IN IEDER GEVAL KAN DEZE WINTER VOLOP WORDEN GEVOEDERD ERIC DE NOORMAN De banneling van IJsland VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te HAAMSTEDE Stenenruilbeurs te Arnhem Gedood door rooimachine Veehouderij in Zeeland ONZE PIJZZELRUBRIEK Boeren eikaars konkurrenten? Het ruiter be wijs „Flitsen" SPRINGFIELD, Colorado. Op een weg in de Amerikaanse staat Colo rado is vorige week vrijdag 19 ton radioaktief uraniumoxyde in poeder- vorm terechtgekomen doordat de va ten, waarin het met een vrachtauto werd vervoerd, opensprongen toen de wagen een aanrijding kreeg. BRIGHTON. De Britse Labour Party heeft op een congres in Brigh ton met grote meerderheid een voor stel aangenomen het Hogerhuis af te schaffen. De uitslag van de stemming was 6.248.000 voor en 91.000 tegen. ABOE DHABI. Het feit dat er de laatste tijd meer begrip is getoond voor het Arabische standpunt inzake het Midden-Oosten-conflict, zal een matigende invloed hebben op de ver gadering over de olieprijs die de OPEC in december houdt. Dit heeft olieminister van de Verenigde Arabi sche Emiraten (VAE) Mana Al-Otei- ba, gezegd. NEW YORK. Finland zal zijn con tingent troepen bij het VN-vredes- korps op Cyprus tegen het einde van deze' maand terugtrekken en niet vervangen. Bij de staf van het VN- korps zullen dan nog sléchts twaalf Finnen blijven werken. ROME Het Italiaanse kabinet heeft woensdag met grote meerder heid het kernenergie-programma goedgekeurd, volgens hetwelk twaalf nieuwe centrales zullen worden ge bouwd met een capaciteit van 12000 megawatt. Met de bouw van vier centrales zal direkt worden begon nen. MELBOURNE, Australië. De Au stralische schrijver en journalist Ro han Rivett, die ook direkteur van het Internationale Pers Instituut is ge weest, is donderdag in Melbourne overleden. Hij werd 60 jaar. NEW YORK. De Verenigde Staten willen „zo snel mogelijk" diplomatie ke banden aanknopen met alle lan den van zuid-oost Azië, zo heeft de Amerikaanse president Carter woensdag verklaard bij een ontbijt met de VN-delegatieleiders van Azië en het Midden-Oosten. ARNHEM, 6-10. De 8-jarige Ger- rit Cornells Zomer is bij het bieten- rooien op een bouwland op de mili taire vliegbasis Deelen bij Arnhem onder de rooimachine gekomen en zwaar gewond geraakt. Na aankomst in het gemeenteziekenhuis is hij overleden. Bakker 5 bakt ze bruin DEN HAAG, 6-10. Van de konsument moet de bakker ze (i steeds bruiner gaan bakken, i want al zijn we dan veel min- (i der brood gaan gebruiken - ,i in 25 jaar tijds daalden we af Ivan negen naar vijf sneetjes per persoon per dag - het bruinbrood heeft sinds 1970 een steeds belangrijker plaats op ons boterhambordje gekre gen. De helft van alle brood f dat we hier in Nederland eten is nu al bruinbrood. Ir. G. de Békker, van de i1 vakgroep humane voeding van l' de Landbouwhogeschool te 1 Wageningen, vertelde dat don derdag in Den Haag aan een i1 groot gezelschap ontbijters. Hij was zelf blij met wat hij i1 vertelde, want, zei hij, door- i1 dat er veel zemelen in zitten geeft het bruinbrood ons de a voedingsvezels, die dan wel J onverteerbaar zijn, maar toch J onmisbaar voor het goed funktioneren van onze dar- J men. Van die vezels krijgen i we nu nog te weinig, terwijl J we met onze voeding wel te J veel opnemen van stoffen als J vet, suiker en alkohol, het