Gezagvoerder gekaapt vliegtuig doodgeschoten - kapers stellen nieuw ultimatum {TROMP Informateurs komen nu met de formule 7-7-2 Aanbieding nu ƒ590- Partij van de Arbeid-eongres wil een republiek Aanvraag huursubsidie Provinciale Stoombootdiensten Zeeland leden vorig jaar verlies van 21 miljoen gulden Levensverzekeraars deelden 958 miljoen gulden uit aan polishouders in 1976 Verwoestende brand te Oss GELD SPEELDE GROOTSTE ROL IN KEUZE DOORLAATOPENING Het gekaapte toestel van Lufthansa ETERNfl *.V herenpolshorloge Grote hasjvondst Amsterdamse politie streeft haar reorganisatie Het onderwijs Moord te Bodegraven Man schiet prostituee dood AGENDA De kabinetsformatie NAIROBIE, 17-10. Do kapers van de Westduitse Boeing-737 Landshut", die hèdèii-inaandag iii de So- malisclie hoofdstad Mogadishu lapdde, l\ebben de ge zagvoerder doodgeschoten en voor de Inwilliging van hun eisen een nieuw ultimatum gesteld dat heden- maandagmiddag om 15.00 uur Ned. tijd afloopt. waterproof-stalen Guarts - analoog sneldatum Afwijking per jaar maximaal 2 minuten van 750,— (zolang voorraad strekt) Een zegsman van de VVestduitse ambassade in Mogadishu deelde mee dat het kwartet iuchtpiraten op nieuw heeft gedreigd het toestel en de resterende 86 gijzelaars op te bla zen wanneer niet op dat tijdstip 11 Westduitse terroristen en twee Pa lestijnse extremisten zün vrijgela ten. Daarnaast diont een losgeld van 15 miljoen dollar te zijn betaald Omsingeld Het toestel landde om 4.22 uur Ned. tijd, kómend uit Aden, op de internationale luchthaven van Mo gadishu, waar het meteen werd om singeld door Somalische troepen. De kapers riepen de- verkeerstoren op en deelden mee dat iemand het lijk van de gezagvoerder moest ko men ophalen. Dat is inmiddels ge beurd. Het stoffelijk overschot van de captain, wiens personalia nog ontbraken, is door de politie naar een ziekenhuis gebracht. Volgens het Amerikaanse persbu reau UPI is in Mogadishu gebleken dat er ook Westduilsers deel uitma ken van het terreurcommando in het toestel. Tot dusver was aangenomen dat het allemaal Arabieren waren. Na dat het ljjk uit de cockpit was gehaald hebben de kapers het con tact met de toren verbroken. ROTTERDAM, 21-10. De Rotter damse politie heeft dit weekeinde in twee huizen in het centrum van de Maasstad in totaal 520 kg hasj in be slag genomen. In één van de wo ningen heeft de politie de 29-jarige Rotterdammer N. V. gearresteerd. De partij hasj heeft momenteel op de zwarte markt een waarde van onge veer één miljoen gulden. Tegen zin van partijbestuur: DEN IIAAG, 15-JO. De info^mt- teurs Verdam en Vrolijk hebben za terdagavond een brief gesteurd aan de frakticvoorzitters van de l\v.d.A., C.D.A. en D'66. De volledige tekst van brief luidt als volgt: Aan de vooriztters van de frakties van P.v.d.A., C.D.A. en D'66 in de Tweede Kamer der Slaten-Generaal, In een poging de geblokkeerde st- tuatie in de kabinetsformatie te door breken, hebben wij u, op op 14 okto ber een voorstel gedaan. Daarbij heb ben wij zowel mondeling als schrif telijk aangegeven welke argumenten naar ons oordeel bij de zetelverdeling een rol behoren te spelen. Een belangrijk argument is voor ons de mogelijkheid om bij de vor ming van een nieuw kabinet op basis van de verkiezingsuitslag, aan de kiezer de nodige duidelijkheid te ver schaffen. In onze afweging zijn wij tenslotte tot de konklusie gekomen dat er vol doende zakelijke argumenten waren voor een zetelverdeling op basis van de formule 8-7-1. Teleurstelling Tot onze teleurstelling hebben wij uit de ontvangen antwoorden moeten vaststellen dat onze konklusie niet door alle betrokken partijen wordt gedeeld en dat derhalve de blokkade niet is doorbroken. In ons daarop volgend beraad heb ben wij nagegaan of er nog andere mogelijkheden