Rotterdamse Bijenvereniging' organiseert bij en en honingmarkt Middelste doorstroom- opening in Schelde-dam Regering D.B.R. accepteert eisen van ontvoerders Zeeuwse moppen-fundatie bij graafwerk voor bungalow Eindkonklusie inspraakgroep Schouwen-Duiveland vestigingsplaatsen kerncentrales 4 Ook iets voor regio-imkers EERSTE BUURTBUS STREEKNIEUWS Het scheppenvan een zwerm ZIERIKZEE, 7-9. Op 10 september wil tie geheel ver nieuwde Bijenvereniging v. Rotteram en omstreken zich aan het Rotterdamse publiek introduceren door het organiseren van een bijen- en honingmarkt aan de voet van de St. Laurenstoren (Laurensplaat). Na een tijd van stilstand van deze vereniging is er door middel van een algehele bestuurwisseling deze vereniging tot bloei gekomen en bruist nu van leven. Het jonge bestuur stond voor heel wat problemen welke stuk voor stuk tot een oplossing zijn gebracht. Vele aktiviteiten hebben het afge lopen seizoen toegedragen gelijk tot het organiseren vah deze markt. De honderdtal leden met gemiddeld vijf kasten of korven brengen u op deze markt een assortiment van verschil lende soorten honing. Dit assorti ment is tot stand gekomen door naar verschillende drachtgebieden te rei zen. Zo is men naar de Flevopolder gegaan voor fruit en koolzaad en naar Goeree-Overflakkee, Land van Altena en Dinteloord voor fruitho- ning. Uit de natuurgebieden van de Hoeksche Waard komt de distelho- ning en van de klavervelden de veel gevraagde klaverhoning. De heidehoning is nog een vraag teken daar de oogst nog niet geheel klaar is. Op deze markt vindt men ook een kraam speciaal bestemd voor de imker met allerlei imkerar tikelen zoals: kunstraat, raampjes, kap en handschoenen. Ook kan de ZIERIKZEE. Chr. Ger.-jongeren te Zierikzee zijn er in geslaagd een ruimte boven enkele garages in de Kromme Elleboog om te toveren tot een fraai en funktioneel eigen honk, dat als jeugdsociéteit gaat dienst doen. De foto geeft een kijkje in het interieur. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) imker zijn oude was inleveren, waar voor hij dan nieuwe kunstraat kan kopen. Er is ook een demonstratie van het maken van kaarsen welke ten verkoop worden aangeboden. Verder is er gedacht aan echte bijen boenwas in verschillende kleuren. Veel vraag Daar er tegenwoordig veel vraag is naar zuiver natuurprodukten is er ook een reformhuis aanwezig die demonstreert het bakken van pan nekoeken er is ook gedacht aan voorlichting over het leven van de bijen. Daarvoor is een speciale tent ingericht waar u inlichtingen kunt vragen. Demonstratie-kastjes zijn aanwezig. Verschillende imkers zijn gevraagd voor het aanvoeren van echte bijenvolken of korven die pp de markt verhandeld worden. v Ook zullen er enkele oude am bachten te zien zijn zoals spinnen en korfvlechten (bijenkorven) door le den van de vereniging. De bij is in de laatste tijd erg in de belangstel ling gekomen van wegen zijn bloem- vastheid, maar vooral voor de be stuiving, denk maar eens aan de fruittelers voor wie de b\j onmisbaar is door de bestuiving van de bloe men. Hierdoor krijgen ze mooiere gro tere en gavere produkten. De vraag naar bijenvolken was dit jaar zo groot dat tal van fruittelers teleur gesteld moest worden, alleen de Fle vopolder kwam al 400 volken tekort. Van de tuinders komt veel vraag voor het winnen van zaad voor de kom kommer en augurkenteelt. De land bouwers willen ze ook graag hebben voor koolzaad en karweizaad. Zij hebben dan zwaardere gewassen dus betere opbrengst. Men hoopt piet het organiseren van deze zo voor Rotterdam bijzon dere markt een steentje er