Nog meer na „alles" over Grevelingen-oesterbroedval Ook als je net bent gaan werken, kun je heel wat doen met een Amro Privérekening. Zo'n Amro Privérekening komt altijd van pas Ingezonden stukken STREEKNIEUWS NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Do»d„d.g 1 september 1977 Nr. 22159 Zeer geachte redakteur, In uw blad, de Zierikzeesche Nieuwsbode, is enkele dagen achter een een artikel verschenen met als kop „Alles over de oesterbroedval in de G revel ingen. Daar ik van mening ben dat de geachte schrijver blijkbaar zelf ook bij de leken op dit gebied behoort lijkt het mij als insider (dagelijks als beroepsvisser op het Grevelingen- meer werkzaam) een vierde deel aan toe te moeten voegen. Reden daartoe lijkt mij bijzonder gewenst daar het verschenen verslag van de Direktie der Visserijen waar uit de schrijver citeerde door deze publikatie een eigen leven is gaan lijden en als werkstuk zal worden gebruikt. Ondergetekende noemt het verslag „Ondeugdelijk" en daardoor mislei dend om als werkbaar stuk te ge bruiken. Strijd? Het verslag is niet ondertekend en is afkomstig van de afdeling kustvis serij die in het kader van de Dir. der Visserijen een strijd schijnt te voeren met de afdeling Binnenvisserij waar toe de Grevelingen is verhuurd aan de Ver. v. Beroepsvissers voor aal- visserij en aan de Delta Federatie van Sportvissers voor alle vissoorten. Deze afdeling nu wil met geweld en kele oester exporteurs rechten gaan geven voor het winnen van oester- broed zodat het verslag wat subjek- tief overkomt. Voor de afsluiting werden in de Grevelingen geen oesters geteeld. Dat b.v. de perceelno. 161-175 als oesterpercelen werden gebruikt vol gens het verslag is een pure onwaar heid. Men is begonnen met een proef op 10 ha, volgens de afspraak in juni 1976 en is uitgebreid vanwege mos- selzaadval met nog eens 10 ha in ok tober, met bezwaar van de palingvis sers. Maar waar gaat het nu eigenlek om in de Grevelingen? Als het om het winnen van oester- broed gaat omdat het in het buiten land de laatste jaren duurder is ge worden en door de betere sociale ontwikkeling en door een bepaalde besmetting op enkele plaatsen en omdat de Oosterschelde weer nieuwe perspektieven geeft vanwege de wij ze van afsluiting? Akkoord'! Maal ais dat viswater is verhuurd aan mensen die door de afsluiting van de Grevelingen overschakelden op binnenvisserij omdat er op de Wad denzee voor de gehele mosselvdsserij geen voldoende mogelijkheden wa ren en die van oesters ook alles af weten en van oudsher op de Greve lingen werkzaam zijn geweest met toestemming van de minister. Waar om zal dat dan nu aan enkele oester- exporteurs uit Yerseke (niet vissers) moeten worden verhuurd, welke het volledig gebied van de Yersekebank behouden .terwijl zij de helft in 1963 hun bedrijf hebben beëindigd zodat, zelfs een groot deel van de beschik bare grond nu is verwaarloosd door onvoldoende bevissing? Cijfermateriaal In het verslag wordt heel wat cij fermateriaal gegeven van het éérste deel van de proef n.l. tot 3 januari 1977. Waar zijn de cijfers van de kon- trole van 31 mei, toen bleek dat de broedjes niet waren gegroeid en de schelpen, van 'hetgeen nog werd te ruggevonden, waren aangetast? Weten de deskundigen dat van de 600 m3 schelpen slechts 20% door gaans kan worden terug gevangen en dus geen 54 miljoen schelpen - 19 miljoen broedjes opbrengen maar slechts 4 miljoen (1/5 deel). Wat is bet financieel resultaat als er op ekonomische basis in 1977 noodzake lijk een uitbreiding moet plaats vin den met steun van overheidsmidde len. Het gaat om een uitbreiding van de proef tot 100 ha zonder dat men aangeeft hoe dikwijls daarna nog wordt uitgebreid, waardoor de meest potentiële visgrond