Heel gesjouw aan werkstukken" op vergadering te Zonnemaire Bevolkingsonderzoek baarmoeder halskanker Schouwen-Duiveland Zeeuws Consultatiebureau voor alkohol en drugs Toeneming van woonfunktie op Schouwen-Duiveland „De Woelwaters" en „Theo Thijssenschool" in aktie Afdeling Vereniging van Plattelandsvrouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Viyüaü 30 sellU-uibrr Nr. J21IC 3 5? ZONNEMAIRE, 27-9. Het verenigingsgebouw aau de I. M. van der Bijlstraat was deze week het domein van een veertigtal leden van de Vereniging voor Platte landsvrouwen Noordgouwe en omgeving. Eigenlijk was men niet zo ent housiast over het bezoekersaantal, maar naderhand bleken die veertig op deze knutselavond toch zoveel ruimte nodig te hebben, dat het ei genlijk vol genoeg was. Het was een avond van hard doorwerken onder leiding van zes dames uit de omgeving, want er stonden drie „werkstukken" op het programma: ene roos van papier, een ketting van leer en gekleurde steentjes en dan nog een pop, van touw. Het maken van de roos, van crèpe-papier bleek de gemakke lijkste opgave. Voor de ketting had den de „leidsters" het benodigde leer al in pakketjes klaargemaakt; de steentjes kon men zelf uitzoeken. Voor het maken van de pop werden grote bossen touw uitgedeeld, en uitgepluisd. De pop op zich kon nog binnen het tijdsbestek worden klaargemaakt; voor de „aankleding" was men op „thuiswerk" aangewe zen. Het grappige was, dat ze zo verschillend van uitvoering waren, zoals een clown, een deftige dame en één in spijkerbroek. Verder werden toneelspeelsters gevraagd voor een spel, dat met Kerstmis zal worden uitgevoerd, u waarvoor nog gaarne aanmeldingen. De uitnodiging tot deelname aan de haakwedstrijd (in januari) trok breien al meer deelneemsters, maar ook deze wedstrijd staat nog open. Landelijk koor Twee leden van het koor, de da mes Nelisse-Pols en Hendrikse-Ne- lisse, waren door het hoofdbestuur uitgenodigd om het landelijk sa mengestelde koor te versterken, dat op de algemene vergadering (24 no vember in Utrecht) zal optreden. Ten slotte maakte mevrouw v. d. Hoek de dames attent op een be richt van het hoofdbestuur betref fende ene advertentie in „De Plat telandsvrouw" waarin teletypistes werden gevraagd. Dit adres blijkt, onbetrouwbaar te zijn! Hierdoor delen wij mede dat met ingang van 1 oktober in onze dienst zal treden, als bureau-redaktrice, stad- en streekverslaggeef- ster. Mevr. I. VAN LOON BEDDEWEEG 13 ZIËRIKZEE TELEFOON (01110) 2227 Direktie Drukkerij Lakenman Ochtman, Zierikzee Dank-plant Als dank ontvingen de hulpvaar dige dames ieder een gatenplant uit handen van mevrouw J. C. v. d. Hoek-Moermond, de voorzitster. Mevrouw v. d. Hoek leidde ook de 'huishoudelijke vergadering vooraf. Zij vertelde, dat er op 11 oktober een gemeenschappelijke bijeen komst zal worden gehouden van de vrouwenverenigingen in Brouwers haven onder auspiciën van de Brouwse Vrouwenraad. Ook deze zal in Zonnemaire plaatsvinden on der het thema ,Van vlas tot linnen". (Toegangsprijs een gulden). Advertentie t Via ee<o ftmru Prix/e ItakenuW kun je. de accept- cdiro's van °je krant- betelen. (N'a 't ontbijt naar de Amro, dus.) (Ingezonden) Binnenkort wordt in de gemeenten Brouwershaven, Duiveland, Midden- schouwen, Westerschouwen en Zie rikzee begonnen met het - onderzoek op baarmoederhalskanker. Dit on- derzoek wordt door het rijk, en de gemeente gesubsidieerd