Met de zomertijd is het op zondag 25 september gedaan Verhoging defensie uitgaven V.S. Koeweit gaat zonne-energie gebruiken De Italiaanse arbeidsmarkt - Goedkope vliegtickets voor Amerika VOLGEND JAAR WEER GEEN GELIJKTIJDIGE ZOMERTIJD De olieprijs straks cr Nog een cholera-patiënte Veel reacties op invoering Europees parlement Beëdiging van nieuwe Kamerleden Man bekent doodslag TERENCE HILL HENRY FONDA AGENDA DEN HAAG, 15-9. In de nacht van zaterdag 24 op zon dag 25 september wordt de klok een uur teruggezet. Officieel gebeurt dat om drie uur in de morgen. Dit tot grote tevredenheid van de landbouwers, maar andere bedrijfsgroepen deuken daar anders over. Op 3 april werd de zomertyd in Nederland weer voor het eerst sinds jaren ingevoerd. Er werden enkele voordelen en nadelen verwacht, maar niemand heeft er rekening mee gehouden, dat dit eerste jaar de zomertijd gepaard zou gaan met extreem slechte weersomstandigheden. WASHINGTON, 15-9. Om tegen over de voortgaande versterking van de Sowjet-bewapening een „geloof waardig gevechtsvermogen" te be houden en het „globale militaire machtsevenwicht met de Sowjet- Unie minstens even gunstig te hou den als het thans is" denkt president Carter dat de Amerikaanse defensie uitgaven in de komende jaren per jaar met ongeveer drie procent reëel, dat wil zeggen na inflatie, zullen moeten worden verhoogd. Dit zei de Amerikaanse minister van defensie Harold Brown donder dag op een bijeenkomst van indu striële defensiespecialisten in Wash ington. KOEWEIT, 15-9. De regering van Koeweit heeft besloten 430.000 dinar (bijna 3,75 miljoen gulden) te be stemmen voor een zonne-energiepro- ject dat het grootste in het Midden- Oosten en mogelijk in de hele we reld, wordt. Dit is van officiële zijde bekendgemaakt. Met het geld zal bij het instituut voor wetenschappelijk onderzoek van Koeweit een complex worden gebouwd waar met behulp van zon ne-energie electriciteit zal worden opgewekt en voedsel bereid. ROME, 15-9. Italië met zijn meer dan twee miljoen werklozen en zijn voortdurende „export" van arbeids krachten voert in toenemende mate arbeidskrachten in. Maar aangezien de meeste arbeiders van de laatste categorie illegaal het land zijn bin nengekomen, kan niemand precies zeggen hoeveel „zwarte werkne mers" Italië telt. Het Italiaanse ministerie van ar beid raamt, dat alleen al in "Rome 120.000 buitenlanders legaal of ille gaal werken. Volgens het commu nistische vakverbond C.G.I.L. be staat tien a twintig procent van het personeel van hotels en restaurants aan de "kust bij Rome uit illegale Arabische seizoenarbeiders. LONDEN. Een Londense huisvrouw loont hier trots een brood, dat zij - na uren in de rij te'hebben gestaan - bij een kleine bakkerij wist te be machtigen, nadat de bakkersvakbond een staking voor haar 57.000 leden uitriep. Klachten en bijvalsbetuigingen kwamen binnen bij het secretariaat van de commissie zomertijd, die res sorteert onder het ministerie van binnenlandse zaken in Den Haag. De directie van Artis in Amster dam bijvoorbeeld zag in de zomertijd een gelegenheid om de dierentuin 's avonds langer open te laten. Dit heeft geresulteerd in 30 procent meer bezoek in de avonduren, hoe wel het aantal bezoekers in totaal minder was dan vorig jaar. Een klacht daarentegen kwam van de uitgevers van agenda's, die te laat op de hoogte waren met de data van de zomertijd en die deze wijziging niet meer mee konden ne men in hun agenda's voor 1977. Dit gebrek had invloed op de getij-tafels die eb en vloed op de verschillende plaatsen in de Noordzee aangeven. De zeesportvissers maken een. in tensief gebruik van deze getij tafels omdat niet alleen hun vangsten maar ook hun veiligheid er van af kunnen hangen. Duitsland Een aantal bezwaren had betrek king op het feit, dat in Duitsland deze zomer een afwijkende tijd be stond. Zo had het personeel van de Harwich Ferry Agentuur te lijden van het feit, dat de nachttrein uit Keulen een uur later arriveerde. Omdat deze trein aansluiting moet geven op de nachtboot van Hoek van Holland naar Harwich, moest het personeel langer werken, zodat som migen de laatste veerpont uit Maas sluis misten en gedwongen werden een omweg te maken om alsnog thuis te komen. Er waren veel vragen naar de openstellingsuren van de douane