van de beroeps vissers in beslag wordt genomen. Akkoord met het besluit van de Direktie der Visserijen maar dan voor het gehele oesterbedrijf en niet voor enkelingen met een mondeling telefoontje op de hoogte gebracht door het ministerie. Rekreatie bestemming Moet. de Grevelingen weer terug gedraaid voor kustvisserij en schelp dieren-cultures en de binnenvissers weer maar terugschakelen op de mossel- en oestercultures en onthef fing van het verbod om met gaande vistuigen te vissen, wat bij de slui ting" van de Brouwersdam in 1971 werd ingevoerd? Da't wil zeggen geen rekreafcieve bestemming meer voor de Grevelingen. Het verslag vermeldt regelmatig dat een en ander in overleg met sport- en beroepsvissers werd over eengekomen en dat is juist, alleen kan degene die goed leest, ook dui delijk opmerken dat van tevoren de plannen met de oesterkwekers al waren gemaakt. Voorstellen van de beroepsvissers voor de medewerking aan broedwïn- ning als behoud voor hun werkgele genheid en een goed beheer van hun viswater werden van de hand gewe zen als niet relevant. Zoiets als „Schoenmaker blijf bij je leest". Dat willen we dan ook graag, maar da2i moeten ze niet onze leest aan de oes terexporteurs geven. „Door middel van kunststof kol- lektuers kan oesterbroed gewonnen worden in de periode van één maand wanneer de larven de moederoester verlaten en zich vasthechten v.n.l. in juli daarna kunnen deze overge plaatst worden naar d-e Oostex-schel- de in het stromingsgebied voor ver dere groei. Dat is milieuvriendelijk, want dan behoeft er niet te worden gevist, wat schadelijk is voor de vis stand en de bodemstruktuur van het stagnante bekken." Veel meer i» r? Dat is eigenlijk „Alles" niets meer en niets minder over oesterbroed- winning in de Grevelingen, maar men wil blijkbaar veel meer, alleen dat staat niet in het verslag. De Oosterschelde is daarvoor als getijdegebied ten koste van tijd en geld behouden gebleven voor de toe komst, en gelukkig!! Meneer de redakteur, ik heb ge poogd met dit relaas een werkelijk beeld te geven van de situatie de Grevelingen-problemen zoals deze de laatste maanden meer malen in uw blad hebben ge staan. Ik weet dat het u als Zeeuw en min of meer visserijbelangstellen- de - kortom u weet er alles van - mee kunt denken over het boven vermelde en hoop van harte dat er dan ook werkelijk dit „Alles" eens over te lezen zal zijn in ons blad. Bij voorbaat mijn hartelijke dank. Voorzitter Beroepsvissers, Lid v. d. Beheercommissie Grevelin gen, HENK SCHOT Voorlichtingsbijeenkomsten gezwelsziekten De Vereniging het Groene Kr dis Schouwen-Duiveland organiseertals voorbereiding op het Bevolkingson derzoek op Baarmoederhalskanker, voorlichtingsbijeenkomsten in de volgende plaatsen: Renesse, woens dag 21 september, 's avonds 19.30- 21.30 uur, Dorpshuis, Zeeanemoon- weg; Haamstede: donderdag 22 sep tember, 's middags 14.00-16.00 uur, Verenigingsgebouw v. d. Gerefor meerde kerk, Hogezoom; Kerkwerve: donderdag 22 september, 's avonds 19.30-21.30 uur, Verenigingsgebouw, Beatrixtraat; Scharendijke: maandag 26 september, 's middags 14.00-16.00 uur, Dorpshuis „De Putmeet", In- gridstraat 32; Oosterland: dinsdag 27 september, 's avonds 19.30-21.30 uur, cafetaria A. Dorst, St. Joostdijk 2; Nieuwerkerk. woensdag 28 septem ber, 's middags 14.00-16.00 uur. Dorpshuis K. Poststraat 20; Drei- schor: woensdag 28 september, 's a- vonds 19.30-21.30 uur, Dorpshuis, Ring 32; Brouwershaven: donderdag 29 september, 's middags 14.00-16.00 uur, Jeugdgebouw, Nieuwstraat. Speciale aandacht zal worden be steed aan het 'komende onderzoek op baarmoederhalskanker, terwijl ook allerlei andere vormen van kanker aan de orde zullen komen. De inlei ding wordt gehouden door: Mw. zr. J. A. H. van Vugt' distriktsverpleeg- kundige van de Stichting Het Zeeuwse Kruis. Onderwerpen die o.a. behandeld zullen worden: Kanker in het alge meen; Kun je kanker herkennen; kun je er zelf iets aan doen?; het onderzoek op baarmoederhalskanker. Na de inleiding is er mogelijkheid voor het stellen Van vragen. Folders worden gratis beschikbaar gesteld. Ook de toegang is gratis. ZIERIKZEE Geslaagd Aan de School voor Verpleegkun digen te Goes, slaagden voor het examen, ter verkrijging van het di ploma A - ziekenverpleging, mej. N. Schot en de heer H. v. d. Wekken. Beiden zijn werkzaam in het Zweed se Rode Kruis ziekenhuis. Zierikzeese Oratorium Vereniging De Zierikzeese Oratoriunl Vereni ging heeft een begin gemaakt met de slotrepetities voor een uitvoering, die zal plaats vinden op vrijdag 14 oktober in de R.K.-parochiale kerk aan de Hoge Molenstraat. Uitgevoerd wordt het werk: „Jesu meine Fréude" van Dietrich Buxte- hude. Andere werken zijn van: G. Bizet, C. Franck, W. A. Mozart,". G. M. Vail, J. C. Pepusch (instrumen taal) en Joseph Haydn. Medewerking wordt verleend dooi de solisten Matthy Soethoudt (so praan) en Henk Gout (bas). Instrumentalisten zijn: Ineke van Asch en Tom Huizinga (dwarsfluit) en mevrouw H. de Regt-de Rijke (piano). Het geheel staat onder lei ding van de Z.O.V.-dirigente me vrouw M. van Asch-Faas. Concertzaal-Bioscoop In de bioscoop De Concertzaal draait zaterdag 3 en zondag 4 sep tember de Western „Man of east" met in de hoofdrollen Terence Hill, Gregory Walcott, Harry Carey, Do minic Barto en Xanti Somer. Het scenario en de regie zijn van E. B. Clucher. Korte inhoud: Het verhaal speelt zich in het westen van Ameri ka af, waar vier vrienden zich in on derhoud voorzien door roofoverval len te plegen. Totdat de bendeleider met de bijnaam „De Engelsman" komt te overlijden. De drie, overge bleven boeven gaan ieder hun weg, dit verveelt uiteraard heel snel. Ze vinden elkaar weer en gedrieën ple gen ze een overval op een postkoets, waar zich niemand minder bevindt, dan de zojuist in Amerika gearri veerde zoon van „De Engelsman", onmiddellijk nemen de drie bandie ten deze jonge man onder hun hoede. De Rekreaticvc Tocr-Fietsdag Hieronder volgen de routes van de door de Zeeuwse Sportraad georga niseerde rekreatieve Toerl'ietsdag. Organisatie de Zeeuwse Sportraad. Routebeschrijving Fietsdag Zierik- zee (60 km). Vertrek tussen 9.00 en 11.00 uur. Vertrek café „Huis van Nassau", Lange Nobelstraat te Zierikzee. Lange Nobelstraat, aan het eind r a. Jannewèkken, weg volgen tot 2e kruispunt, l.a. borden doorgaand verkeer, splitsing na R.T.M.-station r.a. volg aanwijzing Burg-Haamste- de/Renesse (Lange Blokweg) weg blijven volgen Nieuwe Kooiweg, Se- rooskerkseweg, borden Burgh- Haamstede blijven volgen. Burgh-Haamstede rechtdoor rich ting Renesse, r.a. via Vroonweg naar Renesse (fietspad links v.d. weg) (21 km). Links aanhouden Hogezoom, rechtdoor richting Scharendijke, Lange Reke, op straat „Laone" rechts het fietspad volgen. Weg blij ven volgen, voor Hotel-Restaurant Zeelust r.a. Rampweg, waar moge lijk pad langs grote weg volgen, zo wel links als rechts, diverse viaduc ten onderdoor richting Brouwersha ven, rechtdoor, Ie splitsing l.a. rich ting Brouwershaven/Den Osse, bij splitsing links de dijk op, langs ha ven Scharendijke. Dijk af. Weg rechtdoor vervolgen, bij kruising l.a. Boutlaan, Den Osse rechtdoor Schouwse dijk (31 km). Kruising l.a. richting Brouwershaven Noorddijk, spitsing r.a. volg bord Brouwersha ven, langs jachthaven, Haven Noord zijde (35 km). Kontrolepost in cai'è Graaf Floris V op de markt te Brou wershaven. Na kontrolepost, door gaand verkeer richting Zierikzee/ Rotterdam Zuiddijkstraat, splitsing rechtdoor Oude Schouwsche