Raad akkoord met onderhandse aanbesteding scholenkomplex Weer aardbeving in China Telefooncellen in kleine kernen Lang en veel praten over Rhodesië in Zuid-Afrika Totale zons verduistering op 12 oktober 2 Gemeenteraad Briiinisse Publiek en kabinet Informateur had gesprek met dr. Ruppert Phantom neergestort Dronken man rijdt meisje dood Man komt om bij brand Meisje dood door heroïne AGENDA BllUlNISSE. Als reeds gemeld besloot de gemeente raad op de jongste vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester T. C. Hekman de bouw van een nieuw sebolenkoptex onderbands aan te besteden. B. w. hebben de raad dit voor gesteld omdat de stichting landelijk team scholenbouwers zeer snel te werk gaan. dus in een korte termijn een school bouwen dat daarnaast ook neg kostenbesparend is. De heer Houtekamer (S.G.P.) vroeg zich wel af wat voor gevolgen het vertrek van een twintigtal leerlin gen naar Oosterland voor gevolgen heeft voor de bijzondere school, en daarbij de in de nota bewoningspa- troon voorspelde terugname van de bevolkingsgroei. Leen gevolgen Burgemeester Hekman zei dat het vertrek van de leerlingen momen teel nog geen gevolgen heeft voor de school en wat betreft de bevol kingsgroei was de burgemeester ook niet pessimistisch want volgens hem worden er binnen anderhalf jaar weer 62 woningen gebouwd. Met het voorstel van het kollege de heer J. A. M. Peeters tot vakman-tuinman in vaste dienst te benoemen ging de raad akkoord. De heer Peeters is van af 25 maart dit jaar in tijdelijke dienst. Voor de uitbreiding van de telefooncentrale aan de Molenweg heeft de P.T.T. meer grond nodig dan eerst was voorzien. De raad ging akkoord het resterende stukje ook te verkopen aan de P.T.T. zodat de plannen voor uitbreiding nu ver der kunnen worden uitgewerkt. De heer Bal drong bij de burgemeester aan, de zaak wat te bespoedigen want hij had vernomen dat er vele wachtenden zijn op een telefoon nummer die reeds een toestel in huis hebben". Delegering aan het kollege Een voorstel van b. w. om tijde lijk personeel voortaan zelf te mo gen aanstellen zonder daar eerst /toestemming van de raad voor te vragen werd met vier tegen drie stemmen aangenomen; tegen stem den de heren Meeuwsen, v. d. Bos en Houtekamer. Alvorens dit werd aangenomen stelde de heer Bal voor dit besluit te nemen tot aan de zit ting van de volgende raad septem ber 1978, waarna de nieuwe raad op nieuw kan bekijken wat men er van vindt. Dit voorstel werd aangenomen Voorts ging de raad akkoord met de 14e wijziging bouwverordening en een delegatiebesluit ter uitvoering van de beschikking geldelijke steun verbetering particuliere woningen. De heer v. d. Bos merkte op dat wanneer men van deze regeling ge bruik maakt lang op de uitkering moet wachten. Waarborgsom Ingevolge de tussen de gemeente en de b.v. Rekreatieprojekt Bruinis- se gesloten exploitatieovereenkomst is de Stichting Rekreatiecentrum „Aquadelta" verplicht een waar borgsom van drie honderd gulden per verkochte rekreatiewoning te storten op een rekening van de ge meente. Voor het storten van deze waarborgsommen stelde het kollege de raad voor een aanvullende reke ning courantovereenkomst aan te gaan bij de Bank voor Nederlandse gemeenten waarmee de raad echter instemde. Met het voorstel de krotwoning Beursstraat 2 aan te kopen van de heer M. v. d. Velde voor de prijs van f 5.600,kosten koper- stemde de raad in. De panden Beursstraat 3, 1 en 5 zijn