Keurslagerij Plaating op de Dam te Zierikzee gaat deur voor goed sluiten Succesvol „startweekend" van de hervormde ieugdkapel Renesse sloot het seizoen af met een lampionoptocht 3 Doek valt op 3 september STREEKNIEUWS BONDSSPAARBANK SNUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE uinSdag 23 augustu, mi Nr. 22134 ZIERIKZEE, 23-8. Keurslagerij Plaating op tie Dam in Zierikzee, sinds jaar en dag een begrip in de regio, gaat per 3 september aanstaande zijn deuren sluiten. Dc heer II. A. Plaating en zijn echtgenote mevrouw E. I». J. Plaating-Krul, die ruim 32 jaar deze zaak voerden hebben na lang overwegen dit besluit genomen. Wegens gezondheidsredenen is de heer Plaating niet meer in staat het werk te kontinueren en hoewel het hem zwaar zal vallen het bedrijf te beëindigen, leek hem dit toch dc beste oplossing. RENESSE. Nog een beeld van de gevolgen van een wolkbreuk, die Renesse trof. Op sommige plaatsen ontstonden enorme plassen. De was hing te drogen; dat was het ironische van de situatie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Gezelligheid te Oosterland Hiermede komt een einde aan een situatie, die zo'n kleine honderd jaar heeft bestaan. Sinds 1914 draagt het bedrijf op de Dam al de naam Plaa ting, maar zelfs voor die tijd was hier een slagerij gevestigd van de weduwe Gelouwde. ,,VleeschIioirwerij" Uit een gesprek met de huidige eigenaar blijkt dat er heel wat is gebeurd sinds Adriaan Plaating in 1914 zijn „Vleeschhouderij" begon. Niet alleen de winkel maar ook een hit en een kar werden destijds aan gekocht. Deze laatste waren om het vlees tot ver in de omtrek thuis te bezor gen. Later werden die hit en kar vervangen door een fiets en zo was het de gewoonte om in het begin van de week bij de buitenhuisjes in dc Westhoek de bestellingen op te nemen en die aan het eind van de week per fiets af te leveren. De toen 26-jarige Adriaan IjTaat- ting was afkomstig uit Stavenisse. Uniek voor die tijd waren zijn ad vertenties van machinaal gesneden vleeswaren. Zijn zoon Herman, die zich nog niet zo'n duidelijk toe komstbeeld gevormd had, zag het na drie jaar op de H.B.S. niet meer zo zitten en zodoende besloot zijn va der: „Jij moet maar slager worden". Zware opleiding Na enige tijd in de eigen zaak mee gedraaid te hebben, besloot Plaating jr. het slagersvak buiten de deur onder de knie te krijgen. Zo was hij knecht in Haarlem en omdat hem hier de kans geboden werd het vak te leren, moest pa Plaating f 10, per maand toe betalen. Dat er heel hard gewerkt moest worden bij die slager in Haarlem daar sprak na tuurlijk niemand over. Vervolgens leerde de heer Plaating bij een bedrijf in Den Haag het fijne schotchvcrk en bü een plattelands slager in Drummen werd hem het slachten geleerd. Zijn inmiddels op gedane kennis, rondde hy af met een opleiding aan dc Slagcrsvakschool te Utrecht. Toen de oorlog uitbrak verbleef hij in Amersfoort. Het bedrijf van zijn vader in Zierikzee draaide nog eriige tijd door; later evakueerde het gezin. Herman Plaating bracht de'* ver dere oorlogsjaren door bij een sla ger in Rijswijk. Hier leerde hij ook zijn vrouw kennen en na de oorlog nam hij haar vanuit het Haagse mee naar Schouwen-Duiveland. Opnieuw begonnen Zoals voor iedereen brak toen een periode aan van eigenlijk helemaal opnieuw beginnen. Adriaan Plaating bleef zelf nog het slachtwerk ver richten maar deed zijn winkel over aan zijn zoon en schoondochter. Er braken drukke