Uitstapjes kleuters „De Bruse Rakkers" van schoolprojekten in kader De bevolking van Zeeland STREEKNIEUWS "7%% LENING 1977 Stijging aantal ondernemingen in de regio Schouwen-Duiveland Bezoek aan winkel en kinderboerderij Zwakzinnigen in gezinnen Doodknuppelen van konijnen Trein-fiets: goed huwelijk Russische auto's INGEZONDEN STUKKEN Agrarische jongerendag- op donderdag 6 oktober STAAT DER NEDERLANDEN BRUINISSE, 29-9. De „oudste" kindereu van kleuterschool .„De Brusc Rakkers" bezochten dinsdag middag met de leidster en enige be geleidende moeders supermarkt „De Prysknyper". Dit uitstapje volgde op het projekt „supermarkt", waar de kleuters al enige weken mee be zig zijn. In de school werd een hoek als „supermarkt" ingericht en de kinderen maakten over dit onder werp tekeningen en ook werden versjes geleerd. De kinderen mochten in de echte winkel boodschappen doen met een winkelwagentje en bij de kassa afrekenen. Zij vonden dat heel wat mooier dan het winkeltjespelen in de klas. Van slager Visch kregen allen een traktatie en een sticker. Vorige week brachten de klein sten van de kleuterschool een be zoek aan de kinderboerderij bij ma nege „De Korenzolder". Dat ge beurde eveneens in het kader van een projekt, dat gaat over de die ren op een boerderij. In de klas werd gewerkt met te keningen en versjes. Verschillende kinderen namen een dier mee naar school. Op de kinderboerderij heb ben de leerlingen de dieren van dichtbij mogen bekijken en daar verder wat gespeeld. Ook deze mid dag was erg fijn voor de kinderen. Herfst en water De andere twee klassen werken ook aan een projekt, de een aan de herfst, de ander gaat over het wa ter. De kinderen die aan deze pro- jekten werken maken daar heel mooie tekeningen van en leren er ook versjes over. Deze beide projek- ten worden geheel binnen de klas afgewerkt, omdat een bezoek aan het water teveel gevaar met zich Dorpshuis te A.i.-Polder De verbouw van het dorpshuis te Anna Jacobapolder is gereed geko men. Het resultaat is een goed ge outilleerd dorpshuis, dat voor veel doeleinden geschikt gemaakt is. Op woensdag 5 oktober a.s. is er gele genheid „Ons Dorpshuis" te bezichti gen. De leden van de beheerskom- missie zullen aanwezig zijn om even tuele vragen te beantwoorden. Bo vendien kan men kennismaken met het werk van 't Reformatorisch Vor mingsinstituut. Een aantal leden zal aanwezig zijn om inlichtingen over het vormingswerk te geven. SEROOSKERKE Opbrengst kollekte De te Serooskerke gehouden kol lekte voor de kankerbestrijding heeft opgebracht f 326,27. ZONNEMAIRE Bejaardensoos Op dinsdag 4 oktober a.s. wordt weer een begin gemaakt met de be jaardensoos. DREISCHOR „Intertexta" voor radio Onder de titel „Kamermuziek in de Dorpskerk", wordt a.s. dinsdag 4 oktober een concert uitgezonden, waarvan in augustus de opname werd gemaakt in de kerk te Drei- schor. Het kamerorkest Intertexta voert o.l.v. Riet van den Dungen werken uit van Bach, Telemann, Vivaldi en Van der Wel. NOS-radio Hilversum 1 van 19.15-20.00 uur. OUWEItKERK Oud papier voor SVOWK Op zaterdag 1 oktober aanstaande wordt te Ouwerkerk weer voor en door S.V.O.W.K. oud papier opge haald. Voor een vlotte afhandeling wordt gebundeld gereed zetten van het oud papier zeer op prijs gesteld. ZIERIKZEE, 27-9. Het aantal in het Handelsregister ingeschreven on dernemingen in het gebied van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden- en Noord-Zeeland nam in 1976 toe met 3, (1975: 20). Ul timo 