reeds eerder door de ge meente aangekocht en zullen allen mettertijd worden gesloopt. Erfpaehlsreobten Het erfpachtrecht en van de per celen grond uit gegeven aan fa. D. van Duivendijk zullen met de in stemming van de raad worden ver hoogd met ruim twee honderd zes tig gulden. De raacl stemde ook in aan de heer W. Bal twee vierkante meter grond te verkopen in de Nieuwstraat voor de verbouw van zijn woning mogelijk te maken, voor de prijs van tien gulden. In een nagekomen stuk werd de raad gevraagd een perceel grond in erfpacht te geven op het industrie terrein aan de Dorpsweg aan het aardappelverwerkend bedrijf Mol. Het betreft een perceel groot onge veer 1980 ca, tegen een jaarlijkse ca non van f 6.676,56 excl. b.l.w. Het stemt het. college en ook de raad tot tevredenheid dat in een tijd van in krimping of sluitting van bedrijven het Bruse aardappelverwerkend be drijf kans ziet zijn bedrijf uit te bloei den. Door de raad werd de verordening vastgesteld verlenging geldigheids duur onroerendgoedbelasting. De rondvraag Tijdens de rondvraag bracht de heer Verspoor (alg. belang) de ha ven onder de aandacht, die ondiep wordt door dichtslibben. Burgemees ter Hekman zei dat binnenkort de Blok aan auto MADRID, 29-8. De politie vein de in het autoverkeer verstikkende miljoenenstad Madrid heeft een boze val gezet voor de velen die hun auto verkeerd parkeren: Zij dwingt de auto's tot stilstand door aan de wie len blokken te bevestigen. De betrapte foutparkeerder moet op het naburige politiebureau zijn boete betalen wil hij van het blok aan zijn wagen bevrijd worden. gehele haven problematiek uitvoerig zal worden bekeken. De heer Meeuwsen vroeg of het niet mogelijk is een parkeerverbod in te voeren aan de dijkzijde van de Noorddijk en wat parkeermogelijk- heid te scheppen voornamelijk voor de kerkgangers achter de gerefor meerde kerk. De voorzitter maakte daar ernstig bezwaar tegen, omdat de oude kern toch al slecht voor zien is van groen en hij er weinig voor voelde nog meer groen op te gaan offeren voor blik. De heer Houtekamer had verno men dat gemeentewerken gebruik moet maken van een kunstmest strooier van derden, en dat de om heining van de telefooncel op het Kerkplein geheel vernield is. De heer Bal wilde weten wanneer met de afbraak van de oude zuiverings installatie wordt begonnen. „Hier voor is prijs gevraagd bij een slo per", aldus de burgemeester. De heer v. d. Bos vroeg naar de plan nen voor het woonwagenkamp, hier aan wordt nog steeds gewerkt, aldus de burgemeester. Na de openbare vergadering ging de raad verder in besloten zitting. Reebok „in duplo'"' HALLE, 29-8. Oostduitse jachtop zieners hebben dezer dagen, bij het jaarlijkse uitdunnnen van de wild stand, een driejarige reebok geveld die een onvolgroeide tweelingbroer met zich meedroeg. Het dier, geschoten bij Wittenberg, had volgens het Oostduitse persbu reau A.D.N. een op het oog normaal ontwikkeld lijf, maar twee koppen. Eén daarvan was qua vorm en gewei normaal, de andere op de borst uit het lichaam tredend - was sterk on derontwikkeld, maar vertoonde toch een duidelijk herkenbare tong en on derkaak compleet met landen. Bij sectie op het. dier bleek dat het lichaam ook de rudimentaire inge wanden van de vergroeide „broer" bevatten inclusief een tweede, geslo ten bloedsomloop. Dergelijke spelingen der natuur zijn bij in het wild levende dieren uiterst zeldzaam. Ruim tienduizend miljonairs DEN HAAG, 