Popfestival Bru trok veel jeugdige belangstelling STREEKNIEUWS SINDS 1810 VLEESHOUWERIJ IN „DE DRIE ZWAANTJES" TE ZIERIKZEE Nieuwerkerkse „zang" maakte afwisselende Zeeland-trip WERKJE OVER VROEGERE EN BESTAANDE MOLENS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Ruimte beetje klein HANDSCHOENEN Bij een slagerijsluiting Uniek boekje op komst BRUINISSE, 27-8. Het derile popfestival dat afgelopen zaterdagavond te Bruinisse werd gehouden is een zeer groot succes geworden. Het bezoekers aantal was deze keer ongeveer zeven honderd meer dan vorig jaar, waarmee Bruinisse in het organiseren van popfestival na Vlissingen op de tweede plaats is gekomen in Zeeland. Bruinisse beleefde zijn Pop-festival. Ondanks de te kleine ruimte werd het een sukses. De foto toont twee mystiekepopfiguren tijdens een be- wegings-seance. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Door de enorme belangstelling was wel het gebouw te klein waarin het popfestival plaats vond met het ge volg dat ongeveer honderd personen buiten van de muziek moesten genie ten. De groepen die gedurende vijf en een half uur de popliefhebbers aan hun trekken hebben laten komen door het geven van een goed stuk popmuziek waren de van eigen bo dem afkomstige groep „Vol Schouw- se Hoop", „De Bleu Band" en „de Bintangs" Vooral de groep „Vol Schouwse Hoop" speelde beter dan ooit tevo ren was de mening van velen, maar dit hadden zij mede te danken aan het publiek dat zij vanaf het begin op hun hand hadden. De „Bleu Band" bracht zijn repertoir ook zeer goed, maar helaas ging hiervan veel verloren omdat de groep in een min der gunstige hoek moest spelen. De topformatie van deze avond „De Bintangs" waren zeer goed aldus de popliefhebbers, rdaar zelfs zij vonden het geluid wat aan de harde kant. Licht viel uit Een ietwat paniekerige stemming brak er los toen plotseling het licht uit viel door dat een stop sprong. Dit werd echter zeer vakkundig opge vangen door de leden van de vrijwil lige brandweer en de drummer van de „Bleu Band" die ondanks de dui sternis gewoon doorging wat zeer door het publiek werd gewaardeerd. Tijdens de pauze vond de Miss spij kerbroek verkiezing plaats waardoor zich een zestal dames en enkele he ren hadden opgegeven. De „Miss" die op de meest origineelste wijze haar spijkerbroek presenteerde werd win nares. Een juffrouw met een witte spijkerbroek die verder onbekend wenst te blijven heeft de eerste prijs gewonnen namelijk een volledig spijkerpak aangeboden door fa. van Kriminele verzamelaar NEW YORK29-8. Een 50-jarige iniooner van Queens, een buitenwijk van New York, blijkt in ongeveer 20 jaar tijd een boekerij van circa 7.000 banden bijeen te hebben gebracht door uit diverse bibliotheken geleen de werken niet terug te bezorgen. In het bescheiden appartement van Caio D'Aurelio lagen de boeken let terlijk overal in grote stapels. De collectie werd toevallig ontdekt, doordat de bewoner om onverklaar bare redenen drie maanden geleden was begonnen geen huur meer te be talen. De verbolgen huurbaas stuur de toen de politie op zijn onwillige huurder af. Deze was echter inmid dels met de noorderzon vertrokken, met achterlating van zijn grote en veelzijdige bibliotheek. Geesbergen te Zierikzee. De dames die de tweede en derde prijs wonnen kregen een platen en bloemenbon aangeboden. Geslaagd Stichting Bru-pop kan terugzien op een zeer geslaagd festival dat zeer ordelijk is verlopen. Om half twaalf was het afgelopen en de extra bussen die zijn ingezet waren goed bezet. Stichting Bru-pop hoopt volgend jaar weer een popfestival te organiseren, maar zij zal dan wel uit moeten kij ken naar een grotere ruimte want dit jaar was het niet toereikend en ge zien de ervaring wordf het ieder jaar drukker. De presentatie van het gehele pro gramma was in handen van Aart de Zeeuw. NIEUWERKEKK Heropening cafetaria „De Fijnproever" Maandagavond vond de herope ning plaats van het bekende cafeta ria in de Hooge Kerkstraat. „De Fijnproever" te Nieuwerkez'k. Met een druk bezochte receptie werd deze opening een feest. De nieuwe eigenaars Wim en Gina den Uyl werden echt in de bloemetjes