DE FATALE GEDAANTEVERWISSELING Nieuwe anti-terreurwet is een beetje gênant voor spaanse regering jj Bing Crosby overleden „Mogelijk dat ene helft Nederland de andere helft gaat verplegen" d e u r I o o 5 BLIK DOOR HET WERELD Het betekent iets dat de Spaanse oppositie samenwerkt met premier Suarez om het land een nieuwe wet tegen de terreur te bezorgen. De oude terreurwetten van het Franco- tijdperk waren daarvan hel symbool geworden en het frankistisehe tijd perk was eigenlijk voor het gevoel der Spanjaarden pus afgelopen toen deze gehate wetgeving werd inge trokken. En nu dus iets dergelijks, maar dan wel op een meer dan de- mokratische basis - regeringspartij en en oppositie zijn het roerend eens over de noodzaak. Zoals ze het ook eens zijn geworden over de ekonomi- sche maatregelen die nodig zijn om het land uit de misère te helpen. Dergelijke samenwerking die van het kabinet-Suarez in de praktijk een nationaal kabinet maakt, garan deert natuurlijk niet alles. Maar wel demonstreert ze dat liet nieuwe Spanje aanzienlijk minder onwennig met de demokratische methoden om gaat dan men na zo'n lange dikta- tuur had mogen verwachten. Voor de anti-terreurwet was na tuurlijk de moordpartij in Guernica de direkte aanleiding. En het kan nauwelijks toeval zijn dat deze plaats vond juist toen Suarez met de oppositie samen zat te konfereren. Het is zo langzamerhand een Spaan se traditie geworden dat bij iedere gelegenheid die iets manifesteert van de demokratie een terreurgroep iets onderneemt - soms een rechtse, soms een linkse, soms alle twee. In de Spaanse historie van het terrorisme speelt de Baskische ETA vanouds een grote rol. Nu Madrid erin heeft toegestemd aan de Basken in hun gebied vergaande autonomie ie verlenen, zou voor die terreur de rechtvaardiging grotendeels zijn ver vallen. Met dat alle wensen volledig ingewilligd werden, maar de kern ervan wel en er zijn - ditmaal de mokratische - middelen om nog wat verder te gaan. Inderdaad heeft de E.T.A. op grond hiervan afstand ge daan van wat haar voornaamste fi nanciering was: het afpersen van in dustriëlen die aan haar „belasting" moesten betalen - zo niet: moord of brand in het bedrijf. En ook het ge weld werd als nu niet meer nuttig afgezworen. Maar binnen de E.T.A. was lag niet iedereen het daarmee eens. Een militante vleugel wil doorgaan op de oude voet tot er een eigen Baskische staat is waarvan ook de Franse streken met Baskische bevolking deel uitmaken. En dat is met de moord in Guernica duidelijk gemaakt. Democratie Intussen heeft de Spaanse politie nog zonder speciale anti-terreurwet - de laatste tijd heel wal lieden op gepakt die terreur bedreven, zowel van linkse als van rechtse groepe ringen. Het blijkt dus zonder een speciale wetgeving lang niet zo slecht te gaan. En de scheuring in de E.T.A.,want dat is het, kan ook ge zien worden als een sukses van po litiek die premier Suarez tegenover de linkse en rechtse terroristen volgt. Terreur - en dat weet men zo langzamerhand in heel Europa en zeker in de bondsrepubliek - is moeilijk te bestrijden. Het meeste sukses ermee hebben eigenlijk de Japanners gehad die inderdaad er voor zorgden dat men niets meer hoorde van het Rode Leger daar - tot dit na twee jaar weer van zich liet spreken door een vliegtuigka ping. Dus eigenlijk geen sukses. Ook in de bondsrepubliek snakt men ernaar om door speciale bevoegdhe den te geven aan de vervolgende in stanties de terroristen beter te kun nen aanpakken. In de meeste geval len is wat men allereerst nodig heeft enige kennis van wie het eigenlijk zijn. Dat betekent dat men vooral denkt aan bevoegdheden om zonder te veel omhaal in andermans boeken kan duiken, mensen voor Advertentie voordeelprijzen bij intermeubel massief eiken mimisets 3-delig 179.