T Provinciale Raad Zeeuwse Kerken buigt zich over probleem ledikant d e u r I o o De komende verhoging van de aardgasprijs per 1 januari Iets gedaalde werkloosheid 5 Boek bij „Geef om de natuur" Open school in de ether De (voorbije) zomertijd ONZE PUZZELRUBRIEK De kernenergie I>e Provinciale Raad van Kerken in Zeeland heeft zich onlangs gebogen over liet vraagstuk van de kernenergie. De raad werd hiertoe aangezet door vragen, die zowel vanuit de kerken in Zeeland naar voren kwamen als van uit de Zeeuwse samenleving als zodanig. Ter voorbereiding van de gedach- tenbepaling stelde de Raad een kommissie ad hoe in. Noch deze kommissie noch de Provinciale Raad van Kerken in Zeeland zelf zijn tot een unanien' standpunt kunnen komen inzake het vraagstuk van de kernenergie. De raad heeft gemeend er beter aan te doen dit verschil van inzicht ook naai' buiten toe te ventileren dan door middel van een meerderheids besluit één standpunt in te nemen. De raad heeft het kernenergie vraagstuk niet los kunnen zien van het energievraagstuk in het alge meen en van het probleem van de ekonomische (wanverhoudingen op kleine en grote schaal in het bizon der. De raad was in dit verband wel eensgezind over het volgende: De ekonomische groei kan niet ecuwig doorgaan; de uitputting van de aar de en de verspilling van grondstof fen en energie, waarvan ons huidig ekonomisch systeem zo doortrokken is, moet ophouden; de rfjken in de wereld moeten veren laten ten be hoeve van de armen. HILVERSUM, 29-9. Ter begelei ding van de aktie „Geef om de na tuur" van het Wereldnatuurfonds Nederland, dat 50 miljoen gulden hoopt op te halen ten behoeve van 52 projekten in binnen- en buitenland, is deze week onder dezelfde naam als de aktie een boek ver-schenen. De eerste oplage van dit boek, dat volgens uitgever mr. J. Wytema voor een „abnormaal lage prijs" (f 12,50) te koop zal zijn, bedraagt 70.000 exemplaren. Maar men hoopt een even grote oplage te bereiken als in 1972 met het rapport van de Club van Rofne, dat het alleen op de Ne derlandse markt tot 250.000 exem plaren bracht. Overigens heeft men bij het uitzetten onder de Neder landse boekhandelaren deze week van de eerste 70.000 exemplaren al reduktie moeten toepassen wegens de grote belangstelling. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Indianen uit Cana da, de Verenigde Staten en Sumia- me hebben in gesprekken met Ne derlandse kamerleden morele steun gevraagd voor hun sti-even naar er kenning, eigen gebieden en be scherming van hun eigen identiteit. DEN HAAG. Van de belangrijke produkten van de Nederlandse con- fectie-industrie worden eigenlijk alleen de pyama's nog nagenoeg al lemaal in Nederland vervaardigd. Van de ovei'ige artikelen wordt een derde tot driekwart geproduceerd door buitenlandse vestigingen of bij buitenlandse loonconfectiebedrijven. Voor 25 jaar.... ZIER1KZEE. In een der lokalen van de scholen A en B in de Nieuwe Boogerdstraat zal Woensdag a.s. een tentoonstelling worden geopend over linoleum fabricage. BRUINISSE. Een schrijven van de v.v. Mevo te Zierikzee was aanlei ding tot het bijeenroepen door het oude bestuur van de s.v. Volharding te Bruinisse van voetballiefhebbers. In een vergadering waarop plm. 30 personen aanwezig waren werd be sloten tot de heroprichting der ver eniging. ZIERIKZEE. In de jongste Zee meeuw, orgaan van de Z.V.U. staan voor Zierikzee een tweetal toneel voorstellingen in October en Februa ri op het programma. BRUINISSE. Het bietenvervoer voor