wico W atermaatschappij geeft inzicht in lange-termijn- voorziening Molen „De Graanhalm" te Burgh-Haamstede bestaat honderd-dertig jaar Cyrus Vance in China Dc restauratie van tuin paleis Het Loo Verwisseling identiteit: exkuus uit Bazel Kamerkommissie wil debat over Oosterschelde Toenemend aantal verkeersdoden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Infiltratie Haringvlietwater Minder staatssekretarissen Toch beetje feest Meer opgelegde schepen Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen lp ZJERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donde 977 134stc' jaargang Nr. 22153 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4°/o B.T.W. in dit nummer: Bruinisse ivil geld voor verlichtingsplan GOES, augustus - Toenemend watergebruik en de noodzaak water van de gewenste kwaliteit tijdens pe rioden van hoog verbruik te kunnen blijven produee- ren, maken de bouw van een nieuwe zuiveringsinrich ting en een nieuwe hoge-drukinstallatie noodzakelijk. Dc huidige zuiveringsinrichting raakt overbelast. Bovendien zal vanaf medio 1978 het ruwe water gaan bestaan uit een mengsel van grondwater en geïnfiltreerd Haring vliet water, hetgeen een uitgebreider zuiverings systeem vereist. PEKING, 24-8. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cy rus Vance, heeft by zijn bezoek aan China „vooruitgang geboekt op weg naar normalisering van de betrek kingen tussen Washington en Pe king". De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, Hodding Carter, verklaarde woensdag dat de besprekingen met de Chinese minister van buitenland se zaken Hoeang Hoea, en de vice- partij voorzitter Teng Tsjiao-Ping, „nuttig, open en nuchter" waren ge weest. „We moeten een volledige normali sering van onze betrekkingen nastre ven", zo verklaarde Teng. Vance heeft met de Chinese leiding ook van gedachten gewisseld over de mensenrechten. DEN HAAG. 24-5. Dc tweede-ka- merfrakties van P.v.d.A. en V.V.D. hebben woensdag een verbond ge sloten voor wat betreft dc restaura tie van de tuin van het voormalige palcis Het Loo te Apeldoorn, thans het rijksmuseum Het Loo. Dc rege ring meent, dat dc tuin opnieuw aan gelegd moet worden, en wel in ze- venticndc-ccuwse stijl, als barok- tuin (geometrische tuin), waarmee een bedrag van ruim f 5 miljoen ge moeid is. P.v.cf.A. en V.V.D. willen evenwel gedaan zien te krijgen dat de tuin een landschapstuin wordt, hetgeen slechts ruim f 1 miljoen zal kosten. Voor de gedachte van socialisten en liberalen voelen D'66, S.G.P. en G. P.V, Hel overgrote deel van de C.D. A.-fraktic staat achter dc regering, zo is woensdag gebleken tydens het tweede-kamerdebat over het rege- ringsvoorncmen. BAZEL, 24-8. Het staalshospitaal te Bazel heeft woensdag verontschul diging aangeboden voor het verwis selen van dc identiteit van twee pa tiënten, een Nederlands en een Zwit sers meisje die beide vorige maand hij een auto-ongeluk waren gewond. Het houdt echter vol dat de identi teit van beiden zorgvuldig was nage gaan toen zij werden binnengebracht. „Wij kunnen nog steeds niet be grijpen hoe de verwisseling is ont staan", aldus de onderdirecteur. Kurt Herzog. „Op een of andere ma nier dachten we dat het Zwitsers meisje leefde en hel. Nederlandse meisje dood was", aldus een woord voerder van hel ziekenhuis. Het was net andersom. SCHOUWEN-DUIVELAND, 24-8. In de raden der verschil lende regio-gemeenten, speelde ook de kwestie van de water voorziening van Schpuwen- Duiveland in de toekomst. In bijgaand artikel staan de plan nen vermeld van de Water- maatschappij Zeeland, verant woordelijk voor de watervoor ziening in deze provincie. Deze zuivering kan pas in de zo mer van 1979 gereed komen. Daar om zal het tijdvak 1978/1979 een overgangsperiode worden, waarbij het zwaartepunt in de winning op het diepe grondwater zal blijven lig gen. De hoge-drukinstallatie heeft haar maximum ook bereikt voor wat betreft de pomp- en leidingka- paciteit en de energievoorziening en -verdeling. Bovendien is de koeling DEN HAAG. 24-5. Het valt te ver wachten dat het aantal staatssecre tarissen in de toekomt kan worden verminderd. Of