Frans gezelschap (Bretagne) kwam licht opsteken te Bruinisse Loongrens ziekenfonds d e u r I o o 4 STREEKNIEUWS Om visserij en rekreatie intermeubel woonmagazine Olieveld J onder Windsor j t LONDEN, 21-9. Het is niet t ft onmogelijk dal koningin Eli- i zabeth van Engeland binnen- J l kort olièmiljonair zal zijn. J A Vnl,rtonc rif? Am.orilrnanse Volgens de Amerikaanse geoloog Allen P. Bennison uit Tidsa in Oklahoma bevindt zich ondgr het landgoed Wind sor op 5Ó0 meter diepte een grote olielaag. Hoewel het waarschijnlijk de moeite waard zal zijn dit veld in ex ploitatie te nemen, verwacht Bennison niet, dat de vorstin direkt opdracht zal geven tot het verrichten van boringen. De Amerikaanse geoloog heeft al verscheidene olievel den ontdekt. JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse oproerpolitie heeft het vuur geopend op studenten in de zwarte voorstad Soweto. Hierbij werd een zwarte 15-jarige jongen dodelijk ge troffen. Verscheidene andere jonge ren liepen verwondingen op. LONDEN. Grote internationale verzekeringsmaatschappijen maken gebruik van de diensten van een particuliere Britse beveiligingsraaat- schappij om met ontvoerders te on derhandelen over de losprijs, zo wordtvan welingelichte 'zijde in Londen vernomen. BEIROET-TEL AVIV. Woensdag zijn er opnieuw Israëlische man schappen en pantservoertuigen de grens overgestoken naar. Libanon om artilileriesteun te geven aan de christelijke strijdkrachten die de Pa lestijnse guerrillastrijders uit Zuid- Liibanön willen verdrijven. PARIJS. De Franse minister van buitenlandse zaken Louis de Guirin- gaud heeft PLO-leider Farouk Kad- doumi verzekerd dat Frankrijk blijft streven naar het verlenen van een „thuisland"' aan de Palestijnen. LISSABON. Een forensentrein is in de Portugese 'hoofdstad Lissabon gebotst op een andere passagiers- trein. Hierbij zijn ongeveer 30'men sen gewond geraakt. De meesten van hen zijn slechts licht gewond. De oorzaak van de botsing was een ver keerde wissel. LONDEN. Voor het Frans-Britse supersonische vliegtuig Concorde lijkt het laatste uur te hebben ge slagen. Het ziet ernaar uit dat de produktie halverwege 1978 zal wor den gestaakt. DINGOLFING. Franz Wettstein, de dikste man van West-Duitsïand, is woensdag aan een hartaanval overleden. Wettstein, die de wijzer van de weegschaal liet stilstaan op 311 kilo's, was pas 20 jaar oud. Hij trad vaak op als attractie op Beierse bierfeesten. WASHINGTON. De Sowjetrus- sische minister van buitenlandse za ken, Andrei Gromyko, is; in Washing ton aangekomen voor besprekingen met zijn Amerikaanse collega Cyrus Vance over een nieuw akkoord in zake beperking van de strategische bewapening. BRUSSEL. Europees commissaris ir. Henk Vredcling laat z\jn diensten in Brussel momenteel grondig on derzoeken of werktijdverkorting een bydragc kan leveren aan het oplos sen van liet werkloosheidsprobleem. WASHINGTON. De Verenigde Staten zullen het in 1972 totstand gekomen akkoord over beperking van de strategische bewapening (SALT) op 3 oktober laten aflopen, maar zullen zich aan de voorwaar den van het akkoord blijven houden zolang de onderhandelingen met dc Sovjet-Unie over een nieuw akkoord voortduren. BEIROET. President Sarkis van Libanon hooft donderdagavond ver klaard dat er een Libanees inter ven tieleger op do been is gebracht om dc veiligheid in hel zuiden van het land <o handhaven. „Dc ruimste kontakten zijn gelegd", zei hij, om deze onderneming te doen slagen. Wij voelen ons enigszins vereerd dat in uw studiereis door Nederland, waarbij uw interesse speciaal is toe gespitst op de Nederlandse schelp dierenteelt, ook Bruinisse is opgeno men", aldus burgemeester Hekman in zijn welkomstwoord. De wens van het gezelschap aan de gemeente Brui nisse een bezoek te brengen vloeit voort uit het verlangen een bezoek te brengen aan een stx-eek of dorp waar naast visserij in de afgelopen jaren een toeristische ontwikkeling op gang is gekomen. „In dat opzicht had u geen betere keus kunnen ma- ken", aldus de burgemeester, „want in de gemeente Bruinisse is inder daad een grootschalige rekreatieve