dijk, kruising rechtdoor (weg oversteken) Lokkersweg, einde weg l.a. A.N.W.B. Route Schouwen-Duiveland, Noord- gouwe, inrijden l.a. richting Drei- schor, na 300 m weg oversteken en vervolgen, bij kruising r.a. richting Dreischor, k ruising, weg volgen Dreischor (45 km) richting Nieuwer kerk, Bogerdweg, einde weg l.a. richting Nieuwerkerk. Zuiddijk, rechtdoor bij splitsing Stolpweg naar Nieuwerkerk (50 km). Na Jac. Her mans Prijsslag l.a. Deltastraat, l.a. Burg v. Veenstraat, l.a. Kerkring, r.a. Schoolstraat, rechtdoor Kerk ring, rechtdoor Burg. v. Veenstraat in rechtdoor, einde weg rechtdoor richting Zierikzee/Ouwerkerk (53 km). Fietspad op, borden Zierikzee/ Vlissingen volgen. Fietspad volgen tot rotonde bij Zierikzee (dus niet af slag Goes/Vlissingen), oversteken en nu richting Zierikzee centrum (l.a.) langs R.T.M.-station, r.a. bord cen trum volgen, Jannewekken..' Einde weg l.a. Lange Nobelstraat (60 km). Eindkontrole in café „Huis van Nas sau". Routebeschrijving (35 km). Ver trek tussen 13.00 en 14.00 uur. Vertrek café ,Huis van Nassau". Lange Nobelstraat te Zierikzee. Lange Nobelstraat, r.a. Jannewek- ken, 3e weg r.a„ einde weg r.a. on der Noordhavenpoort door, direkt links ophaalbrug over, l.a. poort on derdoor, brug over, Julianastraat, l.a. A.N.W.B.-bord richting Zijpe (12 km), le weg rechts Gouwe Veerse- weg (opgelet rijksweg oversteken), weg vervolgen, bij 3-sprong links aanhouden Nieuwennoorddijkseweg, bij 3-sprong l.a. Braamsweg, einde weg r.a., weg vervolgen, bij splitsing links aanhouden richting Ouwer- kerk, links aanhouden Laan der We reldveteranen, kerk rechts passeren, Ring, Hubrecht Kosterstraat, einde weg l.a., einde weg r.a., le weg l.a. Vissersweg, weg vervolgen tot rijks weg, r.a.fietspad op, le weg l.a. Nieuwerkerk (opgelet rijksweg over steken) rechtdoor Stolpweg, weg vervolgen Zuiddijk, bij 3-sprong rechtdoor Di-eischorsedijk, bij 3- sprong links aanhouden Oosterweeg- je, Noordgouwe. weg vervolgen Heereweg, rijksweg oversteken, Heereweg vervolgen, le weg r.a. Zuidbosweg, bij 2e 3-sprong r.a. Boogaardweg, le weg l.a. Stapels- weg, bij 3-sprong weg vervolgen, kruising oversteken, Turelureweg (25 km), einde weg l.a., le weg r.a., bij splitsing l.a. Arkelweg, einde weg r.a., einde weg l.a., voor rijksweg l.a. fietspad op. le weg r.a. Klefks- weg (opgelet rijksweg oveisleken), einde weg l.a.. rijksweg oversteken, direkt r.a. fietspad op, le xveg l.a. Advertentie BUITENLANDS GELD In Rome en Parijs, maar ook in Tokio en New Vork overal kunt u terecht met uw reischeques. Beschikt u liever over kontant buitenlands geld? Ook dat is mogelijk. Haal uw reis- en euro cheques, uw reisverzekering en al uw 0 vreemde valuta bij de Havenpark 16, Telefoon (01110) 4051 'n Bondsspaarbank brug over Zuidwellestraat, 2e weg l.a. Lammermarkt, le weg r.a. Var- remarkt, 2e weg l.a. Poststraat, na Hotel Concordia l.a. Havenplein, Mol r.a. Schuithaven. Eindkontrole in café „Huis van Nassau", r.a. rechts 'af l.a. links af Bootreis Afd. Invalidenbond De afdeling Schouwen-Duiveland van de Algemene Nederlandse Inva lidenbond organiseert op vrijdag 16 september een tocht per R.T.M.-sa- lonboot, via het Volkeraksluizen- komplex naar Willemstad. Tijdens de tocht is er gelegenheid de werken aan de Philipsdam van dichtbij te zien, uiteraard een unie ke kans. Aan boord van het schip wordt gezorgd voor een volledige verzorging van de passagiers. Voor vervoer van en naar de boot kan gezorgd worden. Ook mensen die slecht ter been zijn c.q. van een rolstoel gebruik moeten maken, kun nen mee. Informatie-kontaktadres- sen: (01110) 3806 of 4263. Gasdag Auto Louis Goedbloed organiseert op vrijdag 2 en zaterdag 3 septem ber een gasdag, waarop grondige informatie