wico 0 Situatie ter plaatse door zware ingreep geheel gewijzigd Chocolade melk 5SpgSikke scholen op de tocht Eén-en-dertig Zeeuwse basis- „Kans op welslagen ïormatiebesprekingen miniscuur Opschudding in Israël luwt DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen Dijkverhoging te Burghsluis koop Proces Menten Onderwijs in de provincie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES! Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. Donderdag (i oktober 1077 134ste jaargang Nr. 22179 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) in dit nummer: Boutv 90 huizen Ie Ouwerkerh Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel 01114-1373 DEN HAAG, 5-10. De kans op ecu welslagen van de formatiebesprekin- gen zijn volgens IVv.d.A.-frakticvoor- zittor Van Tliijn miniscuul. De so cialistische fraktievoorzittcr zei dit in de nacht van woensdag op don derdag. na langdurig overleg met de informateurs Veringa en Den Uyl over de zetelverdeling. Volgens Van Thijn is de situatie ernstig. De fraktievoorzillers van C.D.A. en D'66, de heren Van Agt en Terlouw, wilden geen mededelingen doen over het besprokene. Donderdagochtend kwamen de fraktiebesturen van P.v.d.A en C.D. A. voor nader beraad en overleg af zonderlijk bijeen. Donderdagmiddag om twaalf uur zou het formatie-overleg voortgezet worden. Uit de mededelingen van Van Thijn bleek dat in het gesprek van woensdagavond ook van gedach- ten is gewisseld over dc gevolgen van het ontbreken van overeenstemming over de zetelverdeling. UTRECHT. He Hout- en Bouw bond CNV vreest de wegenbouw in ons land het kind van de rekening wordt. Dc bond zegt dit in een com mentaar op de bouu prognoses 1977- 1982 van hel ministerie van volks huisvesting en ruimtel\jke ordening waaruit blijkt dat de produktic in dc wegenbouw in 1982 nog slechts de liclft zal bedragen van hel niveau van 1975. magere,fles 1000 gram De kabinetsformatie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk een bui In het algemeen veel bewolking en plaatselijk een bui -.overwegend ma tige zuidoostelijke wind; minimum temperaturen omstreeks 11 graden, maxima ongeveer 16 graden. Voor zaterdag: Aantal urén zon: 0 tot 6. Min.-temperatuur: omstreeks 6 gr. Max-temperatuur: omstreeks 13 gr. Kanè op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 okt. Zon op 6.50, onder 18.04 Maan op 0.20, onder 15.22 Nieuwe maan: 12 okt. (21.31) HOOG- EN LAAGWATER 7 okt. 9.56 22.52 3.33 16.15 Doodtij: 7 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Donderdagmorgen lag een in betekenis toenemend lagedrukgebied voor de ingang van het Engelse Ka naal. Een bijbehorende regenzone trok in de loop van de morgen in noordelijke richting over ons land. Alleen in het uiterste oosten viel toen nauwelijks enige regen. Genoemd druksysteem zal ook vrijdag het weel bij ons blijven bepalen. Verwacht wordt dat het centrum van de de pressie dan boven midden Frankrijk zal liggen. Ons land komt dan aan de noordflank terecht, waardoor in hoofdzaak een oostelijke wind zal waaien. Verder moet op een wissel vallig weertype worden gerekend waarin buien worden afgewisseld door af en toe zon. JERUZALEM, 5-10. Israël heeft zich woensdag ingenomen getoond met verzekeringen die door presi dent Carter gegeven zijn dat dc Amerikaanse-Russische verklaring over het Midden-Oosten, niet ge bruikt zal worden als nieuw funda ment voor een tweede conferentie van Geneve. De verzekeringen van Carter aan Israël minister van buitenlandse za ken Mosje Dayan, maken een einde aan de opschudding' die in Israël was