Informateur Veringa probeert de lucht te klaren VERKEER EN VERVOER Aardgas- kontrakt met Algerije Ethesische code voor psychiaters Spaanse rel Zeilrace om de wereld Stap tegen oneigenlijk gebruik van sociale wetten Hoofdluis in England Maan „bewoonbaar" Bouwproduktie blijkt flink te stijgen Negentig dove kinderen op vakantie naar Italië „Alte Nova" losgetrokken De kabinetsformatie De „Attican Unity" I TERENCE 'Trinity't HILL slaat er weer op los AGENDA Schiphol in cijfers Meisje Blokland in Nederland Demonstreren voor huis van Kamerlid Kokhanen stinken te Goes Vrijwel op de-zelfde dag dat de de missionaire bewindsman van ekono- mische -zaken, minister Lubbers een ambitieus plan op tafel legt over de (harde) noodzaak van grotere ener giebesparing op korte en lange ter mijn, verschijnt het Struktuursche- ma Verkeer en Vervoer, waarin de regering een visie geeft op verkeer en vervoer op middellange termijn. Het ene plan zo goed als het andere, zou zuinigheid met energie als be langrijkste thema moeten hebben. Met het „Lubbers-plan" is dit inder daad het geval, maar de regering heeft er kennelijk niet toe kunnen besluiten (ook nu niet) het openbaar vervoer absolute prioriteit te geven boven het partikulier vervoer (de auto). Uiteraard is dat zowel de N.S. als het georganiseerde Streek vervoer in het verkeerde keelgat ge schoten. Zij erkennen wel, dat in het „stuk van de regering" het alsmaar toenemend gebruik van de auto wordt onderkend, maar konstateren ook. dat er geen bevredigend ant woord op wordt gegeven. Een ernstige zaak is hier aan de or de, wan - wat genoemd wordt - de mobiliteitsvrijheid (de vrijheid om zich te verplaatsen) wordt door deze ontwikkeling ingedamd. In plaats van het streven naar een maat schappij. waarin het zonder auto (ook) goed leven is, ontstaat een sa menleving, die dc burgers, aange wezen op het openbaar vervoer, dis- krimineert. Er zijn thans reeds tal rijke situaties aan te wijzen, waarin dc auto als „must" valt aan te mer ken en dat werkt sterk auto-bevór- derend, hetgeen stellig niet in het belang is van energiebesparing. N.S. en Streekvervoer (bevooroordeeld zal men zeggen, maar waar kan maar waar zijn) wijzen dan uiteraard op de voordelen van langzaam verkeer en openbaar vervoer op het gebied van o.m. leefbaarheid, ruimte- en energiegebruik. Als dit alles geen gemeengoed wordt en de regering ook niet alle verkeers- en vervoers- maatregelen hierop afstemt, komen de niet-autobezitters (en dat is nog altijd de meerderheid) in een steeds slechter wordende positie terecht. Merkwaardig in dit verband is het feit, dat de bekende Verstedelykings- nota feitelijk veel geprofileerder komt tot uitspraken, die openbaar en partikulier vervoer - zeg maar - meer of beter met elkaar in even wicht brengen. Vooral voor de korte en middelgrote afstand, moet het „openbaar" betere kansen krijgen. Die hangen - N.S. en ESO gaan daar niet omheen - nauw samen met ver betering van dit openbaar vervoer. (Meer diensten, meer komfort, betere bereikbaarheid van woonkernen, dat soort zaken). Om te blijven bij een aan het vervoer ontleend beeld, er zal nog een lange weg moeten afgelegd, voordat dit allemaal in orde is, maar in dit stadium gaat het om de in tentie en wat ons bereft, had het Struktuurschema Verkeer en Ver voer op dit punt best wat duidelij ker kunnen zijn. SCHIPHOL. De door de E.S.A. (European Space Agency) gebouwde satelliet ISEE-B heeft zijn eerste reis gemaakt, zij het nu nog in het ruim van een grote Boeing 747 vrachtmachine en wel van Schiphol naar Cape Canaveral. Het was de eerste maal dat dit type vliegtuig een bezoek aan Schiphol bracht. Op de foto hei laden van de satelliet in de gigantische opklapbare neus van het vrachtvliegtuig. DEN IIAAG, 1-!). Informateur Ve ringa gaat vandaag (donderdag) op nieuw proberen het vastgelopen ge sprek tussen P.v.d.A., C.D.A. en D'66 op gang te brengen. GRONINGEN-DUSSELDORP, 31- 8. Sonlrach in Algiers, Khurgas in Essen, de eveneens Duitse Salzgitter en de Nederlandse Gasunie hebben van hun respectievelijke raden van commissarissen goedkeuring verkre gen voor de levering van Algerijns vloeibaar aardgas door Sonatrach aan de drie Europese maatschap pijen. Wat Nederland betreft, moet de overeenkomst nu nog worden goed gekeurd door de minister van econo mische zaken, zo is tijdens het vijfde internationale L.N.G.