22 t/m 24 september Houd die dagen vrij. Demonstranten willen terrein bij kerncentrale Kalkar Minister houdt aanleg van vuilnisbelt tegen Spoorkaartje weer duurder: gemiddeld vijf procent Eindhoven vergoedt regenschade ZESLING EVEN HIER ONZE PUZZELRUBRIEK Trekkerrijbewijs nodig voor jeugdigen Unieke geboorte in Blij dorp Op 24 september Advertentie BONN', 15-0. De tegenstanders van de „snelle kweekreactor" in Kalkar in de Westduitse deelstaat Noord- rjjn-Westfalen hebben geëist dat zU b\j hun aangekondigde demonstratie op 24 september toegang willen tot een terrein vlakby de kerncentrale. De organisatoren van de demon stratie hebben donderdag tegen journalisten in de Westduitse hoofd stad Bonn verklaard dat minister Burkhard Hirsch (F.D.P.) van Noord- rijn-Westfalen „De volledige verant woording draagt voor alle onvoor zienbare gevolgen, als de demon stratie verboden en gekriminaliseerd wordt". Als de manifestatie toegestaan wordt, is een geordende en vreed zame afloop gewaarborgt, zo wordt gezegd in een gezamenlijke verkla ring van het „burgerinitiatief van Noordrijn-Westfalen", „het burger initiatief mileu-bescherming bonds republiek" en het Nederlandse „lan delijk energie-comité". De tegen standers van kernenergie verzeker den wederom dat men geen confron tatie zoekt met de politie. Ook denkt Flitsen uit het buitenland BRASILIA. De demokratische be weging van Brazilië (MDB), de eni ge oppositiepartij in het Braziliaanse parlement, heeft gevraagd om terug keer naar de demokratie en bijeen roeping van een wetgevende verga dering. BUENOS AIRES. De Argentijnse politie heeft beslaggelegd op radio apparatuur waarvan guerrilleros ge bruik hadden willen maken om de televisie-uitzendingen van het we- reldvoetbalbekertoernooi van 1978 te ontwrichten. BOGOTA. Leger en politie in Co lumbia hebben bekendgemaakt dat woensdag, dag van een algemene staking uit protest tegen stijgende kosten van levensonderhoud, zeven mensen zijn gedood en 29 gewond in botsingen met de ordediensten. MOSKOU. PARIJS. De Russische autoriteiten hebben de niet-konfor- mistische kunstenaar Alik Melamid toestemming gegeven om naar Israël te emigreren, zo heeft zijn vrouw woensdag verklaard. men niet aan een bezetting van het bouwterrein. De demonstranten wil len echter absoluut in de buurt van het bouwterrein betogen. Ongeveer 20.000 demonstranten worden ver wacht in Kalkar, onder wie meer dan duizend uit Nederland, Frank rijk en België. SALISBURY. Bij een schietpartij tussen de Rhodesische politie en na tionalistische verzetsstrijders is een autobus in brand geschoten, waar door negen zwarten om het leven kwamen. Dit heeft het Rhodesische hoofdkwartier in Salisbury woens dag bekendgemaakt. MOSKOU. Radio-Moskou heeft woensdag gemeld, dat een krachtige wervelstorm de zuidelijke kust van de Oostzee heeft getroffen en over stromingen heeft veroorzaakt, LONDEN. Radio Maputo heeft be kendgemaakt dat „president" Fran cisco Xavier Do Amaral van de „Re publiek van Oost-Timor", van zijn funktie is ontheven en in afwachting van zijn berechting, gedetineerd. TOKIO. Japanse banken zullen de Sowjet-Unie een lening van negen tig miljoen dollar verstrekken voor verscheidene projekten in Siberië, zo is vernomen uit de omgeving van de gezamenlijke ekonomiche kom missie van de twee landen die op het ogenblik in Tokio vergadert. CANBERRA. De militaire attaché van India in Australië, kolonel Iqbal Singh, heeft donderdagochtend vroeg een messteek opgelopen tijdens een poging tot ontvoering die mislukte, zo heeft de Australische pólitie be kendgemaakt. JAVA. Het Jakartaanse blad „Kompas" meldt, dat in twee dis tricten van Java 35 mensen bezwe ken zijn aan een cholera-achtige ziekte. Honderden patiënten wer den deze week in een ziekenhuis opgenomen. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance verwacht geen vooruit gang tijdens zijn onderhandelingen van komende week met zijn Sowjet- russische kollega Andrei Gromiko, ten aanzien van de beperking van de trategische bewapening (SALT), verklaarde de Japanse minister van defensie, Asao Mihara, in Wash ington. MIDDELBURG, 15-9. - Minister Gruyters (ruimtelijke ordening) pro beert te voorkomen dat in de Riet en Hulstdvjkerpolder in Hulst een vuilnisstortplaats wordt aangelegd. Hjj heeft een besluit van b. en w„ dat die aanleg mogelijk maakt, ter schor sing voorgedragen aan de Kroon. B. en w. hebben aan de B.V. Cen trale Vuilverkende Industrie vrijstel ling verleend van de bepalingen van het bestemmingsplan, waardoor het bedrijf „werkzaamheden tot struk- Peugeot-dealer De Nobelpoort houdt don eenfeestelijkopen huis"ter gelegenheid van de verhuizing naar een nieuw pand in Zierikzee. Kom kennismaken met z'n mensen. En met de nieuwe Peugeots 1978 modellen. Noteer in uw agenda: donderdag 22 t/m zaterdag 24 september naar De Nobelpoort, Oudeweg 2-6 in Zierikzee. tuurverbetering van de grond" mag uifvoeren. Maar daarbij is een hin derwetvergunning afgegeven, waarin over een „afvalstortterrein" Wordt gerept. Het provinciebestuur ontdekte de tegenstrijdigheid en vroeg de minis ter het besluit van b. en w. ter ver nietiging voor te dragen aan de Kroon en vooruitlopend daarop schorsing te bevorderen. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben inmiddels het ge meentebestuur uitleg gevraagd. SCHIPHOL. - De Zuid-Afrikaanse Rosenkovrits-zesling uit Kaapstad tras voor de tweede maal binnen een week op Schiphol. Na drie dagen Londen reisde de zeshng, onder begeleiding van een Japanse televisieploeg, een Ame rikaanse manager en natuurlijk de ouders, door naar Tokio. Op 6 oktober wordt het hele gezelschap u-eer op Schiphol verwacht voor de terugreis naar Johannesburg. De kinderen werden op II januari 1074 geboren. De zesling bestaat, uit Elizabeth, Emma, Nicolette, David, Jason en Grant. Da familie had reeds twee kinderen. CANBERRA, Australië. Op een West-Australisch eiland zijn veer tien uitgeputte vluchtelingen uit Vietnam aangekomen, na een afmat tend verblijf op zee van twee maan den in een in slechte staat verkeren de vissersboot. LONDEN. De socialistische inter nationale heeft een ontwerp-pro- gram gepubliceerd voor aktie tegen het Zuid-A^ikaanse apartheidsbe wind. Het programma telt zeven punten, ondermeer een verbod op de export van wapens, nucleaire splijtstof en reactor-technologie. BANGKOK. Een Nederlander die in Bangkok was betrapt op heroïne smokkel van Hong Kong naar Euro pa is veroordeeld tot een gevange nisstraf van twintig jaar in Thai land, zo heeft de politie bekendge- maakt. TOKIO. Vice-premier Teng Hsiao- Ping van China heeft gezegd dat het Russisch-Chinese verdrag van vriendschap en samenwerking „praktisch beëindigd" is en niet door de Chinese volksrepubliek verlengd zal worden. NEW DELHI. Door het instorten van huizen als gevolg van zware re genval zijn in India 19 mensen om gekomen en 26 gewond, zo is in New Delhi vernomen. MOSKOU. De! Sowjetrussische schilder Oscar Rabin, befaamdste onder de non-conformistische kun stenaars in de Sowjet-Unie, is gear resteerd, zo heeft Ra,bins zoon be kendgemaakt. ANKARA. Italiaanse deskundigen hebben een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden voor de aanleg van een autosnelweg dwars door Turkije van de Bulgaarse naar de Iraanse grens, een afstand van on- gevèer 1800 kilometer. LONDEN. Mick Jagger van de Rolling Stories wiens