ontstaan over vermeende druk van de Verenigde Staten om akkoord te gaan met de P.L.O. als onderhande lingspartner in Genève en een staat Palestina aan zijn oostelijke grens. AMSTERDAM, 5-10. De veertien de zittingsdag in het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Pie- ter N. Menten uit Blaricum heeft de bijzóndere strafkamer van de recht bank te Amterdam woensdag gewijd aan dc in 1946 afgelegde verklarin gen van dr. Eberhard Schoengarth en de verklaring van Pieters broer Dirk op 21 septepiber dit jaar in Cannes (Fr.). Advertentie Weinig zonen zijn gelijk aan hun vader; de meeslen zijn minder, weinigen zijn heter. BURGIISUUIS, 5-10. l)c dijkverhoging te Burghsluis is in volle gang en de aanblik ter plekke is drastisch veranderd. Nauwelijks is boven de zeedijk uil nog iels van een scheepje te zien en Burghsluis zelf is ontdaan van alle gebouwtjes. Alleen liet rode lichtopstaudje is nog van liet binnendijks gelegen gebied te zien. De weggebruikers hebben ervaren dat dc dijkverhoging hen danig parten heeft gespeeld en vele omleidingen gelden nog steeds. Zo is Burgsluis vanaf dc Meeldjjk niet te bereiken en moet er omgereden worden via de Steurs- wcg. De Suikerdyk is eveneens taboe voor het wegverkeer en via de Cauers- weg kan de Weslbout bereikt worden en met wat geluk ook via Groenlands- ervan zeer gunstig en dit gedeelte heeft zich tijdens de storm van vo rige week uitstekend gehouden. Verbreding dijken De Westlandweg langs de zeedijk vanaf Burghsluis tot aan de West bout wordt breder evenals de Sui- kerdijk die toch al uitermate smal was. Troost verbreedt de Suikerdijk in opdracht van het Waterschap. Een nieuwe aanpassing vanaf de Meeldijk wordt momenteel uitge voerd. Plompe lorcn weg. Talloze vrachtauto's rijden, bela den met klei en zand over de zee dijk „Troost Pernis" staat er op in fraaie groene letter-combinaties. Eén dezer dagen aanwezig in de di- rektieketen van dit grote bedrijf waren de heren Huibregtse en Ce- vaal zo vriendelijk om ëen en ander over dit omvangrijk en ingrijpend werk te vertellen. Hun werk, zich uitstrekkende van de Karreman's weg tot aan de Westbout werd aan genomen voor f 3.276.500,Mo menteel is men zo ver dat, op een klein stukje na tussen Burghsluis en het einde der Steursweg de dijk op hoogte is. Flink vaart De oplevering zal plaats hebben op 30 juni 1978 maar Troost Pernjs heeft er deze zomer wel flink vaart achter gezet. Er moest 300.000 m3 zand en 100.000 m3 klei per vrachtauto aan gevoerd worden uit het Rijkswater- staat-depot Schelphoek en een deel van het overbodige plateau Dam- aanzet bij de Punt. Alleen aan zand dus 50.000 volle vrachtauto's! Het oude betonmuur- tje dat al meer dan 40 jaar de gol ven moets tegenhouden bij hoge vloeden steekt nog een klein stukje boven het nieuwe, reeds gedeeltelijk van een asfaltlaag voorzien wegdek uit. Toch is er een verandering aan gebracht in het wegdek, want voor heen liep het regen water af naar de binnenkant van de dijk en stroomde dan via uitsparinkjes de inlaag in. Nu loopt het regenwater de andere kant op via geboorden gaten in het muurtje kan het de Oosterschelde bereiken. Aan dc binnenkant van dc dijk is nu het hoogste deel gekomen in dc vorm van een z.g. tuimeldijkje. Het aanzetstuk aan de binnenkant tot aan dc voet van dc dijk is al gedeel telijk met gras ingezaaid. ZIERIKZEE Niet aleen buiten, ook in de stad laat de herfst zich gevoe len. Moezere vallen z'af, de zieke zomerbldren, die eens zo groene wa ren(Gezelle). De wind weet er wel raad rnee en veegt ze op een hoop, zoals hier op