Nog een punt deed de stof opwaaien: Riekusweel Arrow intermeubel woonmagazine d e u r I o o Vergadering gemeenteraad Duiveland CES* '222 STREEKNIEUWS Voorlichtingsbijeenkomst over gezwelsziekten te Renesse de Stad Parijs VOORSTELLING IN DE CONCERTZAAL VAN „BITTER LEMON" 4 Belangenvereniging „Bru-Oost' W. RIKKEN B.V. Begin Z.V.U.-seizoen BRUINISSE, 19-9. Op de jongste vergadering van de Belangenvereniging „Bni-Oost" deed nog een punt slof opwaaien, lil. het plan „Riekusweel", waar ver- sehillende bewoners hun tuingrond dreigen te ver liezen. Het tuinieren is voor vele mensen een hobby die te vergelijken is met voetbal voor een andere kategorie. De aanwezige leden die de dupe worden door het verliezen van hun tuingrond willen geen uitkering maar vervan gende grond. Gezien het feit dat het hier gaat om mensen van een wat ho gere leeftijd is het wel gewenst dat de vervangende grond niet bp wijze van spreken achter de oude dyk ligt, was de mening van een aanwezige. „Het tweede sportveld dat ook voor hobbyisten is ligt toch ook vlak bij de gemeente, waarom kan dat dan niet voor de tuiniers, die ook hobbyisten zijn", zo werd gevraagd. Een andere mening was dat men maar van de grond van de Bruë- naars af moet blijven, want er zijn heus niet zoveel Bruse woningzoe kenden. Wanneer men in plan west gaat kijken zijn de woningen daar voor het merendeel bewoond door mensen van buitenaf en slechts door weinigen uit Bruinisse. Men was het er over eens dat men de hobby van deze mensen niet af kan nemen om huizen te gaan bou wen voor mensen die verkiezen bui len te wonen in plaats van in de stad. Over deze zaak kon echter nog weinig konkreets gezegd worden, want de gemeente heeft eind van deze maand een voorlichtingsavond belegd met de betrokkenen. Wachten niet vergaderen „Had het dan niet verstandiger geweest na deze datum te vergade ren, dan was er over deze zaak wat meer bekend geweest", zo werd van uit de vergadering gezegd. De voor zitter zei dat daar niet op gewacht kon worden en dat hij het nu tijd vond voor een vergadering omdat er naar zijn mening zeer belangrijke zaken te bespreken waren. De datum van deze vergadering bleek echter ook niet de instemming te hebben van de overige zes bestuursleden die ook liever tot na de voorlichtings avond hadden gewacht. De voorzitter was echter de me ning toegedaan dat hij het recht had een vergadering te beleggen zonder dat de overige bestuursleden hiermee instemden, „dit is volgens de statu- en", aldus de voorzitter. het nieuwe is uit met 1001 woonideeën gratis verkrijgbaar meelstraat 31 zierikzee Moeilijk DUIVELAND, 21-9. Dc gemeente raad van Duiveland houdt dinsdag avond een openbare vergadering in het gemeentehuis tc Nieuwcrkcrk onder voorzitterschap van burge meester J. D. de Kam. Dc agenda bestaat uit 16 punten, en na de opening en de vaststelling van de notulen komen dc ingezon den stukken en mededelingen ter tafel, gevolgd door een tweetal aan vragen om garantie voor geldlenin gen etn behoeve van woningbouw in de Leuvenstraat tc Oosterland. Ver der wijziging besluit garantie-verle ning aan de heer J. A. Vliege te Oud Beijeriand. Dan een aanvulling zijn best te doen. De voorzitter zei dat de belangenvereniging wel de steun van de leden heeft om wat te bereiken. Hij hoopte dan ook dat er de volgende vergadering wat meer belangstelling zal zijn. Dit is dan wel een punt dat veran derd moet worden in de statuten die nog niet goedgekeurd zijn, want een datum voor een vergadering kan pas vastgesteld worden wanneer de meerderheid van het bestuur daar mee instemt was de mening van een der leden die hierin bijval kreeg van alle leden en de zes bestuursleden. Statuten De voorzitter had door een notaris in Zierikzee statuten op laten ma