wordt- verstrekt over in automobielen ingebouwde gasinstal laties. Autogasapparatuur is een in teressant alternatief voor benzine als motorbrandstof. De demonstra ties vinden plaats in de garage aan de Korte Nobelstraat (39). Aktiviteiten „Youth for Christ" Nu de vakantietijd weer ten einde is, organisert Yoüth for Christ" voor de maanden september en oktober weer enige aktiviteiten. Om te be ginnen is er 3 september a.s. weer Koffiebar, ook vrienden en kennis sen zijn hierbij van harte welkom. Het hoofdprogramma van deze kof fiebar is, te luisteren en te praten. Ook zijn er deze avond gasten aan wezig namelijk de Groep Salamo uit 's Gravenzande, die op een geheel ei gen wijze het Evangelie doorgeven. Verder is er gelegenheid voor de aanwezigen zich op te geven voor Bijbelstudiegroepen, bij de boekenta fel. 9, 10 en 11 september is er een Bijbelstudiestartweekend in Ouwer- kerk. Het onderwerp is, „Geloven doe je niet alleen". Ds. Koppe uit Brouwei'shaven, verleent hierbij zijn medewerking. Nadere informatie hierover kan men verkrijgen bij de koffiebar of op telefoonnummer 4472. Vervolgens is er 1 oktober a.s. weer een koffiebar. Wie er aan zullen me dewerken is nog niet bekend. RENESSE Startaktiviteiten C.J.V. „De Schakel" De C.J.V.-tienerclub „De Schakel" te Renesse gaat weer van start met het nieuwe seizoen. Zaterdag 3 sep tember is er op het C.J.V.-kamp aan de Rampweg te Renesse een regio nale dag van de C.J.V. Op vrijdag avond 9 september wordt een gezel lige barbecueavond georganiseerd. Nieuwe leden van 12 tol 16 jaar zijn van harte welkom. Voor opgave en of inlichtingen kan men zich wenden tot Ineke Wandel, Lindelaan 5, tel. 1269. SCHARENDIJKE „Soos Trace" Vanaf zaterdag 3 september a.s. gaat het seizoen voor de jongeren- sociëteit „Soos Trace" te Scharen dijke weer beginnen. Voor aanvangs tijd: zie agenda. ELLEMEET Gele muis Dinsdag 30 augustus j.l. werd dooi de familie J. J. Hanse, Groeneweg 1, te Ellemeet een geelkleurige muis gevangen. BROUWERSHAVEN Oud papier Zaterdag 3 september wordt dooi de A.S.V. „Brouwershaven" weer oud papier opgehaald. DREISCHOR Concert „Oosterland's Fanfare In het kader van de uitwisselings concerten brengt „Oosterland's Fan fare" zaterdagavond a.s. een bezoek aan Dreischor. Korps en drumband maken eerst een muzikale mars door het dorp, waarna een concert wordt gegeven in de mobiele tent aan de Ring. Evenals voorgaande keren zal een gedeelte van de Ring worden afge sloten voor het gemotoriseerde ver keer. Het korps heeft de laatste jaren een flinke uitbreiding ondergaan, ongetwijfeld een reden voor velen de prestatie van de Oosterlanders eens te gaan beluisteren. Bejaardensoos Op woensdag 7 september wordt weer een begin gemaakt met de Be jaardensoos. Alle 60-jarigen en ouder zijn hartelijk welkom. Voor tijd; zie agenda. BRUINISSE Oud papier Oud papier wordt aanstaande za terdag 3 september weer opgehaald door de leden van muziekvereniging „Nu met Hope". Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten langs de t2-ottoirs voor een vlottere afvoer. Opsporing zagerspitters Bij wije van proef heeft de Rijks politie te water dinsdag een grote aktie gehouden om zagersspitters op le sporen. Bij deze aktie die plaats vond op de Krammer waren auto's, boten en een helicopter betrokken, maar helaas heeft het weinig re sultaat gehad. En kun je bij elke Amro Bank geld opnemen als je in de stad een leuke jurk ziet. En via een Amro Privérekening kun je je rijlessen betalen. En kun je dc contributie van het jazzballct betalen. En via een Amro Privérekening kun je met Eurocheques kaartjes voor een popconcert kopen. Via een Amro Privérekening kun jc je salaris ontvangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3