Geen beleidsplannen door het uitblijven van nieuw kabinet een TROONREDE Zesling maakt het goed Weer moeilijkheden bij de kabinetsformatie PARTIJ VAN DE ARBEID-VOORSTEL INZAKE GRONDVERKOOP-INFORMATIE HAALT HET NIET door droogte bedreigd 3 dagen wijnfeesten Sombere troonrede ven oeveren Loongrens ziekenfonds verzekering AGENDA Steun aan bedrijven Lening aan V.M.F. Twee doden bij ongeluk Inlichtingen toch verkrijgbaar Zelden >s de Troonrede een vrolijk stuk, ook al wordt hU uitgesproken door de vorstin in een joyeuze om geving en in een kader van pronk en praal. Ditmaal echter is het al somberheid wat de klok slaat, zelfs in een gecoupeerde Troonrede, want gezien het demissionaire zun van het kabinet kon niet alles er in staan en moest dit kabinet zich beperkin gen opleggen. Inhoudelijk echter weerspiegelt het stuk de uiterst moeilijke finan- eieel-èkonomische situatie, waarin ons land is komen te verkeren. Uit wijkmogelijkheden naar een zonniger verschiet zijn er niet ol' nauwelijks. Verhoging van belasting zal niet voldoende soulaas bieden, evenmin als stijging van de sociale premie druk en feitelijk zijn beide maatre gelen al onaanvaardbaar en zelfs onmogelijk, gegeven de situatie. Een geheel nieuw pakket van diep insnijdende maatregelen zal derhal ve aanvullend noodzakelijk zijn en wie dat moet doen is zelfs nu nog een vraag. Toch nog maar het de missionaire kabinet of het nieuwe dat lang (te lang) op zich laat wach ten? Er staan afschuwelijke dingen in de Troonrede, zoals de absolute noodzaak tot vergroting van de af zet, want ander^ gaat h^t .pas echt goed mis en dp verwachting van een stijgend werkloosheidscijfer. Daaruit blijkt wel dat ook de va derlandse top va^L ipkonomen en fi nanciële deskundigen geen pasklaar at woord hebben op de vragen en problemen van deze tyd. Er moet aan, weerszijden van de ljjn - over heid en volk - een massale bezuini- gingskampagne op gang komen, die de zwakken zoveel mogelijk spaart, maar allen toch op een of andere manier „aanpakt", want een voor beeld - niemand zal toch willen vol houden dat de beroerde verhouding tussen werkgevers en werknemers het wonderkindje van een welvaren der ekonomie zal opleveren. Juist hét tegendeel valt te venvachten en ook al zou er straks toch nog een sterke regeringsverklaring komen, dan nog moeten de verhoudingen op dit punt genormaliseerd. De diag noses zijn nu wel gesteld, maar de therapieën zullen moeten worden aangedragen en liefst zo snel moge lijk. Advertentie BOEKT NU per ,,van Oeveren" touringcar van 21-23 oktober a.s. voor in het Ahrdal Standplaats: Altenahr. Prijs voll. verzorgd, f 220,- p.p. Voor inlichtingen en opgave: reteburo ZIERIKZEE Pottbus 18 - Watermolen 17-19 DEN HAAG, 20-9. koningin Juliana lieefl heden-dins- (lagiuulriag <lc nieuwe ziltug van de Staten-Generaal geopend met liet uitspreken van de Troonrede. Dit ge schiedde in een verenigde vergadering van de Eerste en de Tweede kamer, in de Ridderzaal in Den Haag. De letterlijke tekst van de Troonrede vólgt hieronder. Tel, 01110 2313 LEIDEN, 19-9. De zesling, die zon dagmorgen in het Leids academisch Ziekenhuis het levenslicht zag, maakt het nog steeds redelijk goed. De kans dat de vier meisjes en twee jongetjes in leven blijven, schatten de artsen maandagmiddag tijdens een perskonferentie in het Leidse academisch ziekenhuis nog op iets minder dan 75 procent. Pas over twee weken kan definitief worden gezegd of de babies het zullen halen. De moeder, d e 28-jarige Corrie Nijssen-Joossen uit Heemskerk