29-8. Neder land telde eind 1974 10.064 miljonairsonder wie 195 men sen, die meer dan 10 miljoen bezitten, zo blijkt uit een overzicht van. het C.B.S. Voorts ivaren er 21.304 Neder landers met eèn vermogen tus sen hei half miljoen en het miljoen. In totaal waren er drie jaar geleden 324.470 vermogenden (met een vermogen van 100.000 gulden of meer) met een ge zamenlijk kapitaal van 96, S miljard gulden. In 1971, het jaar dat het C.B.S. ter verge lijking opgeeft, waren er 263.732 vermogenden met in totaal 75,9 miljard gulden ver mogen. Toen waren er 8.309 miljonairs, waarbij 151 men sen met een vermogen van 10 miljoen of meer. HONGKONG, 29-8. In het zuid westen van China heeft zich maan dagavond een krachtige aardbeving voorgedaan, waarvan de kracht 6,3 was op de schaal van Richter. Dit heeft het meteorologisch instituut van Hongkong bekendgemaakt. Het epicentrum van de beving lag op 820 km ten noordwesten van Hongkong, zo werd er aan toege voegd. NAIROBI. Ethiopië heeft met de beschuldiging dal het het slachtoffer van een grootscheepse invasie „aan alle fronten is", een beroep op de Verenigde Naties gedaan een einde te maken aan de gevechten in de hoorn van Afrika. LIMA. De sekrelaris-generaal van de socialistische revolutionaire par tij in Peru, dokter Antonio Meza Cuadra, is door leden van de staats veiligheidsdienst gearresteerd, zo is maandag door zijn partij in de hoofdstad Lima bekendgemaakt. Meza Cuadra, kinderarts van beroep, werd gearresteerd toen hij op weg was naar het kinderziekenhuis in Lima. NEW YORK. Oud-president Ge rald Ford van de Verenigde Stalen heeft vorige week een interview toe gestaan aan de New York Times, waarvan de tekst pas zal worden ge publiceerd na zijn overlijden, zo heeft het weekblad Newsweek maandag meegedeeld in zijn rubriek „Periscope". PEKING. China heeft dinsdagoch tend president Tito van Joegoslavië een groots welkom bereid, toen deze in Peking aankwam voor een offi cieel bezoek van negen dagen. HILVERSUM, 29-8.. Verreweg de meeste Nederlanders vinden nog steeds dat er een nieuw kabinet-Den Uyl moet komen, bestaande uit PvdA, CDA en D?66. Dit is gebleken uit een opdracht van de VARA voor „Achter het Nieuws" gehouden blik- semtelefoonenquête door het bureau Interview onder 220 Nederlanders van 18 jaar en ouder. Op de vraag welke regeringscom binatie er zou moeten komen ant woordde 54 procent een van PvdA, CDA en D'66. Voor een kabinet CDA -VVD bleek 17 procent te zijn, voor een minderheidskabinet PvdA-D'66 11 procent. Het nationale kabinet, waarom Wiegel heeft gevraag, bleek 5 procent van de stemmen te krij gen, voor een minderheidskabinet van CDA alleen bleek slechts 1 pro cent te voelen. Beurs met belletje FRANKFORT, 29-8. Een ervaren zakkenroller in Frankfort heeft hel af moeten leggen tegen een 80-ja- rige man die zijn welgevulde beurs niet alleen met een twee meter lang louw aan een binnenzak had vast gemaakt maar daaraan ook nog oen belletje had bevestigd. De 47-jarige dader was er al in geslaagd de portemonnee nil de zak van de bejaarde ie grissen, maar toen hij daarmee de benen wilde ne men bleef de buit steken en klonk het belletje. De geschrokken dief haakte af" maar kon worden ge grepen. DEN HAAG, 29-8. ellt C.D.A.