naam. in ro mantische context is genoemdmet die vaiv. de vrouw van premier Pierre Trudeau van Canada, heeft in Londen gezegd dat men hem „met nog geen stok" in Margaret Trüdeaus buurt kan krijgen. RAWALPINDI. De militaire leider van Pakistan, generaal Mohammed Zia Oel-Haq, heeft de afgezette premire van Pakistan, Zoelfikar Ali Bhoetto, een „moordenaar in koele bloede" genoemd. LONDEN. In het Britse Capen- hurst is een fabriek in gebruik geno men die uranium verrijkt door mid del van het ultra-centrifuge procédé. Het is de eerste fabriek van deze soort in de wereld. NAIROBI. Door Somalië gesteun de troepen hebben de belangrijk ge achte Ethiopische plaats Jijiga ver overd. Volgens diplomatieke krin gen in Addis Abeba is dit bericht nog niet officieel bevestigd, Jijiga is een belangrijke Ethiopische militaire basis aan de grens met Somalië. ALBUQUERQUE. Bij Albuquer que, in de Amerikaanse staat Nieuw- Mexico, is een militair vliegtuig neergestort. Alle twintig inzittenden kwamen om het leven. NEW YORK. Jeugdwerkloosheid is een probleem in de gehele wereld, dat onopgelost blijft ondanks maat regelen van diverse regeringen, al dus „Manpower", een partikuliere organisatie voor uitzendkrachten. MOSKOU. Een van de vooraan staande Russische dissidenten, de komputerspecialist dr. Valentin Toertsjiri mag via Israël emigreren naar de Verenigde Staten, Dit heeft hij in Moskou bekendgemaakt. WASHINGTON: De Amerikaanse regering heeft de „zwarte lijst" van schepen die Cubaanse havens aan doen, in stilte afgeschaft, zo hooft oen zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington bevestigd. De lijst was in de eerste maanden van president John F. Kennedy's regering in 1961 aange legd. FRAMINGHAM, Massachusetts. De politie van de staat Massachu setts heeft ruim duizend bladzijden transcriptie gepubliceerd van tele foongesprekken die werden „afge tapt" ten tijden van het procos tegen Nicola Sacco en Bartolomeo Vanzet- ti. UTRECHT, 15-9. Op I oktober zullen de reizigerstarieven van de Neder landse Spoorwegen met gemiddeld vüf procent worden verhoogd. Datum van invoering en percentage komen overeen met de tariefaanpassingen bij vrijwel alle andere openbaar vervoerbedrijven in ons land. Op jaarbasis verwacht N.S. dat deze tariefsverhoging de opbrengsten uit het reizigersvervoer met circa f 28 miljoen zal doen toenemen. De tariefsverhoging die 3,5 procent la ger uitvalt dan die van vorig jaar zal naar verwacht weinig nadelig effekt hebben op de totale vervoers- omvang, aldus N.S. Het bedrijf zegt dat de jaarlijkse prijsverhoging nodig is om de op brengsten in redelijke mate aan te passen aan de kostenstijging en daarmee de rijksbijdrage zoveel mo gelijk te beperken. De verhoginfen van gemiddeld vijf procent kan wor den gezien in het licht van het stre ven van de regering om door een beperking van prijzen en tarieven bij overheidsdiensten tot de inflatie- bestrijding. De enkele reizen gaan met circa 4,5 procent omhoog, de retours met zes. Vijf- en zevendaagse abonne menten worden gemiddeld 7,5 pro cent duurder. Daarentegen is de ver hoging van de door forensen belang rijke maandtrajektabonnementen beperkt tot 3V4 procent en die van de scholierenkaarten tot ruim drie procent. PARIJS. Robert Fabre, del eider van de Franse beweging van links radicalen, heeft de linkse topconfe rentie verlaten, die probeert het ge meenschappelijke program aan te passen aan de huidige situatie. BOGOTA. In Pasto in Columbia zijn vijftien kinderen gestorven en zijn er twintig ernstig ziek, als ge volg van voedselvergiftiging, zo is van officiële zij-de in Bogota meege deeld. SALISBURY. TweeRhodesische guerillastrijders hebben in Tjolotjo, een