wico Zierikzeese jeugdsoos „Brogum" heeft vijf drukke jaren achter zich Gesprekspunt: rekonstruktie Kraaijesteinweg tot de Rotonde Verrassingsreis doet Day an in Verenigde Staten belanden Ethiopië mobiliseert DE ZIERIKZEESCHE COURANT Viering eerste lustrum GELD NODIG Belangengemeenschap Westenschouwen Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 september 1977 134ste jaargang Nr. 221C9 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer. Overdracht Grote kerk Zierikzee? ZIERIKZEE, 16-9. Toen iedereen destijds (voorbarig uiteraard) dacht „dat gaat best een beetje mis", bleek het (al) erg goed te gaan met de Zierikzeese Jeugdsoeië- teit „Brogum", die vrijdag feestelijk en gezellig het eerste lustrum vierde in het soosgebouw aan het Z.Z.- Kerkhof. Althans zo'n viering zal in het oude gebouw nooit meer plaats vinden, want veel en velen staan al in de startschoenen voor het nieuwe soosge bouw: een nog te verbouwen boerderij aan het Groeneweegje. Altijd aktieve leider Kees Verkerk hierover: „Echt hoor, we moeten hier weg. We zijrt er volledig uitgegroeid". Dit feit zou nog niet de hoofdaan leiding zijn geweest voor de komende verhuizing, maar wel het feit dat het oude soosgebouw - vroegere open bare ulo-school - tegen de v lakte moet, want er komt op die plaats een gebouw voor de Belastingdienst. Dat is al lang in de pen, maar het staat nu toch wel op korte termijn te gebeuren. Volop feest Als gezegd volop feest vrijdag avond. Veel jongelui, die een kijkje kwamen nemen en een pilsje pak ten en op het podium een eigen bandje (elektronisch orgel en drums), dat voor aanstekelijke muzikale „kicks5' zorgde. Namens de gemeen te aanwezig, de raadsleden, de heren H. Asma, J. Gróen en J. W. Roskam, waarvan de eerste rustig mag be stempeld als ,man van het eerste uur". Belangrijk was destijds (1972) zijn initiatief tot oprichting van deze soos, als eigentijdse vorm van jeugd- begeleiding en het presenteren van ontspanning en „leerzaamheid" voor de jongere generatie. Hij was op deze avond dan ook de gepred es ti n eerde feest red en aa r. Tentoonstelling In één der zalen van het gebouw was een tentoonstelling ingericht, die vijf jaar wel en wee van Brogum op aanstekelijke wijze illustreerden. Er is duidelijk in die vijf jaar heel wat afgesjouwd. Juist het materiaal 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 op die expositie toont aan, wat een leuke klapper Brogrum is geworden. Aan aktiviteiten geen gebrek. Er zijn de diverse sportklubs, de toneel- klub „Es ist kous bousen", het hulp- verleningswerk, de kompetities, het optreden van muziekgroepen, de dis- kotheek en de bibliotheek. Als te ken van de komende verandering was een maquette present van de inde ling van het nieuwe soosgebouw, zo als de leden dat graag zouden zien. Een doorlopende dia-voorstelling gaf fraaie kleurertbeelden van het doen en laten in Brogum; allerlei hoogte punten ikwamen op het doek. Brogum heeft thans niet minder dan 338 leden (179 jongens en 159 meisjes). Die zitten niet allemaal tegelijk rond de boxen of aan de leestafel natuurlijk, maar druk (zaterdag avonden) is 'het doorgaans wel. De oprichting „Het is allemaal niet maar zo in eens gekomen", aldus de heer Asma in zijn toespraak: „feitelijk ander half jaar van te voren is aan de op richting van Brogum gewerkt". Initiatiefnemers was de C.J.V.-groep ,,'t Slopje", samen met een groep gereformeerde jongeren. Allerwege leefde het begeren te komen tot een eigen, nieuwe jeugdsoos en het oog viel op dit gebouw. Met steun van de gemeente werd - met man en macht gewerkt de zaak voor elkaar te krijgen; uitbreken en verbouwen. Vijfhonderd gulden subsidie kwam op tafel, maar die werden later te rug betaald. De Kon. Zeelandia deed een duit in het zakje in de vorm van t.I.-verlichting en de vaders van de jongelui metselden en timmerden er op los. Vier a vijf jaar Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de pret maar 'kort zou duren, ge geven 'het feit van de (belasting)- nieuwbouw ter plekke, maar de heer Asma voorspelde toen al dat wel zo'n vier a vijf jaar zou duren en die voorspelling is dus uitgekomen. De gymzaal in het gebouw werd tot lees- en koffiezaal en er kwam een speelzaal, maar een eigen biljart bleek niet haalbaar en van een gok automaat wilde de ledenvergadering destijds niets horen. Dat idee werd weggestemd. Tot de verschillende, gevarieerde aktiviteiten het bezinningswerk, in het 'kader waarvan allerlei onder- ZURICH, Cairo, 17-9. De Israëli sche minister van buitenlandse za ken Mosje Dayan is zondag vanuit Tel Avlv, na een tussenlanding in