Raamkontrakt voor de bouw van pijlerdam ondertekend weeshvys üfts Koffie kan goedkoper De H.A.L. verdwijnt Om Iroepen- verm Eén kind van de zesling m gevaar Rotterdamse motor „pingelt" De kabinets formatie De vliegtuig kaping Rubens ontdekt De Oosterschelde-werken i Het geld van de kinderzegels Nederlander wordt vleeseter Politie schoot gericht Twee doden in het verkeer De dood van de Utrechtse brigadier Vrouw verbrand AGENDA DEN HAAG, 29-9. In opdracht van minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft het hoofd van de Deltadienst van Rijkswaterstaat, Ir. II. Engel, donderdagmiddag de raamovereenkomst voor de bouw van de storm vloedkering in de Oostersehelde getekend., zo heeft het ministerie van ver keer en waterstaat gemeld. Vier oktober... mijlpaal DEN HAAG, 29-9. Neder land heeft dit jaar een besluit genomen, dat voor talloze die ren overal in de wereld van levensbelang is. Van kracht is geworden de wet ter bescher ming van bedreigde uitheemse diersoorten. Als Leo, de ko ning der dieren op de vierde oktober - werelddierendag - een toespraak tot zijn volk zou houden, zou hij er zelcer op wijzen, dat het in Neder land niet meer is toegestaan dieren van een soort die by na is uitgestorven, „onder zich te hebben, te koop aan te bieden, te verkopen of af te leveren", zoals dat in de wet wordt ge noemd. Franciscus van Assisi, wiens naamdag is geworden tot we relddierendag omdat hij ivordt beschouwd als de schutspa troon van de dieren en de na tuur waarin zij (en ook wij) leven, had er zeven en een halve eeuw geleden geen kar- revracht papier en een wetge vende vergadering voor nodig om de dieren op de juiste ma nier in de samenleving op aarde te plaatsen. Deze zoon van een Italiaanse lakenkoop man voelde zich op zekér ogenblik meer aangetrokken tot de geestelijke waarden van het leven dan tot het gewin in zijn vaders handelshuisHij ging zijn denkbeelden over zijn geloof uitdragen: Als de mensen niet naar zijn predi king wilden luisteren - zo'wil de legende - sprak hij tot de dieren die hij zag als schepse len van God. Zo men wil: als een onderdeel van de natuur op de aarde, waarop de men sen willen leven. Maar waar ook de dieren, en de planten hun rol moeten blijven ver vullen, omdat er anders iets scheef gaat met het leef milieu. Andere partij bij deze overeen komst is de firma Dosbouw, een combinatie van aannemingsbedrij ven, die het grond- en betonwerk en de bodembescherming voor haar re kening neemt. Sommige van deze bedrijven heb ben met hun gespecialiseerde ken nis in het nabije verleden al ge werkt aan de studie en voorberei ding van de bouw van de Pijlerdam. Voorwaarden In de raamovereenkomst zijn on der andere de voorwaarden opgeno men voor het. vaststellen van de aannemingssommen. Ook is daarin bepaald dat het schema van uitvoe ring erop gericht moet zijn het werk DEN HAAG, 29-9. Konsumenten Kontakt vindt dat de koffieprijs zo snel mogelijk omlaag moet tot rond vier gulden per pak. Sinds maart zijn de wereldprijzen voor koffie vrijwel gehalveerd. De consument heeft van die grondstof prijsdaling nog nauwelijks iets ge merkt. Ook de thee kon per ons en kele dubbeltjes goedkoper. De we- reldtheeprijzen zijn in de afgelopen maand gekelderd tot het niveau van eind vorig jaar. De consument be taalt echter nog steeds 65 procent meer voor een ons thee dan begin dit jaar, aldus Konsumenten Kontakt. Als het waar is dat ook de (komende) herfstvakantie de mensen er op uit willen trekken, dan kan - ook voor zuiderlingen - Friesland