Aktie op Schouwen-Duiveland voor geestelijk gehandikapten Help ze omhoog! DE STAND VAN ZAKEN EN TOEKOMST VAN HET LOONWERKERS-AANDEEL ,Help ze omhoog' Gedeputeerde Staten Zeeland vinden Rijksweg 18 gevaarlijk STREEKNIEUWS Gemeenteraad Westerschouwen vergadert op maandag 10 oktober a.s. onkruidvrij met TRIBUNIL De bontshow voor de Vrijz. Vrouwenvereniging P.v.d.A.- excursie Oosterschelde eiken bankstellen voor 1995- d e u r I o o Landbouwwerktuigen-symposium 4 ZIER1KZEE, 7-10. Onder het wel bijzonder aanspre kende motto „Help ze omhoog1"! zal vanaf maandag 10 tot 23 oktoher a.s. op geheel Schonwen-Duiveland uitvoering worden gegeven aan de nationale kollekte geestelijk gehandikapten. gelijkheden te benutten zoals: meer lichaamsbeweging, gymnastiek, zwemmen, paardrijden en andere sporten. Tot een goede begeleiding kunnen ook ontspanningsmogelijkheden be horen. Do Federatie werkt voor dit alles aan nadere kontakten met de ouders en vrienden van de geeste lijk gehandicapten. Om wat meer te horen over de wensen die in dit ver band leven worden alle betrokkenen via een rondschrijven verzocht hun gedachten hierover kenbaar te ma ken Tot de geweldige bijdragen die de Federatie aan de zorg voor de geestelijk gehandicapten op Schou wen-Duiveland reeds heeft kunnen leveren behoort onder- andere een gift van 1' 10.000— aan het gezins vervangend tehuis, de schenking van een filmapparaat aan de B.O.- school en een geluidsinstallatie aan het dagverblijf. Ongetwijfeld zal de Federatie van Ouderverenigingen meer van zich laten horen op het gebied van akti- viteiten in het belang van de gees telijk gehandicapten. Kollekte Hel welslagen van dit alles hangt overigens voor een belangrijk deel af van het resultaat van de komen de kollekte op Schouwen-Duive land. Vast staal namelijk dat een groot deel van de opbrengst, name lijk 55 procent, aangewend mag worden voor de geestelijke gehandi captenzorg op Schouwen-Duiveland. Bovendien behoeven er voor de komende aktie geen kosten te wor den gemaakt: de kosten van de na tionale aktie komen voor rekening van het landelijk kollekte-bureau. De met spanning verwachte giften van het Schouwen-Duivelandse pu bliek komen al met al voor meer dan de helft direkt ten goede aan degenen die ook in de regio nu een maal hulp nodig hebben: de geeste lijk gehandicapten. Nog' nadere studie In Zierikzee, Westerschouwen, Middensehouwen, Brouwershaven en Duiveland vindt de kollekte de komende week plaats (dus van 10 tot 16 oktober); in Bruinisse wordt om „kollekte-technische" redenen voor de geestelijk gehandikapten gekol- lekteerd in de week van 17 tot 23 oktober. De aktie „Help ze omhoog!" wordt in de Schouwen-Duivelandse ge meenten uitgevoerd en geleid dooi de Federatie van Ouders en Vrien den van de geestelijk gehandicapten op Schouwen-Duiveland. Veel bereikt De Federatie is vrijwel dagelijks betrokken bij de zorg voor de gees telijk gehandicapten in deze regio. De vereniging ouders van geestelijk gehandicapten en de protestants christelijke vereniging „Philadel phia" werken in vele opzichten sa men in één federatief verband. De Federatie prijst zich bijzonder ge lukkig met de voorzieningen op Schouwen-Duiveland voor de gees telijk gehandicapten, zoals de B.O.- school B-afdeling, het kinderdag verblijf, het dagverblijf voor oude ren en het gezinsvervangend tehuis „Schouwenoord". De twee ouder verenigingen hebben een groot eigen aandeel ingebracht bij de totstand koming van deze voorzieningen. Meer aktiviteiten Maar ondanks het feit dat al veel voor de geestelijk gehandicapten werd bereikt zouden de oudervere nigingen de aktiviteiten in de regio nog graag verder uitbreiden. In dit verband wordt het noodzakelijk ge acht dat mensen met veelal dezelfde problemen elkaar ontmoeten om sa men te denken, te spreken en zich te laten voorlichten, om te komen tot een begeleiding. In de Federatie wordt er bijvoor beeld aan gedacht om