DE FATALE GEDAANTEVERWISSELING Twijfelachtige Labour- bereidheid om de E.E.G. toch maar te aanvaarden eiken bankstellen voor 1995.- d e u r I o o :eit niet meer 9 coat» van ouder««e Altijd 't beste: ZlEKIkZCESCllE MEUWSHOhE Vrtfdag I-I oktober 1977 Nr. 22181 BLIK DOOR HET WERELD Vrijdag 21 oktober, 22.10 uur, Nederland II: De grote parade. Een scene Uit deze film met Gerard Philipe als Ai-mand de la Verve. De Britse Labour partij is eensge zinder dan ze ooit geweest is - en dat is broodnodig ook. Tot dusver is weinig van geestdrift bij de bevol king gebleken en in liet Lagerhuis beschikt premier Cullaghan alleen maar over een meerderheid dankzij Wat steun van Liberalen. Dat is zo'n weinig solide basis voor een regering dat Cullaghan niet te lang zal kun nen wachten met het uitschrijven van verkiezingen, die een Britse premier altijd kan beramen op het voor hem gunstigste moment. En dat moment kan hij zo langzamer hand gekomen achten doordat in derdaad alom de tekenen van een ekonomisch herstel zichtbaar zijn. Een groot verschil met het jongste verleden toe» de zwakte van het pond en van de Britse ekonomie voor zorgelijke gezichten zorgden. Op het Lubourkongres heerste daar over grote tevredenheid, uiteraard. Al was men zich er wel van bewust dat de vooruitgang van de laatste tijd te danken is aan een aantal za ken die niet eeuwig duren. Ten eerste is er de olierijkdom van de Noordzee, die echter xn tijd be perkt is. Ten tweede is er het doel bewuste streven het pond goedkoop te houden en zo de export te bevor deren. En ten derde is er geruime tijd redelijk de hand gehouden aan een matiging in de groei der lonen. Vooral of het laatste zo blijft is een benauwende vraag. De gewone Brit die in de krant leest dat. het met het land zoveel beter gaat zal zich logi scherwijs afvragen waarom hij ei- niet van meeprofiteert. Tot dusver heeft hij slechts kunnen merken dat zijn levensstandaard door de inflatie niet gering gedaald is. Een tweede moeilijkheid is dat de exportbevor derende zwakte van 't pond kan ver dwijnen - tegenover de dollar is het pond al aardig opgetrokken. En ten derde, is het als op het op deze twee punten misloopt moeilijk om Cal laghans advies te volgens en met de tijdelijke profijten uit de olie iets op te bouwen dat de Britten nog in lengte van jaren sterker maakt m de strijd om het bestaan. Hervormingsprogramma Dat doet wel de vraag rijzen of Labour - aangenomen dat het de Britten net zo geestdriftig kan ma ken als het zichzelf op het partij- kongres toonde - kans kan zien zijn ekonomisch herstel inderdaad zover af te ronden. Een zaak die ook Europa aangaat want de gelijkge zindheid van Labour is gekocht door behendig over de klip van de E.E.G. heen te manoeuvreren. Vanouds, zijn er in Labour sterke groeperingen die alle ellende voor het Verenigd Ko ninkrijk toeschrijven aan de Euro- markt die niet gauw genoeg verla ten kan worden. Ditmaal echter leek dit onderwerp dood en begraven dankzij de belofte van Cullaghan dat naarstig gewerkt zou worden aan hervormingen van binnenuit. Dat is een hervormingsprogramma waar mee Callaghan bij de meeste kolle- gas' van de negen best sukses kan hebben - die zien ook wel in dat met name de landbouwpolitiek niet lang zo meer door kan gaan. Maar hoe Callaghan op het gebied van de demokratisering van de gemeen schap en haar instellingen veel be reiken kan ziet niemand. Het aardi ge - of onaardige, zo men wil - van de Gemeenschap is dat alles