d e u r I o o C.R.M.-TEKORTEN VOOR RESTAURATIE VAN WOONHUIS-MONUMENTEN C.D.A.-fraktie: aparte paragraaf voor bijzonder onderwijs Menten wint kort geding Boek F.N.V. over staking in 1977 De Italiaanse communistische partij Rechtvaardiger systeem van de dienstplicht 4 Onverwacht veel aanvragen Nieuwe protesten rond Schiphollijn Rono begeleidt nieuw verkeers circulatieplan van Groningen Stijgend publiek vertrouwen in politici Kinderen kozen ander „beste boek" intermeubel woonmagazine meelstraat 31 zierikzee DEN HAAG, 15-9. Het tekort op de c.rjn.-begToting voor de restaura tie van woonhuis-monumenten be draagt dit jaar zeker elf miljoen gul den. Volgens minister Van Doorn is het niet uitgesloten dat dit tekort op loopt tot twintig miljoen gulden. In het vragenuurtje in de Tweede Kamer zei hij donderdagmiddag dat voor dit jaar ruim 13 miljoen gulden beschikbaar is voor de restauratie van 600 panden. Tot nu toe werden aanvragen ingediend voor ruim dui zend panden tot een totaal restaura tiebedrag van 24 miljoen gulden. De c.r.m.-bewindsman ontkendê als zou de c.r.m.-subsidiëring voor deze vernieuwingsaktiviteiten beslist on voldoende zijn. In antwoord op vragen van het P.v. d.A.-kamerlid Van Ooijen wees de minister de opvatting van de hand als zou het stadsvernieuwingsbeleid tot stilstand komen en in een uit- zichtsloze situatie belanden. Minister Van Doorn noemde dit „een ovei'dre- ven voorstelling van de stand van zaken". Negen-eii-veertig gemeenten Uit de mededelingen van de minister bleek dat aan 49 gemeenten toezeg gingen voor subsidie konden worden gedaan. Een aantal van 47 gemeenten komt nog niet voor subsidie in aan merking. „De middelen schieten te kort om aan alle aanvragen te kun nen voldoen", aldus de bewindsman. Er is - volgens hem - sprake van een onverwacht grote toevloed aan aan vragen. Volgens de minister is er „geen sprake" van als zou de c.r.m.- subsidiëring zodanig achterblijven dat gemeentelijke en partikuliere ak- tiviteiten op dit terrein vrijwel vol ledig stagneren. Van het nict-nako- mcn van gedane toezeggingen is, vol gens de bewindsman, geen sprake. Hij deelde mee dat het aantal te restaureren woningen zal oplopen van 1600 (in 1978) tot 2600 (in 1981). Ook in de komende jaren zullen de subsidie-tekorten niet geheel weg gewerkt kunnen worden. De kabinetsformatie AMSTERDAM, 15-9. Na de pro testen van de Vondelpark- en con- certgebouwbuurt hebben nu ook de bewoners van de Beethovenstraat officieel bezwaar gemaakt tegen de conquenties die de aanleg van de Schiphollijn voor hun wijk met zich meebrengt. Het zojuist opgerichte actiecomité Beethovenstraatbuurt heeft de Amsterdamse - gemeente raad in een brief laten weten „ern stig verontrust" te zijn over de be sluiten die in juni zijn genomen met betrekking tot de verkeersvoorzie- ningen bij het spoorwegstation Zuid, dat het voorlopige eindpunt zal vor men van de Schiphollijn. Eind 1978 zal dit station in gebruik worden ge nomen, het wordt gesitueerd aan de Amsterdamse Minervalaan. DEN IIAAG, 16-9. De C.D.A.-frak tie in de tweede kamer zal de in formateurs Den Uyl en Veringa van daag (vrijdag) voorstellen in het re geerakkoord een aparte onderwijs- paragraag op te nemen met daarin een passage die het eigen recht op bijzonder onderwijs waarborgt. Onderwijs is wel iets meer waard dan behandeling onder het hoofd stuk demokratisering, zoals de infor mateurs in hun voorlopige konklu- sies hebben ..gedaan, zo luidt de op vatting in de fraktie. In CDA-kring leven bezwaren te gen het nieuwe wetsontwerp inzake het basisonderwijs. Met name de mi nisteriële bevoegdheid om bij de sa menstelling van het bestuur van bij zondere scholen een vinger in de