ver keert eveneens in goede konditie, al dus een woordvoerder van het aca demisch ziekenhuis. Verwacht wordt dat zij de vrouwenkliniek van het AZL over twee weken zal kunnen verlaten. Leden der Staten-Generaal, De lange duur van de kabinetsfor matie, na een verkiezingsuitslag die toch door velen als duidelijk is er varen, wekt onder de huidige om standigheden begrijpelijke bezorgd heid. In afwachting van de totstand koming van een nieuw kabinet, is het niet mogelijk u nieuwe plannen voor te leggen betreffende het in de ko mende jaren te voeren beleid. Wel past een uiteenzetting van hetgeen het demissionaire kabinet in het be lang van het koninkrijk thans nood zakelijk acht. De regering beseft dat daarmede onzekerheden blijven be staan omtrent tal van vragen - over werk, inkomen en welzijn - die bij de mensen leven. Stagnerende ekonomie Na een duidelijke opleving in 1976 vertoont de wereldekonomie opnieuw tekenen van stagnatie. In verschei dene landen neemt de werkloosheid weer toe en wordt de eerder ver wachte ekonomische groei, ondanks de afnemende inflatie, niet verwe zenlijkt. Onmiskenbaar ondervindt onze uitvoer daarvan de weerslag, hetgeen nog wordt versterkt door de opgetreden waardestijging van onze munt. Ook in ons land ontwikkelt de werkloosheid zich sedert enkele maanden weer ongunstig. Deze nieu we terugval is des te ernstiger omdat na de diepe inzinking in 1974 en 1975 het ekonomisch herstel nog lang niet was voltooid. Het eerder ontwikkelde beleid, gericht op het overwinnen van strukturele onevenwichtigheden in onze ekonomie, zal moeten worden voortgezet en versterkt. Maar zelfs dan blijven in de eerst komende jaren de vooruitzichten somber voor velen die willen wer ken, maar daartoe niet de kans krij gen. De bestrijding van de werkloos heid zal ons aller inspanning en vin dingrijkheid vergen. Afzetmaatregelen Op korte termijn rust voor het ver dere verloop van de wereldhandel een bijzondere verantwoordelijkheid op de landen met een sterke beta lingsbalans. Ook ons land zal belang rijke maatregelen moeten nemen om de afzet te bevorderen. Anders zal het niet mogelijk zijn de beschikbare produktiekapaciteit weer volledig te benutten, de investeringen aan te wakkeren en de stijgende werkloos heid een halt toe te roepen. Onmis baar daarvoor is het beperkt houden van kostenstijgingen. Dit moet in de huidige situatie ondersteund worden door verlichting van lasten en andere tijdelijke maatregelen ter vergroting van de bestedingen, zonder daarbij de grenzen van een verantwooi'd fi nancieringstekort te overschrijden. In, de begroting van uitgaven en middelen voor 1978 is tegen deze ach tergrond de stmktureel noodzakelijk te achten verhoging van belastingen tot minder dan de helft terugge bracht. Gezien zijn demissionaire karakter heeft het kabinet zich ervan ont houden nieuwe plannen te ontwikke len voor het in de komende jaren te voeren uitgavenbeleid en zijn de be leidslijnen gevolgd die in de afgelo pen jaren zijn getrokken. Aanslui ting is gezocht bij de vorig jaar ge maakte afspraken. Zo voorziet de be groting weer in het besteden van IV2 procent van ons nationaal inkomen aan ontwikkelingshulp. De toelichtin gen op de u heden aan te bieden be groting voor 1978 beperken zich goed deels tot een beschrijving van het tot op heden gevoerde beleid. Belastingmaatregelen De regering volstaat thans met het voorsteilen van enkele belasting- DEN HAAG. U9-9. CDA-fraktic- voorzitter Van A gf.houdt, in de strijd pui,dp zetelverdeling yoor