iets zijn. Vooral zijn hier voor wat historische geïnteresseerden - fraaie oude ge velstenen te vinden zoals deze foto toont. ROTTERDAM, 29-9. Gezien het belang van de dollargebieden voor de H.A.L. wil de H.A.L. alle activa van het concern onderbrengen in een nieqwe houdstermaatschappij op de Nederlandse Antillen, waar thans al eeh belangrijk deel van het vermo gen is ondergebracht. Deze houdster maatschappij zal worden overkoe peld door een trust op Bermuda, die de naam Holland America Line Trust •krijgt. WENEN, 29-9. De onderhandelin gen over troepenvermindering in midden-Europa tussen oost en west gaan vrijdag in Wenen de dertiende ronde in. Sedert 'de herfst van 1973 onderhandelen twaalf NAVO-landen en zeven staten van het Pact van Warschau over vermindex-ing van strijdkrachten en bewapening in een gebied dat West-Duitsland, de Bene- luxlanden, Oost-Duitsland, Tsjecho- Slowakije en Polen oxrxvat. Een „doorbx-aak" kon bij de ondex-hande- lingen nog niet worden bereikt. Flitsen uit het buitenland BONN - KOPENHAGEN, 28-9. Twee speuracties naar Westduitse terroristen in Hamburg en op de westkust van Jutland in de omge ving van de stad Hvide Sandc in Denemarken, zijn woensdag zonder resultaat geëindigd. voor het stormseizoen van 1985, na melijk op 30 september van dat .-jaar, bedrijfsklaar te hebben. Op basis van deze raamovereenkomst zal een deelovereenkomst in de uit voering van de ondei-delen van het wérk worden vastgelegd. STOCKHOLM. Zweedse en Ame rikaanse deskundigen doen op het ogenblik in een verlaten ijzererts- mijn in het midden van Zuid-Zwe den samen het nodige veldwerk om na te gaan of het mogelijk is kern afval in rotsformaties diep onder het aardoppervlak op te slaan. WINTERTHUR. In het Noord- zwitserse Winterthur zijn twee Zwitsers veroordeeld tot gevange nisstraffen wegens ondermeer het stelen van wapens uit opslagplaat sen van het leger enhet doorspelen daarvan naar stadguerrilleros in West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Spanje. TEL AVIV. Israëlische militairen hebben woensdagochtend vroeg twee pogingen van ultx-a-nalionalisten verhinderd om illegale nederzettin gen te stichten op de westelijke oever van de Jox-daan. Naar hel ministerie van defensie meedeelde zijn veertig mensen geari'esteerd. LEIDEN, 29-9. De zesde baby van de zesling in het Academisch zie kenhuis in Leiden is ernstig ziek. De afdeling neo-natologie van het ziekenhuis maakte donderdagmiddag bekend dat „vanuit een plotseling ernstig aangetaste darm een massa le infektie" zich door het lichaam van Dennis vex-spx-eid heeft. De medici noemen de toestand van de baby „erg zorgwekkend". Hij wordt behandeld met anti-bacteriële middelen en zogenaamde wissel- tx-ansfusies om de afweer te verho gen. Volgens de afdeling neo-natolo- gie blijft de toestand van het kind de "komende dagen kritiek. DEN HAAG, 29-9. Het publiek kan kinderpostzegels, voortaan afx*ekenen met de schooljeugd door gebruik te ma'ken van girobetaalkaarten of bankbetaalcheques. Dit heeft het be stuur van het Nederlands Comité voor kindei-postzegels besloten, om dat er bezwax-en waren gerezen tegen het omgaan met geld door kindei-en. Er waren oudex-s die er een gevaar voor bei-oving in zagen als hun kin deion met geld op straat zouden zijn. ROTERDAM, 29-9. Burgemeester Andre van der Louw van Rotter dam heeft een beroep gedaan op de universitaire gemeenschap van de Maasstad. Hij vraagt haar Creatiefste men sen ter beschikking te stellen- om het denkwerk te doen, dat nodig