Feiten en reakties op Nota Fietspaden in Zeeland LIVE LETDIE Onderzoek naar beste bouw plaats Oosterscheldepijlers 1TMDMP Franse wapens voor Egypte Massamoord met mokerslagen De groei van de bevolking ANDi Huisdieren worden geteisterd door een vlooienplaag „Middelste oplossing" Belangstelling neemt toe ATTENTIE! gesloten I <5^v Ongeregeldheden in Assen Studenten en „de dienst" R 6ER MOORE AGENDA Het G.A.K. en de werkloosheid Veel werkkrachten nodig Verkrachter op de Veluwe 2 De „middelste oplossing" voor sluiting van de Oosterschelde, ver mag nog geen kiezeltje in het water van de publieke belangstelling te doen belanden. Nederland (Schelde- moe?) gelooft het wel en het parle ment heelt woensdag niet het he roïsme weten op te brengen van: als hij nu toch open moet blijven, dan goed. want dat 15 nodig voor de Zeeuwse schelpdiervisserij Niets daarvan; de grootste opening in de toekomstige pljlerdam wordt Zeeland niet gegund. Zeeland wilde dat wel, maar liet betere inzicht is te laat gekomen. De bittere vruchten van jarenlange halsstarrigheid wer den gisteren in de Tweede Kamer ge-oogst. Geen mossel, geen vis werd het, maar iets er tussen in, waarvan de gevolgen uiteindelijk maar moe ten worden afgewacht. De mosselverwaterplaatsen komen in ieder geval op de tocht te staan. Zeer kunstige ingrepen zullen nodig zijn, om remplacerende mogelijkhe den te scheppen, mogelijkheden die - hetzij terloops opgemerkt - meer zullen kosten dan het bedrag dat voor de grootste opening in de pij- lerdam nodig zou zjjn geweest. Nederland had het te druk met de kabinetsformatie en met de abortus om op dit interessante feit te letten, of bljvoobeeld de goed voortschrij dende partiele dijkverhoging te sig naleren als argument. De politieke draaierijen in de loop der jaren zijn natuurlijk een hoofd stuk apart. Zo had de V.V.D. - die thans op de goede lijn zat - eerder dit standpunt kunnen innemen. De christelijke partijen, altijd bezorgd over pril leven, hadden ook voor de Oosterschelde deze behoedzame stel ling kunnen innemen, maar dan veel eerder, in de (achteraf) spannende tijd, toen er nog geknokt moest wor den over Schelde open, Schelde dicht Toen het tij was gekeerd, bleef uit die hoek alleen de motie-Schakel als een soort tijdbom achter. „Let op dat men financieel niet over de li miet gaat, want dan gaat de Schelde potdicht". Het idee van uiteindelijk toch een geheel open Schelde is te laat uit de „holes" geschoten en de Kamer heeft het kabinetsvoorstel - de middelste opening - overgenomen, zeg maar, aan de vooravond van een nieuw bestel, onder een niéuwe re gering. „Het moest nu wel", zei minister Westerterp en hij gebruikte Jaap van Meeckeren - Jan van Hillo-ar- gumenten: het overstromingsgevaar is nu veel groter geworden dan in 1953. Feit is dat er altijd overstromings gevaar is geweest, vanaf 1953, maar jarenlang is niets aan de dijken ge daan, va banque als gespeeld werd met een gesloten dam in de verre toekomst. Uiteindelijk moet Zeeland zijn tol betalen en de hoop van de P.v.d.A. e.s. dat ook straks - onder een nieuwe regering1 - tieze zaak nog kan worden aangekaart, lijkt illusion Nederland bespaart een handvol mil joenen, maar de toekomst zal leren hoeveel gezonde werkverschaffende bedrijven, in moeilijkheden kunnen komen en dat is nu precies een soort „luxe", die dit land zich met zijn achteruit hollende ekonomie niet kan permitteren. Advertentie Wacht met uw aankopen niet tot het laatst Wij zijn 2dé helft van september (20/9 t/m 1/10) Daarvoor en daarna gaarne tot uw dienst naast 's-Gravensteen Havenplêin 1 Zierikzee Tel. (01110) 2443 BLACKPOOL. Het Britse nationa le vakverbond, het T.U.