Pleidooi voor exakte cijfers over ontstane noodsituatie ZORGELIJK Inspraak bijeenkomst Poortambacht VI Liselore Drie doden in het verkeer in Frankrijk De kabinets formatie Gerritsen met „Een klein concert III" De Zeeuwse landbouw z .v.u Verrassingen bij Holtymode iijöcle Strenge kontrole op autolichten Om zenderpark in Zeeuws-Vlaanderen Overval op postkantoor AGENDA GOES - „Het ziet er somber uit. De prijsontwikke lingen in (le akkevbouwseklor, met name die voor de aardappelen, de uien en tie bieten, zijn veel te laag". Aau het woord de heer H. C. van der Maas, op tie te Goes gehouden vergadering van het Z.L.M.-bestuur in zijn akkerbouwoverzieht. Intussen blijken de werkzaamheden op het land erg vlot te zijn verlopen, dankzij lange werkdagen een optimale wcrktuigenkapacitcit. Er wordt wel eens gesproken van overkapaciteit, maar gemiddeld per jaar zijn er maai tien dagen waarop gedorsen kan worden en 12 waarop vlot aardappelen kunnen worden gerooid en gokken op werkbare dagen is riskant. Advertentie VOORNAAM EN STIJLVOL Cllppertassen filh Attachékoffers pH (yiMlXJ UAM 9 IENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Terwijl er aan het loonfront „ge knokt" wordt om enkele procenten boven de „nullijn" en om de al of niet volledige prijskompensatic. wordt de landbouw gekonfronteerd met een situatie, waarin het woord winst helemaal niet voorkomt, maar de prijzen de helft gaan vormen van de kostprijzen. Een simpel somme tje: het telen van een produkt kost f 1000,en de boer haalt er nog geen f 500,uit. Men behoeft niet al te ekonomisch geschoold te zijn, om te snappen dat zo'n wanverhou ding uict lang kan duren, op straffe van het voortbestaan van het be drijf. Als de markt - gegeven de om standigheden - niet willig is op meer bevredigende wijze te reage ren op het eindprodukt van agra rische aktiviteitcn, dan zullen an dere maatregelen getroffen worden. Die kunnen gevonden worden in lastenverlichting. Het is denkbaar dat de overheid financieel helpt bij het noodzakelijk uitvoeren van aller lei maatregelen, dat zij de (hoge) b.t.w. kompenseert en een instru ment schept en financicert om de agrarische uitvoer belangrijk te sti muleren. Het is immers niet geheel onmogelijk, dat - althans voor som mige produktcn - het buitenland beter betaalt. Dan wordt, met name in Z.L.M.- kringen, nog gedacht aan fiskale maatregelen. Daar is in het verleden wel degelijk sprake van geweest, maar tot een belangrijke de bedrij ven - met name de kleinere bedrij ven - helpend pakket is het niet ge komen. De huidige omstandigheden in de agrarische wereld, zullen ech ter onontkoombaar belangrijke sti mulerende maatregelen nodig heb ben, anders ziet de toekomst er ook in deze sektor somber uit. Normaal zou natuurlijk zijn, dat de teler voor een goed produkt ook een goede prijs, (d.w.z. een onkostenkompense- rende prijs plus passende winst) zou maken, maar dit normaalbeeld schijnt de landbouw (Brussel) niet meer te kunnen opleveren. Kunst en vliegwerk worden nodig, om de bedrijven nog wat kansen te geven, ook deze prijzenslag te overleven. Punt voor de naaste toekomst zal intussen zijn, dat de overheid een geprofileerd beeld krijgt van de werkelijke situatie, vooral in het zuid-westelijk kleigebied. Gruwel verhalen worden toch niet geloofd, maar betrouwbare cijfers willen nog wel eens helpen. Het L.E.I. zal/kan die cijfers produceren, en dan maar zien wat gezamenlijk kan worden gesleuteld aan de landbouw-situatic, die thans als „zeer zorgelijk" wordt gekenschetst. HOORN. Een felle uitslaande brand in het .centrum van Hoorn heeft het uit twee