Diskussie over hoe en wat rond nieuwe jeugdsoosgebouw „Brogum" Belangenvereniging Bru-Oost' over renovatie van woningen Nog meer aktiviteiten voor jeugd van Kerkwerve STREEKNIEUWS Overdracht Grote Kerk Kledingbeurs „Poortambacht" werd een enorm succes Kennismakingsavond nieuwe ingezetenen Brouwershaven Gemeenteraad Zierikzee BONDSSPAARBANK SNUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Problemen in woonsfeer Z1ERIKZEESC1IE NIEUWSBODE Dinsdag 20 september 1977 Nr. 22170 3 ZIERIKZEE, 19-9. Na een scherpe diskussie in de ge- meenteraadsvergadering van maandagavond jl., werd tenslotte door de raad besloten een krediet van 12.500 gulden beschikbaar te stellen voor hel opstellen valt een praatplan betreffende het geschikt maken van de boerderij Julianastraat 47 (nieuwe jeugdsoos). Zoals bekend was het de bedoeling deze ruimle in de eerste plaats be schikbaar te maken voor de jeugdsociëteit Brogum. In een nadere toelich ting wees wethouder Den Boer erop dat het betreffende krediet van f 12.500.bestemd was voor het opstellen van een plan en dat pas daarna met de werkzaamheden zal worden begonnen. Gezien het feit dat hiermede een groot bedrag gemoeid zal zijn, was de wethouder van mening dat ook de mogelijkheid van andere aktivi teiten bekeken moest worden. „Er is gen exakt raadsbesluit dat de boer derij uitsluitend aan Brogum zal worden gegeven", aldus de heer Den Boer. Verwachtingen gewekt De heer Groen bracht in het mid den dat de gemeente toch duidelijke verwachtingen had gewekt en zekere verplichtingen had tegenover de jeugdsociëteit. Te meer daar Brogum inmiddels de sleutels van de boerderij heeft gekregen en toestemming heeft met de opruimingswerkzaamheden te be ginnen. Verder wees de spreker erop dat hij van de voorzitter van het Bro- gumbestuur - de heer Asma - had vernomen, dat de sociëteit zelf, in samenwerking met Gemeentewer ken, met een plan zal komen. De voorzitter wees erop dat bij de uitvoering van de definitieve plan nen de gemeente toch als opdracht gever moet optreden. De heer Sprengelmeyer zei het niet eens te zijn met de stelling van de heer Groen „Er is A gezegd nu moet er ook B gezegd worden". Hij wees er nogmaals op dat er geen raadsvoorstel was dat de boerderij uitsluitend aan de jeugdsociëteit be schikbaar zal worden gesteld. Hij zei node zijn stem te geven aan het-on- ZIERIKZEE, 17-9 Zaterdag 17 sep tember werd door de belangengroep Poortambacht voor de tweede keer een kinderkledingbeurs georgani seerd. Vrijdagavond was er al gele genheid kleding in te leveren. Zaterdags van 10-12 uur was de verkoop; er was buitengewoon veel belangstelling voor. Het ligt dus in de bedoeling volgend voorjaar weel een beurs te houden, maar dan voor zomerkleding, aangezien nu wel ge- BROUWERSHAVEN, 19-9. Vrijdag 23 september a.s. wordt in het Vere nigingsgebouw een kennismakings avond gehouden voor de nieuw ingc- komenen in de gemeente gedurende de laatste twee jaar, voor de kernen Brouwershaven en Zonnemaire. Deze avond, welke wordt georga niseerd door de Werkgroep Gere formeerd-Hervormd Brouwershaven- Zonnemaire, is bedoeld om de nieuwe ingezetenen een beetje op pad te hel pen en hen te laten kennis maken met het verenigingsleven in al zijn schakeringen. Er zal een serie prachtige dia's ver toond worden over en rondom Brou- derwerpelijke voorstel, maar zeker in de toekomst tegen te zullen stem men als de definitieve kosten hem te hoog voorkomen. Alleenrecht Naar aanleiding van het feit dat het kollege ook -de mogelijkheid tot andere aktiviteiten in deze ruimte open wilde laten, wees de P.v.d.A.