Ziirich, naar de Verenigde Staten ge vlogen waar hjj (vandaag) maandag besprekingen zal beginnen met pre sident Carter. Dayan sloot hiermee een lang week-einde van verrassin gen af die hij de pers en ook een aantal van ztfn eigen medewerkers bereidde. Aangekondigd was dat Dayan vrijdag vanuit Brussel, waar hij zich toen bevond, zou doorvliegen naar de Verenigde Staten. Zaterdag dook hij echter onverwachts op in Parijs. Zaterdagavond was hij in Tel Aviv waar hij ruim een uur lang in be- werpen aan de orde kwamen, als politiek, verkeer (binnenstadplan), energie, milieu, dat soort zaken. Hulpverlening Vooral de hulpverlening manifes teerde zich bij de komst van de Noord-Ierse kinderen. Ook de Middenstand, V.V.V. en de Z.O.V. profiteerden van de Brogum- diensten. Een aparte herinnering is er aan de gemaakte trips (Efteling, België). In tegenstelling tot „praatjes", valt de sfeer in Brogum te prijzen. „Het is zelfs zo dat de jongelui el- kaars gedragspatroon korrigeren. Wie prdblemen heeft wordt ook de hand 'boven het ihoofd gehouden", aldus de 'heer Asma, die daarna me dedeelde dat de Dienst G.W. nog niet kon toekomen aan het maken van tekeningen voor de nieuwe soos. Dankzij een bevriende relatie, gaat dit nu zelfstandig gebeuren. Daarna zal - met medewerking van Gemeen tewerken - 'het werk aan het gebouw door eigen leden kunnen beginnen. De tekening kan over maand gereed zijn. Bij de realisering zal het gaan om een eenvoudige opzet, zonder luxe. Dankwoorden Genoemd werden tenslotte de „mannen van het eerste uur", die dank werden gebracht. Onder hen Kees Verwijs, die voor een fijne ju bileumtaart had gezorgd. Die werd die avond soldaat gemaakt, evenals (een ander presentje) vijf flessen champagne, geschonken door de zus- ter-soos „Tioli" te Haarlem. Ook waren er geschenken van Big S (Haamstede), het afdelings-bestuur van de V.V.D. te Zierikzee en de Z.O.V. „I'k hoop dat de soos besten digd zal mogen worden en het werk uitgebouwd, zodat de jeugd op ver antwoorde en gezonde wijze de vrije tijd kan doorbrengen", aldus besloot de heer Asma zijn toespraak. Eerder had hij burgemeester Th. H. de Meester geexkuseeerd, die andere verplichtingen had. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Tederheid is de rust der passie. Joubert ZIERIKZEE. De heer H. Asma tijdens zijn jubileumtoespraak bij gelegenheid van het eerste lustrum van jeugdsoos „Brogum". Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering Droog weer met zonnige perioden, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen; plaat selijk nachtvorst en minimumtempe raturen van 7 tot 2 graden, maxima morgen rond 16 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 12. Max.-temperatuur: omstreeks 17 gr. Min.-temperatuur: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor dinsdag een marge van 2 gra den en voor woensdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ADDIS ABEBA, 17-9. In een reeks oproepen heeft het Ethiopische mili taire bewind in het weekeinde alle oudgedienden en lichamelijk nog ge zonde mannen tot zestig jaar gelast, zich beschikbaar te stellen voor strijd aan het blijkbaar zwaar be dreigde front in het zuid-oosen van het land. Het front in oost-Ethiopië, dat reeds ver is opgeschoven, schijnt (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZON- EN MAANSTANDEN 20 sept. Zon op 7.22, onder 19.43 Maan op 15.28, onder 0.20 Eerste kwartier: 20 sept. (8.18) door de oprukkende guerilla-eenhe den van het „Westsomalische Bevrij- dingsfront" nog verder opgeschoven te zijn. WASHINGTON. De Amerikaanse president Jimmy Carter geeft de voorkeur aan de vestiging van een „Palestijnse entiteit", die met Jor danië verbonden is. „Ik heb nooit een onafhankelijk Palestijns land be pleit", aldus Carter in een gesprek met journalisten, waarvan de tekst zondag werd vrijgegeven. spreking was met premier Menachem Begin. Zondagmorgen vloog de mi nister naar Zürich, waar hij na een verblijf van twee uur weer opstapte om ditmaal wel naar New York te vliegen. Waarnemers en ook hooggeplaat ste ambtenaren in Israël, wisten ab soluut niet wat de oorzaak was van de plotselinge activiteiten van de minister na zijn bezoek a an Brus sel en Dayan zelf wilde hen niet wijzer maken. „Ik geloof niet dat dat goed zou zijn", zo beantwoordde Dayan vragen van verlaggevers. Sommigen meenden dat Dayan in Parijs zijn Egyptische ambtgenoot Ismail Fachmy had gesproken maar zegslieden van de Egyptische minis ter ontkenden dit in alle toonaarden. BURGH, 16-9. In cle vrijdagavond in restaurant „Burglistede" gehouden vergadering van de Belangen gemeenschap Westenscliouwen, heeft het hoofd van de Dienstkring Zierikzee van de Provinciale Water staat, de heer A. P. van der Mark, die een toekomst beeld gaf van de rekonstruktie Kraaijesteinweg, vanaf „Paardebosch" tot aan de rotonde, het bepaald niet gemakkelijk gehad. De (35) aanwezigen hadden n.l. nog al wat bezwaren tegen dc verande ringen en zagen meer in een bestendiging van de huidige situatie. Dc voor lopige plannen zijn: een verbreden van de weg van 5.10 meter naar 6.50i meter met aan de n.w.