Cijferkruimels uit de Miljoenennota 1978 vaderdag kijkerdag De nieuwe Eerste Kamer De wegen Landbouwschap over de begroting 1978 UITGAVEN PER HOOFDSTUK VAN DE BEGROTING Geld voor jachthaven Scharendijke Bert Lance treedt af Proces gijzelingen Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland 2 Derde dinsdag in september De miljoenennota Huizen worden nog duurder AGENDA ai DEN HAAG, 21-9. In tie Miljoenennota 1978 wordt aangekondigd dat een pakje sigaretten twee kwartjes duurder wordt en dat de energiedragers gas, olie, ko len en liet vérstrekken van warmte worden overge bracht van liet lage (4 procent) tarief naar het alge mene tarief (18 proeent) van de omzetbelasting. Voor het overige ademt de miljoenennota de geest van het demissionaire kabinet dat zich grote beperkingen moet opleggen bjj het formuleren van beleidsvoornemens. De regering heeft zich zoveel mogelijk gehouden aan de vorig jaar gemaakte meerjarenafspraken en de toen gehanteerde ramin gen en uitgangspunten. „Er worden geen nieuwe bakens uitgezet", zo schryïl minister Duitsenberg (financiën) in zyn toelichting. Voor een gewoon huis met een normale installatie voor centrale verwarming komt de in de miljoe nennota aangekondigde aardgas- prijs vei*hoging neer op een lasten verhoging van f 125 per jaar. Wat de vooruitzichten voor die middellange termijn betreft: de vraag naar arbeidskrachten van de bedrijven in 1981 wordt belangrijk lager geschat, ongeveer 60.000 man. Minister Boersma wees erop, dat de situatie nog ongunstiger kan uitpak ken dan nu wordt voorzien. DEN HAAG. De economische ont wikkeling in de Antillen, zo blijkt uit de toelidhting op de rijksbegro ting blijft een somber beeld verto nen. De economie stagneert bij een werkloosheidspercentage op Cura cao van 25. Gunstige uitzonderingen vormen Aruba en St. Maarten waai de toeristen-industrie zich voor spoedig ontwikkelt. DEN HAAG, 21-9. Bij de aanvang van het nieuwe parlementaire zit tingsjaar zijn in de eerste kamer 39 kamerleden beëidigd. Een aantal van 24 van hen trad voor het eerst aan - de overigen betreffen herbenoemin gen. Kamervoorzitter Thurlings sprak van een „massale aflossing van de wacht", die - naar zijn mening - een grote belasting vormt voor de continuiteit in het funktioneren van de staat. DELFT, 21-9. Minister Westcrterp van verkeer en waterstaat heeft woensdag in Delft nog eens bena drukt, dat in de begroting 1978 voor zijn departement het wegonderhoud voorop staat. „Voor onderhoud en verbetering van wegen is f 306 mil joen uitgetrokken en voor de aanleg en uitbreiding van wegen en oever verbindingen circa f 180 miljoen. Uit deze verhouding blijkt wel, dat het onderhoud zeker geen sluitpost is", aldus de bewindsman, die sprak op de feestelijke bijeenkomst ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan van het rijkswegenbouwlaborato- rium van de rijkswaterstaat. Advertentie HORIZON en PRIMOC prismakijkers in opticiens kwaliteit uw opticien vertelt u er graag meer oven OPTIEK J. W. GUDDE Mol 9 - Zierikze© Telefoon (01110) 2582 Werkloosheids bestrijding De grootste voorrang bij het so- ciaal-ekonomische beleid wordt ge geven aan de werkloosheidsbestrij ding. „Bijzondere aandacht, inspan ning en energie zullen nodig zijn", aldus minister Boersma van sociale zaken in de toelichting bij zijn be groting voor volgend jaar. Volgens minister Lubbers (ekono- mische zaken) ziet het er naar uit dat de wereld „voorshands zal heb ben te leven met vraagstukken van onderbezetting en werkloosheid in de industrielanden." In de toelich ting op de begroting voor komend jaar zet hij uiteen dat in de komen de jaren de bestrijding van de werk loosheid en de inflatie de hoogste prioriteit zal houden. Naar 235.000 De makro-ekonomische verken ning zegt, dat de werkloosheid de komende