toe bij te dragen dat de mens weer oog krijgt voor het leven, werken van dit voor de nautur zo nuttige dier en net zoals Guido Gezelle kan zeggen: O zoete honing, zeem en zog der blom men. wie zalder ooit genoeg, te vele u rommen? (Vervolg van pag. 1) op een bedrag van ruim een Ion per manjaar. Met zo'n bedrag kan el ders aanzienlijk meer werkgelegen heid worden geschapen, aldus Wes- lerterp. Standpunt D'66 D'66 verweet hij grote onduide lijkheid. De minister merkte op dat fraktieleider Terlouw vorig jaar heeft ingestemd met de doorlaat bare dam. Nu is D'66 plotseling weer voor een geheel open Oosterschelde, konstateerde Westerterp- verbaasd. De woordvoerster van de demokra- ten, Lambers-Hacquebard, wierp tegen dat haar fraktie akkoord is ge gaan met een doorlaatbare dam, mits voorzien van de grootste opening. Dat is dan een voorwaarde die u aan uzelf hebt opgelegd, maar D'66 zit ook nog in het kabinet, aldus de C. D.A.-bewindsman. Volgens hem is de poging om het nieuwe kabinet alsnog te brengen tot een keuze voor de open Ooster schelde niet gebaseerd op enige po litieke realiteit. Motie Schakel De Christen-democraat Schakel verhulde niet dat er voor elke van de drie mogelijkheden in zijn frak tie voorstanders te vinden waren. Maar Zeeland heeft recht op een beslissing vandaag, die duidelijk en finaal is. Met die drie voorwaai-den had de fraktie unaniem voor het regeringsbesluit gekozen. Schakel diende vorig jaar een motie in waarin werd gekozen voor een doorlaatopening van 11.500 m'-\ als het uiterste tot waar men wilde gaan. Deze motie kreeg een meerder heid. Thans zou die motie in de Ka mer het onderspit delven, aldus Schakel, erv daarom wilde hij er niet aan vasthouden. Van Rossum (SGP) sloot zich met enige tegenzin eveneens aan bij het kabinetsbesluit, al vond hij dat het extra geld beter besteed zou kunnen worden aan de vaste oeververbin ding-Westerschelde. „Er is al genoeg geld geofferd aan de afgod Ooster schelde". aldus Van Rossum. Ook Verburgh (GPV) gaf zich in tweede instantie voor het plan gewonnen. Na afloop van liet debat overhan digde minister Westcrterp onmidde- lyk aan directeur-generaal Tops van rijks waterstaat de brief met de op dracht van de regering „dat verder gewerkt zal werden aan een door- stroomprofiel van 14.000 m2". BERKENWOUDE. Minister Wester terp (verkeer en waterstaat) zal dinsdag 27 september hei startsein geven voor de buurtbus. Dit gebeurt in Berkenwoude (Zuid-Holland), waar het eerste door vrijwilligers be stuurde busje gaat rijden. De Buurt bus, die acht personen kan vervoe- AMSTERDAM. De laatste tijd sterk stijgende werkloosheid jn het onderwijs baart het Amsterdamse- Gewestelijke Arbeidsbureau veel zor gen. Eind vorige maand stonden jn de hoofdstad ruim duizend onder wijzers .en kleuterleidsters als werk loos ingeschreven, twee keer zoveel als drie .maanden..gc-leden. BONN, 7-9. De Westduitse rege ring heeft twee eisen van de ont voerders van dé industrieel Hans- Martin Schleyer geaccepteerd. De federale politie maake om 24.00 uur via de televisie bekend dat de re gering in Bonn op twee eisen was ingegaan. De boodschap was alleen maar begrijpbaar voor de politie en de ontvoerders. De reactie van de Westduitse re gering kwam na de ontvangst van een video-'band en een tweee brief van de ontvoerders. De band werd gestuurd cm te bewijzen dat de 62- jarige Schleyer nog in leven is. De regering had cm zo'n bewijs ge vraagd. Volgens krantenberichten heeft de politie een foto van Schle yer ontvangen waarop hij in onder goed staat afgebeeld met een bord om zijn nek waarop