rekening van de Coöp. Suiker fabriek „Puttershoek" naar de di verse verschepingshavens op Schou- wen-Duiveland is ook dit jaar weer gegund aan een combinatie van Be- roepsautovervoerders op Schouwen- Duiv eland. ADVERTENTIE. Uw adres voor steeds vers gekookte mosselen f 0,75 per pond. Verse mosselen f 1,50 per emmer W.K.S. OUWERKERK. Een nieuwe luk van „sport." werd Zaterdagmiddag le OuweYkerk geïntroduceerd op een perceel land. aan de Hoogeweg. Waar door Landbouw Jongeren Gemeen schap een traclorenwedstrijd werd gehouden. BROUWERSHAVEN. Vermoede lijk doordat een zware landbouw- tractor door de straat reed is de zij gevel van de woning van de heer W. alhier in elkaar gestort. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. ADVERTENTIE. Televisie-appa raten vanaf f 735,tot en met f 1750,-. ZIERIKZEE. Bij genoegzame deel name beslaat het voornemen alhier een cursus 'te organiseren in het aan leggen en onderhouden van tuinen. Dat is de eerste maal dat hier een dergelijke mogelijkheid geboden wordt. Tegen deze achtergrond heeft de Provinciale Raad van Kerken zich nadrukkelijk niet beperkt tot de vraag of onze samenleving de weg van de kernenergie al of niet ver der moet opgaan, omdat de proble matiek anders veel te eenzijdig be naderd zouzijn. Tweeledig doel Als een deel van de Provinciale Raad van Kerken in Zeeland dan ook pleit voor een uitstel van de be slissing voor verdere toepassing van kernenergie en voor een bezinnings- pcriode, dan gebeurt dit met een tweeledig doel: A. Meer onderzoek en informa tieverschaffing van andere moge lijkheden van energievoorziening met inbegrip van hun effecten op alle mogelijke gebieden: economie, milieu, veiligheid, werkgelegenheid, internationale verhoudingen; dit ten behoeve van een gefundeerd de mocratisch besluitvormingsproces. B. Het bepleite uitstel van de beslissing over verdere toepassing van kernenergie moet tegelijkertijd benut worden om de bestaande structurele verspilling van energie op systematische wijze aan te pak ken, m.a.w. de ontwikkeling van energie-besparingstechnieken. Maar evenzeer moet er in deze bezinningsperiodc een begin ge maakt worden met een bewustwor dingsproces dat ons collectieve en individuele energickonsuniptiepa- troon drastisch veranderd moet worden; een bewustwordingsproces dat gepaard gaat met daden. De Provinciale Raad van Kerken in Zeeland heeft dit aspect van de problematiek aanvaard als een con crete opdracht voor zichzelf naar de eigen kerkelijke achterban in Zee land toe. De Provinciale Raad van Kerken zal zich nog nader beraden over de wijze waarop zij die taak concreet vorm moet geven. De Provinciale Raad van Kerken in Zeeland heeft de resultaten van haar bezinning ter kennis gebracht van de Provinciale Staten van Zee land, de Zeeuwse leden van de Sta- ten-Generaal en de Raad van Ad vies voor de Ruimtelijke Ordening. NOORDWIJKERHOUT. De indu strieën "aan de monding van de Rijn zijn bereid de lozingsgegevens open baar te maken in het belang van de sanering van de sterk vervulde ri vier. Zij hopen op deze wijze be hulpzaam te kunnen zijn bij het in ternationale overleg en de door de Rijnoeverstaten te nemen maatrege len ter bestrijding van de Rijnver vuiling. DEN HAAG. De tweede-kamerle den Weijers en Van Zeil (beiden CDA) hebben staatssecretaris Van Huiten van PTT-zaken schriftelijk gevraagd maatregelen te nemen, zodat telefoonabonnees voortaan een overzicht kunnen krijgen van de gevoerde telefoongesprekken. UTRECHT. De duizend studenten