ontwikkeling gaande. Hij ging vele jaren terug in de geschiedenis van Bruinisse om het gezelschap enig inzicht te geven hoe Bruinisse zich ontwikkeld heeft en vertelde het gezelschap verder hoe de rekreatie is begonnen. Voordat het gezelschap Bruinisse verliet maakte het nog een rondgang door het Wilma-gebied. In restau rant „Alberts Corner" werd de war me maaltijd gebruikt waarna het gezelschap doorreisde naar Rotter dam voor een bezoek aan de haven. Het gezelschap had ook al een be zoek gebracht aan de mosselconser- venfabriek in Arnemuiden, en aan Philippine en hadden een rondvaart gemaakt met een boot van Direktie Visserijen vanuit de haven in Yerse- ke. Voordat de Fransen weer terug- keren staat er ook nog een bezoek aan het proefstation voor de schelp dierencultuur te Texel op het pro gramma en de garnalenafslag te Den Oever. Zondag vertrekt hel gezel schap weer naar Frankrijk. Een me dewerker van de volkshogeschool, ir. D. Eveleens begeleidde het gezel- Grevelingeii Dat dit een gevolg is geweest van de afsluiting van de Grevelingen waardoor een deel van de mosselvis sers hun grond kwijt waren en elf overschakelden op de palingvisserij. Het terrein van 160 ha dat werd aangewezen voor rekreatieve ont wikkeling kon door de gemeente Bruinisse niet worden gerealiseerd wegens het ontbreken van de finan ciële middelen. De gemeente zag geen andere op lossing dan een projektontwikke- laar en de keus viel toen op Wilma. De gemeente ontving hiervoor belangrijke financiële middelen en kwam hiermee uit de financiële zor gen waardoor zij in staat kwam om op allerlei terreinen in de gemeente ten behoeve van de gehele Bruse ge meenschap belangrijke verbetei'in- gen aan te brengen en voorzieningen te treffen. „De gehele Bruse gemeen schap profiteert van deze rekreatie ve ontwikkeling". Aandacht Groen- voorzieners straks AMSTERDAM, 21-9. Groen- aannemers en landschapsar chitecten in ons land houden rekening met uitbreiding van hun werkzaamheden in de ko mende jaren. De aard van hun werk zal veranderen: de na druk komt meer te liggen op het beheer en vernieuwing van bestaande landschappen. Dit bleek woensdagmiddag bij de opening van het achtste Elca Congres in de Sonesta-koepel te Amsterdam. Elca is de Europese Organisatie van Gr oenvoor zienend e Bedrijven. Dertien landen zijn bij de or ganisatie aangesloten. schap en als tolk trad een zuster van de heer Eveleens op. Vorig jaar kwam ook een Frans gezelschap in Bruinisse met hetzelfde doel. AMSTELVEEN, 22-9. De vertegen woordigers van de werkgevers in de ziekenfondsraad hebben donderdag hun bezwaren ingeslikt tegen een „reële" verhoging van de loongrens voor de verplichte ziekenfondsver zekering. In de commissie die het advies over de verhoging van de loongrens (het inkomen waarboven werkne mers niet meer in de verplichte zie kenfondsverzekering vallen) heeft voorbereid wilden zij zich baseren op de door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde indexcij fers van de lonen per 31 juli. De loongrens gaat doorgaans omhoog met hetzelfde percentage als het in dexcijfer. Dit jaar heeft het C.P.B. echter laten weten dat de lonen waarschijnlijk meer zijn gestegen dan het indexcijfer van juli aan geeft, aangezien veel c.a.o.'s in 1977 later dan normaal zijn afgesloten. De werkgevers wilden de loon grens - nu f 33.650,volgend jaar aanvankelijk op f 35.800,brengen. Ze legden dondex-dag echter neer bij het meerderheidsadvies, de grens op te trekken tot f 36.850,In dat ge val zal het aantal verplicht verze kerden ongeveer gelijk blijven. Goudlaag ia Peru LIMA, 22-9. De president van dc Staatsmijnmaatschappij van Peru, Luis Briceno, heeft woensdag het bestaan bekendgemaakt van een goudlaag waarvan de voorraad wordt geschat op 10 miljard ton en de waarde op 900 miljoen dollar. Volgens Briceno zal het ontginnen van de laag hij San Antonio de Poto in het zuidoosten van Peru, geen sociale infrastruktnur vereisen, maar wel buitenlandse kapitaalsin vesteringen. UTRECHT. De industriebond N. K.V. is bang dat het Amerikaanse Concern Sperry Univac zijn onder neming