wico Komt het tot de oprichting van Werkgroep Amnesty International? Prijsuitreiking en verloting van „Nut en Uitspanning" frontlijnstaten Ondergronds leger in Mozambique? Demonstratie in Den Haag: „Voorrang voor onderwijs" Einde van zomertijd DE ZIERIKZEESCHE COURANT Initiatief te Haamstede Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen Gebeuren werd mini-feestje Zesling maakt het goed GELD NODIG I ZIERIKZEESCHE» NIEUWSBODE! Mauiiriu^ 26 geptember 1977 134stc jaaijl VAH ZÊ-Ê-^ WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Gebeurtenis rond „zivem-vierdaagser eerdere berichten is dit niet in de Gereformeerde kerk maar bü de fam. S. J. Karstens, Irenestraat 10. Ieder die mee wil ^oen wordt hierbij dringend uitgenodigd. Voor tijd: zie agenda. 1IAA3ISTEDE, 24-9. Op initiutief van de Hervormd- Gereformeerde werkgroep voor de vrede iverd vrijdag- Rllflllfiii' Pil flp avond 23 september in de Gereformeerde kerk ceil informatie-avond gebonden over liet werk van Am nesty International. In zijn openingswoord merkte de heer P. v. Dalsen op dat de werkgroep voor de vrede graag zou zien dat er een zelfstandige wergrocp voor Am nesty International zou ontstaan, zonder direktc binding met de kerken of de vredcswerkgrocp. Om de aanwezigen te laten zien waaruit de aktiviteiten van een werkgroep bestaan werd een klank beeld vertoond, samengesteld door de werkgroep Zevenaar. De beelden werden aangevuld en toegelicht door Mary Kan uit Goes, regionaal kontaktpersoon van Amnesty Inter national. Tot de aktiviteiten waar mee een werkgroep bezig kan zijn behoren o.a. de mensen informatie verschaffen, b.v. aan verenigingen of op de scholen, via een kraampje op de markt of kermis; schrijven voor gevangenen; meedoen aan de landelijke akties. Filippijuen-aktie De landelijke aktie die momen teel loopt is de Filippijnen aktie. Deze wordt gehouden omdat daar 5 jaar geleden de staat van beleg werd afgekondigd en president Marcos daarmee alleenheerser werd Zonder vorm van proces werden ve le mensen gevangen genomen en ge marteld. Er is grote rechtsonzeker heid. In het verleden is gebleken dat dergelijke akties echt wel zin heb ben en tot verbeteringen leiden. Verder wordt op het ogenblik een internationale handtekeningen ak tie gehouden ter gelegenheid van het feit dat 30 jaar geleden de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens werd aanvaard. In vele landen worden deze rech ten met voeten getreden. Om daar tegen te protesteren worden aan het eind van het jaar de handtekenin gen aangeboden aan de Verenigde Naties. Na de pauze was er gele genheid tot vragen stellen. Werkgroep Wilt U goedkoper uit -ijn. Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meube en MAANDAG GESLOTEN Burg Boumanstr H Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 De meeste vragen gingen over het funktioneren van een plaatselijke werkgroep. Zo'n groep moet uit on geveer 10 personen bestaan, die de taken onderling verdelen. Een groep komt bij voorkeur eens per maand bijeen en bepaalt zelf hoe en wat" er gedaan wordt. In Zeeland zijn op het ogenblik 5 werkgroepen en '2 adoptiegroepen. Op Schouwen-Dui- veland is er nog helemaal niets. Maar waarschijnlijk komt daar nu verandering in. Vrgdag 30 september wil men ko men tot de definitieve oprichting van een werkgroep voor Amnesty International. In tegenstelling tot MAPUTO, 24-9. De leiders van de zwarte Afrikaanse frontlijnstaten beschouwen de jongste Brits-Ameri kaanse voorstellen ter beëindiging van de crisis rond Rhodesië als „een basis voor verdere onderhandelin gen". De Tanzaniaanse president Ju lius Nyerere vindt dat de voorstellen echter „veel negatieve aspecten be vatten". Nyerere maakte vrijdag het standpunt van de frontlijnstaten be kend na een bijeenkomst in de Mo- zambikaanse hoofdstad Maputo. SALISBURY, 24-9. In Mozambique oefent een ..geheim gueri! la-leger" om in Rhodesie te kunnen i,,grijpen als een burgeroorlog zou uitbreken wanneer het land onafhankelijk is en door een zwart meerderheidsbewind woPdt geregeerd. Dit heeft de Rho- desische nationalistische leider do minee Ndabaningi Sithole zaterdag in SaLisbury verklaard. Volgens Si thole „behoort het leger tot Josia'h Tongogara", een van de aanvoerders van de guerillastrijd tegen het blan ke Rhodesische regime. Tongogara is bevelhebber van het volksleger van Zimbabwe (Zipa), de strijdmacht van Joshua Nkomo en Robert Mugabe die zich in de politieke organisatie „Het Patriottische Front"- hebben verenigd. DEN HAAG, 24-9. Niet alle demonstranten voor „Voorrang voor onder wijs" hadden zaterdag een zitplaats in de grootste zaal van het Nederland Congresgebouw in Den Haag voor er maar één spreker aan zijn redevoe ring was begonnen. Een tiental leden van diverse tweede-kamerfrakties zat er rond minister van Kemcnade van onderwijs en wetenschappen, die ver gezeld was van drie direkteuren-gencraal van zijn departement. De manifestatie van de FN V-on derwijsbonden. begon in een Prins Willem Alexander-zaa>l die was op getuigd met tal van spandoeken. Daarmee werden wensen geuit als onder meer: „Verwijder atoomge- weld, voor onderwijs meer geld". „Kleinere klassen nu", „Meer geld voor exploitatie", „Neg