daarvoor mo- ZIERIKZEE, 6-10. Over een aantal gevaarlijke punten in de provinciale weg tussen de Zeelandbrug en rijksweg 18 moet nog een studie worden ver richt. Hierbij dient ook de gemeente Zierikzee te worden betrokken. Nadat deze studie is afgerond kunnen zo nodig bepaalde verbeteringen in over weging worden genomen. speculaas kwam Bouwman met een derde prijs uit de bus. Verder ver wierf hij twee diploma's voor goed konsumptie-brood. Bediende Jan van den Berg wist voor cake een tweede prijs in de wacht te slepen en voor vruchtentaart een eervolle vermelding. Al met al een bijzonder mooie prestatie voor de heer Bouw man en zijn bediende. Het getuigt in elk geval van gedegen vakman schap. De tentoonstelling, die door veel warme bakkers was bevoor raad, werd gehouden in de Veiling hallen te Goes. Er waren bijzonder veel inzendingen. „Meer Bewegen voor Ouderen" Donderdagmiddag vonden in het kerkelijk centrum „De Voorkerk" aan het Torenplein in Oosterland voor het eerst de oefeningen plaats van de aktie „Meer Bewegen voor Ouderen", onder leiding van de leidster van de gymgrpep „Ooster land", mevrouw T. Bolle-Panne- mans. Er waren ongeveer 24 deelne mende dames en heren van 60 jaai en ouder aanwezig (enkelen waren verhinderd te komen). Voor deze eerste maal waren hét in hoofdzaak eenvoudige hand- en voetoefeningen, balwerpen, enzovoorts. De hoofdlei der van het M.B.v.O., de heer J. Eversdijk uit does, was eveneens bij deze eerste oefeningen aanwezig. Hij is hoofdleider van M.B.v.O. van het Zeeuwsche Kruis. Na afloop waren de deelnemenden vol lof over de opgedane ervaringen tijdens de oefeningen. Er waren zelfs nog eni ge dames bij die de acht kruisjes reeds overschreden waren. Kollekte Nierstichting De huis-aan-huiskollekte voor de vereniging tot steun aan de Nier stichting Nederland heeft in Ooster land dit jaar f 866,21 opgebracht te gen vorig jaar f 800,20. De leiding had mevrouw J. Istha-Both. Kollektanten waren de dames Bouwman-Schot, Van Dijke-Geene, Geelhoed-Quist, Goudzwaard-Janse, De Haan-van der Have, Istha-Boo- gert. Van der Maas-Rotte, Stouten- Bolle, Stouten-Otte en Verstraatte- de Bruin. In Sirjansland koliekteerden de dames Klaassen-Meijer en Petra van Ast. Dat schrijven Gedeputeerde Staten van Zeeland in antwoord op vragen van statenleden naar de oorzaken van de onveiligheid van rijksweg 18 tussen de Grevelingendam en Zierik zee. G.S. menen dat deze rijksweg zowel op Schouwen-Duiveland als op Goeree-Overflakkee niet voldoet aan de 'hoge normen welke aan zulk een verbinding moeten worden gesteld. Maatregelen G.S. hebben de minister van ver keer en waterstaat nu gevraagd om zo spoedig mogelijk die maatregelen te treffen, die voor de aard van de weg en de omvang van het verkeer op die weg worden geëist en waar door veiligheid en capaciteit aanzien lijk worden verbeterd'. Het Rijk heeft plannen in voorbe reiding voor de verbetering van een aantal gevaarlijke punten in deze weg. Daarbij, zo menen G.S., moet echter worden gewaakt voor het uit voeren van „weidse" verbeteringen waardoor het verkeer ten onrechte BROUWERSHAVEN Komst Prinses Beatrix H.K.H. prinses Beatrix zal aanwe zig zijn op de op 10 november a.s. te houden herdenkingsbijeenkomst, bij gelegenheid van de 400ste geboorte dag van de dichter Jacob Cats. Met deze plechtigheid worden de „Cats- feesten" in de Smalstad afgesloten. De herdenking vindt plaats in de St. Nicolaaskerk, waar als sprekers zullen optreden: prof dr. A. Th. van Deursen, met het onderwerp:: „Cats in zijn tijdsbeeld en prof. dr. L. Strengholt, met de inleiding: „Cats HAAMSTEDE, 6-10. In de maandagavond 10 oktober te houden raadsver gadering komt het kollege van b. en w. van de gemeente Westerschouwen met een aantal voorstellen om over te gaan tot het verhogen van leges en andere rechten. Zo wordt voorgesteld de verorde ning begrafenisrechten te verhogen met 5%, de tarieven gesteld in de