Prof. dr. W. H. Velema sprak over zaken van „leven en dood" Hondenbelasting gaat mogelijk per 1 januari a.s. flink omhoog Ouderavond openb. kleuterschool Zonnemaire Weg Haamstede-Westenschouweii wordt in 1978 verbeterd Minder fluor in de Zeeuwse lucht Christelijk Gereformeerd Centraal Verband HONDERD JAAR CORNELIASTICHTING iKO BONDSSPAARBANK NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE STREEKNIEUWS Gemeenteraad Zierikzee ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE VrUdag I uklobcr 1977 Nr. 2218(1 is, om het erger voor te stellen dan het feitelijk was, maar hij moest toegeven dat betrouwbaar statistisch materiaal ontbreekt. De bijeenkomst werd stijlvol ge presideerd door de heer K. T. de Jonge, die o.m. Psalm 139 las. ZIER1KZEE, 6-10. „De gedachten over abortus en euthanasie plaatsen in het raam van deze lijd 011 be zien in het licht van de bijbel", zo was de intentie van prof. «Ir. NV. 11. Velema, die donderdag sprak voor het Centraal Verband van Chr. Ger. Verenigingen in één der (volle) kerkzalen aan de Zeveiigetijstraat. Leven en sterven vormen - wat de hooggeleerde spreker noemde - de laatste gebieden van het menselijk bestaan, waarover lange tjjd de „mensen nog niet de baas waren". Dat is anders geworden en rond ontstaan en ster ven van menselijk leven, is een ongeestelijke ontwikkeling in gang gezet, die noopt tot bet zieh er mee bezig houden. Tegenover de gevarieerde nood zaak om te helpen bij ongewenste zwangerschap (medische, psychia trische, sociale en psvcho-sociale indikatieO door middel van abortus, stelde prof. Velema de vraag, van wie het leven feitelijk is. Het is van God gegeven en als zodanig door God gekend, reeds in de moeder schoot, d.w.z. „op de meest verbor gen plaats in de wereld". „Dat het eerste begin slechts een biologisch begin" zou zijn, is een opvatting, die tegen de Schrift in gaat. In het begin van menselijk leven is altijd sprake van de scheppende hand Gods en dit eerste leven af- brèkén door abortus, is het versto ren van die scheppingsdaad. Het zijn van het kind mag dan ook niet opgeofferd* aan het welzijn van de moeder. Abortus blijkt trouwens in 25 procent van de gevallen de vrouw niet werkelijk van (psychi sche) problemen af te helpen. Euthanasie Het is thans al zover dat moet worden opgetornd tegen sommige doktoren, die perse abortus advise ren, terwijl achteraf blijkt dat de betrokken vrouwen met de voldra gen zwangerschap zielsgelukkig zijn. Eenzelfde principiële benade ring ontwikkelde prof. Velema t.a.v. de euthanasie, waarbij hij het woord passieve euthanasie wilde vermijden. Er zijn akseptabele be zwaren tegen het „rekken van het sterven"; dat is nl. heel iets anders dan het verlengen, van het leven. Absolute hersendood Een situatie waarin de stervens- verlenging zeker afwijsbaar is. geldt de absolute hersendood, want dan is de patiënt feitelijk al gestorven. Overigens.'dierlt ook op-dit terrein conciëntieus gedacht en gehandeld, want misbruik kan zo gemakkelijk zijn. Zelfs al het praten over euthana sie kan by bejaarden angst oproe pen en de vertrouwensrelatie met de arts verstoren. Wat cru gezegd kan euthanasie er op neerkomen, dat men zegt: „Heer U wilt deze mens toch heb- hebben, we sturen hem/haar alvast maar". Ook ten aanzien van dit vraagstuk echter gaat het om de zin van het bestaan en dat is de over winning van Christus op de dood. Veel vragen Dal in het algemeen (sexuele) voorlichting in deze kring niet groot is geweest, bleek wel uit het groot aantal vragen na de pauze, waarbij sprake was van een duidelijke ver algemenisering, met talrijke vragen over geboortebeperking, kinderloze huwelijken, pilgebruik, morning af- ter-pil, sterilisatie, orgaantransplan tatie e.d. De typisch medische vra gen werden hierbij be-antwoord door de heer R. W. M. Croughs, arts, die de sterke terugloop van de ge boorten kenschetste als een somber perspektief. Er komt een tijd, dat er geen jon geren meer zullen zjjn om (le zeer velen in hun ouderdom bjj te staan. De heer Croughs geloofde ook dat er met het aantal illegale abortus sen destijds cijfermatig gesjoemeld \/ia een Amro Privé Rekening kun je je aboi/inexneat- op de sauna betalen. (Aankleden en naar de Amro, dus.) ZONNEMAIRE. 