- zwaar eiken lektuurtafels 136.50 eiken stoof 24.75 zie etalage ondervraging kan aanhouden, des noods telefoongesprekken kan af luisteren en post onderscheppen. Kortom, dat aan allerlei typisch de mokratische rechten een nagenoeg tot opheffing neigende beperking wordt gegeven. Tot dusver is het nergens gelukt daarmee zo om te gaan dat het toch nog een beetje demokraiisch genoemd kon worden. Maar grootse resultaten bleven desondanks uit. Er is dan ook alle reden om huiverig te staan te genover het Spaanse en andere ex perimenten om de demokratie een beetje te ontkrachten en vernieti gen om haar te beschermen. Licht inspireert zeker in Spanje een grof toepassen van hernieuwde anti-ter- rcurwetten tot nieuwe terreur - een paar domme arrestaties, wat onge lukkig aflopend ingrijpen in een de monstratie en de scheuring in de E.T.A. is weer hersteld... Het kan crgelijk zijn voor politici - en voor politie - om niets te kunnen doen. Maar iets doen is op zich daarom nog lang niet altijd beter dan niets kunnen doen: „Flitsen" uit het buitenland FRANKFORT. Het linkse West- duitse blad „Frankfurter Rund schau" heeft donderdag opnieuw een staaltje van Neo-Nazisme in de strijdkrachten gemeld. Volgens oog getuigen hebben twee schildwachten van de luchtmachtkazerne „General Wewer" in Rheine (Noordrijn-West- falen) elkaar zondagavond gegroet met dellitlergroet en de kreet „heil Hitler". CHICAGO, Illinois. Uit de kluizen van het hoofdkwartier van de First National Bank in Chicago worden 1 miljoen dollar vermist, zo heeft de bank dopderdag bekendgemaakt. TROYES, FRANKRIJK. De Fran se politie ondervraagt de directeur van eèn gewichtsverminderingsinsti- tuut over de dood van twee mensen die deelnamen aan een afslankpro- gramma ip korte termijn, zo heeft een politiewoordvoerder in Troyes donderdag meegedeeld. KAAPSTAD. Dr. Christiaan Bar nard heeft in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad een blanke Zuidafrikaan van 60 jaar een steun- hart van eeiï chimpansee gegeven. ROME. Bij Asmara is een Eritfees legerkonvooi in een hinderlaag van het Eritrees volksbevrijdingsfront (E.P.L.F.) terecht gekomen. Volgens een woordvoerder van het front in Rome zijn hierbij 600 Eritreese mili tairen gedood en meer dan 100 vrachtauto's met voorraden buitge maakt. TOKIO. De Japanse regering heeft ongeldige paspoorten verstrekt aan de ze gevangenen die zij twee weken geleden van kapers van het Japanse rode leger heeft moeten vrijlaten, zo is van officiële zijde in Tokio verno men. LISSABON. De tweede politieke partij van Portugal naar grootte, de sociaal-democratische partij, heeft zondag gedreigd met het ten val brengen van de socialitische minder heidsregering van premier Soares, als zij niet instemt met een gemeen schappelijk politiek program met an dere democratische partijen. LUCHTMACHTBASIS ED WARDS, Californië. Het ruimtepen del Enterprise heelt zijn belangrijk ste proefvlucht, een duik van 610 km per uur naar de woestijn als na bootsing van een terugkeer uit een baan rond de aarde, zo schitterend volbracht dat besloten, is twee van de drie nog op het programma staan de proefvluchten te schrappen. BOLZANO. In Alto Adige, Noord- Italië zijn de afgelopen dagen circa 2.500 vossen afgemaakt om de epide mie van hondsdolheid in te dammen, die zich van Oostenrijk uit ver spreidt. Het zal waarschijnlijk nodig zijn nog meer van deze dieren te doden om te voorkomen dat de ziek te het gebied van Bolzano bereikt. MADRID. De politie heeft posten gezet bij vijftig hotels in Madrid na een golf van gewapende overvallen. Bij een daarvan is een hotelportier doodgeschoten. Twaalf