zwart woongebied bij Boelawayo, een bus met meer dan veertig inzit tenden gekaapt. Bij een vuurgevecht met militairen vielen twaalf doden, onder wie de twee kapers. MADRID. De Spaanse P.T.T. is begonnen met de verspreiding van een speciale telefoongids voor toeris ten. Het 142 bladzijden tellende werk bestrijkt het gebied van Madrid en is gesteld in vier talen en er staan toeristische tips in en een uitleg van het Spaanse telefoonsysteem. Het ligt ter inzage bij alle hotels en restau rants en wordt voorts verspreid aan alle abonnees. WASHINGTON. De „Washington Post" weet te melden dat er dinsdag nacht in Santiago, de hoofdstad van Chili, verscheidene bommen zijn ont ploft, maar dat de regering-Pinochet de buitenlandse journalisten verbo den heeft hierover berichten te ver zenden. EINDHOVEN, 15-9. Het Eindho- vens gemeentebestuur heeft besloten de schade te vergoeden die Eindho- venaren hebben geleden door de overstromingen bij de hevige regen val op 21 en 22 augustus. De twee-en-vijftig bewoners van de Stellenboschstraat, wier huizen onderstroomden, krijgen hun inge diende schadeclaim van totaal f 80.000 vergoed. Aanvankelijk stond de gemeente Eindhoven afwijzend tegenover ver goeding van enige schade ten gevolge van de regenval, die door de riolering niet verwerkt kon worden. Men be riep zich op overmacht en vroeg wel steun voor de ernstig gedupeerden via het nationale Rampenfonds. De bewoners van de al meermalen door wateroverlast getroffen Stellen boschstraat eisten in een aktie echter genoegdoening van de gemeente. Een AMMAN, Jordanië. De gevallen van cholera die zich hebben voorge daan in het midden-oosten maar ook op de Gilbert-eilanden in de Stiiie Oceaan, hebben volgens vrijdag in Amman ontvangen berichten, aan 80 mensen het Jeven gekost. onafhankelijk bureau stelde hun schade vast en deze wordt nu door het gemeentebestuur vergoed. Andere schadeclaims werden bij de gemeente niet ingediend. WASHINGTON. De V.S. zijn van mening dat het idee van één Ver enigde Arabische afvaardiging naar de Geneefse conferentie over het midden-oosten „ernstige overweging verdient" dit heeft kenneth Brouwn, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie vain buitenlandse zaken, donderdag in Washington meege deeld. HAMBURG. Officieel hebben zich in de ontvoeringszaak-Schleyer don derdag geen nieuwe ontwikkelingen vborgedaan. TEL AVIV. Het Israëlische blad „Yedioth Ahronoth" meldt dat de Sowjet-Unie een Amerkiaans voor stel heeft afgewezen om haar diplo matieke betrekkingen met Israël te hervatten teneinde zo de positie van Moskou te versterken bü de pogin gen om tot vrede in het middenoos ten te komen. Tegen de verwachting in - de zo mer is nu toch een eindweegs voor bij - was de stapel inzendingen op de puzzel van vorige week dunner dan gebruikelijk. Verklaringen zoe ken we maar niet; alleen het feit valt te konstateren. Uit de juiste in zendingen kwamen onderstaande prijswinnaars te voorschijn. De eerste prijs is bestemd voor: De heer C. Pieterse Torenstraat 15 WESTKAPELLE De tweede prijs gaat naar: Mevr. J. C. Boot-Blom Lagezoom 10 NOORDWELLE De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. Hongaar; 6. essence; 12. baas; 14. taps; 15. c.s.; 17. privilege; 20. b.i.; 21. ton; 23. de votie; 24. pen; 25. adem; 27. mode; 28. radar; 29. lek; 31. Pasen; 32. er; 33. beton; 35. St.; 36. orkaan; 37. passie; 39. la; 40. Tibet; 42. al; 44. eland; 46. gek; 47. sajet; 49. Gent; 52. loge; 53. eed; 54. kasteel; 58. nek; 59. R.K.; 60. porselein; 62. L.K.; 63. vfooi; 64. Umea; 66. nefriet; 67. swagger. VERTIKAAL: 1. hectare; 2. N.B.; 3. Gap; 4. aard; 5. asiel; 7. steil; 8. sage; 9. Epe; 10. N.S.; 11. eminent; 