tijden aan en weken van 80 uur werken waren dan ook geen uitzondering. Enige verlichting kwam er met de komst van vlees grossiers, van wie een deel van het vlees betrokken kon worden en het eigen slachtwerk zodoende flink af nam. Toen kwam de ramp in 1953; dc slachtplaats in de Zevengetijstraat liep regelmatig onder water. Men zag geen kans door te draaien en be sloten werd - met de inmiddels ge boren zoon en dochter - enige tyd te evakueren. Na terugkeer brak uiteraard weer een nieuwe opbouwperiode aan. In de loop der tijd vonden kleine ver bouwingen plaats. Tweemaal werd het bedrijf naar achteren uitgebreid, zodat voornamelijk de koel- en ma gazijnruimte vergroot kon worden. Na het betrekken van een ander woonhuis kon ook het woongedeelte bij de zaak getrokken worden. „Keurslager" De heer Plaating droeg als een van de eersten het predikaat „Keur slager", hetgeen een regelmatige uiterst strenge kontrole betekent op kwaliteit, hygiëne, bediening enz. Naar aanleiding van een advies van de Keurslagersorganisatie voerde de heer Plaating de, inmiddels landelijk bekend geworden, „gehaktdag" in. Hij laat zich overigens vol lof uit over de rcklamcsuggestics van deze organisatie. Het echtpaar Plaating, dat node af scheid moet nemen van de klientèle (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Hoewel er in vergelijking met vroegere tijden heel wat veranderd is in het slagersvak, is het nog steeds zeer arbeidsintensief", aldus de heer Plaating. Vooral de laatste tien jaar in opkomst gekomen maaltijden als fondue, barbeque en gourmet vroe gen een aanzienlijke assortiments uitbreiding. Verkoop pand Vooral het vele werk dat het vak met zich meebrengt en om gezond heidsredenen zag de heer Plaating zich genoodzaakt zijn bedrijf te be ëindigen. Zijn medewerker, de heer K. Berrevoets, die ruim vijftien jaar bij hem in dienst is, zal zich in de toekomst gaan bezighouden met huisslachtingen. In het pand op de Dam wordt geen nieuwe slagerij ge vestigd. Het zal t.z.t. verkocht wor den. De heer en mevrouw Plaating be seffen dat het wel even zal moeten wennen om straks de winkelbel niet meer te horen. Zij hebben hun beroep altijd met veel enthousiasme en toewijding uitgevoerd en 32 jaar is tenslotte niet niks „Konfaktadressen 1977" De Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland heeft een handig boekje uitgegeven: „Kontaktadressen I9h'\ waarin een overzicht wordt gegeven van de aanwezige jeugdwerk vormen op Schouwen-Duiveland, gerang schikt naar gemeente. Tevens wer den opgenomen adressen van: ge meenten, ministerie CRM, instellin gen in regio en provincie en een adreslijst van het bestuur der stich ting. Exemplaren van het bruikbare en nuttige boekje zijn verkrijgbaar aan het adres: Maarstraat 12, Zierik zee. Tel. 01110-3566. ZIERIKZEE Inspraakavond Nota Landelijke Gebieden Dc Stichting Zeeland te Middel- burg begeleidt de algemene bevol kingsinspraak over de Nota Lande lijke Gebieden. In deze door de re gering uitgegeven nota worden o.a. de problemen van de kleine kernen, de ontwikkeling van dc landbouw en de rekreatie en de natuur- en land- schapsbelangen behandeld. Voordat de regering de uiteindelijke beslis sing neemt kan de bevolking zijn mening hierover geven. Op Schouwen-Duiveland gebeurt, dit via een regionale gespreksgroep. De eerste bijeenkomst is dinsdag 30 augustus in bet Huis van Nassau, L. Nobelstraal 2 te Zierikzee. OOSTERLAND Oriënteringsrit Op