4-10. De jaarlijk se ouderavond vond plaats van de kleuterschool te Zonnemaire De voorzitter van de ouderkom missie, de heer J. Stoel opende de vergadering en sprak een bijzonder woord van welkom tot burgemees ter C. Slabbekoorn, wethouder Ph. J. van Ast, de heer Goemans, aan wezig namens de schoolraad en de V.O.O. en tot de heren Dekker en Mandemaker. In het overzicht van het afgelo pen jaar wees de voorzitter erop dat dit, in tegenstelling met het voor gaande jaar, vrij probleemloos is verlopen. Vervolgens hield mevrouw M. Sturm een inleiding over kinder literatuur. Zij vestigde er de aan dacht op dat het belangrijk is voor de taalontwikkeling als kinderen op jonge leeftijd boeken en planten in kijken. Naar aanleiding van haar causerie werden diverse vragen ge steld. Bezichtiging werk Tijdens de pauze bestond er gelegenheid het werk van de kleu ters te bekijken, dat in het teken stond van Dierendag. De werkstuk jes werden vervaardigd onder lei ding van mejuffrouw A: v. Nieu- wenhuijze. Na de pauze volgde de bestuursverkiezing. Aftredend wa ren mevrouw Van der Wekken en mevrouw De Vlieger. Als nieuwe leden werden gekozen de dames Dekker en t Hart. De aftredende leden ontvingen voor hun medewer king uit handen van de voorzitter een bloemetje. Alle zaken voor alle mensen VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan wel. Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw huis en gezin, uw auto en rekreatie. Ga vooreen goed advies naar de Havenpark 16, Telefoon (01110) 4051 'n Bondsspaarbank Kleine scholen in Zeeland In het najaar zal overleg over het vraagstuk van de kleine scholen voor kleuter- en lager onderwijs plaats hebben tussen een voor dit onder werp ingestelde departementale werkgroep en een delegatie uit het Interprovinciaal Overleg Onderwijs (I.P.O.-orrdenvijs). Ook van Zeeuwse zijde zal aan dat overleg worden deelgenomen. Zeeuws Nieuws over natuur, landschap en milieu Deze week verscheen weer de pe riodieke gezamenlijke uitgave van Het Zeeuwse Landschap en het Zeeuws Coördinatieorgaan voor Na tuur-, landschaps-' en milieube scherming, genaamd „Zeeuws Nieuws over natuur, landschap en milieu". Naast allerlei zaken met betrekking tot de Zeeuwse natuur, wordt in dit nummer herinnerd aan de bekende brief van het Coördina tieorgaan inzake het streekplan Schouwen-Duiveland, aan gedepu teerde staten. In die brief heeft het Coördinatieorgaan een aantal op- mei'kingen gemaakt over het voor ontwerp van de herziening van het streekplan Schouwen-Duiveland. De belangstelling richtte zich hierbij vooral op drie onderwerpen: de in richting van Grevelingen en Oos- terschelde, de ontwikkeling van de Westhoek en de toekomstige wegen- structuur op Schouwen-Duiveland. Expositie te Middelburg Willemien van Maanen opent op zaterdagmiddag 15 oktober in het Zeeuws Kunstenaarscentrum in Middelburg een tentoonstelling van sieraden en objecten. De deelnemende kunstenaars zijn Irene Bakker, Onno Boekhoudt, Ma rijke Cieraa'd, Gerard Cieraad, Tasha Dooyer, Peter de Wit, Cees Mulder. Albert Olthof, Ruudt Peters. Erna Anema, Birgit Laken, Petra Spigt en Mariëtte Veldhuizen. De expositie aan de Lange Noordstraat 59 zal van dinsdags tot en met zaterdags van twee tot zeven en op woensdagavon den ook nog van half acht tot half tien te zien zijn tot en met 10 novem ber. ZIERIKZEE Afd. Plattelandsvrouwenbond ZIERIKZEE. De Boud van Platte landsvrouwen afdeling Schouwen houdt op donderdag 13 oktober in de bovenzaal van de Zeeuwsche Her- berghe een bijeenkomst. Die avond zal mevrouw Ridderbos-van Eldercn uit Goes een quiz verzorgen over kleding en textiel. Voor de Bond van Plattelands vrouwen staan verder nogal wat ac tiviteiten op het programma. Op 1 november wordt een studiemiddag gehouden in de Stadsschouwburg in Middelburg over „Zeeland-Water land." Voor 21 november staat een demonstratie tingieten, voor 20 de cember de kerstavond en voor 9 januari de Nieuwjaarsreceptie op het programma. Aan de