-congres in Düsseldorp bekendgemaakt. De overeenkomst heeft een looptijd van 20 jaar en betreft de jaarlijkse levering van 8 miljard m;l aardgas, waarvan de helft is bestemd voor Nederland en de andere helft voor de Bondsrepubliek. De eerste leve ringen zullen in de eerste helft van de tachtiger jaren plaatsvinden. Voor het transport naar Nederland zullen twee tankers worden ingezet met een capaciteit van 12,5.000 m3 tot 130.000 m3 vloeibaar aardgas. Door Neder land zal een van de in totaal vier schepen beschikbaar worden gesteld. HONOLOELOE, 1-9. De Sowjet- russische afvaardiging op de wereld conferentie van psychiaters in Ho- nuloeloe Is bereid de „verklaring van Hawaaii" inzake een ethische be roepscode voor psychiaters te steu nen, zo heeft dr. E. A. Babaian mee gedeeld. Babaian is heeft van de betrokken afdeling van het Sowjetministerie van volksgezondheid. In een gesprek van bijna twee uren met de pers zei hij woensdag dat zijn delegatie bereid is dc ver klaring te steunen omdat het een nuttig document is. 's Ochtends ontving hij afzon derlijk de fraktievoorzitters Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'06). In de middaguren verwacht de in formateur de drie fraktievoorzitters voor een gezamenlijke gedachten- wisseling over de voorlopige uit komst van zijn beraad. Doorgaan betrouwbare waarne mers maken uit de te, volgen werk wijze op dat Veringa.' ondanks de vrij uitzichtloze situatie, toch nog een aantal suggesties op tafel zal leggen. Woensdagochtend besprak koning in Juliana met de informateur de ontwikkelingen in zijn informatie- werkzaamheden. VLISSINGEN, 31-8. In de situatie op de Westerschelde bij het branden de schip de Attican Unity voor Cad- zand hebben zich woensdagmorgen geen nieuwe ontwikkelingen voorge daan. Volgens burgemeester drs. Th. Westerhout van Vlissingen, hoofd van het dinsdagavond inderhaast in gerichte crisiscentrum Westerschelde in Vlissingen, blijven de metingen naar de verontreiniging van de'lucht positieve resultaten opleveren. MADRID, 31-8. De Spaanse oppo sitiepartijen, met name de socialis ten en kommunisten, hebben het af treden van de minister van binnen landse zaken, Rodolfo Martin Villa, geëist. De aanleiding daartoe is een incident in Santander in het afge lopen weekeinde waarbij het socia listische parlementslid Jaime Blan co zwaar beledigd, geslagen-en aan gehouden werd. Jaime Blanco was beschermend voor een jonge demon strant gaan staan die door politie mannen neergeslagen was. PORTSSMOUTH, 31-8. De Neder lander Dirk Nauta voert met het jacht Tielsa het klassement aan van de race om de wereld. Van alle sche pen die zaterdag zijn gestart heeft het Britse jacht Condor weliswaar de grootste afstand afgelegd', maar na een tijdscorrectie (volgens de han dicap-formule) ligt het nu in tiende positie. De tweede Nederlandse deel nemer, de Flyer van de Rotterdam mer Cornelis Rietschoten ligt achtste. De eerste jachten hadden woens dag de noordpunt van Spanje be reikt. Veel deelnemers klagen over weinig wind. DEN HAAG, 31-8. „Een eerste stap", zo kenschetste staatssecretaris Mertens (sociale zaken) zijn voor stellen tot het tegengaan van het oneigenlijk gebruik van de sociale verzekeringswetten. Bij de voortgezette behandeling woensdag in de Tweede Kamer van deze voorstellen deelde de staatsse cretaris mee dat een uniform, lande lijk opsporingsbeleid tot stand zal worden gebracht ter bestrijding van misbruik en fi-aude op.dit terrein. De betrokken ambtenaren van de uitvoeringsorganen zal algemene op sporingsbevoegdheid worden toege kend, maar de staatssecretaris bena drukte, dat de nieuwe regels niet be doeld zijn om een heksenjacht te ontketenen op uitkerings-genieten- den, noch ten doel hebben de be schuldigende vinger te heffen tegen hen die zich schuldig maken aan het oneigenlijk gebruik van de sociale zekerheidswetten. De voorstellen terzake ondervon den van de zijde van de kamer een grote mate van instemming, zo bleek reeds vorige week. Op een nog nader tijdstip zal daarover definitief wor den beslist. De drie kamerfrakties zullen zich beraden over de politieke situatie. In dat beraad zal het overleg tussen informateur en