muMP Toeristen kloppen tevergeefs aan bij leeg gebouw swsas.'tt""1 Noord go uwe Smalstad krijgt één scholen komplex aan het Kerkplein „FRONTALE AANVAL" OP KOMEND KABINETSBELEID Dieven door een tunnel in bank ATTENTIE GESLOTEN Het mr. A. de Rooshuis Politie doorzocht treinen Protest-traktors naar Den Haag Om parkeerkaart voor invaliden Herexamens voor havo en mavo Ziektegeval lijkt op cholera AGENDA Wij zijn de 2e helft van september Gemeenteraad Brouwershaven T* 1 Hur. voor Toerisme NOORDGOUWE, 12-9. Het is in de afgelopen vakan tiemaanden verscheidene malen voorgekomen dat zich gasten meldden voor het „Mr. A. de Rooshnis" in Noordgouwe. Een beetje vreemde zaak, als men bedenkt dat het „oude ziekenhuis" al sinds 1 mei 1976 geen gasten meer heeft geherbergd en sinds 1 september 1976 definitief zpn deuren sloot als kamphuis van Volksonderwijs, oftewel de Vereniging Openbaar Onderwijs. VERENIGDE STATEN. Ameriku koos zowel haar Miss Black in Santa Monica als een blanke Miss America in Atlantic City. Clare Forti (r.) ook al Miss Tennessee, is nu de mooiste zwarte en Susan Perkins (l.) was al Ohio s mooiste en is nu dan de mooiste van het.hele land; tenminste dat denkt men, want schoonheid is relatief. Belofte van Wiegel Omdat het bij deze onverrichte be zoeken vaak nogal jonge kinderen betrof - meestal padvinders of -sters met één leider - leek het gewenst uit te zoeken waar zij de informatie be treffende dat De Rooshuis vandaan hadden. Wanneer ouders hun kinderen op pad zien gaan via dergelijke slaap gelegenheden, wordt het geruststel lende karakter daarvan toch wel te niet gedaan door gebeurtenissen als deze. Tientallen telefoontjes over deze zaak leidden tenslotte naar een vrij wel dood spoor, maar ze hadden ten minste tot gevolg dat het Rooshuis in het vervolg niet meer in zijn laatstgenoemde hoedanigheid op fol ders zal voorkomen! Belgische padvinders Het begon met het signaleren van zeven itoevallig voor de tweede maal) Belgische padvinders, afkomstig uit Brussel. Eén van hen, geologie stu derend, toonde een kaartje waarop kampeerhuizen, kampeerboerderijen en jeugdherbergen stonden vermeld, waaronder ook het Mr A. de Roos huis. De titel van die folder was ech ter Holland 1975 1976", dus een oude uitgave. Deze folder was toch pas in maart 1977 aangevraagd bij de V.V. V. - Amsterdam. Even terzijde zij vermeld dat de twee Belgische groepen provisorisch onderdak van partikulieren uit de omgeving kregen aangeboden. De student was eenvoudig verbijsterd over de gastvrijheid van de Zeeuwen! In chronologische volgorde nu de telefoontjes die uiteindelijk tot een zeker resultaat hebben geleid. V.V.V.-Amsterdam Had die folder inderdaad ver stuurd. Folder was gedateerd augus tus 1976. Alle VVV-kantoren in Am sterdam zouden onmiddellijk ge waarschuwd worden de folder niet meer te verstrekken. Verwijzen naai de NJHC, vanwaar de informatie over het open-zijn van het Rooshuis afkomstig zou zijn. AMERSFOORT. 12-9. De politie van Amersfoort heeft maandagmor gen drie treinen met bestemmingen in het noorden van het land; die tus sen half tien en kwart voor tien op het station Amersfoort stapten, door zocht. Er waren vermoedens op grond van diverse meldingen dat er in Amersfoort Molukkers in een van deze treinen zouden stappen met de bedoeling een derde kaping uit te voeren. Tijdens de actie, die door zo'n veertig politiemannen werd uit gevoerd, zijn tien Indisch uitziende jongeren uit de treinen gehaald en gefouilleerd. Er is een dolkmes van dertig centimeter in de koffer van een van hen gevonden. De treinen liepen vertragingen van zeven mi nuten op. WORKUM. 