De Corneliastichting gaat in oktober het eeuwfeest vieren Klap in mosselcentrum Yerseke blijkt hard aangekomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Honderdjarige te Zierikzee „Middenoplossing" Oosterschelde Oosterscheldedebat woensdag' 7 september a.s. /Heef» U nog een^ goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetie op uitgekeken... RUIL het dan IN bii bepaal meteen uw nieuwe keus. Automobielbedrijf W. C. Ista Zoon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 augustus 1977 134ste jaargang Nr. 22156 WAARIN OPGENOMEN (1797 1889) REOAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave. B.V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 3£ cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Nieuive appelrassen in Zeeland ZIERIKZEE, 25-8. Het jaar 1977 - zo blijkt uit de annalen - is voor de Corneliastichting in de volksmond (gelukkig) nog altijd „Het Liefdehuis", jubileumjaar. Om precies te zijn: op maandag 10 oktober bestaat het buis honderd jaar. Een eeuw vol afwisseling, verande ring, van moeilijke tijden, maar ook met wind in de zeilen, ligt dan achter de rug. In het telefoonboek staat het zo nuchter: Corneliastichting, Havenpark 37, maar zelfs outsiders weten, met welk een fraaie ritmiek ook het huis nieuwe stijl (na de verbouwing in 1964) zich voegt in de gevelwand op deze plaats. Zy weten ook dat achter de muren van dit huis de barmhartigheid is betoond, in allerlei vorm. Het woord „Liefdehuis" is een verdiende naam. De staddichter rijmde ooit in an der verband: „Er is geen feest in Zierikzee, als daar niet is het ko- mité". Nu, dat komité heet in dit ge val Werkgroep „Corneliastichting 100 jaar" en de leden staan al ge laarsd en gespoord om hard aan het ZIERIKZEE25-8. De Cor neliastichting verdwijnt en blijft. Zo moet het geformu leerd, als gevolg van een fun damentele organieke wijzi ging, die overigens met het 100-jarig bestaan van het huis niets te maken heeft. De „Cornelia" komt straks onder een geheel nieuw be- stuur, waarin de verschillen de levensbeschouwelijke groe peringen op Schouwen-Duive- land participeren. Het toe komstig bestuur zal zijn sa mengesteld uit 7 leden waar van één vertegenwoordiger van de Ned. Hervormde Kerk, één van de Ger.K erken, één van de Chr. Ger. Kerk, één van de Kontaktgroep Wille- brordus, één van het R.K.- kerkbestuur en één van de Congregatie der Franciscanes sen, welke laatste na een pe riode van 10 jaar terug treedt. De organieke wijziging kan binnen een half jaar zijn be slag krijgen. Het bestuur krijgt derhalve een brede oecumenische basis. werk te gaan voor de nodige feeste lijke preparaties, zulks onder leiding van de ekonoom van de Congregatie van de Franciscanessen in Aarden hout, drs. M. v. d. Heuvel die ook in het verleden al heel wat voettappen in Zierikzee heeft liggen door zijn werk voor deCongregatie en dus voor de Corneliastichting, die er toe behoort. Verdere leden: de direlctrice Zuster Asunta (voor het'eerst hoorden wij haar wereldse naam: A. H. M. van- Paradijs), mevrouw M. A. Bij de Vaate-Roozendaal (sekretaresse), mej. C. Dieleman (hoofd huishouden) en de heren L. S. P. van Velthoven en J. J. Doeswijk. „Bodemvondst" Intussen zijn de historische notities bij de Corneliastichting nauwkeurig genoeg om de exakte datum van het 100-jarig bestaan te kunnen vast stellen, maar omdat soms in het le ven de coïncidenties niet van de lucht zijn, kreeg die datum een tast- en zichtbare bevestiging door - zeg maar - een bodemvondst. In de tuin van de -winkel aan de Balie „De Palaver- hut" kwam recentelijk een steen te voorschijn, die de eigenaresse wel kwijt wilde. Omgekeerd en schoon gemaakt bleek het een herdenkingssteen te zyn van de Corneliastichting aange boden bij gelegenheid van de ope ning in 1877, Een vondst te rang schikken onder de merkwaardige toevalligheden! De steen moet zijn verwijderd bij een interne verbouwing in 1938 en komt dus thans wel mooi op tijd boven water. Fungerend als bood-, schapper trad op ds. F. Spoelstra, die „de Cornelia" inlichtte over de vondst en toen moesten er vier mannen aan te pas komen om het gevaarte (wit marmer) te veris jouwen. Hij ligt nu in de werkplaats van de stichting; blijft feitelijk nog punt gaaf, alleen de letters krijgen nog een goudkleurtje. De steen wordt weer aangebracht in het huis. Het opschrift luidt: „St. Cornelia Liefdehuis. Geschenk van mevr. de Wed. P. Schillemans, geb. Cornelia de Wit. 30 Junij MDCCCLXXVII (1877). Meteen is daarmede de naam Corneliaverklaard. Feestelijk en waardig De ^Corneliastichting wil het vol- (Vervolg pag. 3) SCHOUWEN-DUIVELAND. Niet te warm en toch drogend weer is nodig voor de oogst, die nog lang niet ge heel binnen is in deze regio. Heel wat graan staat nog „vast"; hier en daar is er ook sprake van platslag. De bodem is veelal drassig, de „com bines" krijgen het dus niet gemak kelijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) YERSEKE, 25-8. De beslissing van bet kabinet 0111 voor de tweede doorstroommogelijkheid