pap te hebben, ligt de christen-demokra- ten zwaar op' de maag. Middenschool Ook bepleit men andere experi menten dan alleen met de midden school, terwijl het CDA vasthoudt aan het reeds genomen besluit om op drie plaatsen lerarenopleidingen te stichten: een protestants-christelijke in Zwolle, een katholieke in Sittard en een neutrale in Eindhoven. Ten slotte zal worden aangedrongen op een wettelijk kader voor uit te voe ren experimenten. Verder zal fraktieleider Van Agt mórgen wijzingen voorstellen in het hoofdstuk kernenergie. Het CDA heeft bezwaar tegen het schrappen van het principe-besluit om drie nieuwe kerncentrales te bouwen, maar de woordvoerder van de frak tie zei donderdagavond dat de kern energie geen onoverkomelijke hobbel AMSTERDAM, 15-9. Het gerechts hof in Amsterdam heeft donderdag in hoger beroep het vonnis vernietigd, dat de president van de rechtbank in Amsterdam had utigesproken in het kort geding dat de van oorlogs misdaden verdachte Pieter Menten in maart had aangespannen tegen hoofdredakteur Hans Knoop van het weekblad „Recent", de uitgever van het weekblad. De Lage landen B.V. en de uitgever van Knoop's boek „D zaak Menten", H. J. W. Becht's Uit geversmaatschappij In het arrest wordt bepaald dat alle drie zich moeten onthouden van in het overleg hoeft te vormen. In CDA-kring leeft de verwachting dat het nieuwe kabinet het parlement zal voorstellen slechts één kerncen trale te bouwen op een nader te be palen plaats. De beslising over de uitvoering van het beginselbesluit en met name over de omvang van dc benodigde kapaciteit hangen, vol gens CDA-deskundigen, mede af van de toekomstige behoefte aan elektriciteit, de uitkomsten van het program van energiebesparing en de wereldenergiesituatie. Even brood halen het verspreiden of doen verspreiden van onware mededelingen over Men ten, totdat in de strafzaak tegen Men ten bij vonnis van de rechtbank be wezen zal zijn verklaard dat die me dedelingen zakelijk juist zijn. Het gerechtshof legde de twee uit geverijen en Knoop een dwangsom van f 500.000 respectievelijk f 50.000 op voor iedere overtreding van de veroordeling. De Lage Landen B.V. en Knoop werden ieder veroordeeld tot betaling van f 3.000 als kosten van het geding in beide instanties. Het aandeel van Becht werd vastge steld op f 2.500. BRUSSEL, 15-9. Aan de Belgische kust worden steeds meer Britse vrouwen, maar ook legio mannen aangetrof fen die de oversteek van hun eiland naar het vaste land hebben gemaakt om er brood te kopen. Vooral in Oostende, waar men in vrijwel elke straat een zelfstandige bakker vindt, doen deze mid denstanders momenteel gou den zaken. De Britten, die al een aantal dagen lijden onder een slaking van bakkers- knecht, kopen grote hoeveel heden brood voor het eigen gezin en voor familie en vrien den. Er wordt ook brood van het vasteland naar het Verenigd Koninkrijk geëxporteerd. In Ilford, in het graafchap Es sex, zou woensdagmiddag een grote hoeveelheid brood af- ko^mstig uit België, in de ver koop komen. Volgens berich ten uit Londen zou ook een Amsterdamse groothandelaar brood naar Zuid-Engeland exporteren en zou er brood uit Frankrijk naar Groot-Brittan- nië gaan. HILVERSUM, 15-9. De regionale omroep noordoost (RONO) zal maan dag 19 september in twee extra uit zendingen, waarvoor de regerings commissaris van de omroep toestem ming heeft verleend, het nieuwe verkeerscirculatieplan in Groningen begeleiden. In beide uitzendingen zullen opnamen te beluisteren zijn van gesprekken met de mensen, die 's nachts de borden en verkeerslich ten hebben aangepast, mét verkeers deelnemers die als eersten met de nieuwe ingrijpende gewijzigde situa tie zijn geconfronteerd