ken die vier ve^etjes beslaan, en ter goedkeuring aan de leden werd voorgesteld. We kunnen niet iets goedkeuren waarvan we niet weten wat er instaat werd opgemerkt. De voox-zitter vond dit een motie van wantrouwen jegens hem cn het be stuur wat voor hem moeilijk te ver werken was. De leden vonden statu ten die vier vellen bevatten wel erg uitgebreid en stelden voor deze in te korten tot één epistel en dit te sten cilen en aan de leden op te zenden. De voorzitter stemde hiermee in en de volgende vergadering zal dit weer behandeld worden. Over het principe-akkoord ge meenteraad betreffende dc dijkver sterking is niet gesproken omdat geen enkele belanghebbende aanwe zig was, wat door de voorzitter werd betreurd. De bestuursverkiezing is ook niet door gegaan wegens het te geringe aantal aanwezige leden. De voorzit ter heeft echter al te kennen gegeven dat hij wegens zijn handicap zijn voorzittterschap zal neerleggen op de volgende vergadering. Meer informatie Eén der aanwezige leden vroeg of het bestuur in het vervolg op een ledenvergadering met wat meer in formatie kan komen over de ver schillende zaken. De huurders van de woningen zijn er bijvoorbeeld meer mee gebaat dat het bestuur probeert uit te zoeken wat de wo ningbouwvereniging nu precies van plan is met de renovatie, en wan neer dat zal gaan gebeuren. Er zijn bewoners die nog zouden willen behangen of schilderen, maar dit niet aan durven omdat er mis schien binnenkort in hun woning gebroken moet worden, om maar eens een voorbeeld te geven. de ENIGE naaimachine ter wereld, waarbij de stof niet verschuift. Vraagt demonstratie of folders Korte Meestraat 17 Telefoon (01640) 35878 BERGEN OP ZOOM Mogelijk gaat het nog jaren du ren, maar zij zouden wel graag wat meer zekerheid hebben. De voorzit ter zei dat het voor het bestuur van de belangenvereniging zeer moeilijk onderhandelen is met de woning bouwvereniging, maar zegde toe ZIERIKZEE „De Kleuterkrant" De Chr. Kleuterschool „De Speel doos" heeft weer een „Kleuterkrant" laten verschijnen. Verteld woixlt over de heugelijke gebeurtenissen die plaats gevonden hebben, wat de school aangeschaft heeft en wat er zoal in de nabije toekomst te ver- wachten valt. Een leuke uitgave, waaiin de artikelen met tekeningen afgewisseld zijn, die de kleuters zelf kunnen inkleuren. Diefstal dure speedboat Dc heer G. F. uit Schiedam ver blijvende op dc camping Juliana - raadsbesluit ruiling met het Groene Kruis, en verkoop van tuingrond tc Oosterland en aankoop grond dooi de gemeente tc Sirjansland van do heer P. van der Waart cn vervol gens een wijziging gebruiksverorde- ning Duiveland. Daarna overdracht beheer Dorpshuis te Oosterland aan de „Stichting Dorpshuis Oosterland" en vaststelling eerste herziening be stemmingsplan recreatiegebied Ouwerkcrk. Verder beschikbaarstel ling krediet aankoop tweewielige traktor met frees en aanhangwagen, cn de vaststelling tiende wijziging begroting 1977, gevolgd door dc rondvraag en dc sluit ing van dc ver gadering. hoeve" te Renesse ontdekte, nadat hij sinds 1 augustus niet meer bij zijn bezittingen aldaar was geweest, dat zijn speedboot met boottrailer (z.g. kanteltrailer, was verdwenen. De totale waarde bedraagt f 55.000, De motor is een buitenboordmotor van 200 plc, merk Baukessa. NOORDWELLE/ELLEMEET Afd. Plattelandsvrouwenbond De afdeling Noordwelle e.o. hield de eerste seizoensbijeenkomst in het dorpshuis van Ellemeet. De avond werd geopend door de presidente, mevr. Vervlcet-Visser, die de 30 aan wezigen van harte verwelkomde. Een bij-zonder .woord' van welkom richtte, zij 'tot mevr. Elenbaas-Kik van het provinciaal bestuur en tot mej. Bij de Vaate uit Goes, de spreekster van deze avond. Na af handeling van het zakelijkgedeelte van de avond