- fraktie, bij monde van de heer Ver schelling, erop dat in het voorstel tot de begrotingswijziging toch dui delijk werd gesproken over „een plan tot het gereedmaken van het gebouw door de jeugdgroepering." Spreker was van mening dat door deze laatste drie woorden het alleen recht aan de jeugdsociëteit werd ge geven en zei het daar ook mee eens te zijn. De overige fraktics waren het ech ter met het kollege eens dat de boer derij ook aan andere groeperingen beschikbaar gesteld moet kunnen worden. Derhalve nam het kollege het voorstel van de heer Deurloo over de laatste drie woorden - door de jeugdgroepering - te schrappen en het voorstel alsnog te aanvaarden. Naar aanleiding hiervan 'kwam de heer Asma met de suggestie het voorstel in zijn geheel terug te ne men en de volgende raadsvergade ring met een kon'kreet en. positief voorstel té komen. Dit leidde tot een korte schorsing van de vergadering. Stemverklaring Na hervatting legde de heer Groen bleken is dat steeds meer mensen hiervoor geïnteresseerd raken. Het publiek kan hiervoor dus vast gaan verzamelen. Te zijner tijd zal hierover meer in de kranten wor den gepubliceerd. De Belangengroep Poortambacht wil intussen iedereen dank voor de medewerking, inzonderheid het be stuur van de Chr. Kleuterschool „De Speeldoos" voor het beschikbaar stellen van het gebouw. wershavcn, over vroeger en nu, zo als de oude en nieuwe jachthaven en de vele schone plekjes die hier te vinden zijn. Volledige medewerking is toegezegd van gemeentewege, ter wijl voor nadere informatie aanwezig zullen zijn: de burgemeester, de beide wethouders, de gemeentesekretaris, de beide predikanten, de huisartsen, alle verenigingen uit Brouwershaven en Zonnemaire en pastoor De Graaf uit Zierikzee. De werkgroep hoopt op een grote belangstelling van de zijde der nieuwe bewoners, opdat het „inburgeren" middels deze voorlichtingsbijeen komst snel zal geschieden. voor de PvdA-fraktie een stemver klaring af: Men wilde het voorstel alsnog aksepteren en zelfs geen be zwaar maken tegen het schrappen van de woorden „door de jeugdgroe pering". Dit om onnodige vertraging te voorkomen. De heer Groen zei er echter vanuit te gaan dat het plan in de eerste plaats vóór de jeugd sociëteit zal worden opgesteld en dat de aktiviteiten van Brogum zullen preveleren. Deze verklaring ontlokte bij de voorzitter de opmerking: „Ik ben biy dat na deze verwarrende dis kussie, alles weer tot zyn normale proporties is teruggebracht". Het voorstel werd tenslotte met algemene stemmen aanvaard. Overi gens kwam het hele voorstel enigs zins in de lucht te hangen door het feit dat in het begin van de diskus sie was gesproken over de moge lijkheid van verkoop of verpachting van de boerderij aan Brogum voor een symbolisch bedrag. Naar aanleiding van een vraag van de heer De Rijke of er ooit aan verkoop aan de sociëteit was ge dacht, opperde de voorzitter, als ge heel nieuwe suggestie, de mogelijk heid van verpachting met inbouwing van zo veel mogelijk zekerheden. Dit zou, volgens de voorzitter, het voor deel hebben dat het pand weer terug zou komen aan de gemeente als Brogum ooit ophoudt te bestaan. Spreker wees erop dat dit voorstel nogal vers van de lever kwam en vroeg enig respijt om in samenwer king met het Brogumbestuur tot een konkreter voorstel te kunnen komen. Begrotingsbedrag De heer Asma stelde voor om in dat geval - verkoop of verpachting - het begrotingsbedrag van f 32.000,— voor de nodige werkzaamheden - aan Brogum ter beschikking te stel len. De voorzitter vond dit voorstel het overwegen waard, maar vroeg om enig uitstel om een afgerond plan op poten te kunnen zetten. ZIERIKZEE