renata Handicap-vaart („met een stukje voorlichting") voor zeil- en motorboten Seizoen in Westhoek voorbij STREEKNIEUWS Smith boekt overwinning Veehouderij wel tevreden over (natte) zomer 1977 Huisartsen stellen beslissing uit tot eind september Instemming met strengere bepalingen cadeaustelsel Schip op dam in Westerschelde 4 Succesvolle „Aquadelta^-zeilwedstrijden jeugdschoenen Béste maatjes met jonge voeten! Machine voor huisvuil Goede honingzomer Meisje Blokland naar huis Televisie-serie over historie slaven Lente-najaar in Artis BRUINISSE, 29-8. Dankzij het mooie weer en <le ent housiaste deelname van de leden zijn de wedstrijden die watersportvereniging „Aquadelta" zaterdag en zondag heeft georganiseerd een groot succes geworden. Voor de zeilboten was er zaterdag een gezelligheidswedstrqd die in drie klasse verdeeld was namelijk openzeilboten, kajuitzeilboten onder de 8 me ter en kajuitzeilboten boven de acht meter. De meeste deelname was bij de kategorie kajuitzeilboten onder de acht meter namelijk vijf en twintig. In de derde klasse kajuitzeilboten boven acht meter waren negen deel nemers en de klasse openzeilboten zes deelnemers. Het was geen harde zeilwedstrijd, maar meer een gezel ligheidswedstrijd waaraan iedereen kon deelnemen. Voor de motorboten werd zaterdag een rally georgani seerd die ook een gezelligheidsele ment had en geen harde wedstrijd regels. Tijdens deze rally moest er wel met kaart, liniaal en kompas gewerkt worden en moest men ook een beetje op tijd varen, want er werden tijdkontröles gehouden. Voor deze rally waren slechts vier in schrijvingen. Het met kompas varen schijnt de inschrijving voor de mo torbootrally te hebben afgeremd. Zondag was er een handicapswed- stryd waar zeil en motorboten aan konden deelnemen. Hiervoor schre ven achtien boten in die vanaf half negen om de vjjf minuten één na één van start gingen. Allen kregen opdracht naar de haven van Bommenede te varen waar zij de volgende opdracht zou den krijgen. Groot was de verwon dering van alle deelnemers toen zij in de haven van Bommenede aan kwamen en op het steiger enkele le den van de Rijkspolitie te water za gen lopen. De Rijkspolitie hield in- spektie op verschillende zaken o.a. hoe de haven werd ingevaren, be manning afmeerde, en ook in de boot qua inrichting, veiligheid enz. Tevreden politie De politie gaf hiervoor punten en wie het hoogst aantal punten in de wacht sleepte werd winnaar. De po litie was over het algemeen tevreden over de inrichting van de boten, waarvoor nog geen wettelijke bepa lingen zijn. Het enige waar de poli tie op vrijwel alle boten aanmerking maakte was de gasinstallatie die niet aan de veiligheidseisen voldeed. Wat betreft reddingsmateriaal waren de meeste boten goed inge richt en hoefde de politie maar en kele puntjes aan te vullen. De volgende opdracht was buiten de haven de melding „man over boord". Niemand van de deelnemers VERTON'S SCHOENEN Havenplein 13, Zierikzee Telefoon 2488 Bruiden als kompensatie PORT MORESBY, Nieuw Guinea- Papoea, 31-8. Twee zestienjarige papoeameisjesgekleed als stam- bruiden, zijn maandag door hun fa milie geschonken als kompensatie voor twee mannen en een vrouw die bij een auto-ongeluk waren omgeko men. De meisjes zijn lid van de Jiga- stam, die de verantwoordelijkheid aanvaard heeft voor het kappen van een boom die op de autoweg terecht kwam en de auto deed verongeluk ken. De drie doden waren lid van de naburige Koemdi-stam. Ongeveer 10.000 mensen vmren ge tuige van de plechtigheid, die zich afspeelde in het dorp Poegalaimp bij de berg Hagen, ongeveer 000 km ten noordwesten van Port Moresby. Behalve de meisjes bestond de kompensatie uit nog eens 25.000 dol lar aan zwijnen, pluimvee, bamboe olie en een paard. De meisjes gaan trouwen met de naaste verwanten van de twee ver ongelukte mannen. Een regeringsjournaliste die erbij was, Oliver Marai, zei dat zij er ge lukkig uitzagen. „Dat kon je aan hun ogen zien wist hiervan en werd daar met z'n neus opgedrukt dat