en na een korte pauze voer een 'kopje koffie gaf mej. Bij de Vaate een demonstratie bloem schikken. Voorzien van een duide lijke uitleg maakte zij verschillende leuke bloemstukjes, die in de twee de pauze werden verioot. Tot slot van de avond vertoonde mej. Bij de Vaate een serie dia's van bloemstukken en van in het wild bloeiende beschermde bloemen. Zij wees de aanwezige dames erop deze bloemen vooral niet te pluikiken. Nadat mevr. Elenbaas-Kik nog en kele woorden had gesproken dankte de presidente de spreekster voor haar uiteenzetting en de aanwezigen voor de belangstelling. 16 van de aanwezige dames gaven zich op voor de bloemschikikursus die op dinsdag 20 september begint in hel dorpshuis van Noordwelle. OUWERKERK Meer Bewegen voor Ouderen Dinsdag 27 september aanstaande wordt in het Dorpshuis een start ge maakt met de reeds uitvoerig toege lichte kursus Meer Bewegen, voor Ouderen. Voor tijd zie agenda. NIEUWERKERK Hoge opbrengst KWF-kollekte De opbrengst van de kollekte voor het Koningin Wilhelminafonds heeft in Nieuwerkerk het mooie bedrag van f 2367,42 opgebracht. Dat is f 244,20 meer dan vorig jaar. Alle gevers, geefsters cn kollckt anten hartelijk dank! OOSTERLAND Voorlichtingsbijeenkomst In het kader van de voorlichtings bijeenkomsten Gczwelziekten, orga niseert de Vereniging „Het Groene Kruis Schouwen-Duiveland" op dinsdag 27 september a.s. een voor lichtingsavond in het cafetaria „Nef- fen d' Eule". Deze bijeenkomst is be doeld als voorbereiding op het ko mende bevolkingsonderzoek op baar moederhalskanker hier ter plaatse. Mevrouw J. A. H. van Vugt. dis- triklsverpleegkundigc van de Stich ting „Hei Zeeuwse Kruis" zal over dit onderwerp een inleiding houden. Verder zal worden behandeld: l Kanker in het algemeen. 2. Kan je kanker herkennen en kun je er zelf wat aandoen. 3. het onderzoek op baarmoederhalskanker. Na deze le zing is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De toegang voor deze avond is gratis. Vergadering Raiffeiscnbank De Coöp. Raiffeiscnbank „Oost- Duiveland". gevestigd tc Bruinisse. houdt maandagavond 26 september de (57ste) algemene vergadering in de zaal van het enfétaria „Neffen d' Eule". De agenda bestaat uit 10 punten. Op deze vergadering vindt o.m. dc vaststelling plaats van dc winst en verliesrekening 1976 en wordt een voorstel gedaan m.b.t. bestemming van de winst. Bestuursverkiezing vindt plaats, wegens aftreden van de heer L. A. Jonker, die herkies baar is. Verder vindt verkiezing plaats van een lid van de Rand van Toezicht; aftredend is dc heef L. W. Boogcrt, die herkiesbaar is. Circus „Piste" Maandagmiddag jl. gal' het kinder circus „Piste" uit Amsterdam een voor-telling op een bouwterrein aar» de Dokter Schutterstraat. De be langstelling van de jeugd was niet bijster groot. Naast clowns kwamen ook een aantal dieren in de piste, zoals een ezel, een lama, pony's, bokken, ganzen en apen. Verder was er een hok waai een kangeroe en een jong vosje te bewonderen wa ren. Het 'kindercircus geeft oojk op andere plaatsen in de regio enkele voorstellingen. Kollekte Nierstichting In de week van 26 september tot en met 1 oktober a.s zal hier ter plaatste weer de jaarlijkse huis-aan- huiskoHele plaats vinden ten bate van de Nierstichting: „Nederland". Zulks onder leiding van mevr. J. Ista-Both. Algemeen is bekend welK nuttig en noodzakelijk werk deze Nierstichting vex-richt voor de lij dende mensheid', zodat aanbeveling achterwege kan blijven. BRUINISSE Zeeuwse klederdrachten voor N.C.V.B.