is om de grote economische pi-oblemen waarmee de stad heeft te kampen, de baas te woi-den. Van der Louw uitte déze wens in een toespraak tot leden van de economische facul- teitsvei'eniging van de Erasmusurii- versiteit over „Rotterdamse werk gelegenheid: S.O.S.". Xf: Wfc&SMVtf* QgfG '(tr, h. f" i z&jtfrrm/rri a&Ltrmr Itrrc-f' VouWHwïfAoiuo \,Jarax.ainpotr umm n nejimtt ItvtjSijnoitl t.i\ - l' DEN HAAG, 30-9. Vrijdagmiddag leggen de beide informateurs dr. G. 11. Veringa en drs. J. M. den Uyl de drie fraktievoorzitters, drs Ed van Thyn (PvdA), mr. A. A. M. van Agt (CDA) en dr. J. Terlouw (D'66) een aantal suggesties voor met betrek king tot het aantal ministers in hel tweede kabinet-Den Uyl en de ver deling van de minister posten over de deelnemende partijen PvdA, CDA en D'66 (dc formule voor de zetelverdeling). Aldus heeft de woordvoerder van de informateurs in de nacht van donderdag op vrij dag meegedeeld. DACCA, TOKIO, 29-5. Zwaarbe wapende Japanse sladsguerrillcxos hebbep donderdag vijf gegijzelde vliegtuigpassagiers vrijgelaten maar hebben gedi-eigd met het opblazen van het toestel en zijn 151 x-esterende inzittenden, tenzij Japan negen radi calen tuit de gevangenis laat vertrek ken ep met 6 miljoen, dollar over de bj-ug komt. Vrijdagmox'gen zijn nog 4 gijzeléax-s vrijgelaten. AMSTERDAM, 29-9. Door het toe nemend gebruik van populaire mid delen als barbecue, fondue en grill en het steeds sterker bewustworden van de konsument op het gebied van kwaliteit en gezonder eten, blijft de konsumptie van vlees en vleeswaren in Nederland nog steeds stijgen. Maar ook de grotere culinaire be langstelling in het gezin (vader in dc keuken) en de terugkeer naar de traditionele maaltijden thuis speelt hierbij een grote rol. Ook al omdat de „makkelijke" maaltijd - bijv. frites en fricandel - duur is gewor den. Daarnaast toont, de Nedex'land- se huisvrouw steeds meer belang stelling voor de fijne vleeswaren, naast de traditionele lever- en bo- tex-hamworst. f Leeuiv eet man NAIROBI, 29-9. In Noord- Kenya heeft een leeuw een man opgegeten en een ander l zwaar toegetakeld. Voor da l Shet beest mensen aanviel had het al honderd kamelen, scha- f pen en geiten gedood. t LAATSTE NIEUWS STOCKHOLM. 30-9. In hel Natio naal Museum in Stockholm is een schilderij van Rubens, „Allegoi-ie van de onbezorgde jeugd", ontdekt. Het doek meet 212 bij 146 centimeter en is eigendom van de Zweedse staat sedert de plundering van Praag in 1648. Het is gesigneerd door Rubens' leermeester Otto van Veen, maar deskundigen zeggen dat het door Ru bens is geschildex-d tussen 1594 en 1596, toen hij bij Otto van Veen in de leer was. Het schilderij doet enigszins denken aan „Allegox-ie van de oorlog en de vrede" dat hij later schildei'de. Het doek zal vanaf 13 oktober te zien zijn in hel Antwei*p- se Nationaal Museum waar een ten toonstelling is gewijd aan de Vlaam se meester. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 1 en zondag 2 oktober Dokter W. Bontkcs, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Lodiers. Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280. neemt waar dokter Bruel en dokter Stenger. Dokter F. Buitendijk, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. Zuster T. de Ronde, Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor geheel Schouwen. Schouwen. Zuster Werkman, Vloedstraat 1 Kerkwerve, tel. 01110-2309 neemt waar voor geheel Schouwen.' DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen'alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. De bux-gemeester stelde vast dal het waterweggebied voor wat be treft de werkgelegenheid geen noodgebied dreigt te worden, maar dat al is. In „Den Haag" bestaat volgens Van der Louw onmogelijk nog hel beeld yan Rotterdam als stad met welvaart, met een wereld haven, met de rokende schoorstenen, niet te stuiten bedrijvigheid, kort om een stad die funktioneert als de motor van de Nedex-landse econo mie. Rotterdam is, aldus Van dei- Louw, niet meer die altijd sterke motor van weleer. De motor pingelt, nog even en hij slaat af,' zo zei hij. UTRECHT, 29-9. De Utrechtse po litie heeft dondei-dagmiddag vijf mannen en een vrouw aangehouden op verdenking van handel in heroïne en diefstal. Bij de arrestatie in een huis aan de Nieuwe Koekoekstx-aat zag de politie zich genoodzaakt de 26-jarige F. P. uit Uti-echt met een gericht schot in het ondex-been buiten gevecht te stellen. De man weigerde, volgens de politie, ondanks hei-haalde sommaties zich over te geven. Bij de politie was het bekend dat in het huis een partij gestolen goederen was en dat een van de verdachten over een automatisch geweer zou beschik ken. ODOORN, 29-9. In hun woonplaats Eerste Exloermond (gem. Odoorn) zijn donderdagavond de 69-jax-ige G. Eggens en de 74-jarige H. F. Heide- kamp bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De auto waarin zij i-eden botste tegen een wegens pech stilstaande vrachtauto. Me vrouw Eggens en mevrouw Heidc- kamp, die ook in de auto zaten, i-aak- ten gewond. UTRECHT, 29-9. „Bij een poging een zich als terrorist ontpoppende klant van een autoveiTxuui-bcdrijf aan te houden, is een worsteling ont slaan tussen deze man en dc Uti-echtso brigadier van politic, A. Kx-anenburg. Tijdens die worsteling heeft de terrorist kans gezien zijn revolver te ti*ekken. Dit alles heeft zich in oen razendsnel tempo afge speeld". Dit heeft burgemeester H. .1. Vonhoff van Utrecht donderdag middag in een verklaring meege deeld aan do Utrechtse gomeento- raad. 's-HEERENBERG. 29-9. Donder- dagmorgen is de 34-jarige mevrouw Th. W. J. Wennokes-Löverink uit 's-Heerenbci-g ovex-loden aan brand wonden. Dc dag tevoren rankte bij het aansteken van een gaskachel haar duster in brand. Zierikzee Voorkerk. „Meer bewegen voor ou- dei-en". 14.00-15.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Vex-gadering ge- meentei-aad. 19.30 uur. Zaterdag 1 oktober Zierikzee Oud papier: 9.00-12.00 uui\ „De Lichtboei". Koffiebar Youth for Chx-ist. 19.30 uui\ Kegelhuis „Geluk", 20.00 uur kogel avond P.J.Z. Bioscoop - Concertzaal. 20.00 uur. Noordwelle Dorpsring 22. Autoshow. 10.00-18.00 uur. Zondag 2 oktober Zierikzee Bioscoop - Concertzaal. 20.00 uur. Maandag 3 oktober Zierikzee Restaurant R.T.M.-station 14.00- 1(5.00 uur en 19.30-21.30 uur voor lichtingsbijeenkomst gezwelszickten Stadhuis, Inspraakavond groen voorziening Poortambacht VI, 19.30 uur. binsdag 4 oktober Zierikzee „De Woelwatex-s", tentoonstelling wei-clddici-endag, 18.00 tot 21.00 uur. Woensdag S oktober Zierikzee Luitje. 18.15 uur aanvang ontspan ningsprogramma voor zieken on verpleegden a b ms Prins Willem Alexander. Dorpshuis, 19.30 uur, afd. Duiveland Plattelandsvi-ouwenbond. Donderdag 6 oktober Zierikzee Chr. Geref. kerk: Cenlx-aal Verband Chr. Geref. Kerk, 20.00 uur. Nieuwerkerk Reis bejaardenbond, vertrek 13.00 Vrijdag 7 oktober Ouvverkerk Hotel Vijveiberg, ledenvergadex-ing S.V.O.W.K., 20.30 uur. Oosterland Cafetaria A. Dorst. Jaarvergadex-ing Distrikt Schouwen-Duiveland. K.N. B.B. 19.30 uux". 