fraktievoorzitters besproken worden. LONDEN; 31-8. De Britse gezond heidsdienst heeft woensdag een landelijke kampagne aangekondigd tegen hoofdluis. Miljoenen hoofden zullen worden onderzocht, er zullen lezingen worden gehouden en films worden getoond en in één streek is zelfs een zogenoemde „rode (tele foon) lijn" ingesteld voor onmiddel lijk advies. MELBOURNE, Australië, 31-8. Te gen het jaar 2000 zal de mens de maan exploiteren vanaf reusachtige ruimtestations waarop plaats is voor maximaal tienduizend personen, zo voorspelde woensdag in Melbourne Wilson Hunter, de wetenschappelijke vertegenwoordiger van de NASA, de Amerikaanse Dienst voor Lucht- en Ruimtevaart, in Australië. Volgens Hunter zullen de „maan- werkers" een leven leiden dat gro tendeels gelijk is aan dat op de aar de, in ruimtestations met bomen en stromen. Huntër deed ook de voorspelling dat kleine planeten binnen de at mosfeer van de aarde getrokken zul len worden en daar geëxploiteerd. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag- en zondagavond KSNOB THE script en regie E.N. CLUCHER I KLEUR United fli*twt8 f Aanvang 20 00 uur Munten in Nederland DEN HAAG, 31-8. Op 1 ja- nuari 1977 bestond de totale Nederlandse muntcirculatie uit ruim 4,4 miljard munten ter waarde van ruim f 860,5 mil joen. Dat blijkt uit het munt- verslag over 1976, dat staats- sekretaris De Goede van fi nanciën dinsdag aan de Twee de Kamer heeft gestuurd. De totale muntcirculatie nam in 1976 toe met ruim 230 miljoen stuks munten met een waarde van f 70 miljoen. De hoeveelheid rijksdaalders nam. in 1976 toe met 7,6 miljoen i stuks, de hoeveelheid guldens f met 27 miljoen stuks, de hoe- veelheid kwartjes met 55 mil- f joen stxiks, de hoeveelheid dubbeltjes met 83 miljoen stuks, de hoeveelheid stui vers met 44 miljoen stuks en de hoeveelheid centen met 15 miljoen stuks. DEN HAAG. 31-8. In de jaarpe riode juli 1976 tot en met juni 1977 is de reële bouwproduktie (in con stante prijzen) tegenover de overeen komstige periode 1975/1976 met tien procent toegenomen, aldus het C.B.S. De reële bouwproduktie van wo ningen steeg met elf procent en die van andere gebouwen met vijf pro cent. Herstel en verbouw namen met 21 procent toe. De gemiddelde perso neelsbezetting steeg met dertien pro cent. In de eerste helft van 1977 was de reële bouwproduktie zestien procent groter dan in de eerste helft van het vorige jaar. De reële produktie van woningen steeg 20 procent, die van andere gebouwen 10 procent en die van herstel en verbouw 16 procent. De waarde van de bouwproduktie vertoont in de eerste helft van dit jaar een stijging van 25 procent tot iets meer dan acht miljard gulden. Bij de woningbouw was de stijging 30 procent tot 4,2 miljard gulden, bij andere gebouwen 18 procent tot 2,9 miljai'd gulden. SCHIPHOL, 1x9. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn op.Schip hol bijna 4 miljoen passagiers afge handeld. Om precies te zijn: aanko mend en vertrekkend waren het er samèn 3.907.130. Dit cijfer komt neer op een stijging van 9 procent verge leken met het eerste halfjaar van 1976 en dat is de hoogste halfjaar lijkse stijging sinds de oliecrisis van eind 1973. Overigens verwacht de directie voor voor het tweede halfjaar van 1977 een geringe stijging. ROTTERDAM, 31-8. De 16-jarige Henriëtte Blokland.!uit Vlaardingen, die bij een verkeersongeluk in Zwit serland ernstig gewond raakte en in een ziekenhuis in Bazel met een bij hetzelfde ongeluk overleden Zwit sers meisje werd verwisseld, is woensdag in Nederland terugge keerd. Met een speciaal vliegtuig van de Nederlandse luchtvaartonderneming Jetstar arriveerde zij op een bran card in gezelschap van haar ouders op de Rotterdamse luchthaven Zes tienhoven. OEGSTGEEST, 31-8. Pater Koop man, de strijder tegen het legalise ren van de abortus, keert zich nu te gen D'66. Recente uitlatingen van het D'66-kamerlid mevrouw E. Wes- sel-Tuinstra uit Oegstgeest over het te voeren abortusbeleid zijn voor de pater aanleiding geweest in de woonplaats van het kamerlid een protestaktie te beginnen. Vlak voor de woning van het gezin Wessel de- monètreerde de pater, bijgestaan door enkele aanhangers. Voor deze demonstratie was voor één dag ver gunning verleend. GOES, 31-8. Het gemeentebestuur van Goes