en zal wer den verricht bij vrouwen van 35 tot 55 jaar met een herhalingsonderzoek om de drie jaar. Het onderzoek omvat dit jaar de vrouwen die geboren zijn in de jaren 1942, 1939, 1936, 1933, 1930, 1927, 1924 en 1923. Iedere vrouwelijke inwoner van deze leeftijdsklasse krijgt een per soonlijke uitnodiging door middel van een oproepkaart voorzien van de nodige inlichtingen (o.a. datum, tijd, plaats van het onderzoek), in de ja ren 1978 en 1979 zullen de vrouwen van de niet-genoem'de geboortejaren worden opgeroepen zodat in een pe riode van drie jaar de gehele vrou welijke bevolking van 35 tot 55 jaar een uitnodiging voor het onderzoek heeft ontvangen. Uit statisische gegevens blijkt dat in Nederland ongeveer vierhonderd vrouwen per jaar overlijden aan deze vorm van kanker. ZIERIKZEE, 29-9. Twee opvallen de tendenzen in het werk van het Zeeuws Consultatiebureau voor al cohol en drugs, aldus wordt in het jaarverslag meegedeeld, waren in 1976 de duidelijke toename van het aantal mensen dat wegens alcohol- moeüijkheden en/of problemen door het gebruik van drugs hulp inriep, en de toenemende ernst van hun moeilijkheden. Toen het bureau in 1957 van start ging waren er aan het eind van dat jaar 48 cliënten ingeschreven. Tien jaar later (1961) was dat aantal ver tienvoudigd, tot 489; weer vijf jaar later - 1972 - telde het bureau 635 cliënten, van wie 517 met alkohol- moeilijkheden en 118 met proble men, die verband hielden met het gebruik van andere stoffen. In 1975 was het aantal mensen, aan wie via het bureau hulp werd geboden, op gelopen tot 781 (647 alkohol, 134 an dere stoffen) en in 1976 had het bu reau bemoeienis met 842 cliënten (698 vanwege alkoholmoeilijkheden, 144 voor hulp in verband met hei gebruik van andere stoffen). In het verslag wordt er op gewe zen dat het Consultatiebureau steeds vaker te maken krijgt met ernstige toestanden, waarin het ge bruik van alcohol of drugs samen hangt met een manier van leven, die de cliënt voortdurend in conflict brengt met zichzelf en anderen. Er is bjj alle instellingen die hulp bieden aan druggebruikers eenzelf de ontwikkeling te signaleren, steeds meer krijgen zij de laatste ja ren te maken met het gebruik van en de verslaving aan hard drugs. Dat geldt ook voor het Zeeuws Con sultatiebureau, aldus wordt meege deeld. Advertentie 'ZILVERVLOOT1 SPAREN Een erg jofel spaar-plan voor alle jonge mensen vanaf t5 jaar. Je moet natuurlijk niet denken dat je er schatrijk van wordt. Maar even goed kun je er heel wat honderden guldens mee verdienen. Lijkt het je wel wat. kom dan snel eens langs bij de Havenpark 16, Telefoon (01110) 4051 'n Bondsspaarbank Deze aandoening kan in. het aller eerste begin, wannéér de vrouw nog geen klachten heeft, ontdekt worden door middel van het maken van een uitstrijkje. In heft geval dat er bij het onderzoek .een afwijking wordt ge vonden, kan een behandeling volle dige 'genezing brengen. Voor vrou wen die aan de baarmoeder geope reerd zijn is het toch raadzaam aan de. oproep gehoor te geven. Dé uitstrijkjes zullen worden afge nomen door een daarvoor, speciaal opgeleid, team. Het afnemen van het uitstrijkje duurt slechts enkele mi nuten. Het uitstrijkje gaat voor cel- onderzoek naar het streeklaborato- rium te Middelburg. Dit onderzoek neemt enige tijd in beslag. De uitslag van elk onderzoek wordt aan de huisarts medegedeeld. Mocht er aanleiding" zijn