Informateur Veringa „andere invalshoek" koos (abortus) De toestand in Zuid-Libanon Partijraad P.v.d.A. wil grotere Schelde-doorlaat d e u r I o o Verder met Den Uyl Ontslagen in Rotter Tropenmuseum bijna klaar Straks meer gedeputeerden? zomerprijzen bij intermeubel N.V.V. tegen hogere gasprijzen Nederlandse rijst voor Vietnam Twee doden bij botsing Angst-koe zaait paniek STREEKNIEUWS AGENDA DEN HAAG, 3-9. Drs. J. M. .leu Uyl en <lr. G. H. Verin- <;ii gaan samen <le kabinetsformatie voortzetten als in formateur. Aldus is officieel in Dell Haag meegedeeld. Het verzoek aan oud-formateur Den Uyl en de informateur Veringa, om ge zamenlijk een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden op zo kort mo gelijke termijn te geraken tot de vorming van een nieuw kabinet is gedaan, nadat beide heren een bezoek hadden gebracht aan koningin Juliana op het paleis Soestdijk. Terug na zeven jaar BRUSSEL. 3-9. Een Belgi sche postduif is dezer dagen na een afwezigheid van zeven jaar op zijn basis terugge keerd. hi 1970 was de toen vierjari ge vogel te Angoulevie in west- Frankrijk gelost, maar keerde tot verdriet van zyn baas, Leon Liemans uit Soignies, op 40 km ten zuidwesten van Brus sel, niet terug. De duivenlief hebber was bijzonder verrast, toen hij de vermiste duif enkele dagen ge leden weer in de til ontdekte. Het dier had nog niets van zijn trotse aard verloren - het eer ste ivat het deed was het dui ven paar verdrijven dat zich in zijn hok had genesteld. TEL AVIV, 3-9. De Palestijnse guerrillastrijders in het zuiden van Libanon zijn beter uitgerust en ge organiseerd dan ooit tevoren. Dit heeft de Israëlische stafchef gene raal Mordechai Gur zaterdag voor de Israëlische radio verklaard. Wij beseffen, aldus de generaal, dat hun gevechtspotentieel verre van gering is en daarom nemen wij alle ontwikkelingen in Libanon ern stig. Wij zien erop toe dat zij geen gunstige uitgangspositie hebben voor het geval zij besluiten ons aan te val lep, zo vervolgde hij. Gur zei verder dat de voornaam ste prestatie van de Israëlische strijdkrachten in hetaf gelopen jaar „een aanzienlijke versterking van onze aanvalskracht" is geweest, te land, in de lucht en ter zee. m ROTTERDAM. 3-9. De directie van de kauwgomfabriek Van Nell el Adams heeft aan het personeel mee gedeeld dat de fabriek in Rotterdam dicht moet. Dit betekent het ontslag voor alle 75 personeelsleden. De voedingsbonden gaan met dit voor nemen niet akkoord, zo zei bestuur der L. M. Jabaaij van de voedings bond C.N.V. Eisen Sioux-indianen WASHINGTON, 3-9. De Amerl- kaanse Sioux-Indianen hebben de regering in Washington in het week einde de eis gesteld, dat zij het va derlandvan de Sioux - de staten Noord- en Zuid-Dakota en Nebraska en delen van Montana en Wyoning - teruggeeft. Een woordvoerder van de Siouo: heeft evenwel te verstaan gegeven, dat de Sioux ook met een vergoeding van 30 miljard dollar plus 1000 dol lar genoegen zullen nemen. De dertig miljard dient ter goed making van de schending van het Indianen-verdrag van 1868 en de 1000 dollar moet de Amerikaanse regering betalen voor ernstige overtreding van de tien geboden". AMSTERDAM, 3-9. Het Tropen museum aan de Amsterdamse Mau- rltskade gaat volgend jaar in mei grotendeels weer open na een ver bouwing en een nieuwe indeling en een uitbreiding van dc kollektie. Twee en een half jaar zal dan zijn gewerkt