Het gehele dorp Sirjansland wordt in één bestemmingsplan geregeld Brogum gaat eerste lustrum vieren Bruse N.C.V.B.-dames naar glasfabriek Leerdam SCHOUWEN-DUIVELAND OPGENOMEN IN REKREATIEVE T0ER-FIETSDAG Gemeenteraad Duiveland STREEKNIEUWS Sportief evenement NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE ZIER1KZEESC.HE NIEUWSBODE di„mu6 30 augustus 1977 Nr. 22158 3 DUIVELAND, 29-8. De gemeenteraad kwam op maandagavond 29 augus tus bijéén in het gemeentehuis te Nieuwerkerk voor een korte vergadering die sleehts een kwartier in beslag nam. Voorzitter burgemeester J. D. de Kam. die deze vergadering met het ambtsgebed opende. Afwezig was met kennisgeving het raadslid, de heer J. van 't Hoff (P.v.d.A.). Via de Stichting Bemiddelend Orgaan Rohyp was er een verzoek ingekomen om garantie van rente en aflossing van een lening ten behoeve van de bouw van een woning in de Leuvenstraat te Oosterland. Besloten werd deze garantie toe te staan. Verder kwam aan de orde het voorbereidingsbcsluit bestemmings plan Sirjansland. Door het plaatselijke konstruktie- bedrijf De Vlieger te Sirjansland is verzocht om de planologische moge lijkheden te onderzoeken voor de uitbreiding van dit bedrijf. Voor een gedeelte van de kom van Sirjans land is in het jaar 1954 ingevolge de wet regelende de wederopbouw van het watersnoodgbied, een weder-op- bouwplan vastgesteld en goedge keurd. De buiten dit wederopbouw- plan vallende bebouwing in de kern is geregeld in het betemmingsplan Buitengebied, in welk plan echter de bouw van een konstruktiebedrijf niet is toegestaan. Door het kollege van b. en w. is reeds een opdracht verstrekt aan de stedebouwkundige om een bestem mingsplan te ontwerpen, waarin een herziening van het genoemd weder - opbouwplan en tevens de overige bebouwing wordt opgenomen. Hierdoor wordt .dan het gehele dorp Sirjansland in één bestem mingsplan geregeld. Indien de raad nu een voorbereidingsbesluit neemt waarin zij verklaart dat er een be stemmingsplan voor Sirjansland wordt voorbereid, zou de mogelijk heid bestaan om met toepassing van art. 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, een bouwvergunning voor de genoemde bedrijf suitbreiding te verlenen. Hiervoor blijkt bij geen der leden bezwaar te bestaan, zodat er verklaard kan worden dat er een bestemmingsplan wordt voorbereid voor Sirjansland, waardoor thans de bouwvergunning kan worden uitge reikt. Tenslotte kwam ter tafel de beschikbaarstelling van een krediet voor de openbare basisschool te Nieuwerkerk. Een 25-tal leerlingen van genoemde school waren tot voor kort ondergebracht in het handen- arbeidlokaal van de school, doch de Inspectie van het Lager Onderwijs heeft onlangs meegedeeld dat er niet langer van dit lokaal gebruik mag worden gemaakt. Een alternatief werd door de inspektrice goedge keurd, nl. om 15 leerlingen onderge bracht te houden in het handenar- beidlokaal, en de overige 10 leer lingen toe te voegen aan klasse 2. Deze dispensatie wordt echter maar verleend tot 16 oktober a.s. Noodlokaal Vóór laatstgenoemde datum is een andere oplossing gevonden. De gedachten gaan nl. uit naar het hu ren van een noodlokaal. Houtbouw Trio B.V. te Hardinxveld-Giessen- dam biedt deze mogelijkheid, terwijl de hieraan verbonden huur bedraagt f 2.150,per maand, exklusief 18 procent b.t.w. Verder zouden de kosten van grondwerk, buitenriole ring en aansluiting van gas, water, elektriciteit en riolering komen voor rekenng van de gemeente. Raming hiervan door Gemeentewerken f 2.250,De levertijd zou bedragen ongeveer 6 weken na datum van op dracht. Verder