heeft de kokhanenkokerij Ganzestad BV in Goes die vrijdag in verband met stankhinder op last van b. en w. gesloten werd. toch weer voorwaardelijk toestemming gegeven om te gaan draaien. Het be drijf en met name het kookwater dat in open bakken werd opgeslagen, veroorzaakte voor de bewoners van de omliggende woonwijken en de werknemers van het industrieter rein waar het bedrijf gevestigd is, een onaanvaardbare stankoverlast. Door bemiddeling' prinses DEN HAAG, 31-8. Prinises Mar griet heeft woensdagmorgen op Schiphol negentig dove kinderen van de Effathascliool in Voorburg op een vliegtuig naar Italië gezet. Via haar bemiddeling kunnen do kinderen daar twee weken vakantie doorbrengen. Een deel van dc kin doren is vertrokken naar het gewest Emilia-Romagna een ander deel naar Sicilië. Zij zijn daar de gasten van do beide gewesten. Onderwijzers van de Effathascliool begeleidden dc kinderen. Op het vliegveld was ook de Italiaanse ambassadeur in Nederland, markies A. Morrozo Delia Rocca, om dc kin deren uitgeleide te doen. Het Ita liaanse verkeersbureau en de Ita liaanse luchtvaartmaatschappij Ali talia hebben de kosten van de va kantie voor hun rekening genomen. Zicrikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Donderdag 1 september Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, afd. phi- latelica, 19.00 uur (junioren); 20.00 uur (senioren). Vrijdag 2 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, damver eniging „Zierikzee", 19.30 uur. Huis van Nassau, bijenhoudersver eniging, 20.00 uur. Zaterdag 3 september Zierikzee „De Lichtboei", koffiebar Youth for Christ", 20.00 uur. Concertzaal, filmvoorstelling, 20.00 u. Brouwershaven Oud papier. 9.00 uur. Dreischor Ring, concert „Oosterlands Fanfare". 19.30 uur. Zondag 4 september Zierikzee Concertzaal, filmvoorstelling. 20.00 u. Maandag 5 september Ouwerkerk Zaal Vijverberg, streekfederatie P. v.d.A., 20.00 uur. Woensdag 7 september Haamstede Huize Duinoord, voorlichtingsmid dag Zeeuwse Kruis, 14.30 uur. Dreischor Bejaardensoos, 14.30 uur. Zaterdag 10 september Bruinisse Wandeltocht, start sportveld. 14.00 uur. Maandag 12 september Haamstede Raadhuis, vergadering gemeente raad Westerschouwen, 19.30 uur. Vrijdag 14 oktober Zierikzee R.K. kerk, concert Z.O.(rat.)V.. 20.00 (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938, (01110) 2416. (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Edelherten op liefdespad HOENDERLOO. 29-S. De edelher ten in het Nationale Park de Hoge Veluwe gaan dit jaar vroeger dan ooit op liefdespad. Nu al is het zeer onrutig op het veld bij Hoenderloo, icaar de kapitale geweidragers zich voor het grootste deel van het jaar ver van hun hinden, herkauwend ophouden. De direktie van de Hoge Vehnue heeft besloten de wildbaan vervroegd voor het publiëk af te sluiten, zodat de dieren zich onge hinderd aan het intensief liefdesspel kunnen \v\jden. De afsluiting is van aantaande zondag tot 12 oktober. Alleen de jachtopziener heeft gedu rende de zes iceekse bronsttijd toe gang tot de wildbaan- om de herten bij te voeren, die aan de liefde ge middeld 20 kilo aan gewicht kwijt raken. „Na het spel. dat dag en nacht doorgaat, trekken ze zich weer een jaar voor periodieke onthouding te rug. LAATSTE NIEUWS VLISSINGEN, 1-9. Donderdag morgen rond half vier hebben sleep boten de 900 Ion metende Neder landse binnenvaarttankcr „Alte No va" van de strekdam kunnen trek ken voor de kerncentrale Borsele. Het met superbenzine geladen schip liep daar woensdagavond rond half negen op. De „Alte Nova" liep een gat op in het voorschip en maakte direkt water. De bemanning die het schip woensdagavond al verlaten had, werd donderdagmorgen toen bleek dat hot schip zou breken of plooien terug aan boord gezet om dc benzine over te slaan in lichters. Dit levei'de zoveel problemen op dat daarvan werd afgezien. Het schip is teruggebracht naar de Sloehaven in Vlissingen waar het gelost zal wor den. De direktie van de kerncentra le Borsele heeft woensdagavond di rekt na het bekend worden van de stranding een oliescherm laten aan leggen bij de koelwaterinlaat van de kerncentrale. De centrale zelf heeft men niet slil hoeven leggen. (Men zie ook elders in dit nummer.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2