voor een nader medisch onderzoek dan ontvangt be trokkene bericht van de huisarts of~ een verzoek van het laboratorium zich op grond van het onderzoek met de huisarts in verbinding te stellen. Aan de onderzochte vrouw wordt een stencil uitgereikt waarop staat vermeld binnen hoeveel weken de uitslag bekend is. Degene die vóór die tijd geen bericht van de huisarts heeft ontvangen 'kan in het algemeen aannemen dat het onderzoek gunstig is verlopen. De deelneemster zal ondanks de subsidie ook aan het onderzoek fi nancieel moeten bijdragen, nl. f 10,-. Een grote opkomst zal een stimu lans zijn om van overheidswege een bevolkingsonderzoek naar kanker van de baarmoederhals te blijven subsidiëren. Zeeuwse Stichting voor Revalidatie De Zeeuwse Stichting voor Reva lidatie heeft deze dagen verslag uit gebracht over 1976. De stichting is een orgaan van samenwerking met een koördinerende, stimulerende en voorlichtende taak op het terrein van de lichamelijke gehandikaptenzorg. In het verslag wordt als belangrijk ste gebeurtenis voor het werk van de Stichting in 1976 aangemerkt de in werkingtreding van de A.A.W., de verplichte vol ksverzekering tegen gevolgen van mindervaliditeit. Dit betekent o.a. dat het individueel ad viserend werk van de stichting gro tendeels is overgegaan naar de Ge meenschappelijke Medische Dienst. De G.M.D. trad voordien al op als adviserende instantie t.b.v. loon- trekkenden in het kader van de W.A.Ö. Met betrekking tot de boven- 65-jarigen is de situatie echter niet gewijzigd. In 1976 werden in totaal 393 pa tiënten besprokep; van dit aantal komen er 37 van Schouwen-Duive land. Ingeschreven wei-den 211 nieu we patiënten, hiervan zijn er 17 af komstig van Schouwen-Duiveland. De vorig jaar besproken patiënten waren afkomstig uit Brouwershaven (3), Bruinisse (3), Duiveland (7), Mid- denschouwen (4), Westerschouwen (7) en Zierikzee (13). Van de 289 pa- liënteri die In 1976 weiden afgevoerd kwamen el' 28 van Schouwen-Duive land. Vêrgadéring Provinciale Staten De eerstvolgende vergadering van de provinciale staten van Zeeland zal gehouden worden op vrijdag 21 oklo*- ber a.s., in de Statenzaal van de Ab dij te Middelburg. Subsidiëring „De Zeeuwse Molen" Ged. staten zijn van mening d*it het. verlenen van een provinciaal subsidie aan de vereniging „De Zeeuwse Molen" bijdraagt lot hel behoud van de Zeeuwse molens. Het kollege stelt daarom provinciale sta ten voor de vereniging „De Zeeuw se Molen" voorlopig tot 1.981 een provinciale bijdrage in het tekort te verlenen. Voorgesteld vooralsnog te volstaan met een jaarlijkse bijdrage van f 2.500,—. Film „De Oosterschelde onder water" In antwoord op een desbetreffende vraag uit de statencommissie be stuurlijke organisatie hebben ged. staten van Zeeland meegedeeld dat door emigratie van de maker van de film naar Australië enige vertraging is ontstaan met betrekking lot het tijdstip van vertoning van de film „De Oosterschelde onder water". Het filmmateriaal is gereed, maar de af stemming geluid-beeld moet nog worden geperfektioneerd. Zo spoedig mogelijk na het gereedkomen zal kontakt worden opgenomen voor de vertoning van de film, aldus ged. staten. Vestigingsoverschot vanaf 1970 ZIERIKZEE. 