van het geschiedenisinstituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht hebben bijna unaniem besloten hun onder- wijsstaking op te schorten. De sta- kingsakties, die een week geleden begonnen, richten zich tegen de slechte huisvesting van het instituut waaronder volgens de studenten het onderwijs had te lijden. UTRECHT. Het bestuur van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (F.N.V.) voelt er voor, volgend jaar iedereen 200 gulden minder belasting te laten betalen. Die gedachte oppert het F.N.V.-bestuur in een discussie nota die vrijdag op een F.N.V.-ver- gadering in de R.A.I. in Amsterdam besproken zal worden met de be stuurders van alle bij de F.N.V. aan gesloten bonden. Advertentie voordeelprijzen bij intermeubel massief vuren 80 x 190 cm inlegbodem 4- polyether matras matrasdek meeneemprijs compleet 169.— zie etalage prieelstraat 31 zierikzee AMSTERDAM. Twee Amster damse politiemannen hebben bij het Apoliohotel op de Apollolaan een amok makende Marokkaan met een gericht schot buiten gevecht ge steld. De man, de 26-jarige A. B. H., werd met een kogel in het bekken in een ziekenhuis opgenomen. Hij is buiten levensgevaar. Volgens de politie bedreigde hij de politiemen sen met een groot mes, dat hij ook na een waarschuwingsschot niet wilde laten vallen. ROTTERDAM. Negen jaar gevan genisstraf heeft de officier van jus titie in Rotterdam geëist tegen twee Chinezen wegens het smokkelen van verdovende midelen. De beide verdachten, Jacky Y. en Eddy W. worden ervan beschuldigd in maart van dit jaar 126,9 kilo heroine en 5,5 kilo opium Nederland te hebben binnengebracht. LEEUWARDEN. Friesland heeft belang bij levenskrachtige dorpen, pmdat de Friese cultuur juist voor een groot deel wortelt in de platte- landssamenle^ing. Dat schrijven gedeputeerde staten van Friesland in een reactie op de nota landelijke gebieden van het ministerie van volkshuivesting en ruimtelijke or dening. NUNSPEET. ZoWel de CPN als de VVD zien de Industriebond NVV als springplank voor de verwezen lijking van hun eigen doeleinden. Maar beide zullen bemerken dat de bond het bad onder die springplank zonder water heeft klaarstaan. Dit hééft de voorziter van de bond, de heer Ar ie Groenevelt, gezegd op de bondsraadvergadering van zijn or ganisatie. SOESTERBERG. Op het. sport park I^erklaan in Soesterberg zal komende zaterdag de grootste kunstskibaan van Europa worden geopend. De opening zal gepaard gaan met een spectaculair demon stratieprogramma waaraan de Ita liaanse Europees en oud-wereld kampioen skiacrobatiek Peter Iin- decke, zal deelnemen. DEN HAAG. Een bord pap alleen vormt geen volwaardig ontbijt. Dit is een van de conclusies, waartoe het Kunsumenten Kontakt is geko men na een onderzoek onder ont- bijtprodukten. Twee bruine boter hammen, een glas melk en een vrucht vormen een vollediger och tendmaal dan een bord pap. Voor kinderen is brood verkieselijker, omdat op brood gekauwd moet worden. GOES. De vakbonden in Zeeland hebben geen overeenstemming kun nen bereiken met de directie van de Koninklijke Maatschappij De Schel de in Vlissingen over de invoering van een twee-ploegensysteem op de reparatiewerf De Scheldepoort in hét Sloegebied in Vlissingen Oost. ZAANSTAD, „Botulisme is een verschijnsel waar wij mee zullen moeten leren leven", dat is een van de conclusies in het rapport 'dat de dienst reiniging, milieuhygiëne en centraal vervoer heeft samengesteld over botulisme in Zaanstad. ROTTERDAM. Het grootste Neder landse