12-9. Tien Friese boe ren zijn maandag per tractor uil Schoterzijl vertrokken voor een es- tafetterit naar Den Haag. Zij pro testeren ermee tegen een E.E.G.- heffing van 89 cent per honderd li ter melk met ingang van 16 septem ber voor de veehouders. De heffing is bedoeld om de zuivelovei/schotten in de gemeenschap in te perken. In Den Haag willen de boeren mi nister Van der Stee van landbouw vragen alsnog iets te doen de hef- vragen alsnog iets te doen tegen de heffing. De demonstrerende vee houders verklaarden maandagmid dag in Workum teleurgesteld te zijn over de houding van de landbouw organisaties. Die steunen de demon stratie niet. DEN HAAG, 12-9, Het P.v.d.A.- kamevlid Van der Doef heeft de hulp van minister Westerterp (verkeer) ingeroepen vooi' de invoering van del andelijke parkeerkaart voor in validen. In schriftelijke vragen wijst hij er op. dat de invoering van deze kaart gepaard gaat met grote moei lijkheden. die moeilijk moeten wor den toegeschreven aan onvoldoende overleg tussen rijk en gemeenten. Het kamerlid vraagt, nader overleg met de kamer over de vraag of mo gelijk verbeteringen zijn aan to brengen in de landelijke regeling, N.J.H.C., Amsterdam Verwijst weer naar de V.V.V. De NHJC weet nergens van want folder is geen typische jeugdherberg-folder. „Nooi'dgomve is geen jeugdherberg dus het huis staat niet op ons eigen kaartje". De folder is van Holland Post, Arnhem, weet de NJHC te melden. Andere instellingen Holland Post, Arnhem Folder is niet van hen, maar wordt uitgegeven door Holland Ruiten trossen J ROTTERDAM, 10-9. De Rotterdamse politie heeft za- f (i terdagmiddag enkele jongelui f (i aangehouden, die bij een ver- f keerslicht op de Putselaan f ,l' bezig waren de ruiten van f i' auto's te wassen, die voor het f (l' rode licht stonden te wachten, f ,i' Weigerden de bestuurders voor f (i' de ongevraagde dienst te be- f i' talen, dan gingen de jongelui f i' net zo lang op de motorkap f ',l| zitten totdat zij hun zin had- f ',lj den. f f TIEL. In het Betuws Centrum in Tiel 'is zatei'dag een oogst- en fruit- corso gehouden. Ruim 65.000 perso nen hebben de zestien wagens beke ken. Een groot aantal muziekkorpsen zorgde voor de muzikale omlijsting. In de oude school is momentcel een dependance gevestigd van de kleu terschool. Door de ver- en nieuw bouw zal deze dependance tijdelijk moeten verhuizen, waarvoor een Komt tot de ontdekking, dat ook op de folder-uitgave 1977 het mr. A. de Rooshuis nog steeds staat ver meld. De gegevens komen van en quêteformulieren, die de „bedrijven" zelf beantwoord en vervolgens te rugzenden. Er is in juli 1976 nog geënquêteerd maar daarby staat ook een notitie van de provinciale V.V.V. afdeling Zeeland, dat het De Itooshuis mis schien zou vervallen. De behulpzame employé van het Bureau voor Toerisme zou kontakt opnemen met de Kampeerraad, want via deze instelling komen de en- quete-gegevens binnen. Belooft in middels vast een folder op te sturen, en de Nederlandse Kampeerraad te vragen om een copie van het en quête-formulier. „Geopend" De folder arriveert inderdaad, en enige dagen later ook de betreffende copie. Als naam van de exploitant staat daarop vermeld de heer A. P. Verbeke. Laatstgenoemde zal dus ook het formulier moeten hebben ingevuld, waarop staat, dat het Mr. A. de Rooshuis van 1-1 tot 31-12 ge opend is. De heer Verbeke, zo blijkt dan weer na 3 telefoontjes, is ech ter inmiddels verhuisd van Brou wershaven naar Yerseke en heeft daar nog geen telefoon (aldus 008). De toekomst Ten slotte komt de laatste infor matie van de heer Post te Zierikzee, bestuurslid van de V.O.O. De vraag: wat heeft de