al- J koholverbruik per persoon is J sinds de Tweede Wlereldoor- J log zelfs meer dan verdrie- J dubbeld. KORTE BERICHTEN DEN HAAG. Het reële inkomen van de Nederlandse werknemer is sinds 1970 met één derde gestegen, maar dat van de horeca-onderne- mer is in dezelfde periode met eveneens één derde gedaald, zodat er van een zeer verontrustende ach terstand in de inkomensontwikkeling van de laatste kan wordengespro ken., DEN HAAG. Bij de Tweede Ka mer is donderdag een wetsontwerp ingediend, dat beoogt de instelling van de centrale raad voor de milieu hygiëne. De voorlopige centrale raad, die sinds januari 1974 als ad viesorgaan voor de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft gewerkt, wordt daarmee defi nitief. DEN HAAG. De Nederlandse Ver eniging van vrouwen met acade mische opleiding (V.V.A.O.) vindt, dat er een speciale minister voor emancipatiezaken moet komen. In de welzij nsraad van ministers dient deze de zaken te coördineren. Is dit onhaalbaar dan moet er een staats- sekretaris komen voor emancipatie zaken. ZIERIKZEE. Een van de vele pro- jekten die op de tentoonstelling „Hel Dier" te zijn waren. Deze tentoon stelling werd gehouden dinsdag 4 oktober jl. in de openbare kleuter school „de Woelwaters". AMSTERDAM. De Nederlanders blijven fors doorsparen. Evenals in de voorafgaande maanden was sep tember weer een prima spaarmaand. De spaaroverschotten gaven overal tenminste een verdubbeling te zien ten opzichte van dezelfde maand in 1976. UTRECHT. De gemiddelde per soneelssterkte in alle instellingen voor intramurale zorg (ziekenhuizen, zwakzinnigen- en psychiatrische in richtingen e.d.) is gestegen van 178.320 in 1972 tot 208.140 in 1976. Dat betekent een groei van 16,7 pro cent in vijf jaar. EINDHOVEN. De Brabantse kom- missaris van de koningin J. van der Harten heeft donderdagmorgen in Eindhoven de grootste waterzuive ringsinstallatie in Nederland offi cieel in gebruik gesteld. 28. Eric zwemt snel weg, bevreesd dat de kerels hen inderdaad zo meteen in het roei bootje zien zitten. Hij is al een eind uit de buurt als hij ziet dal op het achterdek van de Drakar hevig gevochten wordt en het voor schip geheel verlaten is. Ogenblikkelijk beseft hij dat dit een goede kans voor hem betekent zijn slag te slaan en even snel zwemt hij weer onder water terug. Ditmaal zorgt hij bij do voorplecht uit te komen en nadat hij nog even naar het lawaai van de vechtende mannen heeft geluisterd, begint hij zachtjes te roepen: „Cendrach, Cen- drach". Hij wacht gespannen en na een korte poos ziet hij tot zijn geruststelling hot witte hoofd van de scheepsbouwer verschijnen. Gauw ge noeg begrijpt de oude man wat Eric's bedoe ling is. Hij speurt voorzichtig om zich heen en grijpt een eind touw dal hij stevig vast maakt. Juist wil hij hot eind overboord laten zak ken als een der mannen van Ondur, die in het gevecht wal achteraf is geraakt, omkijkt. „Héc, ouwe", roept hij, „wat sta jij daar vreemd te knutselen met dat touw. wat moet je daar mee?" Argwanend komt hij met snelle passen naderbij. GOES, 7-10. Op (le jonaste vergadering heeft het hoofdbestuur van de Z.L.M. zich nog gedetailleerder hezig gehouden met de veehouderij, die - in tegen stelling - met de akkerbouw een toch wat gunstiger beeld vertoont. „De veehouders kunnen deze winter niet een gerust hart