aan het museum dal een ..presentatiecentrum van de derde wereld" moet worden. „Het leven van de mens in de derde wereld en de verandringen die zich daarin vol trekken" zullen het thema vormen van de permanente samenstelling. DEN HAAG, 3-9. Binnen niet te lange tijd zullen dc provincies het aantal gedeputeerden per provincie mogen uitbreiden tot zeven of acht. Momentcel is het maximum-aantal zes. In zijn vergadering van vrijdag heeft dc ministerraad besloten een desbetreffende wijziging van de provinciewet bij het parlement in te dienen. Informateur Veringa vertelde op zijn persconferentie, dat hij sneller- met de oplossing van het abortus vraagstuk» voor de dag" had kunnen komen dan hij aan het begin dacht. Maar omdat er in de afgelopen reeds veel over het probleem van de tot standkoming van de wettelijke rege ling van de abortus gesproken was, kon hij de behandeling van het ge hele probleem enigszins achterwege laten. In zijn gesprekken met de drie l'raktievoorzitters, eerst afzonderlijk en later gezamenlijk - „uiterst open hartige gesprekken - groeide bij dr. Veringa het inzicht, waar hij de op lossing moest zoeken. „Er hoefde ech- niet onderhandeld te worden, maar ik liet duidelijk merken, waar de drie frakties elkaar zouden kunnen vin don", aldus Veringa. Andere invalshoek De informateur zei, dat hij het vraagstuk van een andere kant dan formateur Den Uyl voor ogen had benaderde. „Ik koos een andere in valshoek", zei de informateur. Hij liet in zijn gesprekken met de frak- tievoorzitters Van Thijn, Van Agt en Terlouw duidelijk merken, dat hij de regeling van de totstandkoming van de nieuwe abortuswet-in de eerste plaats een kabinetszaak vond. „Drs. Den Uyl was er in eerste aanleg van uitgegaan, dat het veel.meer ia .eer ste instantie een zaak van het parle ment moest zijn". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND TILBURG. De wolspinnerij Swabo in Tilburg is failliet verklaard. Aan alle 130 personeelsleden heeft de curator van het bedrijf meegedeeld dat er bij het Gewestelijk Arbeids bureau voor hen ontslag is- aange vraagd, aldus bestuurder A. Verhoe ven van de Unie B.L.H.P. UTRECHT. De ondernemingsleden bij de Amro-bank van de N.V.V.- bond Mercurius vrezen dat er bin nen niet al te lange tijd honderden arbeidsplaatsen bij de bank op de tocht komen te staan. DEN HAAG. Volgens de opvatting van staatssecretaris Zeevalking (jus titie) kunnen tengevolge van de aan wezigheid van zigeuners „onhoud bare situaties" ontstaan. Hij zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het P.v.d.A.-kamerlid Van Ooy- en. DEN HAAG. Het eerste halfjaar van '77 is in ons land bijna vier pro cent minder water verbruikt dan in de overeenkomstige periode van vo rig jaar. „Het nieuwe kabinet moet in een periode van vier jaar veel tot stand brengen. Het dient de prpblemen van de werkgelegenheid en de infla tie op te lossen. Het moet dan ook proberen de abortuskwestie op te lossen", aldus dr. Veringa. Hy zei voorts, dat de gekozen kon- structic voor de goedkeuring van de regering van het eventuele parle mentaire initiatief inzake de nieuwe abortuswet zodanig is, dat CDA-mi- nisters heel best aan de totstandko ming van die wet kunnen meewer ken. Geen echtscheidings grond JOHANNESBURG. Zuid-Afrika, 1-9. Rechter C. Margo in Johannes burg heeft geen reden gevonden, om een echtscheiding seis toe te wijzen aan