Ó., is woens dag akkoord gegaan met het voor stel om tussen loonsverhogingen eén periode van ten minste twaalf maan den In acht te nepicn. De motie werd op de jaarvergadering in Blackpool met 7,13 miljoen stemmen voor eii 4,34 miljoen tegen aangenomen. ID MIDDELBURG, 8-9. Naar aanleiding van <le loene- mende belangstelling voor een naar de huidige eisen goed ingericht net van fietspaden kwam men tot de samenstelling van de nota fietspaden in Zeeland en bet 0111 werp-f ie t spadenp lan De nota en hel bijbehorend ontwerp-fietspadcnplan zijn totstand geko men nadat voornamelijk op technisch niveau overleg heeft plaatsgevonden met gemeenten, waterschappen, een aantal deskundige instanties op het gebied van de rekreatie en diverse andere belanghebbenden! Ook de technische werkgroep van de provinciale raad voor de rekrea tie in Zeeland is bij de voorberei ding van nota en plan betrokken. In de nota wordt een duidelijk onder scheid gemaakt tussen fietsvoorzie ningen t.b.v. het bestemmingsver keer en toeristische fietspaden. Voor beide kategorieën is een inventarisa tie gemaakt van de reeds bestaande voorzieningen. Dinsdag jl. vierde prins Claus zijn 5lste jaardag. PARIJS, 7-9. De voorgenomen wa penverkopen aan Egypte - in Parijs nog niet officieel bevestigd, maar al maanden geleden in principe gere geld - beginnen vaste countouren aan te nemen. Volgens Franse pers berichten gaat het om de „wapen- transactie van de eeuw", ter waarde van miljarden guldens die ten be hoeve van" het „minvermogende" Egypte op tafel worden gebracht door de rij'ke Arabische olielanden Saoedi-Arabië, Koeweit, Datar en de Verenigde Arabische Emiraten. NAIROBI, 7-9. In een tot gevange nis verbouwde woning in Kampala zouden 186 mensen met cokerslagen om het leven zijn gebracht. Het bericht over deze afschuwe lijke massamoord is afkmslig van een zakenman uit Kenia die met zeven landgenoten uit dezelfde gevangenis is gevlucht. De zakenman, een zekere Robert Kamau, was wegens „spiona ge" gearresteerd. Het achttal, onder wie vier vrouwen, besloot te vluch ten nadat het de terechtstellingen door jonge Oegandese soldaten gade geslagen had. Kamau vertelde dal er op 27 au gustus tegen 17.00 uur 184 mensen in de gevahgenis aankwamen. Konden hij en zijn landgenoten zien hoe 104 mannen werden gekneveld en ver volgens met mokers werden doodge slagen. Iedere man kreeg 18 tot 20 slagen. De moordpartij ging door tot 22.00 uur. Daarna werd alles stil. De volgende dag trof hetzelfde lot een groep van 82 mensen, onder wie twee vrouwen. De vrouwen kregen vier d vijf mokerslagen op het hoofd. Na afloop van de executies besloot het achttal te vluchten. Zeven van hen, drie mannen en vier vrouwen, zijn veilig in Kenia gearriveerd. Over het lot van de achtste vluchteling, eon man, is niets bekend. GRONINGEN, 7-9. Nederlands to tale bevolking groeit een stuk trager dan ze gedaan hééft, maar een ver lichting van het probleem van liet tekort aan arbeidsplaatsen is daar van op het ogenblik nog niet te ver wachten. Minister drs R. Lubbers van economische zaken vertelde dit woensdag in Groningen in de alge mene vergadering van de Konink lijke Nederlandse Zulvelbond (F.N. Z.). fietsverbinding tussen beide kernen is verbroken door het aanleggen van nieuwe verkeerswegen. Er wordt op gewezen dat van deze route gebruik wordt gemaakt door kinderen uit Scharendijke die de openbare basis school te Ellemeet bezoeken. Verder zijn de inwoners uit Ellemeet, die in Scharendijke gemeentehuis, kerk of winkels willen bezoeken, verstoken van