Vereniging Chr. Onderwijs Op vrijdag 30 september wordt in de aula van de Chr. Mavoschool te Zierikzee de algemene ledenvergade ring gehouden van de Vereniging tot bevordering van het Chr. Schoolon derwijs. Na het huishoudelijk ge deelte zal door de heer J. Dankers te Waddinxveen een inleiding worden gehouden over het onderwerp „On derwijs en opvoeding in deze tijd". HAAMSTEDE Opstapper stapt op Op eigen verzoek heeft een der opstappers van de Kon. Zuidliolland- se My tot Redding van Schipbreuke lingen, de heer J. YV. Polderman, be manningslid van de „President Jan Leis' als zodanig bedankt. Zaterdag nam hij, tesamen met enkele kollega's uit Flakkee, afscheid van het bestuur en zijn medëbeman- ningsleden. Dit gebeurde in café „De Haven" te Ouddorp. Hij werd toege sproken door de president van de Mij de heer A. M. Leis en burgemeester H. P. Everwijn die voor Schouwen agent is van de Mij. Beiden roemden de inzet van de heer Polderman die tesamen met de anderen deel had aan het redden van 150 schipbreuke lingen. Hij deed dit werk vijftien ja ren achtereen. Als aandenken aan deze jaren kreeg hij het. schild, voor stellende het wapen van de Mij. Dc heer Polderman dankte na afloop een ieder die dit afscheid voor hem onvergetelijk had gemaakt. Propaganda-avond Amnesty-International Vrijdag 23 september a.s. zal in dc rekreatiezaal van de Geref. kerk te Haamstede een propaganda-avond van Amnesty-International worden gehouden. Deze avond zal er voor lichting gegeven worden, hoe een af deling van Amnesty-International zich met problemen bezig houdt. Spreekster zal deze avond zijn Mary Kan, lid van hel Provinciaal bestuur van Amnesty-International te Goes. Verder zullen deze avond dia's wor den vertoond. Vrijdag 30 september a.s, zal in dc rekreatiezaal van de Geref. kerk alhier eventueel een ei gen afdeling van Amnesty-Interna tional opgericht worden. SEROOSKERKE Botsing motor-auto Zondagmiddag reden op do Pro vinciale weg Haamslede-Zierikzcc een auto en een motor achter elkaar richting Serooskerke. Bij dc afslag Stoofweg sloeg de auto linksaf, juist op het moment dat de motorrijder aan het inhalen was. Een botsing was onvermijdelijk. Daarbij word de mo torrijder, W. M. uit Middelburg, voor nader onderzoek per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis vervoerd. Dc auto, bestuurd door W. v. d. N. uit Breda, werd zodanig beschadigd dat deze niet meer kon rijden. Het voertuig werd door takelbedrijf J. de Jonge per auto-ambulance naar Bre da vervoerd. Ook de motor werd aan de voorzijde zwaar beschadigd en werd eveneens door dit takelbedrijf afgevoerd. KERKWERVE Aktie voor „Sonneheerdt" lu Kerkwerve zal de komende we ken een eenmalige aktie worden ge houden voor de Vereniging Christe lijk Blindentehuis „Sonneheerdt" in Ermclo. Een jaar geleden is in samenwer king met „Bartiméus" in Zeist, een bedrijfsschool voor blinden gestart. Dit was mogelijk door de financiële steun van vele mensen. Subsidie is voor deze „L.T.S./M.T.S. voor blin den" tot nu toe nog niet verstrekt. De exploitatie-tekorten komen zo doende voor de rekening van Sonne heerdt en Bartiméus. Bovendien moet er een nieuw tehuis voor de blinden komen, waarvan het plan al klaar is. De bouw kon lot nu toe niet verwezenlijkt worden omdat er een geldtekort is. Daarom wordt gehoopt dat ook de Kerkwerfse bevolking zijn steentje bijdraagt om ook de blinden een kans te geven. Op twee manieren kan geholpen worden. In de enve loppen, die door leden van de chr. gereformeerde vrouwenvereniging worden verspreid, zitten een kaart en een gii'tenzakje. Wanneer men donateur wil worden en dus jaar lijks een bepaald bedrag wil afdra gen dient de kaart ingevuld te wor den. Is dit niet het geval dan is hel gewenst om een bijdrage in het zak je te doen. De zakjes worden opge haald. Deze aktie wordt warm aan bevolen. BROUWERSHAVEN Koliekte K.W.F. De koliekte t.b.v. de kankerbe strijding 'heeft in Brouwershaven (kern) 'het mooie bedrag opgebracht van f 1509,53. Zowel milde gevers als dames kollektanten hartelijk dank voor de medewerking. OOSTERLAND Dc P.I.T.