geschreven staat „gevangene van de Rote Ar mee Fraction". De entvoerders hebben de vrijla ting geeist van 11 leden van de har de kern van de extreem-linkse ,.Baader-Meinhof"-grcep, die gevan gen werden gehouden. Iedere ge vangene zou bij zijn vrijlating 100.000 gulden moeten ontvangen. Ook eisen de ontvoerders een vlieg tuig om met de gevangenen de Bons republiek te verlaten. Verder hebben zij nog andere eisen gesteld, die echter niet bekend zijn gemaakt. In de televisie-uitzending maakte de politic bekend dat „het eerste ge deelte van de brief van 7 september geaccepteerd wordt". „Verder gaan de politie akkoord met de eis in het vijfde deel van de brief van 6 sep tember. Deze brief zal vandaag (don derdag) gepubliceerd worden". Benoeming De heer T. H. Boers werd ge-in- stalleerd als direkteur van het Post- distrikt Middelburg (omvattende Zeeland en Noord-West Brabant). De installatie vond plaats door de hoofddirekteiir Post drs A. \V van Ommeren. ZIERIKZEE Elekificiieitsstoring Woensdagmorgen kwam een ge deelte van Zierikzee gedurende ruim een half uur zonder stroom te zitten. Oorzaak van het euvel was een door een dragline kapotgetrokken kabel aan het begin van cle Oude Weg. Het gebied dat hierdoor enige lijd van electriciteit verstoken bleef, betrof Rode Dorp. Stoiltjesstraat, Pompsta tion Waterleiding, .rannewekken en 't Vrije. nieuwerkerk P.I.T.-kollekte In de week van 12-19 september wordt alhier cle jaarlijkse P.I.T.-kol- lekio gehouden, de opbrengst waar van bestemd is voor de opvang van militairen. Voor het werk is veel geld nodig. Reeds dertig jaar is het mede afhankelijk van de publieke (financiële) belangstelling. ren. zal volgens een eenvoudige dienstregeling worden ingezet tussen Berkenwoude en Stolwijk. Dit ge bied in de Krimpenerwaard krijgt hiermee een geheel nieuwe vorm van openbaar vervoer, waartoe mi nister Westerterp dit voorjaar het initiatief heeft genomen. Na cle ZIERIKZEE, 6-9. Op de laatste inspraakavond over mogelijke ves tigingsplaatsen voor kerncentrales is het diskussiestuk van de heren van Ours en Kolff behandeld. Enkele eindkonklusies van de groep wai-en: 1. We zijn tegen toepassing van kernenergie, om meerdere redenen genoemd in diskussie nota en vinden daarom elke vestigingsplaats onaan vaardbaar. 2. We zijn. tegen de aanwijzing van nog meer vestigingsplaatsen in en rond Zeeland, omdat er hier al een kerncentrale is. Toepassing van een tweede verhoogt: .het risiko (hierbij Jeugdwerk Geref./Hervormd Op zondagavond 11 september a.s. is er weer een bijeenkomst van .de Gereformeerde en Hervormde Jeugd in gebouw Rehoboth. Dit zal dan v«:or dit seizoen de eeste vergadering zijn voor dit winterwerk. Het be stuur verwacht van beide kerkelijke groeperingen een aantal jongeren, die afvloeiende ouderen gaan ver vangen. OOSTERLAND P.I.T.-kollekte In de week van 12 tot en met 17 september a.s. zal ook hier ter plaat se weer de jaarlijkse PIT-kollekte plaats vinden, ten bate van het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. De gelden komen in hoofdzaak ten bate van het werk onder de Prote stantse militairen en de tehuizen, zodat we deze kollekte ten zeerste aanbevelen. BRUINISSE Filmavond CJ.V. C.J.V. „Obadja" organiseert vrij dagavond 9 september een filmavond in het Nederlands hervormd vereni gingsgebouw aan de Deestraal. De ruim drie uur durende film getiteld „The lowering'inferno" zal dan ver toond worden. Tijdens het feestelijk ingebruiknemen van het hoogste fiatgebouw in New York ontstaat er brand door kortsluiting, dat het ge hele bouwwerk in de as legt. Bij deze ramp