-ka- merlid Faber heeft staatssecretaris Van Huiten (posterijen) gevraagd te bevorderen dat meer openbare tele fooncellen in kleine kernen worden geplaatst. In schriftelijk gestelde vragen stelt het kamerlid dat de aan wezigheid van een openbare tele fooncel een positief effekt kan heb ben op de leefbaarheid van een dorp. DEN HAAG. 29-8. Inormateur dr. G. H. Veringa heeft maandagmiddag vroeg een algemeen oriënterend ge sprek gehad met dr. M. Ruppert, vice-president van de Raad van Sta- 1 te, aldus heeft de woordvoerder van de informateur meegedeeld. De informateur gaat vandaag (dins dag) met de fraktievoorziüters van P.v.d.A., C.D.A., en D'66 de moeilijk heden bespreken, welke hebben ge leid tot het teruggeven van de for matieopdracht door drs. J. M. den Uyl. Om half elf kwam P.v.d.A.- fraktievoorzitter drs. Ed van Thijn. om én uur C.D.A.-fraktievoorzitter mr, A. A. M. van Agt en om half vier komt D'66-fraktievoorzitter dr. J. Terlouw. Flitseu,> uit het buitenland MOSKOU. De Amerikaanse am bassade in Moskou is „tot nader be richt gesloten" als gevolg van de brand die het gebouw afgelopen za terdag heeft geteisterd. Momenteel wordt de balans van de schade opge maakt. Zo spoedig mogelijk zal mei de herstelwerkzaamheden van het het ernstig vernielde gebouw begon nen worden, mede gezien het feit dal de strenge Russische winter voor de deur staat. NAIROBI. In de Keniaanse hoofd-, stad Nairobi is maandag de eerste wereldkonferentie van de Verenigde Naties voor de strijd tegen de op dringende woetijnen op grote delen van de aarde geopend. Ruim hon derd landen nemen aan de twaalf dagen durende konferentie deel. TEL AVIV. Veiligheidstroepen hebben twee Arabische guerrilla cellen opgerold die schuldig waren aan de dood van Israëlische solda ten in het bezette Sinaï-gcbied. Dit heeft een Israëlische militaire woordvoerder zondag meegedeeld. HONOLULU. Een Russische psy chiater heeft maandag verklaard, dat er in Russiche psychiatrische in richtingen 700 tot 1.000 politieke dis sidenten worden vastgehouden. MOSKOU. In de Amerikaanse ambassade in Moskou brak een felle brand uit. Het dak stortte gedeeltelijk m. terwijl op één fier bovenste verdiepingen de kommunikatie-apparatuur voor verbinding mei Washington i-> het ongerede raakte. Op de foto bespreekt de Amerikaanse ambassadeur Malcolm Toon (I.) met zijn' assistent ev enige veillgheidsassistenten de zaak. PRETORIA. Zuid-Afrika, 29-8 Premier John Vorster van Zuid- \frika had in de loop van maandag een onderhoud van bijna vier uur met de Britse minister van buiten landse zaken David Owen en de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties Andrew Young, en maakte vervolgens ruimte voor nog een tweede, niet voorziene gesprek cp maandagavond. Waarom lol een tweede onder- h ud. ook met do Zuidnfrikaansc minister van buitenlandse zaken Roelof Botha, besloten werd. laat zich slechts gissen. Over het ver loop van het geprek zijn geen mede delingen gedaan. Owen zei na het eerste onderhoud van drie uur en drie kwartier tegen wachtende journalisten: „Wij heb ben helemaal geen mededelingen aan de pers te doen. uitgezonderd dal wc vanmiddag om half zes (onze tijd) weer bij elkaar komen". De Britse minister en ambassa deur Young waren zondag in Zuid- Afrika aangekomen voor. naar de woorden van Owen, „ernstige" be sprekingen mot premier Vorster, ge richt op hot verwerven van Zuid- Afrika's steun voor een „internatio naal aanvaardbare regeling" van hel probleem Rhodesië. Details over het plan dat Owen en Young in die richting hebben, zijn niet openbaar gemaakt. Maandagmorgen vroeg, voor het begin van de besprekingen