er zogenaamd een man uit een varende speedboot was gevallen. Prijsuitreiking Het was een pop die moest worden opgevist en ook dit werd weer dooi de politie gadegeslagen wie het snelst en beste reageerde. De laatste opdracht was de boot te versieren met alles wat aan boord was behalve vlaggen. De meest pot sierlijke dingen gingen in de mast en zo keerden allen weer terug in de haven. De Rijkspolitie vond het een zeer goed idee een dergelijke wed strijd te organiseren waarin een stukje voorlichting schuil gaat. Ook het kontakt tussen watersporter en Rijkspolitie brengt een betere ver standhouding tot stand, waardoor meer begrip komt voor elkaar. Na afloop van de wedstrijden vond in restaurant ,The Sailor Inn" op jachthaven „Aquadelta" de prijs uitreiking plaats. De sponsor van deze wedstrijden was de eigenaar van restaurant „The Sailor Inn" de heer H. van Schijndel die behalve een grote wisselbeker en enkele kleine bekertjes nog verschillende mooie prijzen beschikbaar had ge steld. Uitslag van de wedstrijden: Zeil- wedtrijd le klasse: 1. „Emma II" S. Vliegers; 2. „Logaritme", Hoogstraa- te. 2e klasse: 1. „Ocean II", A. de Wolf; 2. „Chaccetta", E. C. Baard mans. 3e klasse: 1. „Flying Dutch", Aart de Zeeuw uit Bruinisse; 2. „Walvis", W. de Koning, eveneens uit Bruinisse. Motorbootrally: 1. „Indendepiënte", A. de Wolf, 2. „Nr. 13", van Loon. Handicapwedstrijd: de grote wis selbeker werd gewonnen door de heer L. Pierrot uit Bergen op Zoom met zijn boot „Colombine". Tweede werd dezelfde die tweede werd met de motorbootrally de heer Van Loon met zijn boot „Nr. 13". Zondagavond werden de eerste vijf prijzen uitge reikt door de heer J. Kamp, adju dant Rijkspolitie te water. Alle deelnemers kregen een herinnerings vaantje aangeboden van de sponsor „The Sailor Inn". Na de prijsuitreiking zaterdag werd de avond besloten met een groots en gezellig schippersbal dat eveneens was georganiseerd door de heer Van Schijndel. Het bestuur van watersportvereni ging „Aquadelta" kan terug zien op een zeer geslaagd weekend waarin het ledental is gegroeid, nieuwe ban den onderling zijn gesmeed en de sfeer in de haven zeker ten goede komt. (Vervolg van pag. 1) een prachtige natuur als hoofd-uit- gangspunt voor een goed geleide rekreatie-mogelijkheid. Schoolklassen Verdwenen zijn nog niet dc schoolklassen die meestal in vakan tiehuizen een paar weekjes door brengen. Wat een verschil met vroe ger toen een enkel onpuntelijk woord de strengste straffen ten ge volge had. Welke zinsneden men tegenwoordig op een fraaie zomer avond hoort en welke „verheffende" liederen er langs de weg gezongen worden (zelfs in het bijzijn van le raren) is onvoorstelbaar. Een teken des tijds! Nu we het toch over liederen heb- ben: de muziekkorpsen lieten Burgh/ Haamstede in de steek. De „eigen muziek" is niet gehoord en evenmin een korps van elders.- Dit in tegen stelling met Renesse waar zo iets wel schijnt te kunnen. Zelfs de jaar lijkse lampionoptocht bleef uit. Positieve zaken Er waren ook positieve zaken: de diverse exkursies trokken weer dui zenden liefhebbers, met als grootste trekpleiter de exkursies naar de broedkolonies der zilvermeeuwen. De rondleidingen in en om het Slot Haemstede en de diaserie „De ban ken zijn hard" vormden een welkom verzetje voor de toerist. Natuurlijk, de toeristendagen in Zierikzee waren dit jaar zeer in trek en lange files auto's vormden op de Zierikzee-rou- te de voorbereiding voor een enorme stadse drukte. De bossen van de Domeinen waren bij de vele slecht- weer-dagen een toevluchtsoord voor velen. Westelijk Schouwen likt zijn won den. Zoals elk jaar. Overal vindt men de blikken- of plasticresten langs de wegen en in de sloten van veertien dagen vakantiejolijt. Over een paar maanden is alles opge ruimd, weggestormd of op een an dere manier verdwenen uit het ge zichtsveld. De specifieke toeristen voorzieningen gaan sluiten. Velen zullen blij zijn dat de zomergasten weg zijn en dat het dorp weer van hun is. Anderen zoeken naar het