maanden verder zal toene men en in de tweede helft van dit jaar een gemiddelde zal bereiken van ongeveer 235.000 personen, ten minste wanneer de tot nu toe erg tegenvallende export weer gaat stij gen. Gebeurt dit niet, dan wordt de werkloosheid nog groter. Indien rekening wordt gehouden met een klein kastekort van het ge meentefonds komt de financierings behoefte van het rijk per saldo uit op 12,6 miljard gulden. Via reserveringen op de voorin- schrijf rekening zal naar raming rond 4 miljard aan dekkingsmiddelen be schikbaar komen. Er resteert dan nog een te financieren bedrag van ongeveer 8,6 miljard gulden. Exportproblematiek Naar de mening van minister Lubbers zal de exportproblematiek de komende jaren bijzondere aan dacht vragen. Hij schrijft dit toe aan de verwachting dat de wereldhandel in de nabije toekomst minder sterk zal toenemen dan in de achterlig gende jaren het geval was. Ook meent de minister dat de ruimte voor Nederland als overschotland minder groot zal zijn. Het woningbouwprogramma voor volgend jaar omvat grotere aantal len dan voor dit jaar het geval was. Aldus blijkt uit de door minister Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening opgestelde be groting-1978. Het woningbouwpro gramma voor 1978 omvat 106.000 woningen en 8.000 wooneenheden. De departementen van binnen landse zaken,, sociale zaken en c.r.m. bereiden de oprichting voor van een archiefvernietigingsdienst. De gelden daarvoor kunnen geput worden uil de fondsen voor de werkloosheids bestrijding. Aldus blijkt uit de toe lichting op de c.r.m.-begroting voor volgend jaar. Sociale diensten Op korte termijn zal de overbe lasting van de gemeentelijke sociale diensten moeten worden terugge drongen. Ook moet worden bezien, of opschoning (uitdunning) van het kliëntenbestand van de sociale diensten mogelijk is. Dit deelt mi nister Van Doorn van c.r.m. mee in de toelichting bij de nieuwe c.r.m. - begroting. Volgend jaar zal voor de gemeen ten en provincies meer geld beschik baar zijn. De uitgaven van het ge meentefonds (waaruit alle gemeen ten geld ontvangen) stijgen van f 10,9 miljard tot 12,4 miljard. De uitgaven van het provinciefonds" worden voor 1978 11,1 procent hoger geraamd en stijgen tot f 710,3 mil joen. De regering heeft besloten een be drag van f 1 miljoen beschikbaar te stellen voor de herdenking, op 23 januari 1979, van het feit, dat 400 jaar geleden de Unie van Utrecht tot stand is gekomen. Uit de dinsdag gepubliceerde rijks begroting blijkt, dat volgend jaar de ministerssalarissen stijgen tot f 158.900,In 1976 was het jaarsa laris f 144.500,en voor 1977 is een bedrag van f 142.900,geraamd. MAINZ. De organisaties op het ge bied van de vogelbescherming in de bij de raad van Europa aangesloten landen hebben een Europees comité ingesteld ter voorkoming van de massale moord op trekvogels. PARIJS. De secretaris-generaal van de N.A.V.O., oud-minister Luns, heeft woensdag in de N.A.V.O.-as- scmblee in Parys gepleit voor een verhoging van de defensie-uitgaven die uitgaat boven het inflatie-per centage. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap is in zijn eerste en voorlopige commentaar op de Troon rede, de miljoenennota en de Land bouwbegroting 1978 van mening, dat een duidelijk beleid helaas uitblijft en dat een nieuw kabinet zo spoe dig mogelyk tot stand moet komen. De huidige situatie laat niet toe, dat de onzekerheid omtrent het te voe ren beleid vooTtdiiurt. Het dagelijks bestuur betreurt, dat in de Troonrede in het geheel geen aandacht wordt besteed aan de land en tuinbouw en de positie van de zelfstandigen in het algemeen. Het dagelijks bestuur acht de aangekon digde regeringsvoorstellen voor een verhoging van de totw op energie in het bijzonder voor de glastuinbouw onjuist. De btw-verhoging betekent