verordening op de heffing en invor dering van een precariorecht even eens met 5 en ook de tarieven van de legesverordening met 5°,o. Nieuw in de concept-legesverorde ning is de bepaling dat voor afgifte van een zgn. toeristenkaarl-C (ge bruik binnen de Benelux), f 2,50 aan leges verschuldigd is. Geen tariefs verhoging zal worden doorgevoerd voor: afgifte van bouwvergunnin gen (de 5°/n - verhoging Is immers gebaseerd op de loon- en prijsont wikkeling, zodat de bouwkosten van een te bouwen c.a. automatisch een hogere leges-opbrengst opleve ren); de afgifte van jachtakten (de ze bedragen zijn wettelijk geregeld) en afgifte van kampeervergunnin- gen (deze vergunningen worden im mers jaarlijks afgegeven). Voorbereidingsbeslult Op 27 september jl. is de wer kingsduur afgelopen van het voor- bereidingsbesluit voor: a. een per ceel aan de duinzijde van de Strand weg te Haamstede en b. het gebied einde Hoogenboomlaan-Watergat. Voor deze gebieden heeft men nog geen ontwerp-bestemmingsplan ter inzage kunnen leggen. Om te kun nen voorkomen dat ter plaatse aan wezige landschappelijke, natuurwe tenschappelijke en of kuituur-his torische waarden verminderen stel len b. en w. voor opnieuw voor deze gebieden een voorbereidingsbesluit te nemen. Verder stelt b. en w. voor om over te gaan tot de verkoop van een Oostenrijkse woning aan het Abelenpad te Haamstede aan de heer J. C. van Damme. de indruk krijgt op een weg met meer dan één rijbaan te rijden. De weg is in het ontwerp-structuur- schema verkeer en vervoer opgeno men. als literator". Ook bij deze gelegen heid zal de Vlaamse voordrachts kunstenares Tine Ruijsschaert de- klameren. Na de plechtigheid volgt een ontvangst door het gemeentebe stuur in „Het Tonnenmagazijn". DUIVELAND Burgerlijke stand over september Geboren 4. Anouk, d.v. Beije, Pieter Mari- nus er» van Boogert, Maria; 5. Na- tasja, d.v. van Veen, Gerrit en van van Straaijeren, j(c/nanna Jacoba; 29. Maria Jannetje Helena, d.v. van Buren, Dingenus en van van Seters, Helena. Gehuwd 1. Dalebout, Jan Samuël, 23 jr., wonende te Tholen, en Clarisse, Neeltje, 21 jr., wonende te Duive land; 6. van de Panne, Izaak Arnol- dus, 34 jr. en Jacobusse, Anna Neel tje, 29 jr., beiden wonende te Dui veland; 8. de Bruine, Jacob, 25 jr. en de Bruine, Adriana, 20 jr., beiden wonende te Duiveland; 9. Hage, Cornelis, 42 jr, wonende te Monster en Rentier, Neeltje Ida, 39 jr., win nende te Duiveland; 9. Heijboer, Ma- celis, 73 jr., wonende te Kortgene en Straaijer, Lena Marina, 65 jr., wo nende te Duiveland. Overleden 20. de Reus, Johannis, 86 jr., e.v. Smalheer, Cornelia Elizabeth (over leden te Zierikzee); 25. de Bruine, Leendert, 89 jr., weduwnaar van van •den Ouden, Maria (overleden te Zierikzee); 29. Bosman, Pieter Jo hannes, 37 jr., e.v. Otte, Lena (over leden te Leiden). NIEUWERKERK Stichting Algemene Kleuterschool Donderdag 13 oktober a.s. zal in de Algemene kleuterschool, Ribes straat te Nieuwei-kerk, de jaarlijkse schoolavond van de Stichting Alge mene Kleuterschool te Nieuwerkerk gehouden worden. Naast het huishoudelijke gedeelte van deze vergadering, zal de heer B. D. Westerop, van Talens B.V. een causerie houden over de mogelijkhe den die expressiematerialen bieden, onder de titel „Spelen met kleur". No de pauze zal de verkiezing plaats vinden van zowel de bestuursleden als van de Ouderkommissie. OOSTERLAND Succes voor banketbakker Brood- en banketbakker Jan Bouwman, één van de twee overige warme bakkers in Oosterland, is met zijn inzendingen naar de veer tiende Zeeuwsche Bakkersmanifes tatie te Goes geweest en is er weer niet bekaaid afgekomen. Hij en zijn bediende Jan van den Berg vielen goed in de prijzen. In de afdeling cocosmacronen kroeg Bouwman een eerste, tweede en derde prijs. Ver volgens voor boterkoekjes, de be kende Zeeuwsche bolussen, vruch tentaart, kadetten en melkbusbrood een tweede prijs. Met Zeeuwsch BRUINISSE Zeeuwse kollekte