het, ko mende kabinet vast aan de formule 7r7-l, d,w.Z. z^vep ^voor de PvdA. zeven voor net CDA en één voor D'66. Na afloop van het gesprek van maandagmiddag rnet de informa teurs Den Uyi en Veringa en de fraktlevoorzitters van PvdA en D'66 /.ei Van Ag t: ,,/k vertik „hel óm met 8-7-1 (dus acht zetels voor ue PvdA) naar inijh fraktie tofug te güan. Dat zal niet gebeuren. Ik loófi nog liever door een glazen deur". Van Agt haakte in op ccn vraag of or maandagmiddag breekpunten aan de orde waren gekomen, zoals de onderwijsproblemat ick. „Onderwijs ligt nog steeds controversieel, maar dat geldt ook nog voor bijv. sta kingsrecht en emancipatie". Volgens de CDA-frnkticleider is er echter geen sprake meer van echte breek punten omdat de partijen het niet meer kunnen „maken" om na drie maanden formatie en informatie nog af te haken. „Men weet dat over en weer, maar clat betekent niet dat ik in de strijd om de zeteltjes door de knieën ga". maatregelen, waarvan de voorberei ding om redenen van technische aard moeilijk langer kan worden uitge steld. Tot die voorstellen behoort het overbrengen van gas, olie en kolen - mede met het oog op een zuiniger energieverbruik - van het lage naar het algemene b.t.w.-tarief, evenals enige verhoging van de belasting op sigaretten. De inflatiekorrektie op de tarieven van de loon- en inkomsten belasting wordt op 80 procent be paald. Enkele eerder genomen tijde lijke maatregelen in de sfeer van de belastingen, die ten doel hebben las ten evenwichtig te verdelen en de ekonomische aktiviteit te bevorde ren, zullen naar het oordeel van de regering ook volgend jaar van kracht kunnen blijven. Koopkracht modale werknemer Ondanks de vooronderstelde te rughoudendheid bij vei'hoging van inkomens lijkt handhaving van de koopkracht van de modale werkne mer niet onmogelijk met behulp van nog te nemen belastingmaatregelen en door de stijging van sociale pre mies tot het uiterste te beperken. De vandaag beschikbaar komende cijfers over de ontwikkeling van de economie versterken de verwachting dat de werkloosheid zal toenemen. Dit vergt op korte termijn een nieuw pakket van stimuleringsmaatrege len. Over de samenstelling daarvan en over zijn uitwerking op de inko mensverdeling zaf intensief met de vakbeweging en de werkgeversor ganisaties dienen plaats te vinden. In dit overleg zal met name ook de vraag aan de orde moeten komen, hoe een kader en een vertrouwens sfeer kunnen worden geschapen waarin afspraken over arbeidsplaat sen kunnen worden gemaakt. Het is niet in de laatste plaats met het oog hierop dat spoedige totstandkoming van een nieuw kabinet geboden is. De wereldhandel De regering heeft de afgelopen maanden haar standpunten moeten en willen bepalen in het internatio nale overleg. In het kader van de wereldhandelsconferentie te Genève is zij opgekomen voor het behoud van de vrijheid in de wereldhandel, juist nu vele landen met ekonomi sche problemen hebben te kampen. Verder acht zij het van het grootste belang dat spoedig een begin wordt gemaakt met het door de Ameri kaanse president voorgestelde over leg om de gevaren verbonden aan het gebruik van kernenergie in alle fasen tegen te gaan. Het uitblijven van oplossingen in het zuiden van Afrika leidt tot steeds grotere tegen stellingen. De onafhankelijkheid van Nami bië, de totstandkoming van een meerderheidsregering in Rhodesië en Se toenemende spanningen in Zuid- Afrika vragen snelle beslissingen om een einde te maken aan onaanvaard bare diskriminatie en om een uit