Cola of Drink wico 1.29 N.V. Streekvervoer Z.-W.-Nederland „pousseert" nieuw embleem Verhelderende inspraakavond Nota Landelijke Gebieden pjjdeMelkn^ *1 danckaert Minister Westerterp pleit voor voorlopig rijbewijs Terlouw blijft mikken op twee zetels Razzia's in Luik Vanillevla Me liter DE ZIERIKZEESCHE COURANT Fusie in vervoerswereld itikke °°P9 Stichting Zeeland goed nieuws voor zierikzee Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 september 1977 134ste jaargang Nr. 22175 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (0tl10) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Ruil tuingrond voor garages Nieuiverkerk ZIERIKZEE, 28-9. Woensdag werd op het R.T.M.- station, gelegen aan de Zoete graelit, door de heer J. Deist, direkteur van de R.T.M., het nieuwe vignet ont huld dat de streekvervoersbedrijven in Zeeland na de fusie zullen gaan voeren. Sinds 1 januari 1977 is de fusie tussen de Rotterdamsche Traimvegmaat- schappij, het Streekvervoer Walcheren, de Zeeuws Vlaamse Tramwegmaat- schappy en Stoomtram Breskens-Maldegem op administratief gebied reeds een feit. Ten aanzien van de direktie en de staf is dit samengaan reeds per 1 juli 1977 verder doorgevoerd. De fusie zal officieel een feit worden, wanneer de statuten goedgekeurd worden. De hoop wordt dan ook uit gesproken dat dit in de loop van de maanden oktober of november dit jaar zal geschieden. De betrokken literfles 1751 maatschappijen zullen dan als afzon derlijke ondernemingen verdwijnen en alle tesamen onder de naam n.v. Streekvervoer Zuid West Nederland gaan funktioneren. Bij deze fusie is niet de Automaatschappij Zeeland opgenomen. De aanzet van de fusie is een besparing van overheidskos ten, die in de loop van de jaren tot plm. 5°/o kunnen oplopen Het personeel heeft bü een groter bedrijf ook een betere rechtspositie. Ook is het voordeliger voor een maatschappij zich op één punt te concentreren. De heer J. Deïst, sinds 1 juli 1977 direkteur van de R.T.M., wordt van de n.v. Streekvervoer Zuid West Nederland als direkteur aangesteld. Bij de nieuw ontstane maatschappij zullen geeri éxtra arbeidsplaatsen verloren gaan, maar geheel door na tuurlijke afvloeiing zal het even tueel inkorten van de arbeidsplaat sen geschieden. Vestjging te Zierikzee van de door fusie ontstane nieuwe maatschappij, zal voor deze gemeente enkel nieu we arbeidsplaatsen opleveren. Personeelsbestand Op technisch gebied zullen niet veel verandering plaatsvinden, daar ieder bedrijf zijn garages en werk plaatsen behoudt. Als de fusie offi cieel een feit geworden is heeft het Streekvervoer Zuid West Nederland in totaal 475 personeelsleden in dienst. Het aantal autobussen be draagt 132. Er wordt jaarlijks 14 miljoen kilometer verreden en 12 miljoen passagiers worden jaarlijks vervoerd. Voor de nieuw ontstane maat- sohappij is een vignet ontworpen door grafisch ontwerper Rogier v. d. Berg uit 's-Hertogenbosch. Dit ontwerp stond onder supervisie van de afdeling reklame-design van de Nederlandse Spoorwegen. De ZWN heeft in het ontwerp naar eigen in zicht enkele wijzigingen aange bracht. Het beeldmerk heeft in te genstelling tot vroeger geen aan de natuur ontleende voorstellingen, maar een geografische. De rechter zijkant van de autobus Is voorzien van strakke witte letters ZWN en daarnaast is in zwarte streepuitvoering, de voorstelling van de gehele provincie Zeeland aange bracht. Ook de achterkant van de bus is hiervan voorzien. (Vervolg pag. 4) DEN HAAG, 29-9. Op de C.B.R.