In de week van 10 t/m 15 oktober zal te Bruinisse de Zeeuwse Kollek te gehouden worden. Van de totale opbrengst binnen de gemeente is 18 procent bestemd voor een plaatselijk doel. Dit jaar gaat dat naar de oud heidkamer. De opbrengst van de Zeeuwse kollekte is bestemd voor ouderen die geen vakantiemogelijk heid hebben en voor gehandicapten, waaronder de Zeeuwse blinden die niet zelfstandig op reis kunnen. Ver der is er een gedeelte bestemd voor het Anjerfonds Zeeland en worden onder meer bijdragen verleend aan harmonie, fanfare en jeugdkorpsen. zangverenigingen, jeugd vormings werk, amateurtoneel en bibliothe ken. Om windenergie ARNHEM, 6-10. Om het wind energie een produktie te bereiken van de orde van grootte van 10 al5 procent van onze huidige elektrici- teitsproduktie zouden 5.000 turbines van elk een megawatt moeten wor den opgesteld in vier parken. Die parken, die uit meteorologische mo tieven over ons land verspreid lig gen, zouden dan bijvoorbeeld ko men in Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland. Dat staat in ginterformatie"het blad van de Vereniging van exploitanten van elektriciteitsbedrijven in Nederland (V.E.E.N.). In het kader van het nationaal onderzoekprogramma wind-energie heeft de Kema in Arnhem een oriënterende studie samengesteld naar voren zijn gekomen. „Maar het is duidelijk dat in ons land slechts bescheiden mogelijkheden aanwezig zijn voor de toepassing van wind energie", aldus het artikel. ZIERIKZEE, 5-10. Op de gehou den bontshow door Modehuis Dreh- sen-Poell voor de Ver. v. Vrüzinme Hervormden in het verenigingsge bouw, werden aanvullen nog talrijke specima uit het wereldje van het bont getoond, w.o. een mantel van wezenvel, een verderliehte soort met een prima souplesse. Bij deze jas werd geattendeerd op de lengte van de vellen. Deze waren alle gelijk zodat een speelse werking ontstond in het patroon Een nieuwigheidje op bont gebied waren wel de jassen van stierkalve ren. Deze mantels hebben dezelfde modellen als voorkomend bij stof- fenjassen, veel opstikwerk zoals zakken en centuurs. Het is een zeer sportief dragen en kan vergeleken worden met nappa of suêde. De pre sentator de heer N. van Orden toon de zelf een bontmantel voor heren. In de kollektie 1977-1978 zijn diver se modellen herenmantels opgeno men. Ook een vosmantel werd getoond, van Aziatische vos; een naturel mantel. De kleux-en zijn grijs, rood en zwart. Deze vos is afkomstig uit China en is op de Europese markt zeldzaam te verkrijgen. Jemen-geit Een van oudsher bekend artikel op de Nerlerlandse markt is de Je men-geit, oorspronkelijk afkomstig uit de Afrikaanse staat Jemen. Deze soort kleedt prima af en ook de prijs ligt gunstig tussen d f 1800.— en f 1900,De draagtijd van deze soort is ongeveer acht jaar. De heer Van Orden attendeerde de aanwezige dames erop, dat als men besluit over te gaan tot de aan schaf van een bontmantel, de aspi rant-koopster zich wel ruim de tijd moet gunnen, zich goed moet laten voorlichten en een soort kopen die (Vervolg van pag. 1) De ongetwijfeld zeer informatieve bijeenkomst werd afgesloten met een toelichting op de zg. compartimente- ringswerken door ir. T. G. v. d. Meer, hoofd afdeling waterbouwkundige werken Oost. Hij wees er onder meer op dat de mogelijkheid van zoet ma ken van de Grevelingen bepaald niet geblokkeerd is. Het Deltadienst ontvangstcomité van het PvdA-gezelschap bestond verder uit ing. H. Bijl, techn. hoofd ambtenaar voorlichting. Fraktievoorzitter Don sprak een dankwoord voor de in deze bijeen komst verstrekte informatie over het gigantische karwei, dat steeds duide lijker vorm gaat aannemen. Bij de gelegenheid tot het stellen van vragen kwamen in 't bijzonder nog de problemen rond het vervoer en de inzet van bouwvakkers bij de Pijlerbouw uitvoerig aan de orde. Heden (vrijdag) maken de PvdA-sta- tenleden een vaartocht langs de wer ken in uitvoering. bij haar type