hotels heb ben zelf voor extra beveiliging ge zorgd. MOSKOU. Valentin Tuertsjiu, de voorzitter van dc afdeling Moskou van Amnesty International, is naar Wenen vertrokken. Hij zal ziel) per manent in het westen vestigen. ST. GOAR, In de nacht zijn bij St. Goar, tussen Bingen en Koblenz, 20 ton stookolie in de Rijn gelopen uit een Duits schip dat tegen een rots lek is gestoten. Mogelijk zal eenzelf de hoeveelheid ook nog weglopen. De rest van de lading is overge pompt. BERLIJN. De Westberlijnse advo caat Henning Spangenberg zal voor lopig geschorst worden. Hij is de ver dediger van de anarchist Frits Teufel die ervan verdacht wordt te hebben deelgenomen aan de ontvoering van de CDU-poIiticus Peter Lorcnz in februari 1975. LONDEN. Onbekenden hebben drie brandbommen gegooid in een café in het centrum van Londen. Bij de explosie die onstond raakten vijf tien mensen gewond. Volgens een woordvoerder van Scotland Yard wordt de aanslag voor als nog niet toegeschreven aan het Republikeinse Leger (IRA). DJIBOETI. Twee personen zijn doodgeschoten en verscheidene ge wond, toen zondag twee gewapende mannen probeerden zich meester te maken van een heel klein vliegtuig van de binnenlandse luchtvaart maatschappij van Djiboeti. Dit is in betrouwbare kringen in de stad Dji boeti vernomen. DJIBOETI, Republiek Djiboeti. Twee gewapende mannen van wie werd gezegd dat zij „pro-Ethiopischc sympathisanten" waren, hebben zondag een klein vliegtuig van „Air Djibouti", dc plaatselijke luchtvaart maatschappij, gekaapt en zijn Franse piloot en de moeder van minister van justitie Ali Joessoef doodge schoten, zo heeft dc politie maandag bekendgemaakt. In opdracht van Sjeik Mohammed Bin Rasjed Al-Maktoem is een taart met 28 kaarsen bij het vliegtuig af geleverd omdat één van de stewar dessen. van de Lufthansa, slechts aangeduid als Anna Maria, zaterdag jarig was. Vreemde ontvoering BANGKOK, 15-10. Gewa pende bandieten hebben in de jungle van Zuid-Thailand een olifant ontvoerd en eisen een losgeld van bijna 4.000 gulden, zo is vrijdag vernomen in kringen van de politie. De ontvoerders wisten een bewaker van een kamp waar het dier thuishoort, te over meesteren en vervolgens zich uit de voeten te maken met de zes ton zware olifant. Het beest wordt door zijn eigenaren, een Amerikaans- Thailands rotanbedrijf, ge bruikt voor sleeijwerkzaamhe- den. Staatssecretaris Hendriks: ROTTERDAM, 15-10. Dc weg die de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid onlangs heeft aan bevolen, kan ertoe leiden dat dc ene helft van Nederland dc andere gaat verplegen. Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid heeft dat vrijdag in dc Rotterdamse Doelen gezegd bij de opening van het Integraal Kanker centrum Rotterdam. Die weg luidt volgens de bewindsman globaal: versterk het economisch draagvlak door bij het industriebeleid niet te letten op werkgelegenheid, maar op winst, en bestrijd daarop de werk loosheid door op basis van het ver sterkte draagvlak werkgelegenheid AMSTERDAM. In het district van het politiebureau Warmoestraat in de Amsterdamse binnenstad maken zich relatief veel Surinamers .schul dig aan krimineel gedrag. Het is ech ter volstrekt onjuist te doen alsof het uitsluitend Surinamers zijn, die zich krimineel gedragen. ROTTERDAM. De raadsleden van de vier „RAF-Sympathisanten", die afgelopen vrijdag in Rotterdam en Capellc aan den IJssel zijn gearres teerd, hebben een klacht ingediend bij de hoofdofficier van justitie, mi'. J. D. De Jong. Zij menen dat politie en justitie in deze zaak, naar „Duits" model, op een groot aantal punten onjuist hebben gehandel en nog steeds handelen. ROTTERDAM. De Vereniging het Nederlandse blindenwezen belegt van 18 tot en met 20 oktober in ho tel Atlanta in Rotterdam een inter nationale studiekonferentie over het onderwerp „Sociale revalidatie van blinden en slechtzienden". SCHIPHOL. Dichte mist heeft zon dag het vliegverkeer op Schiphol voor een deel onmogelijk gemaakt. Zondagavond bedroeg het zicht op de nationale luchthaven ongeveer honderd meter. Vanaf half zeven konden geen vliegtuigen meer lan den en moesten uitwijken naa rhet vliegveld Zestienhoven bij Rotter dam. AMSTERDAM. Het P.v.d.A.