Zeilvereniging „Dordrecht" maakte een traditie-tocht naar Bruinisse Aandacht voor de St. Willibrordusbasiliek te Hulst (Zeeuwsch-Vlaanderen) De zaak Schleyer Gemeenteraad Wester schouwen Besprekingen goeddeels afgerond d e u r I o o Hoogtepunt: mosselmaaltijd Een bijzonder godshuis Minister over zijn" leraren NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE 4 BRUINISSE, 10-9. De zeilvereniging Dordrecht en om streken maakte zaterdag weer de jaarlijkse zeiltocht naar Bruinisse 0111 dUaraaiisluitend 's avonds een 1110s- selmaaltijd te gebruiken. De weersomstandigheden speelden de zeilers zaterdag wel parten, en de kleine en open boten moesten het dan ook af laten weten. Van de tachtig boten die haden ingeschreven zyn er ongeveer dertig niet verder gekomen dan Willemstad. De overige, ongeveer vijftig boten meerden in de namiddag af in jachthaven Aquadelta te Bruinisse. In de kantine van bungalowpark „Onze Hoeve" verzamelden zich la ter alle opvarenden om een voortref felijke mosselmaaltijd te nuttigen. Voor dat het zover was is er echter weer heel wat werk verzet om vele broden te smeren en tafels te dek ken. Al deze voorbereidingen wer den ook dit jaar weer verricht door de heer en mevrouw Groene veld, ge assisteerd door een aantal Bruse meisjes. De hulp werd 's avonds nog aangevuld met een groepje zeevér- kenners uit Capelle aan den IJssel, die op kamp waren te Zierikzee. „Dertiende" keer Burgemeester T. C. Hekman sprak een woord van welkom tot de wa tersporters, die dit jaar deze tocht voor de dertiende keer maakte. „Ge zien het feit dat u nu al voor de der tiende maal deze tocht naar Bruinis se hebt gemaakt, is mijns inziens wel bewezen dat het initiatief van de Bruse V.V.V. destijds een goede greep geweest is", aldus de burge meester. Het is een nog steeds groei ende onderneming die ieder jaar op nieuw de organisatoren voor een puzzel zet om de deelnemers onder te brengen voor de mosselmaaltijd. De burgemeester hoopte dat deze goede traditie nog veel jaren zal worden voortgezet en dat de goede banden die ongetwijfeld in deze ja ren met Bruinisse zijii gegroeid nog hechter zullen worden. De „Zilveren mossel" die de gemeente ieder jaar beschikbaar stelt voor het aktiefste lid van de vereniging, kon de bur gemeester deze keer niet aan de des betreffende peroon .aanbieden omdat deze verhinderd was. De burgemeester heeft hem aan de voorzitter overhandigd en die zal hem tijdens het veertigjarig jubi leum van de vereniging aan de des betreffende persoon overhandigen. De voorzitter van. de plaatselijke V.V.V. de heer C. Jumelet reikte de V.V.V. prijs uit die dit jaar bestemd was voor degene die tijdens de tocht het meest onfortuinlijk is geweest. De V.V.V. prijs, een zilveren ketting met hanger, ging naar de familie "Wijngaard van het zeiljacht „Skua" die hun mast tijdens de reis over boord zeilde. GENEVE, 12-9. De Geneefse advo caat Denis Payot die als contactper soon optreedt tussen de Westduitse regering en het commando-Siegfried Hausner, de ontvoerders van werk geversvoorzitter Hans-Martin Schle yer, heeft maandagavond meegedeeld dat hy de regering in Bonn een boodschap heeft doen toekomen die hoogstwaarschijnlijk van de ont voerders afkomstig Is. Deze boodschap bevat .nauwkeu rige richtlijnen en termijnen". Payot en zijn medewerkers willen uit vei ligheidsoverwegingen de tekst van de boodschap niet publiceren. Maandagmiddag ontving het kan toor van het Franse persbureau A.F. P. in Bonn een telefoontje van een van de ontvoerders die een uiterste termijn noemde voor de inwilliging van de eisen van het commando- Hausner door