1 Zaterdag 8 oktober Zierikzee Euchax-istieviering 100 jaar Corne- liastichting. 14.30 uur. Receptie (tot 21.30 uur) in voormalige kleuter school- (Mosselstraat) 20.00 uur. Dinsdag 11 oktober Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Exkursie. Vertrek: N.H. Kerk 13.30 uur. 20.00 uur, vex-gadering Zeeuwse Vrouwenx-aad. Ver. Gebouw I. M. v. d. Bijlstraat, Bx-ouwse Vrouwenx-aad, causeiüe „Van vlas lot linnen". 20.00 uur. Woensdag 12 oktober Zjerlcizee Herv. Vei*.-gebouw N.C.V.B.-afde ling. Bejaardenmiddag 14.30 uur. Vrijdag 14 oktober Zierikzee R.K. kerk, concei-t Z.O.(rat.)V„ 20.00 uur. Zaterdag 15 oktober Sirjansland Vex-koping Herv. Vrouwenver. 14.00-17.00 en 19.00-22.00 uux-. Woensdag 19 oktober Zierikzee Chi\ Ger. Kerk. Concex-t Meisjes koor Hoogeveen. 20.00 uux-. Dinsdag 1 november Haamstede Beatx-ixschool. Rode Kruis-bloed- plasma-avond. Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Vrijdag 30 september Zierikzee Chi'. Mavoschool 19.30 uur Vex-gade ring Vei-eniging Chr. Schoolonder wijs. Concertzaal 20.00 uur Z.V.U., kome die „Bitter Lemon". Haamstede Irenestx-aat 40 (fa. S. J. Karsten). Amnesty Intei-national. 20.00 uux-. Noordwelle Doi-psi-ing 22. Autoshow. 19.00-22.00 uur. Scharend ij kc „De Putmeet", C.J.V.- ontspannings avond, 19.30 uux-. De Putmeet, C.P.J. ontspannings avond, 20.00 uux-. (OHIO) 225S ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938, (01110) 2416, (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 ONRUST Wat zit er toch een geweldig brok onrust in een méns, want waarom het vluchten en dekking zoeken was geblazen, weet ik niet. maar het was het wel helemaal. Een donkere herfstavond en nou, daar gingen we dan, op de vlucht voor een of ander onheil. Inderdaad met z'n tweeën, samen met een vrouw, die ik nog niet thuis kan brengen. Het was een koud en opwindend avontuur, want omdat in Moskou al de eerste sneeuw is gevallen, sneeuwde hel hier ook en we moesten wel wat die per de grond in, om zo onzichtbaar mogelijk te zijn. IIvt ukéïtye was een voortdurende af- en aanrijden van auto's, die volle lichten iedere keer net als by een vuurtoren) over de donkere, maar met sneeuwproppen bezaaide. aarde zwaaiden. Het was duidelijk, ive moesten daar weg. Veel te ge vaarlijk en zii - wel mooi laf van de partner - ging op onderzoek uit. Na een poosje kivam ze terug. „Het kan niet", zei ze, „het hele terrein is af gezet met prikkeldraad". „We klimmen er wel overheen", zei ik weinig dapper, maar zij weer: „onmogelijk, het is veel te hoog opgetrokken." Weer was ze verdivenon, zo goed mogelijk schuifelend over de wereld en de lichten van de auto's vermij dend. Ze bleef heel lang iveg, maar eindelijk kwam zc dichterbij gekro pen „Er zit toch een gat in het prik keldraad. Als ik mc uitkleed, kan ik er doorheen komen." Zover is het misschienniet gekomen, want dc wekker was 's avonds solide gereed gezet en dat alarm was voldoende om het vreemde gebeuren abrupt af te breken. Dromen zijn „dus" bedrog; heel vaak althans, maar veel wat van dag tot dag ge-absorbeerd wordt, speelt getranformcord een rol. Vroeger wensten de mensen elkaar: „een droomloze slaap" en dat was bijzon der hartelijk bedoeld, want feitelijk duurt het toch ccn halve ochtend om zo'n nachtmerric-achtigc droomspin- sel kwijt te raken. Het is misschien wel dom, zo'n droom tc vertellen, maar - zo is dat ook - als je het hebt opgeschreven, ben je hem echt kwijt. En dat mag toch wel voor een keer? SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2