-kon- gres heeft zich vrijdagmiddag, tegen de zin van het partijbestuur, onom wonden uitgesproken voor een ver gaande nationalisatie. Het kongres stelde zich op het standpunt dat ba sis-industrieën, banken, de farma ceutische industrie en verzekerings- maatschappijen in gemeenschapsbe- zit moeten komen. EINDHOVEN. De Eindhovense gemeentepolitie heeft in samenwer king met de politie van Geldrop en de Rijkspolitie een groot aantal diefstallen en twee gewapende over vallen opgelost. Acht personen in leeftijd variërend van 15 tot 36 jaar werden aangehouden. De buit be droeg om en nabij de half miljoen. PUTTERSHOEK. In Puttershoek is een nieuwe silo uitgebi*and van de suikerfabriek Puttei'shoek. De toren bevatte 160 ton brokjespulp. UTRECHT. Waarschijnlijk ten ge volge van de dichte mist zijn maan dagochtend op verschillende vevei- ligde ovei*wegen in ons land dx*ie mensen om het leven gekomen s en één zwaar gewond. KERKNIEUWS KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM. Voor vijfhonderd werknemers van de Industriebond NVV geldt al jaren een maximum inkomen dat ongeveer drie maal het minimum-loon bedraagt. Niemand van de bond kan meer dan zestig duizend gulden verdienen. GRONINGEN. Het Groninger Kra kers Kollektief heeft een tweede leegstaande hotel in de Groninger binnenstad gekraakt. Het betreft het voormalige hotel Indië in de Hei*e- straat, dat over ruim 20. kamers be schikt. Het pand verkeert in zeer goede staat en staat al negen maan den leeg. SLUISKIL. Bij de Nederlandse Stikstofmaatschappij NV in Sluiskil is een nieuwe salpeterzuurfabriek in bedrijf genomen, die met een dag- produktie van 1250 ton honderd pro cent salpeterzuur, de grootste ter wereld is, zo heeft de fabrieksdirec- tie meegedeeld. HEMBRUG. Een schip is donder dagmorgen omstreeks acht uur op het Noordzeekanaal tijdens mist te gen een pijler van de Hembrug ge varen. De brug stond open. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Maarssen (toez.): W. Verboom, Waddinxveen; te Koekan- ge: J. Rowaan, 11. doopsgezind pi*e- dikant te Steenwijk-Zwartsluis, wo nende te Havelle; te Alphen aan de Rijn (toez.): J. J. van der Heiden, Scherpenzaal. Aangenomen- naar Kerkdriel: L. W. F. Sterk, Austerlitz; naar Lobith (part-time): J. D. Heybroek, leraar streeklyceum te Ede, wonende te Culemborg; naar Oostermeer-Ees- trum: C. van Dorp, Aartswoude-Op- pei'does. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Klazinaveen: W. Schenk, Heeg; de benoeming tot hulpprediker te Winsum (Gr.): W. J. de Ruiter, emeritus predikant te Giekerk; naar Leeuwarden-Huizum: C. W. de Vries, Eindhoven. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Alkmaar in kombina- tie met Broek op Langedijk: R. T. Urban, Goes-Bi*ouwei*shaven. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Beroepen te Deventer in kombina- tie met Heino: A. den Boer, kand., Apeldooi*n; te Dronten: C. Bakker, Enschede-Zuid. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Haamstede: B. Oos ter broek, kand., Apeldoorn. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Groningen: A. Moer kerken, Nleuw-Beijerland; te Gor- kum: J. M. Klcppc, Woerden Bedankt voor Hoogvliet: J. C. Weslstrate, St. Catharines (Ontario, Canada). Doopsgezinde Gemeenten Aangenomen naar Giethoorn: da. E. I. T. van der Zee, Haarlem mermeer. Gerei'. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Woensdag 19 oktober, 14.45 uur, huwelijksbeves- ging ds. F. Mallan. LAND- EN TUINBOUW Bedrijfsuitkomsten 1975-1976 De Nederlandse landbouwbedrij ven hadden in 1975-1976 gemiddeld betere uitkomsten dan in 1974-1975. Het gemiddelde netto-overschot was hoger ondanks een sterke prijsstij ging van arbeid en meststoffen. Op de akkerbouwbedrijven stegen als gevolg van deze prijsstijging van de produktiemiddelen en de lagere kg.-opbrengsten de kosten per een heid pi'odukt met ca. 27%, maar de ze kostprijsverhoging werd ruim schoots gekompenseerd door de ho gere opbrengstprijzen van vooral consumptie- en pootaardappelen. Van akkerbouwbedrijven die deze gewassen niet verbouwden, gingen de bedrijfsuitkomsten onder invloed van de kostenstijging achteruit. Door de lagere krachtvoerprijzen (in 1975-1976 3,5% lager dan in 1974- 1975) was de gemiddelde kostenstij ging in de veehouderij minder dan in de akkerbouw. Ook op de grotere melkveehouderijbedrijven overtrof de stijging van de opbrengstprijzen (ca. 11%) daardoor de toeneming van de kosten (ca. 7,5%). Het sterk nega tieve netto-overschot liep daardoor niet verder terug maar handhaafde zich op ca. f 20.000,negatief. De varkenshouderij leverde in 1975-1976 aanmerkelijk betere uitkomsten op dan in het voorgaande jaar als ge volg van hogere opbrengstprijzen (mestvarkens ca. 30 biggen 44 hoger.) Daardoor boekten de ge mengde bedrijven met intensieve veehouderij in 1975-1976 aanmerke lijk betere resultaten dan in het voorgaande jaar. Boeken en brochures Een „Vakblad voor de huisvrouw" Een beetje huisvrouw heeft het natuurlek niet nodig, maar het is toch wel gemakkelijk dat het er nu is: Tip, het vakblad, voor thuis. Uitgeverij Spaarnestad presenteer de deze maand het eerste nummer van dit gloednieuwe maandblad. De bedoeling van Tip, dat alleen in su- permarkten te koop is, valt heel kort samen te vatten. Hel blad wil de huisvrouw terzijde staan bij al haar huishoudelijke werkzaamheden. En daarmee is het dan meteen een er kenning van het „vak" huisvx*ouw. Van alles is er in te lezen. Het meest opvallend zijn de verrukkelijk recepten, die op allerlei mogelijke manieren te combineren zijn. Ver der al die indei'daad handige tips voor het schoonhouden van het huis, tips voor het goed en goedkoop boodschappen doen, adviezen op al- lei-lei gebied, middeltjes tegen en voor alles en nog wat, tips voor het tuinieren, voor voeding en verzor ging van gezin en huishouden en na tuurlijk ook het eigen uiterlijk. Kortom, wie er serieus iets mee wil gaan doen. kan best een maand vooi'uit met dit nieuwe blad. Wot biedt de BEELDBUIS DINSDAG 16 OKTOBER NED. I: Om te beginnen de doltu- menlaire Der trein van de Kanji naar Cairo, gevolgd door Nutshell, een programma over de gelijknamige gospel fortnatie, bestaande uit de bandleden Paul Field, Pamela Thiols en Heather Barlow. Daarna Adam of aap over de relatie evolutietheo rie-scheppingsverhaal. In deze afle vering komt de vraag aan de orde hoe het kan dal het eerste leven ont staan is uit levenloze materie. Voorts een dokumentaire over hel leven en werk van de organist/componist Jan Zwart die van 1677 tot 1937 leefde. Feike Asma speelt enige werken van zijn hand. Na de informatierubriek Nader bekeken nieuws van het po litieke front in Den Haag Vandaag, gevolgd door Eight songs for a mad king. Componist Peter Maxwell Da- vies bracht een achtdelige muzikale ode aan koning George 111 van En geland, de vorst die mensen voor dingen en dingen voor mensen aan zag. De