heer A. P. Verbeke met het De Rooshuis te maken? „De heer Verbeke", zo vertelt de heer Post „was inderdaad van plan ge weest het. De Rooshuis te kopen en verder te exploiteren. Maar deze zaak is toen niet doorgegaan." De heer Post vermeldt er nog bij, dat de bungalow bij het De Rooshuis sinds kort in de weekends wordt bewoond, zodat er tenminste tijdeps die dagen toezicht is op het lëegstaande ge- bo'uw. Makelaarskantoor Van der Maas in Vlissingen heeft de verkoop van het „Mr. de Rooshuis" in handen. Men deelt mede, dat er van diverse zijden belangstelling voor het De Rooshuis is getoond, maar iets defi nitiefs valt er nog steeds niet te ver melden. noodlokaal in een houten gebouw zal worden gehuurd voor één jaar, waar van de kosten bedragen f 25.000, De vrijkomende kleuterschool „De Blokkendoos" zal, na gereedkoming, TIEL. 12-9. VVD-fractievoorzitter Hans Wiegel heeft maandagavond in Tiel aangekondigd, dat de VVD bij het eerste treffen in de kamer „een frontale aanval" zal openen op wat hij noemde de wrakke pijlers van het kabinetsbeleid met bètrek- king tot de werkloosheid- en infla- tiebestrijding. De liberale fractie in de Tweede Kamer zal eisen dat de in het voor uitzicht gestelde bezuinigingsopera tie 'zal worden uitgebreid, versneld -en «vergroot. Wiegel noemde de af gesproken uitgaven-ombuiging voor de" komendejaren „volstrekt ontoe reikend" en zei, dat de overeenkomst tussen PvdA, CDA en D'66 over het té voeren sócfaalfecbhoiricsch' be leid berust op-bluf, ontkenning van de. feiten, verhulling van de cijfers én op gebrek aan moed. In het bij zonder vroeg Wiegel klaarheid over berichten als zou de' werkloosheid in 1978 aanzienlijk verder kunnen stij gen- tot voorbij de „afschrikwekken de" ..grens'van. 300.000. De liberale oppositieleider bekri tiseerde in het bijzonder de waarne mend CDA-fraktievöorzitter Krui- singa. Hij vroeg zich - o.m. af, wat diens diepere drijfveer is om meer dan wié haast anders ook Den Uyl van het scholenkomplex vrij komen. Het ligt in de bedoeling deze in ge bruik te geven voor het algemeen jeugdwerk, waaronder de peuter speelzaal. Eén koniplex In een uitvoerige toelichting stelde burgemeester C. Slabbekoorn, dat de op handen zijnde integratie van het kleuter- en basisonderwijs eist dat de tot nu toe aparte scholen worden samengebracht in een scholenkom- piex. De mogeiykheid tot het integreren moet dan ook worden opgenomen al dus de voorzitter, die er wel op at tendeerde dat de opheffing van de bestaande scholen nogal wat kosten geeft. De heer C. J. de Munnik (P.v.d.A.) vond het nogal een rigoureus plan dat ongeveer 3,1 miljoen gulden be loopt. Hij vond dat er vooral op de bouwkosten van het dak bezuinigd had kunnen worden, daar nu ieder lokaal zijn eigen dak heeft. Hij zou in de toekomst liever zien dat voor af goed overleg plaats zou vinden opdat de raad beter gèïnformeerd is. De heer De Munnik vroeg zich af of een druk van 2 ton jaarlijks op de begroting niet te zwaar is en of zo'n plan wel verantwoord is op 1200 in woners. „Beter vooroverleg" De heer J. J» Klaases, (P.C.G.) onder schreef de woorden van de heer De Munnik en zei ook een' beter voor overleg gewenst te achten. De heer P. van Hattum (V.V.D.) vond do post voor de huur van één lokaal voor 1 jaar a f 25.000,erg hoog maar zei geen ander alternatief tc weten. Dc voorzitter zei de opmerkingen wel te kunnen begrijpen maar stelde dat. dc dnkvorm, welke inderdaad duur is, een eis is van welstand en van C.R.M. „Jaarlijks ontvangen we een behoorilijke post om dit tc ont wikkelen. Door deze bouw voldoen wc voor jaren aan dc estciische vormgeving tegenover de