schip, de Shell-tanker Lepton (320.000 ton), is weer in de vaart ge bracht. Onlangs werd het schip uit de opleghaven in Brunei Bay (noord- Borneo) gehaald, waar het onmiddel lijk na de oplevering eind 1974 was heengebracht. GRONINGEN. G.S. van Groningen willen bij de kroon in beroep gaan tegen het ministeriële besluit om de aardappelmeelfabriek van de K.S.H. in Foxhol uit te sluiten van de lo zingsvergunning op de afvalwaterlei ding naar de Eems. DEN HAAG. De algemene energie- raad heeft er bij de minister van economische zaken bezwaar tegen gemaakt dat hij niet heeft aange kondigd de bestaande isolatie sub sidieregeling voor woningen te zul len verbeteren. AALBURG. Bij een gewapende overval op de handschoenenfabriek in Aalburg vrijdagmorgen om on geveer twee uur heeft de directeur van die fabriek, de heer Bouman, man, teruggeschoten op inbrekers die op hem schoten. Er werden ech ter geen personen geraakt. DEN HAAG. De regering moet in overleg met werkgevers en werkne mers bij het beroepsgoederenver- voer maatregelen treffen, zodat nog voor 1 juli volgend jaar vakbekwa me vrachtwagenschauffeurs kun nen worden opgeleid. Aldus de tweede-kamerleden Van dei- Doef en Hartmeijer (beiden PvdA). NIJMEGEN. De tweeëneenhalfjari- ge Julia Driessen uit Nijmegen is verdronken in een vijver in haar woonplaats. De moeder van 't meis je miste haar rond het middaguur en alarmeerde dc politie. Deze be gon met een zoekaktie en vond het kind levenloos in de vijver. DEN HAAG. De Nederlandse in vesteringen in de Verenigde Staten bedragen tot nog toe in totaal 6,2 miljard dollar, wat overeenkomt met meer dan 15 miljard gulden. Jeugd en auto-ongelukken DEN HAAG, '29-9. Onervarenheid is voor tien tol vijftien procent de oorzaak van alle auto-ongelukken. Jonge bestuurders veroorzaken een buitensporig groot aantal verkeers ongevallen. Dit. percentage ligt on geveer drie tot vier maal hoger dan het gemiddelde percentage van 14. Dat zijn de resultaten van een ge dragswetenschappelijk onderzoek van de internationale organisatie voor ekonomische samenwerking en ontwikkeling. Prof. dr. Gunler Kroj, voorzitter van deze organisatie maakte deze resultaten hekend in een voordracht tijdens het 50-jarig jubileum van het C.B.R. in het Con gresgebouw in Den Haag. Voor het onderzoek zijn specifieke ongeval- Irnstndies verricht. B.T.W. van vier naar achttien procent UTRECHT, 30-9. De aangekon digde verhoging per 1 januari van het BTW-tarief op aardgas van vier naar achttien procent, betekent voor de gemidedlde partikuliere verbruiker een prijsstijging van ardgas met 3,5 cent per kubieke me ter. Als het parlement dit regerings voorstel aanvaardt, wordt de be leidslijn doorkruist, die de Vegin had uitgestippeld na bespreking met de gasunie en het ministerie van economische zaken. De VEGIN (Vereniging van Ex ploitanten van Gasbedrijven in Ne derland) -heeft dit vrijdag meege deeld. Volgens de exploitanten was met de Gasunie overeensteming be reikt over een voorstel om, uit gaande van een ongewijzigd btw- tarief, eerst 1 oktober volgend jaar het tarief voor het verbruik boven 600 kubieke meter te verhogen van DEN HAAG, 29-9. Volgens de eer ste, voorlopige tellingen van het mi nisterie van sociale zaken over de si tuatie op de arbeidsmarkt is de voor seizoensinvloeden gecorrigeerde werkloosheid in september ten op zichte van de voorgaande maand ge daald met 3.500 tot een niveau van 216.300 personen. Het verschil ont stond door een daling van 2.800 man nen en 700 