tot aller tevredenheid blijft zoals het is om dat de Negen nooit kans zien het eens te worden 'over een verande ring. Herstel van de nationale auto nomie staat hoog op Callaghans lijst - dat wil zeggen dat juist van de naar veler oordeel al te weinig be voegdheden die echt voor de hele E.E.G. uitgeoefend worden vanuit Brussel nog wat afgehaald moet worden. En onder demokratisering wordt zeker niet verstaan dat het ZIERIKZEE, 11-10. Zaterdagavond 15 oktober a.s. zal in jeugdsociëteit Brogum een funk-soul band van in ternationale allure te beluisteren zijn, namelijk de in 1976 in Amster dam opgerichte groep Udells People. De groep brengt muziek die va rieert van „Philly Sound'" tot de he dendaagse „Funky-Soul"; de sound van Udells People werd vastgelegd op o.a. de single „The promise of Love". Do in Cleburne (Texas. USA) geboren Udell Turpin Anderson (so lozang) maakte eerder deel uil van VENSTER Europese parlement meer te zeggen zou krijgen - integendeel, want dat zou juist van de nationale autono mie afdoen. Kortom - de voorstellen waarmee Callaghan belooft in de E.E.G. door te duwen zijn enerzijds niet te realiseren en anderzijds pre cies het tegendeel van wat nodig zou zijn. Er zal dus niet veel van terecht komen. Maar als de zoethouder uitgewerkt is, als de anti-E.E.G.-groep binnen Labour gaat merken dat er niets verandert, hoe gaat het dan? De groep heeft zich om praktische re denen al evenzeer koest gehouden nu als om Callaghans belofte - in hel Lagerhuis is immers geen meerder heid te vinden nu voor iets anti- E.E.G.'s en bovendien zou het ver bond met. de Liberalen dat Labour nodig heeft erdoor barsten. Maar in de toekomst kan men er daarom ook weer op rekenen dat bij een Labour- regering in Londen de E.E.G. een ge zelschap blijft waarvan voortdurend een belangrijk lid dreigt op te stap pen. Waardoor het verdeelde gezel schap ook moeilijk de indruk in de wereld kan maken die ze zo graag willen maken. Advertentie tijdelijke aanbieding zwaar massief met draion bekleding 100 puur eiken uit voorraad leverbaar bovendien met 5 jaar garantie alléén bij intermeubel meelstraat 31 zierikzee MIDDELBURG, 13-10. Een aan tal milieu-organisaties, waaronder de Stichting Natuur en Milieu en het Zeeuws Coördinatie-orgaan heeft de provinciale staten van Zeeland ge vraagd, het Baalhoekkanaal en de afsnijding van het Nauw van Bath niet op te nemen in het streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. de cast van de musical „Hair" Na de laatste voorstelling van „Hair" formeerde Udell de groep „Stonede- light". Eind 1076 werden zijn singles ..Kift Ways to leave your lover" en „This is magic" een feit. Ed. Simp- son-Baikie, elektrische bas, gitaar en zang was tot 1.968 folkzanger. Na te hebben gewerkt in Canada, Span je en Londen werd hij in Amster dam lid van „Stondolight"; daarna richtte hij samen met Udell ..Udell's People" op. Lidsn Scott, elektrische viool, per cussie. zang. komt uit Edinburgh; Flitsen uit het buitenland TOKIO. West-Dultsland en Japan zullen bij .de komende konferentle voor ontwapening van de Verenig- de Naties, in mei van het volgend jaar, gezamenlijk een resolutie in dienen voor een verbod op de inter nationale wapenexoprt. FRANKFORT. De 37-arige Oos tenrijkse wetenschapper Uwe Hen- ning is in Frankfurt veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden wegens het verle nen van steun aan een „misdadige organisatie". LAS PALMAS, Canarische Eilan den. De Spaanse politie