de man die had verklaard dat zijn vrouw hem liet betalen voor ge meenschap in het echtelijk bed. Wel waarschuwde hij de vrouw dat zij zichzelf wel eens „uit de markt zou kunnen prijzen". „Het bed is het schellinkje voor de gewone man", aldus rechter Margo. Daar tien rand entree voor te vra gen zou de voorstelling uit het kader van het volkse vermaak kunnen lichten". William Wyndham-Quinn en zijn vrouw Maureen moeten het nu maar over de toegangsprijs eens zien te worden. Flitsen uit het buitenland - LOESAKA. Het „patriottische front" van Joshua Nkomo en Robert Moegabe, dat in Rhodésië een ■guer rilla voert tegen-het. blanke minder heidsregiem; Smith heeft enkele sleu- telpunten in de jongste Brits-Ame rikaanse plannen voor een vreedza me regeling van de hand gewezen. SANTIAGO. 850 vakbondsleiders van meer dan 500 werknemersorga nisaties hebben aan de Chileense junta een memorandum overhan digd waarin zij aandringen op vrij heid van vakbond en herstel van de democratie in het land. BONN. De Westduitse politie schat het aantal militante stads- guerrilleros dat vrij rondloopt in de bondsrepubliek op 1.200, zo is don derdag in welingelichte kringen in Bonn vernomen. JERUZALEM. Het Israëlische parlement heeft een resolutie aan genomen waarin de regering begin nogmaals uitspreekt dat er niet zal worden onderhandeld met de Pale stijnse bevrijdingsorgansatie (P.L.O.) - niet nu en niet in de toekomst. BEIROET. De leider van de Pales tijnse guerilla-beweging „Saiqa" heeft de Egyptische president Anwar Sadat „gereedschap van Amerikaan se en Israëlische belangen" genoemd. Volgens Mohsen is Sadat een gevan gene van de Verenigde Staten en kan hij niets weigeren wat hem door Washington gevraagd wordt. KLACENFURT (Oostenrijk). Dc Oostrijksc politie heeft meegedeeld, dat meer dan 535 kilo hasj is gevon den in de reservetank van een trek ker met oplegger, die onbeheerd werd aangetroffen in de buurt van Klagenl'urt nadat de vrachtwagen uit Joegoslavië naar Oostenrijk was gereden. BERLIJN, De praeses van de Joodse gemeente in West-Berlijn, Heinz Galinski, heeft het verzoek ge richt tot de Westduitse minister van binnenlandse zaken Werner Maiho- fer en de ministers van binnenlandse zaken van de deelstaten, af te reke nen met de neo-nazibewegingen in de bondsrepubliek. COLOMBO. Een uitspraak van dc oppositieleider op Sri Lanka, Appa- pillai Amirthalingam, zou betekenen dat er bij de botsingen tussen de twee voornaamste etnische groepe ringen op het voormalige Ceylon in de afgelopen maand bijna tweemaal zoveel mensen om het leven zijn ge komen dan het aantal van bijna 100 dat tot dusverre door de staatsra dio officieel is gemeld. WASHINGTON. De Verenigde Staten van Cuba hebben weer recht streeks diplomatiek contact. Hoewel dit contact plaasvindt op bescheiden niveau, beschouwen beide landen het als een mogelijke prelude op Volledig herstel van de in 1961 ver broken betrekkingen. MADRID. De Dustes van Francisco Franco zijn uit de vergaderzalen verwijderd van de raadhuis van Pal- ma de Mallor.ca en uit het gebouw van het provinciale parlement der Balearen, waar zij 40 jaar geprijkt hebben. SALISBURY. De Rhodesische premier Ian Smith noemt de hem voorgelegde Brits-Amerikaanse plannen voor een vreedzame rege ling van de kwestie Rhodésië „dwaas" en „rampzalig". 