aanwezig zouden kpn- nen zijn om op 4? kortste termijn een kabinet te vormen dat mag vertrou wen in voldoende mafe steun in de volgsvertegenwoórrfiging te onder vinden- Gelet op de overwegingen in onze brief van 14 oktober, zowel voor wat betreft de omstandigheden waarin wij thans verkeren als ten aanzien van do aan oen kabinet op grond van de verkiezingsuitslag te setllen eisen, zijn wij tol de konklusie gokoipon dat thans rest een zetelverdeling volgens de formule 7-7-2. Wij achten een der gelijke formule passen binnen onze opdracht en op voldoenode zakelijke argumenten te baseren. Wij hebben gepoogd in ons voorstel op aange paste wijze rekening te houden met de elementen die in onze brief van 14 oktober zijn gehanteerd. naast 's-Gravensteen Havenplein 1 Zierikzee Tel. (01110) 2443 BELGRADO' Op de konferentie in Belgrado waar wordt nagegaan wat er terecht is gekomen van de in 1975 in Helsinki gesloten akkoorden, heeft de leider van de Amerikaanse af vaardiging Arthur Goldberg, de lan den van hgt oostelijke blok ronduit veroordeeld wegens de beperkingen die zij opleggen aan de emigratie, de informatiestroom en de godsdienst vrijheid. AMSTERDAM, 15-10. De Amster damse politie gaat de hand in eigen boezem steken. Als alles volgens plan verloopt zal ér vóór nieuwjaar een programma op tafel komen, waarin gedetailleerde voorstellen worden gedaan met betrekking tot interne reorganisatie van het Am sterdamse politieapparaat. Een kerngroep van tien politiefunktiona- rissen, gerekruteerd uit alle rangen en diensten van hoog tot laag, zal gedurende enige tijd van de dienst worden vrijgesteld om een dergelijk programma op te stellen. De kern groep zal daarbij worden geassis teerd door het studiecentrum hoger politiepersoneel, de Nederlandse or ganisatiekring en een public-reja- tions man. TILBURG, 14-10. Het onderwijs is bezig zijn traditioneel overheersende betekenis als instrument tot sociale stijging en als selektiemiddel gedeel telijk te verliezen. Hét kost velen enorm veel moeite dat te erkennen. Vast staat dat dit feit gevolgen heeft voor de verdeling van inkomen en arbeid, voor de inhoud eri de opzet van het onderwijs en voor de taak van de leraar. Dat zei minister Van Kemenade van onderwijs en wetenschappen tot ongeveer 500 deelnemers aan de the madagen van de 65-jarige katholieke leergangen in Tilburg. AMSTERDAM, 15-10. Het PvdA- congres heeft zich vrijdagavond - tegen de zin van het partijbestuur in - uitgesproken voor de Republi keinse staatsvorm. Deze in het nieu we beginselprogramma opgenomen uitspraak vroeg in totaal drie stem mingen, omdat de verschillen tussen voor- en tegenstanders van de repu bliek uiterst miniem waren. Óp het congres was sprake van een nek-aan -nek-race tussen republikeinen en monarchisten. Het voorstel zich uit te spreken voor een republikeinse staatsvorm was afkomstig van de afdeling Koog- Zaandijk. Deze afdeling stelt zich op het standpunt dat in eën sqpienle- ving die op democratisch-socialis- tische beginselen is gebaseerd, het staatshoofd moet worden verkozen. Het P.v.d.A.-partijbestuur noemde het voorstel „op zichzelf" geen on juiste gedacht, maar oordeelde het echter „weinig opportuun" deze ge dachte nu in het beginselprogram op te nemen. Verklaring bestuur Het PvdA-partijbestuur heeft vrijdagavond, nadat het congres zich in meerderheid had uitgesproken voor een republikeinse staatsvorm, zich van deze uitspraak gedistan tieerd. VryWel onmiddellijk nadat de uitslag van de herhaalde stemming over het republikeinse voorstel was bekend gemaakt, gaf het bestuur de volgende verklaring uit. „Diep in ons hart zijn wij socialis ten tegen erfelijk leiderschap. Het DEN HAAG, 15-10. Minister Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke Ordening heeft