13. violet; 16. soda; 18. v.v.; 19. Lt.; 20. bede; 22. Nederland; 24. postil jon; 26. markant; 27. massaal; 29. lenig; 30. kopek; 33. bat; 34. nat; 38. negerin; 41. bestek; 43. stekker; 45. leek; 48. egel; 50. larie; 51. leeuw; 54. kooi, 55. s.s.; 56. el; 57. Lima; 60. por; 61. neg; 63. ff; 65. Ag. De nieuwe puzzel DEN HAAG, 15-9. Jongelui, die vanaf 1 november 16 jaar worden, mogen zonder speciaal rijbewijs geen landbouwtrekkers meer besturen. Kinderen van 16 en 17 jaar, die uit sluitend op terrein van het ouderlijk bedryf met een trekker rijden, hoe ven hiervoor geen examen te doen. Minister Boersma van sociale za ken heeft besloten dit trekker-rijbe wijs in te voeren gezien de gevaren die de jeugd loopt bij trekkerarbeid. Het is gebleken dat bij circa 30 pro cent van de ongelukken met trakto- ren mensen jonger dan 20 jaar zijn betrokken. Voorheen gold voor jon geren vanaf 16 jaar een totale ont- heffig. Opleidingen voor het trekker-rij bewijs worden in principe gegeven aan agrarische scholen. De kosten ervan, inklusief het rijbewijs, bedra gen circa f 10,aldus een medede ling van hot ministerie van land bouw. ROTTERDAM. In de Rotterdamse diergaarde Blijdorp zijn, voor het eerst in de wereld, twaalf zoetwater- gepen in gevangenschap gekweekt. Deze langwerpige vissen, dio van na. tune in de wateren van z.uidoost-Azië voorkomen, hebben een glanzend geelgroene rug en zilverwitte flan ken met over de gehele lengte een donkere streep. Bij een goede ver zorging en voeding bereiken zij in gevangenschap een lengte van 12 h 15 centimeter. HORIZONTAAL: 1. ruwe schets; 4. kuipersbijl; 7. schoenpennetje; 10. gevierde zangeres; 11. kledingstuk; 12. drank; 14. gereed; 17. sport v.s. ladder; 19. zeilvaartuig; 20. wijfjes schaap; 21. dwaas, gek; 23. telwoord 24. laagtij; 25. mogelijkerwijs; 28. den lezer heil (afk. Latijn); 29. ge regelde toestand; 31. biljartstok; 32. lading v.e. schip; 35. wild rund dat vroeger in Europa leefde; 37. stok waarop de kippen slapen; 40. snel le loop; 41. bijvoegelijk naamwoord (afk.); 42. 0.1 gram (afk.); 43. slang vormige vis; 44. beelden die in de slaap voor de geest komen; 47. kleur 49. edel metaal; 50. grootmoeder (kindertaal); 52. gx-ote gehoorzaal; 54. met name (afk.); 55. kledingstuk; 58. persoonlijk voornaamwoord; 60. gèzAchtsovgaan; 62. getekend (afk.); 63. koraalbank; 64. Ned. rivier; 65. zuivei-, schoon; 67. vei'haal van aan zienlijke omvang; 69. vuursprank; 70. inlichting voor het dx-ogen van mout; 71. gewichtseenheid; 72. boom 73. overschot; 74. deel van de uit wendige hals. VERTIKAAL: 1. soort bloeiwijze; 2. de gezamenlijke edelen; 3. aan wijzend voornaamwooi'd4. stad in Rusland, centrum van de petro leumindustrie; 5, 'gi-ote, bontge kleurde papegaai; 6. plaats op de Veluwe; 7. figuur v.h. ganzenboi'd; 8. vi'eemde munt; 9. scheidinslijn; 13. muziekinstrument; 15. aan de linkerkant gelegen; 16. hemels blauwe kleur; 18. verdikking van de oppèrhuid; 20. niet nodig; 22. toestel om berichten over te bren- gen; 25. plaats op de Veluwe; 26. voorzetsel; 27. tussenzetsel30. mu ziekstuk waarin het hoofdthema meermalen voorkomt; 33. gixmd- slag v.e. dijk; 34. behoeftig; 36. Opanje-Nassau-orde (afk.); 38. ly risch lofdicht; 39. zangstem; 45. in grove trekken; 46. kernspreuk; 47. procentuele handelskorting; 48. re- checheur (Bai-goens); 49. wild zoog dier; 51. voi-m van mij; 53. vloeistof; 54. grote, zure, donkerrode kers; 56. pelswerk van zeker dier; 57. dweep ziek Engels patriot; 59. gewricht dat de voet met het been verbindt; 61. roofvogel; 64. stad in Italië: 66. deel van do hals; 68. afstandsmaat; 69. bcixxep, ambacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 5