de Oude Haven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDELBURG, 5-10. Tussen 1977 eu 1981 zal het aantal 4- tot en met 11-jarigen in Zeeland dalen niet 9,7 proeent. Dit blijkt uit een prognose die bet Provinciaal Orgaan dc Stichting Zee land op verzoek van de werkgroep kleuter- en lagerondcrwijs van dc Pro vinciale onderwijscommissie in Zeeland beeft opgesteld. In de gemeenten Hulst, Oostburg en Domburg zal de daling zelfs 15 procent zijn. Er zijn maar twee ge meenten in Zeeland waar het aantal 4- tot en met 11-jarigen zal toene men nl. 0,9 procent in Veere en 4,8 procent in Mariekerke. Een en dertig basischolen in Zee land lopen grote kans hun zelfstan digheid te verliezen als de wet op het basisonderwijs door de kamer is aangenomen. Deze scholen beschik ken dan namelijk niet meer over het benodigde aantal van 75 leerlingen. Volgens drs. W. Ovaa van het Pro vinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland betekent dit niet dat deze scholen allemaal zuilen verdwijnen. In de nieuwe wel zijn namelijk mo gelijkheden ingebouwd om dit soort kinderarme scholen bijvoorbeeld als dependance van een andere school te laten voortbestaan. De Provincia le Onderwijscommissie zegt zich in haar mededelingenblad van deze maand ernstig zorgen te maken over deze situatie. Een fraai stuk werk is verricht aan de buitenzijde van de dijk bij het ,.Oude Sluusje" waar een breed gedeelte is aangeplakt aan cle be staande toestand. De weersomstan digheden waren bij de uitvoering Advertentie Eenzaam steekt boven de dijk de Plompetoren uit. Het oude gevaarte is tijdens het werk mei veel zorg omringd en is nu ingekapseld in het nieuwe dijklichaam. Het ging niet zomaar want Monumentenzorg stel de eisen en alleen een maquette met de nieuwe toestand kon de heren vermurven het óp deze wijze te doen. De omgeving aldaar is ook veranderd o.a. de opritten naar de zeedijk vanaf de Koudekerkseweg. Er wordt daar zelfs <?en betontrap voor de voetgangers aangebracht met daarop aansluitend een voetpad Een fraaie oplossing! Zwaar mate riaal is gebruikt voor al dit werk en vele kijkers hebben dit alles gade geslagen. Nu is de grootste drukte wat geluwd. Alleen worden tussen de Plompetoren en de riooluitlaar wat slakken gestort i.v.m. een klei ne verdieping aldaar. Dit werk ge schiedt via schepen op de Ooster- chelde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De inwoners van de Schouwse Westhoek die aan de noord-west kant van de Delingsdijk wonen kun nen gerust zijn. Voor hen kan alle angst bij een hoge vloed verleden tijd worden genoemd op het kleine stukje bij Burghsluis na, maar daar gaat Troost Pernis maandag aan be- ,.,ginnen. Een beleggingsmaatschap pij die eigenaresse is van' de gron den achter het nieuwe „Sluusje" \fnoest nog afstand tekenen en dit Afging niet zo vlot. De ander verhoging van de zee dijk tussen de Westbout en Damaan- zet bij de Punt is gereed. Op 15 sep tember is de fa. Molhoek uit Slceu- wijk er mee klaar gekomen. Vele duizenden m3 meters zand en klei zijn ook daar gebruikt. De oude bin nendijk werd daar deels voor ge bruikt en de Westenschouwse inlaag is daarmee een paar hectaren gro ter geworden. De aktie die de bewoners van het nieuwe Sluusje voerden tegen ver breding van de dfjk aan de binnen zijde, heeft succes gehad, want hun bezit wordt'* niet aangeroerd. Het plateau aan de buitenzijde tegen de haven aan is wat kleiner geworden, maar dat kan geen enkel bezwaar opleveren voor het eventuele laden en lossen van schepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1