muziek verhaalt in chrono logische volgorde hoe de koning Inagzaam aan zijn ziekte begint in te zien, door de andere leden van hel hof geïsoleerd wordt en tenslotte zijn zwakheden aanvaardt tot de dood er op volgt. NED. II: Na de getekende avon turen van Cal'vmero de dokumentai re Clare Francis, een waterjuffer over een jonge sportieve vrouw, die in haar eentje meedeed aan de transatlantische jachtrace, en daar in als dertiende eindigde. Daarna honderd jaar nadat Edison de fono graaf ontwikkele ontvangt de Tros de Edisonwinnaars. Dit jaar zijn het alleen nationale coryfeeën, omdat bij een internationale Edison de jure ring nooit honderd procent objektief is. Winnaars zijn Robert Long, (voor zijn lp Levenslang) Conny Vadenbos (zo wil ik leven), Pussycat (Souvenirs), Hans Vermeulen (only know my name) en Anita Meyer (In the meantime 1 will sing). Als laat ste programma onderdeel de aklua- liteitenrubriek TROS-Aktua. DINSAG 18 OKTOBER NED. I: 18.15 Teleac; 18.45 De fa beltjeskrant; 18.55 Nieuws; 29.05 Per trein van de Kaap naar Cairo; 19.55 Nutshell; 20.15 Adam of aap?; 21.00 Nader bekeken; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag vandaag; 22.05 Eight songs for a mad king: 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Paspoort18.55 Nieuws; 19.05 Calimero; 19.17 Clare Francis, een waterjuffer20.00 Jour naal; 20.25 De TROS ontvangt Edi sonwinnaars; 22.05 Aktua tv; 22.55 Journaal. MADRID. 15-0. De Amerikaanse zanger-acteur Bing Crosby is vrij dag overleden, terwijl hy een par tijtje golf speelde in een club bij Madrid. Bing Crosby is 73 jaar géworden. Volgens een zegsman van de golfclub zakte Crosby ineen tijdens een par tijtje golf. Hij werd met spoed naar een Madrileens ziekenhuis gebracht, maar was bij aankomst al overleden. Crosby heeft in 72 films gespeeld. Hij was met vakantie in Spanje. v\ jV5>;-v->vv- c vyv- -x;' 'V r - -r te scheppen in dc verzorgende, niet commerciële sector, waaronder dc gezondheidszorg. Wetenschappelijk onderzoek Het centrum in Rotterdam houdt zich bezig met wetenschappelijk on derzoek naar kanker. Het Rijk heeft een deel ervan gefinancierd. Vol gens sommigen zijn er zelfs teveel rijksgeldcn ingestopt, aldus dc be windsman. Zo stelde de Raad van Advies voor het Wetenschappelijk dat in Nederland soms onderzoek overmatig wordt gestimuleerd, dat in het buitenland al volop plaats vindt. Onderzoek, dat juist nationaal van belang is wordt niet voldoende bevorderd. door HENK VAN HEESWIJK Met de tram rijdt hij naar het oude centrum, waar hij bepaalde straten en gebouwen herkent. En weet, dat er in een van de kleine zijstraatjes een eethuisje moet zijn, dat toen niet duur was. Hij vindt het en gaat er naar binnen. Eet daar volop, want hij heeft nu behoorlijk trek gekregen. Daarna drinkt hij een glas bier en rookt. Na zo'n goed avondmaal en het Belgische bier voel je je weer een ander mens, be seft hij. Enfin, alles maar van de optimistische kant bekijken, dat is wel het beste. Ei* is nog een late bioscoop als hij daarna door de straat loopt. He geeft zin een verzetje. Dat leidt de ge dachten tenminste af. De film is boeiend: een krimi; de oplossing van het probleem is verrassend. Na tuurlijk komt alles op zijn pootjes terecht; de deugd wordt beloond en de misdadiger gaat achter slot en grendel. Zo hoort het in een geor dende maatschappij. Als hij tegen middernacht weer op straal loopt, heeft hij er toch een nare bijsmaak van gekregen. Zijn optimisme is hij alweer kwijt. Twee etmalen later belt hij. Om één uur 's nachts in een klein ca feetje. Naar Nederland. Hij krijgt een vrouw aan de lijn, die /.egt: „Al les klopt tol in de kleinste bijzon derheden. Maak je nergens druk over, want er is niets om bezorgd over te zijn. Als alles ach; er dc rug is, stuur ik jo wat geld. Ik zal j.