vrouwen. Het ministerie heeft dit donderdagmiddag bekend gemaakt. DEN HAAG, 30-9. Volgende week, 3 oktober, starten de radio- en televi sieprogramma's van de open school. Daarmee krijgen de kleine groepjes „proefkonijnen" op veertien plaat sen in heel Nederland de ondersteu ning die tevoren was toegezegd. Niet- deelnemers kunnen dan ook met de nieuwe instelling kennismaken. Het meest opmerkelijke en nog niet eerder bepi'oefde aan de open school is de poging om alle mogelijke mid delen te gebruiken in onderlinge sa menhang, zodat niet iedereen op ei gen houtje wat onderneemt maar schriftelijke lessen, groepswerk, per soonlijke studie, radio- en televisie programma's elkaar aanvullen. Als lukt, wat bedoeld wordt, dan kunnen via de ether mensen worden aange moedigd te leren, zich verder le ont wikkelen. ARNHEM, 29-9. De invoering van de zomertijd heeft, over hel gehele jaar gerekend, een elektriciteitsbe sparing opgeleverd van een half pro cent of iets meer. In de periode van de zomertijd was de besparing op het elektriciteitsverbruik 1 a 1.5 procent, in geld uitgedrukt ruim tien miljoen gulden. In het totale ener gieverbruik heeft dc zomertijd ge zorgd voor een besparing van 0,1 procent, aldus ir. J. H. Bakker, di- rekteur van de SEP (Samenwerken de Elektrieiteils-produktie bedrij ven), donderdag op de vergadering van dc korrtmissarissen. Dit jaar is hel elektriciteitsver bruik in ons land tol nu toe toegeno men met 2.6' procent. In dezelfde pe riode van 1976 nam het verbruik met ongeveer 7 proeent toe. 23 cent naar 26 cent per kubieke meter. Daarnaast zou het tarief voor de eerste 600 kubieke meter wor den verlaagd van 27 naar 26 cent per kubieke meter. Volgens het voorstel van de VE GIN zou dan voor het gehele klein verbruik (tot 170.000 kubieke meter) een prijs gaan gelden van 26 cent' per kubieke meter. In 1979 zouden de tarieven niet verder werden ver hoogd. Ondanks de aangekondigde rege ringsmaatregelen wil de VEGIN haar voorstel toch voorleggen aan haar ledenvergadering voor het ge val het perlement nee zegt tegen de regeringsplannen. SCHOUWEN-DU1VELAND. Om nog eens echt de schone herfst („waar straks het schone jaar in sterft") le illustreren, gebruiken wij hier een vooroorlogs landbouwplaalje. Op vallend uiteraard hel brave twee span en dan de ploeg. Een ouwelje met sfeer. DEN HAAG. Bij de politie in Den Haag zijn twee meldingen binnen gekomen over tuinlieden, die voor een herfstbeurt tweeduizend gulden rekenden. De betrokken mensen hebben het bedrag betaald, maar vonden het toch hoog genoeg om er bij de politie aangifte van te doen. AMSTERDAM. In een motie heb ben de besturen en funktionarissen van de 125 kinderdagverblijven die Nederland telt op een vergadering in hotel Krasnapolsky te Amster dam hun grote verontwaardiging uitgesproken over de beslissing van het ministerie van c.r.mT om drieën eenhalf miljoen gulden te blokke ren uit de subsidie van 20,8 miljoen gulden. Er is weer sprake van een vlotte gang van zaken met onze puzzelru briek, die veel belangstelling trekt. Van week tot week verschilt de moeilijkheidsgraad van de puzzel niet al te zeer. De meeste mensen „komen er dan ook wel uit". Uit de goede oplossingen kwamen onder staande prijswinnaars te voorschijn. De eerste prijs is bestemd voor: De heer F. Rulman Weelstraat 18 Oosterland De tweede prijs gaat naar: Mevr. J. B. v. d. Velde- Timmerriian Stelbergstraat 2 BRUINISSE De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. souffleurs hokje; 13. na; 14. alom; 15. epos; 16. ijl; 17. ons; 18. kat; 19. GT; 21. nut; 23. ren; 25. km; 26. grauw; 28. K.M. A.; 30. linie; 32. eelt.; 33. kaars; 35. Epen; 36. re; 37. tram; 39. klam; 41. Lt.: 42. keet: 43. Orel; 44. N.B.; 46. leer; 48. koen; 49. éi; 51. Arno: 53. rene; 55. deze 57. tenor; 59. mug; 60. kader; 61. hm; 62. S.O.S.; 64. bal: 65. 