- dag ter gelegenheid van het vijftig jarig jubileum van het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen in Den Haag, heeft minister Westerterp van yerkeer en waterstaat heden-donder dag gepleit voor de instelling van een voorlopig rijbewijs. DEN HAAG. Fraktievoorzitter Terlouw van D'66 is van plan in het gesprek met de informateurs en de fractievoorzitters van Partij van de Arbeid en C.D.A., aan te dringen op twee zetels voor D'66 in het nieuwe kabinet. Zeven zetels voor de Partij van de Arbeid, zeven voor het C.D.A. en twee voor D'66 is de beste formule vindt Terlouw. LUIK, 28-9. Verboden wapens, vlaggen en Nazi-emblemen, alsmede oude SS-uniformen, zijn door de Belgische politie in beslag genomen na huiszoekingen in neo-Nazistische en Rexitische kringen, op last van de Luikse rechter van instructie. De razzia's zijn verricht na de be grafenis van een aanhanger van het Rexisme. Bij deze plechtigheid wa ren talrijke mensen aanwezig, die een hakenkruis droegen en de Nazi- groet brachten. „Dit biedt de mogelijkheid meer ervaring op te doen voordat men voor het definitieve rijbewijs aan de tand wordt gevoeld", zo zei hij. De bewindsman liet nog meer wen sen horen. „Ik zou gaarne 2ien dat een meer doelmatige toepassing van het theoretisch examen ertoe kan leiden dat dit examen door de kandi daten voor het rijbewijs niet meer individueel, maar kollektief kan worden afgenomen los van het prak tisch examen. Dat zou een bijdrage kunnen leveren om de wachttijden voor het praktisch examen te bekor ten", verklaarde de bewindsman, die er ook voorstander van is dat het theoretisch gedeelte wordt afgelegd voordat aan de praktische rijlessen wordt begonnen. ZIERIKZEE, 27-9. Door liet Provinciaal Opbouwor- gaan Stichting Zeeland werd dinsdagavond jl. in het „Huis van Nassau" een tweede inspraakavond georga niseerd betreffende de Nota Landelijke Gebieden. Deze nota kan worden gezien als een „follow-up" van de Verstedeljjkings- nota en de Oriënteringsnpta. Vooral tijdens de gespreksronden betreffende de Verstedelijkingsnota werd reeds aangedrongen op de verschijning van de Nota Landelijke Gebieden. De opkomst tijdens deze tweede inspraakavond was groot te noemen; op de eerste avond op 30 augustus jl. waren slechts 8 deelnemers aan wezig. De reakties en konklusies van de ze bijeenkomsten worden gestuurd naar de Raad van Advies voor Ruimtelijke Ordening. Deze bundelt alle inspraakgegevens en verwerkt o.a. deze gegevens in haar advies aan de minister. Deze neemt dan een beslissing en bespreekt deze beslis sing met de Tweede Kamer, die ook inzage krijgt in de inspraakgegevens. Bü de Oriënteringsnota en de Verstedelijkingsnota zijn mede naar aanleiding van de inspraakgegevens veranderingen aangebracht. De heer A. J. H. Mutsaers trad dinsdagavond op als gespreksleider. Ruime aandacht werd aanvankelijk besteed aan het struktuurschema, zoals opgenomen in de Nota Lande lijke Gebieden. Advertentie koffiewinkel vcTsche koffie van den ambachtelyken brander visstraat14 Vijf soorten gebieden In dit schema wordt ons land door de regering in vijf soorten gebieden onderscheiden (zonering) a. Gebieden met als hoofdfunktie landbouw. b. Gebieden met afwisselend land bouw en andere funkties in grotere ruimtelijke eenheden. c. Gebieden met afwisselend land bouw, natuur en andere funkties in kleinere ruimtelijke eenheden. d. Gebieden met als hoofdfunktie natuur. e. Gebieden binnen de stedelijke invloedssfeer. De aanwezigen konden zich wel verenigen met het idee van zone ring, maar achtten enkele wijzigin gen van de indeling van Schouwcn- Duiveland wel noodzakelijk. De regio wordt uitsluitend kat. A (hoofdfunktie landbouw) toegedacht en slechts de kop van Schouwen krijgt op de schets als hoofdfunktie natuur. Men stelde zich achter hel advies van de P.P.D. dal ook de kleine natuurgebieden in de schets genoemd moeten worden. Verder zou men graag zien dat do rekreatie als aparte funktie in het schema wordt opgenomen, zodat een minder vertekend beeld ontstaat. Open ruimten Dc heer Mutsaers gaf vervolgens een toelichting op de open ruimten met een restriktief beleid, die nau welijks meer mogen