te kiezen in de pijlerdam van de Oosterschelde is in Yerseke bard aangekomen. In de mosselsektor verwacht men grote problemen als de plannen van het kabinet uitgevoerd worden. De getydebeweging op de Oosterschelde zal dan namelijk tot 77 procent worden teruggebracht. Volgens de heer C. Sinke, voorzit ter van de vereniging „De Mossel- handel" uit Yerseke zal dit beteke nen, dat bij eb het water niet meer zo laag zal komen als nu het geval is. De mosselverwaterplaatsen ko men dan niet meer boven water, waardoor de vogels hun schoon- maakwerkzaamheden niet meer kun nen verrichten en de mensen de ver waterplaatsen, niet meer kunnen uit dunnen met de hand wat nu dage lijks gebeurt. Met de vloed zal het water niet meer zo hoog komen, waardoor de "JWV» .„r»\: ','s, -i- m,i' SHh ■tfAetr-*..' mosselschepen niet meer boven de verwaterplaatsen kunnen komen om mosselen te vissen. Veel van de mos selverwaterplaatsen in de Ooster schelde zullen dan niet meer bruik baar zijn. En waar vindt je andere, beter gelegen verwaterplaatsen in de Oos- sterschelde. Die zijn er niet, zo zei de heer Sinke. Wij begrijpen niet dat men zoveel geld uittrekt voor een oplossing die technisch en economi sch tot niets leidt, aldus de heer Sinke. De waterschappen De waterschappen rond de Ooster schelde die in feite niet veel belang hebben bij de grootte van de door- stroomopening in de pijlerdam zijn wel blij dat de beslissing nu geno men is. Dijkgraaf G. J. de Jager van het waterschap „De Brede Wate ring" van Zuid-Beveland, zegt, dat hij als statenlid voor het C.D.A. vol ledig achter het unaniem standpunt van de staten van Zeeland heeft ge staan om vóór de grootste door- stroomopening te kiezen. Maar als waterschapsman ben ik blij dat we nu uit de onzekerheid zijn gehaald, zegt hij. Voor ons heeft altijd als belangrijkste aspect van deze hele kwestie de veiligheid voorop gestaan. Die moet vóór 1985 voor het hele Oosterscheldegebied bereikt zijn. zal deze termijn naar mijn mening Dankzij deze nu genomen beslissing gehaald kunnen worden. De samenwerkende actiegroepen Oosterschelde (S.O.S.) hebben de vaste tweede-kamercommissie van verkeer en waterstaat donderdag in een brief gevraagd toch vooral geen overhaaste beslissing te nemen in deze zaak. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 25-8. De tweede ka mer heeft donderdagmiddag beslo ten op woensdag 7 september het Oosterschelde-debat te houden. By dat debat gaat het om de beslissing van de regering voor de doorlaat- opening van de Oosterscheldedam de tussenoplossing te kiezen, en derhal ve niet de kleinste en niet de groot ste opening. Volgende week woensdag hoort de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat het kollege van gede puteerde staten van Zeeland. Dit kollege opteert voor de grootste ope ning in de Oosterscheldedam. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook zaterdag zal ons land zich in een onstabiele zuidelijke tot zuidwestelijke stroming bevinden. Vooral in de middag en avond zullen daari nplaatselijk regen- of onweers buien tot ontwikkeling komen. Deze stroming wordt in stand gehouden door een gebied met lage barometer standen boven de Britse eilanden. In het lagedrukgebied waren vrijdag morgen een tweetal kernen te on derscheiden. Eén boven Schotland die naar het noordoosten trekt en één ten zuiden van Ierland die richting Bretagne koerst. Ze zorgen in het grootste deel van west- en noord-Europa voor een onstabiel weertype met gematigde temperaturen. Advertentie „De Mossel" verdween; de Cornelia stichting, nieuwe stijl kwam er voor in de plaats. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De weg naar het huis van een vriend is nooit lang. VIAT 2EQT p[r &H-T jen Ubenf van harte welkom. VNIEUWERKERK. RIJKSWEG 26. TEL. 01114-1268 OUDDORP. MASSAMARKT. TCL. 01078-1280 Buien Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele regen- of onweersbuien, matige tot krachige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuidoost en zuidwest, minima rond 14 graden, maxima morgen omstreeks 19 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 27 aug. Zon op 6.43, onder 20.39 Maan op 19.34, onder 4.52 28 aug. Zon op 6.45, onder 20.37 Maan op 20.03, onder 6.07 29 aug. Zon op 6.47, onder 20.35 Maan op 20.29, onder 7.22 Volle maan: 28 aug. (22.10). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 27 aug. 2.45 15.09 8.26 20.57 28 aug. 3.39 15.59 9.11 21.41 29 aug. 4.27 16.44 9.51 22.21 Springtij: 31 aug. Advertentie AMSTERDAM. De voormalige C.I.A.-agent Phillip Agee wil zich met zijn gezin voorgoed in Neder land vestigen. Nog deze week zal hij ook voor zijn vrouw Angela en kin deren een permanente verblijfsver gunning aanvragen, zo heeft hij de Amsterdamse vreemdelingenpolitie meegedeeld. yj||^ Ooslerland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph Princess Land/Rover Range/Rover. Inbouwstation Landi den Hartog gasinstallaties alleen voor eigen merken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1