-afdeling De afdeling Bruinisse van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond hield donderdagavond haar eerste vergadering in het hieüwé seizoen öhderlciding van mevr. v. d. Spek- de Wadi. Zij las uit Johannes 15 de verzen 1 tot 8 over de ware wijnstok. Aan sluitend hierop hield zij een medi tatie getiteld „Waardevol of waarde loos". Nadat leden en bezoekers wa ren verwelkomd werd op deze ver gadering in het bijzonder welkom geheten de spreekster van deze avond, mevr. Jansen Glas uit Brou wershaven, die de dames iets ver telde over de Zeeuwse klederdrach ten zo van om en nabij de eeuwwis seling. Dia's Aan de hand van dia's werden eerst de eilanden Noord- en Zuid- Beveland en Walcheren belicht on der de titel „Wij Zeeuwen en ons Zeeland", waarin het dochtertje van de familie Koeveringen Coba steeds weer op de voorgrond trad, haar klederdracht passend bij iedere leef tijd. In de klederdracht was inder daad1 goed het onderscheid te zien van katholiek en protestant. Nadat na de pauze eerst het bondslied was gezongen, ging mevr. Jansen weer met haar onderwerp verder en kwamen vervolgens de „eilanden" Tholen, Schöuwen-Dui- veland én Zeeuws Vlaanderen aan de beurt. Hier kwamen de plaatsen Hulst, Axel, Cadzand, Breskens. Dreischor en Brouwershaven het meest naar veren. Ook wei-den dooi de oudere leden nóg enkele mensen uit Bruinisse herkend toen daarvan dia's werden getoond. Tot slot liet mevr. Jansen nog enkele dia's zien over het ontstaan van de Zeeuwse lclederdrachten vanaf de zeventien de eeuw. Deze drachten waren erg kleurrijk met veel nadruk op de hoofdtooi. Aan het einde van de avond dankte mevr. De Groot-Fluit, die na de pauze de leiding had over genomen van de presidente, mevr. Jansen namens de leden voor het geen zij de dames had laten zien en verteld, waarvoor zij een boeket bloemen kreeg aangeboden. Onderzoek op komst RENESSE, 21-9. Woensdagavond 21 september werd, als voorbereiding op het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker, een voorlichtings bijeenkomst georganiseerd door cje Vereniging liet Groene Kruis .Schou wen-Duiveland in het dorpshuis van Renesse. De avond trok een kleine 40 be langstellenden, die geïnteresseerd de uiteenzetting van zr. J. A. H. van Vugt beluisterden. De avond werd geopend door de voorzitter van de Vereniging Het Groene Kruis Schouwen-Duiveland, de heer Langeraad. Hij verwel komde de aanwezigen en toonde zich verheugd over de goede opkomst. Hij stejde, dat het bestuur had gemeend, voorafgaande aan het bevolkingson derzoek op baarmoederhalskanker, voorlichtingsbijeenkomsten over dit onderwerp te moeten geven. Vervolgens was het woord aan mevrouw, zr. J. A. H. van Vugt, dis- triklsverplebgkundige van de Stich ting Het Zeeuwse Kruis. Zij gaf ecu uiteenzetting over kanker in het al gemeen en baarmoederhalskanker in het bijzonder. Ze wees de aanwezi gen erop dat men zich moet realise ren dat zeer velen eens of meerdere malen in hun leven voor kanker moeten worden behandeld. Het is echter zeker niet zo dat de ziekte al tijd een dodelijke afloop heeft. In vele gevallen kan de patient worden genezen. Gestólen auto gevonden De personenauto van J. W. A. uit Rotterdam die vorige week in de nacht van vrijdag op zaterdag van het parkeerterrein behorende bij bungalowpark „De Kreek" werd ge stolen is zwaar beschadigd terug ge vonden in het Wilhehninakanaal in de buurt van Best in Noord-Bra bant. Van de daders ontbreekt tot op heden elk spoor. Verkoping goederen „Tryfosa" De zendingskrans „Tryfosa" houdt op donderdag 29 september, weer een verkoopmadtfag- en avond t b.v. de Mbuma-zending. De verkoping vindt plaats in het verenigingsgebouw aan de Deestraat. Voor tijden: zie agenda. Zr. van Vugt legde uil wat kanker is cn dat de ziekte niet besmettelijk is. Er zijn verschillende vormen van kanker, genoemd naar de plaafs van het ontstaan van de zwelling. Vroege herkenning Sommige vormen zijn in een zeer vroeg stadium te herkennen en dat is juist het