Besprekingen in Stuurgroep Dijkversterkingen Oosterschelde deMelkma Patates Frites. wico Fles karnemelk WESTERSCHÓUWEN GAAT SELEKTIEVER GRONDVERKOOP-BELEID VOEREN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nota „Milieuproblemen" hele liter" van 98 12 flesjes van 0,3 liter hartstikke goedkoopj „Gebondenheid aan regio" ZWARTE OOIEVAAR Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag IS september 1977 134ste jaargang Nr. 22167 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- vvekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Vlaanderen en zijn taalstrijd ZIERIKZEE. Het patiëntenschip „Prins Willem*Alexander" van de Stichting Varende Rekreaiie behoort tot één twn de trouwste bezoekers van Zierikzee. Woensdag lag de boot weer in de Nieuwe Haven. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie Advertentie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De dwaasheid en de ijdelheid zijn onafscheidelijke makkers. Beaumarchais DEN HAAG. De raad van overleg middelbaar en hoger personeel heeft gezien „de noodtoestand waarin on ze economie verkeert" geen bezwaar tegen een verdere schoning van de prijscompensatie. De raad m.h.p. (114.000 leden) pleit er voor een deel van de prijscompensatie niet meer automatisch toe te kennen maar on derwerp van de loononderhandelin gen te maken. GeUigtAi zaterdag September MIDDELBURG, 14-9. De Stuurgroep Dijkversterkin gen Oosterseheble heeft in een dezer dagen gehouden vergadering een bespreking gewijd aan een nota over „Milieuproblemen en -adviezen samenhangend niet dijkversterkingen langs de Oosterselielde c.a." Deze nota is uitgebracht door de afdeling milieuonderzoek van de Delta dienst en bedoeld als een bgdrage aan het werk van een adviesgroep, die het bureau dijkversterkingen Oosterschelde heeft ingesteld. In deze advies groep zijn - naast het bureau zelf - vertegenwoordigd de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor landschaps-, natuur- en milieubescherming, de Stichting Natuur en Milieu, Staatsbosbeheer, de afdeling milieuonderzoek van de Deltadienst en de Provinciale planologische dienst voor Zeeland. WESTEN SCHOUW EN. Dank zij een tip van de vroegere Domein-ambte naar de heer A. M. van der Weel viel deze week een zwarte ooievaar te -fotograferen. De vreemde vogel stond aan de rand van een brand- baan in de Boswachterij te Westen- schouwen. Het dier stond diep in elkaar in een soort slaaphouding op één poot. B\j het naderen echter kwam de kop uit de schouders en wandelde de ooievaar langzaam weg, hier en daar een mierennest bepik- kend. Volgens kenners is het eten van mieren een teken van armoede. Dezelfde mensen zijn van gedachte dat het beest ergens uit een partiku- lier park is ontsnapt, omdat het tot op een meter of 10 te benaderen is. Voorlopig heeft de Westhoek hier mee dan een zwarte attrrrktie. (Fofo: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wilt u betere kaassoorten kopen 5 dan naar VAN LOON toelopen! X Iedere vrijdagmorgen op het Kerkplein te BRUINISSE. X Deze week bij aankoop van kaas: 10 eieren voor f 1,50 Moeilijkheden zijn er ontstaan bij de voorbereidingen voor de bouw van de woningwetwoningen te Se- rooskerke en Noordwelle daar het verschil tussen de werkelijke kosten en de curve-prijs een te groot ver schil geeft te zien. Door Beter Wo nen werd voorgesteld oen goedkope type woningen te gaan bouwen - maar het kollege en de raad voelen meer voor een woningtype dat is aangepast aan de kleine kernen. Door de gemeente zal hierover over leg worden gepleegd met ir. Huis man van de volkshuisvesting Zee land. Voor de 8 woningwetwoningen te SerooSkerke was de raad bereid maximaal een bedrag toe te leggen van f 27.850, Noordwelle Voor Noordwelle zal het kollege nog met een voorstel komen. De (Vervolg pag. 4) - opnieuw - naar voren, dat het be paald onjuist as te beweren, dat in de adviezen van de stuurgroep de landbouwbelangen altijd voorrang krijgen: de belangen van natuur en milieu ontvangen zeker niet minder de aandacht, die zij verdienen, dan de landbouw. Er werd ook op gewe zen, dat de waterschappen heel wat meer dan uitsluitend landbouwbe langen behartigen. Gezegd werd, dat het een goede zaak zou zijn in de stuurgroep een landbouwvertegen- woordiging op te nemen of op z'n minst te horen. Daartegenover werd gesteld, dat destijds bij de instelling van de stuurgroep bewust is geko zen voor een samenstelling die de beste garantie zou bieden voor een snelle gang van zaken, te weten van vertegenwoordigers van rijk, pro vincie en waterschappen, die bij de uitvoering betrokken zijn. Nauw contact onderhoudt het bureau dijk versterkingen met name met be langhebbenden en 'hun organisaties. Advertentie Bij de stuurgroep bestond waar dering voor de nota, die van een mondelinge toelichting werd voor zien door drs. D. J. de