de regering in Bonn. Als bewijs voor de „echtheid" van zyn boodschap zei de onbekende aan de andere kant van de lijn iets dat duidelijke betrekking heeft op het familieleven van Schleyer. Hy zei: „Vandaag is mijn nicht Annie Mül- ler jarig. Ze is in 1904 in Würzburg geboren". Stuurvrouwenwedstrijd De voorzitter van de zeilvereni ging de heer J. v. d. Hout maakte verder de prijswinnaars bekend van de stuurvrouwenwedstrijd. Deze wedstrijd wordt gehouden vanaf Willemstad en de bedoeling is dat de dames de boten naar Bruinisse zeilen en wie dit het beste en snelste doet maakt kans om daarvoor een prijs te winden. Onder de aanwezigen was ook de voorzitter van de watersport vereniging Aquadelta", hetgeen door het bestuur van de zeilvereni ging zeer op prijs gesteld werd. De mosselen die geserveerd wer den waren van een zeer goede kwa liteit en op voortreffelijke wijze klaar gemaakt door Kees van Liere, Sjaak van Tuyl en Hans Padmos, die dit al vele jaren doen. In de loop van zondagmorgen zijn alle boten weer door de sluis gegaan en terug gevaren naar Dordrecht. Ondanks de (Vervolg van pag. 1) eenheden voor motel „De Zeeuwse Stromen", appartementen bij „De Ark" te Renesse en appartementen in samenhang met horeca aan het bouwbedrijf Van Engelen aan de Hogeweg verleend. Alvorens echter een eventuele bouwvergunning voor appartemen ten bij „De Schouwse Boer" te ver lenen zal het kollege deze materie uitgebreid doorspreken met de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. Omtrent de uitslag hiervan zal de raad in de volgende raadsvergade ring nader worden geïnformeerd. Een en ander was een gevolgvan het een schrijven van mevr. G. E. Muller-van Suijlekom aan G.S. en het antwoord dat zij en het afschrift" wat het kollege hierover hadden ontvangen. De burgemeester merkte ten aan zien hiervan nog verder op dat het kollege een door de raad vastgesteld bestemmingsplan heeft uitgevoerd waarbij alleen een verschil van in terpretatie bestaat over het begrip wat onder de horeca valt. In het onderhavige geval van de Torenhoeve is het kollege de mening toegedaan dat dit er wel onder be grepen i9, terwijl G.S. juist de te genover gestelde mening zijn toege daan. De heer J. Lustig was, mede namens zijn fraktie, de mening toe gedaan dat nog altijd het nemen van een voorbereidingsbesluit de enige juiste weg is om uit de moei lijkheden te geraken. Door de faktie was reeds op 2 mei jl. gesteld, dat de raad de ontwik keling, zoals deze inmiddels bij de Torenhoeve heeft plaats gevonden, destijds niet kon voorzien. Door de PvdA fraktie werd toen wel een vraagteken gezet achter de horeca- ontwikkeling nieuwe stijl, zoals de ze zich bij de Torenhoeve heeft ge manifesteerd. Om een dergelijke ontwikkeling tegen te gaan by „De Schouwse Boer" en het vliegveld Nieuw Haam stede werd toen voorgesteld om een voorbereidingsbesluit te nemen, als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening teneinde binnen een jaar met een goed plan te kunnen komen met minder ver stening, zeals by de Torenhoevc. Toen werd opgemerkt dat dat on derhandelingen met de adspirant- kopers van de Schouwse Boer in- zwarc tocht clic zij zaterdag gehad hebben door het barre weer is het geheel toch zeer suksesvol verlopen. Het echtpaar Grocneveld die de ge hele organisatie ieder jaar weer op nieuw pro deo voor zijn rekening neemt kreeg een fraaie doos met en kele flessen geestrijk vocht aange boden, en de meisjes en zeeverken ners een kado om te besteden naar eigen keus. middels gewoon door zouden kun nen gaan, maar er zou toch kunnen worden bereikt, dal. een eventueel bouwplan