DE FATALE GEDAANTEVERWISSELING Deuk in Carters stralende eerlijkheidsglorie Goede oogst in China Oude boeken gooi je niet zomaar weg* Midden- en kleinbedrijf BLIK DOOR HET WERELD Suikerfabrieken gaan van start Meer verkeersdoden in 1976 Namen voor zesling Oost-West programma bij het IKON rekeninghouder. 2IERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 22 september 1977 Nr. 22171 7 President Jimmy Carter sukkelt met een echte krisis in het Witte Huis die hem snel veel sympathie bij de Amerikanen heeft laten verlie zen. Het is een zaak vol merkiuaar- dige aspekten, want het gaat dan loei om begrotingsdirekteur Bert Lance maar niemand beweert dat deze zijn belangrijke post niet zeer naar behoren bekleedt. Het gaat er om dat hij voordien bankier was in Georgia en daarbij gemanipuleerd heeft op een manier die wel niet strafbaar is maar waarop hij ook niet trots hoeft te zijn - zijn vak broeders in ieder geval generen zich ervoor. En dan zou, ondanks dit soort praktijken, de financiële posi tie van Lance ook niet erg florissant zijn. Kortom, in Washington is voor al grote ergernis ontstaan dat al weer een beetje dubieuze figuur hoog aan de regeringstop is doorge drongen en dan wel juist in het Wit te Huis van een president die won, omdat hij helemaal los stond van de gebruikelijke politieke scharrelaars. En die vervaarlijk prekend de natie voorhield dat in Washington de mo raal ernstig gediend zou worden. Voor menig Amerikaan begint het er nu veel op te lijken dat al die ver heven praat van Jimmy Carter in wezen dus geen klap heeft uitge haald en dat nu alweer, net als vroeger, de gladde jongens met niet teveel geweten de dienst uitmaken in Washington. En er worden verge lijkingen gemaakt met de Water- gate-periode, waarbij dan het voor naamste verschil zou zijn dat Nixon zich omringde met „Pruisen" terwijl Carter is omringd door een „Geor- gia-mafia" die echter eveneens van het principe uitgaat dat alles moet kunnen als het maar niet .strafbaar is of tenminste niet gemerkt wordt. Die vergelijking is niet fair. Zo is wel gebleken dat Jody Powell als perschef van Carter slinks gepro beerd senator Percy in diskrediet te brengen met enige onthullingen HONGKONG, 21-9. Ondanks de ernstige droogte in twintig jaar heeft China een goede zomeroogst binnen gehaald. Volgens het persbureau Nieuw China is dit vooral te danken aan goede irrigatieprojecten e.d. in Noord-China is volgens het persbu reau een droogteperiode geweest van 200 dagen maar de boeren maakten volledig gebruik van water reservoirs, irrigatiesystemen, drai nage-faciliteiten en bronnen. BREDA - AMSTERAM, 21-9. De Suiker Unie en de Centi'ale Suiker Maatschappij CSM maakten een be- sdheiden begin met de suikerbieten- campagne. De CSM-fabriek te Vier- verlaten in Groningen is maandag gaan draaien, de Suiker-Uniefabriek in de gemeente Groningen begon woensdag. Deze fabrieken nemen het voortouw omdat dit jaar in het noorden extra-veel suikerbieten zijn gezaaid. De andere vijf fabrieken van Sui ker Unie: Puttershoek, Dinteloord, Roosendaal, Zevenbergen en Sas van Gent, gaan in het weekeinde op starten om maandag 26 september op volle toeren te kunnen draaien. Die maandag zullen ook alle vijf CSM-fabrieken aan het werk zijn. DEN HAAG, 21-9. In 1976 werden in Nederland 54.323 verkeersonge vallen geregistreerd als gevolg waar van 2432 mensen om hei leven kwa men. Het aantal verkeersdoden was daarmee 3,9 procent hoger dan in 1975. Zeer sterk nam het aantal on