voor vele glastuinbouwbedrijven een lastenverhoging, die niet te rijmen is met de dit jaar gemaakte meerja renafspraak inzake de ontwikkeling van energieprijzen in de tuinbouw. Het Landbouwschap gaat ervan uit, dat voor de glastuinbouw een rege ling wordt getroffen die de nadelige gevolgen van deze btw-verhoging opvangt. Het dagelijks bestuur constateeri, dat in de miljoenennota geen aan dacht wordt geschonken aan een aantal wensen van het georganiseerd landbouwbedrijfsleven, zoals gefor muleerd in het Beleidsprogramma voor de Land- en Tuinbouw. Het dagelijks hestuur maakt onder meer bezwaar tegen de beëindiging van de zelfstandigenaftrek. De Landbouwbegroting 1978 heelt een duidelijk demesionair karak ter. Het dagelijks bestuur hoopt dal zo spoedig mogelijk meer zekerheid wordt gegeven over een beleid, dat tegemoet kemt aan de wensen van Het Landbouwschap, die in het Be leidsprogramma zijn geformuleerd. Het bestuur van het Landbouw schap zal in de openbare vergadering op 28 september a.s. nader ingaan op de rcgeringsplanncn voor 1978 en daarover een oordeel geven. DEN HAAG, 21-9. De algemene verzamclstaat van uitgaven per hoofdstuk van de begrotingen 1977 en 1978 geeft het volgende beeld: Ontw.begroting (in miljoenen guldens) UTRECHT, 21-9. De koopwoningen zullen de komende jaren nog met 12 tot 15 procent per jaar in prijs stij gen. Van april tol augustus van dit jaar zijn de huizen vijf procent in prijs gestegen. De gemiddelde prijs van een Huis is op dit moment 229.000 gulden. Er is duidelijk een afzwakking van de stijging van de huizenprijs, gelet op de gemiddelde prijsstijging van 25 procent per jaar in de jaren '75 en '76'. Dit zei de heer G. Chr. Smit, voor zitter van het hypotheekcentrum van de Nederlandse Bond van Ma kelaars (NBM) op een persbijeen komst ter gelegenheid van de mani festatie „Koophuis '77" die van 23 tot en met 27 september in de Jaar beurs in Utrecht wordt gehouden. (Vervolg van pag. 1) voorkomende gevallen afgeven van invaliden-parkeerkaarten. Advertentie Gymzaal Burgemeester en wethouders had den de raad voorgesteld in principe akkoord te gaan met het bouwen van een gymzaal in Kerkwerve en te verklaren, dat een wijziging van het bestemmingsplan „Groene Wijk" wordt voorbereid. Het is de bedoeling, dat de gym zaal gebouwd wordt op het oude sportterrein in het verlengde van de Beatrixstraat, dus naast de Chr. Ger. kerk. De voorzitter lichtte toe, dat met het gemeentebestuur van Brouwers haven voorlopige overeenstemming is bereikt over het tijdelijk gebruik van het sportterrein te Noordgouwe. Burgemeester en wethouders zijn volgens de voorzitter van mening, dat de gymzaal een nuttige funktie zal kunnen vervullen in Kerkwerve. De heer L. C. Hart vroeg of de gymzaal niet beter op het nieuwe sportterrein aan de Versepulseweg zou kunnen worden gebouwd, voor al omdat het lokaal ook buiten schoolverband zal worden gebruikt. De heer L. den Boer deelde de mening van de heer Hart. Hij in formeerde hoeveel woningen in het bestemmingsplan niet zouden kun nen worden gebouwd bij het bou wen van een gymzaal. Ruimte De voorzitter antwoordde, dat op het nieuwe sportveldenkomplex aan de Verseputseweg zeker ruimte aan wezig is voor het bouwen van een gymzaal. De gymzaal dient echter volgens de richtlijnen zo kort moge lijk in de nabijheid van de scholen te worden gebouwd. In het bestem mingsplan komen 5 z.g. rijtjeswonin gen te vervallen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur van de sportvereniging W.I.K. spontaan medewerking heeft toegezegd omdat het belang van een gymzaal ingezien wordt. Wel is als voorwaarde gesteld, dat er op het oude sportteiTein voorlopig getraind moet kunnen worden. Tot slot werden nog vastgesteld de 20e t/m 22e wijziging van de ge meentebegroting voor 1976 en de 