besloten om de termijn, waarbinnen de aan vrage voor subsidie over de periode jtili 1977 - juni 1978, moest zijn inge diend, met drie maanden te verlen gen, dus tot 1 januari 1978, aldus zijn miiiisterie. Dit hoiidt in, dat Huurders, die me nen voor deze subsidie in aanmer king te komen en nog geen aanvra ge hebben ingediend, nog tot 1 jauu- ari 1978 gelegenheid hebben een aanvraagformulier bij de gemeente in te leveren. partijbestuur acht het niet opportuun dat in een beginselprogramma vast te leggen. Het congres besliste an ders. Natuurlijk betekent dit niet dat de_ Rv.d.A. in haar. politieke opstel ling op korte termijn tot een andere opstelling met; betrekking tot dit punt zal komen,. Konipgin. Juliana verdient'ons aller achting en wé ho pen Haar nog" lang als koningin te houden. Kortom - het partijbestuur vindt het besluit wat rninder geluk kig, maar het besluit zal geen veran dering brengen in onze opstelling", aldus de verklaring vap het P.v.d.A.- bestuur. DEN HAAG. De Nederlandse indu strie verwacht in de rest van dit jaar een lichte tendens tot daling van de industriële bedrijvigheid. In septem ber trad geen verandering op. Dit komt naar voren uit de conjunctuur test over de maand september 1977 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. MIDDELBURG, 15-10. De P.S.D. (Prov. Stoomboot Diensten), heeft vorig jaar een verlies geleden van ruim 21 miljoen gulden, daf is ruim twee miljoen minder dan aanvanke lijk was geraamd. De P.S.D. onderhoudt met'in to taal zeven veerponten de verbinding over de Westerschel.de op de trajec ten Vlissingen-Breskens en Krüinin- gen-Perkpolder. De P.S.D. heeft in het afgelopen jaar diverse keren schade opgelopen bij onder meer aanvaringen bij de aanlegsteigers en het aan de grond lopen van de veer ponten. De aanvaring die het motor- DEN HAAG, 15-^Q. DC Ned. Ucvens- verzekering.smaaf'schappjjen heb ben irt 1976 ih totaal 958 miljoen gulden in de vofm van wlnkt^Hing, rentestandskortirtg en overrerttede- ling aan bun verzekerdeh ih Neder land ten goede laten konjert. In i?)75 beliep dit 796,2 rtiiljdoh gulden. Het bedrag van 958 miljoen is sa mengesteld uit. winsldelingen in de collectieve en in de individuele sec tor. In de collectieve sector (pen sioenen en dergelijke) steeg de winst die aan de polishouders ten goéde komt van 527,3 miljpen in 1975 naar 637,4 rhiljoen in 1976, een stijging van 20,9 procent. De/.e laatste winst- deling wordt in hoofd/aak gegeven in de vorm van een korting op de premie, waarvan de hoogte afhanke lijk is van dé rentéstand. Dc betref fende korting wordt vaak gebruikt voor een verhoging van de verzeker de pensioenen. In dc individuele sector steeg de winstdeling met ruim 19 procent: van 208,9 miljoen in 1975 naar 320,6 miljoen guldéri iri 1976. MIDDELBURG. Financiële over wegingen, hebben de' regering ge noopt tot het kiezen van de middel grote opening In de p'ijlerdani in de Oostcrschclde. Dat antwoorden GS van Zeeland op vragen van leden van de commissie milieubeheer uit de provinciale stilten. Deze commissie wil graag do mi lieuconsequenties weten van deze oplossing en vraagt zich af welke overwegingen bij dc kou/.? bij do re gering een rol hebben gespeeld. Ook vraagt de commissie welk standpunt GS hebben ingenomen in de vergadering van de tweede ka mercommissie voor verkeer- en wa terstaat. „Grootste opening" GS hebben gepleit voor de groot ste opening in de pijlerdam. Daarbij is in het bijzonder gewezen op do belangen van visserij en schelpdic- rënkulturos, de eventueel noodza kelijke aanpassingswerken in ver- OSS, 15-10. Bjj een brand in het winkelcentrum „De Ruwwerd" in Qss zijn twee supermarkten, een Chinees restaurant, twee bankfilialen en 18 winkels in de vlammen opgegaan. De totale schade zou meer