kantoren aan de grens met West- Duitsland. Deze vragen hadden na genoeg allen betrekking op het grensoverschrijdend (vracht)verkeer, maar zij kwamen ook van scholie ren, die in Duitsland wonen en in Nederland op school gaan of anders om. Als West-Duitsland ook de zo mertijd zou invoeren zouden althans deze problemen zich niet langer voordoen. Landbouw en veeteelt Veel briefschrijvers hadden vra- rgen over problemen met landbouw en veeteelt. Met absolute zekerheid is het niet vast te stellen, maar de indruk bes'taat, dal het grootste deel van deze vraagstellers niet uit de agrarische hoek afkomstig was. Het betreft hier waarschijnlijk geïnte resseerde derden, zegt het ministerie van binnenlandse zaken. Vanzelfsprekend waren vooral de vakantiegangers geïnteresseerd in vertrek- en aankomsttijden van het internationaal trein- en vliegverkeer en in de stand van de klok in andere Europese landen. Vele vragenstellers waren overi gens belangstellend naar een oplos sing in groter verband. Men had een duidelijk positief standpunt ten op zichte van een Europese regeling van de zomertijd. Een aantal briefschrijvers had be zwaren tegen de te verwachten lang duriger warmte in dc avonduren, hetgeen naar hun mening problemen met dc nachtrust zou opleveren. Het weerbeeld van deze zomer is aan dit soort problemen in grote mate tege moet gekomen, constateert het mi nisterie. LONDEN, 15-9. In tegenstelling tot eerdere mededelingen biedt Bri tish Airways evenals een aantal an dere internationale luchtvaartmaat schappijen goedkope vluchten zonder enige versiering aan tussen Londen en New York. Zij doet dat om te konkurreren met Laker Airways, een Britse partiku- liere luchtvaartmaatschappij die een vlucht van Stansted bij Londen naar New York aanbiedt voor 59 pond sterling of 103 dollar. British Airways begint maandag met de verkoop van goedkope tickets in de Victoria Terminal in het cen_ trum van Londen. Een enkele reis kost 64 pond of 117 dollar, een retour 149 pond of 255 dollar. Pan American en Trans World Airlines zijn donderdag al begonnen met het aanbieden van extra goed kope vluchten zonder enige versie ring en zonder reserveringsmogelijk heden. Air India, Iran Air en El Al volgen binnenkort. DEN HAAG. Het nieuwe kabinet zal op korte termijn nagaan of en in hoeverre de handel in huurwonin gen dc belangen van de zittende huurder aantast en een doelmatige verdeling van woonruimte door kruist. LUXEMBURG, 14-9. Het ziet er naar uit de landen van de Europese Gemeenschap volgend jaar weer niet gelijktijdig en gezamenlijk een zomertijd zullen invoeren. Alleen Frankrijk, en Beneluxlanden cn Italië kenden dit jaar een zomertijd, welke echter op verschillende tijd stippen begon cn binnenkort zal eindigen. In het Europese parlement in Lu xemburg bleek woensdag dat er nauwelijks enig uitzicht is op een gezamenlijke datum voor volgend jaar. Namens de ministerraad liet de Belgische minister van buitenlandse zaken Henri Simonet doorschemeren dat het wel 1979 zal worden voor men daar overeenstemming zal kun nen bereiken tussen de regeringen. Het Europese parlement zelf is voor een gezamenlijke begin en einde van de zomertijd. Nu nog hebben Neder land. België, Luxemburg; Frankrijk en Italië dezelfde tijd. Een uur ver schil bestaat er met West-Duitsland Denemarken, Ierland en het Vere nigd Koninkrijk. DEN HAAG, 15-9. Als gevolg van het bedunken voor het kamerlid maatschap door enkele bewindslie den en in de vakature C. Laban (P.v.d.A.) zijn donderdagmiddag nieuwe kamerleden beëdigd. In de P.v.d.A.-fraktie waren de nieuwe leden: mr. F. de Kam (Lei den), D. Duinkei* (Lutjewinkel), C. van den Anker (Wageningen), F. Moor (Hoek van Holland) en me vrouw T. Giphart-Jabaaij (Dord- recht). Nieuw in de C,D.A._fraktie is mevrouw V. N. M. Korte-van Hemel (Bussum) en de hei*kozen-leden zijn de heren W. de Kwaadsteniet, B. J. M. Hermsen, M. J. van Amelsvoort. In de P.P.R.-fraktie nam opnieuw M. Waltmans zitting. Enkele nieuw be noemde kamerleden (voor de P.v.d.A. de heren Niessen en Van Mierlo) en voor de C.D.A.