onderste regeltje wat voor de mesten gunstig zal zgn, doch voor enkelen wat min der. Diverse zaken gaan veertien da gen dicht en de vermoeide midden stand zoekt ergens de zon op om zelf eens de vreugden te gaan onder vinden van het toerist zijn. AMSTERDAM, 31-8. Als de voor tekenen niet bedriegen, zal in de naaste toekomst het huisvuil in Friesland niet meer worden ver brand of op stortplaatsen worden ge- nieuwe in Nederland ontwikkelde en deponeerd, maar door een geheel te bouwen installatie worden geleid, die de afvalsoorten van elkaar scheidt. Op die wijze komen grond stoffen, die door de huisvrouw zijn weggegooid, opnieuw beschikbaar voor het produktieproces. om dit proces met een nkel woord De Nederlandse taal schiet te kort duidelijk te omvatten. Daarom ge bruiken overheid en industrie do Engelse omschrijving: Recycling (herhaling van do cyclus). Niemand weet wat de winter brengen zal, maar volgend jaar rond Pinksteren staat Westelijk Schouwen stellig weer ,klaar om alle soorten toerisme met open armen te ontvan gen. ZIERIKZEE De kermis Heden (donderdag) is de bouw van de jaarlijkse weer van start gegaan en het was meteen drukte van be lang. eD kermis is ditmaal flink be- zet en telt onderstaande attrakties. Zatex-dag begint de kermis. Golfbaan, autoscooter, rupsbaan, minicars, schietsalon, stoflichtspel, buldozerschuifspel, poffertjeskraam, suikerspin, lijntrekspel of Bingospel, palingkraam, oliebollenkraam, kin derdraaimolen, gebak-, snoep en no- gatkraam. Oud papier Vrijdag 2 september (na 18.30 uur) staat op de Balie weer de container gereed voor oud papier. De aktie wordt gehouden door de K.H. „Kunst en Eer". SALISBURY, 31-8. Het Rhodcsi- sche front, de partij van premier Ian Smith, heeft bij de woensdag gehou den parlementsverkiezingen een gro te overwinning behaald. Volgens de resultaten die donder dagochtend vroeg bekend waren, won het front in bijna 40 van de 50 blanke distrikten, zonder ergens een nederlaag te lijden. De uitslagen van afgelegen distrikten werden in de loop van donderdag verwacht. Smith verklaarde zijn overwin ning te beschouwen als een mandaat om zich te weer te stellen tegen de Brits-Amerikaanse verlangens voor de instelling van een zwart meer derheidsbewind en zijn streven naar een „interne" regeling voort te zet ten. nEige uren voordat de Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen, en de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Na ties, Andrew Young, hem de Brits- Amerikaanse voorstellen zouden voorleggen, voox'spelde de Rhodcsi- sche premier dat deze voorstellen op een „ultimatum" zouden neerkomen. Friesland tiveetallig? LEEUWARDEN, 1-9. Friesland moet tweetalig worden. Daartoe moet onder andere een nieuwe wel tot stand worden gebracht, ivant de huidige gang van zaken sluit steeds minder aan bij wat wettelijk is ge regeld. Dit slaat in het memorandum „Fries in het officiële verkeer", dat het Ynstitul Foar Tael-Yntegraesje (YTY) in Groningen heeft opgesteld. Het eerste exemplaar is donder dag aangeboden aan. drs. J. Mulder de gedejmteerde van Friesland voor kuituur en onderwijs. Hei gebeurde op het Provinciehuis in Leeuwar den. AMSTERDAM, 31-8. Ondanks hel vergevorderde seizoen verheugt Ar- lls zich op hel ogenblik in een groot uanial jonggeborenen. Bezoekers van de Amsterdamse dierentuin kunnen in de goedkope - september maand dan ook hun hart ophalen. De grootste attraktie is ongetwijfeld de begin deze maand geboren zee koe, die de naam Lamantinus heeft gekregen. De zeekoebaby - de twee de ter loereld die in gevangenschap werd verwekt - groeit als kool. On langs heeft Lamantinus trouwens voor de eerste maal kennis gemaakt met zijn vader, die lijdelijk in een apart bassin was geplaatst. Ook in de sekt or zeehonden is de inventaris van de dierentuin uitge breid: de zeehond Else bracht haar negende jong ter wereld. Op het ka- melenveld huppelt op het ogenblik een pasgeboren ezeltje, en het aantal grevyzebra's (groot model, smul streepje) is met de geboorte