gezet. Aanwezig waren familieleden, ver tegenwoordigers uit het zakenleven, leveranciers en vanzelf publiek- klanten. Dit cafetaria, het enige ter plaat se, destijds opgebouwd door de heer Ceel Dalebout is in de laatste jaren enkele malen van eigenaar verwis seld. Vol enthousiasme hebben de nieuwe eigenaars alles keurig en smaakvol ingericht. Ongetwijfelt gaat dit bedrijf weel een goede toekomst tegemoet. BRUINISSE Kinderzorg Door diverse jongelui is weer een prachtig bedrag voor Kinderzorg bij een gekollekteerd, respektievelijk door: Diana van Gilst f 26,80; Ellen Schilperoort f 26,80; Jeanette Schra- ver f 11,50; Fennie Ottens f 8,47; Cora de Ronde f 32,80; Ans Plug f 33,09; Janneke Kik f 24,17; Nina Jumelet f 29,48; Ineke de Koning f 34,10; Margaret de Korte f 37,33; Petra Okkerse f 76,98. Een totaal be drag vanj: 341,52. Wandeltocht „Kwiek" Sportvereniging „Kwiek" organi seert zaterdag 10 september a.s. een wandeltocht met afstanden van 5, 10 en 15 km. Alle deel nemers krijgen na afloop een fraaie medaille en groepen daarbij nog een herinne- rigs plaquette. Gestart wordt vanaf de kantine op het sportveld aan de Boomdijk waar ook de inschrijving plaatsvindt. Advertentie Lederen fl/l/lfoo handschoenen in alle modekleuren ,C DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Flitsen uit het buitenland STUTTGART. De regering van de Westduitse deelstaat Baden-Würt- temberg heeft maandag verzekerd dat de massale kritiek van 204 art sen uit Freiburg en omgeving op de inbedrijfname van de Franse kern centrale in Fessenhcim in dc* Elsas „zorgvuldig zal worden nagegaan". JOHANNESBURG. Do blanke Zuidafrikaanse journalistenvereni ging heeft maandag haar steun be tuigd aan het zwarten bestemde dagblad „The World", dat onlangs door de minister voor de politie. Jimmy Kruger, met sluiting be dreigd zou zijn, als het zijn kritiek op het regeringsbeleid niet zou sta ken. BERLIJN. De Oostduitse schrijf ster Sarah Kirsch heeft de DDR verlaten en heeft zich in West-Bcr- lijn gevestigd. De Westduitse schrij- verbond heeft dit maandag meege deeld, met het verzoek van mevrouw Kirsch haar de eerste twee maanden met rust te laten. Zij zal le gelegener tijd haar plannen bekendmaken. AFULA. In een speelgoedwinkel aan het stadsplein van Afula, in de Jezreëlvallei in het nooi-den van Is raël, is maandag een kleine bom ontploft. Er zijn geen slachtoffers en van de omvang van de schade is geen melding gemaakt, maar de po litie heeft dertig verdachte Arabie ren voor verhoor aangehouden. ROME. In Noord-Italië heeft noodweer maandag voor ruim 30 miljoen gulden schade aangericht. Vooral de Middellandse-zeekust ten noorden van Pisa en de miljoenen stad Milaan werden door wolkbreu ken, windstoten en hagelbuien ge troffen. PEKING. China heeft een licht vliegtuig gebouwd dat een geringe afstand nodig heeft voor het opstij gen en landen. Het zal voornamelijk dienst doen op het gebied van land en bosbouw. NAIROBI. Zestien vooraanstaande Oegandezen die terechtstaan op be schuldiging van samenzwering tot omverwerping van het bewind van president Idi Amin, hebben schuld bekend, zo 'heeft radio-Oeganda maandag gemeld. Volgens de Oega- dese wet kunnen zij door een vuur- peleton geëxecuteerd worden. HOUSTON. De Amerikaanse staat Texas is voor de voltrekking van doodvonnissen maandag officieel overgestapt van de elektrische stoel, op de injektie. Naam en samenstel ling van het te gebruiken gif wor den geheim gehouden. N1EUWERKERK, 27-8. Zaterdag j.J. maakte de chr. gemengde zang vereniging „Een naam is onze hope" te Nieuwerkerk haar jaarlijks reisje, ditmaal resulterend in een rondvaart ever de Oosterschelde en hel Veerse Meer en levens een bezoek aan Vee- re. 