breiding van het geweld te voorko men. Daarom acht de regering besluit vorming van de veiligheidsraad die ook economische dwangmaatregelen omvat, gerechtvaardigd. Te zamen met onder meer de partners in de Europese politieke samenwerking zal Nederland zich inspannen voor een vruchtbare oost-west-dialoog tij dens het overleg in Belgrado inzake de toepassing van de slotakte van Helsinki. Daarbij zal het uitgangs punt moeten zijn dal alle bepalingen van deze akte moeten worden ge- respekteerd. De regering hoopt dat het mogelijk zal zijn op deze grond slag te komen tot een ontspanning in de verhoudingen tussen oost en west, die kan bijdragen lot de zo bit ter noodzakelijke afremming van de bewapeningswedloop. Maatschappelijke aanpassingen Het karakter van de ekonomische moeilijkheden in de westerse wereld doet vermoeden, dat op langer zicht aanpassingen van onze maatschap pelijke struktuur, nationaal en in ternationaal, nodig zullen blijken. Terugkeer naar de snelje ekono mische groei van de achterliggende decennia ligt niet in de lijn der ver wachtingen voor grote aantallen von onze medeburgers lijkt deelneming in het arbeidsproces op de vertrouw de wijze niet te verwerkelijken. Gedachten over de verdeling vap beschikbaar werk zullen gestalte moeten krijgen. Voor een heroriën tering van onze ekonomische ont wikkeling op een zuinig omgaan met grondstoffen en energie en op be houd en verbetering van het milieu zijn de afgelopen jaren belangrijke aanzetten gegeven. Onverschillig of het nieuwe kabi net getrokken beleidslijnen door trekt, zullen op een breed terrein van onderwijs en welzijn, van volks gezondheid en milieubeheer, van be stuur en rechtsbedeling ingrijpende beslissingen genomen moeten wor den. In de achter ons liggende "pe riode zijn immers op al deze terrei nen veranderingen op gang geko men, die om uitwerking en voltooi ing vragen. De Zuicl-Molukkers De regering is bezorgd over be paalde ontwikkelingen binnen de Zuidmolukse bevolkingsgroep en rondom de positie van deze groep in de samenleving. Alleen met er kenning van de verantwoordelijk heid van de overheid en van alle medeburgers, die zich hierbij betrok ken weten, is het mogelijk te komen tot verdieping en verbreding van het zo noodzakelijke kontakt. Laat er wederzijdse verdraagzaamheid zijn en respekt voor de beginselen van de rechtsstaat. Een' nota waar in lijnen voor het beleid op langere termijn worden geschetst, zal u spoedig worden aangeboden. Leden der Slaen-Generaal, Op tal van gebieden zijn voorstel len bij u aanhangig. Over de afhan deling daarvan zal in gemeen over leg moeten worden beslist. Vaststaat, dat veel inspanning van u zal wor den gevraagd. U zult ongetwijfeld een belangrijk wetgevend program te behandelen krijgen, waarbij al uw aandacht zal zijn vereist voor het nemen van ernstige beslissingen om onze ekonomische en maatschap pelijke moeilijkheden het hoofd te bieden. Gesteld tegenover zo grote en ver antwoordelijke taken die ons wach ten, spreek ik de hoop uit dat wij allen tot de vervulling daarvan de kracht zullen ontvangen. Hiermee verklaar ik de zitting der Staten- Generaal geopend". UTRECHT. 