past. Voorts wees hij er op dat vocht de boosdoener voor bent is; niet de regen maar het vocht van bijvoorbeeld een kast. De pels neemt het vocht als een spons op en transpireert het aan de kant van de huid uit, zodat binnen de kortst mogelijke lijd schimmelvor ming ontstaat. Topkwaliteiten Als klapper op de vuurpijl werden topkwaliteiten nertsvellen geshowd: de Cross-, de Tourmeline-, de Pas tel- en de Diepbruine nerts. Deze lange mantels kosten per stuk zo ongeveer f 16.500,en f 17.000, Ook werd een cape getoond van het zachtste bontsoort ter wereld, de chinchilla. De prijs van deze cape is ongeveer f 13.500,De heer Van Orden gaf tenslotte een duidelijke toelichting op de verwerking van nertsvellen De avond werd afgesloten met een dankwoord van de presidente tot al le medewerkenden van deze avond. De heren van Van Orden en Wezen- lenburg en mevr. Wijsman kregen een kleine attentie aangeboden. De dames mannequins kregen een fraai boeket aangeboden. Advertentie tijdelijke aanbieding zwaar massief met draion bekleding 100% puur eiken uit voorraad leverbaar bovendien met 5 jaar garantie alléén bij intermeubel meelstraat 31 zierikzee BIDDINGHUIZEN, 5-10. Op het te Biddiiiglniizeii gehouden symposium: „Landbouwmechanisatie in Nederland tussen nu en 1980", waarover wij reeds eerder berichtten, heeft ir. J. Crncq, konsnlent voor landbouwwerktuigen en arbeid,aanvullend nog en kele belangrijke opmerkingen gemaakt. Noemenswaardige uitbreiding van het reeds grote aandeel van de loon werker in het gemechaniseerde akkerbouwwerk verwachtte ir. Crucq niet meer. Meer heil zag hij trouwens ook in liet vormen van combinaties van boeren en ook wel in loonwerkcombinaties, waarbij de loonwerker voor de oogstmachine zorgt en de boeren voor het transport. Inschakeling van de loonwerker heeft volgens Crucq duidelijke voor delen, maar kan ook ten koste gaan van de benutting van eigen arbeid, terwijl het op akkerbouwbedrijven toch al zo moeilijk is de beschikbare arbeid nuttig aan te wenden. Thans wordt bijna de helft van het graan, driekwart van de suikerbieten en eenderde van dc aardappelen met machines van loonwerkers geoogst. Met door boeren gezamenlijk ge bruikte machines wordt 20 procent van het graan, 14 procent van de suikerbieten cn 28 procent van de aardappelen geoogst. „Leefbaarheid" Ir. Crucq wilde ook meer aandacht voor het welzijn van de met machi nes werkende agrariër. Geluidsarme veiligheidskabines voor trekkers zijn er nog maar net. en we zijn nog lang niet zo ver dat alle trekkers „kabine- trekkers" zijn in plaats van trekkers met een kabinc, dat wil zeggen dat de kabine een integrerend deel vormt van het hele ontwerp. Ook bij de meeste zelfrijdcndc machines, aldus ir. Crucq, is het met de leefbaarheid voor dc bestuurder nog maar erbar melijk gesteld. Met de komst van de geluidsarme vcilighcidskabinc voor trekkers - voor de boer een lastenverzwaring waar geen produktieverhoging te genover staat - is men er volgens ir. Crucq nog lang niet. De kontrole en de bediening van werktuigen van ge sloten kabines uit vraagt om extra voorzieningen. Die zullen er in de naaste toekomst zeker komen, maar automatische koppelingen, elektronische kontrole- apparatuur en afstandsbediening be tekenen opnieuw lastenverzwaring. Ir. Crucq vond verder dat de me chanisatie meer gericht zal moeten zijn op verhoging van de opbrengsten Bij o.m. beregening cn grondontsmet- ting is al gebleken dat dat kan. Ook kan mechanisatie goed zijn voor het milieu, bv: mechanische in plaats van chemische onkruidbestrijding. Veehouderij Ir. A. Duinker, plaatsvervangend direkteur van het Instituut voor ma chines, arbeid en gebouwen (Imag) in Wageningen, onthulde, dat er in ons land - waar het machinaal mel ken toch wel als „algemeen inge voerd" kan worden beschouwd, toch nog 16.000 melkveebedrijven zijn. die met de hand melken. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4