om negen uur, legde de politie van Pretoria beslag op een twintigtal spandoeken met de tekst: „Young is onze vijand - schop hem het land uil". DEN HAAG, 29-8. Een Phantom- slraal jager van de Amerikaanse luchtmacht op 'de vliegbasis Soester- berg is maandagmiddag tegen één uur neergestort ten noorden van Ter schelling. Het toestel had twee be manningsleden aan boord, van wie wordt gevreesd dat ze hel niet heb ben overleefd. De bemanning van een vissersboot in de buurt zag het vliegtuig neerko men. Het vliegtuig vloog in een for matie met een andere Phantom en maakte een i-outine-oefenvlucht, al dus een woordvoerder van het Ame rikaanse squadron op Soesterbe2-g. Even na het ongeluk verscheen een grote olievlek op het water en een Atlantic-patrouillevliegtuig van de Marineluchtvaartdienst begon on middellijk met een zoekaktie. In de loop van maandag kwamen daar nog drie schepen van de marine bij. AVENHORN. 29-8. Een dronken automobilist heeft maandagochtend vroeg de 17-jarige Cornelia Elizabeth Laan voor haar ouderlijke woning in Avenhorn (N.H.) aangereden. Het meisje is later op de ochtend in een ziekenhuis in Hoorn aan haar ver wondingen bezweken. Haar vriend met wie zij voor het huis stond ligt zwaar gewond in het St. Jans ziekenhuis'in Hoorn. Volgens de rijkspolitie reed de dronken automobilist plotseling op het linker weggedeelte en had hij geen kontrole meer over het stuur DEN HAAG, 29-8. Een brand in een hofjeswoning aan het Christia- nalaantje 'in Den Haag heeft maan dagochtend het leven gekost aan de 52-jarige R. J. Hoogeweegen. Hij woonde er alleen. Aan de brand ging volgens omwonenden een knal voor af. De juiste ooi-zaak van de brand is niet bekend. De benedenverdie ping brandde uit. Volgens de brand weer heeft het vuur voor f 20.000 schade aangericht. AMSTERDAM, 29-8. Het ongeveer 17-jarige meisje dat het afgelopen weekeinde dood werd aangetroffen in een Amsterdams pension is over leden door gebruik van heroïne. Dit heeft de sectie maandagmiddag uil gewezen. De identiteit van het slachtoffer is nog onbekend. LAATSTE NIEUWS NEW YORK, 30-8. Sterrenkundi gen en amateurs kunnen op 12 okto ber een totale zonsverdusitering zien - als zij naar de Stille Oceaan gaan. ongeveer 1.200 mijl ten zuidwesten van Los Angeles. Er gaan twee Oceaanstomers met ongeveer 1.000 belangstellenden heen. Aan boord zullen gelcex-dcn le zingen geven over sterrenkunde, astro-archeologie, geologie, naviga tie. meteorologie enz. De ontropolo- ge Margaret Mead zal spreken over de politieke cn culLirele betekenis van do kosmische ruimte. De zonsverduistering zal te zien zijn op een trajekt over het zuiden van de Stille Oceaan ten westen van Mexico tot aan de kust van Colum- bic even voor zonsondergang. Op do Hawaoii-eilandcn is dc ver duistering 70 procent, in New York slechts 13 procent. Op 20 februari 1979 komt er nog een (otale zonsverduistering in do noordwestelijke hoek van tie V.S.. daarna zal men tot het jaar 2107 moeten wachten voodal hoi ver schijnsel zich weer voordoet. Zicrikzce Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Tot eind augustus Zierikzee ,,'t Lange Uus", expositie 9.00-12.00 uur en 13.30-17.30 uur. Op donder dag 19.00-21.00 uur. Dinsdag 30 augustus Zierikzee Huis van Nassau. Inspraakavond Nota Landelijke Gebieden. 20.00 uur. Woensdag 31 augustus Zierikzee Reis Vrouwenkontakt P.v.d.A.. Ver trek: Havenplein, 7.45 uur v.m. Kapellc-Biezelinge „De Caisson". Bijeenkomst rond Eu ropese verkiezingen. 