heeft in Las Palmas de Grnn Canaria twee bommen gevonden langs een route die koning Juan Carlos zou gaan voor de ingebruikneming van een nieuw scheepsdok. JERUZALEM. Israël heeft cr dinsdag in toegestemd deel te nemen aan een tweede conferentie van Ge neve over het Midden-Oosten op ba sis van het werkdocument dat het samen met de Verenigde Staten heeft opgesteld. ST. LOUIS, Missouri. De Ameri kaanse vlegtuigindüstrie McDonnell Douglas en de Japanse luchtvaart maatschappij J.A.L. hebben besloten 9,5 miljoen dollar uit te keren aan de nabestaanden van 29 inzittenden van een DC-8 van J.A.L., die vijf jaar geleden bij Moskou verongeluk te, zo heeft een woordvoerder van de fabrikant in St. Louis bekendge maakt. GRENOBLE. In Grenoble heeft de politie bij een schietpartij twee ro vers buiten een bankgebouw dood geschoten en een derde gewond. An dere rovers slaagden erin te ont snappen naar een nabijgelegen hotel waar zij een onbekend aantal men sen gijzelen. TEL AVIV. In Tel Aviv is een tot het Jodendom overgegane Pool, An dreas Kalsjinsky, in hechtenis geno men, op vei-denking van het bera men van de ontvoering van vijf di plomaten van de Westduitse ambas sade in Israël. WENEN. Vertegenwoordigers van de olie-exporterende landen en van de oliemaatschappijen in de Wes terse industrielanden zijn tot het in zicht gekomen dat de prijzen van ru we olie aanzienlijk moeten worden verhoogd om te voorkomen dat -de oliereserves in de wereld te snel uitgeput raken. PORT ELIZABETH. De Zuidafri- kaanse politie heeft 401 zwarten ge arresteerd na botsingen in New Brighton bij Port Elizabeth dinsdag avond. Dit heeft de kommissaris van politie in het oosten van Kaappro vincie P. J. Hugo meegedeeld. MOSKOU. De bemanningen van" twee Sowjetrussische schepen heb ben op de Barentszee een Neder lands koopvaardijschip gered waar van het persbureau Tass de naam geeft als „Kembek". Tass berichtte dat het Nederlandse schip noodsig nalen had uitgezonden omdat het in een storm in de richting van een rotsachtig eiland werd gedreven. CHARTOEM. President Nimeiry van Soedan heeft de Sowjet-Unie er van beschuldigd dat zij grote aan tallen vliegtuigen, tanks en kanon nen levert aan Ethiopië, voor de strijd tegen het bevrijdingsfront van Somalië. CAIRO. De moord op president Ibrahim Al-Hamdi van Noord-.Je- men is mogelijk een ongeluk ge weest. Dit heeft de ambassadeur van de republiek in Egypte, Hassan Al- Saholi, verklaard in een vraagge sprek met Egyptische dagbladen. HANNOVER. In Engden-Drievor- den (Nedersaksen) is de 174ste West duitse Starfighter verongelukt. De 33-jarige piloot kwam om het leven. toen hij 15 was werd hij uitgeroepen lol Seottisch Champion-violist. In Nederland speelde hij als sessicmuzi- kant met ..Lemming" en „Daniël" voordat hij toetrad tot ..Udell's People". Tommy Bachmann. drums, percussie, is een Zwitser; hij is dc drummer van de groep. Verder be staat „Udell's People" uit twee Hol landse musici: Cor Kalkman, fender piano, clavinct. zang cn Martin van Wijk. solo-gitaar, zang. Van Wijk was eerder lid van Shocking Blue en dc formatie „Lemming". NEW YORK. Zweden heeft in de algemene vergadering van de Ver enigde Naties in New York meege deeld, dat het van plan is zijn offi ciële schulden aan de armste landen te schrappen. WASHINGTON. President Carter zal zich met vernieuwde kracht in zetten voor zijn energievoorstellen die in de afgelopen tijd op belang rijke punten zijn tegenhouden door de Amerikaanse