dan tien miljoen gulden bedragen. De brand was om 23.30 uur zaterdagavond on der kontrole. De brandweer had de gehele nacht werk met nablussen. Volgens de brandweer van Oss is de brand uitgebroken in de supermarkt „De Komeet". De brand is bestreden door de brandweer van Oss, de regionale brandweer Noord-Oost van Noord- Brabant en de brandweerkorpsen van Megen, Geffen, Heesch, Berghem, Schayk, Herpen en Ravenstein. Prijs vdn de eikels ARNHEM, 13-10. De Heidemij in Arnhem biedt voor een kilo eikels 20 cent. Vooral schoolkinderen in Arn hem en omgeving benutten de herfst vakantie voor het rapen van eikels. Die van de zomereik leveren goed zaaigoed op, die van de Amerikaanse eik zijn voor de wilde zwijnen. Kwe kers slagen erin om uit een kilo goe de eikels honderd eiken te kweken. Veel Nederlandse eikels gaan naar het buitertland. BODEGRAVEN. 16-10. yen wo ninginrichter uit Bodegraven is in de nacht van zaterdag op zondag door. nog onbekende daders om het leven gebracht. De daders hebben het geld uit de kassa's van de twee zaken die het slachtoffer had, meegenomen. De rijkspolitie is begonnen met een grote zoekaktie naar de daders. ARNHEM, 16-10. De zaterdag aan gehouden 24-jarige Arnhemse soute- ieur T. B. heetf zondag bekend de 21- jarige. uit het Spijkerkwartier af komstige prostituee Theodora Hen- drika Hendriiks met een schot in het onderlichaam te hebben gedood. Niet duidelijk is nog met welk motief de man zaterdagmoi;gen vroeg het do delijk schot .afvuurde. Zondagavond verkeerde de recherche daarover nog in onzekerheid. schip Prinses Margriet op 5 decem ber van het vorig jaar had op de rede van Vlissingen met voor het anker liggende Japanse vrachtschip Azalea betekent ook een forse scha depost. Hoewel de totale schade die bij deze aanvaring is veroorzaakt nog niet precies is bepaald is nu al bekend, dat de schadeclaim van de Azalea op de P.S.D. 325.000 gulden bedraagt, de schade aan de veerboot zelf 190.000 gulden groot is, terwijl de gedupeerde automobilisten en passagiers van de veerpont samen 14.000 gulden geclaimd hebben bij de P.S.D. Dit staat ip de jaarstukken van de Provinciale Zeeuwse Stoom bootdiensten in Zeeland over 1976. Gedeputeerde Staten van Zeeland: band met het verminderd getijden- verschil cn de eventuele schade claims als gevolg van droogvallende percelen. Het is GS niet bekend wel ke mogelijke andere milieu-aspecten bij de thans gekozen oplossing een rol hebben gespeeld. Mosselvcrwaterplaats De kommissie wil verder weten wat de konsekwentics van de geko zen oplossing zijn voor de noodza kelijkheid van een kunstmatigé mos selvcrwaterplaats in de Ooster- schelde. Volgens GS zal naar hel al gemeen oordeel van het bedrijfsle ven bij de gekozen oplossing do aanleg van een kunstmatige mossel- verwaterplaats in dc Oostcrsehelde noodzakelijk blijven. Het beleid van GS is daarbij gericht op het behoud van de mossel- en oostorleolt in Zeeland. De uitslagen van experi menten met broedwinning van oes ters in de Grevclingen zijn zodanig, dat. ze beloften voor de toekomst in houden, menen Gedeputeerde Staten LAATSTE NIEUWS MOGADISHU, 17-10 De kapers van cïe Lufthansa-Boeing hebben maan dagochtend in Mogadishu één van de twee .piloten doodgeschoten en een nieuw ultimatum gesteld, dat om 15.00 uur Ned. tijd afloopt, zo is uit verschillende bron bevestigd. Het Somalische persbrueau Sonna bevestigde het doodschieten van de piloot, maar zonder te kunnen aan geven of het gaat om de 37-jarige gezagvoerder Jürgen Schumann of diens tweede vlieger. Uit Westduitse bron werd het ul timatum bevestigd. De vier Iuchtpi raten houden vast aan hun eisen: de vrijlating van elf Westduitse terro risten door de Bondsrepubliek en twee Palestijnen door Turkije, bene vens de betaling van vijftien