gevallen tce waarbij alkoholgebruik werd geconstateerd: van 3449 in 1975 'tot 4585 vorig jaar (toeneming met 33 procent). Het aantal ongevallen, waarbij de politie proces-verbaal op maakte wegens alkoholgebruik, steeg zelfs met 44 procent (1580 te gen 2282), a'ldus dinsdag verstrekte cijfers van het Centraal Bureauvoor de Statistiek. over tamelijk korrupte zaken - de senator leidt de onderzoekingen te gen Lance. Maar al snel kwam dele Powell zijn exkuses maken en daar waren de Haldemannen, Ehrlich- mannen enzovoort van Nixon niet sterk in. Ernstiger genomen wordt echter dat deze Powell en andere leden, van de Witte-Huisstaf niets tegen Carter hebben gezegd toen de eerste rapporten binnen kwamen die erop wezen dat Lance toch niet brandschoon was. Wat er mede voor gezorgd heeft dat Carter wat na drukkelijker dan verantwoord op de bres ging voor zijn vriend. Want een vriend is hij - en dat is weer wat ergernis wekt: opnieuw in Wash ington vette kluiven voor persoon lijke vriendjes. Niets veranderd Maar een verwijt hierover zou pas hout snijden als men ook kon zeggen dat Lance heeft gefaald in zijn belangrijke, hoge post en dat doet niemand. Hij is de financiële manager van het hele federale appa raat waarin ettelijke miljarden om gaan en hij gaat na wat de finan ciële konsekwenties van wetten zijn voor de president ze tekent - geen geringe taak. En waarom zou een vriend van de president niet tevens de beste man voor een job mogen zijn. Hierbij komt dan dat de Senaat een vinger in de pap heeft bij vele belangrijke benoemingen, zodat die zich mee verantwoordelijk mag voe len. Maar men heeft Carter nogal vrij baan gegeven in zijn ongewoon benoemingsbeleid. En -intussen moet men zeggen dat over het algemeen Carter wel degelijk bekwame nieu we mannen naar Washington heeft gehaald. Zoveel mogelijk een breuk met het ingewortelde systeem dat uit een vast reservoir werd geput, waarbij vaak de „draaideur" werkte. Dat wil zeggen dat uit het bedrijfs leven iemand werd gehaald om zijn vroegere werk te kontroleren waarin hij even later werd afgelost door de man die zijn vroegere positie had die hij zelf weer kon innemen. Een ook niet onbedenkelijk systeem waartegen al jaren verzet is geuit dat echter nooit veel heeft opgele verd. Wat voor Carter de grote strop is dat is de neiging om te konstateren dat bij de aflossing van de wacht ploteling het regeerwerk in Wash ington niet wordt gedaan door hei ligen maar door mensen met net zulke zwakheden als de mensen die er vanouds werkten. En dat dus die hele morele vernieuwingsgalm uit de preken van Carter doodgewone huichelarij is. Zo verliest Carter aanzien bij degenendie. hem geko zen hebben. Een verlies dat. niet. al léén moreel is. Het daadwerkelijk besturen van de natie eist ook een stevige publieke ondersteuning, wil Carter zich tegen gevestigde belan gen kunnen doorzetten. Zijn positie binnenslads is daarom danig ver zwakt. Waarbij het een beetje tra gisch is dat juist een vriend hem dit aandoet. Want die moet plechtig nee gezegd hebben toen Carter hem voor de benoeming vroeg of er in zijn- verleden iets ivas dat het aanzien van de regering kon schaden als het opgehaald werd. LEIDEN, 21-9. De zondagochtend in het academisch ziekenhuis in Lei den geboren zesling van de familie Nijssen uit Heemskerk is vandaag (woensdag) aangegeven op het Leid- se stadhuis. Het zestal krijgt de vol gende namen: Prisrilla, Ivo, Mirel- laT Patricia, Ramona en Dennis. HILVERSUM, 21-9. De