-kollekte Ook dit jaar werd hier ter plaat se weer gekollekteerd ten bate van het Protestants Interkerkelijk Thuis front (P.I.T.). Zulks onder leiding van mevr. J. Stouten-Bolle, door de dames: mevr. Bal, mevr. van dei- Have, mevr. Ista, mevr. Ouwens, mevr. Stouten-Otte, mevr. De Valk en door de jongedames: Wilma van den Bos, Jeanet Dalebout, Ida Doo- gc, Rianne Heijtooer, Jeanet Ista en Tonnie Stouten. De opbrengst be droeg dit jaar f 369,94, waarvoor de milde geefsters en gevers en niet minder de leiding' en de kollektrices dankwoorden verdienen. Verkoop woning De woning met erf etc.. Noord- straat 3 alhier, vele jaren bewoond door de familie J. Boogert-van dei- Maas, is thans in andere handen overgegaan. Door het onlangs over lijden van mevrouw weduwe Boo- gert-Van der Maas kwam het pand bij inschrijving te koop. Eigenaar is geworden de heer A. Stins te Nieu- werkerk, die het perceel, na het gron dig te hebben opgeknapt, na zijn hu welijk permanent zal gaan bewonen. BRUINISSE Bootje ingeladen, busje weg Zondagmiddag was de familie de R. uit Geldrop met zijn motorkrui ser op de Grevelingen voor anker gegaan ter hoogte van de Greyelin- gendam om daar te vissen. De kin deren van deze familie gingen met het volgboot je varen en zijn naar de Dc voorzitter betreurde het dat er zo weinig belangstelling was voor deze vergadering waarin volgens hem toch wel enkele belangrijke zaken aan dc orde. zouden worden gesteld. Dc kascommissie bestaande uit de heren C. van Liere en D. van Dui- vendijk hadden de boeken gekon- troleerd en goed bevonden, aldus een verklaring van de heer Van Duiven- dijk. De kascommissie vond het een eigenaardige gang van zaken dat de voorzitter de financiën beheert ter wijl er een penningmeester werd gekozen. De voorzitter zei dat van af nu ook alle bescheiden zouden worden overgedragen aan de pen ningmeester. Renovatie Hoe zal de renovatie van de wo ningen in Bru-oost plaats vinden, was het volgende agendapunt. De voorzitter had graag vele bewoners van de huurwoningen van de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" 0)5 deze avond gezien om hun te vra gen hoe zij dc renovatie van hun woning zien. Slechts enkele uit verschillende straten varen aanwezig en brachten vrjjwel allemaal dezelfde al bekende KERKWERVE, 19-9. Na de ge slaagde speelwerk die begin augus tus te Kerkwerve werd gehouden, is besloten om nog meer aktiviteiten voor de jeugd op touw te zetten. Omdat de jeugd in de leeftijdsgroep van 12-16 jaar dikwijls wordt over geslagen zal ook voor hen iets wor den georganiseerd. Het ligt in de bedoeling van de werkgroep, die ook deze keer weer samenwerkt met de Stichting Jeugd Sohouwen-Duiveiand, om op vrij dag 21 oktober een gezellige avond in het verenigingsgebouw te houden. Dat is dan in de herfstvakantie. Waarschijnlijk zullen een aantal spelletjes worden gedaan, er wordt bingo gespeeld en er Ligt een gewel dige kwïs te wachten. Er zijn prijs jes te winnen, en bovendien een lek kere taart. De kosten zijn maar één gulden. oever van het Grevelingenstrand ge gaan. Zij hebben daar hun bootje af gemeerd om zich wat te vermaken op het strand. Zij