hun dieren voe deren, daar er voldoende veevoer van allerlei soort aanwezig is. Een totaal verschillend beeld dus, vergeleken niet de situatie van vorig jaar", aldus de heer J. M. v. Hegst in z(jn veehouderüoverzicht. Schrijnend aspekt is echter wel dat de aardappelen als veevoeder nogal veel gevraagd zijn en niet duur worden verhandeld (de akkerbouw weet ervan). De melkheffing is nu een feit, maar toch zit het nog steeds te wringen bij de veehouders, dat minister v. d. Stee heeft gezegd, dat hij niet is ingehuurd om de vee houders naar de ondergang te hel pen, terwijl hij toch meedoet aan cieze heffing. Aan de ene kant ver leent de minister een bijdrage van 87 miljoen gulden, terwijl die via de melkheffing met ongeveer 90 mil joen gulden wordt teruggehaald. Niet rooskleurig Volgens de heer v Heijst zijn de vooruitzichten in de zuivel niet rooskleurig. De melkproduktie neemt nog steeds toe, de totale melkplas zal tegen het einde van dit jaar groter zijn dan ooit tevoren. De boterexport loopt terug, waardoor straks de boterberg wel eens meer problemen zou kunnen geven dan, die van de melkpoeder. Het ziet er naar uit dat Brussel de interventie prijs voor slachtvee met vijf procent wil verlagen en daartegen moet met kracht worden geprotesteerd, aldus de heer Van Heijst. Van de omscha kelingsregeling en de regeling van het niet in de handel brengen van melk wordt weinig gebruik gemaakt Er zijn momenteel 42 aanvragen die voornamelijk uit het westen van Brabant komen, vanuit Zeeland zijn er slechts 7 aanvragen afkomstig. Verder wees hij erop, dat spoedig de subsidieregeling voor melktanks en gebouwen de goedkeuring van Brussel zal krijgen. Zomertijd Ten aanzien van de zomertijd pleitte d heeer v. Heijst ervoor, om FLEVOHOF, 6-10. Volgens minis ter Pronk van ontwikkelingssamen werking zijn de boeren in algemene zin wel degelijk eikaars konkurren ten. Afzet, markt, nieuwe produk- tieprocessen en veredelingsmethoden vormen een stelsel, waarint de agra riër zich telkens weer geplaatst ziet tegenover de ander, die goedkoper of sneller kan produceren. Maar te genover de context van de derde wereld zal de Nederlandse boer een konkurrent kunnen zijn voor zijn Afrikaanse of Aziatische tegenhan ger.. volgend jaar de wintertijd per 1 september in te laten gaan. Zoals het dit jaar is gebeurd is het niet goed; 's morgens is het nog donker als het werk moet beginnen. Tot slot vroeg hij met klem om maatre gelen te nemen tegen de schade die ctoor honden wordt veroorzaakt, doordat deze schapen doodbijten en zwaar verwonden. De honden vor men een toenemend probleem. Drin gend verzocht de heer v. Heijst om op korte termijn alle mogelijkheden <e onderzoeken om de schade voor de schapenhouder te beperken. Het hoofdbestuur besloot vervol gens naar aanleiding van de opmer kingen van de veehouderij specialist een inkoi'ting - tot 1 september - van de zomertijd te gaan bepleiten. Honden en schapen Ondersteuning kreeg ook het voor stel van de heer Van Heijst de mo gelijkheden na te gaan tot fonds vorming ten behoeve van door hon den toegebrachte schade aan scha pen. Medegedeeld werd dat de melkveestapel in Zeeland, hoewel niet zo groot, kwalitatief goed is. DEN HAAG, 6-10. Het ziet er naar uit dat het ruiterbewijs komend jaar effectief zal worden. Onder4 meer bij het Goois