miljoen dollar als losgeld. Een zegsman van de Westduitse ambassade in Mogadishu beschreef de toestand als „uiterst gespannen". Terwijl in Bonn koortsachtig wordt overlegd door bondskanselier Schmidt en de diverse krissestaven, is de „ka pingsonderhandelaar", gevolmachtigd minister Wischnewski, vanuit Jeddah onderweg naar hetzij Mogadishu het zij Djibouti. Gezien de moord die het kwartet kapers nu hebben gelpeegd, wordt ernstig rekening gehouden met akuut levensgevaar voor de resterende 86 gijzelaars aan boord va nde „Lands hut". De Somalische ambassadeur in Pa rijs maakte bekend dat zijn regering dc kapers heeft gelast uit het land te verdwijnen. Er was echter niet be kend or en zo ja hoe Somalië dit. be val met machtsmiddelen kan afdwin gen. Zicrikzce Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Tot en met 29 oktober Zicrikzce Galerie „Do Nobel" 13.(10-18.00 uur. Maandag 17 oktober Zicrikzce Huis van Nassau. 20.00 uur verga dering Int. Ver. „Philatclica". Dinsdag 18 oktober Zicrikzce S(. Licvcnsmons(or(orcn: Start puz- zcltocht. i3.oo-i5.oo uur. R.K. Centrum Mossclslrnal 19.30 uur Kontaktavond U.V.V. Recreatiezaal Gcrof. Kerk, vergade ring N.C.V.R.. 19.45 uur. Kcrkwcrvc 15.00 uur. Verenigingsgebouw-pop pentheater „Karioon". Brouwershaven Bejaardensociëteit. 14.30 uur. Jeugdgebouw. Afd. Ned. Platie- landsvrouwenbond. 20.00 uur. Bruinissc „Durps'Uus" 10.30 uur. Kindervoor stelling. Woensdag 19 oktober Zierikzec Sporthal „Onderdak": Sport cn spel, 13.30 uur. Herv. Ver.-gebouw. Afd. Sehouwen- oost C.N.V. 19.30 uur. Huis van Nassau. 19.30 uur In spraakavond Nota Landelijke Ge bieden. Herv. Ver.-gebouw. 20.00 uur N.C.- V.B. afd. Zierikzee. Chr. Ger. Kerk. Concert Meisjes koor Hoogeveen. 20.00 uur. Kerkwerve 19.45 uur. N.C.V.B. vergadering in het Verenigingsgebouw. Donderdag 20 oktober Zierikzec Sporthal „Onderdak": Stuif-es-in, 14.00 uur. Hoek Caustraat-Calandweg: Lampi on-optocht, 19.00 uur. Hoek Volkerak- Haringvlietstraat: Lampion-optocht, 19.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, voor lichtingsbijeenkomst, Wereldna- tuurfonds 20.00 uur. Vrijdag 21 oktober Middelburg Statenzaal vergadering provinciale staten. 10.00 uur. Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur voorlichtingsavond PJZ. Kerkwerve 19.30 uur. Jeugdavond in het Vereni gingsgebouw. Maandag 24 oktober Zierikzee Hervormd Ver. gebouw 20.00 uur Zelf bouw-Hobbya vond. Ouvverkerk Basisschool 19.30 uur. Ouderavond. Dinsdag 25 oktober Zierikzec Jan Wouter van den Doelschool, Jaarvei-gadering Oudercommissie. 20.00 uur. Kerkwerve Bezoek van bejaardensociëteit aan 's Heer Arendskerke, vertrekpunt 't Verenigingsgebouw. Middelburg Gebouw De Schakel, 19.30 uur, na jaarsvergadering Ver. Milieuhygië ne Zeeland. Woensdag 26 oktober Scharendijke Gemeentehuis Scharendijke: Raads vergadering. 19.30 uur. Kerkwerve 19.45 uur. Ouderavond peuterspeel zaal in Herv. consistoriekamer. Donderdag 27 oktober Zierikzee Nieuwe Bogerdslraat 56. 19.00-21.00 uur: Stichting Buro Eerste Rechts hulp. Zeeuwsche Herberghe, openbare be stuursvergadering Stichting Jeugd, 19.30 uur. Vrijdag 28 oktober Zierikzec Herv. Ver.-gebouw. Afd. Schouwen- oost N.C.B.O.. 19.30 uur. Bruinisse „Durps'Uus". 21.00 uur Wijnavond. Zaterdag 29 oktober Goes „Prins van Oranje", 10.00-16.00 uur: Interkerkelijke zendingsdag. Dinsdag 1 november Haamstede Beatrixschool. Rode Kruis-bloed- plasma-avond. Vrijdag 4 november Zierikzee Brogum, 20.30 uur, Brogum-leden- vergadering. Bouwmansweg 5. vergadering Am nesty International. Donderdag 10 november Zierikzee Nieuwe Bogerdslraat 56. 19.00-21.00 uur: Stichting Ruro Eerste Rechts hulp. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938, (01110) 2416. (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2