19-9. De Ziekenfonds raad zal donderdag een advies uil- brengen over de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering in 1978. Die loongrens is nu f 33.650. Volgens een door een commissie op gesteld conceptadvies zou dal bedrag volgend jaar f 36.850 of f 36.200 moe ten worden. Bij een loongrens van f 36.850 be_ hoort een maximum premiedagloon van f 118, DEN HAAG, 19-9. Minister Lub bers van economische zaken heeft de Tweede Kamer meegedeed, dal hij in de eerste helft van 1977 285 miljoen gulden steunverlening aan individuele bedrijven heeft toege zegd. In zijn brief aan de kamer voegt hij hieraan toe, dat een be langrijke oorzaak voor dit omvang rijke beroep op de werkgelegen heidsgelden is gelegen in de ook in ternationaal, voortdurend zwakke economische ontwikkeling. UTRECHT, 19-9. De achtergestelde lening van 100. miljoen gulden, die de overheid heeft toegezegd aan de VMF Stork (Verenigde Machinefa brieken Stork) voor de ontwikkeling van een middelgrote dieselmotor, is met terugwerkende kracht per 1 ja nuari 1976 verleend. Dit betekent dat de VMF^alle reeds gedane inves teringen op dit gebied sinds 1976 als nog ten laste van deze lening kunnen bréngen. Handel in kinderen PARIJS, 19-9. Door bemid deling van een Libanese ad vocaat kunnen Franse echt paren, legen betaling van 25.000 francs (12.500 gulden), in bezit komen van een Libu- nees kind. Dit meldden maan dag het Franse weekblad „La f een Franse radiozen- f Vie' der. „La Vie" citeerde ondermeer een tussenhandelaar die zei dat „verse waarkontant be taald moet worden. Voor hel genoemde bedrag ontvangen de kopers ook een paspoort voor het kind. De juridische positie van het kind en de ko pers blijft echter moeilijk. De meeste kinderen die worden verkocht horen toe aan moeders die ongetrouwd zijn en het kind uit angst voor de familie verkopen. STIENS, 19-9. In Stiens bij Leeuwarden zijn maandag rond het middaguur bij een in aanbouw zijnd bejaardentehuis twee mensen om het leven gekomen toen de giek van een bouwkraan afbrak. De dertig meter lange giek kwam op het gebouw te recht en sleurde de slachtoffers sa men met een betonplaat naai' bene den. Twee mannen, de 21-jarige J. van der Meulen uit Dokkurn en de 34-jarige H. Smit uit Zwaagwest- einde, waren op slag dood toen ze onder de betonplaat terecht kwamen. Een derde werknemer raakte gewond Hij verkeert volgens de politie niet in levensgevaar. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Dinsdag 20 september Haamstede Zaal Ger. Kerk. N.C.V.B.-afdeling. 19.45 uur. Burgh „De Koebel". bejaardensociëteit, 14.30 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Al'd. Plattelandsvrou- wenbond. 20.00 uur. Herv. Ver.-gebouw. Herv. Vrouwen vereniging. 19.30 uur. Woensdag 21 september Zierikzee Huis van Nassau. Vrouwenkontakt P.v.d.A. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw N.C.V.B.- afdeling. 20.00 uur. - Scharcndijkc Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Kerkwerve Ver.-gebouw. Bejaardensociëteit. 14.30 uur. Chr. Ger. Kerk. 19.0 uur meisjes- klub. Verenigingsgebouw. N.C.V.B.-afde ling, 19.45 uur. Donderdag 22 september Zierikzee Kerkgebouw, Ger. Gem., tijdrede S.G.P.. 19.30 uur. Herv. Ver.-gebouw. Afd. C.P.B. 20.00 Vrijdag 23 september Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk, propa- ganda-avond, 20.00 uur. Brouwershaven Ver.-gebouw. Kennismakingsavond nieuwe ingezetenen. 20.00 uur. Maandag 26 september Zierikzee 's Landskamer. Vex-gadering Water schap. 14.00 uur. Huis van Nassau. Ouüex'avond ,,'t Kofschip'' en Mosselboomgaard- school. 20.00 uur. Dinsdag 27 september Goes Kommandopost. Vex-gadering Kring A - B.B. 15.00 uur. Zierikzee Herv. Vex-enigingsgebouw, U.V.V. ,.Kijken-Kiezen-Kwissen", 20.00 uur. Huis van Nassau, Aquariumvereni- ging, 20.00 uur. Zonnemaire Ver.