14e wijziging van de gemeentebegroting voor 1977. LAATSTE NIEUWS WASHINGTON, 22-9. Directeur Bert Lance (43) van het Amerikaan se regeringsbureau vcor de begro ting, een van de grootste vrienden van de Amerikaanse president, is afgetreden na deze post acht maan den te hebben bekleed. President Carter, die dit bekend maakte, zei het ontslag van zijn be- grotingsdircctcur met diep gevoel van spijt te hebben aanvaard. Lance trok docr af te treden de consequentie uit een hele serie be schuldigingen dal hij indertijd zijn positie ais direkleur van een bank in dc Amerikaanse slaat Georgia on der andere misbruikte cm aan per soonlijke leningen te komen. 1977 1978 Huis der koningin 7 8 Hoge coll v. staat en kab. der koningin 97 111 Algemene zaken 34 80 Kab. Ned. Antillaansc zaken 117 117 Buitenlandse zaken 2639 2300 Justitie 2210 2475 Binnenlandse zaken 4330 5030 Onderwijs cn w. 18245 19951 Nationale schuld 6374 7345 Financiën 1846 2420 Defensie 8394 9542 Volkshuisvesting en r.o. 7405 8320 Verk en waterstaat 7214 7970 Ekonomische zaken 1938 2097 Landb. en visserij 1788 2066 Sociale zaken 9155 10102 C.R.M. 8200 9283 Volksgez. en milieu 2937 3379 Aanvullende posten 3666 3609 86506 96205 BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE a.s. zaterdag en zondagavond Na deze film zaJ uw kijk op televisie veranderen. FAYE DUNAWAY WILLIAM HOLDEN PETER FINCH ROBERT DHVALLn NETWORK TÏS&SSS, Van PADDY CHAYEFSKY Aanvang 20.00 uur Toegang 12 jaar BRUSSEL. Dc Europese Gemeen schap en de Comecon (de economi sche organisatie van de Oostbloklan den) gaan onderhandelen. De onder handelingen zullen in de eerste helft van volgend jaar (ook het woord „lente" is genoemd) beginnen en ze zullen hoogstwaarschijnlijk in Brus sel worden gevoerd. (Vervolg van pag. 1) bruikt, ligt achter de aarden wal en de toegang zal zo worden gemaakt, dat aan de dienst met zyn gebouwen en materialen geen overlast wordt bezorgd. Gevreesd werd nog, dat het gra zende vee, zal schrikken van het crossgeluid, maar ook daarvoor wil men maatregelen treffen. De vereni ging zal moeten zorgen voor een goede afrastering, zedat het vee niet kan uitbreken. Bij de behandeling van het punt wijziging van de formatie en bezol digingsverordening. meende de heer J. J. Groen, dat de chauffeurs belo ning volgens en bepaald artikel (18) niet'juist was. Hij wilde in alle ge vallen schaal 32 toegepast zien, maar van de zijde van het dagelijks be stuur werd het hoe en waarom uit een gezet. De gevclgde beloning- schaal. (18 of 32) was uit de praktijk gegloeid. De ambtenarenbonden hadden togen de nieuwe verorde ning geen bezwaar gemaakt. Dit laatste wilde de heer Groen graag weten: omdat in Zierikzee een arti kel was ingelast, dat een werknemer op 55 jarige leeftijd zijn maximum salaris moet hebben bereikt. Hij had deze bepaling hier gemist. Het da gelijks bestuur zal er zich ever be raden. T; uneven Dc uitgavenkant van dc ontwerp begroting 1977: 72014. De uitgavenkant .van de ontwerp begroting 1978: 83690 De saldi voor beide jaren bedra gen resp. 14582 cn 12515. ASSEN. 22-9. De rechtbank in As sen heeft donderdagmorgen de drie Zuidmolukse treinkapers cn de vier schoolbczctters die in mei treinrei zigers bij Dc Punt cn schoolkinde ren en onderwijzers in Bovcnsmilde hebben gegijzeld veroordeeld tol ge vangenisstraffen variërend van zes lot negen jaar. Op vrijdag 9 septem ber eiste officier van justitie mr. C. J. van Oldenbeck lien jaar gevange nisstraf legen elk. De medeplichtige dc 23-jarige Mezack J. P. werd ver oordeeld tot 1 jaar. Tegen hem was vier jaar geëist. Alle straffen zijn met aftrek van \t)orarresl De heer J. J. Klaasse, Drcischor, liet een waarschuwend geluid horen bij het voorstel om de tarieven, met hel maximum van 5 procent (meer is door het ministerie van binnenland