Jong van de afdeling milieuonderzoek. De nota zelf Bruinisse De stuurgroep steldé .zich achter de konklusies van een nota over partiële dijkversterking voor de kom van Bruinisse, d.w.z. een dijk- gedeelte in de kalamiteuze polder Bruinisse in de richting van en ach ter langs de Oude Haven van Brui nisse. (Vervolg pag. 2) NEW YORK. De Amerikaanse re gering heeft besloten de gelden voor de ontwikkeling van een nieuw loodrecht opstijgend militair vlieg tuig met. 45 procent te besnoeien. mits afgehaald 37 voorgebakken, diepvries In de nota van de afdeling milieu onderzoek zijn de natuurweten schappelijk belangrijke gebieden rond de Oosterschelde aangegeven en is er per geval 'beoordeeld wat de wetenschappelijke waarde is en hoe groot de kwetsbaarheid. Per gebied is beoordeeld hoe het nieuwe dijk- tracé zou moeten lopen en zijn ad viezen gegeven voor de wijze van uitvoering om in natuurwetenschap pelijk opzicht zo weinig mogelijk blijvende schade aan te richten. Er wordt in de nota ingegaan op problemen van waterstaatkundige-, van sociale-, van economische - cn van natuurwetenschappelijke aard, waarna beschouwingen worden ge leverd over de waarde van dijk- lichamen, steenglooiing en stort- steenzöne, slikken, schorren, inla gen en andere binnendjjkse natuur gebieden zoals kreken, spuikommen, karrevelden en lage gebieden. Tenslotte volgt een overzicht van de natuurwetenschappelijk belang rijke gebieden waarbij wordt aange geven wat de meest verantwoorde oplossing bij dijkverzwaring wordt geacht. Ook de landbouw In de diskussie over de nota kwam WESTERSCHÓUWEN, In de jongste raadsvergadering werd door de raad van Westerschouwen besloten ak koord te gaan met het door 1). en w. voorgestelde nieuwe gronduitgiftebeleid. Dit betekent dat er een selektiever verkoopbeleid zal gaan worden ge voerd, waarbij ook zal worden gekeken naar de gebondenheid van de aspi rant-kopers aan de regio. Verkoop aan bouwondernemingen of verkopen via bouwondernemingen zullen worden afgewezen met dit selektiever ver koopbeleid. Wel is het mogelijk dat een kombinatie van aspirant-kopers of een bouwonderneming, de namen van de kopers aan de gemeente voor draagt, waarbij de beoordeling door het gemeentebestuur plaats vindt op dezelfde w\jze als ditg ebruikelijk is voor percelen waar vrijstaande bouw mogelijk is. Om niet gewenste toestanden te voorkomen zal de bouw niet eerder mogen aanvangen, dan nadat de overdrachtsakte is gepasseerd. Het indienen van plannen door aanne mers voor bebouwing van de in het bestemmingsplan aangegeven ruim ten, heeft in het verleden tot teleur stellende ervaringen aanleiding ge geven en wordt door het kollege dan ook voor de toekomst afgewezen evenals het verlenen van optie, het zij officieel of onofficieel. Een wijziging werd ook gebracht in het zgn. „boete- en kettingbe- ding" wat gebracht werd van f 25.000,— op f 50.000,—. „Schoorvoetend" Wethouder M. J. Steur wilde wel kwijt dat hij schoorvoetend met dit voorstel was meegegaan, maar dat het uit de nood was geboren. Eigen inwoners zullen als kandidaat-kopers duidelijk voorrang genieten. De heer S. Roos was het er mee eens dat niet meer aan bouwondernemers zal worden verkocht als de bewoners nog niet bekend zijn. De heer L. Tieleman had geen moeite met het voorstel van b. en w. hoewel hij de tuchtwijziging toch als een moeilijk punt zag. De heer M. J. Krijnse Locker, sprekende na mens de V.V.D.-fraktie, vond het voorstel tegen de principes van de V.V.D. in. Hij sprak dan ook de hoop uit dat het streven naar meer permanente bewoners doorgang zal kunnen vin den waarbij soepelheid met het ge geven zal worden toegepast. Als een donderslag bij heldere he mel hebben wij op 30 augustus j.l. bericht ontvangen dat het gedeelte van de provinciale weg gelegen te Serooskerke vanaf de Delingsdijk tot even voorbij de afslag naar Re- nesse geheel gerekonstrueerd wordt. De aanbesteding hiervan heeft in middels op 7 september j.l. plaats gevonden. De heer J. Lustig sprak er zijn be vreemding over uit dat het gemeen tebestuur hier totaal niet in is ge kend. Hoewel de voorzitter het zelfs ook een wat vreemde zaak vond, wilde hij wel kwijt dat de rekonstruktie een aanmerkelijke verbetering gaat betekenen van de twee kruispunten, Delingsdijke en afslag Renesse, be treft. Zij die bezwaren hebben ingediend tegen het 'bestemmingsplan Hogeweg zullen worden uitgenodigd deze na der toe te lichten in een gesprek, waarvoor zij binnenkort zullen wor den uitgenodigd, op het gemeente huis te Haamstede. Door de raad werd besloten de vaststelling van de tweede herzie ning van dit bestemmingsplan uit te stellen daar uit de bezwaarschrif ten is gebleken, dat een aantal men sen niet van de juiste feiten op de hoogte is en waarover zij zullen worden ingelicht. Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1