grote percelen bestaande hotel Petit Nord aan de Kleine Noord in Hoorn volledig ver woest. De brand ontstond omstreeks kwart over zes door nog onbekende oorzaak. (Vervolg van pag. 1) De burgemeester was van mening dat de aanleg van woonerven nog wel in overweging kan worden genomen, maar dat dit een aanzienlijk extra bedrag aan voorzieningen zou vergen. Enquête Besloten werd een enquête te houden onder alle bewoners van Poortam bacht VI hoe zij over het idee van woonerf denken. De direkteur ge meentewerken, de heer J. Louwerse, wees erop dat men ook weer niet al te veel van een woonerf mag ver wachten. „Als men in een doodlopende straat al nonchalant rüdt, zal men dit ook blijven doen als het gebied tot woon erf is verklaard", aldus dc heer Lou werse. In dit verband was het opmerke lijk dat één der aanwezigen beden kingen had tegen het planten van bomen tussen twee parkeervakken in, daar dit te veel gemanoeuvreer ver eist. De heer Louwerse was van me ning dat een gedisciplineerd rijge drag noodzakelijk is, maar wees er op dat dit bij woonerven ook een eerste vereiste is. Tijdens de verdere diskussie kwa men nog enkele suggesties naar vo ren betreffende de aanleg van speel- terreintjes, de verandering van de sloot langs de Boereweg in een fraaie gracht, de aanleg van een basketbal- terrein on de aanleg van een vijver. Alle voorstellen wcrclen genoteerd en zullen nader worden bekeken. Het is de bedoeling dat nog deze winter een start worrit gemaakt met liet groen vr/lumcplan Vervolgens zal getracht worden het bouwtempo te volgen en eind 1979 de beplanting af te ronden. De voorlopige oogstramingen wij zen op matige opbrengsten, „Dat we nogwel ens naar 10 ton graan per ha zouden gaan, kunnen we nu wel als een „lachertje beschouwen" Bovendien veroorzaken de di-oog- kosten en de schotschade gemiddeld zeker 10% prijsreduktie bij de gra nen. De handelsgewassen zullen re delijke opbrengsten geven daar is het pi-obleem dat ze financieel niets waard zijn. Zeker geldt dit voor de zaaiuien. Al met al kan men globaal stel len dat de kostprijs, let wel dat is een prijs waarbij nog niet eens aan winst wordt gedacht, maar voor de helft wordt gehaald. Volgens de heer v. d. Maas is de situatie dusdanig dat tijdig bij de overheidsinstanties duidelijk ge maakt moet worden hoe slecht de zaken er voor staan, anders kan deze enoirme oogstteleurstelling wel eens ontladen in aktieve uitin gen van woede en frustratie. Afzetbeleid Verder pleitte de akkerbouwex- pert er voor om de konkurrentiepo- sitie van de landbouw te vex*sterken door meer aandacht te besteden aan het afzetbeleid. Ook zou hij graag een aanzienlijke ovei-heidsbijdrage zien -bij grondverbetei-ingsmaatre- gelen met name op het gebied van de organische mestvooi-ziening. Ook vond hij dat de invoering van de B.T.W. kompensatie nog steeds ak- tueel is. Nogmaals beklemtoonde de heer v. d. Maas extra geld voor de afzetbevox-dering van konsumpitie- aardappelen helemaal geen over dreven zaak is, gezien de totale be dragen die er op het spel staan. Te leurstelling is er ook over het lan ge wegblijven van de belasting maatregelen voor kleine zelfstandi gen. Onze ,dx-omen" daarvoor zijn niet uitgekomen. „We kunnen nu slechts nog met argwaan dit zoet- houdei-tje van de kommissie Hof- stra afwachten. Als de maatregelen twee jaar eerder zouden zijn geno men dan zou het beeld er beslist minder somber hebben uitgezien". Suikerbietenteelt Door o.a. de K.N.L.C.