'Hij ver werpt ze tot nu toe echter niet. BROWNSVILLE (Texas). De wer velstorm Anita heeft vrijdag de noordoostkust van Mexico bereikt, waar afgelegen vissersdorpen in het schaars bevolkte gebied werden ge teisterd met windstoten van 250 km per uur en hoog water van 4,6 me ter boven normaal. De nationale weerdienst hééft gewaarschuwd voor hevige regenval, die tot over stromingen kan leiden. LEWÉS,Engeland. Mevrouw San dra Mayhew, de gehuwde Engelse onderwijzeres 'die verdacht werd van ontucht met een ll-jarige leerling, is vrijdag door een jury vrijgesproken. Het proces tegen haar was aange spannen door de ouders van de jon gen. ZEIST, 3-9. De partijraad van dc Party van dc Arbeid meent dat ge streefd moet worden naar een door- laatopening van 20.000 vierkante meter in een aan te leggen Ooster- seheldcdam. Deze uitspraak deed de partijraad zaterdagmiddag tijdens een vergade ring in Zeist door de aanvaarding van een motie, ingediend' door het gewest Zeeland. De motie richt zich tegen het kabinetbesluit tot de aan leg van een Oosterscheldedam mei een doorlaatopening van 14.000 vier kante meter, vooral vanwege de be langen van milieu en visserij. In de motie ontvangt de Tweede Kamerfraktie van de PvdA het ver zoek deze mening over te nemen en vervolgens bij het kamerdebat op 7 september bij de regering aan te dringen haar eerder ingenomen standpunt te heroverwegen. eiken voetenbankjes diverse kleuren 49.75 massief eiken lekfuurbak 136.50 massief eiken fauteuils vanal 295.— prijzen zijn geldig t/m 10 september tijdelijk gratis verkrijgbaar: woonplanmap vol ideetjes meelstraat 31 zierikzee ZESTIENHOVEN. Eind vorige week arriveerde op Zeslienhovcn hel meisje Henriiftte Blokland, dat in een Zwitsers ziekenhuis werd verwisseld mei een overleden meisje. Zij werd hartelijk begroet door een van haar zusjes (r.) en haar vriendin Jacqueline Broek fm,). Henrië.tte was met haar vriendin en de familie Broek op vakantie in Zwitserland, toen het gezelschap be trokken raakte b{) oen auto-ongeluk, waarbij de ouders van Jacqueline overleden. Chinezen en zonnevlekken PEKING, 3-9. Het persbu reau Nieuw China heeft vrij dag meegedeeld dat op een onlangs in Hwangsjan (pro vincie Anhwei) gehouden as- trofysisch kongres gebleken is dat Chinese sterrenkundigen nl tiointig eeutoen- geleden de elfjarige cyclus van zonne vlekken kenden. Pas 300 jaar geleden werden in andere landen soortgelijke waarnemingen verricht. Waarnemingen die opgete kend staan in oude Chinese archieven van groei en afna me van het aantal zonnevlek ken zijn op het kongres ter sprake gekomen, evenals ver scheidene astronomische ont dekkingen door Chinezen van de laatste tijd. UTRECHT, 3-9. De industriebond NVV heeft zich uitgesproken tegen de door minister Lubbers (ekonomi- sche zaken) voorgestelde verhoging- van de aardgasprijzen. Volgen de bond leidt prijsverho ging niet lot het beoogde doel, een zuiniger gebruik van aaixlgas. In dit verband herinnert hij eraan, dat het aardgas sinds 1973 al vier keer zo duur is geworden, zonder dal dit drastische besparingen tot gevolg heeft gehad. DEN HAAG, 3-9. De minister voor ontwikkelingssamenwerking, drs. J. P. Pronk, heeft besloten tienduizend ton rijst ter beschikking te stellen aan de bevolking van Vietnam. Eerder dit jaar verzorgde Neder land een zonding van 7800 ton rijst. Hiermee is de totale voedselhulp van Nederland aan Vietnam dit jaar op ruim tien miljoen gulden geko men. De