is het de raad bekend dat er plannen zijn in voorbereiding voor verbouwing en uitbreiding van de school en de hoop bestaat dat de ze plannen over ongeveer anderhalf jaar zullen worden gerealiseerd. De vraag van het kollege was aan de raad een krediet beschikbaar te stel len van f 47.916,zijnde 18 (18 maanden) f 2.150,plus 18 procent b.t.w. ingaande 16 oktober a.s. ge durende V/s jaar van Houtbouw Trio B.V. een noodlokaal te huren. Wethouder van onderwijs de heer Overbeeke (CDA) deelde echter mee juist vandaag een offerte te hebben ontvangen waarin men een dergelijk noodlokaal aanbiedt voor de som van f 46.000.en dan in koop. Alge meen is men van gedachten dat men hierop dient in te gaan, temeer om dat er toch al stemmen opgingen om een dergelijk gebouw te kopen in- plaats van te huren. Aangezien het echter nog te vers is, wil men een en ander nog beter onder ogen zien, en zien wat de visie is van de Bouwkundige Hoofdinspektie. De voorzitter deelde nog mede, dat er voor 16 oktober a.s. een be slissing moet zijn genomen, wil men de rijksvergoedingen over 1977 en 1978, resp. f 23.970 en f 25.270 niet mislopen. De heer Hillebrand (PvdA) was blij met deze oplossing doch het moet hem van het hart dat er een veel goedkopere oplossing zou zijn wanneer het schoolbestuur van de plaatselijke Christelijke School dat een lokaal overheeft, dit tijdelijk zou willen afstaan aan de Openbare ba sisschool. Er is vergaderd hierover, doch het schoolbestuur wil dit lo kaal niet afstaan. De heer Hillebrand vond dit kleinzielig, temeer omdat er hier gemeenschapsgeld in het ge ding is. Wethouder Overbeeke deelde mee dat het schoolbestuur gemeend heeft dat het lokaal niet te kunnen missen en bovendien verklaart hij dat dit bestuur niets dwingends kan worden opgelegd. Besloten werd het gevraagde kre diet beschikbaar te stellen. Er zal dan nader naar een en ander ge ïnformeerd worden. Hierna volgde sluiting. ZIERIKZEE Afd. Bijenhoudersvereniging Op vrijdag 2 september houdt de afdeling Schouwen-Duiveland van de Vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, een leden vergadering in het Huis van Nassau. Geprogrammeerd is een lezing, met dia's. Koffiebar Op zaterdag 3 september wordt in gebouw „De Lichtboei" in de Post- straat, weer een koffiebar gehouden van de Afdeling „Youth for Christ". Voor tijd: zie agenda. (Vervolg van pag. 1) Momenteel worden bij Gemeente werken tekeningen gemaakt van de huidige situatie in het pand, om hier uit de eventuele mogelijkheden die het pand biedt, te ontwikkelen. Het bestuur van Brogum spreekt de wens uit, dat de Gemeente zoveel mogelijk rekening zal willen houden met de wensen die onder de jongeren van deze sociëteit leven. Wensen De sociëteit zou gaarne de boerderij als volgt verbouwd willen zien. Van de hooischuur 19 meter lang en 10 meter breed wil men een grote zaal maken met een tussenwand die uit losse elementen bestaat. In deze zaal wil men een groot podium en tribunes bouwen, zodat de bezoe kers en bezoeksters bij een optre den van een groep of bij een disco avond zich op verschillende wijzen kunnen vermaken. Het grote podium is bedoeld om meer theateraktivitciten te ontwik kelen, zodat Brogum een aanvullen de funktie, voor jongeren, op de Concertzaal, gaat vervullen. Het vroegere woonhuis wordt de hoofdingang, van het sociëteitsge bouw, waar tevens de toiletgroepen zijn ondergebracht. Verder ziet men graag een tweede verdieping boven de hooischuur en gedeeltelijk boven het woonhuis gerealiseerd, waar de redaktie - tevens vergaderruimte in ondergebracht kan worden. Het is nog