een goede fietsverbinding. Ten slotte blijkt dat - in tegenstelling tot hetgeen vermeld in de brief van het gemeentebestuur van Middenschou- wen - een Reisvoorziening langs de Rampweg wel op het ontwerp-plan voorkomt. Voorts is met betrekking tot het bestemmingsverkeer voor die wegen of wegvakken waarlangs nog geen. fietsvoorziening aanwezig is, een prioriteitenlijst opgesteld, waarbij het aantal keren waarbij het (brom) fietsverkeer door het snelverkeer wordt gepasseerd, de plaatsbepalend de faktor is geweest. De met betrekking tot de toeris tische fietspaden aangegeven ge wenste voorzieningen zijn in hoofd zaak voortgekomen uit het gevoerde overleg met de reeds eerder genoem de instanties. De als het meest ur gent aan te merken te treffen fiets- voorzieningen t.b.v. het bestem mingsverkeer en de aangegeven aan te leggen toeristische fietspaden zijn gezamenlijk opgenomen in het ont- werpfietspadenplan. Financiële gevolgen In de nota zijn voorts de financiële gevolgen belicht, verbonden aan de uitvoering van het fietspadenplan. Daarbij blijkt duidélijk de afhanke lijkheid van het beschikbaar zijn van subsidiebronnen. De nota Fietspaden in Zeeland en het ontwerp-fietspa- denplan zijn ter beoordeling in han den gesteld van de Provinciale Pla nologische Commissie, de Kolleges van b. en w. ,van de gemeenten in Zeeland, de dagelijkse besturen van de Waterschappen in Zeeland, het dagelijks bestuur van het wegschap Walcheren, de hoofdingenieur di- rekteur van de Landinrichting in de direktie Zeeland, de provinciale raad voor de rekreatie in Zeeland en dc* provinciale Zeeuwse vereniging voor vreemdelingenverkeer. De ontvangen reakties zijn in een drietal hoofd stukken samengevat. Pleidooi Waterschap I. Fietspaden t.b.v. het bestemmings verkeer: Het dagelijks bestuur van het Waterschap Schouwen-Duive- land pleit voor opneming in het fietspadenplan van de gehele route Zierikzee-Brouwershaven via de Heuvelsweg en Delingsdijk. aange zien van deze wegvakken o.a. dooi de schooljeugd een intensief gebruik wordt gemaakt. Thans is van de ge noemde route slechts het gedeelte van de Heuvelsweg tussen sec. weg nr. 3 en Kerkwerve op het ontwerp plan opgenomen. De ter beschikking staande gege vens wijzen uit, dat de overige ge deelten van deze route beduidend minder druk bereden worden, het geen met name een gevolg is van het feit dat het fietsverkeer Zierikzee- Brouwershaven v.v. veelal gebruik maakt van de parallel aan 't gedeel te van de Heuvelsweg tussen de De lingsdijk en Kei-kwerve lopende Lok- kersweg. Doortrekking van de op het fietspadenplan op te nemen route tot de buurtschap Nieuwerkerke acht G.S. aanvaardbaar. Gemeentebestuur Middenschoii wen Het gemeentebestuur van Midden- schouwen wenst eveneens plaatsing op het fietspadenplan van het reste rende gedeelte van de Heuvelsweg. Verder pleit dit gemeentebestuur voor het opnemen van een fietspad onder het viadukt van Rijksweg 57 in de route Scharendijke-Ellemeet. De ASSEN, 7-9. Bij een treffen tussen Zuidmolukse jongeren en een mobie le eenheid van de politie van Assen is een politieman door een kogel in de buik getroffen. De man werd di rect voor een spoedoperatie naar het YVühelmina ziekenhuis gebracht. Voorts zijn branden gesticht in twee kleuterscholen en in het Rode Kruis- gebouw te Assen. In de loop van de vroeg morgen is in een flatgebouw in Assen een Mo- lukker gearresteerd met een kara bijn, waarin naar alle waarschijn lijkheid scherpe patronen zaten. Dit heeft de gemeentevoorlichting van Assen bevestigd. De man werd door agenten gezien tussen flats in de Rabenhauptstraat. Zij vuurden twee losse flodders af, waarop de man in een van de flats vluchtte. Daar kon hij met zijn wa pen worden gegrepen. Intotaal zijn de afelopen nacht drie peltons van de mobiele eenheid in actie geweest. Rond negen uur don derdagmorgen werden de ongere geldheden minder, een deel van de mobiele eenheid trok zich terug uit de Molukse wijk en de toestand werd omschreven als „betrekeklijk rustig". AMSTERDAM, 7-9. Een zestal jongerenorganisaties, waaronder de F.J.G., de V.V.D.M. en het N.V.V.