gemakkelijker in een door de PvdA meer gewilde richting zou kunnen worden teruggedraaid, ook al zou hierdoor misschien eventueel planschade moeten worden aan vaard Voor bestrijding vatbaar Uit de brief van het kollege van G. S. aan het kollege van b. en w. van Westerschouwen blijkt overduide lijk, dat ook het 'kollege van G.S. de mening is toegedaan, dat de uit leg van b. en w. van dè bestemming hcreca-bedrijven, dat hieronder ap partementen kunnen worden ge bouwd, die in feite rekreatieve voor zieningen zijn, voor bestrijding vat baar is en in de huidige geld'ige re geling van het bedoelde bestem mingsplan niet acceptabel moet wor den geacht Het voorstel van de PvdA fraktie cm met toepassing van het bepaalde in artikel 21 van de Wet op de Ruim telijke Ordening een wijziging in het bestemmingsplan voor dit kwetsbare gebied vast te stellen werd op 2 mei jl. met 7 tegen 4 stemmen verwor pen.' Nu G.S. haar standpunt met betrekking tot deze aangelegenhéid ter kennis heeft gebracht is het mis schien mogelijk dat degenen die toen 'hebben tegen gestemd nu tot andere gedachten zijn gekomen, al dus de heer Lustig. Aan het kollege werd. de vraag ge/leld of zij bereid waren hiertoe een voorstel te doen. Na een schorsing van de vergade ring voor een nader overleg ver klaarde burgemeester Everwijn bij de heropening dat het tegen gaan van de verstening weer een ander punt is dan waar door G.S. cp werd gewezen. De voorzitter was van me ning dat men nu niet met een wij ziging van het bestemmingsplan mpet komen. Hij ontkende dat de verantwoor delijkheid voor het uitvoeren van het bestemmingsplan bij het kollege blijft daar deze allen de besluiten van de raad uitvoert. De raad heeft haar eigen verantwoordelijkheid en hoeft zeker niet op alles „ja" te knik ken wat door G.S. wordt aangedra gen. De 'heer J. van den Berge stel de de vraag of het niet - wenselijk was eerst af te wachten wat de me ning van de vereniging van Ned. Gemeenten is alvorens een besluit te nemen.. „Gepraat" Wel was hij vanN mening dat er door de gehele gemeente wordt ge praat over hetgeen bij de „Toren hoeve" is gebeurd en wat men waar schijnlijk bij „De Schouwse Boer" nog staat te wachten. De heer L. Tie- leman vnod de uitspraak van de ver eniging van Ned. Gemeenten niet van een zodanig belang cm thans nog geen oordeel te geven. Hij ver klaarde zich tegen het nemen van een voorbereidingsbesluit daar der den bieroor schade zouden lijden. Ook was naar zijn mening de plan- schade die zou moeten worden uit gekeerd niet te overzien. Eenzelfde mening was ook de heer J. Janse, sprekend namens de VVD-fraktie toegedaan. De heer J. Hendrikse vroeg beide frakties welke moge lijkheid zij dan zagen cm de ver stening tegen te gaan terwijl wij door G.S. op de vingers worden getikt. De heer Tieleman antwoorde hierop dat het kollege heeft toegezegd het tot en met tc zullen bestuderen, een uitspraak waar hij vertrouwen in heeft. Het kollege is gebonden aan haar bestemmingsplan en heeft maar wei nig middelen tot haar beschikking cm en verstening zoals nu bij dc Torenhoeve tegen te gaan, aldus dé heer Hendrikse. Het voorstel van de PvdA om voor liet gebied een voorbereidingsbcshiil tc nemen werd met 7 tegen 4 (dc PvdA-fraktie en dc beer J. v. d. Berge) verworpen. De kabinetsformatie DEN HAAG. De informateurs Den Uyi en Veringa hebben maandag avond hun besprekingen met de fraktieleiders van PvdA, CDA en D'G6 goeddeels afgerond. ,J)ng van het brood DEN HAAG, 12-9. De kommissie broodgebruik van het genootschap voor de bakkerijheeft, de dag van het brood voor dit jaar vastgesteld op 6 oktober. Deze