senaat. BARI. Dc nucleaire plan'grocp van de N.A.V.O. (N.P.G.) zal pas in een later stadium beslissen ol' de omstreden „neutronenbom" al dan niet naar Europa moet worden ge haald. Wat biedt de BEELDBUIS ZONDAG 16 OKTOBER NED. I: Vroeg in de middag de derde editie van de kursusserie Zie kenverzorging thuis in de namiddag de eerste aflevering van een nieuwe serie met en voor mensen die te ma ken hebben met de relatie Bijbel en kind. Dit programma is getiteld 't Is maar een vraag. In. de vooravond voor de tiende maal de geschiedenis van de hedendaagse muziek All you need... Centraal staat de zwarte trots oftewel de rhytin and blues. Beroemde mensen als Stevie Won der, Bo Diddley, Elvis Presly, Buddy Holly en Tina Turner werden op de film gezet. Daarna de hoofdmoot van vanavond het toneelstuk Om zien inwrok haaf Osborne's be roemde stuk Look back ïn anger. Hugo Metsers vertolkt de rol van Jimmy Porter een schreeuwende ktilturele snob die zichzelf niet waar kan maken. Slachtoffer hiervan is zijn vrouw Alison (Josine van Dal- sum) die op de koop toe door ene Helena bedrogen wordt. De andere rollen worden vertolkt door Pleuni Touw, Guus Osfer en Hans Dagelet. In heel de mens vervolgens praat Han Peekei met een voormalig con centratiekampslachtoffer. NED. II: Van vier uur 's middags tot kwart voor twaalf s avonds on afgebroken televisie een hele kluif dus voor de fervente kijkers. Opi te beginnen de vijfde aflevering van De strijd tegen de slavernij. De principes van de Franse revolutie zijn in West-Indië doorgedrongen. De slaven komen in opstand en tweeduizend kolonisten worden ver moord. Vervolgens Sprekershoek Studio Sport deel I en Van gewest tot gewest. Voorts kijken naar kin deren waarin Karlo vier maanden oud zich bewust ivordt van zijn om geving. Na Sesamstraat het medisch informatieprogramma van Aart Gi- solf. Artsenij. Vervolgens het twee de deel van Studio Sport, hierna neemt de VPRO over met 16 oktober 1977 kommentaren op ontwikkelin gen in de samenleving. Vrolijker zaken in Al I in the family Archie moet van de dokter rigoreus op dieet, dat wil zeggen dat zijn biertje taboe is. Hollands Spoor is een jioli- door HENK VAN HEESWIJK Haar aangeboren zuinigheid belei haar een taxi te nemen naar het tramstation, dus gaat ze, na een half uurtje in een eenvoudig eethuisje gerstu te hebben, dc weg terug. Naar het tramstation. En dan gebeurt het. Ze staat op het punt het Esparapiein over te steken, als ze ineens een hand op haar schouder voelt. Het geeft haar een onderdeel van een sekonde het gevoel, alsof een elektrische schok haar treft. Meteen geeft ze een gil cn kijkt verschrikt om. Er staat een vreemde man, die ze niet kent. Ze heeft op haar lippen om op scherpe toon in het Spaans te zeggen; Wat betekent dit? Blijf van me af! Maai de man kijkt haar glimlachend aan en zijn hand valt van haar schouder, al hij haar in onvervalst Nederlands begroet met de woorden: „Goede middag, mevrouw Oosteling; hoe maakt u het? Voor Mallorco slecht weer vandaag, vindt u ook niet?" DERDE DEEL In een eenvoudig hotel in Brussel heeft een man zijn intrek genomen. Bij zijn inschrijving werd hem ge vraagd zich te legitimeren, want de man achter de balie heeft onmiddel lijk aan het slemgeluid van de nieu we gast bemerkt, dat hij geen Belg is. Geen Vlaming, geen Waal. De man overhandigt zijn pas; de recep tionist leest de naam: Gcvrit Bos- val. geboren te Amsterdam. De man is vier en veertig jaar; zijn woon plaats