- Jongerenkonlakt, hebben geprotes teerd tegen het besluit van de rege ring om vanaf 1979 niet langer uit stel van militaire dienst te verlenen aan uitgelote studenten die in af wachting van toelating tot de studie van hun keuze een zogenaamde „parkeerstudie" volgen. In een ver klaring die woensdagmiddag in Am sterdam is uitgegeven noemen de or ganisaties de maatregel „hoogst on rechtvaardig". Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag- en zondagavond HARRY SAUZVAN w ALBERT R BROCCOLI jxesenteren Aanvang 20.00 uur AMSTERDAM, 7-9. Het gemeen schappelijk Administratiekantoor (GAK) heeft in 1976 vijftien procent minder aanvragen om een werkloos heidsuitkering binnen gekregen, na melijk 283.500 tegen 332.400 in 1975. Deze daling was vooral te danken aan een geringere omvang van het verschijnsel werktijdverkorting. Het aantal uitkeringsdagen daalde met twaalf procent tot 10,3 miljoen en het totale uitkeringsbedrag (de ge middelde uitkering per dag kwam van f 61,65 op f 69,01) daalde met iets meer dan één procent tot f 712 miljoen. UTRECHT, 7-9. Honden- en kat tenbezitters in Nederland lijden on der een ware vlooienplaag. De ver koop van vlooienbestrijdingsmidde len is de laatste weken met spron gen omhoog gegaan. Zowel dierenspeciaalzaken als fa brikanten melden een forse stijging in de afzet van spray's, poeders, shampo's en anti-vlooienbanden. Vooral de banden doen het erg goed. Een eigenaresse van een dierenspe ciaalzaak in Utrecht verzuchtte „het is hopeloos, we verkopen zowat niet anders. Bijna negen van de tien klanten komen .voor vlooienmiddel- tjes". Bij een groot warenhuis in de Domstad hangt een bord met de me dedeling dat de bestrijdingsmiddelen voor vlooien zijn uitverkocht. Die renartsen signaleren eveneens een MIDDELBURG, 7-9. De arbeidsvoorziening in Zeeland stelt op dit moment samen met de Deltadienst van Rijkswaterstaat en de DOS (Hierin zijn alle bij de Ons- lersebeldewerken betrokken aannemers aangesloten) een onderzoek in naar de plaats waar de pijlers, be stemd voor de pijlerdam in de monding van de Oosler- sebelile, bet best gebouwd knnnen worden. Er zijn twee geschikte plaatsen voorhanden, namelijk op het wer keil and Nceltje Jans In de monding van de Oosterschelde of bij de nog in aanleg zijnde Philipsdam bij St. Philipsland. Voor dit werk zijn tussen de duizend en 1200 werknemers nodig, zowel geschoold als ongeschoold personeel. Tijdens de maandelijkse pcrscon- burg vertelde de directeur van de forenlie dinsdagmiddag in Middel- arbeidsvoorziening Zeeland, drs. ,T. W. Janse dat de plaats op het werk- eiland Neeltje Jans technisch gezien waarschijnlijk liet beste is, maar voor het personeel, dat er aan moet werken, ligt St. Philipsland centra ler. Als men de bouwplaats bij St. Philipsland inricht, dan is dc werk gelegenheid van heel West- en Mid den-Brabant en Noord-Zeeland er mee gediend, terwijl bij een vestiging op de Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde, alleen Midden- en Noordzeeland en oen klein deel van de West-Brabantse arbeidsmarkt kan meeprofiteren van deze werk zaamheden. Voor hel maken van de pijlerdam zijn ondermeer betonwerkers, ijzer- vlecht ers, transport personeel en ook veel ongeschoold personeel nodig. Iedere donderdag, van 11.45-12.4.r uur, carillonconcert. Viijdag 9 september Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, C.J.V.