kerkelijke omroep IKON (Stichting Interker kelijke Omroep Nederland), die er volgens zijn directeur ds. Wim Koole naar streeft „Zijn specifieke opdracht door een zo karakteristiek mogelijke bijdrage aan het wekelijks televisie aanbod waar te maken", zal in het komende televisieseizoen een 20-tal programma's rangschikken rond het thema „Oost-West in Europa". Door deze zelfgekozen beperking hoopt men, aldus ds. Koole, dit thema veel zijdig en het meer diepgaang te kun nen uitwerken. Advertentie U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert is het de moeite waard om even bij de Slpgte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). /h Misschien krijgt u er nog meer geld voor ^1^ v& dan u denkt. j De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Boekhandel J. de Slegte B.V., Coolsingel 83, Rotterdam. Tel: 010-13 83 05 „Flitsen" yit liet buitenland ATHENE. Jacqueline Onassis krijgt 26 miljoen dollar (ongeveer f 62,5 min.) uit de erfenis van wijlen de scheepsmagnaat Aristoteles Onassis. Dit is het resultaat van een ondershandse schikking tussen de erfgenamen, zo heeft dinsdag een woordvoerder van .de' Onassis-stich- ting in Athene verklaard. CATANIA. De 43-jarige Italiaan se aannemer Salvatore Lanzafame is in Catania op Sicilië ontvoerd. Zijn ontvoerders hebben een losgeld van 18 miljoen gulden geëist. JAKARTA. Op de Molukken heeft zioh een aardbeving voorgedaan met een sterkte van 6,2 op de schaal van Richter. Een half uur later volgde een tweede schok met een kracht van 5,5. LONDEN. Het aantal werklozen in Engeland is van half augustus tot half september met 32.600 toegeno men tot 1.446.400 (gekorrigeerd voor het seizoen en zonder schoolverla ters), zo blijkt uit cijfers van het Britse ministerie van werkgelegen heid, LONDEN. De Russische lucht macht maakt proefvluchten met drie nieuwe gevechtsvliegtuigen - een supersonische bommenwerper voor de lange afstand, een toestel voor taktische lucht steun en een ge vechtsvliegtuig, naar verluidt de Mig-29. WASHINGTON. De financiële kommissie van de Amerikaanse se naat heeft zich uitgespi'oken tegen een belasting op auto's die veel ben zine verbruiken. Deze belasting is het belangrijkste punt uit het pi'o- gramma voor energiebesparing van president Carter. WINCHESTER. Victor, de giraf uit de dierentuin van Winchester, is aan shock overleden enkele minuten nadat men hem met een speciale in stallatie op de poten had trachten te krijgen. WASHINGTON. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, heeft verklaard dat er nog „grote kloven" bestaan tussen Israël en de V.S. inzake het berei ken van een vredesregeling in het Midden-Oosten. PRETORIO. De Zuidafrikaanse premier John Vorster heeft aange kondigd dat in Zuid-Afrika op 30 november onder het blanke electo raat nieuwe verkiezingen worden gehouden. PARIJS. Honderden bekende per soonlijkheden en anonieme bewon deraars drongen samen bij de klei ne Grieks-ortrodoxe kerk in Parijs om de vrijdag overleden gevierde operazangeres Maria Callas de laat ste ovatie te geven. KATMANDU. Vier Nederlandse bergbeklimmers maken vorderingen bij hun poging de 8.091 meter hoge Annapura-berg ten noordwesten van de Nepalese hoofdstad Katmandu te beklimmen. Paul Hopster, Gerard Jansen, R. Janssen, Eelco Dijk cn Charles Bonhommc hebben een kamp opgeslagen op een hoogte van 5.800 meter. JAKARTA. Het Amerikaanse booreiland Bali Dolphin is ter hoog te van Balikpapan (Borneo) omge slagen, zo is maandag in Jakarta vernomen. Bij