-ztfde ccn fietspad van 2.70 meter en daar naast een voetpad van 2.40 meter. Dit voetpad nu, kruist de rijbaan bij de ingang van het Domeinbos en )oopt aan de z.-zijde door naar de rotonde. Deze rotonde krijgt een gro tere draaieirkel met aan de buiten zijde een voetpad van 3 meter. De weg wordt uitgevoerd in asfalt met een direkte grijze slijtlaag. De bus halte bij de Westenschouwenseweg blijft en wordt buiten de rijbaan ge- projekteerd. De sloot langs camping Duinoord gaat dicht. De vergadering is bang dat dooi de verbreding cn de asfaltlaag de verkeerssnelheid hoog zal blijven en waardoor de oversteek van het voet pad een levensgevaarlijke situatie wordt. Een opmerking om van de kruising Paardebosch een rotonde te maken is volgens de heer v. d. Mark financieel niet haalbaar. De snelheid van het verkeer zou er wel mee afnemen. Een maximum snelheid van 30 km is onmogelijk omdat het hier o.a. geen bebouwde kom is. Volgens hem zullen, indien nood zakelijk, veranderingen aangebracht worden. Enkele leden vonden het onjuist dat de heer v. d. Mark in de privé-sfeer wordt aangevallen; „richt u dan rechtstreeks tot Prov. Water staat in Middelburg". Aan betrokke ne werd gevraagd om de bezwaren eens aan de provincie voor te leg gen, vooral wat de oversteek (mis schien drempels?) betreft en hand haven van het klinker-wegdek. De waarnemend-voorzitter, de heer C. v. d. Klooster Lz dankte spreker en bood hem een attentie aan. De heer v. d. Klooster deelde me de dat interne bestuursmoeilijkheden tot gevolg hadden dat o.a. een voor zitter en een penningmeester moe ten benoemd. Na een suggestie kon het volgende 5-tal zich aan de ver gadering voorstellen: A. J. de Beijer (voorzitter); B. Tordoir (sekretaris); P. A. Stoon (penningmeester); C. v. d. Klooster Lz. en L. v. d. Zande Wz. (kommissarissen). De heer II. Kervers werd op de meest eervolle wijze dank gebracht voor zijn beheer als penningmeester. In de verificatie-kommissie zitten de heren F. A. Boom cn G. J. Baan. Bij de ingekomen stukken was een bericht van de provincie mei de me dedeling dat er geen camping wordt aangelegd tussen de kamp- en Wes- terseweg. Onverlicht kruispunt Het oververlichte kruispunt Paar debosch was voor ieder oen nachte lijke overlast. Door hot bestuur werd twee maal schriftelijk cn één maal telefonisch dit bezwaar aanhangig gemaakt bij Prov. Waterstaat. Nu is er antwoord; er wordt een kommis sie ingesteld. (Vervolg pag. 3) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 20 sept 8.41 21.08 1.59 14.34 Doodtij: 22 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer behoudt zijn rustige karakter. Bepalend is nog steeds een kradhtig hogedrukgebied boven Schotland, dat maar nauwelijks van plaats verandert en ook niet in sterkte afneemt. Het onderhoudt een stroming uit noordoostelijke richting, In deze stroming trekken zo nu en dan wolkenvelden mee. Deze wol- kengebieden horen bij een fronten- systeem, dat op zijn tocht naar het zuiden al zo is afgezwakt dat er bo ven onze omgeving geen regen meer uitvalt. Bij heldere hemel en weinig wind kan ihet 's nachts al flink koud worden. Zo daalde het kwik maan dagochtend op het vliegveld Twen- the tot rond het vriespunt en plaat selijk in het binnenland vlak aan de grond zelfs tot beneden nul graden. Doordat de aangevoerde lucht wat vochtiger wordt, kan zich de komen de nacht bij sterke temperatuurda lingen mist vormen. Dinsdag zullen er zonnige perioden zijn en worden er middagtemperaturen van om streeks 16 graden verwacht. BONN, 18-9. De Westduitse rege ring heeft zondag opnieuw een aan wijzing ontvangen dat de ontvoerde industrieel Hanns-Martin Schleyer nog in leven is, zo is uit welinge lichte- kringen vernomen. Officieel zijn in Bonn geen mededelingen ge daan over de ontvoeringszaak. Het is niet bekend in welke vorm een teken van leven van Schleyer zou zijn ontvangen. Advertentie Wit g edkoperuit zjn. Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN j Burg Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel 01114-1373

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1