27-9. In het jaarver slag van de Prov. Planologische Dienst voor Zeeland over 1976, dat deze dagen verscheen, wordt wat betreft Schouwen-Duiveland opge merkt dat deze regio vanaf 1970 een vestigingsoverschot kent. Dit is te danken aan een toene ming van een woonfunktie, ener zijds als gevolg van vestiging van mensen die buiten Schouwen-Dui veland - vooral in de Rijnmond - werken, anderzijds als gevolg van vestiging van gepensioneerden en bijna gepensioneerden. Hoewel deze ontwikkeling in het Streekplan Schouwen-Duiveland (1972) werd voorzien, rijzen, aldus de P.P.D., toch vragen bij de omvang waarin deze thans optreedt. Opgemerkt wordt dat de bijdrage die van deze groepen verwacht mag worden aan de instandhouding van het lokale samenlevingsverband in de kleine kernen niet zal mogen worden over schat., Aanvullende woonfunktie Daar komt dan nog bij dal de vestigingsstromen zich vooral op de grotere kernen hebben gericht. Op deze ontwikkeling aansluitend zijn voorlopig Bruinisse^ Ooslerland, Nieuwerkerk, Brouwershaven, Scharendijke en Burgh-Haamstede benoemd als kernen met een aan vullende woonfunktie. De belang rijkste bevolkingstoeneming is in de regionale groeikern Zierikzee ge dacht. Renesse is opvangkern, de overige kernen zijn plattelandskern. ,,Of al deze kernen, waaronder enkel zeer kleine, overlevingskan sen hebben moet echter worden be twijfeld, aldus de P.P.D." Blijken kernen zich niet te kunnen hand haven, dan gaan ze tot het buiten gebied van andere kernen behoren". Verhoging subsidie Zeeuwse Vrouwenraad Ged. Staten stellen Provinciale Staten voor te besluiten om het sub sidie aan de Zeeuwse Vrouwenraad ingaande 1 januari 1978 te verhogen met 1' 1.135,en dit te brengen op ten hoogste f 14.000,per jaar. ZIERIKZEE Bezoek ms. „Pnns Willem Alexander" Het schip van de Nationale Stich ting Varende Rekreatie voor Zieken en Verpleegden m.s. „Prins Willem Alexander" brengt op woensdag 5 oktober a.s. weer een bezoek aan Zierikzee. Aan boord zijn ca. 60 be woners van de Stichting Protestants Verpleeghuis Martinushof te Arn hem. De opvarenden maken een weekboottocht vanaf Arnhem via Willemstad, Antwerpen, Zierikzee, Puttershoek, terug naar Arnhem. De afdeling jeugdzaken en rekrea tie; van het Rode Kruis Zierikzee hééft voor dit bézoek weer een af wisselend ontspanningsprogramma samengesteld. Op de kade- bij het Luitje - gaat dat programma woens dagavond om 6.15 uur van start met vrolijke muziek van het draaiorgel „Alanti" van de familie M. A. Gies- kes. Om zeven uur wordt een wel komstgroet gesproken en daarna (7.15 uur) volgt zang door het Geref. Jeugdkoor met combo „Joy" o.l.v. de heer P. van Donk. In de volgende pauze wordt een attentie aangeboden namens het Zierikzeese Rode Kruis. Om 8.15 uur volgt als afsluiting een vrolijk concert door de muziekver eniging „Nieuw Leven" uil Ouwer- kerk. o.l.v. de heer U. Manni. Cursus algemeen-politieke vorming De Pariij van de Arbeid organi seert op vier zaterdagochtenden (15 oktober, 12 november, 21 januari en 11 februari) in Zierikzee een. kursus over algemene politiek. Op eenvou dige wijze zal in een ongedwongen sfeer een aantal onderwerpen aan de oi'de komen zoals het parlement, pro vincies en gemeenten, politieke stro mingen en kernpunten van de eko- nomie. Het zal niet een„schoolse" kursus worden, maar meer een open gedachtenwisseling, na een korte in leiding door de kursusléiding. Men sen die geïnteresseerd zijn in politiek en daar graag wat meer van willen weten, kunnen zich opgeven; tele foon (OHIO) 4200. Concerten Kamerkoor De ook eerder te Zierikzee