vallen vele slachtoffers. Dit is de korte inhoud van deze film. Vondst te Oosterland Ook na hel onderzoek op een oude tekening heeft men op deze plaats geen enkele bouwwerk kunnen vin den, zodat men omtrent do herkomst van deze fundering geen zinnig woord kan zeggen. Aan de steensoort valt wel te konstnteren dal het stuk fundatie van zeer oude datum is, mogelijk uit de zestiende eeuw, maar start in Berkenwoude gaat ook in vier andere gebieden van ons land een Buurtbus rijden. Dat is op 28 september tussen -Buitenpost en Grootegast en tussen Evertsoord (N.B.) en Panningen en op 30 sep tember tussen Zundert en Rucphenl Roosendaal en in cle gemeente Horst. werd gedacht aan een ongeluk). Als argument tegen Tholen en St. Phi- lipsland als vestigingsplaats werd de eventuele süpeiTegionale luchtha ven in die buurt genoemd. Verder zal lozing van koelwater het Oos- terscheldewater verwarmen (ther misch verontreinigen), terwijl we die Oosterschelde nu juist met een pe perdure stormvloedkei'ing proberen goed te houden. De diskussienota werd met enkele kleine wijzigingen als inspraakstuk goedgekeurd. Enkele belangrijke punten uit de nota waren. We hebben inspraak over de vraag, waar kerncentrales zouden kunnen komen. We kunnen ons niet uitspreken over de vraag of er kern centrales moeten komen. De voorlichting van de overheid in het ASEV is eenzijdig en onvolle dig: de overheidsstukken benadruk ken eenzijdig de voordelen van kernenergie. Algemeen bekende pro blemen met kernenergie, zoals het probleem van het radio-aktieve af val en het gevaar van misbruik van de splijtstoffen, worden in het ge heel niet genoemd. In het ASEV is niet gekeken naar de mogelijkheid van het onbe woonbaar worden van grote stukken land als gevolg van een hoge radio- aktieve besmetting bij een groot reaktor ongeluk. Een besporingsprogramma be tekent een stimulans voor de werk gelegenheid. In Nederland zou zo'n besporingsbeleid over een aantal ja ren 75.000 arbeidsplaatsen opleveren in bestaande Nederlandse industrie- en. (Bèta febr. 1977). Burgemeester Op deze laatste inspraakavond was ook de burgemeester van Zierikzee, de heer De Meester aanwezig. Ook hij zag de bezwaren kleven aan de vestigingsplaatsen in en rond Zee land. Voor de „duidelijkheid" merk te hij echter uitdrukkelijk op géén voorstander en ook géén tegenstan der van kernenergie te zijn. tVat verder? De inspraak wordt opgezonden naar het ministerie. Nu volgt een hoorzitting waar de insprekers hun mening nader kunnen toelichten (eei'ste helft december in Goes). Daarna vraagt de regering adviezen aan de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RARO) en soms ook aan gemeenten en provin cies. Daarna wordt een regerings beslissing genomen welke bij voor legging aan de Tweede Kamer al of niet goedgekeurd wordt. hoe of wat, tast men volkomen in het duister. Temeer omdat er langs deze plaats geen weg, of wat ook geweest is. Intussen is men ook hal verwege de Leuvenstraat begonnen aan het uitgraven van de grond voor een bungalow, voor rekening van de heer A. Bal. tvonende alhier. OOSTERLAND, 7-9. Als eerste in de rij van bungalows, die in hoofdzaak voor eigen burgers zullen worden gebouwd aan de Leuvenstraat alhier, is het Bouw- en Aannemingsbedrijf Capclle Stouten alhier, begonnen aan dc bouw van een bungalow voor dc heer B. Matthee. Bij het uitgraven van de grond voor deze bouw stuitte men op een eind fundering, gemaakt vanj Zeeuwse moppen, waarschijnlijk gebakken op een der steenfabrieken die oudtijds Zierikzee rijk was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4