er straks nog be hoefte is aan een minister zonder portefeuille voor het wetenschaps beleid, zal „in belangrijke mate" af hangen van de persoonlijke ervaring en belangstelling van de toekomstige minister van onderwijs en weten schappen. Dat zijn enkele conclusies van een commissie onder voorzitter schap van minister-president Den Uyl, die heeft gestudeerd op de in terdepartementale taakverdeling en coördinatie. van de pompuggregaten en de be reikbaarheid bij voorkomende on derhoudswerkzaamheden onvoldoen de. Daar de bestaande, 45 jaar oude gebouwen kwalitatief achteruit gaan en grote onderhouds- en reparatie kosten te verwachten zijn, is ver der besloten een geheel nieuw zui- veringsbedrijf te bouwen. Nieuw gebouw' Het nieuwe gebouw, waarin zullen worden ondergebracht de zuive- rings- en hoge-drukinrichting en de dienstafdelingen, is ontworpen met inschakeling van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening Het geheel is ontworpen voor een zuive- ringskapaciteit van circa 1.000 m;! per uur en een hoge-drukkapacileit van 1.500 m:! per uur in de eindfase. Volgens de huidige inzichten - ge baseerd op het zogenaamde draag krachtmodel (midden-prognose) - is dit voldoende tot omstreeks 1995. Het zuiveringssysteem werd ont worpen op basis van de resultaten van de zuiveringsproeven, waarbij de praktijkervaring opgedaan met dc nieuwe installaties te Ouddorp in aanmerking werd genomen. Het nieuwe zuiveringsproces is als volgt opgebouwd: 1. menging diverse soorten ruw wa ter 2. beluchting 3. snelfiltratie door voorfillers 4. ozonisatie 5. aktieve-koolfiltratie 6. snelfiltratie door nafilters 7. desinfektie door middel van chloortoevoeging 8. reinwaterberging in reservoirs 9. levering in het net. De kosten van de gehele nieuw bouw zijn begroot op ca. 10,5 mil joen gulden. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe zuiveringsinstallatie nog voor de zomer van 1979 voor gebruik gereed zal zijn. Veel van de beno digde vergunningen zijn reeds ver kregen. De raad van kommissarissen heeft machtiging verleend voor het uit voeren van deze werken. De gemeen ten op Schouwen-Duiveland werden geïnformeerd over de kwantitatieve en kwalitatieve aspekten welke zich rond de openbare watervoorziening in de komende jaren zullen voor doen. DEN HAAG, 24-8. De vaste com missie voor verkeer en waterstaat uit dc tweede kamer wil op korte termyn een kamerdebat met minis ter Westerterp (verkeer) over dc voorgenomen wyze van afsluiting van dc Oosterschelde. Niet uitgesloten is, dat dit debat volgende week woensdag 31 augus tus plaats heeft. Bij de regeling van werkzaamheden zal de kamer mor gen (donderdag) daarover een defi nitieve beslissing nemen. Volgende week dinsdag 30 augus tus hoort de commissie het college van gedeputeerde staten van Zee land. Aanleiding tot het overleg is de brief van minister Westerterp waar in hij. wat betreft de doorlaatope- ning, kiest voor de tussenoplossing van 14.000 vierkante meter. De sta ten van Zeeland echter geven voor keur aan een doorstroomprofiel van 20.000 vierkante meter, gezien de grote voordelen hieraan verbonden voor het milieu, de visserij en de waterhuishouding. HAAMSTEDE, 24-8. Dinsdag was ln-l 180 jaar gele den dal de molenaar C. Gast de eerste steen legde voor de korenmolen „De Graanhalm", nog steeds trekpleis ter van „burgers en buitenlui", tussen Haamstede en Biirirh. In verband met dit fccstclyk ge beuren wapperden diverse vlaggen van dc molen met hel rood-wit- blauw van écn der wicktoppcn. Dc eigenaar, dc heer P. J. Landegcnt was er een dagje voor thuis geble ven om een cn ander van nabij mee tc maken. Er is geen ruchtbaarheid gegeven aan dit 130-jarig beslaan in tegen stelling met vroeger toen de vorige eigenaar, de heer W. Dijkman tijdens de „kroonjaren" er altijd wel een of ander feestje van maakte. Bij één van deze hoogtepunten weixl de mo len in het licht gezet en daar werd toen ook bijgaande foto gemaakt. Gerestaureerd Inmiddels is dc molen gerestau reerd en de heer Landegcnt spreekt met trots over zijn bezit cn is de restaurateur Goudzwaard b.v. uil Kerkwerve ten zeerste