1976 stonden in het Handelsre gister ingeschreven 7747 onderne mingen, aldus wordt medegedeeld in het jaarverslag 1976 van de K. van K. Dc toename van het aantal onder nemingen in 1976 is veroorzaakt door een daling met 6 (1975: 1 90) in de regio Walcheren van 2920 naar 2914 ondernemingen; een stijging met 19 (1975: 44) in de regio Zuid-Beve land van 2655 naar 2674 ondernemin gen, een daling met 10 (1975: 3) in mee brengt. De herfst is ook moei lijk, maar daar brengen de kinderen verschillende dingen voor mee zoals bladeren, paddestoelen e.d. „Open dag" Tijdens het werken aan deze pro- OOSTERLAND Voorlichtingsbijeenkomst gezwelsziekten In cafetaria „Neffen d'Eule" werd deze week door „Het Groene Kruis" een voorlichtingsbijeenkomst gehou den over gezwelsziekten, naar aan leiding van het onderzoek naar baar moederhalskanker dat binnenkort gehouden zal worden. De belangstel ling was groot, want ongeveer tach tig dames woonden de avond bij. Na een begroetingswoord door de hoofd wijkverpleegster zuster Kunst, ver telde zuster J. A. H. van Vught, dis triks verpleegkundige van de Stich ting „Het Zeeuwsche Kruis' een en ander over kanker in het algemeen. In het bijzonder gaf zuster Van Vugt een toelichting op het komende on derzoek. Zij wees op het grote be lang, om wanneer men een oproep krijgt zich aan het onderzoek te on derwerpen. Als men zelf iets ontdekt dient men zich onmiddellijk met de huisarts in verbinding te stellen. Het kan ongeveer zes weken duren voor dat de uitslag van het onderzoek be kend is. SIRJANSLAND Verkoping De Hervormde Vrouwenvereniging organiseert op zaterdag 15 oktober een verkoping van gemaakte goede ren. De verkoping vindt plaats in het verenigingsgëbouw. ANNA JACOBAPOLDER N.C.V.B.-afdeling Op de eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen opende de presiden te, mevrouw Van Strien-Leeuwen de vergadering met allen welkom te heten, waarna zij voorging in gebed. Vervolgens las zij Johannes 19, waarna zij haar meditatie hield. Na de notulen kreeg de spreekster van deze avond mevrouw Ridderbos, hét woord over „Kleding en mode". Na de pauze hield zij onder de da mes een quiz. Nadat de presidente deze vergadering gesloten had, las zij nog een gedicht voor. De volgende vergadering zal ge houden worden op 19 oktober. Dan zal ds. A'bma uit Poortvliet spreken over abortus. UTRECHT, 29-9. De opvatting dat het plaatsen van geestelijk gehandi capten in internaten of inrichtingen onjuist is begint steeds meer terrein te winnen. Zo staat in Klik, het maandblad voor zwakzinnigenzorg. Een studiegroep zwakzinnigenzorg konkludeert in een deze maand uit gebracht interimverslag dat het ge zin de beste plaats is waar geestelijk gehandicapte kinderen zich kunnen ontwikkelen. DEN HAAG, 29-9. Het Tweede- Kamerlid Cornelissen (C.D.A.) heeft donderdag de ministers Van Agt van justitie en Van der Stee van land1- bouw schriftelijk gevraagd maatre gelen te nemen tegen het doodknup pelen van konijnen. Volgens het ka merlid komt het ook dit jaar, met name in oostelijk Brabant, voor dat bij het maaien van mais door geor ganiseerde benden op grote schaal konijnen worden doodgemarteld. de regio Noord-Beveland van 254 naar 244 ondernemingen; een stijging met 12 (1975: 4- 2) In de regio Schou- wen-Duiveland van 1160 naar 1172 ondernemingen en een daling met 12 (1975: 25) in de regio Sint Philips- land van 755 naar 743 ondernemin gen. Op Schouwen-Duiveland is de stij ging van het aantal