's Morgens om half tien vertrok men met auto's naar Zierikzee, waar aan het Luitje het m.s. „Sehouvven- Duiveland", de rondvaartboot van de K.T.lWf. al klaar lag. Om 10.00 uur ging het via het ha- venkanaal door de keersluis de Oos terschelde op, onder de Zeelandbrug door, wat ieder een bijzondere ge waarwording gaf, want men komt meestal wel óver een brug, maar er niet onderdoor. Langs en begeleid door vele zeil- en motorscheepjes werd langs de kust van Noord-Beve land gevaren tot de schutsluis bij Cats waar geschut werd en vandaar het Veerse Meer opgevaren, steeds de ene zijde houdend, tot Veere, waar werd aangelegd. Mede door het hel dere zonnetje was het een mooie tocht, en had ieder een schitterend gezicht op de gekleurde zeilen van de bootjes en de eilandjes, waarlangs werd gevaren. Speciaal het eiland „de Haringvreter" was de moeite waard; dit was groter dan de ande re, en bevolkt met paarden koeien (hiervoor is daar speciaal waterlei ding aangelegd). In Veere aangekomen, werd de omgeving even verkend, en voor- harst een bezoek aan atelier „de Schapekop", wolweverij en spinne rij. Van buitenaf werd ook het oude stadhuis bewonderd, een staaltje van. eeuwenoude bouw- en beeld houwkunst. De beelden stellen de bouwheren voor, o.a. de gebroeders Frank en Wolfert van Borssele, Phi lips van Bourgondië en ook Char lotte de Bourbon, Arma v. Borssele en Jane v. Halewijn. Hervormde Kerk Hierna werd de Ned. Herv. Kerk (vroeger Onze Lieve Vrouwe-kerk) bezocht, welke momenteel gerestau- reerd, maar ondertussen toch voor publiek is opengesteld, juist om een beeld te geven van vroegere kerk bouw. Behalve haar bezienswaardig heid op zichzelf, biedt de kerk nog verscheidene evenementen, want men kan er het „Pendulum van Fou- caull" bezichtigen, een natuurkun dige proef, waarmee deze Foucault in 1851 voor hei eersl de omwente ling van de aarde aantoonde, de op bouw van het heelal door de „Volks sterrenwacht" te Middelburg, mid deleeuwse grafkoffers en stenen, enz. Verder een overvloed van infor matie over historie van Veere, to rens en monumenten, stadsherstel Brugge, visserij, Staatsbosbeheer, faunabeheer en een tentoonstelling inzake energie en Deltadienst. Van dit alles werd goede nota genomen, terwijl door sommigen uitzicht had. Om de agonstiek te testen wei'd nog een zangnummer ten beste gegeven, wat prachtig uitkwam in de hoge gewelven. Sneeuw nan de zonnekust MADRID, 29-S. In de bergen van de Sierra Nevada in Zuid- Span je aan de Cosla del Sol heeft het in de nacht van zon dag op maandag tot op een hoogte van Ï.200 meter ge sneeuwd. Na een hevig onweer en da ling van de temperatuur bo den de bergen aan de „zonne kust" voor het eerst in deze eeuw in augustus een winterse aanblik. Als daarbij de lust tot zwemmen vergaat, kan men nog de skisport beoefenen. Terugreis Om 14.15 uur vertrok het gezel schap weer uit Veere, nu varend langs de andere kant van het Veerse Meer, langs de jachthavens van Arnemuiden, Kortgene en Wolfaarts- dijk. weer naar de schutsluis bij Cats. Daarvandaan in een grote boog weer onder de Zeelandbrug dooi', te rug naar Zierikzee, waar zich op dat ogenblik een flinke onweersbui ont lastte die op het water al van ver was te zien. Om 18.30 uur werd in restaurant „De Blauwe Keet" nog gedineerd, met alle gezelligheid van dien. Behoudens een enkele regenbui was het heerlijk weer geweest, en hadden de leden der vereniging erg van de reis genoten. Zij mogen te rugzien op een geslaagde dag. (Ongekorrigeerd) ZIERIKZEE, 29-8. Op Schouwen-Du ivelaiul wonen nogal wal mensen, die zieli bezig honden met het ver zamelen van foto's en oude afbeeldingen van molens. Soms alleen maar van het schiereiland zelf, maar een aantal ook van heel Zeeland. Hoewel het eenvoudig is om aan molenkaarten te komen, valt het toch niet mee om bijvoorbeeld een afgerond gebied als Schouwen-Duiveland kompleet te krijgen.' Zeker niet wanneer men daarmee ook de reeds ver dwenen molens in de regio bedoelt. Vooral de jongeren weten van het bestaan van „De Koe" nauwelijks af. Er komt echter een bijzonder fraaie afbeelding van in het boekje. ff t Hert' Van sommige verdwenen molens is vaak geen afbeelding meer te vin den. Gelukkig zijn er echter nog een paar verzamelaars, die ze wel heb ben. Een van deze verzamelaars is de heer W. P. de Vrieze te Haam stede en daarnaast bezit ook verza melaar C. P. Pols uit Zierikzee nog al wat foto's met betrekking tot be staand en verdwenen molen bezit van Schouwen-Duiveland. In hoek je samengebracht Op eigen initiatief is nu door