zaterdagmiddag 20 augustus jl. vond hier ter plaatse een oriënte ringsrit plaats voor automobielen, ge organiseerd door de plaatselijke Oranjevereniging, dat echter geen succes is geworden. Het parcours was uitgezet door dc heer R. Poel man. maar dc deelneming was mini- maai. In hoofdzaak doordat er op deze middag overal wat te doen was, vooral op sportgebied, en daardoor veel jóngeren afwezig waren. De start cn de finish waren vanaf het cafetaria „Neffcn d'Eule", waar later ook dc prijsuitreiking plaats vond. De eerste prijs was voor H. van dei- Maas Cz., de tweede voor C. Dorst uit Nieuwerkcrk. en de derde voor J. Goudzwaard Kz„ de poedelprijs verwierf TTan Slcenpoorte. Afscheid run Zeeland Bedankt lief Zeeland, nu ik je verlaat want iedere dag was een feest. Jij blijft als wierook in mijn geest, wanneer het afscheid, schrijnen gaal. Bedankt o<>1: Zierikzee, mijn stad, waar ik :o dikwijls zwerven mocht en mijn herinneringen zocht, zodat ik uur en tijd vergul. Bedankt dorpjes met je dromenpleiri, waarop de toren peinzend staal en in de kleine stille straat fluisteringen van bomen zijn. Bedankt vrienden van de praatbank, voor verhalen uit het dorpsleven die nooit werden geschreven, noch omgezet in verzenklank. JAN TUINDER BRUINISSE Vergadering gemeenteraad Dc gemeenteraad van Bruinissc komt vrijdag 26 augustus a.s. in openbare vergadering bijeen in het gemeentehuis onder voorzitterschap van burgemeester T. C. IlcUman. De twintig punten tellende agenda vermeid onder andere: aankoop krot woning Beurstraat 2; Verlenging gel digheidsduur verordening onroerend goedbelasting; Krediet reconstruktie brandpaden in aanvullend werkver band; Benoeming J. A. M. Peeters vakman tuinman in vaste dienst; Herziening regeling bevoegdheid be noeming personeel in lijdelijke dienst; Regeling onderhandse aan besteding bouw nieuw scholenkom- plex; Grond en muurtransaktie ge- meente/D. van Tuijl; 14e wijziging bouwverordening; Herziening raads besluit verkoop grond Molenweg t.b.v. de uitbreiding telefooncentrale; Aanvullend rekening courantover eenkomst bank Nederlandse ge meente voor de storting van waar borgsommen verkoop woningen Re creatieplan B.ruinisse; Herziening erfpachtscanon percelen werkhaven- tje; Delegatiebesluit t.u.v. de be schikking geldelijke steun verbete ring particuliere woningen; Verkoop van enkele m2 grond aan W. Bal aan de Nieuwstraat (eigendomseor- rectie i.v.m. verbouwing); Krediet riolerings- en beti-atingswerken be stemmingsplan „West" i.v.m'. nieuw bouw gemeentehuis, scholenkom- plex, postkantoor, zorgwoningen e,d.; Verder voorkomende zaken en rondvraag. Aktie C.J.V. Evenals in Zierikzee en Ooster land zullen de Bruse C.J.V. klubs de- Ze week een aktie voeren ter verster king van de kltibkas, vcor het ko mende winterseizoen. De leden van de jongens en. meisjesklubs zullen aanstaande vrijdagavond 26 augustus door de gemeente gaan om wel tegen de zeer lage prijs van vier gulden vijf kg peren aan te bieden. Stel de jongelui niet teleur en koop de pe ren in ruime mate. Straten worden geveegd De straten van Bruinisse worden woensdag 24 augustus weer geveegd door de bezemwagen. Eigenaars van geparkeerd staande auto's worden verzocht deze tijdelijk op een andere plaats te zetten, zodat de bezemwa gen vrije doorgang heeft, zodat de straten goed gereinigd kunnen wor den. Auto rijdt bejaarde aan Hedenmorgen (dinsdag) om 9 uur had een ongeval plaats op de Ila- vendyk te