dag is volgens de kommissie een moderne versie van het oude oogstfeest, toen na het oogsten, het ritme van het dagelijks werk even werd onderbroken om gevoelens van dank en vreugde tot uitdrukking te brengen. In Nederland wordt nu voor de tweede maal het belang van het da gelijks brood door middel van een dergelijke dag onder de aandacht gebracht. In andere Europese landen en Noord-Amerika gebeurt dat al vele jaren. De dag van het brood valt in deze landen in dezelfde oktoberweek als in Nederland. Het genootschap voor de bakkerij verenigt bakkers uit het klein- en grootbedrijfbakkerijleraren en an deren die door funktie of beroep mei de bakkerij te maken hebben. Woensdag hopen zij hun voorlo pige konklusies ten aanzien van de acht overgebleven onderwerpen - waarender behoren defensie, onder wijs, energiebeleid en volkshuisves ting - aan de frakties voor te leggen. Volgens Haagse kringen is het echter lang niet zeker dat de infor mateurs de zaak woensdag rond zul len hebben, want „onder in de zak" zit nog een drietal moeilijke onder werpen, waarvan het de vraag is of daarover overeenstemming valt te bereiken. Dat zou moeten gebeuren in de vergadering van de informa teurs en de drie fraktieleiders die dinsdagmorgen om kwart ever elf begint. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DIEREN. De 57-jarige bouwvak arbeider N. E. Klomp uit Wester voort is maandagmiddag overdeden aan de verwondingen die hij had op gelopen na een vali van ach meier. Hij werkte in dieren op het dak van eeb edrijf aan de Industrielaan en zakte er door. De man kwam te recht op een betonnen vloer. Flitsen uit het buitenland JERUZALEM. Hef Israëlische mi litair gezag in Cis Jordanië en Gaza heeft ter gelegenheid van het einde van de mohammedaanse vastentijd, dit jaar samenvallend met Joods nieliwjaar, gratie verleend aan 50 Arabische gevangen. TEL AVIV. De Israëlische minis ter van buitenlandse zaken Mosje Dajan gelooft dat de enige manier cm het pcbleem van de Palestijnse vluchtelingen op te lossen is ze te vestigen in de gebieden waar ze nu wonen. meelstraat 31 zierikzee ZONNEMAIRE. Een brand te Zon- nemaire vernielde de oude bewaar school. De foto toont een brand weerman in aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) AMSTERDAM. Bij een inbraak in de prentenhandel P. Kremers aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amster dam is het afgelopen weekeinde voor ongeveer f 170.000 aan oude prenten gestolen. De inbraak werd maan dagmiddag ontdekt. RIJSWIJK. Het verlangen om het rijbewijs in het bezit te krijgen is in 1976 nauwelijks verminderd, al wer den er 20.000 eerste aanvragen min der ingediend dan in 1975. Dit staat in het dinsdag verschenen jaarver slag van het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen. Voor 50 jaar KERKWERVE. Zondagmiddag jl. schrok door het' uitschieten van een hond een voor het rijtuig gespannen waardoor het een zijsprong maakte tengevolge waarvan het voertuig kantelde en omsloeg. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. ZIERIKZEE. Om half vijf op 23 September jl. is door A. P. alhier de eerste steen gelegd van de Pastorie, te stichten door hei Vrijz. Pastorie fonds, welk gebouw zal verrijzen aan den Grachtweg. OOSTERLAND. Op de Internatio nale brood- en beschuitwedstrijd te Utrecht behaalde de heer A. v. d. B. alhier in klasse A voor ingezonden beschuit de 45ste prijs a f 10,met diploma. ZIERIKZEE. De dansgelegenheden de kemedieen de concertzaal trokken dit jaar mei de kermis de meeste bezoekers, terwijl het in de café's zoo nu en dan overvol was. DUIVENDIJKE. Zaterdagmiddag }l. werd hel nieuwe motorgemaal Den Osse (Duivendijke) geopend in tegenivoordigheid van het bestuur van hel Waterschap Schouwen en genoodigden. RENESSE. Ten overstaan van no taris J. C. Dalebout werd alhier pu bliek verkocht een woonhuis met café en erf voor f 8.005, ELKERZEE. Voor de hier te geven landboüwwintercursus hebben zich bereids 17 leerlingen aangemeld. ADVERTENTIE. Versch gestoom de makreel 20 en 25 cent per stuk. Prachtige groot e Hardewijkers 5 cent per stuk. Advertentie DEN HAAG, 12-9. De leraren trek ken eerder een muur op dah dat zij er met de rug tegenaan staan. Die indruk heeft minister Van Kemena- de van onderwijs en wetenschappen, gezien de gang van zaken rond de lerarensalarissen en wat van de kant van het Nederlands Genootschap van Leraren (N.G.L.) wordt betoogd'. De aangekondigde akties van het N.G.L. zijn geen gevolg van het be leid van de bewindsman. Dr. Van Kemenade meent dat de akties, als ze in enige omvang worden doorge voerd, een gevaar voor het onder wijs inhouden. De bewindsman is voorts niet van plan de regeling in te trekken voor dc aanvangssalariëring van jonge academici (A.J.A.). Daarmee worden de aanvangssalarissen verlaagd. 'ZILVERVLOOT' SPAREN Een erg jofel spaar-plan voor alle jonge mensen vanaf 15 jaar. Je moet natuurlijk niet denken dat je er schatrijk van wordt. Maar even goed kun je er heel wat honderden guldens mee verdienen. Lijkt het je wel wat, kom dan snel eens langs bij de Havenpark 16, Telefoon (01110) 4051 'n Bondsspaarbank HULST, 12-9. De St. Willibrordusbasiliek te Hulst vindt haar oorsprong in het begin van de twaalfde eeuw. Op de plaats waar deze kerk staat werd in die eeuw een Romaans kerkje gebouwd. Dc overblijfselen hiervan zyn gevonden bij de restauratie van dc St. Willi- brorduskerk. In 1492 werd een aanvang gemaakt met dc bouw van con nieuwe kerk, deze werd echter in het jaar 1469 door brand verwoest. In 1474 was dc kerk geheel hersteld van deze brand en kon de koorkerk worden gewijd. Vervolgens werden in 1481 de funderingen gelegd voor een groter driebcukig schip, dal in 1533 gereed kwam. De St. Willibrorduskerk is een lant-gothisch bouwwerk. Deze kerk kwam in het jaar 1645 in han den van de Protestanten en pas in 1929 werd deze kerk weer bij dc Rooms Katholieke kerk gevoegd. Na een restauratie verhief Paus Pius de Elfde in 1935 de St. Willibrordus kerk lot „Basilica minor". Bijzonder orgel De St. Willibrorduskerk is in het bezit van een schitterend en bijzon der orgel, dat is samengesteld uit twee instrumenten namelijk het or gel van de Antwerpse orgelbouwer Loys Doré 1610-1612 en van D. A. Flentrop (1970-1971). De klankbor den van dit instrument zijn voorzien van fraaie schilderingen. Hel orgel is geschikt voor alle kerkmuziek. Iedere zondagmorgen is er een gregoriaanse hoogmis, ook op de feestdagen en dan te samen met het basiliekkoor. Er wordt wel origineel gregoriaans gezongen zon der begeleiding, maar wel met voor na- en tussenspel van het orgel. Dc Hulster Rooms Katholieke pa rochie heeft de mening dat oude mooie dingen niet verloren mogen gaan en daarom wil men wat meer bekendheid in bredere kring geven aan dit orgel. Concert Doze parochie heeft de afgelopen zomermaanden een zestal orgelcon certen georganiseerd waarvan de laatste op 23 september aanstaande zal plaatsvinden. De solisten zijn Jo Ivens, orgel. Hulst en Aafjo Heijnis, zang, Blaricum. Volgend jaar 4 maart zal de Jo hannes Passion uitgevoerd worden en op 29 oktober geeft het Hulster gemengd koor in deze fraaie basi liek een jubileum-concert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 10