de heer C. P. Pols te Zierikzee oen boekje samengesteld met als titel „De Molens van Schouwen-Duive land". Dit boekje, dat in een geringe oplage wordt gedrukt, zal 40 afbeel dingen van bestaande en reeds ver dwenen molens op Schouwen-Dui veland gaan bevatten. Alle afbeel dingen worden van teksten voorzien waarbij de nadruk uiteraard valt op historische bijzonderheden. Uit de verzameling van W. P. de Vrieze worden onder andere opge nomen de verdwenen molens van Rencsse, welke zeer zeldzaam is ge worden en dc nog veel meer gezoch te watermolen „Dc Koe", die vroe ger te Fiaauwcrs stond. Uiteraard wordt ook de Brouwse standerdmolen ,.'t Hert" niet verge ten., die in 1945 is omgewaaid. Ver der zal men de verdwenen molens van Burgh, Noordgouwe, De Bloeme (Zierikzee), Sirjansland, Ouwerkerk. Bruinisse en Noordwelle kunnen be- wonderen, ln 1926 stonden er op Schouwen-Duiveland nog 18 mo lens maar dit aantal is inmiddels geslonken tot 11 en tenslotte kan nog vermeld worden, dat diverse molens verschillende keren worden opgeno men, doch dan wel uit een andere hoek gefotografeerd. De prijs van het boekje wordt f 28,90 en zal al leen bij de samensteller tegen ge noemd bedrag (kostprijs) verkrijg baar zijn. Het rolt begin oktober aanstaande van de pers. ZIERIKZEE. De wandeltocht geor ganiseerd door de Lions Club Schou wen-Duiveland leidde over verschil lende afstanden, langs „schone dre velt", hetgeen hot wandelplezier ten goede kioam. ZIERIKZEE, 29-8. In het xlezer dagen in ons blad ver schenen artikel over slagerij Plaating kwam ook het si age rsgesl acht Gloude ter sprake, al was dit dan ook slechts terloops. Dc heer J. Schot BWzn. attendeerde in dit verband op een interessante publikatie, die op 1 januari 1910 verscheen in hel „Nieuws- en Advertentie blad voor Zierikzee en omstreken". De vroegere stadsarchivaris van Zierikzee Pieter Dignus de Vos deed jn bovenaangehaald nieuws- en ad vertentieblad gedurende een aantal jaren belangwekkende historische bijdragen verschijnen. Aldus pas seerden tal van oude, gerenommeer de Zierikzeese zaken de revue. „De heer J. Gloude. vleeschhouwer op den Dam", aldus het blad, „viert het honderdjarig bestaan van zijn zaak, belangrijk genoeg om er eens even de aandacht op te vestigen" In hier en drank Het huis op den Dam, genaamd „De drie Zwaantjes", werd in het laatst van de achttiende eeuw be woond door Adriaan Rottier, „die er winkel deed en ook bier en drank verkocht." In 1800 droeg zijn weduwe het huis over aan de varkensslachter Joost de Vl ies, die in 1808 overleed. Diens weduwe Catharina van Hoe- ke hertrouwde op 7 januari 1810 met de vleeshouwer Cornel is Gloude. Laatstgenoemde, geboren in 1764. had sinds 12 oktober 1802 vergun ning zich als slager te vestigen; hij woonde toentertijd in het Maar straat j e. "Wakkeren, werkzamen man" Het artikel in het nieuws- en ad vertentieblad gaat dan verder: „Op 7 januari 1810 dan vestigde hij zich in zijn nieuwe woning op den Dam. waarin hij 2 september 1833 over leed. Hij werd als vleeschhouwer op gevolgd door zijn zoon Thomas Glou de (1813-1854). Zijn weduwe Neeltje den Blaauwen (1813-1883) dreef er tot 1877 de zaak die toen al gerenom meerd was als een oude. gevestigde en degelijke affaire. Die goede naam van toen is sedert meer dan dertig jaren hoog gehou den door den zoon der laatst genoem de bezitster, dc heer Jan Gloude". Voorts wordt vermeld, dat hoewel tot 1854 hel verse vlees door de sla gers in de vleeshal in stalletjes of kraampjes werd verkocht, bij Jan Gloude in de winkel gerookt vlees, hammen, worst enz. waren te „beko men" In dc slotpassage van de bijdrage wordt de hoop uitgesproken, „dat het den wakkeren werkzamen man (die ook nog tijd weet te "ontwoekeren voor drukke bezigheden in maat schappelijke corporaties) gegeven moge worden nog menig Jaar aan het hoofd zijner zaak te staan" De Gloude-geschiedenis in aan merking genomen, behoeft hot dan -jok geen verwondering te wekken, dat nog steeds een Gloude uit dit ge slacht te Renesse zakeHjk-aktief is in een hotel/restaurantbedrijf... W.II.K. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4