Bruinisse, waarbij de 84- jarige M. Padmos ernstig werd ge wond en nadien per ambulance naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee werd overgebracht. RENESSE, 20-8, Als afsluiting van het tocristenscizocn organiseerde dc plaalsclykc V.V.V. „Renesse Voor uit" een zeer geslaagde iampionop- locht. Oorspronkelijk had men het eve nement gepland op zaterdagavond 21 augustus, ma^r het fanfarekorps Luctor et Emergo di" avond niet ter beschikking was, moest men op het OOSTERLAND, 22-8. De jcugd- kapel van de Ned. Herv. gemeente alhier maakte het afgelopen weckend een begin met het jaarprogramma. Werd in vorige jaren een weekend in „de Honte" te Oudelande doorge bracht, ditmaal bleef men te Oos terland. Er werd zaterdagmiddag 20 augustus j.l. om half zes begonnen De heer Padmos liep met twee he ren te wandelen. Hij stak vervol gens de weg over en werd gegrepen door een personenauto, bestuurd doer R. A. N. te Amsterdam, die richting Rijksweg 18 reed. De heer Padmos liep een beenbreuk en een hoofdwond op. De eerste hulp werd verleend door dokter Buitendijk. DEN HAAG, 22-8. Minister van der Stoel is bang dat het niet moge lijk zal zijn in alle negen landen van de Europese Gemeenschap tegen mei/juni aanstaande de eerste recht streekse verkiezingen voor de leden van het Europees Parlement te hou den. laatste moment de datum een dag vervroegen. Voor de belangstelling betekende deze vervroeging geen enkel be zwaar, want toen het Renessese korps om negen uur vanaf het dorps huis vertrok werd het gevolgd door een zeer lange stoet kinderen met lampions en fakkels. Ook op zijn rondgang door hel dorp trok de fees telijke optocht veel belangstelling. met een gezamenlijke broodmaaltijd in de „Voorkerk", en na afloop hier van werd een gezelligheidsrit op de fiets gehouden, op sublieme wijze uitgezet door de heer J. Goudzwaard die de bloemen na afloop dan ook ruimschoots verdiend had. De 28 leden brachten de rest van de avond op gezellige wijze door met een spelletje Bingo. Zondagmorgen d.a.v. werd begonnen met een film over de Zending, waarbij de Pastor loci: ds. Van der Meer. een passen de inleiding hield. Om tien uur woonde men gezamenlijk de Gods dienstoefening in de kerk bij. waar ds. Van der Meer de film bij de pre diking betrok en erop wees dat zen ding niet alleen veraf nodig is, maar ook dichtbij. Na afloop van de dienst begaf men zich naar de boerderij: ,,'t Is niets anders", van de heer Schoof, waar koffie gedronken werd en later gebarcuêd. Toen men echter naar Ouwerkerk vertrok om ten besluite een spel te spelen, liet de weersgesteldheid, die tot dat mo ment vrij goed was geweest, verstek gaan. Men nam het besluit terug te keren en nog wat te drinken, wat dan tevens het einde betekende van een succesvol weekend van de Jeugdkapel. Aan het eind van de rondgang maakte de stoet nog een rondje door de dorpskom om zich uiteindelijk bij het dorpshuis weer le ontbinden. Ook voor de kleintjes: Symbolische afsluiting van het seizoen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie Alle zaken voor alle mensen BUITENLANDS GELD In Rome en Parijs, maar ook in Tokio en New York overal kunt u terecht met uw reischeques. Beschikt u liever over kontant buitenlands geld? Ook dat is mogelijk. Haal uw reis- en euro cheques, uw reisverzekering en al uw 0 vreemde valuta bij de Havenpark 16, Telefoon (01110) 4051 'n Bondsspaarbank

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3