ondernemingen veroorzaakt door een toename in dc gemeente Brouwershaven met 9 (1975: 1), in dc gemeente Bruinisse met 14 (1975: 4) en in de gemeente Middenschouwcn met 1 (1975: 3), en een afname in de gemeente Duf- veland met 6 (1975: 8), in dc ge meente Westerschouwen met 1 (1975: -U 7) en in de gemeente Zicrikzcc met 5, (1975: I- 1). jekton wordt er open dag gehouden op school. Iedere dag worden enkele moeders uitgenodigd een ochtend of middag mee te werken. Er zijn ook weer al enkele schoonmaakavonden geweest. Ouders komen dan naai de school om het personeel te hel pen het materiaal te reinigen en te ontsmetten. Gelukkig geven vele ouders gehoor aan de oproep om te komen helpen. Flitsen uit het buitenland RIO DE JANEIRO. Esso Brasileira de Petroleo, een dochteronderneming van het Amerikaanse olieconcern Exxon, heeft in de jaren 1969 tot en met 1973 in totaal ongeveer f 3.850.000 aan steekpenningen uitge keerd aan lagere functionarissen van de Braziliaanse regering. ANKARA. Het Turkse ministerie van volksgezondheid heeft in Ankara verklaard, dat er in het zuidoosten van het land vijf gevallen van cho lera zijn ontdekt. Het was voor het eerst dat de Turkse autoriteiten toe gaven dat er in hun land cholera heerst. LONDEN. De Britse rijkslucht vaartdienst heeft de beperking van het aantal vluchten dat Laker Air ways wekelijks met zijn „luchttrein" van Londen naar New York en terug mag maken, opgeheven. BONN. Op het ogenblik zitten 524 bewoners van West-Duitsland en West-Berlijn in Oost-Duitsland ge vangen, zo heeft het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn in ant woord op een vraag 'in hét parlement bekendgemaakt. VATICAANSTAD. Vertegenwoor digers van het Vaticaan en afgezan ten van 'de Tsjechoslo waakse rege ring hebben in Vaticaanstad een be perkt akkoord bereikt ter normali sering van de betrekkingen tussen kerk eri staat in Tsjêchoslowakije. LONDEN.^ De Engelse politie on derzoekt hoe 75 kilo uranium terecht kon komen op een stortplaats voor oud ijzer in New Bradwell, bij Lon den. Zeven mensen, die op de stort plaats werkten, zullen voor medisch onderzoek in het ziekenhuis worden opgenomen. WASHINGTON. President Carter heeft donderdag op en persconfe rentie in Washington verklaard dat een energiecrisis in de Verenigde Staten voor de deur staat en dat de situatie elke dag kritieker wordt. Hy vroeg om hulp by zyn pogingen dc invoer van olie te verminderen. Gave gebitjes UTRECHT, 29-9. Het aantal kin deren met gave gebitjes neemt flink toe. De Katwijkse schooltand- arls M. D. Hage vertelde dat donder dag in Utrecht op hel wetenschap pelijk kongres ter gelegenheid van het eeuwfeest van het tandheelkun dig onderwijs in Nederland. Na lan ge jaren waarin reeksen onrustba rende cijfers over het toenemend tandbederf bij de jeugd en het steeds kleinere percentage kinderen met onaangetaste tanden en kiezen wer den gepubliceerd, was dit een nogal opzienbarende mededeling. MIDDELBURG, 29-9. Het aantal inwoners van dc provincie Zeeland bedroeg per 31 december 1976: 335.624. Dc toeneming met 1,0% over het gehele jaar 1976 ligt in dc buurt van het stygingspercentage voor 1973 en 1974 (beide 1,1%) en aan zienlijk beneden dat van het voor gaande jaar, (1,7%). Het inwonertal van Nederland groeide in 1976 met o,6%. In absolute aantallen steeg het inwonertal met 3.338 zielen, tegen ruim 5.680 in 1975, welk jaar met 1970 als een record mag worden be schouwd. Het gebooi'teoverschot be droeg 1.130 (geboorten 4.363, sterfte 3:233), voor het eerst een lichte stij ging ten opzichte van.het voorgaan de jaar, na een reeks van dalingen. Het aantal levend geboren kinderen steeg tot 4.363, 19 meer dan in 1975. Het relatieve sterftecijfer lag weer hoger dan het landelijke: 9,7 pi*o- milie tegen 8,3 promille. Het vesti gingsoverschot van ruim 4.600 in UTRECHT, 24-9. De helft van de mensen die per trein naar hun werk reizen, komt met de fiets naar het station. Globaal (dus ook ï-eizigers dié niet naar hun werk sporen) kiest 30 procent van detreinreizigers de fiets om van en naar het station ie rijden. Deze gegevens zijn naar vo ren gekomen uit N.S.-onderzoeken. Toch brengt de exploitatie van de 140 bewaakte rijwielstallingen in ons land voor de N.S. nog steeds aanzien lijke tekorten met zich mee, aldus het N.S.-personeelsblad „De Koppe ling". De N.S. blijft echter de fiets als transportmiddel tussen huis en station of tussen station en werk be vorderen. Daarom is het vervoer van fietsen per trein, waar dat kon, ver ruimd. Bij onbewaakte rijwielstal lingen zullen proeven worden geno men met zogenaamde rijwielkluizen, zo heeft minister Westerterp beslo ten. Advertentie 1975 blijkt een uitschieter te zijn ge weest. Het bedroeg in 1976: 2.208 en is daarmee terug op het niveau van 1974, (2.190). DEN HAAG, 29-9. De tweede-ka merleden Séholten en De Boer (bei den C.D.A.) hebben donderdag in schriftelijke vragen aan de minis ters Van der Stoel van buitenlandse zaken en Westerterp van verkeer en waterstaat bezwaren aangetekend tegen de aankoop door de Rijksauto- mobielcentfale (R.A.C.) van Russi sche personenauto's van het merk Lada. Volgens de kamerleden zijn er berichten, waarin wordt gezegd, dat onderdelen van deze auto's gefabri ceerd zouden worden in strafkampen in de Sovjet-Unie, waarin politieke gevangenen dwangarbeid verrichten. FLEVOHOF, 29-9. Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (N.A.J.K.) van de 3 CJO organi seert tijdens de wereldploegmani- festatie op donderdag 6 oktober een jongerendag in de ..Flevohof". Die dag" komt het thema aan de orde: „Zijn boeren eikaars konkur- renten?" Een thema, dat aansluit bij de werkelijkheid van alledag van vooral jonge boeren en dat ook past bij het internationale karakter van de wereldploegmanifestatie. Het N.A.J.K. hoopt met deze dag de deel nemers te informeren en de menings vorming en diSkussie over dit thema te Stimuleren. Zijn boeren eikaars konkurren'ten? De vraag stellen is ze beantwoorden, luidt het gezegde. Als (jonge) boer kun je jezelf deze vraag stellen, bijvoorbeeld bij de dis- kussies over grondprijzen en grond- politiek. Maar ook bij de zuivelkoö- peraties om de afzet van melk. Haast vanzelfsprekend is konkurrentie ook NIEUWERKERK. Rond de te hou den Zwemvierdaagse in „Dol-Fijn" le Nieuwerkerk waren deze week reeds allerlei manifestaties, w.o. een brandweerdemonstratie. Hier de brandweermannen bezig mei het open knippen" van een auto, die even later in de fik ging. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) niet weg te denken uit het E.E.G.