meer wa pens 19 niel wijs, geef voorrang aan het onderwijs", „Georganiseerd overleg is georganiseerd aanhoren", „Intrekken aangekondigde bezuini gingen". Jan van den Bosch, voorzitter van de Algemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP), riep nog eens op niet mee te huilen met de conservatieve wolven in het onder- wijsbos. Het verwezenlijken van een ZONNEMAIRE. Zo ging dal tijdens de verloting voor „N. en U" te Zon- nemaire. Hoofdprijs xvas een vier daagse reis naar Londen, die er na tuurlijk ook „uit" kwam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZONNEMAIRE, 24-9. Zaterdagavond werden in het verenigingsgebouw aan de I. M. v. d. Bijlstraat de prgzen uitgereikt van de verloting van Nut en Uitspanning, gekoppeld aan de fancy-fair en rommelmarkt in de afge lopen zomer. Dit evenement trok een volle zaal belangstellenden, maar het lot wil de dat de eerste prijswinnaars blijk baar niet op geluk hadden gere kend. Geen punt voor de organisa toren van die avond. Een telefoon tje naar de familie J. J. Klaasse in Dreischor was voldoende om deze winnaars van het .weekend Londen' de feestelijkheden te laten bijwo nen. De tweede prijs, en dat was een gelukkig toeval, viel bij de fa milie P. de Munnik, inwoners van Zonnemaire. Hun viel een grill bakoven ten deel. Dankbaarheid Gelukkig toeval- omdat Nul en Uitspanning ook heel gelukkig is met een bevolking als die van Zon nemaire achter zich. De dankbaar heid van de Harmonievereniging over dit feit werd vertolkt bij mon de van de heer A. I,. de Bie, die ook dank bracht voor alle hulp bij de manifestaties voor de Inzameling ten bate van „de muziek". De heer De Bic lootte de prijzen in drie gedeelten uit. waardoor do Boerenkapel „De Gruttepikkers" geformeerd uit muzikanten van Nut en Uitspanning, de gelegenheid kreeg de sfeer met pittige muziek te verhogen. Do kapel bleek tevens in staat tot een prima dansmuzlekje. zodat het verenigingsgebouw die avond te vens tol halzaal diende, tot genoe gen van tic vele aanwezigen. beter en vernieuwd onderwijs is het uiteindelijke doel van de manifes tatie van de FNV-ondei~wijsbonden, meende de spreker. PARIJS'DEN HAAG. 25-9. Vijf E.E.G.-landen hebben in de nacht van zaterdag op zondag de zomertijd beëindigd en de klokken een uur te ruggezet. Naast Nedei-land waren dat België, Luxemburg, Frankrijk en Italië. De Franse spoorwegen bezorg den de nachttreinen opzettelijk een uur vertraging om de dienstregeling niel in de war te brengen. Groot-Brittannië en Ierland keren pas op 23 oktober terug naav winter tijd, West-Duitsland en Denemarken hebben niet aan de zomertijd meege daan. Andere Europese landen die zaterdagnacht de klok terugzetten, waren Spanje en Griekenland. LEIDEN. 25-9. De zesling die vo rige week zondag geboren werd in iets meer voeding De artsen van het Leiden, krijgtde komende dagen Academisch ziekenhuis zijn tevre den over het verloop van de eerste levens wedt van de vier meisjes en twee jongens van het echtpaar Nijs- sen uit Heemskerk. Volgens een woordvoerder van het Academisch ziekenhuis is het opval lend dat de twee jongens (Ivo en Dennis) nog steeds onregelmatig ademhalen, maar dat is geen redep voor ernstige ongerustheid, zegt hij. Advertentie 's Morgens geheld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Fiiiancieringsk;iiiloor 31. Geense BRUIN1SSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1(519 ZIERIKZEE. Opname genomen van de Monstertoren af, richting Kaas- kenswater. De situatie in dit gebied gaat door uitvoering van het Plan Kaaskenswater" (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's j f Een lankmoedig mens over- i treft een held. j f Salomo a Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk mist In de nacht en ochtend plaatselijk mist, weinig wind en minima om streeks 8 graden; overigens droog weer met enkele opklaringen; zwak ke tot matige zuidelijke wind; maxi mumtemperaturen van 17 tot 21 gra den. Voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 12. Min.-temperatuur: omstreeks 12 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor dc temperaturen geldt voor dinsdag een marge van 2 gra den en voor woensdag een marge'' van 3 graden rond dc opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 27 sept Zon op 6.34, onder 18.27 Maan op 18.20, onder 6.29 Volle maan: 27 sept. (9.17) HOOG- EN LAAG WATER Hoogwater Laagwater 27 sept. 3.18 15.25 8.37 21.03 Springtij: 29 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een krachtig hoge- drukgebied, waarvan hel centrum maandag boven Finland en Noord- Rusland lag en een uitgestrekt gebied van lage baromctcrSTanden lussen dc zuidpunt van Groenland en Ierland, staat een zuidelijke stroming. Ons land bevindt zich in deze stro ming. die vochtige lucht aanvoert, vooral in dc nacht cn ochtend kan hierin mist on lage bewolking ont slaan. Het ziet er naar uit dat het hogedrukgobied nog in betekenis zal toenemen, waardoor dinsdag deze zuidelijke stroming gehandhaafd blijft. Frontale regenzones behorende bij de oceaandepressies kunnen door de aanwezigheid van het hogedrukgo bied vooreerst onze omgeving niet bereiken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1