geval bij baarmoeder halskanker. Men kan deze vorm tegenwoordig reeds in voorstadium aantonen. Vandaar oök dat men ge komen is tot het bevolkingsonder zoek. Hel is een betrekkelijk een voudig onderzoek, dat de te onder zoeken personen wéinig of geen last bezorgt en niet te grote kosten met zich meebrengt. Aan de hand van tekeningen legde zij uit hoe het on derzoek in zijn werk gaal. Verder legde zij uit dat men na drie tot zes weken uitslag over het onderzoek krijgt. Met klem wees zij er op dat, als riien aan het onderzoek heeft deel genomen, men niet moet denken dat men niets meer kan overkomen. By klachten altijd de huisarts raadple gen. Verder sprak zuster Van Vught globaal over andere vormen van kanker en zij wees de aanwezigen op de waarschuwingstekens die men niet mag negeren. Ook vroeg zij de aandacht voor de grote waarde van de zelfkontröle op borstkanker. De genezingskans is namelijk groter naarmate de ziekte in een eerder stadium wordt ontdekt. Na een korte koffiepauze waarin dc aanwezigen dokumentaliemate- riaal ter hand werd gesteld, kregen de aanwezigen de gelegenheid vra gen te stellen. Opwekking Tot slot van de avond dankte de heer J. W. de Jonge, voorzitter van de kontaktkommissie van het Groe ne Kruis, zuster Vugt voor haar hel dere uiteenzetting. Hij stelde dat het natuurlijk geen opwekkend praatje was. maar wel een opwekking om aan het onderzoek, waarvoor op 7 oktober een deel van dé vrouwen uit Renesse zal worden opgeroepen, deel te nemen. Hy raadde een ieder die wordt op geroepen een gevolg te géven aan de oproep en sprak de hoop uit dat dc aanwezigen zullen uitdragen wat 2ij op de voorlichtingsbijeenkomst hebben opgestoken. Iedereen die een dezer dagen een oproep voor het onderzoek in de bus krijgt zal daarbij het telefoonnum mer van de wijkverpleegkundige krijgen en de tijd waaróp men kan bellen om inlichtingen te verkrijgen over het onderzoek. Soortgelijke voorlichting bijeen komsten zullen de komende dagen in andere dorpen op Schouwen-Duive land worden gehouden. ZIERIKZEE, 21-9. Op vrijdag 30 september wotdt het Z.V.U.-winter seizoen geopend met een voorstelling in dc Coitecrt/aal vah de veelbeloven de komedie „Bitter Lcnion". Dit stuk werd geschreven en ge regisseerd door Dimitri Frenkel Frank, die reeds grote suksessen boekten met zijn stukken „In de Hol te van je Arm" cn „Spiegels". De schrijver/regisseur zegt zelf over „Bitter Lemon" dat hij het stuk in dc eerste plaats geschreven heeft voor de bekende aktrice Jenny Arean, om haar dc kans tc geven alle kanten van haar grote talent te laten schitteren in dc rol van de aandoenlijke, onzeker, dappere Pol ly. Zij wordt in „Bitter Lemon" ter zijde gestaan door Carol van Her- wijnen en Lou Landré in hun rollen van resp. dc cynische, elegante Axel en de jonge arbeider John. Verhaal van een huwelijk Het verhaal vertelt over het hu welijk van Polly cn Axel, een rijk elegant echtpaar in hel Gooi. Hun huwelijk wankelt. Polly zoekt het al een jaar lang in vriendjes, terwijl Axel - sarcastisch, hardnekkig - wacht tot ze die onnutte pogingen- opgeeft. Op een avond brengt Pollv een jonge arbeider naar huis. die ze in een Amsterdams volkscafé heeft opgepikt. Daar begint het spel van drie mensen, die verwikkeld raken in een net van emoties, illusies en pretenties. Dimitri Frenkel Frank noemt „Bitter Lcmon" een stuk dat balan ceert op de grens van humor en bit terheid. het is geen suikerzoet blij- spelletje. Het gaat over verwarring. illusies, wanhoop en de scherpe kantjes werden niet verdoezeld. Op vrijdag 30 september a.s. is het allemaal tc aanschouwen in dc Zie- rikzeese Concertzaal. Scène uit „Bitter Lemon" een kome die ran Dimitri Frenkel Frank.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4