voedselhulp aan Vietnam houdt verband met de slechte situa tie waarin de landbouw in het na oorlogse Vietnam verkeert en de ernstige droogte waardoor dat land in de eerste helft van 1977 werd ge troffen. Het voedsel wordt in Thai land aangekocht en van daaruit naar Vietnam verscheept. GRONINGEN, 4-9. Bij een botsing op het kruispunt Oldeberlweg- Hoofdstraat in Tolbert zijn zondag avond twee mensen om het leven gekomen. Dc slachtoffers zijn de 22- jarige Hedde W. Groenewold uit Marum en dc 61-jarige autobestuur der G. Dekker uit Dwingeloo. De botsing is volgens dc politie vermoe delijk ontstaan doordat dc automobi list aan Groenewold, die een motor bereed, geen voorrang verlende. ROTTERDAM. 2-9. Een koe, die ontsnapt ,was uit de „dodencel" van het abattoir, heeft vrijdagmiddag in •Rotterdam een grootscheepse jacht ontketend. Via de Boezemstraat, waar het slachthuis is gevestigd, vluchtte het dier naar de Honinger- dijk, waar het een auto beschadigde van een rijkspolitieman. Deze pro beerde de koe tot staan te brengen. Na een korte zwempartij hl de Nieu we Maas beiandde de koe op de Maaboulevard, waar zij een aantal geparkeerde auto's beschadigde. Uit eindelijk werd het dier op de Goud- sesingel klem gereden door drie po litieauto's, die ook deuken opliepen. De koe werd tenslotte gevangen door personèelsleden van het abattoir, die haar 'terugbrachten»? naarde plaats van bestemming. Vegetatieve studie over Walcheren MIDDELBURG 3-9. De Provin- ciale planologische dienst voor Zee land heeft een studie over de vege tatie van Walcheren gepubliceerd. Dit is de eerste van een reeks ba sisstudies, die gebruikt zullen wor den bij de voorbereiding van het streekplan Midden-Zeeland. In dit rapport wordt een overzicht gege ven van de plantengroei op Walche ren ten westen van het kanaal de verschillende vegetatietypen en de plaatsen waar deze voorkomen. Hieruit kunnen aanwijzingen worden verkregen welke gebieden, waar de vegetatie door allerlei oorzaken wordt bedreigd, voor bescherming in aanmerking zouden komen en welke beleids- en beheersmaatregelen een nuttig effect zouden kunnen heb ben. Op deze manier kan dit aspect bij de afweging, van belangen in het streekplan meespelen. Ook kan hier mee het effect stads- en dorpsuit breidingen, leidingstroken, wegtra- cé's, vuilstortplaatsen en dergelijke beoordeeld worden. Concert te Veere Als afsluiting van het concert-sei zoen in de Grote Kerk te Veere, zal op 10 september het Belgisch Klari netkwartet, onder leiding van Mar cel Hanssens een recital geven. Dit optreden is zeer aantrekkelijk voor degenen, die zelf in een harmonie- of fanfare-orkest spelen. Laatste inspraakavond vestiging kerncentrales Dinsdagavond (morgenavond) 6 september wordt in het Huis van Nasau de derde en laatste inspraak avond over de vestigingsplaatsen van nieuwe kerncentrales gehouden. Dc bevolkingsinspraak gaat over het door de vegering uitgegeven „Aanvullend Struktuurschema Elek triciteitsvoorziening (ASEV)". In do- ze nota worden 12 mogelijke vesti gingsplaatsen voor kerncentrales aangegeven. Vijf daarvan liggen in Zeeland, te welen: Borselc, dc Wes- tcrschelde-oover tussen Bath en Hoodekonskerke, St. Philipsland, Tholen en Ossenisse. Voordal de re gering en de Tweede Kamer de uit eindelijke beslissing nemen over do ASEV-nota kan de bevolking (tot 1 oktober 1977) zijn mening geven. Uit de inspraakgroep