-gebouw I. M. v. d. Bijlstx-aat. plattelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Vrijdag 30 september Zierikzee Chx*. Mavoschool 19.30 uur Vergade- x-ing Vereniging Chr. Schoolonder wijs. Concertzaal 20.00 uur Z.V.U., kome die „Bitter Lemon". Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk. oprich ting Amnesty-International-afdeling 20.00 uui'. Vrijdag 14 oktober Zierikzee R.K. kerk, concert Z.O.(rat.)V„ 20.00 (01X10) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938, (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 (01110) 2416, van Aanbieding ting) voldoende. (Gemconlpbogro- ZIERIKZEE, 19-9. Op de niuiiuriag gehouden vergade ring van ile gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. II. de Meester, kwam een initiatief voorstel van de P.v.d.A,. aan de orde, m.h.t. het ver strekken van inlichtingen ten aanzien van grond-ver- koopt ransak I ies. Ilct kollege stelde voor het voorstel als in strüd niet de wettelijke bepa lingen, te verwerpen. Hetgeen verlangd wordt behoort tot de kompeten- tie van b. w. vond de voorzitter, die zich beriep op de Gemeentewet. Als er Informaties over deze materie nodig zijn, is het kollege bereid deze „op gezette tijden" te verstrekken. Maar zoals hel initiatief-voorstel het wil gaal het over en valt het buiten de wet. „Op gezette lijden" gabel WCd* De heer Becu vond de wat forme le opstelling van dc P.v.d.A. niet no dig. daar altijd informatie valt 1o verkrijgen, terwijl een „periodiek" overzicht valt te geven ten aanzien van grondzaken. Do heer Verschel - ling wilde zich op de periode van informatie niet vast leggen, maar bij hem gaat het er om dat de fraktie de „beide zijden van de markt" kent d.w.z. het aanbod van grond en de aanvraag. Dal het vragen van meer informatie buiten de wet zou val len, kon hij niet begrijpen; het ver groot alleen de voorlichtende laak van het kollege. De heer Deurloo zat op het spoor van dc heer Becu; hij vond zelfs de gegevens (eens per jaar) in de Nota De voorzitter onderstreepte «het onderscheid tussen periodiek en „op gezette tijden". Hij kon het laatste wel, het eerste niet toezeggen. Infor matie wordt ook verstrekt bij be stemmingsplannen. Bovendien blijkt het in dc pjaktijk wel moeilijk heel cxakt te weten hoe dc grondmarkt ligt. Soms zijn er aanvragen, die niet worden gehonoreerd. De heer Ver- schelling vond schriftelijke aanvra gen een kritorium. De voorzitter vond toch dat de raad bij aanvaar ding van het voorstel op de stoel van b. w. zou gaan zitten. Wethouder Den Boer vond dc toe- zegging van informatie „op gezette tijden" een mogelijke basis elkaar te vinden. Dc heer Vérschelling vond het - voor oen juist inzicht en informatie ve mogelijkheden aan het publiek - nodig steeds te weten hoeveel grond cr is en hoeveel gegadigden daar vóór zijn. Het initiatiefvoorstel werd hierna in stemming gebracht en ver worpen met 4 tegen 9 stemmen. ROME. 19-9. Delen van de Saliel- zónc worden opnieuw bedreigd door droogte. Deze gebieden zullen aan zienlijke voedselhulp nodig hebben, zo heeft direkteur Edouard Saouma van de Voedsel- en Landbouworga nisatie van do V.N. (F.A.O.), maandag meegedeeld. De Saliel-landen zullen de komende twaalf maanden 200.000 ton granen extra moeten invoeren. De voedsel tekorten zullen niet zo ernstig zijn als in de krisispcrlodc 1972-74. maar wel aanzienlijk groter dan de afge lopen twee jaar, zo verwacht Saou ma. De zwaarst getroffen landen zijn Mauretanië, Gambia, de Kaapverdi- sche eilanden, Senegal en delen van Mali en Opper-Volta.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2