en voorts zullen verslaggevers vanaf diverse punten in de stad hun bevindingen laten weten. Ook zal één van de verslaggevers vanuit cie meldkamer van de Gro ningse politie de gedragingen van de verkeersgebruikers op de eerste dag van deze permanente wegom- legging volgen. BONN West-DuitslandPolitiemensen brengen prikkeldraad aan rondom het huisvan de voorzitter van de sociaal-democraten Frans Josef Straxiss. De Westduiise autoriteiten vrezen een nieuwe ontvoering door de terroristen om hun eisen meer kracht bij te zetten. TIEL, 14-9. „Wij hebben gewon nen omdat wij elkaar hebben vast gehouden. We hebben ons niet laten verleiden om in zwakkere bedrijven ja te zeggen op de voorstellen van de werkgevers. Natuurlijk, als ik trainer zou zjjn van FC Onderne mersland, zou ik ook zeggen: pro beer de vakbeweging uit elkaar te trekken. Maar we zijn een eenheid, gebleven. We hebben elkaar niet los gelaten". Aldus FNV-voorzitter Wim Kok dinsdagavond -in Tiel ibij de officiële uitreiking van de eerste exemplaren van he 'boek „De FNV gaat niet op zij". Het boek handelt, zoals de on dertitel „Hoe de vakbeweging de grote sta'king van '77 won" al doet vermoeden, over de stakingen van begin dit jaar. Auteur is Henni Pauli plaatsvervangend hoofd van de af- ROME, 16-9. De Italiaanse com munistische partij heeft zich bereid verklaard geheel officieel haar trouw aan het Marxisme-Leninisme op te geven. Het lid van het centraal comité van de partij Lucio Lombar- do-Radi'ce heeft aan het Italiaanse communistische blad „La Stampa" meegedeeld dat het artikel van de statuten van de partij dat de leden verplicht vast te houden aan de Marx'istisch-Leninistische beginselen op de volgende partijdag moet wor den afgeschaft. deling voorlichting van'de FNV. Hij noemde zijn werkstuk een „partij dig iboek van een partijdige schrijver, die echter wel zo gewetensvol mo gelijk te werk is gegaan". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Hel recht op nachtper- missie van militairen, dat inhoudt dat soldaten geen toestemming van hun commandant meer nodig hebben om na middernacht in de kazerne te rug te keren, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. UTRECHT. De wijkverpleegsters hoeven niet bang te zijn, dat de aan stelling van verpleegkundigen bij de regionale inspecties van de volksge zondheid tot gevolg zal hebben, dat zij extra op hun vingers worden ge keken. AMSTERDAM. Oostenrijk ver wacht in de komende wintermaan_ den 300.000 Nederlanders, die voor een ski- of andere vakantie naar dit land zullen gaan. Dat is in vergelij king met de voorgaande winter een stijging met circa 20 procent. AMSTERDAM. I.C.L. Dataskil, een volledige dochteronderneming van het Britse I.C.L. computerconcern, heeft in Amsterdam een Nederlandse vestiging onder de naam Dataskil Nederland opgericht, die op 1 okto ber officiéél met haar werkzaamhe den gaat beginnen. DEN HAAG. De Tweede-Kamer- fraktie van de P.v.d.A. zal vandaag (vrijdag) niet vertegenwoordigd zijn op de protestdemonstratie van het Nederlands Genootschap van Lera ren (N.G.L.) te Den Bosch. Aldus heeft de woordvoerder van de frak tie meegedeeld. EINDHOVEN. 