20.00 uur. Donderdag 1 september Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, afd. phi- latelica, 19.00 uur (junioren): 20.00 uur (senioren). Vrijdag 2 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, damver eniging „Zierikzee", 19.30 uur. Huis van Nassau, bijenhoudersver- eniging, 20.00 uur. Zaterdag 3 september „De Lichtboei", koffiebar ..Youth for Christ", 20.00 uur. Maandag 5 september Ouwerkerk Zaal Vijverberg, streekfederatie P. v.d.A., 20.00 uur. Woensdag 7 september Haamstede Huize Duinoord, voorlichtingsmid- dag Zeeuwse Kruis, 14.30 uur. Zaterdag 10 september Bruinisse Wandeltocht, start sportveld, 14.00 uur. Maandag 12 september Haamstede Raadhuis, vergadering gemeente raad Westerschouwen, 19.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938. (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 (01110) 2416, Gelijkschakeling Vraag niet waarom- mensen (ooit) uilen naar Athéne (de stad der wij zen) hebben gedragen of waarom het woestijnland Saoedi-Arabië zand importeert, ivant de geestelijke on rust zal er door toenemen. Vraag dus ook niet, waarom een Duivelandse vrouw, wier echtvriend de mooiste gladiolen teelt van de hele wereld, aan de deur een grote bos lelies koopt. U krijgt geen antwoord. Stel alleen vast dat deze bloemen- minnende vrouw de lelies kocht en ze - voor het gemak - zo maar losjes wegzette, om ze later te verzorgen. Zo maar losjes neerzetten in dit milieu betekent echter dat de lelies wel mooi tussen de gladiolen te recht komen. Om liet gevaar van de ze situatie te schetsen, zij mede ge deeld dat lelies twee maal zo duur zijn dan gladiolen. Hoe is het moge lijk in het Duivelandse: de gladiolen krijgt men voor een gulden per bos en de lelies vergen ticee gulden. Genoeg hierover echterterzake dient het feil dat er nog een aanval lige dochter ihnis is, die helpt in de zaak, d.U'.z. zij verkoopt bossen gladiolen (f 1,aan dc klanten die aan de deur komen. Daar komt al zo'n klant. Dag Betsy, mag ik een bos van je?" Nou dat kon natuurlijk. „O en wat een schattige lelies. Kos ten die ook een gulden?". „Ja hoor", zei dc (aanvallige) dochter en ziel vrienden, hoe een mens argeloos in dc fout kan gaan. De i'crgelijking is wat cru mis schien, maar zoals dc zaak bekend werd van de door Mozes neergesla gen Egyptenaar, zo werd ook dc le lie-verkoop bekend. Ma gladiool liep een poosje later immers herig tus sen het paars naar het wit te zoe ken, mompelend: .waar zijn die le lies nou toch gebleven?" Ze zou nóg zoeken als de (arge loze) dochter, niet kwam afrekenen en het geld van een verkochte bos gladiolen en een hos lelies aan ma had afgedragen. Maar dat deed ze natuurlijk cn zo is het (uit) geko men Ik vind dit een heerlijk incident tussen, dc mensen. Eindelijk is er dc financiële gelijkschakeling tussen dc gladiool cn de lelie. Beiden immers komen uit dezelfde donkere aardeen moet er don gediskrimincerd ivor- den? Het geval leent zich voor uit breiding. Asperges moeten op de lijn komen van andijvie en aardbeien en radijzen moeten gelijk 'n, pr\is wor den. Kleine doperwten hoeven niet te prevaleren boven rooie kool. Overal moeten onschuldige dochters als tussenpersonen gaan fungeren lussen producenl en kon sum ent cn op de iwaag: „Kosten die ook maar...?, moeten ze altijd lief en vriendelijk zeggen: „ja, hoor neem maar mee!" SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2