Sperry Rand Holland N.V. in Den Bosch kwijt wil. Bij het be drijf, waar 700 mensen werken, wer den jaarlijks 40.000 schrijfmachines gemaakt. Voor 40 jaar ADVERTENTIE. Naast vele vruch ten verkopen wij ook Westlandse vruchtenwijn. Rode en witte 65 cent per fles. KERKWERVE. In de volle zaal van café van den Bout had gister avond de bespreking plaats voor de a.s. feestelijkheden bij de installatie van de nieuw benoemde Burgemees ter. OUWERKERK. De herstelwerk zaamheden van de Ned. Herv. kerk alher zijn Maandag aangevangen. Het steigerwerk is thans gereed. De stelling die opgericht is heeft een hoogte van 18 m. ZIERIKZEE. De heer A. v. D. schrijft ons dat hij evenals voorheen hier weer danscursussen komt geven voor de jeugd en speciale clublessen voor volwassenen. DUIVEND1JKE. Verleden week is aangifte gedaan van mond- en klauwzeer onder vee, lopende in een weide onder deze gemeente. OOSTERLAND. Door het bestuur der Groene Kruis vereeniging is in de laatste vergadering besloten een nieuwe ligtent aan te schaffen. ZONNEMAIRE. Het Waterschap Nieuw Bommenede heeft besloten tot het bouwen van een vijzelgemaal met een capaciteit van 30 ms per minuut. ELLEMEET. Woensdagmiddag was men hier verstoken van water, doordal in de Kuierdamsche weg een waterleidingbuis het begeven had. ADVERTENTIE. Vette of Komijne kaas 4 cent per ons. NIEUWERKERK Najaarsreisje Bejaardenbond Het najaarsreisje van de afdeling Bejaardenbond wordt gehouden op donderdag 6 oktober a.s. en voert naar de Zeeuwse hoofdstad, waar de Abdij-gebouwen wox'den bezichtigd. De stedelijke voox-lichtingsfilm van Middelburg zal worden vertoond, waarna een x-ondleiding volgt, onder deskundige leiding. De theepauze wordt gehouden in één van de aan de Markt staande hotels. Na (afhan kelijk van de tijd) mogelijke bezich tiging van de winkelpromenade, voert de tocht langs de Stelleplas, langs bixxnenwegen naar Kupelle, waar een Zeeuwse koffietafel wordt gebruikt. Aanmelden voor de reis dient te geschieden bij één der be- stuux'ders vóór 1 oktober a.s. BRUINISSE Zeskampploeg naar Vorselaar De Zeskampploeg van Bruinisse gaat aanstaande zaterdag 24 sep- tembertember naar Vorselaar voor het spelen van de laatste wedstrijd in de zeskampkompetitie 1976-1977. Naast de leden van de zeskamp ploeg gaan deze laatste wedstrijd ook zestien supporters en elf ver tegenwoordigers van het gemeente bestuur mee. Het gezelschap in to taal vijftig personen vertrekt zater dagmorgen zeven uur vanaf het „Durps'uus" met een bus van fiima Van Oeveren uit Zierikzee. In het sportpaleis te Herenthals zullen de wedstrijden worden gespeeld die om 14.00 uur beginnen. Het Bruse ge zelschap verwacht 's avonds elf uur weer terug te zijn in de gemeente. Circus „Piste" Op het terrein achter restaurant ,.Bru" langs de Deltastraat heeft circus „Piste" zijn tent opgeslagen en zal daar vrijdagmiddag 23 sep tember en zaterdag 24 september een voorstelling geven. Naast clown Floppie en acrobaten zijn er ver schillende dieren die tijdens de voorstelling zullen optreden onder- an'dere apen, geiten, bokken, honden, een klein paardje e.a. De voorstel lingen vangen aan vrijdagmiddag om 16.15 uur en zaterdag 15.15 uur. Flitsen uit het buitenland NEW YORK. Vice-premier Nguyen Duj Trinh van Vietnam heeft naar aanleiding van de toelating van zijn land tot de Verenigde Naties gezegd dat Vietnam „een grote historische overwinning" had behaald. In een gdbaar van verzoening bracht hij de .vriendelijke gx'oeten" aan het Ame rikaanse volk over. BANGKOK. Thailandse regerings- troepen hebben in het noordoosten van Thailand een groot bolwerk van communistische guerrillastrijders verovex'd, zo heeft een legerwoord- voerder in Bangkok dondeixlag be kendgemaakt. WASHINGTON. De Amerikaanse autoriteiten voor levens- en genees middelen hebben de invoering van plastic flessen voor limonade-dran ken verboden. Onderzoek bij dieren heeft uitgewezen dat het kunststof- materieel nadelige gevolgen heeft voor de gezondheid. ISTANBOEL. Turkije gaat een tweede brug over de Bosporus bou wen om de brug die vier jaar gele den gereed