van hel zebrajo'ng Bart op vijf gekomen. Ook de koereigers hebben zich ijve rig voortgeplant. De kolonie telt thans 31 stuks, koereigers zijn klei ne witte reigertjes die zich graag in de buurt van grazende dieren op houden, waar ze jacht maken op in- sekten. Tot de andere jonkies in Artis be horen voorts een lama, een oehoe, een Siberische tijger, twee oeistiti's (Zuidamerikaanse klauwaapjes), een kantjil (Zuidootaziaüsch dwerghert je), een kleine panda, een lcapucij- neraap en een axishert. De roodkuifkakatoe's kunnen te genwoordig de kraan in hun kooi open draaien, zo bericht de dieren tuin verder. De beestjes zetten de straal op volle kracht en gingen daarop kollektief onder de douche. De kakatoe's joegen er duizenden li ters water door voor hun streken aan het licht kwamen-. De kraan is nu vergrendeld. - HOENDERLOO, 31-8. De extreem natte zomer krijgt toch nog een zoe te nasmaak. Dankzij de overdadige regenval tijdens het groeiseizoen heeft de hei de extra lange bloëischeuten kunnen vormen. In het nationale park De Hoge Veluwe, waar een gebied van 1000 hectare aaneengesloten heide in ongekende bloei staat, hebben im kers uit het gehele land vele hon derden bijenkasten geplaatst. „Ze vliegen goed", zeggen de imkers, waarmee wordt bedoeld dat de bijen veel stuifmeel thuisbrengen. De rijke bloei van de heide die nog tenminste twee weken aanhoudt, waarborgt volgens de kenners een honingoogst van superieure kwali teit. ZIERIKZEE. Iets wat staatssekretaris J. Schaefer zeker ook niet heeft Acun- nen -vermoeden, is de groei en bloei van zonnebloemen aan de huizenvoorkani van de Venkelstraat. Het ziet er - gezien van zonneblbemstandpunt - alle maal fijn en gezond uit. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode; DEN HAAG, 31.8. In het kader van de officiële oogstraming is ook de situatie in de veehouderij ter sprake gekomen. Hoe heeft deze zich gehouden, na de fatale droogte van 1976? „We zijn zo enthousiast, vergele ken met vorig jaar", zegt adjunct directeur ir. M. P. de Jong- van het proefstation voor de rundveehoude rij in Lelystad. Er is flink wat gras gegroeid, er is veel ruwvoeder ge wonnen. Wel was de kwaliteit wis- L.H.V. en ziekenfondsen UTRECHT, 31-8. De ledenraad van de landelijke vereniging van huisartsen (L.H.V.) heetf woensdag avond besloten de beslissing over het voorstel van de vereniging van Ne derlandse ziekenfondsen inzake de pensioenbijdrage voor de huisartsen uit te stellen tot 30 september. Op 5 en 13 september zal een on derhandelingscommissie van de L. H.V. spreken met de ziekenfondsen ot zij bereid zijn te praten over een rechtvaardige pensioenbijdrage. De ziekenfondsen willen in een uiterste bod 7,63 gulden aan pen sioenbijdrage betalen voor 1800 zie kenfondspatiënten per praktijk. De huisartsen willen tien gulden, maar zijn bereid di bedrag gefaseerd te verkrijgen en aan een bepaald maxi mum te binden. Ook zal de L.H.V.-commissie on derhandelen over de 1800 patiënten waarover de ziekenfondsen willen betalen. De artsen willen dat aantal optrekken. DEN HAAG, 31-8. De tweede ka mer stemt in met strengere bepalin gen vcor het cadeaustelsel, het in de deailhandel aanbieden van geschen ken. Dit is woensdag gebleken lydcns het kamerdebat over het desbetref fende regeringsvoorstel. De nieuwe bepalingen zijn noodza kelijk niet alleen mei liet oog op or delijke mededinging. Het is in het. belang van zowel de consument als van de detailhandelaar dat het ca deaustelsel doorzichtiger wordt, al dus staatssecretaris Hazekamp van economische zaken bij de verdedi ging van het. voorstel. In het nieuwe stelsel krijgt de con sument een beter inzicht in de waar de van het. cadeau. De inkoopprijs van het geschenk mag slechts vier procent zijn van de totale verkoop waarde van de goederen, waarvoor hel verkregen kan worden. En als er sprake is van bijbetaling, dan geldt de vier procent ook voor hel deel van het geschenk, waarvoor niet betaald wordt. De staatssecretaris noemde het van groot