dwaalden echter nogal ver van hun bootje, en plotse ling zagen zij dat er een groen Volkswagen bestelbusje kwam aan gereden en bij het bootje stopte. Het bootje werd ingeladen en het busje verdween. De jongelui waren helaas te ver weg om het kenteken le kun nen noteren. (Vervolg van pag. 1) Gepantserd glas Men spreekt de hoop dan ook uit, zo snel rrtogelijk hiermee te kunnen beginnen. De heer C. van der Perk vermeld hierbij nog dat de kerkra men voorzien zullen worden van ge pantserd glas. De heer Van der Schelde stelde voor om de grond rond de kerk af te sluiten voor het publiek, om vernielingen tegen te gaan. Ds. Assendorp antwoordde dat dit niet mogelijk is. daar een kerkge bouw te allen tijde voor iedereen toegankelijk moet zijn. Verhuren? Mevrouw Mom stelde de vraag of de Grote Kerk nog verhuurd zal worden voor kulturele aktiviteiten. De Jieer Hietkamp antwoord dat overeenkomstig de doelstelling van dit gebouw eventueel orgel- of kon- certen gegeven zullen worden, maar dit is één van de taken die de plaat selijke kommissie te vervullen krijgt. Vervolgens stelde de voorzitter voor, om tot stemming over te gaan, met twee stemmen tegen, zij waren tegen overdracht van de grond, werd het voorstel aangenomen. De Stich ting „Oude Zeeuwse Kerken" werd hiermee gekozen tot de nieuwe eige nares van de Grote of Nieuwe Kerk te Zierikzee. Voordat ds K. Schaap de vergade ring voorging in gebed, besloot voor zitter met de woorden dat hij ervan overtuigd is, dat dit een juiste be slissing is, om deze kans die geboden wordt ten volle te benutten. klachten naar voren onder andere slechte deuren, slechte kozijnen, elektriciteit die niet meer deugdelijk is en zoal meer. Een bewoner uit de Kon. Juliana straat zei dat er onder de bewoners in deze straat ook een zekere onte vredenheid is over de zogenaamde renovatie die daar in de huizen is uitgevoerd. Volgens deze bewoner kan men hier niet spreken van een renovatie maar van een achterstallig onder houd dat zeer slecht is uitgevoerd. De huurverhoging De voorzitter zei dal dc voorge stelde huurverhoging van 7 procent ingaande 1 april a.s. niet mag wor den berekend als alle klachten niet zijn verholpen. Men moet dan voor dien wel een bezwaarschrift indie nen. waarbij de belangenvereniging dc huurders willen adviseren. Dc voorzitter drukte echter de huurders wel op het hart de huur verhoging ie betalen, want als later blykt dat bot bezwaarschrift gegrond Is, volgt terugbetaling van dc ver- boogde buur. De voorzitter sprak hier uit erva- Rcgclmalig Wanneer blijkt dat dc jeugdigen genieten van zo'n avond, is de kans groot dat regelmatig een grote avond wordt guhouden. Daarom moedigen de jeugd aan om zeker op de eerste avond aanwezig le zijn. Naar nieu we ideeën zal zeker worden geluis terd. Ook voor de kinderen van de kleuterschool en de basisscholen is er weer wat in petto. Op dinsdag 18 oktober (ook in de herfstvakantie) wordt namelijk door het bekende poppentheater „Kartoen" een voor stelling gegeven. Dat kost nogal wat geld en daarom wordt van ieder kind een gulden en vijfenzeventig gevraagd (wat eigenlijk nog voor niets is). Hopenlijk zit het vereni gingsgebouw, waarin de voorstelling wordt gegeven, helemaal vol. De werkgroep die de aktiviteiten heeft georganiseerd heeft goede moed. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen op 5 oktober een werkbezoek aan de Europese Commissie in Brussel (het „dagelijks bestuur" van de E.E.G.) brengen. De koningin en de prins zijn daarvoor uitgenodigd door de voorzitter van de commissie, de Brit Roy Jenkins. ROERMOND. De Nederlandse Hartpatiëntenvereniging zou het toe juichen als hartchirurg dr. P. J. van der Schaar in Utrecht zou worden benoemd als opvolger van prof. dr. H. A. Huysmans. „Daarmee zou de blunder van vijf jaar geleden, niet dr. Van der Schaar, die eerste op de lijst stond, maar dr. Huysmans aan te stellen, alsnog kunnen worden goedgemaakt". DEN HAAG. Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken heeft maandagmiddag, in een ver enigde vergadering van de staten- generaal - in het eerste-kamerge- bouw in Den Haag - de na de kamer verkiezingen van 25 mei jongstleden begonnen zitting van de staten-gene- raal gesloten. DEN HAAG. De aktiegroep „voor komen is beter dan afmaken" heeft in een open brief van minister Lub_ bers van economische zaken gepro testeerd tegen wat wordt genoemd de commerciële dierenhandel. De ak tiegroep noemt deze handel „etisch onaanvaardbaar en ontaard in een exploitatie van dieren". ROTTERDAM. Uit een woning in de straat Veenoord in Rotterdam- Zuid zijn in het weekeinde vijf spaarbankboekjes met een bedrag van. 15.000 gulden gestolen. De in brekers yerschtiften zich toegang tot het pand met behulp van een valse sleutel. De boekjes lagen in een lin nenkast in een slaapkamer. ROTTERDAM. Het Belgisch moor schip ..Cogetana" (543 ton), dat afge meerd lag aan de Maaskade in Rot terdam, is dit weekeinde gezonken omdat het te zwaar beladen was. Er lag 544 ton staaldraad aan boord. ASSEN. Er moet een scherpe kon- tröle komen op de Indonesische Ge heime Dienst in Nederland. Dat be leidsadvies geeft de Groningse hoog- leraai', prof. H. Baudet in een zwart boek Over de Zuidmolukse kwestie. Het boek is gepubliceerd door het Landelijk Comité Zuid-Molukken (L.A.C.) waarvan Baudet bestuurslid is. ring want dit is ook met de jong ste huurverhoging gebeurd en mo mentcel zijn er verschillende die hun huurverhoging hebben terug gekre gen. De woningen die aan een gron dige renovatie toe zijn, zijn in 1948 gebouwd voor rekening van de ge meente Bruinisse. In 1972 heeft dc gemeente de woningen overgedaan aan dc woningbouwvereniging „Beter Wonen". Alleen zoutscliade In al die jaren hebben de bewo ners huur betaald dat ook regelmatig met de huurverhogingen mee om hoog ging, en er is praktisch nooit iets aan dc woningen gedaan buiten dc zoutschadc. Men was dan ook wel de mening toegedaan dat de ge meente Bruinisse verantwoordelijk is voor de toestand waarin de hui zen nu verkeren. De gemeente heeft er tenslotte de huurders mee opgeknapt. Zij wist in welke staat de woningen zjjn over gedragen aan dc woningbouwvereni ging. en zy wist ook wal voor ver eniging dat was. Toen de woningen zijn overgedra gen aan dc woningbouwvereniging moet er een onderhoudskas geweest zijn die is meegegaan naar „Beter Wonen". Waar is die gebleven? Het bestuur van de belangenver eniging heeft de aanwezige huur ders toegezegd over deze zaak de ge meente aan te spreken. De huurdefs zijn van mening dat de woningen tegen een redelijke huur opgeknapt moeten worden en dat dc gemeente hiervoor de verantwoordelijke per soon is. Advertentie Alle zaken voor alle mensen VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan wel. Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw huis en gezin, uw auto en rekreatie. Ga voor een goed advies naar de Havenpark 16, Telefoon (01110) 4051 'n Bondsspaarbank BRUINISSE, 16-9. De belangenvereniging „Bru-Oost" hield vrijdagavond een ledenvergadering in hel Ned. Hervormd verenigingsgebouw. Slechts negen leden waren aanwezig, die door de voorzitter, de heer G. van der Weele, hartelijk welkom werden geheten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3