kwam, te ontlasten. Dat heeft de Turkse minister voor pu blieke werken, Selshattin Ki'lie, be kendgemaakt. Duiven voor Het dorp I GENEMU1DEN, 22-9. De f duivenkampioenen Piet en f Riend Breman uit Genemui- f den hebben besloten een f steentje bij te dragen aan de i rëkrèatietuin van de stichting t „Het dorp" bij Arnhem. De f broers hebben hun elf kam- f pioensduiven flink laten paren J en de ongeveer 35 kampioens- f kinderen - nu vier weken oud t - zullen zaterdag in Zwolle ge- f veild worden. De opbrengst f gaat naar „Het dorp". f Het is voor de gebroeders t Breman de eerste keer dat ze f publiekelijk duiven verkopen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De waterleiding bedrijven in Nedei-land, die verenigd zijn in de Vewin, gaan gezamenlijk een ondei'zoek instellen naar de sa menstelling van het drinkwater zoals dat bij de mensen thuis uit de kraan loopt. Er zal met name gekeken wor den naar het loodgehalte in het wa ter. AMSTELVEEN. Het samenstellen van het „Bcneluxrapport" door het Amerikaanse organisatiebureau Mckinsey over een eventuele samen werking tussen de K.L.M., Luxair en de Sabena f 2 miljoen gekost. AMSTERDAM. De kosten van de oostlijn van de Amsterdamse metro zullen 1,1 miljard gulden bedragen. Dit blijkt uit de jongste herbegro- ting van de dienst publieke werken. In dit bedrag zijn alle kosten van de bijkomende werken opgenomen, met inbegrip van de aankoop van de mer trotreinen. DEN HAAG. De Nederlandse re gering heeft een extra bedrag van 12,5 miljoen gulden toegekend aan het wereldkinderfonds van Unicef. is uit met 1001 woonideeën gratis verkrijgbaar BRUINISSE, 21-9. Een «roep van zestien personen uit Frankrijk uit de omgeving van Bretagne, die deze week een studiereis maakt door Nederland is woensdagmor gen in Bruinisse geweest om ziek te oriënteren in de ontwikkelingen die Bruinisse doormaakt als visserij en rekrea tie-gemeente. Deze groep bestaat hoofdzakelijk uit schelpdierenkwekers en zy maken een studiereis die bedoeld is om zich te oriënteren t.a.v. de schelpdieren cultuur zoals die hier in Nederland is. liet gezelschap werd omstreeks elf uur door burgemeester T. C. Hekman en wethouder S. A. Jumelet ontvan gen in het „Durps'uus". Dat de rekreatieve ontwikkeling de aandacht had van het gezelschap bleek uit de vragen gesteld na de in leiding van de burgemeester. Zij wa ren geïnteresseerd in hoe de onder handelingen tussen de gemeente en de projektontwikkelaar tot stand waren gekomen en wat precies de financiële voordelen waren voor de gemeente. Zij zagen echter wel een bezwaar rond de indentiteit van een gemeen te waar zij in hun streek erg aan ge hecht zijn. Het gezelschap kreeg een informatiemap aangeboden met de V.V.V.-gids en een uitgebreid folder- programma van „Aquadelta". WESTERSCHOUWEN Aid. Ned. Ver. v Huisvrouwen De Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Westerschouwen maakte een reisje naar het textielmuseum in Tilburg, waar de breimachines en weefgetouwen van zo'n honderd ja ren geleden werden bekeken. Na een bezoek aan de Abdy Mariënkroon te Drunen was de laatste stop in Ouwerkerk om in de Vierbannen van een heerlijk palingmaal te ge nieten. Bij het afscheid kreeg de reisleidster, mevrouw G. Dalebout een dankwoord voor de goede orga nisatie. OUWERKERK omgeving bij „Hel Stelletje", waar - als eerder gemeld - het Plan Gouwe- veer is ingetekend. De kwalifikatie van de natuurlijke omgeving ter plekke, zij studie-objekt voor bio logen en andere „ogen", maar in eider geval geeft de wadbegroeiïng hier een ook visueel interessant as- pekt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) het nieuwe S.V.O.W.K. Op vrijdag 7 oktober wordt in ho tel Vijverberg, de algemene leden vergadering gehouden van S.V.O.W.K. SCHOUWEN-DUIVELAND. Het is Inmiddels herfst geworden en de landerijen krijgen al een winters, kaal uiterlijk. De laatste oogstpro- dukten worden geborgen; de op brengsten zijn goed, maar de prijzen aan de lage kant. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) meelstraat 31 zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4