uitge voerde opera Dido en Aeneas van Henry Purcell, werd door het Zie rikzeese Kamerkoor gezongen te Overschie. Op zaterdag 1 oktober a.s. volgt een optreden in het oude kerkje van Barendrecht. Mefeen nrnro Prii/e feke/ri kunje."3eTkappert betaalcheque betalen (Opgedoft naar dc Amro, dus.) Werelddierendag 4 oktober ZIERIKZEE, 29-9. Dinsdagavond 4 oktober a.s. zal Werelddierendag, door de openbare kleuterschool „De Woelwaters" in samenwerking met dc Theo Thyssenschool, met een tentoonstelling .Het dier" gevierd worden. Ieder jaar wordt deze dag door de kleuterschool op een andere wijze herdacht. Het ene jaar gaan de kleintjes met een bus naar de die ren toe, bijvoorbeeld naar een her tekamp of naar een kinderboerderij. Dit jaar echter wordt dierendag in de school zelf gehouden. De kleu ters nemen op deze dag van het dier, geen echte dieren mee naai school. Mevr. P. Baris, hoofdleidsler van de „De Woelwaters", meent dal dan deze dag voor de dieren zelf geen feestdag meer is, en het gaat tenslotte om het belang van het dier. De kinderen hebben nu in sa menwerking met de leerlingen van de Theo Thijssenschool projekten over dieren gemaakt. Dit ook in het kader van het nieu we projektonderwijs, waarin één projekt volkomen uitgediept wordt. Er is flink dooir de leeringen geboet seerd, geplakt en geverfd. De heer J. Kooiman, verbonden als leraar aan de Rijks Scholenge meenschap Prof. Zeeman, heeft spe ciaal voor deze tentoonstelling een fraaie poster gemaakt. Tentoonstelling De resultaten van de inspannin gen van de kinderen zijn voor iede reen te bezichtigen op de tentoon stelling „Het dier" dinsdagavond a.s. in de twee schoollokalen in de Openbare kleuterschool „De Woel waters", Kaersemakerstraat 27, te Zierikzee (voor tijd zie agenda). Mevr. Baris meent, dat een school met een dergelijk projekt naar bui ten, ook een duidelijker funktie krijgt in de leefgemeenschap. In een onlangs gehouden vergade ring van alle kleuterleidster van Schouwen-Duiveland is besloten volgend jaar op geen enkele kleu terschool in de regio, meer Wereld dierendag te vieren met echte dieren. HAAMSTEDE Perceel mag toch aangesloten op septicfank De Kroon is overgegaan tot ver nietiging van het besluit van gede puteerde staten van Zeeland, waar bij de heer B. v. d. B. te Maasland ontheffing werd geweigerd voor het aansluiten van zijn perceel plaatse lijk bekend als „De Bergpan", gele gen aan de duinzijde van de Strand weg te Haamstede, op de zich op een afstand van circa 170 meter van de weg bevindende septictank en sta- pelput. De heer v. d. B. heeft dus alsnog ontheffing gekregen voor het aansluiten van zijn perceel op een septictank en een stapelput, en wel voor de termijn van twee jaar te re kenen vanaf de datum van dit be sluit. SEROOSKERKE Verkoping woonhuis Donderdagmiddag werd in hel Dorpshuis te Serooskerke door kan didaat-notaris mr. W. H. Klaassea te Zierikzee, ten verzoeke van de ge meente Westerschouwen, in het openbaar verkocht het woonhuis aan de Smitsweg 12 te Noordwelle. Ko per werd de heer A. Verhulst te Westei'schouwen, voor de prijs van f 62.200,—. DUIVELAND. Schoolvoorbeeld van een fraai verscholen huis", zoals dat heet in het Duivelandse. Het is de bungalow „De Zeeaster", staande in de buurt van het Steenzwaan in een idyllische omger>ing. Een echt huis om uit te blazen, zo te zien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3