-fraktie staatssecre taris Van Rooijen) zullen op een later tijdstip worden beëdigd. WENEN, 15-9. De algemeen secre taris vap dc organisatie van plie ex porterende landen (OPEC), Ali Mo hammed Jaidah, verwacht dat dc prijzen van ruwe olie volgend jaar „aangepast" zullen moeten worden als de inflatie in de westerse in dustrielanden de koopkracht van dc dc olie blijft ondermijnen. Hij ver klaarde donderdag in Wenen nog niet te kunnen zeggen of dc econo mische commissie van de OPEC, die in november bijeenkomt om over dc prijzen voor 1978 te praten, tot een verhoging zal adviseren. ROTTERDAM, 15-9. De 81-jarige Rotterdammer A. M. heeft donder dag bekend -de 22-jarige G. Dam met een ijzeren staaf te hebben doo'dge. - slagen. Aanvankelijk had M.'s vrien din, de 25-jarige R. M. B., aan de politie verteld dat zij haar ex-vriend om het leven had gebracht. De vrouw had zes jaar inet het slachtoffer samengewqond. Vier maanden geleden leerde zij M. ken nen en 'ging zij bij hem wonen. Vol gens de politie kon Dam niet ver kroppen dat hij in de steek was ge laten en zocht hij zijn ex-vriendin regelmatig op. Tijdens deze bezoe ken zou hij het paar hebben bedreigd en vernederd! Volgens de politie is het woensdagavond tot een uitbars ting gekomen. De man en de vrouw hebben zichzelf bij de politie geirxeld. De vrouw is gearresteerd op verden king van medeplichtigheid. Klein douceurtje FRIBOURG, Zwitserland15 -9. Het. kanton Fribourg in Zwitserland heeft een besluit genomen icaarvan belasting betalers misschien nog profi teren ook: belastingschuld van minder dan één (Zwitserse) Frank wordt niet meer aange rekend. Overigens is het besluit niet van harte genomen, maar on der druk van scrupuleuze ont vangers, die hadden gedreigd iedere burger voor de rechter te slepen die onmaatschappe lijk genoeg was geweest om 5 of 10 centen schuld ie maken. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 17 cn zondag 18 september Dokter J. B. Visser, Zicrikzcc, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiers. Dokter J. Stenger, Haamstede telefoon (01115) 1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Flach. Dokter J. H. Richard, Nicuwerkcrk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buytcndijk en dokter Speelman. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterlanü, Weelstraat 16, tel. (01114) 2050, noemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zr. W. C. Steutcl, Haamstede, lelcf. (01115) 1226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hoogc/.oom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Advertentie APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren, Zic rikzcc, Dam 10, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmccnlrum Noord- en Midden-Zeeland lel. (01100) 14141. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag- en zondagavond SERGIO LEONE presenteert MIJN NAAM IS NIEMAND Tegie: TONINO VALERII muziek: ENNIO MORRICONE Originele slcroo soundtrack op LARK |sP INL 2501 TECHNICOLOR5 PANAVISION* geproduceerd door FULVIO MORSELLA Aanvang 20.00 uur Toegang 12 jaar Zierikzce Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur. carillonconcert. Vrijdag 16 september Wcstenschouwen Bungalowpark „Burglistede". Ver gadering Belangengemeenschap Wcs tenschouwen. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw, belangen vereniging „Bru Oost", 20.00 uur. Zaterdag 17 september Zicrikzcc De Bioscoop-concertzaal. 20.00 uur. Drcisclior Concert „Crescendo" met drumband. Mobiele tent. 20.00 uur. Bruinissc Bru-rally. Start jachthaven. 10.00 uur. Zondag 18 september Zicrikzcc Dc Bioscoop-concertzaal. 20.00 uur. Kcrkwcrvc Chr. Ger. Kerk, jeugdvereniging, 20.00 uur. Maandag 19 september Zicrikzcc Stadhuis. Vergadering gemeenteraad. 20.00 uur. Huis van Nassau. Afd. „Philatelica" 20.00 uur. Nicuwerkcrk Ger. Kerkzaak Gespreksgroep. 20.00 uur. Dinsdag 20 september Haamstede Zaal Ger. Kcrlc. N.C.V.n -afdeling. 19.45 uur. „De Koebel", bejaardensociëteit, 14.30 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Afd. Plattelandsvrou wenbond. 20.00 uur. Bruinissc Herv. Ver.-gebouw. Herv. Vrouwen vereniging. 19.30 uur. Woensdag 21 september Huis van Nassau. Vrouwcnkoniakt P.v.d.A. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw N.C.V.B.- afdeling, 20.00 uur. Scharcndijkc Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Kerkwcrve Ver.-gebouw. Bejaardensociëteit. 14.30 uur. Chr. Gei*. Kerk, 19.0 uur meisjes- klub. Donderdag 22 september Zicrikzee Herv. Ver.