16-9. Twee over vallers hebben heden-vrijdagmorgen tegen half tien, een nog onbekend be drag buitgemaakt in het bijkantoor van de P.T.T. aan de Kempensebaan in Eindhoven. Terwijl een der overvallers met een dubbelloops jachtgeweer de kan toorhouder en een klant onder schot hield, sprong de ander over de balie en leegde de kas. Een uur later werd, drijvende in het Eindhovense kanaal, een lege auto gevonden, waarvan de politie het vermoeden heeft dat die door de daders bij de overval is gebruikt. DEN IIAAG, 16-9. eHt vertrouwen van de Nederlanders in minister president Den Uyl blijft stijgen. Dat blijkt uit een enquête van het NIPO (Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie en het marktonder zoek), gehouden onder 1239 perso nen van 18 jaar en ouder. Ook het vertrouwen in minister Duisenberg (financiën), dr. Zijlstra (president-directeur van de Neder landse Bank) en minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) steeg. In maart van dit jaar had 45 procent vertrouwen in Den Uyl, eind augus tus was dat 51 procent. Duisenberg genoot in maart het vertrouwen van 47 procent van de ondervraagden, eind augustus van 50 procent Zijl stra in maart van 45 procent en eind augustus van 49 procent en Van der Stoel van 45 en 48 procent. De steekproef leverde verder ook een stijging op voor Van Thijn (P.v. d.A.), Terlouw (D'66) en Aantjes C.D.A.) met resp. 5, 4 en 3 procent. Andriessen, Boersma en Van Agt (allen C.D.A.) verloven respectieve lijk 6, 3 en 1 procent van het ver trouwen van de Nederlanders. Het vertrouwen in iWegel (V.V.D.) nam met twee procent toe. Dal in Hannie van Leeuwen (C.D.A.) en Van Dam (P.v.d.A.) bleef staan op 23 en 21 procent. ROTTERDAM. Overzicht ran een deel van de Rotterdamse Doelen, waar ongeveer 5000 Mohammedanen met een gebedsbijeenkomst het einde van de Ramadam vierden. Advertentie het nieuwe is uit met 1001 woonideeën gratis verkrijgbaar ROME. Inbrekers hebben de kluis van twee banken in Rome gekraakt door vanuit een wasserij door een muur heen te breken. Hun buit wordt geschat rond de 20 miljoen. Iller worden de open gebroken trommeltjes uit de kluisloketten ver wijderd. Leeg natuurlijk. DEN HAAG, 15-9. Jury's van kin deren hebben „Joel en Veenheks" van B. Dubbelboer als het beste kin derboek aangewezen. „Geef me de ruimte" van Th. Beekman en „Die rotschool met die fijne klas" van Jac. Vriens vonden de „Deskundigen" ook nog beter dan „Kon hesi baka/Kom gouw terug" van H. Barnard, waar aan volwassenen eerder dit jaar de gouden griffel toekenden. De Stichting Verenigde Provincia le Bibliotheekcentrales voor Zuid- Holland heeft dit meegedeeld. Zij or ganiseerde dc beoordeling. Daartoe werden 24 jury's gevormd die elk acht tot tien kinderen telden. De boeken die beoordeeld werden, wa ren alle: geschreven in oorspronke lijk Nederlands, verschenen in '76, geen seriewerk en geschikt voor kin deren van tien tot veertien jaar. In het geheel werden acht boeken geklasseerd. Na de genoemde vier prijken op de lijst nog: „Zo snappen er niets van" van R. Tornqvist-Ver schuur, „Het levende beeld in de tempel" van L. Kooiker. „Mijn Tim- metje" van S. Schell en „Het bange- dierenbos" van W. Wilmink. DEN HAAG, 15-9. De komende regering zaJ zich buigen over moge lijkheden die. zonder kostenverho ging, kunnen leiden tot een recht vaardiger systeem van dienstplicht. Daarbij zal °°k het vrijstellingsbe- leid worden betrokken, zo zijn dc informateurs Den Uyl en Veringa tot de conclusie gekomen. Een herziening van straf-, straf proces- en tuchtrecht zól tot stand worden gebracht nadat de proce dure met de bij het georganiseerd overleg aanhangige voorstellen zal zijn afgewikkeld. In die procedure zal ook een beslissing over de on derdeelsraden worden genomen. De politie De onderbezetting bij gemeente en rijkspolitie zal zo spoedig moge lijk worden opgeheven. Daarop aan sluitend zal ook een uitbreiding van de organieke sterkte plaatsvinden. Ook kwalitatief zullen maatregelen worden genomenopleiding, bege leiding en taakverbreding. In de voorlopige conclusies van de informateurs Den ijyl en Verin- ga neemt de voorbereiding van een nieuwe politiewet een plaats in.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4