het ongeval is één man gedood en zijn verscheidene ge wond. DEN HAAG, 21-9. De economische ontwikkeling in 1977 en 1978 btf het middeii- en kleinbedrijf zal naar verwaohting een daling van de reële Inkomens van zelfstandigen met zich mee brengen terwijl de rendement positie zorgwekend zal blijven. Dat blijkt "if het zojuist gereed gekomen rapport van het Econo misch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf (EIM). Wat biedt de BEELDBUIS DONDERDAG 22 SEPTEMBER NED. I: De middaguitzending wordt gevuld door een aflevering van De Waltons, waarin John Boy voor een aantal verrassingen komt te staan: de eigenaar van de moei zaam door John Boy verworven drukpers, is teruggekeerd, met alle gevolgen van dien. Het kinderpro gramma wordt 's avonds voortgezet met Kinderkrant, waarin als gebrui kelijk Flap uit, Kommer met-de- brommer en een Bijbelverhaal, ge volgd door Het kleine huis. Pa Ingalls moeder is overleden en va der is ontroostbaar. Hij is zelfs zo depresief dat hij niet eens de moed heeft naar Walnut Grove te komen. Vervolgens de tweede editie van Adam of aap een wetenschappelijk programma dat de oorsprong van de cosmos zoekt. In dit tweede deel afhankelijk is van ander leven af hankelijk is van ander leven, dit naar aanleiding van een van Pasteurs theorieën. Echt of onecht? is de titel van een EO-jongerendag die op 17 september werd gehouden. Thema van deze dag was echt of onecht? Tenslotte Het bloemenvrouwtje een film over een vrouw die het geloof in de mensen heeft verloren en al leen nog met bloemen wil praten. NED. II: Nadat Maartje van Wee gen in Cijfers en Letters haar kan didaten tot hoofdbrekens aan toe heeft laten rekenen $n puzzelen. De wondere wereld onder water dat dit maal als thema heeft De legendari sche Tatcheriischelp, een zeventig jaar geleden ontdekte zeer waarde volle schelp. Knabbelaars aldus luidt de aflevering van De terugkeer van de wrekers van vanavond. Een ze kere Carter werkt experimenteel met radio-aktieve stoffen en kan zo voedingsmiddelen tot waanzinnige proporties laten groeien. Het loopt echter dusdanig uit de hand dat het oniWrvuarde drielul er snel aan te pas moet komenIn de negende aj- levering van All you needdie de titel het swingt de pan uit draagt. De Tm pan aliey, werd opgevolgd door de warte ja:rdie tenslotte ook door blanke musici werd ge speeld. Anderen eisten authentieke muziek en maakten die ook, Benny Goodman bijvoorbeeld, Artie Shaw, Lionel Hampton en vele anderen be roemdheden. Na Brandpunt een pro gramma waarin in het kader van de Vredesweek aandacht wordt besteed aan kernwapens. DONDERDAG 22 SEPTEMBER NED. I: 11.00 en 14.00 Schooltele visie; 15.00 The Waltons18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 De kinderkrant19.30 Het kleine huis; 20.20 Adam of aap?; 20.50 Echt of onecht?; 21.35 Journaal; 21.50 Echt of onecht?; 22.15 Het bloemen vrouwtje; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Cijfers letters; 19.25 De wondere wereld onder wa ter; 20.00 Journaal; 20.25 De terug keer van de wrekers; 21.15 All you need,22.05 Branpuni; 22.45 Kernwapens Nederland uit; 23.10 Den Haag vandaag; 23.25 Journaal. VRIJDAG 23 SEPTEMBER NED. 1: Allereerst de komische serie over de Amerikaanse jeugd in de jaren '50 Happy days. In de na bijheid van Ritchie's huis zijn drie mooie meisjes met hun auto ge strand. In verband met niet voor handen zijnde onderdelen zullen zij bij Ritchie moeten logeren. Na Vooruitblik een kort programma over de AVRO