaardige plaats ie verschaffen in het algeme ne stelsel van collectieve voorzienin gen en hulp te bieden bij hot oplos sen van specifieke sectorproblomcn. Ook op dit sociale terrein, en even eens op fiscaal gebied, is volgens de minister van landbouw nog ruimte voor verbetering aanwezig. MADRID. Het stoffelijk overschot van dc vrijdag in Madrid overleden zanger, aktour en komponisl Bing Crosby is maandag overgevlogen naar de V.S. jaarsvergadering ne Zeeland. Bruinisse ,,'t Durps'uus"Bazar muzickver. „Nu met Hope", 19.00 uur. Zaterdag 22 oktober Zierikzee Concertzaal 20.00 uur Z.V.U. „Wie ner Blut". Hoofdstad Operette. Bruinisse „'t Durps'uus": Bazar „Nu met Hope" van 14.00-18.00 en vanaf 19.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw: C.J.V.- kindermiddag, 14.00-17.00 uur. Maandag 24 oktober Zierikzee Hervormd Ver. gebouw 20.00 uur Zelf bou w-Hobbyavond Openbare bibliotheek lezing Miep Dickmann 20.15 uur. Ouwcrkerk Basisschool 19.30 uur. Ouderavond. Dinsdag 2S oktober Zierikzee Jan Wouter van Jaarvergadering 20.00 uur. den Doelschool, Oudercommissic. Vertrek bcjaardensoos naar 's Hecr- Arendskerkc: Ver.-gebouw 13.30 uur, Vroonstraat 13.35 uur. PeuterspeelzaalOuderavond Middelburg Gebouw De Schakel, 19.30 uur. na- Woensdag 26 oktober Nrharcndyfce Gemeentehuis Seharendijke: Raads vergadering, 19.30 uur. Kerkwerve 19.45 uur. Ouderavond peuterspeel zaal in Herv. consistoriekamer. Donderdag 27 oktober Zierikzee Nieuwe Bogerdstraat 56. 19.00-21.00 uur: Stichting Buro Eerste Rechts hulp. Zeeuwscbe Herberg he, openbare be stuursvergadering Stichting Jeugd, 19.30 uur. Vrijdag 28 oktober Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Afd. Schouwen- oost N.C.B.O.. 19.30 uur. Concertzaal 20.00 uur Wintersport- presentatie. Bruinisse „Durps'Uus". 21.00 uur Wijnavond. Zaterdag 29 oktober Goes „Prins van Oranje", 10.00-16.00 uur: Interkerkelijke zendingsdag. Dinsdag 1 november Haamstede Beatrixschool. Rode Kruis-bloed- plasma-avond. Brouwershaven Openb. basisschool: Jaarlijkse bloed- plasma-avond, 19.00-21.00 uur. Vrijdag 4 november Zierikzee Brogum, 20.30 uur, Brogum-leden- vergadering. Haamstede Bouwmansweg 5, vergadering Am nesty International. Donderdag 10 november Zierikzee Nieuwe Bogerdstraat 56, 19.00-21.00 uur: Stichting Buro Eerste Rechts hulp. Vrijdag tl november Kerkwerve Bazar Chr. 'Gerei, kerk: 14.30-17.00 uur en na 19.00 uur. Stuif-es-in, Sporthal „Onderdak": 14.00 uur. Hoek Caustraat-Calandweg: Lampi on-optocht, 19.00 uur. Hoek Volkerak- Haringvlielstraat Lampion-optocht, 19.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, voor lichtingsbijeenkomst, Wereldna- tuurfonds 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis": Voorlichtingsbij eenkomst „Meer bewegen voor oude ren", 14.30-15.30 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw: Lezing mevr. Tak voor, N.C.V.B., 19.30 uur. Vrijdag 21 oktober Middelburg Statenzaal vergadering provinciale staten. 10.00 uur. Zierikzee Openbare bibliotheek kindertheater Deurtje open, Deurtje dicht 9.30 uur. Zeeuwsche Herberghc, 20.00 uur voorlichtingsavond PJZ. Ver. Milieuhygië- (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938, (01110) 2416. (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Nou, dot kon ditmaal. Normaal lel om deze tijd van het jaar al niemand meer op het weer, maar „zo kan het dus ook". Het schone jaar, dat niet zo schoon was, sterft in ieder geval in stille waardigheid met een regen aan gouden lichtstralen en met kleu ren, die aan het dorrend groen zich meedelen, voordat het te gronde gaat. Het is er allemaal weer; de tred in het bos versmoort in sponzig veen en paddestoelen - hele kleine soms - piepen tussen het nog groene gras. Nu is het zaak er snel bij te zijn, want straks wervelt alles weg, als de woeste winden komen of de nachtvorst fiks begint op te treden. Enkele uren zitten dus in de berm langs een Schouwse vaart, in de rug gedekt door het roerloze lover van het Schuddebeursc. Een enkel mees je zat te piepen in het struweel. Ho ge populieren, wier kronen toch al waren uitgedund, weerspiegelden haarscherp in het strakke water. Mugjes en ander klein grut dansten in de nog warme, zonnige middag lucht. Een lichte nevel hing lussen de bomen in de verte. Soms sprongen er onverwachtse 'kringetjes in het water van. de vaart. Klein insekten- spul was daar verantwoordelijk voor. Aan dc overkant liep vreedzaam cn vrcctzaam een paard te grazen. Loom hief het dier zo nu en dan het hoofd op. Heel hoog in dc lucht, nauwelijks hoorbaar, een wit vlieg tuigje dat zonder kapsones over al dat moois heen vloog. Bij elkaar ge beurde er dus niets, maar het was van zo'n stille, intense schoonheid, dat men er nog van profiteert als deze zoele 1oktoberdagen alweer lang zijn bijgeschreven in dc kille anna len van wetenschappelijke weerin- slituten Hier op deze plaats gebeurt lief wonder: even niets willen of zullen, geen plannen, geen werk. geen prak - kizeren over straks, gren pijn over voorbije dingen of zaken, die fout gingen, geen herinnering aan teleur stellingen of angst voor komende, maar gewoon zitten in die late zon, als godsgeschenk nog even aangebo den totdat - zeg dan maar - de vorst trekt krullen op de ruiten, ivant dc winters zijn wel slap in dc zeventi ger jaren, maar je weet maar nooit. Dan terug door het bos en over dc wegen: alles lijkt in harmonie. Stem men op gindse, verre dijk klinken n'.og door: het late licht valt op het blonde haar van een klein meisje op een fiets, de rozebottcls gloeien als rode lampjes in de heggen; tegen een in geel en roze dovende avond hemel, staan dc lijnen van de oude poorten zwartig afgetekend. Het was cn is een beroerd wereldje. Gek dal men opeens toch zo on voorstelbaar gelukkig kan zijn. SCHIERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2