-akkerbouw- commissie wordt een inki*imping van de suikei-bietenteelt verwacht. Wanneer dit juist zou zijn, zou'een kontrakttenstelsel de voorkeur ver dienen. ZIERIKZEE, 4-10. Op vrijdag 7 oktober aanstaande zal onder aus piciën van de Z.V.U. In de Concert zaal te Zierikzee een optreden plaatsvinden van Liselore Gerrit sen met haar nieuwe programma „Een klein concert 3". Het theaterwerk van Liselore is een zeer persoonlijke mengeling van poëzie, muziek, humor en be trokkenheid bij het leven. Het pro- Maar dan zou dit gekoppeld moe ten worden tussen de teelt en de verwerking, met andere woorden, gekoppeld aan de fabrieksaandelen en de meerjarige kontrakten. Hier mede zou dan de verantwoordelijk heid tussen teelt en verwerking worden gesychronisecrd. De heer v. d, Maas vond dit nieu we gezichtspunt in de grote vi-aag of de bietenteelt naar een kontrak- Aüverlenüe Leuk, die nieuwe mode. Verrassend, die grote kollektie vol variatie! Veel sportieve modellen en stoffen: lekker grof gebreide truien, loden jassen, corduroy jurkjes. Veel folklore- nieuws: kleurrijk en zwierig. Veel stijlvolle mantels: mooi gesneden, fraai van afwerking. En de prijzen zijn vaak even verrassend. Komt u ook? JERUZALEM. Israël heeft ook maandag onveranderd de nieuwe Amerikaanse politiek inzake het Midden-Oosten afgewezen die door de gemeenschapcplijke Amerikaans- Russische verklaring tot een van de tot nu toe zwaarste crises tussen Je ruzalem en Washington geleid heeft. gramma is grotendeels nieuw, on der de noemer Een Klein Concert wisselt het malex-iaal voortdurend omdat Liselox-e haar nieuwe teksten en nieuwe ideeën steeds in het lo pende programma verwei'kt. De muziek, die bij haar werk 20'n be langrijke en essentiële rol speelt, heeft een nieuwe theatrale vorm. Liselox-e weet zich voor het nieu we seizoen gesteund door twee voortreffelijke begeleiders: Ben van tenstelsel ul een mengprijssysteem moet, het ei van Columbus. Volgens de heer v. d. Maas bestaat dc kans dat per 1 januari de BTW op land bouwwerktuigen op het hoogste ni veau zal wox-den gebracht. Dit zou inhouden dat opnieuw een aanzien lijke' lastenverzwaring optreedt als bedacht wordt dal gemiddeld per jaar per ha ongeveer 250 gulden wordt geïnvesteex-d in landbouwma chines. Het hoofdbestuur van de Z.L.M. deelde ten volle de mening van de Z.L.M.-akkerbouwspecialist dat de situatie in de akkerbouw er zeer zorgelijk uitziet. Deze mening werd nog verstrekt dooi'dat de heer v. d. Maas zijn woorden met een cijfer- vooi-beeld illustx-eex*de. Besloten wei'd daarom aan het L.E.I. om een korte-termijn px-ognose te vx-agen over de le verwachten inkomenssi tuatie in de (zuidwestelijke) akker bouw. Ook de Akkerbóuwkornxriis- sie van de Z.L.M. kreeg de sugges tie mee om de cijfers op een rij te zetten. „Als de cijfex-s nu snel op la- fel komen kan er wellicht tijdig ïn- gegx-epen worden", aldus het hoofd bestuur. MACON, 2-10. Drie Nederlanders zijn bij een verkeersongeval zondag morgen op de autoroute A-6 vlakbij Demigny in het centrum van Frank rijk, om het leven gekomen. Het zijn de 40-jai-ige Louis. Brug man, zijn 34-jai-ige vrouw Maria uit Hoogei-heide (gemeente Woens- drecht) en een bx-oer van de heer Bx-ugman, de 28-jax-ige Robert uiL. Doi-dx-echt. Het ongeluk gebeui-de toen me vrouw Brugman door neg onbeken de oorzaak de' macht over het stuur verloor, door de middenberm reed en vervolgens op een tegenligegr botste. De twee personen in'de te genligger x-aakten ernstig gewond. DRIEBERGEN, 3-10. Omdat re cente steekproeven hebben' aange toond, dat de verlichting van auto's niet alleen 's nachts, maar ook overdag, veel te wensen overlaat, zal de algemene verkeersdienst van de Rijkspolitie in de komende maan den op autosnelwegen stx-eng