programma's van het komende seizoen, meer Amerikaanse humor in Holmes and Yoyo. Het stuntelige tweetal heeft een berucht misdadiger laten ontsnappen. Boven dien worden ze nog belaagd door twee van zijn kollega's die zich in cognito aan hen voorstellen. Voor lopig blijven we in Amerika met een programma rond de nieuwe sound van Anita Kerr, die enkele num mers van haar nieuwe langspeel plaat Warm, ten gehore brengt. Daarna de nieuwste belevenissen van wijkagent Bumper Morgan of, The Blue knight. Twee gebeurte nissen grijpen op verrassende wijze in elkaar: een serie inbraken in di verse drankunnkels enerzijds, een ruzie met een domme kollega-agent anderzijds. Uiteindelijk komt alles weer in het reine. Tot besluit een editie pan AVRO SpoTtjjanorama. NED. II: In de dubbele aflevering van Hunter goud, vinden vader en zoon elkaar eindelijk terug. Niet voor lang echter want beiden heb ben een aantal vijanden gemaakt. Na het nieuws Woodhouse proficiat of Een leven vol muziek, een amuse mentsprogramma rond de jubileren de accordeonist John Woodhouse. Samen met Gerrit den Braber ont vangt hij de volgende gasten, Con- ny Vandenbos, Joop Doderen, Rita Hovihk en Freddy Breek. Na de ak- tualiteitenrubriek Aktua TV een programma van Simon van Collem over de woensdag jl. in premiere gegane speelfilm Soldaat van Oran je, een premiere waarbij dan ook bijna de gehele koninklijke familie aawezig was. Gesproken wordt met Andrea Domburg, Jeroen Krabbe, Rutger Hauer en vele andere. VRIJDAG 23 SEPTEMBER NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De fabeltjeskrant18.55 Nieuws19.05 Happy days; 19.30 Vooruitblik; 19.45 Holmes and Yo yo; 20.10 The sound of warm van Anita Kerr; 20.40 The blue knight; 21.35 Journaal; 21.50 Sportpanorama; 22.30 Journaal. NED. 11: 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws19.05 Hunters goud; 20.00 Journaal; 20.25 Woodhouse proficiat; 21.50 Aktua TV; 22.30 Sol daat van Oranje; 23.10 Journaal. door HENK VAN HEESWIJK Nee, men weet er niets van en de direkteur is er vandaag niet. De chef van de afdeling inkoop is ziek; zijn plaatsvervanger weet het evenmin. Mevrouw moet morgen nog maar eens bellen. Maar de volgende dag wordt mevrouw nog niets wijzer. De direkteur kan zich niet herinneren, dat er offerte is gevraagd bij de fir ma Oosteling in Meerdrecht. „We hebben vroeger toch ook al eens zaken met elkaar gedaan?" weerlegt de vrouw. Ja, dat kan de direkteur zich vaag herinneren. Maar ook, dat de kwa liteit van de geleverde overhemden niet bepaald first class was. Maar hij zal het in ieder geval onderzoeken. Er gaan enkele dagen overheen, dan schrijft mevrouw Oosteling een brief en zegt daarin, dat de gedane offerte nog één week van kracht blijft. Is er dan geen order afgeko men, dan moet de groothandel er op rekenen, dat de offerte is vervallen. We kunnen niet in het oneindige blijven wachten, er zijn proefmodel len gezonden en de calculatie is scherp genoeg. Er zal, gezien de steeds stijgende lonen en prijzen weinig aan verdiend worden, maar het personeel kan in ieder geval blij ven werken. Reeds twee dagen later heeft me vrouw Oosteling een telefoontje van de inkoopchef, die intussen weer be ter blijkt te zijn. Ja, er zijn proefmo dellen ontvangen cn men heeft ze bekeken en getest. Voor de offerte- prijs niet gek, maar er is nooit ge vraagd offerte te maken. Ergens is er dus een kommunikatiestoornis. Kunnen we meneer zelf niet aan de telefoon krijgen? Nee, meneer is veertien dagen