11.; 66. dek; 68. kar; 69. L.P.; 71. dito; 72. iris; 74. m.n.; 75. schijnhei ligheid. VERTIKAAL: 1. snugger; 2. o.a. 3. fa; 4. flouw; 5. lont; 6. Ems; 7. rek; 8. spar; 9. hotel; 10. os; 11. jij; 12. element; 20. tree; 21. nutteloos: 22. oma; 24. niemendal; 25. kiel; 27. al; 28. kam; 29. ark; 31. N.P.; 33. ka ter; 34. sloot; 38. ree; 40- are; 44. nathals; 45. brem: 47. rem; 48. keg; 49. ezel; 50. Ierland; 52. N.N.; 54. nul; 56. e.d.; 58. Rodin; 60. karig; 63. Seth; 64. Bari; 67. koe; 68. kil: 70. p.c.; 71. dij; 73. Sh.; 74. mi. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. vastgesteld bedrag dat iemapd aan belasting ie betalen heeft; 6. veiligheidslamp voor mijnwerkers; 12. deel van de dag (afk.); 13. kledingstuk; 15. scheepsvloer; 16. bijwoord; 17. soort hond; 19. vrouwelijke leraar; 22. vierkante decameter; 23. ringvormig koraaleiland; 25. fakkeldistel in Midden-Amerika; 26. muziekstuk met gemarkeerd ritme; 27. stad in Frankrijk; 29. telwoord; 30. het niet hebben van datgene wat men nodig heeft; 31. voorzetsel: 32. paljas; 34. voorzetsel;'36. vogelprodukt; 37. met as bedekt; 38. tapijtachtige stof; 40. bouwkundig ornament; 41. bloedvat; 43. boom; 46. gezamenlijk opgezet en tot uiting gebracht streven; 49. laag- tïj51. rivier in Oost-Siberië; 52. stad in Zweden; 53. soort onderwijs (afk.); 54. nijdige, gemelijke kerel; 56. scheepstype in vroegere dagen: 58. stad in België; 60. midden-boven deel van de tong; 61. bloedplasma zonder fibrinogeen; 63. onvriende lijk; 64, bloeivvijze; 65. zangvogel; 67. bindmiddel om stenen voorwerpen aaneen te hechten; 68. chemisch symbool; 69. tuinhaag; 70. afzonder lijk vertrek in een gevangenis; 72. lidwoord; 73. delfstof; 74. grote loods voor berging van vliegtuigen. VERTIKAAL: 1. muziekterm; 2. ontslag uit een ambt; 3. de oudere (afk. Latijn): 4. plezier, pret: 5. stad in Duitsland; 7. praalziek; 8. hoofd plaats van Ameland; 9. schijngestalte van de maan (afk.); 10. wijfje v.h. paard; 11. zedelijke druk, dwang: 14. kledingstuk; 18. kleverige lijmstof: 20. planteziekte; 21. uiteinde v.e. ra; 22. oude vochtmaat: 24. kruisbloemi- ge plant; 26. denkbeeldige cirkel over de aardoppelvlakte; 28. vreem de taal; 30. berustend van perso nen); 33. overblijfsel bij verbranding; 35. van een (afk.); 37. rolrond half- bont voor dames; 39. honingdrank; 42. plaats waar draverijen worden gehouden: 44. voegwoord; 45. effen wollen weefsel; 46. priester in Rome, die uit de vlucht of het geschreeuw der vogels de toekomst voorspelde; 47. 0.01 meter (afk.); 48. gedrochtelijk wezen; 50. bijgevoegd stuk: 53. hoofdstad van gelijknamige Spaanse provincie; 55. mannetjesbij; 57. ha venstad in Afrika; 59. blikken drink- kcteltje; 61. volksoverlevering; 62. glasachtig mineraal; 65. soort straat steen: 66. telwoord; 69. heer (afk.); 71. laatstgenoemde (afk.). MONCTON, NIEUW TIRUNSWIJK (Canada). Voor het eerst sinds 3J jaar heelt Art Mcunicr, oen 52-ja- rigc Canadees die 42 jaar van zijn leven In gevangenissen heeft do or- gebracht, donderdag thuis geslapen. Thuis in Mnnc.ton in de Canadese provincie Nieuw - Brunswijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 5