- adres even noteren. Natuurlijk moet het eerst behoorlijk betijen, dat be grijp je net zo goed als k. Maar daarna kom ik naar ie toe. uiteraard pas als alles dofinit'ef afgehandeld is. Dat. kan logischerwijs een aantal weken duren, want ik ga niets for ceren: ik laat niets aan het toeval over, dat kunnen wc n'.ct riskeren. Maak jij je maar geen zorgen; ik bewerkstellig, dat alles feilloos ge leidelijk aan in orde komt. Vermaak je zoveel al mogelijk is en zorg er voor, dat je niet opvalt." De man zegt: „Ik moet natuurlijk wel spoedig wat geld hebben, want ik kan er hoogop een maand mee uit komen en dan zal ik nog zuinig aan moeten doen." „Dat begrijp ik, maar je weet zelf ook, dat je zo ongeveer al het kon tante geld, dat ik in huis had, hebt meegenomen. Ik heb je adres nu en zodra het mogelijk is zonder arg waan te wekken, laat ik geld naar je hotel overmaken. Sterkte en tot ziens. Met een paar maanden is al les misschien wel afgewikkeld, dan kom ik naar je toe en bespreken wc onze verdere toekomstplannen." Gerrit Bosval probeert zich in dc dagen die hierop volgen zo goed mo gelijk tc amuseren. Hij is sober in alles, want hij wil proberen het zo lang mogelijk uit le zingen. Maakt wandelingen door de stad. bekijkt de winkels, gaat als het x*cgent waren huizen binnen, want al is het bijna winter, het blijft regenachtig en winderig-koud. Het is niet leuk, als je een hele dag niets le doen hebt. Natuurlijk kan hij naar zijn ka mer gaan en dat doet hij dan ook wel. Uit de ijzeren papiermanden op straat haalt hij wel eens een krant, die men er na het lezen in gestopt heeft on zit dan 's avonds in zijn ka mer het nieuws te spellen. Nee, in de Belgische kranten heeft er waar schijnlijk niets ovei' gestaan; het is ook ivct bepaald wereldnieuws. Zelfs in een Nederlandse krant van recente datum, die hij ergens vond. staat er met geen letter iets in. Dut geeft ook al enige geruststelling. Na enkele dagen begint hel niets doen hem stierlijk te vervelen. Daar om gaat hij nu vrijwel iedere dag dc leeszaal binnen, want hier is hel droog en warm en boeken en tijd schriften mag je hier kosteloos lezen. Al mag je niets meenemen, want daarvoor moet je lid zijn. Hij is nog één keer naar dc bioscoop geweest, want een mens moet toch wat heb ben, maar nu zijn geldvoorraad be gint te slinken, heeft lxij besloten het nog zuiniger aan te doen. Helemaal niet erg om eens een poosje sober tc leven. Eigenlijk is hij een beetje te dik, dus we zullen het maar als een vermageringskuur beschouwen. Aan alles zit ook minstens één goede kant. Na drie weken in Brussel tc zijn heeft de man nog niets gehoord en belt hij opnieuw naar Nederland. In hetzelfde kleine café als de vorige maal. Het duurt even, voor hij ver binding krijgt, want het is kwart voor één in de nacht. Waarschijnlijk is de vrouw al naar bed gegaan. Eindelijk hoort hij een slaperige stem. De man meldt zich cn zegt dringend geld nodig te hebben. „Ik heb nog voor nauwelijks een weck voldoende. Volgende week donder dag moet ik weer vijfhonderd francs hebben voor kamerhuur. En ik moet ook eten. nietwaar?" De vrouw antwoordt: „Goed, ik stuur je morgen meteen wat. Het gaat hier nog niet zo vlot, maar ik heb altijd wel wat geld. Vijfhonderd gulden gaat morgen naar je hotel. Probeer het daarmee nog een maand uit te zingen ne bel me niet meer. Hoewel er tot nog toe geen enkel probleem is, moeten we toch voor zichtig zijn. Ik verzend het wel uit oen andere plaats, dan heb je met een paar dagen het geld." (wordt vervolgd) meelstraat 31 2ierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 5