SI. Nico- laaskerk en het stadhuis, waartussen het komplex is gesitueerd", aldus de voorzitter. Dat er geen vooroverleg is geweest bestreden zowel wethouder Van Ast als de voorzitter. Dc voorzitter vond, dat. wanneer dit plan reeds dateert van 1975 men dan ook wel op dc hoogte is van wat er gaat gebeuren. Na een korte bespreking in besloten Jilting besloot de raad hot voorstel van b. en w, aan Ie nomen. weer „op hel kussen" te krijgen. „De Uitspraken van Kruisinga zijn voer voor politieke psychologen", aldus Wiegel. ROME, 12-9. De Romeinse politie heeft maandag meegedeeld, dat die ven zich via een tunnel toegang verschaft hebben tot een bank en uit kluizen juwelen en kostbaarhe den hebben gehaald ter» waarde van ongeveer 3 miljoen gulden. De bankroof is in het afgelopen weèkeinde gepleegd maar werd pas maandagochtend ontdekt. De dieven zijn vanuit een nabijge legen pand door de zelfgemaakte tunnel in de bank gekomen. Het pand hadden zij voor de duur van de zomer gehuurd. DEN HAAG, 12-9. De minister- aad is akkoord gegaan met een nieuwe examenregeling voor het la ger beroepsonderwijs en het middel baar huishoud- en nijverheidsonder- wys, voorzover daar centraal schrif- teiyk examens voorkomen. De regeling sluit aan bij verande ringen die eerder bij de examens van WHO, HAVO en MAVO zijn in gevoerd. Daarbij is de regeling van herexamens vervangen door de mo gelijkheid dat de gezakte kandidaat een herkansing vraagt voor twee vakken. Daarmee wordt tegemoet ge komen aan de bezwaren die kleven aan oen momentopname, aldus het ka'binet. Het ligt in de bedoeling dat de kerkansing wordt ingevoerd bij de examen 1978. In 1979 zullen die herkansing eventueel nog voor dc zomervakantie worden gehouden. UTRECHT. 12-9. In het Sint Rad- boudziekenhuis in Nijmegen is dit weekeinde een buitenlandse patiënte opgenomen van wie wordt vermoed dat ze cholera heeft. Een onderzoek, waarvan de uitslag nog niet defini tief bekend is, zal moeten uitwijzen of dat inderdaad het geval is. Inmid dels wordt ze wel verpleegd „alsof ze cholera heeft", zo zei een woord voerder van het ziekenhuis. Hij wil de geen nadere mededelingen doen over haar nationaliteit of over het land waar ze de ziekte kan hebben opgelopen, maar naar verluidt gaat het om een Turkse. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Dinsdag 13 september Zierikzee R.K. Centrum U.V.V., 19.30 uur. Bruinisse ,,'t Durps'uus". kursus E.H.B.O., 19.30 uur. Woensdag 14 september Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe", afd. Schouwen plat t elandsvrouwenbond. 14.00 uur. Huis van Nassau. Frnktievergade- rlng PvdA. Tijd: na afdelingsverga dering. Ouwerkerk Dorpshuis, 20.00 uur start huisvrou- wengymnnsliek. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", bejaardonsoos, 14.30 uur. Donderdag 13 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Herv. Vrouwen groep. 20.00 uur. Gebouw Maatschappelijk Werk. Nieuwe Boogc-rdstraal. Bureau Eer ste Rechtshulp. 19.00-21.00 uur. Ellemeet Afd. Noordwelle e.o. Plattelands- vrouwenbond, Dorpshuis, 20.00 uur. Ouwerkerk Zaal Vijverberg, afd. Duiveland P.v. d.A„ 20.00 uur. Bruinisse Herv. Ver. gebouw. Afd. N.C.V.B. 19.45 uur. Vrijdag 16 september Westenschouwen Bungalowpark „Burghstede". Ver gadering Belangengemeenschap Wes tenschouwen. 20.00 uur. Bruinisse Herv. Ver.-gebouw. Belangenvereni ging „Bru-Oost". 20.00 uur. Zaterdag 17 september Bruinisse Bru-rally „Bru". Start. 10.00 uur. Maandag 19 september Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ger. Kerkzaak Gespreksgroep. 20.00 uur. Dinsdag 20 september Brouwershaven Jeugdgebouw. Afd. Plattelandsvrou wenbond. 