se zaken niet toegestaan voor 1978) te verhogen. Zuinigheid »s geboden, midden stand cn landbouw worden steeds maar gckonfronlecrd met lasten ver zwaringen, zonder dat daar kompen- salic tegenover slaat integendeel dc landbouwinkomsten zullen dit jaar een gevoelige teruggang onder gaan cn zc waren toch al niet hoog. De lieer Meerman (Duivcland) zou nog eens willen wijzen op de moge lijkheid afgewerkte olie mee te ge ven met de reinigingsdienst c.q. het verzamelen daarvan op bepaalde punten. Weet het publiek dit wel? Hij komt nogal eens mensen tegen die zeggen het niet te weten cn het dan maar in de riolering lozen. De heer Meerman bleek ook bijzonder goed de begroting te hebben nage speurd. Enkele schoonheidsfoutjes, die aan de administrateur waren ontgaan werden door hem feilloos aangewezen. Wethouder Hoogerhuis (Wcsler- schouwen) was van mening dat de aanschaffing van de verdichtings machine een wijs besluit is geweest. Wie op de belt komt kan dit kon- slalcrcn. Hierna werd de begroting 1978 behandeld. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-1ZA- uur, carillonconcert. Donderdag 22 september Zierikzee Kerkgebouw, Ger. Gem., tijdrede S.G.P., 19.30 uur. Herv. Ver.-gébouw. Afd. C.P.B. 20.00 uur. Vrijdag 23 september Zierikzee Brogum. Filmvoorstelling. 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk, propa- ganda-avond, 20.00 uur. Brouwershaven Ver.-gebouw. Kennismakingsavond nieuwe ingezetenen. 20.00 uur. Zaterdag 24 september Zierikzee Bicscoop De Concertzaal. 20.00 uur Zonnemaire Ver.-gebouw (I. M. v. d. Bijlstraat). Trekking loterij bazar en rommel markt ,.N U". 20.00 uur. Middeiharnis Grcte kerk. Orgelconcert. 19.30 uur. Zondag 25 september Zierikzee Bioscoop De Concertzaal, 20.00 uur. Maandag 26 september Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap. 14.00 uur. Huis van Nassau. Ouderavond ,,'t Kofschip" en Mosselboomgaard- school. 20.00 uur. Hotel Van Oppen, Evenementen ver gadering V.V.V., 20.00 uur. Cafétaria „Neffen d'Eule". Raiffei- senbank „Oost-Duiveland". 20.00 uur. Dinsdag 27 september Goes Kommandopost. Vergadering Kring A - B.B. 15.00 uur. Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, U.V.V. „Kijken-Kiezen-Kwissen", 20.00 uur. Huis van Nassau, Aquariumvereni ging, 20.00 uur. Huis van Nassau. Inspraakavond Nota Landelijke Gebieden. 20.00 uur. Zonnemaire Ver.-gebouw I. M. v. d. Bijlstraat, plattelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Dorpshuis. 14.00 uur-15.00 uur start kursus Meer Bewegen voor Oude ren. Nieuwerkerk Raadhuis. Vergadering gemeenteraad 19.30 uur. Oostcrland Cafétaria „Neffen d' Eule". 19.30 uur voorlichtingsbijeenkomst gezwelziek- ten. Woensdag 28 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw NCVB-bejaar- denmiddag. 14.30 uur. Donderdag 29 september Zierikzee Herv. Vrouwengroep. Herv. Ver.-ge bouw. 20.00 uur. Bruinisse Ver.-gebouw Verkoop „Tryfosa". 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Vrijdag 30 september Zierikzee Chr. Mavoschool 19.30 uur Vergade ring Vereniging Chr. Schoolonder wijs. Concertzaal 20.00 uur Z.V.U., kome die „Bitter Lemon". Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk. oprich ting Amnesty-Internatiopal-afdelïng 20.00 uur. Donderdag 6 oktober Nieuwerkerk Reis bejaardenbond. vertrek 13.00 uur. (OHIO) 2Z55 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half xes (01110) 2938, (01110) 2416, (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 DEN HAAG. Dc frakticlcidcrs Van Thyn (P.v.d.A.), Van Agt (C.D.A.) cn Tcrlouw (D'66) hebbben woensdag avond laat overeenstemming bereikt over de resterende punten voor een regcerprogram. Dit is gebeurd ty- dens overleg met de informateurs pen Uyl cn Vcringa op liet Cntsliuis in Den Haag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2