Schouwen- Duiveland is oen diskussiestuk ont staan, dat als basis kan dienen vo> r de inpraak. Dit stuk komt dinsdag avond ter sprake. Inwoners van Schouwon-Duive- land maak van deze gelegenheid ge bruik om uw mening over kernener gie to geven. Een „deskundige" hoeft men niet te zijn, Iedere donderdag, van 31.45-12.4.n. uur, carillonconcert. Maandag 5 september Zaal Vijverberg, streekfederatie P. v.d.A., 20.00 uur. Dinsdag 6 september Zierikzee Huis van Nassau, inspraak-avond Kerncentrales, 20.00 uur. Woensdag 7 september Zierikzee Kerkzaal, Ger. Vrouwenvereniging, 20.00 uur. Huize Duinoord, voorlichlingsmid- dag Zeeuwse Kruis, 14.30 uur. Dreischor Bejaardensoos, 14.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis, bejaardensociëteit. 14.00 uur. Zaterdag 10 september Bruinisse Wandeltocht, start sportveld, 14.00 uur. Maandag 12 september Zierikzee Hervormd Klassikale vergadering, Herv. verenigingsgebouw, 19.15 uur. Dinsdag 13 september Bruinisse ,,'t Durps'uus", kursus E.H.B.O., 19.30 uur. Haamstede Raadhuis, vergadering gemeente raad Westerschouwen, 19.30 uur. Vrijdag 14 oktober Zierikzee R.K. kerk. concert Z.O.(rat.)V.. 20.00 (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938, (01110) 2416. (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 ZIERIKZEE Ger. Vrouwenvereniging Op woensdag 7 september verga dert de Gereformeerde Vrouwen- verenignig „De lampen brandende", in één der kerkzalen aan de St. Do- musstraat. Bromfietsers gewond Zondag 4 september jl. vond om streeks 15.30 uur een ongeval plaats op de kruising Julianastraat krui sing Trambaan. Een bromfiets met medepassagier reed over de Juliana- weg en wilde op genoemde kruising linksaf de Trambaan inslaan. De bromfiets was zonder richting aan te geven links voorgesorteerd, een achteropkomende personenauto be merkte dit en wilde de bromfiets rechts inhalen. Toen de personen auto dicht achter de bromfiets gena derd was keek de bestuurder van de bromfiets. L. J. K. te Den Haag, over zijn schouder en week plotse ling naar rechts uit. hierop volgde een aanrijding. Eerste hulp werd verleend door de heer Bontkes (huis arts). Beide personen van de brom mer werden overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, waarbij de medepassagier van dc brommer H. G. K. te Den Haag di- rekl na behandeling huiswaarts kon keren. L. J. K. werd later overge bracht, met diverse verwondingen, naar het Bronovo ziekenhuis te Den Haag. De bromfiets werd totaal ver nield en de auto. bestuurd door M. A. K. te Ouwerkerk werd behoorlijk aan de voorzijde beschadigd. Knarten voor bdêiss school DEN HAAG. 3-9. In een po ging, dc schooljeugd meer oog tc laten krijgen voor het eigen leefmilieu, gaat het ministerie van kuituur, rekreatic en maatschappelijk werk deze maand ongeveer 10.000 land- schappcnkaarten over de twee hoogste klassen van dc lagere scholen, lager land- en tuin- bouwondcrwijs en pedagogi sche akademics verspreiden. Doel van hel „projekt land- schappenknart" is door aan tc geven aan welke bedreigingen natuurgebieden en lcultuur landschappen bloot slaan, de jeugd te stimuleren hun eigen omgeving kritisch te gaan be kijken. 's-GRAVELAND. De Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland heeft zondag haar 250.006ste lid ingeschreven. Het is mevrouw C. Secgers uit Vlaardingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2