blijkt Locbem tc zijn. Am sterdam kent dc reseptionist wel. daar is hij zelf al een paar keer ge weest. maar Lochem is voor hem on- kend. Het interesseert hem trouwens evenmin. Dc receptionist kijkt nog even naar de geldigheid van do pas en wijst de bezoeker er op. dat die tieke rubriek met de volgende on dertiteling, kontakt met de rugge- graat van het vaderland, de residen tie. Grafische illusies van Jaap Drupsteen op een partituur van Wil lem Beuker in de BV Haast Show Tenslotte een film over de politie van Los Angeles Stad van engelen, de politie van Los Angeles. ZONDAG 16 OKTOBER NED. I: 11.00 Eucharitieviering; 12.00 Ziekenverzorging thuis; 14.30 Teleac; 17.00 Het is maar een vraag; 18.15 Teleac; 18.50 Paspoort; 19.00 Nieuws; 19.05 All you need19.55 Omzien in wrok; 22.30 Heel de mens; 23.00 In dienst van Memisa; 23.15 Journaal. NED. II: 16.00 Nieuws; 16.02 De strijd tegen de slavernij; 16.55 Spre kershoek; 17.10 Studio Sport; 17.55 Van gewest tot gewest; 18.10 Kijken naar kinderen; 18.25 Sesamstraat; 18.50 Artsenij; 19.20 Studio Sport; 20.30 Nieuws; 20.35 16 oktober 1977; 20.40 All in the family; 21.10 Hol lands spoor; 21.40 De BV Haast show; 22.40 Stad van engelen;-23.40 Journaal. MAANDAG 17 OKTOBER kED. I: Bruno Vailati maakte een vijftal natuurfilms onder de titel Ontdekkingsreis onder water. In de eerstè aflevering wordt een kijkje genomen in de Braziliaanse zeeën. Daarna een aflevering uit de Duitse thrillerserie Tatorl. Opnieuw een speelt dit in Brazilië af; de afleve- over twee maanden verlopen zal zijn. De ander knikt en op de vraag hoe lang meneer denkt te blijven, geeft de Nederlander ten antwoord; „Voorlopig in ieder geval enkele da gen." Of de gast er niet al te betrouw baar uitziet of dat het de gewoonte van het huis is, in ieder geval wordt gevraagd vijfhonderd francs voor uit te betalen. Dal is de prijs van de kamer per week zonder ontbijt. Dat moet afzonderlijk worden betaald. Nee, dineren kan meneer hier niet. De receptionist wijst naar buiten. „Hier schuin tegenover is een goed restaurant, meneer; daar kunt u tot 's avonds tien uur eten." De man haalt een portefeuille te voorschijn cn telt vijf briefjes van honderd franc uit. De man aan de balie schrijft er een kwitantie voor en overhandigt die aan de gast. Zijn blik is nu wat vriendelijker, als hij zich omdraait cn een sleutel van het rek pakt. „Nummer 27, meneer; tweede verdieping." Er blijkt geen lift tc zijn en even min een piccolo of iets dergelijks. Dus neemt meneer Bosval zelf zijn koffer op cn begint dc trap te be stijgen. Als hij kamer 27 bereikt, be treedt hij die, kijkt er rond cn sluit dan dc deur achter zich. Het vertrek is eenvoudig ingericht; een ijzeren éénpersoons ledikant met een dek bed. In een hoek een fonteintje, zo waar met koud en warm water. Ver der een nachtkastje, een leunstoel, die ook zijn beste tijd gehad heeft en eer» tafel. Er is tenslotte een kast. waarin hij zijn kleren kan wegber gen. Zijn kleren hangt hij weg. legt dc andere spullen op de planken, steekt dan een sigaret op en gaat zitten. En denkt na. Hij hoeft zich geen zorgen ring is getiteld Twee tickets voor Rio. Twee gangsters nemen tijdens een bankoverval een cliënt als gij zelaar. Ze laten hem weer gaan maar houden zijn aktetas, die voor een miljoen aan geld en juivelen blijkt te bevatten. Vervolgens De te rugkeer van Arthur Rubinstein in Polen, een film over een vijfdaags bezoek, dat de grote pianist in 1975 aan zijn geboorteland