-gebouw. Afd. C.P.B. 20.00 uur. Maandag 26 september Zierikzec 's Landskamer. Vei-gadering Water schap. 14.00 uur. Huis van •'Nassau. Ouderavond .,'t Kofschip'- en Mosselbocmgaard- school. 20.00 uur. Dinsdag 27 september Goes KommandopostVergadering Kring A - B.B. 15.00 uur. Zierikzec Herv. Verenigingsgebouw, U.V.V. „Kijken-Kiezen-Kwissen", 20.00 uur. Vrijdag 14 oktober Zicrikzee R.K. kerk, concert Z.O.(rat.)V., 20.00 uur. EINDHOVEN. Daf Txucks hoopt, indien aan dë noodzakelijke export voorwaarden is voldaan, nog dit jaar ca. 450 trucks van het type FA 1600 te verschepen naar het oost-Afri kaanse land Soedan. Dit betekent een opdracht voor de levering van voertuigen en onderdelen van on geveer 30 miljoen. De order is ont_ vangen van de centrale Soedanese overheid. LAATSTE NIEUWS NIJMEGEN, 16-9. Alle mensen met wie de Turkse cholerapatiënte in het Radboudziekenhuis te Nijmegen kontakt heeft gehad, worden met antibiotica behandeld. De zestigjarige vrouw werd zon dag in het ziekenhuis opgenomen, haar Turkse schoondochter enkele dagen latei*. Ook in de ontlasting van een 37-jarige zoon, de man van de schoondochter, zijn chölerabacillen aangetroffen. Hij hoeft echter niet te worden geïsoleerd, omdat er, dank zij de behandeling met antibiotica, geen gevaar meer bestaat dat hij an deren besmet. Dit heeft het ministerie van volks gezondheid heden-vrijdag meege deeld. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938, (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 (01110) 2416. UUR Iedereen mag denken wat hij wil, maar vannacht was ik ..dus" in „De Schuttereen berookt Vlinderachtig café in het hartje van Amsterdam en druk dat het daar nog was een gekrioel van mensen en ik - echt plattelanderig - maar denken: moe ten die mensen nu niet naar bed", - maar niks hoor om twee uur ging het feest nog lustig verder. Buiten op straat was hel ook nog de moeite waard, mensen, taxi's, (eenzame) buitenlanders en veel paartjes die elkaar om de tien trot- loirtegels een kusje gaven. Enfin c/aar sta je dan bij Broodje van Kootje" en (tol aan het lot van „bui ten wonen") helemaal nog terug naar Zeeland natuurlijk. Vroeger op de fiets via de Koohveg naar de duinstreek vergde twee uur, maar zo'n autorit in hel duister uit de va derlandse hoofdstad naar hieris in één uur bekeken. Onderweg dacht ik aan de familie, die vroeger helemaal helemaaluil Amsterdam bij ons thuis kwam lo geren. Dal waren dc rijke oom en dc lieve tante, want ze brachten altijd kadootjes mee en weken van tevoren was ik al gespinst op het grote mo ment, dat ze - na dc verre, vermoei de reis - zouden binnen stappen. 1>> huis was alles zorgzaamheid wat de klok sloeg, want oom en tante waren zo lang onderweg geivcesl cn ze zouden ivel vermoeid zijn. Nou, dat waren ze dan ook. Zo vermoeid zelfs dal het tijdstip van de presentjes alsmaar werd verscho ven. Dat gaf extra spanning aan het gebeuren, maar eindelijk was het dan zover en uit dc koffer kwamen kraaltjes en spiegeltjes te voorschijn, die voor luttele kwartjes bij V D waren gekocht. Maar als kind in dc krisistijd, heeft men deze truc niet door en zo werden oom en tante toch altijd omgeven door een nimbus van hartelijkheid cn gulheid. Ach, zc waren toch wel lief, alleen oom deed ten plattclande nooit een oop dicht door dc vreemde geluiden. Hij hoor de doorlopend geloei van koeien, ge rammel van emmers en hel roepen van dc goed Schouwse vrouwen naam „Joanne", maar dan heel hard. Aan het ontbijt werden dan die akkousliséhè bijzonderheden bespro ken cn niemand snapte er iets van, want wij all: maal sliepen altijd als bewusteloos, juist omdat wij om ringd waren door een stilte, die b{) de tijd hoorde en al lang door inder daad lawaai is weggevaagd. Hoewel, hoewel na Rotterdam wordt het 's nachts toch een stuk rustiger op de weg. Daar komi Zic rikzee al op de borden. De hoge ver lichte flats van Rotterdam liggen achter de rug. Even de afslag nemen en dan wordt het duister cn stil. Daar is „ons aller" Grevelingcu- strand al. Een hoge ster weerspiegelt flauw in het water: langs'de „Blau we Keef" natuurlijk p» dan ben alweer bijna thuis, ivssrhirn nog minder moe du» now d lunte toon Allemaal in een uur.' schtfreilandman I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2