belang, dat in het nieuwe stelsel de verplichting voorkomt, dat de consument in plaats van een geschenk een alternatief geldbedrag krijgt aangeboden. „Dat. alles zal duidelijk maken, om welk bedrag hel gaat bij het geschenk", aldus de staatsseertaris. De bewindsman maakte de Kamer duidelijk, dal. de geldzegelsysteem - „het geheime spaarpotje van de huis vrouw" - niet onder de nieuwe be palingen zullen vallen. „Het gaat hier om kortingen en dan vaak van slechls één of twee procent", aldus staatssecretaris Hazekamp. selend, maar van de veehouders hoort het proefstation over de voe derpositie alleen maar tevreden ge luiden. De snijmais, een in enige jaren tijd in ons land bijzonder populair geworden voedergewas, staat er goed voor. Voor „mais op stam" mais die verkocht wordt terwijl ze nog te velde staat worden geen hoge prijzen betaald. Goede produktie De produktie van de koeien is goed, vertelt ir. De Jong. Ze is eer der dit jaar lager geweest dan een jaar tevoren, nu is ze hoger dan in augustus 1976. Ir. De Jong acht het niet onmogelijk dat de pi*oduktie over het hele jaar 1977 een procent boven die van vorig jaar-zal komen. De vooi'zitter van het produktschap voor zuivel heeft onlangs de ver wachting uitgespx-oken dat het on geveer gelijk zal zijn. SCHIPHOL, 29-8. De 16-jax-ige Henriëtte Blokland uit Vlaardingen, die bij een verkeei'songeluk in Zwit serland ernstig gewond in een zie kenhuis le Basel werd opgenomen en daar abusievelijk met een Zwit- sex-s meisje werd verwisseld, zal morgen (woensdag)middag in een apart vliegtuig naar Rottex-dam wor den overgebracht. Het aanvankelijk door ouders en vrienden doodgewaande meisje wox'dt 's middags om 13.10 uur op Zestienhoven verwacht in een Cor- vette-zakenvliegtuig dat voor dit ti-anspoi't is gehuurd bij de nieuwe Nedexdandse charteiTnaatschappij Jetstax'. VLISSINGEN. 31-8. Woensdag avond rond half negen is op de Wes terschelde dc Nederlandse binnen - vaarttankcr Altc Novc geladen met super-benzine, op een strekdam voor de kerncentrale van Borssclc gelo pen. De kapitein heeft, slccpboothulp ingeroepen. Het. voorschip van de Alle Nove loopt op dit moment vol met water. Het is niet bekend of het schip benzine verliest. Sleepbo ten en havenautoriteiten zijn op weg om het schip hulp te verlenen. Op de strekdam Dc Nol zijn al eerder schepen vastgelopen. De schepen vergissen zich, komende uit de Sloc- hnven in Vlissingen. Ze willen dan vlak langs de sli'ckdam de vaargeul invai'en, maar die steekt nog twee honderd meter onder water de Wes terschelde in. Een sleepboot van de Vlissingsc bergingsmaatschappij Van dc Akker uit. Vlissingen heeft woensdagavond om negen uur dc kapitein, de stuux*- man en hun echtgenotes van de bin- ncnvaarll anker Alto Nove gehaald. HILVERSUM, 1-9. De A.V.R.O. breng in de komende maanden dc elfdelige televisieserie „Roots" (wor tels) naar een boek van de Ameri kaanse schrijver Alex Haley die de vijf generaties overlappende geschie denis van zijn familie beschrijft, op het scherm. De zwarte schrijver Haley is te ruggegaan in zijn familiegeschiede nis en belandde daax'bij in Gambia. Daar tekende hij uit dc mond van dorpsvertellcrs op hoe in 1750 een baby werd geboren, Kunta Kinte, die door Haley als de Amerikaanse stamvader van zijn geslacht wordt beschouwd. Want deze Kunta Kinte werd op 17-jax*ige leeftijd door sla venhandelaren gevangen en naar de Verenigde Staten ovex-gcbracht. In dc televisieserie, die door de Amerikaanse TV-kritici met een jaax'lijkse prijs werd onderscheiden, volgt men dc lotgevallen van Kunta Kinte en zijn nakomelingen, tot op de huidige dag. Haley deed twaalf jaar over zijn onderzoek, dat. behal ve in de televisieserie resulteerde in een lijvig boek, een bestseller in de Verenigde Staten. Het eei"ste doel van dc serie, die in Amerika alle x-ekoi'ds van kijkdicht heid heeft gebroken, zal op dinsdag fi september wordoxi uitgezonden, hot. laatste deel op zaterdag 12 no vember.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4