bracht. Omdat muziek in dit programma natuurlijk niet mag ontbreken, speelt Rubin stein Chopin's Pianoconcert in Tot besluit een kort programma van Surinamers Voor Surinamers. NED. II: De uitzendixvg wordt be gonnen door een avontuur van Wickie de Viking die in het ijs komt vast te zitten. Daarna De stuntelaars van Chicago. Nick pro beert Line dwars te zitten door een slagersboycot in het leven te roepen, die Line slechts met veel geld kan breken. Line is echter niet van plan ook maar één cent te betalen en chartert een reus van een slager, Georgi gehelen. Na journaal de Te rugkeer van de wrekers, ivaarin een gevaarlijk lijk het leven van Steed bedreigt. Tien jaar terug heeft Steed ooit eens een oude schoolvriend die eveneens zijn vijand was, door het hart geschoten. Niet dodelijk echter, blijkt jaren later maar de man is wel ten dode opgescshreven. Dit lijk is op wraak belust en ook Purdey lijkt zijn slachtoffer te worden. A potpourri of mirth and madness, is de titel van de tweede editie van de Mujypet Show, waarin Peter Usti nov de speciale gast is. In Sanford and Son gaat het minder vrolijk toe dan normaal. Een zekere Juanita een vroeger vlam van Fred komt op be zoek met haar dochter Alece. La- mont wordt prompt verliefd op de jonge schone. Tot besluit de aktua- liteitenriibriek Brandpunt. MAANDAG 17 OKTOBER NED. 1: 18.45 De fabeltjeskrant: 18.55 Nieuws, 19.05 Ontdekkingsrei zen onder water20.00 Tatort; 21.35 Journaal: 21.50 De terugkeer van Arthur Rubinstein in Polen; 22.35 Voor Surinamers; 22.40 Journaal. NED. II: 18.45 Staatsloterij: 18.55 Nieuws: 19.05 Wickie, de viking; 19.30 De stuntelaars van Chicago; 20.00 Journaal; 20.25 De terugkeer van de wrekers; 21.15 De Muppet show: 21.45 Sanford en zoon; 22.10 Brandpunt; 22.50 't Zand 33; 23.15 Journaal. 19 te maken, dat is hem meermalen verzekerd, maar toch is hij er niet helemaal gerust op. Het is eei\ on bestemd gevoel, dat hij niet van zich af kan schudden. Want het is on danks een gevaarlijk experiment, waaraan hij begonnen is. Ondanks dat het van alle kanten is bekeken, zijn er risiko's aan verbonden. Eén klein foutje en alles is vergeefs ge weest. Al kan cr eigenlijk nauwe lijks iets gebcui-en, waardoor hij in moeilijkheden dreigt te komen. Maar toch De man kijkt op zijn horloge en konslateert, dat het half acht is. En eigenlijk dc hele dag nauwelijks heeft gegeten. Enkel in dc trein een broodje niet. een kop koffie. Dc om weg, die hij gemaakt heeft was eigenlijk onzin, maar ja, je wist zo wel eventueel spoor uit., als men dat uberhautp zou vinden. Dan lijkt hel net of hij naar Duitsland is gegaan. Zodat, men hem hier in België niet zal zoeken. Nog eens dc kamer rondkijkend, verlaat hij die weer, sluit dc deur en geeft beneden de sleutel af, waarbij hij vraagt hoe lang dc bui tendeur open blijft. Hij krijgt te ho ren: tot ongeveer half twee in de nacht. Dus heeft hij de tijd. Het „restaurant-aan-de-overkant" lijkt hem niet erg. dus wandelt hij op zijn gemak het stadsdeel in, waar hij zich bevindt. Hij hoeft de sti'aat. waarin het hotel zich bevindt, goed in zijn geheugen gcpi'cnt en ten overvloede gekonstateerd, dat hij er mot buslijn 73 kan komen, want die stopt op enkele meters afstand van het hotel in deze straat. Het is jaren geleden, dat hij voor 't laatst in Brussel was. maar niet in dit gedeel te; hier is hij volslagen onbekend. (wordt vervolgd) Advertentie 16c V:';

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 9