Natuurreservaat en in Rockanje bestaan vergevorderde plannen de terreinen alleen nog open te stellen voor ruiters «die in 'het bezit zijn van het ruiterbewijs. Van dit be wijs, dat de Stichting Recreatieruiter in maart heeft ingesteld, is onlangs het duizendste uitgereikt. Doel van het bewijs - dat nog niet verplicht is - is vernielingen die onervaren rui ters in de natuur vaak aanrichten, tegen te gaan. De Stichting Recreatieruiter ver wacht dat er eind dit jaar circa 2000 uitgegeven zullen zijn. uit het buitenland TEL AVIV. Het Israëlische leger heeft woensdagavond de tenten weg gehaald van orthodoxe Joden die zich illegaal hadden gevestigd buiten het dorp Ofra, ten noorden van Ra- mallah, op de bezette westelijke Jor- daanoever. Dit is in militaire kringen in Tel Aviv vernomen. LONG BEACH, Californië. Twee grote honden hebben in Long Beach in Californië in haar huis hun jonge meesteres gedood. Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (f.a.v. de heer J. v. Loon, Jannewekken 11, Zierikzee, Telef. 101110) 2255, na kantoortijd (01119) 660. Heel wat puzzelaars hebben zich weer „geworpen" op de puzzel van vorige week, die beslist niet te moeilijk bleek, zodat een vrij groot aantal juiste oplossingen binnen kwamen. Uit die oplossingen kwa men de winnaars te voorschijn. De eerste prijs is bestemd voor: De heer C. L. v. d. Wekken Provinciale weg 5 KERKWERVE De tweede prijs gaat naar: De heer A. J. v. d. Welle Wielingenstraat 31 ZIERIKZEE De oplossing van de puzzel is de vol gende: HORIZONTAAL: 1 aanslag; 6. mijnlamp; 12. n.m.; 13. rok; 15. dek; 16. er; 17. dog; 19. lerares.. 22. are; 23. atol; 25. nopal; 26. mars; 27. Ni- mes; 29. een; 30. gemis; 31. te; 32. pias; 34. over; 36. ei; 37. beast; 38. kelim: 40. holm; 41. ader; 43. abeel; 46. actie; 49. eb; 51. Lena; 52. Umea; 53. L. O.; 54. nijdas; 56. kog: 58. Na men; 60. blad; 61. serum; 63. nors; 64. aar; 65. kanarie; 67. kit; 68. Ag; 69. heg; 70. cel; 72. de; 73. nefriet; 74. hangaar. VERTIKAAL: 1. andante; 2. amo- tie; 3. Sr.; 4. lol; 5. Aken; 7. ijdel; 8. Nes: 9. L.K.; 10. merrie; 11. pressie; 14. cape; 18. gom; 20. roest; 21. ra- nok; 22. aam; 24. lepelblad; 26. me ridiaan; 28. Siamees; 30. gelaten; 33. as; 35. v.e.; 37. boa; 39. mee; 42. ren baan; 44. en; 45. laken; 46. augur: 47. cm; 48. monster; 50. bijlage; 53. Lerida; 55. dar; 57. Oran; 59. mok; 61. sage; 62. mica; 65. kei; 66. een; 69. Hr.; 71. lg. De nieuwe puzzel Op zondag 16 oktober houdt de Nederlandse vereniging „De Verza melaar" voor :de dertiende maal een grote internationale beurs van ste nen, mineralen, fossielen, schelpen en koralen in Musis Sacrum te Arnhem. Zoals gebruikelijk is ook aan deze beurs weer een expositie verbonden door de heer A. van Steijn uit Den Hoorn ingericht. Ditmaal koos hij als onderwerp „Reuzen uit het ver leden", geïllustreerd met stukken uit eigen kollektie, waaronder een onderkaak van de dwergmammoet gevonden in Eist, voor Nederland een zeldzaam geval. Een mammoet- dijbeen ligt naast de dijbenen van een volwassen man en een Ijstijd- hond om de bezoeker een indruk te geven van de grootte van een mam moet. UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Nederlandse rege ring zal de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika blijven veroordelen en nieuwe initatieven nemen om er zo snel