dankbaar voor de wijze waarop de/.e de molen weer in zijn oude slaat bracht. Een prachtig gezicht, vooral als af en toe de wieken weer eens ronddraaien! Wat betreft de exkursics op de woensdagen naar de molen kan ver meld dat deze uitstekend verlopen. Veel bezoekers, vooral toeristen. Vol gende week woensdag is hel de laat ste maal dal een kijkje genomen kon worden bij het manlwcrk en al wat daarbij behoort. ROTTERDAM, 25-8. Hut aantal opgelegde zeeschepen is in juli op nieuw toegenomen. Bijna 90 procent van de stilliggende tonnage betreft olietankers. In juli waren volgens een opgave van het Instituut voor Maritieme Economie in Bremen 572 handels schepen. met een tonnage van ruim 37 miljoen ton, opgelegd. Dit zijn 67 zeeschepen met een tonnage van meer dan twee miljoen of zes pro cent meer dan in juni van dit jaar. Van het totaal aantal werkloze schepen zijn 374 olietankers, met een tonnage van ruim 33 miljoen. Dit is 89.7 procent van de totale opgelegde tonnage. Dit waren er tien nicer dan in de maand daarvoor. Puffen in Israël TEL AVIV. 24-82. In Israël zijn bijzondere voorzorgsmaatregelen ge nomen naar aanleiding van de hitte golf die over het land gaat. In Elat is hel 47 graden celsius en in Jeruza lem, doorgaans koel, 40 graden. Dc hitte is op de kusten wat la ger, maar ongewoon hoge vochtig heid maakt verblijf buiten Tel AviV, waar het „maar" 22 graden is, on prettig. Het Israëlische Rode Kruis heeft meer ziekenauto's dan gebruikelijk klaar staan om voorbereid te zijn op eventualiteiten en er zijn ook meer artsen en verplegend personeel vrij gemaakt om zich bezich te bonden met gevallen van zonnesteek of uit putting. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De slier stoot niet omdat hij horens heeft, maar omdat hij horens heeft, stoot hij. Scjopenhauer WAT ZEGT p[r ftlU ZIERIKZEE. De Nobelpoort wordt grondig onderhanden genomen, in het kader van een exterieur-restauratie, nadat eerder in de tijd reeds de torens een opknapbeurt hadden gehad. Naarmate de werksteigers enigeimate begin nen te zakken, komt het zicht vrij om de oorspronkelijke, oude steenkleur van de donjons. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting lot vrijdagavond: Plaatselijk buien Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; matige tot krachtige aan de kust af en toe harde wind uit zuid tot zuidwest; minimumtempera turen rond 13 graden, maxima om streeks 20 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 8 Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 26 aug. Zon op 6.41, onder 20.41 Maan op 19.01, onder 3.38 Volle maan: 28 aug. (22.10). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 26 aug. 1.39 14.09 7.34 20.08 Springtij: 31 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor vrijdag wordt een wis selende bewolking met plaatselijk enkele buien verwacht. Dit onbe stendige weerbeeld wordt in stand gehouden door een diepe depressie nabij Noord-Ierland. Het frontensy steem van deze depressie passeerde in de nacht en ochtend ons land. De meeste regen viel daarbij in het wes ten van Nederland. Achter hot koufront stroomde on stabiele lucht naar onze omgeving, waarin zich in de loop van de dag buien vormden. Op de zuidflank van de Ierse de pressie ontwikkelde zich een trog- vormige storing, die maar langzaam vorderingen maakt in oostelijke rich ting. In de zuidwestelijke stroming blijven de temperaturen op een ge- tigd niveau. DEN HAAG, 24-8. In mei j.l. zyn volgens dc jongste gegevens van liet C.b.S. 210 inensen in het verkeer oni het leven gekomen togen 175 in mei van liet vorige jaar. Het aantal gewonden was 5.790 tegen verleden jaar 5.725. In totaal zijn in de eerste vyf maanden van dit jaar 1010 mensen omgekomen by verkeersongevallen tegen 940 in de eerste vyf maanden van het vorige jaar. In april zyn 31 verkeersongeval len met dodclykc afloop voorgeko men. waarbij alcoholgebruik werd geconstateerd, In april van liet vo rige jaar waren met er 26. Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg Boumanstrll Nieuwerkerk Tel 01114-1373

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1