- landbouwpolitieke toneel: Denk maar aan de Franse wijnboeren, die slag leveren met Italiaanse wijnboeren. Soms is de straat het slagveld: als Nederlandse vrachtwagens met Ne- dex-lands vlees door wegblokkades op Bretonse of Nox-mandische wegen worden tegengehouden. De plaatselijke agrariërs willen dan ook hun konkurrentiepositie veilig stellen. En wat vei-wacht de kleine Spanse. Portugese en Giiekse boer van aansluiting van hun land bij de E.E.G.? En wat schieten wij er zelf mee op? Konkurrentie alom De wereld houdt niet op bij Ne- derlaxxd of de E.E.G. Allerlei soorten en typen agrariërs en vooral niet te vergeten de vei-werkex-s van land- bouwpx-odukten staan elkaar te vex~- dringen om de koopkx'achtige konsu- ment van voedsel te voorzien. Konkuxrentie alom; al is het wel de vraag wat daar gezond en eerlijk aan is, zeker als je weet dat meer dan een half miljard mensen niet van genoeg eten wordt voorzien. Om de diskussie goed op gang te bx*engen zijn als inleiders uitgeno digd: Joris Schouten, vooi-zitter van de K.N.B.T.B. Hij zal het thema toelich ten op nationaal nivo. Hiei'bij komen onderwex-pen ter sprake als: gronde politiek en stnxktuux-beleid. Gerrit Braks, C.D.A.-Kamerlid en gespecialiseei'd in Europese land bouw. Aan de oi'de komt o.a.: zijn monetair kompensex*ende bedx-agen konkurrentievervalsend? Is kontin- gentering (b.v. in de zuivel) een op lossing? Jan Pronk, minister van ontwikke- li ngssam en wex-king niet o.a. zijn be langen van Euxxxpese boei-en strijdig met die van de boeren in de dei-de wei*eld. En hebben de boeren daar allemaal dezelfde belangen? Na deze inleidingen zal er naar wij hopen een levendige diskussie ïxxet de zaal wox-den gevoei-d. Donderdag 6 oktobex\ Flevohof, 15.00-18.00 uur. Hiei-na feestavond met. o.a. kabax-et, dansen tot 24.00 UUX". Drie Centrale Plattelands Jongei'en Oi-ganisaties. Voor 45 jaar ADVERTENTIE. Op een half pond tabak; een echte Franse Bruyère houten pijp gratis. ZIERIKZEE. Nu de winter weer voor de deur staat is het vrijwel ze ker, dat het aantal werkloozen zich in de komende wintermaanden nog belangrijk zal uitbreiden, in het bij zonder op het platteland. NIEUWERKERK. Zaterdag 1 Oc tober a.s. 's avonds om 7 uur wordt in „Rehoboth" weer gelegenheid ge geven tot het leenen van boeken. ZIERIKZEE. Wij herinneren er nogmaals aan, dal de Zomertijd eindigt op Zondag 2 October te 3 uur 's nachts. In den nacht van 2 October moeten alle klokken dus een uur worden achteruit gezet. HAAMSTEDE. Op het plein om de Ned. Herv. Kerk worden thans tus- schen het gras duizenden narcissen- bollen in verschillende soorten, een geschenk van W„ geplant. BURGH. Teekenend voor het zachte najaar is bet feit, dat dezer dagen door een inwoner onzer ge meente een ?iest 77xet twee jonge boschduiven werd gevonden. ZIERIKZEE. Woensdagavond had in „De Draakdc prijsuitreiking plaats ran dc reclamefeeslvluchi door de Postduivenverccniging „Prins Hendrikalhier georgani seerd ter gelegneheid van haar 2U- jarig bestaan. ADVERTENTIE. Ze is er weer'.' Haring in hel zuur. 17 cent per pot a 4 stuks. ZIERIKZEE. Voor Radiobczitters deélen. wij mede, dat. met ingang van Zaterdag 1 October de Neder- landsche Golflengtenweer worden omgewisseld. Huizen krijgt dan de Lange. Hilversum dc Korte Golf. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 4 oktober 1977 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) rente jaarlijks op 1 november aflossing in 20 jaarlijkse termijnen van 1 november 1978 af vervroegde aflossing is vanaf 1 november 1987 mogelijk; tot 1 november 1992 tegen 103%, daarna tegen 102% schuldbewijzen nominaal f 1,000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 inschrijving 4 oktober 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen slorting 1 november 1977 toewijzing uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4