mogelijk een eind aan te ma ken. Ook zal Nederland er bij de andere landen van de Europese Ge- meensschap op aandringen zijn voorbeeld te volgen. Dat heeft mi nister-president Den Uyl Oliver Tambo, voorzitter van het African Natonal Congress (A.N.C.) hem naai zij n zeggen verzekerd. DEN HAAG. De Sociaal-Ekonomi- sche Raad zal in zijn vergadering van vrijdag 21 oktober een verdeeld concept-advies bespreken dat zijn kommissie ondernemingsraden heeft opgesteld over medezeggenschap van werknemers in ondernemingen mei minder dan honderd werknemers. VERTIKAAL. 1. gewrichtsholte; 2. geluid van zeker dier; 3. tijding; 4. kleinste inlandse kraai; 5. per soonlijk voornaamwoord; 6. door, met (Latijn); 7. slaghout bij het cric ketspel; 9. bedriegerij; II. tijdmaat; 12. mannetjeshond; 13. mannelijk dier; 14. bindmiddel om stenen voorwerpn aaneen te lichten; 16. met grote doorsnede; 17. slaginstru ment; 18. patroon waarnaar iets ge maakt wordt; 19. gewricht; 21. al leenzang; 23. telwoord; 25. R.K.- geestelijke; 27. tegenstelling van sierlijk; 30. muziekinstrument; 32. grootmoeder (kindertaal); 33. slaap plaats; 34. bitter vloeistof; 36. dun- bladerig gesteente; 39. vlinderbloe mige plant; 40. niet herkauwend dier; 42. telwoord; 44. toiletartikel; 46. geslacht van mensen of dieren; 48. besmettelijke ziekte; 50. smalle weg; 51. proper; 52. aanwijzend voornaamwoord; 58. breibenodigd- heid; 60. plezier, pret; 62. dik en plomp; 64. voorzetsel; 66, uitdruk king van bevestiging. Wat de melkproduktie betreft staat Zeeland provinciaal gezien nu op de 4e plaats met 5236 kg melk per koe per jaar. Nog onlangs leverde Zee land bovendien nog een reserve- kampioen op een interprovinciale tentoonstelling. HORIZONTAAL: 1. oog op een aardappel; 4. hinderpaal (figuur lijk); 7. rolrond halfbónt voor dames 8. grove wollen stof; 10. biljartstok; 12. teken van de dierenriem; 13. ge broken getal (rekenkunde); 15. in grove trekkn; 17. hoofddeksel; 18. boos opzet; 20. jong. dun takje; 22. uitroep van pijn; 23. beroep, am bacht; 24. raadgeving; 26. muziek noot; 27. wapen met scherp punt; 28. glansloos; 29. daaraanvolgend (afk.) 31. bred uitlopend achterind van de lade v.e. geweer; 35. graanpakhuis; 37. bewegreden; 38. militaire mu ziekuitvoering; 39. uitheems ge recht; 41. op enig tijdstip, in het ver leden of in de toekomst; 43. brand bare stof! 45. zangstem; 46. lijst dei- aanhangige rechtzaken; 47. laagtij 49. houten kom; 51. grappemaker; 52 lidwoord; 53. brede koker van bont werk; 55. markgraaf (als titel); 58. vragend voornaamwoord; 59. vinnig, verbeten; 61. geneeskundige leefre gel wat spijs en drank betreft; 62. loterijbriefje; 63. gek; 65. boomloot; 66. zeil vaartuig; 67. aardig, grappig; 68. fijngekorven tabak voor sigaret ten. VANCOUVER. Een Boeing 747 van de Amerikaanse maatschappij Panam op weg van San Francisco naar To kio, is woensdagavond uitgeweken naar Vancouver nadat in een van de toiletten van het toestel een brief was gevonden met de mededeling dat er bommen aan boord verstopt wa ren. LONDEN. De 44-jarige hertogin van Kent, echtgenote van een volle neef van koningin Elizabeth, moet rekening houden met een miskraam, zo is van officiële zijde in Londen bekendgemaakt. De hertogin ver wacht in februari haar vierde kind.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 5