groeien en de open ruimten zonder restriktief be leid, waar tot 1985 nog enige groei mogelijk is. Het. verloop van deze gfoei wordt overgelaten aan de la gere overheid echter met die beper king dat de maximale aanwas de 25 procent van de bestaande bevolking niet mag overschrijden. Voor Schouwen-Duiveland zou dit betekenen dat de bevolking tot 1985 zou mogen toenemen van 25.000 tot ruim 30.000 inwoners. Uit de vergadering kwam verder een voorstel om bepaalde delen van de Grevelingen als natuurgebied in te tekenen. Kleine kernen Na de behandeling van het struk tuurschema werd aandacht besteed aan het probleem van de kleine ker nen. Naar aanleiding van de woon gemeenschap in de kleine kernen werd de volgende diskussievraag gesteld: „Biedt het beleid voldoen de kansen voor de nieuwbouw van woningen in uw kern?" Door deze vraag kwam naar voren dat de kleine kernen in deze regio er in het verleden zeer slecht vanaf ge komen zijn. Een probleem dat hier bij speelt is het feit dat de bouw prijs de door de minister vastge stelde richtprijs overschrijdt. Men was van mening dat er wo ningen beschikbaar moeten zjj n voor mensen met een sociale bin ding met dc regio; de economische binding achtte men hier van min der belang. Men vond dat er van sociale bin ding sprake was als iemand op 65- jarige leeftijd terugkeert naar zijn geboortestreek, de hij uit het oog punt van werkgelegenheid op jeug dige leeftijd heeft moeten verlaten. Uiteraard komt hierbij het probleem van de vergrijzing om dc hoek kij ken. Derhalve achtte men het nood zakelijk dat ook gebouwd moet wor den voor jonge gezinnen. In verband met de kwaliteit van de woonomgeving werden als be langrijkste voorzieningen aange merkt; scholen, kerken en gemeen schapsruimten. Een bestand van kleine winkels werd door de aan wezigen - in tegenstelling tot eerder verschenen enqucte-uitslagen - van ondergeschikt belang geacht. (Vervolg pag. 4) Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meube en MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 Advertentie GelJig t/m zaterJag I oltober Na de onthulling van direkteur J. Deïst kwam het vignet van de N.V. Streekvervoer Zuid West Neder land aangebracht op één der bussen, te voorschijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zelfverloochening maar zij mag geen tiging worden. s schoon, :'elfvetrde- Verwachting tot vrijdagavond: Veel wind Veel bewolking met morgen plaatse lijk regen; vrij krachtige tot harde wind uit zuidwest tot west; mini mumtemperaturen rond 12 graden, maxima morgen ongeveer 17 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperatuur: omstreeks 12 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 30 sept. Zon op 6.39, onder 18.20 Maan op 19.40, onder 9.51 Laatste kwartier: 5 okt. (10.21) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 30 sept. 5.02 17.09 10.19 22.51 Springtij: 29 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een stevige westelijke oceaanstroming is op gang gekomen. Deze stroming staat over de Atlan tische Oceaan en de Britse eilanden en is naar West-Europa gericht. Hij voert lage drukgebieden snel oost waarts. De druk boven Zuid-Europa blijft hoog, met als gevolg veel op klaringen en aangename temperatu ren van 20 graden of meer. Doordat in de westelijke stroming warme oceaanlucht naar het vasteland en Europa wordt getransporteerd vriest het 's nachts nergens, ook niet in Noord-Europa. Ons land blijft in het overgangsgebied van de hoge druk in het zuiden en de lage druk in het noorden. Er zal vrij veel bewolking zijn, maar regen van betekenis wordt daaruit niet verwacht. De temperaturen zullen aan de vrij hoge kant zijn, maar door de aanwakke rende wind zal men over het alge meen toch niet de indruk hebben, dat het zacht weer is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1