opti-e- den tegen bestuurdei-s van auto's met een onjuiste vei-lichting. Dit heeft de algemene verkeei*s- dienst maandagmiddag meegedeeld in een pei-sbericht. Er komen enkele grootscheepse akties naast de' indi viduele kontx-oles. der Linden die naast zijn hoofdin strument piano ook nog een aantal kleinex'e instrumenten bespeelt en de Vlaamse gitax-ist-zanger Lieven. De pi-oduktie is wederom in handen „Een Klem Concert 3" met v.l.n.r. gitarist/zanger LievenLiselore Gerritsen en muzikant Ben van der Linden. GENEVE. De Russische onder handelaar Igor Morochov naar de conferentie in Geneve met Amerika en Engeland over een staken van al le kernproeven, acht dc kans op een akkoord zeer groot. Hij zei dat maandag bu aankomst in Geneve tegen verslaggevers. DEN HAAG, 4-10. De Tweede-Ka- mei-frakties van P.v.d.A., C.D.A. en D'66 zullen, in afzonderlijke vergade ringen, twee formules voor de zetel- verdeling in het1 tweede kabinet-Den Uyl bespreken. Het zijn de formules 8-7-1 (acht zetels voor de P.v.d.A., zeven zetels voor het C.D.A. en een zetel voor D'66) en 7-7-2 (zeven mi nister's voor de P.v.d.A., zeven voor het C.D.A. en twee voor D'66). LELYSTAD, 3-10. De P.T.T. zal volgens staatssekretaris M. van Hui ten van verkeer en waterstaat geen enkele hinder onderwinden bij het aankopen van grond in Zeeuws- Vlaanderen voor de bouw van een nieuw zenderpark voor de Wereld- omx-oep Nederland in dit gebied. De boei-en in Zeeuws-Vlaanderen, met name in het gebied dat volgens de P.T.T. het meest in aanmerking komt voor de eventuele bouw van een nieuw zenderpark, hebben zich allen zonder-meer bereid, verklaard een deel van hun grond te verkopen of zendmasten op hun gebied te ak- septeren tegen een financiële ver goeding. GRONINGEN, 3-IQ. Twee man nen hebben bij een qverval op een postkantoor in de Floresstraat in Groningen maandagmiddag onge veer f 100.000 buit gemaakt. Tegen sluitingstijd kwamen zij met bivakmutsen over het hoofd het kantoor binnen. Zij dwogen de kan toor-houdster met een voorwerp dat op een vuurwapen leek de kluis te openen. Daarna gristen de twee het geld bij elkaar, stopten het in een tas en verdwenen op de fiets. In een brandgang bij het postkantoor zijn later een bivakmuts en een paar handschoenen gevonden. De politie is naar ze op zoek. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Dinsdag 4 oktober Zierikzee „De Woelwaters", tentoonstelling werelddiex-endag, 18.00 tot 21.00 uur. Herv. Ver.-gebouw. Vrjjz. Vr.-vi-. Bontshow. 20.00 uur-. Woensdag 5 oktober Zierikzee Luitje, 18.15 uur aanvang ontspan- ningspx-ogramma voor zieken en vex-pleegden a/b ms Prins Willem Alexandex*. Kprkzaal. Gcr. Vrouwenvereniging 20.00 uur. Ouwcrkerk DorpsQiUis, 19.30 uur, afd. Duiveland Plaltelandsvx-ouwenbond. Donderdag 6 oktober Zierikzee Chr. Gerei', kerk: Centraal Verband Chr. Goref. Kerk, 20.00 uur. Nicuwerkerk Reis bojaardenbond, vertrek 13.00 uur. Bruinissc Herv. Ver.-gcbouw. Afd. „Philalc- lica". Vrijdag 7 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Vogel ver. „Ons Genoegen". 20.00 uur. Concertzaal 20.00 uur Z.V.U.. Lise lore Gerritsen „Een Klein Concert 3". Ouwcrkerk Hotel Vijverberg, ledenvergadering S.V.O.W.K., 20.30 uur. Oosterkim! Cafetaria A. Dorst. Jaarvergadering Distx-ikt Schouwen-Duiveland. K.N. B.B. 19.30 uur. Zaterdag 8 oktober ZirvikztM" Em ImII 11' v >M 100 |,M! Collie liastichUng. 14.30 uur. Receptie (tot 21.3D' uur) in voormalige kleuter school (Mosswlqtrnni) ?o nn uur f Dinsdag It oktober Haamstede Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Exkursie. Vertrek: N.H. Kerk 13.30 uur. Noordwclle Dorpshuis. Afd. Noordwclle e.o. Plaltelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Zonnemairc Ver. Gebouw 1. M. v. d. Bijlstraat, Brouwse Vrouwenraad, causerie „Van vlas tot linnen". 