niet bekend, in hoeverre er ter rein rondom het gebouw, voor de so ciëteitsdoeleinden beschikbaar zal zijn. Is dit terrein ruim genoeg, dan is het plan een tuin met een terras en een, sportveld aan te leggen, waar de nodige aktiviteiten kunnen plaatsvinden. Theaterwerkgroepen Verdere plannen die bij de jonge ren van deze sociëteit leven zijn, in de toekomst iets minder nadruk te leggen op de muziek, maar meer aandacht te gaan besteden aan to neel, door bijvoorbeeld theaterwerk groepen samen te stellen, zodat ieder die dit wenst aan dit onderdeel kan meedoen. Men heeft het plan opge vat iets te gaan doen in de trend van de groep „Es ist kaus bausen", „maf" experimenteel toneel, maar dan onder deskundige leiding. Verder wil men meer aandacht gaan besteden aan zaken als leef baarheid van Zeeland, het milieu- en energievraagstukken en andere maatschappelijke ontwikkelingen. De nieuwe sticker, waarmee de Brogumkrant is opgesierd. Deze sticker is ontworpen door Wlm Ondesluis. WESTENSCHOUWEN Vroege vogelwaarneming In de domaniale bossen noteerden de heren C. Kouwen en T. Sluijter van Staatsbosbeheer een vlucht van tien Kramsvogels, vliegend in noord westelijke richting. De kramsvogel is een Scandinavische broeder en wordt normaliter eerst eind september in deze contreien gesignaleerd. On-of- ficieële weerkundigen willen, dat de vroege komst van kramsvogels een vroege en strenge winter voorspelt. Beide heren zagen ook een Europese kanarie, die vrij zeldzaam voorkomt in het oosten des lands. Als waalgast komt hij sinds 1922 ook wel in het westen voor. HAAMSTEDE Voorfichfingsmiddag Zeeuwse Kruis Het Zeeuwse Kruis houdt op woensdag 7 september a.s. een voor lichtingsmiddag in huize „Duin oord." Het onderwerp van deze mid dag zal zijn, het bewegen en meer bewegen van ouderen in de praktijk, en wat de voordelen van hiervan zijn. Deze middag zal er een film ver toont worden, over gymnastiekoefe ningen, die geschikt zijn om door ouderen toegepast te worden. De heer J. Eversdijk zal bij dit al les een begeleidend praatje houden. Ook is er de mogelijkheid voor de aanwezigen, zelf deze middag enige oefeningen toe te passen. Deze mid- dig is bestemd voor alle bewoners van Huize Duinoord en alle oudere inwoners van Haamstede. BROUWERSHAVEN Wijk-verpleegkundige Te Brouwershaven is benoemd tot wijk-verpleegkundige mevrouw A. v. d. Schelde-Bot. De benoemde neemt het rayon over van mevrouw zuster Kunst-Visser, die met ingang van 1 september is benoemd tot hoofd-ver- pleegkundige. OUWERKERK Bijeenkomst Streekfederatie P.v.d.A. De Streekfederatie Schouwen- Duiveland van de P.v.d.A. houdt op maandag 5 september in zaal Vij verberg, de eerste winterbijeen- komst. Aan de orde komen diverse zaken, als: de landelijke politieke situatie, de kandidaatstelling voor de in maart te houden provinciale statenverkiezingen en het verdere werkschema van de Federatie voor de periode september 1977-juni 1978. Ieder partijlid op Schouwen-Duive land is hartelijk welkom op de/.e bijeenkomst. Voor tijd: zie agenda. NIEUWERKERK „Land zonder drempels" De aktie van de A.V.R.O. voor ..Land zonder drempels", gehouden j.l. vrijdag-avond is te Nieuwerkerk redelijk aangeslagen. Het kantoor van de Rabo was geopend, waar het publick voor dit goede doel terecht kon. Ongeveer honderd enveloppen werden ingeleverd, goed voor een to taalbedrag aan giften van f 737, Kollekte Kankerbestrijding Ook te Nieuwerkerk zal - onder het motto: ,,.Je kunt er niet omheen" door het K.W.F. een huis-aan-huis- kollekte worden gehouden. Dit jaar gebeurt dit voor de 28sle keer en het ZIERIKZEE. Nog een pakkend akti- viteiten-beeld, genomen in „De Lichtboei", tijdens de in dit Heilsle- ger-gebouw gehouden „open dag", die de nodige belayigstelling trok van oud en jong". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) is nog altijd hard nodig. Jaarlijks is ongeveer 25 procent van de mortali teit aan kanker in één of andere vorm toe te schrijven. Het brood nodige werk van het Kon. Wilhelmi- na Fonds is ieders steun waardig. OOSTERLAND Perenverkoop Herv. Jeugdkapel OOSTERLAND, 29-8. De peren verkoop die vorige week hier ter plaatse gehouden werd door leden van de Ned. Herv. Jeugdkapel, ten bate van het tweede geadopteerde kind, is wel een succes geworden. Ondanks de hevige plensbuien, die tijdens de rondgang over het dorp zich ontlastten, hebben de jongens zich behoorlijk van hun taak kunnen kwijten. De opbrengst van de 230 zakjes van 5 kg peren brachten op de mooie som van f 963,96. Er gaan uitef'aard wel wat onkosten af voor de peren, maar toch is het bedrag wat overschiet genoeg om het tweede geadopteerde kind, 'het twaalf jaar oude meisje Tseten Palmo uit Ladakl (Noordelijk India) weer een jaar te laten leven. De jeugdkapel is blij met dit bedrag, en dankt dan ook harte lijk alle inwoners van Oosterland die hun medewerking hebben verleend om een zakje peren te kopen voor dit mooie doel. BRUINISSE, 26-8. De afdeling Bruinisse van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond maakte het jaar lijkse reisje dat ditmaal als voor naamste doel had een bezoek aan de glasfabriek te Leerdam. 's Morgens kwart voor zeven ver trok een bus van firma van Oeveren uit Zierikzee met als chauffeur de heer Dekker en een vijftigtal dames uit Bruinisse. Via Kinderdijk waar gestopt werd voor het nuttigen van een kop koffie, ging de reis vervol gens langs de rivier de Lek en het landschap met de vele molens naai de plaats van bestemming. De glasfa briek die de dames gingen bezichti gen is een gedeelte van de n.v. ver enigde glasfabrieken waar er in ons land nog enkele van zijn gevestigd onderandere in Maastricht, Schiedam en Etten-Leur. In dit bedrijf worden potten, flessen, drinkglazen, asbak ken e.d. vervaardigd. In deze fabriek werken ongever 2500 werknemers. BRUINISSE Benoeming Met ingang van 1 september a.s. is de heer A. F. D. de Vos uit Kerk- werve aangesteld ter sekretarie dei- gemeente Bruinisse. De dames kregen eerst een filmpje te zien, waarna zij een kijkje gingen nemen in de fabriek waar zij het per- sonel aan het werk zagen, wat erg interessant was. Ook werd er veel klaargemaakt glaswerk getoond, dat ook aller aandacht had van de dames Na het bezoek aan de glasfabriek werd de reis weer voortgezet en werd de lunch gebruikt in Schoonrewoerd, waar de dames een konsumptie werd aangeboden. Burgemcesterlijk welkom Tijdens de lunch werd het gezel schap verwelkomd door de vroegere burgemeester van Bruinisse, de heer Hokken en diens echtgenote, thans burgemeester van Schoonrewoerd, Lexmond en Hei en Boeicoop. Nadat het gezelschap zich weer in de bus had begeven werd de reis weer voortgezet en was de volgende stop plaats Lexmond. waar de woning van de familie Hokken werd bekeken. Van hieruit ging de rit via de snel weg Utrecht richting Den Haag waai de dames gelegenheid kregen Pano rama Mesdag en het Binnenhof te bezoeken en degene die interesse had kreeg ook de tijd wat te winkelen. Tot slot werd te Rotterdam in restau rant „Plaswijk" het diner gebruikt, waarna aan het eind van de reis de presidente mevr. v. d. Spek-de Waal de heer Dekker namens het hele ge zelschap dankte voor de