- filmavond, 19.30 uur. Zaterdag 10 september Zierikzee Kantine sportpark, algemene verga dering hockeyclub, 10.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling „Live and let die". Bruinisse Wandeltocht, start sportveld, 14.00 uur. Zondag 11 september Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling „Live and let die". Maandag 12 september Zierikzee Hervormd Klassikale vergadering, Herv. verenigingsgebouw, 19.15 uur. Gebouw Paternosterstraat. Rode Kruis-afdeling. 19.30 uur. Haamstede Raadhuis, gemeenteraad WTester- schouwen, 20.00 uur. Brouwershaven Raadhuis, vergadering gemeente raad, 19.30 uur. Dinsdag 13 september ,,'t Durps'uus", kursus E.H.B.O., 19.30 uur. Raadhuis, vergadering gemeente raad Westerschouwen, 19.30 uur. Woensdag 14 september Zierikzee ..De Zeeuwsche Herberghe', afd. Schouwen plattelandsvrouwenbond, 14.00 uur. Nicuwcrkerk „Ons Dorpshuis", bejaardensoos. 14.30 uur. Donderdag 15 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Herv. Vrouwen groep. 20.00 uur. Ellemeet Afd. Noordwelle e.o. Plattelands- vrouwenbond, Dorpshuis, 20.00 uur. Vrijdag 16 september Westenschouwen Bungalowpark „Burghstede". Ver gadering Belangengemeenschap Wes tenschouwen. 20.00 uur. Zaterdag 17 september Oosterland Mobiele tent. concert „L. et E-". 19.30 uur. Vrijdag 14 oktober Zierikzee R.K. kerk, concert Z.O.(rat.)V., 20.00 uur. grotere toeloop van „patiënten" met dit soort klachten. Seizoengebonden „Een duidelijk seizoengebonden zaak", noemde een dierenarts de vlooienexplosie. Ook de eigenaren van dierenspeciaalzaken weten dat, want zij hebben grote' voorraden in gekocht. De oorzaak van alle „vlooienklach- len" ligt volgens een woordvoerder van de afdeling ongediertebestrij- ding van het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne voor dc hand. „Tijdens de vakanties als duizenden Nederlandse woningen wekenlang leegstaan kunnen de vlooienlarven (kleine naalddunne wormpjes) zich vooral bij warm weer tussen dc kieren en naden onge stoord ontwikkelen. Tol een volwas sen vlo. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnis. na Kalf zes (01110) 2938, (01110) 2416. (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 DEN HAAG. Negen landen, waar bij Nederland, die gelijk denken over de ontwikkelingssamenwerking, heb ben in Kopenhagen overlegd over actuele, vraagstukken op dit terrein. Nederland werd vertegenwoordigd door minister Pronk. De andere acht landen zijn België, Canada, Dene marken, Finland, Ierland, Noorwe gen, Oostenrijk en Zweden. EPE, 79. De gemeentepolitie van Epe lieeft samen met de Rijkspolitie op dc Veluwe een speciaal recher cheteam samengesteld dat een on derzoek instelt naar een serie ver krachtingen in de Veluwse gemeen ten Epe en lieerden. Hel laatste geval deed zich voor in de nacht van maandag op dinsdag. Een gemaskerde man randde toen twee leerlingen aan van het Rode Kruis Opleidingsinstituut „Huize No- rel" in Epe. Uit dc eerste verhoren van de twee meisjes maakt de politie op dat ér veel overeenkomsten bestaan met zes vorige aanrandingen op de Veluwe. Ii» alle gevallen gaat het om een ge maskerde man die bij vrouwen aan belt die alleen thuis zijn. De twee aangerande Wel fa ir-werksters woon den in zomerhuisjes in de buurt: van hun school. N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2