ge leden verongelukt, toen hij 's avonds laat nog de offertebrief wilde posten. Leest u geen kranten? Sorry, me vrouw, daar weten wij niets van. Onze condolatie. Hoe is dat gebeurd? Mevrouw geeft een summier ver slag van het ongeluk en dat zij daardoor nu voorlopig de leiding op zich heeft genomen. De inkoopchef is er een beetje van geschrokken en belooft binnen een paar dagen defi nitief uitsluitsel te zullen geven. Maar de volgende dag is er de di rekteur zelf met een onbekende man. Opnieuw wordt mevrouw Oosteling gecondoleerd met het verlies van haar echtgenoot. En vraagt men of zij wel in staat zal zijn dit fabriekje te blijven leiden. Mevrouw Oosteling antwoordt, dat ze het eigenlijk als haar plicht beschouwt het levens werk van haar verongelukte man voort te zetten, maar jahij was dp en top zakenman. Of zij het ook zo goed zal kunnen Mogen de heren de fabriek bekij ken? Natuurlijk mag dat. Mevrouw gaat de heren voor en men ziet twaalf meisjes en vrouwen, die de naaimachines snorrende houden. De drie mannen, waarvan ieder zijn eigen aandeel in het werk heeft en tenslotte in het magazijn de voorra den. Terug in het kantoor vraagt de direkteur of er een balans is. Ja, van het afgelopen jaar. De direkteur be kijkt met de andere bezoeker, die accountant blijkt te zijn, de cijfers. Men laat niets merken, maar het valt wel tegen. Is mevrouw bereid een tussenbalans op te laten maken zodat de liquiditeit van de fabriek vastgesteld kan worden? Mevrouw is niet ongenegen maar willen de he ren misschien vertellen, wat met dit alles hun bedoeling is? Dat wil de direkteur. Hij zegt misschien be langstelling te hebben voor haar be drijf. Zonder ook maar in één op zicht de schijn op zich te willen la den discriminerend te zijn, zal het voor mevrouw in de toekomst mis schien moeilijk zijn dit bedrijfje te blijven leiden. Als mevrouw er een redelijke som voor kan krijgen, is ze dan bereid het over te doen aan de groothandel? Mevrouw moet er over nadenken en de heren nodigen haar uit voor een lunch in het enige, be hoorlijke restaurant, dat Meerdrecht bevat. Het resultaat is dat de accoun tant een week aan het werk gaat .op het kantoor van de overherrjdenfa- briek. Daarna heeft.hij zijn rapport klaar, gebaseerd op de inmiddels vervaardigde tussenbalans. Niet gunstig, niet ongunstig. Goed, het bedrijfje staat in de rode cijfers, er is bankcrediet, maar de bank heeft wel vertrouwen; het is altijd goed gegaan en na de dood van meneer Oosteling is er heel wat geld binnen gekomen van klanten, zodat het crediet een stuk lager is geworden. Machines zijn vrij goed, de voorra den zijn beslist niet onverkoopbaar en het produktiepeil is eveneens goed te noemen. Opnieuw komt de direkteur met de accountant naar Meerdrecht en dan vindt er een konferentie plaats. Er wordt een bod gedaan, wat in de ogen van mevrouw Oosteling veel te laag is. Ze wijst het af en zegt; als ik kontakt opneem met konkurren- ten of kollega's, hoe u het wilt noe men, is het niet onmogelijk, dat iemand er wel meer voor wil beta len. Er zijn bovendien kontrakten; de orderportefeuille is redelijk goed gevuld. Wanneer ik een strak beleid ga voeren en probeer de kosten zo laag mogelijk te houden - zelf heb ik niet veel nodig; ik kan sober le ven - zit ik binnen het jaar hele maal uit de i'ode cijfers. Dan kan ik er nog eens over denken het te ver kopen. Er zit wat in de argumenten, die mevrouw naar voren brengt. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7