gezellige en prima verzorgde reis. ZIERIKZEE, 29-8. In hel kader van de aktieve spor tieve rekrealie organiseert de kommissie sportieve re- kreatie van de Zeeuwse Sportraad in samenwerking met de Nederlandse Rijwiel Toer Unie op zaterdag 3 september a.s. een provinciale Fietsdag Zeeland. IIcl doel van deze fietsdag is enerzyds de bevordering van de gezins- rekreatie en anderzijds het trachten personen die nog niet of nauwelijks bewegen middels het fietsen kennis le laten maken met het plezier en bet nut van bewegen. De organisatie heeft getracht een voor iedereen aantrekkelijke tocht uit te zetten. Op de eerste Provin ciale Fietsdag staat een tocht dooi de provincie van ongeveer 200 km centraal. Deze tocht gaat via de plaatsen Zierikzee, Zijpe. St. Philips- land. Tholèn, Bergen op Zoom, Goes en over de Zeelandbrug weer terug. Ervaren fietsers kunnen zelfs via de pont Kruiningen-Perkpolder, Terneuzen. Oostburg, Breskens. Vlissingen, Middelburg en Goes in een dag de gehele provincie rond toeren. Rond al deze plaatsen zijn ook tochten uitgezet. Voor de minder ervaren fietsers is er de tocht rond Schouwen-Duive land van precies 60 km, waarvoor vanuit de eigen woonplaats gestart kan worden. (De route voor deze tocht kan men donderdag a.s. uit deze krant knip pen. Red.). Op de kontroleplaatsen te Brou wershaven, hotel-café-restaurant „Graaf Floris V" en te Zierikzee. café-restaurant „Huis van Nassau", worden dc gegevens dan overhan digd. De kleine route van 35 km brengt de deelnemers door dc mooie streken van Schouwen-Duiveland. De/.e route wordt verreden ten oos ten van Zierikzee. Op deze route is slechts een kon- Irolepost tc Zicrik/.ce. Geen wedstrijd den van kontroleposten. De deel name aan deze fietstocht is geheel gratis. De deelnemers ontvangen na vol tooien van de tochten, na het inle veren, b\j het passeren van dc kon- trolepost, van dc kontrolckaart dc medaille Sportieve Rekreatic van dc Zeeuwse Sportraad thuis. Daar te Schouwen-Duiveland geen verenigingen gevestigd zijn, die aan gesloten zijn bij de Nederlandse Toer Unie, de medewerkende orga nisatie, heeft de kommissie Sportie- e Rekreatie zelf twee tochten op Schouwen-Duiveland uitgezet. Door het ontbreken van vereni gingen is het ook problematisch een aantal gewenste kontroleposten te vinden en te bemannen. Na veel vra gen en zoeken heeft men twee pos ten gevonden, te welen Brouwers haven en Zierikzee. Omdat het ondoenlijk is voor de deelnemers vanuit het westelijk en oostelijk gedeelte van Schouwen- Duiveland om eerst naar deze pos ten te komen is er voor Schouwen- Duiveland organisatorisch een af wijkende maatregel genomen. De deelnemers kunnen aan de hand van de gepubliceerde routes vanuit hun woonplaats of in ieder geval er dicht bij direkt aan de tcoht gaan deelnemen. De betreffende kontroleposten worden dan vanzelf tijdens dc tocht aangedaan, alwaar men dan dc kon- trolekaart en dc verdere gegevens zal ontvangen. De deelnemers kunnen de kon- trolekaart bij de kontrolepost inle veren. waarna men de medaille per omgaande thuis zal ontvangen. SYSTEEM SPAREN De Provinciale Fietsdag draagt beslist geen wedstrijdkarakter. Dc deelnemers kunnen de routes in eigen tempo afleggen en zijn niet gebonden aan bepaalde sluitingstij- Vandaag denken aan morgen. Recht op het doel af: trouwen, bouwen, studeren,reizen... 'n Goed spaarplan - elke maand een vast bedrag - maakt wensen snel bereikbaar. Dat kan automatisch van uw salaris of pensioen bij de Havenpark 16, Telefoon (01110) 4051 'n Bondsspaarbank

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3