leden wordt verder gevraagd op te geven voor welke kursussen belangstelling be slaat. De mogelijkheden zijn legio. Ook andere activiteiten kunnen worden voorgesteld. Ook wordt aan dacht gevraagd voor de provinciale wedstrijd „Maak eens een wens kaart". Bijeenkomst „Geef om de Natuur" Door het Wereld Natuur Ponds wordt in de periode van 21 t m 25 november 1977 in Nederland de na tionale aktic „Geef om de Natuur" gehouden. Met deze landelijke aktie hoopt het Wereld Natuur Fonds 50 miljoen gulden bijeen te brengen. Van de opbrengst wordt 50" n aan buitenlandse en 50°'o aan Neder landse projekten besteed. Wat Zee land betreft behoort het Verdron ken land van Saeftinge tot de be langrijkste projekten. De organisatie is nu zover gevorderd, dat er in ie dere provincie komitees zijn geïn stalleerd. In Zeeland is dr. C. Bocr- lien, Commissaris van de koningin, erevoorzitter van dit komilee. T.b.v. de aktie zullen er plaatse lijk komitees gevormd worden die het geheel zullen ondersteunen. In dit kader zal donderdag 20 oktober a s. te Zierikzce in hel Herv. vereni gingsgebouw, Het, Vrije 2, een voor lichtingsbijeenkomst gehouden wor den. Voor tijd: zie agenda. Succes voor L.T.S.-afdelIng te Goes Op de brood- en bankettentoon- stclling. die van 4 t/m 6 oktober jl. te Goes in do „Frulthal" gehouden werd, behaalde de show-etalage van de konsumptic-tcchnischc-afdcling van de L.T.S. te Zierikzce een eer ste prijs. Het thema van de s-how-elalage tentoonstelling was „Brood, koek en gebak uil grootmoeders tijd en de Zeeuwse folklore", waarin een veer tigtal oudere brood-, koek- en ban ketsoorten cn -modellen voor het ZIERIKZEE, 6-10. Leden uit pro vinciale staten hebben Gedeputeerde Staten gevraagd welk gedeelte van de weg Haamstede-Westenschouwen in 1978 vermoedelijk in uitvoerig zal komen cn welke verbeteringen zullen worden uitgevoerd. voetlicht werden gebracht. De ten toonstelling omvatte verder onder meer zestig stands van grondstoffen- machines en verpakkings-leveran- ciers, terwijl op de vakwedstrijden ruim 900 inzendingen van bakkers patroons en -bedienden te zien wa ren. C.D.A.-oprichtingsvergadering Op dinsdag 11 oktober a.s. wordt in het Hervormd Verenigingsge bouw, de oprichtingsvergadering ge houden van een C.D.A. - Staten- kringverband op Schouwen-Duive land. Aan de orde komt het ontwerp -reglement C.D.A.-Statenkringver- band. Het baarmoederhals- kankeronderz.oek Het baarmoederhals-kankeron derzoek begint te Zierikzee op maandag 10 oktober a.s. in het Groene Kruis-wij kgebouw, om 7.30 uur v.m. De volgende dagen zijn dinsdag 11 en woensdag 12 oktober, telkens om 13.00 uur. Bejaardensociëteit Onder leiding van mevrouw Jon ker-de Moor kwam de bejaardenso ciëteit voor het eerst bijeen in het nieuwe seizoen. Een speciaal wel kom kreeg de echtgenote van burge meester Slabbekoorn. Na drie maanden vakantie bleek uiteraard heel wat bij te praten; de tijd werd verder doorgebracht met spelletjes, breien en biljarten. In de vakantietijd waren er enkele jarigen geweest, die nu bij de koffie trak teerden. Gehoopt werd op een goed seizoen en een dito samenwerking G.S. laten welen dat het de bedoe ling is om van .de weg Haamstede- Westenschouwen een ongeveer 980 meter lang gedeeLle te verbeteren en wel het gedeelte van ongeveer 100 meter voorbij de Kommertjesweg' tót de rotonde te Westenschouwen. Smal De weg, het fietspad .en .de bèrm tussen weg en fietspad zijn smal. Hierin zal op eenvoudige wijze vèr- betering worden gebracht. Aanvan kelijk was een meer ingrijpend plan opgesteld maar daartegen 'zijn nogal wat bezwaren gerezen. Bij de begrotingswijzigingen voor de slatenvergadering van vrijdag 21 oktober wordt verder voorgesteld om nog f 7500 uit te trekken om de verbeteringen aan het kruispunt Verseputseweg-provinciale weg bij Serooskerke te verfijnen. Ter voor bereiding van een aparte strook voor linksafslaand verkeer is genoemd bedrag nodig. met de Bejaardenbond. Alle mensen van 65 jaar en ouder zijn welkom op de bijeenkomsten. De eerstvol gende vindt plaats op dinsdag 18 ok tober. ZIERIKZEE. Morgen, waterdog '8 oktober is het