20.00 uur. Maandag 26 september Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap. 14.00 uur. Vrijdag 14 oktober Zierikzee R.K. kerk, concert Z.O.(rat.)V„ 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938, (0111Ó) 2416. (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 MIJN Graven in de (goede) Duivelandse aarde doet men niet zo maar. Zon der archeoloog te zijn, vindt men toch nog wel eens ,wat. Zoals die man, die stuitte op een geweer. Geen paniek verder hoor, ivant dit wapen was nogal verroest, maar ja, een ge weer is een geweer. Toch wat nieuwsgieriger geworden, groef de (goede) man verder en schrik in het kwadraat, daar kwam een heel el lendig ding bij stukjes en beetjes bloot. Een „ding" met knoppen en uit steeksels en het zag er allemaal zo massief uit. De man wist op een mijn uit Wereldoorlog II te zijn gestoten en verre van levensmoe meed hij verder de plek. Er kwamen paseudo- deskundigen kijken om de vondst te bevestigen, maar het hele zaakje was duidelijk voor de sujjer-specia- listen van de Mijnenopruimdienst. Deze bravour-knapen zijn - zo ge zegd - tuk op mijnen, maar niet zo tuk dal ze onmiddellijk in de auto stappen als ze het woord „mijn" horen. Nee, naar de bekende parodie van Bakema („nee moet je goed luis- teren, nee ik kom niet kijken moest de mijnenvinder een nauw keurig verslag van zijn vondst doen. „Zie je knoiipen rechts boven en uitsteeksels van onder links, moet je niet aankomen." Nou. dat zou dc man dan ook zeker niet doen, maar hij wilde wel weten hoe het verder moest. „Afdekken voor kinderen", zei de stem aan de andere kant Van de hoorn, „en de vindplaats marke ren." Nou, dat kon ook allemaal, maar - wel iets om tc weten - „of ze nu van de Mijndienst ook zouden komen". „Ja, dat was het punt niet, zc zouden komen." Dc mannen kwamen ,dus" en be trokken strategische stellingen, want er is natuurlijk geen mijnopruimer zo gek om zo maar plompverloren naar wat voor soort brok oorlogstuig ook toe tc rennen. Mijnenruimers zijn behoedzame lieden, want het gevaar dreigt. Dc een hield de wacht en de ander keek over de rand van de pul (put, nou ja). Het matje werd weggehaald en dc opruimer ging aan het werk. Hij betastte de knoppen cn streek met de hand over dc uitsteeksel. Toen in een ruk haalde hij dc mijn omhoog. Het bleek een kachelplaat van een reeds lang vergaan fornuis. Het geheel doet denken aan So man's verhaal over dc vrouw, die haar schoon veronderstelde vormen altijd toedekte met een bontjas. Zc liep cr al drie rnaanden mee, tot haar vriend zei: „trek die jas nou toch eens uit". Zc deed het cn wat kwam er te voorschijn? Een beukc- nootje! RCHtEnEtLANtiMAN Wacht met uw aankopen niet tot het laatst (20/9 tot en met 1/10) Daarvoor en daarna gaarne tot uw dienst Havenplein 1 - naast 's Gravensteen Telefoon (01110) 2443 - Zierik2ee BROUWERSHAVEN, 12-9. De raad der gemeente Brouwershaven heeft maandagavond besloten over te gaan tot het stichten van een scholenkomplex gelegen aan het Kerkplein, Korenmarkt en Schuitkade te Brouwershaven bestaande uit een tweeklassige open bare kleuterschool, een 4-klassige openbare basis school, een 2-klassige bijzondere basisschool met hui ten- en fietsenberging en een gymnastieklokaal. Het ligt in dc bedoeling dat het komplex op 16 september 1978 in gebruik zal worden genomen. Door deze scholenbouw zal geen gebruik meer worden gemaakt van de houten Jarinoschool waarvoor de huurovereenkomst nog loopt tot 1984. Omdat tussentydse huiirbeëindiging niet mogeiyk is zal nog een bedrag verschuldigd zijn van f 156.474,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 8