20.00 uur. Woensdag 12 oktober Zierkizce Herv. Ver.-gebouw N.C.V.B.-afde ling. Bejaai'denmiddag 14.30 uur. Donderdag 13 oktober Zierikzee Corneliasticbtwg ,Open huis'. 14.00- 15.00 uur. Vrijdag 14 oktober Zierikzee R.K. kerk, concert Z.O.(rat.)V., 20.00 UUX". Zaterdag 15 oktober Sirjansland Verkoping Herv. Vrouwen vei-. 14.00-17.00 en 19.00-22.00 uur. Dinsdag 18 oktober Zierikzee Zeeuwse Herberge, 19.30 uur, ver gadering Stichting Jeugd. Woensdag 19 okiober Zierikzee Chr. Gei-. Kerk. Concert Meisjes koor Hoogeveen. 20.00 uur. Donderdag 27 oktober Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, afd. Br'ha- ven Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Dinsdag 1 november Haamslede Beatrixschool. Rode Kruis-bloed- plasma-avond. Vrijdag 4 november Haamstede Bouwmansweg 5, vergadering Am nesty International. (01110) 2255 ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938. (01110) 2416. (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 POES Mens en dier verschillen „nogal": maar ze worden beiden - als het zo uitkomt - wel oud en aan erge din gen ontsnappen ze soms ook niet. Dat krijgt allemaal reliëf op 4 okto ber. Dierendag en dal is vandaag. Enfin onze poes kroop naar de zes tien jaar en dat deed ze niet straf feloos. Hijgen en geen lucht meer krijgen; nog wel hele kleine stukjes vlees eten, maar het snel weer uit spuwen; altijd maar naar buiten willen om meer lucht te krijgen. O, die poes; zestien jaar lang was zij een bron i'an inspiratie door haar weergaloze stijl en eigenzinnigheid. Zij stak vol filosofie, was mystiek vaak en mysterieus, maar door en over alles heen lief. Nooit eens grommen of de klauwtjes uitslaan als er kleine kinderen op bezoek waren. Wel een beetje dekking zoe ken natuurlijk; onder een stoel of tussen de planten op het raamkozijn. Veel dokteren was haar deel. Soms moest ze pillen slikken en dal deed ze duidelijk niet graag. Maar ze sukkelde zo achteruit; het ging opeens sneller dan vermoed. In haar laatste maanden droeg ze nog een vlooienband je; het gaf haar iets van een douarière, zodat wij haar dc laatste maanden: burggravin noemden en daar reageerde ze nog op ook. Eerder had :e allerlei namen ge had. o.a. Lenin omdat ooit bij een mclkinname een soort sikje was ont staan, dat haar ongewild iets revo lutionairs gaf. Enfin het is allemaal voorbij; de dokter schudde voor het laatst het vecartsenijkundig hoofd, nadat hij poes had bevoeld en beke ken. Hij kon geen perspekticf meer schetsen voor hei arme beest. ..Het is maar beter..." zei hij toen cn dat li?os opeens verrekt verdrietig, want ze spinde nog, al kwam hel knar send uil haar uitgezette borstkas. Toen werd het „adieu" aan een dier, dat zo schattig, origineel en verrukkelijk vaak al die. jaren onder ons cn met ons had geleefd cn be kend was tot ver in het buitenland, want vrienden vroegen in hun brie ven altijd: „en hoe is het met Puc- lewoep?", want zo was haar echte naam. Dierendag 1977 heeft :e niet meer gehaald, maar notuurljjk ric herin nering blijft. Een poes, is een poes. is een poes. O.K. cn sentimentaliteit ligt op dc loer, maar zo'n heest hé, dat zo lang meefietst, dat is toch (>igenlijk grandioos. „Dag tafel, dag ii«-r mms' i,i fel", dichtte Paul ran ti.tai/■-.« variant is dénkbuur: .dag poes, dag poes naast het leven. In sweet me mory! \'C I1F PEIL AND M A N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2