grote eeuwfeest run de CorneUasüchling. Interessant in dit verband is een foto, destijds ge maakt bij gelegenheid van de nieuwbouw van de Stiehliivg. waar voor het personeel poseerde, samen mei de aannemers, de archilekt, de pastoor en enkele genodigden. De foto is ontleend aan het boekje: „Kent U ze nog de Zierik%eeë- naars" (deel II), dal enkele jaren geleden verscheen. \lia een Amro \cun \e. aufomaviscVi \e. scnnfVeiijke. cursus Jlaten betalen (Nachtbrakers naar de Amro, dus.) ZIERIKZEE. De fluorconeeiitra- ties in de Zeeuwse lucht ziju in de periode van 1 oktober 1975 tof eri met 30 september 1976 gedaald ten op zichte van het voorafgaande meet- jaar, aldus het jongste mectrapport van het Instituut voor gezondheids techniek van IG-TNO. Voor het meetpunt in. Sas van Gent wordt de daling „fors" ge noemd Ook in 's Hcerenhöek en Westdorpe daalde hel fluorgehalte. Een daling werd ook geregistreerd op' de meetpunten Nieuw dorp en Lewedorp. Hel ging hier om zeer geringe daling, het geen weer een gevolg is v?n het feit dal er toch al weinig fluor werd gemeten. Uit een vergelijking van de seizoengemid- dëlden blijkt, dat de waarden van de meetpunten te Westdorpe. Nieuwdorpe en 's-Heerenhoek over eenkomen met die van een meet punt in de Zuidpolder te Delft, waarvan kan worden aangenomen dat het nauwelijks door de industrie wordt beïnvloed. Ondanks de dras tische verlaging op het Sasse meet punt noemt IG-TNO de gevonden waarden hier nog steeds aan de ho ge kant. ZIERIKZEE - lloitdcncigcnaui'K in de gemeente Zie rikzee zullen vanaf 1 januari 1978 f 12,— per jaar belasting voor hun huisdier moeten gaan helalen, wan neer de raad van Zierikzee op' woensdag 12 oktober akkoord gaal met de door het kollege voorgestelde nieuwe verordening op de heffing en invordering van de hondenbelasting. opgenomenvoor liet laxeren cn waardoren van de per peildatum 1 januari nog in aanbouw zijnde ob jecten. B. cn W. wndrn hel verder nodig dat in verband met de inflatie cn verkopen die hebhen plaats ge had. herwaardering van de tarieven nodig is en stellen dan ook voor de taricyen met vijf proernt 1c verho pen. erhogiug Het nieuwe in deze verordening is. dat wordt gesproken over twee be lastingtijdvakken van een half jaar. Volgens de bijdragen over 1977 zou den er in Zierikzce ongeveer 670 honden moeten zijn. Het college meent op goede gronden dat het fei telijk aantal groter is. Verder vinden B. cn W. hel niet zinvol om een tweede hond hoger te belasten. Volgens de administra tie is het aantal niet groter dan tien en bovendien is een controle 'daarop erg moeilijk. Belasting Ook de tarieven voor Ue markt - gelden zullen omhoog moeten van ze ventig naar tachtig cent por strek kende meter en voor verkoopwagens van veertig naar vijftig cent per vierkante meter. Dat stelt het colle ge de raad voor. Verder ?al ook de nieuwe verordening op dc heffing van onroerend goed belasting moe ten worden vastgesteld. Daarin zijn een aantal overbodig geachte bepa lingen vervallen of juister omschre ven Bewust geschrapt in de vrij - stellingsbepalingen zijn de vrijstel lingen voor rioolwaterzuiveringsin stallaties en die \«oor natuurterrei nen. omdat liet niet juist wordt ge acht vrijstellingen voor welk over heidslichaam dan ook op te nemen. Voorts is een duidelijker bepaling Ook dë derde .wijziging van dc lc- gesvorordening moet worden vast gesteld. Zierikzce wil geen tariefs verhoging, behalve vpóï het schou wen van stoffelijke overschotten. Dit tarief zal van f 46,50 naar f 50.- worden verhoogd. De raad zal ver der mogen ooi-delen óver de nieuwe verordening precariorechten, die aanmerkelijk eenvoudiger is dan dc vorige. Ei n aantal tarieven is ver hoogd. andere zijn gelijk gebleven. Omdat sinds enkele maanden Zie rikzce een brugwaehterhulphaven- meestef' in dienst van dc gemeente heeft is het tenslotte nodig, dat de raad de instructie voor deze ambte naar vast te stellen. Bij de begro tingswijzigingen /ai verder nog een toevoeging aan dc réserve vernieu wing brug Zuidhavenpoort rpoeton worden gdedgekeurd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3