Het ging „vloot" van de Rijkswaterstaat om zoutmeetapparatuur Noodweer in Mexico Voorboden van de winter Commissaris dr. C. Boertien: „Wij betreuren de gekozen kabinetsbeslissing'' organisatie berecht minister Problemen met chartervluchten op Israël De toestand in Eindhoven „Midden-oplossing" Onderzoek in Oosterschelde Stijgend energiegebruik Toekomst van drogisterijen De positie van de psychotherapeut Man bekent wurging AGENDA MOPJE I Na alle barre „toestanden", die er in het verleden rond het Oosterschelde- vraagstuk zyn geweest, is het rond uit ontstellend, dat in een laatste fase nog juist een draai aan het ge heel dreigt te worden gegeven, die de beetre vruchten van de pyler- damafsluiting, Nederland de neus voorby kan laten gaan. Het kabinet wil de doorlaatopening van de pylcrdam - als maandag ge meld - beperken tot 14.000 vierkan te meter en dat is nu juist de maat waarbij een (goede) voortzetting van de Zeeuwse visserij in het algemeen en de schelpdierenkuituur in het bij zonder, kwestieus wordt. Zeker, men kan in dit stadium niet alles voor spellen. maar zoveel researchwerk is wel verricht, dat met een door- stroomepening van 20.000 vierkante meter, de thans als wolken aan de horizon oprijzende beduchtheden, vermeden zouden kunnen worden. Een verschil met een eerdere fase in de strijd is, dat Zeeland thans eendrachtig achter deze maximale oplossing (20.000 m-) staat, hetgeen destijds wat betreft het al - of niet open houden van de Schelde, niet het geval was. De door het kabinet voorgestelde „middelste opening" is derhalve een al door de tijd achterhaalde zaak; het is - kort gezegd - een misselijk makend alternatief, een de kool en de geit sparend voorstel, dat op nieuw een ernstige bedreiging vormt voor hetgeen voor Zeeland zo ka rakteristiek is: zijn typisch gestruk- tureerde visserij. Een vraag is trouwens ook nog - maar men zal wel heel diep politiek onderlegd moeten zijn, om die vraag te kunnen beantwoorden - of uitge rekend een demissionair kabinet - verstrikt in een poel van formatie problemen - op dit moment moet worden geroepen zo'n belangrijke beslissing te nemen. Een beslissing in ieder geval, die het aanzien en het zijn van deze provincie voor eeuwen bepaalt. Het gaat er opnieuw somber uitzien, of het parlement moet ten lange leste de belangen van Zeeland, toch nog en bloc op hun juiste waarde weten te schatten en de bal van de middenoplossing te rug kaatsen. Vast staat overigens nu al, dat Zee land er niet in zal berusten. Het ver leden heeft het nut en de noodzaak van harde strijd aangetoond. Dat kan weer, uiteraard met faire middelen, maari straks extra ondersteund door de visie en het besluit van het pro vinciaal bestuur. Het zou te mal zyn, als op het laatste moment het hoofd in de schoot wordt gelegd. ZIER1KZEE, 22-0. Ton gevolge van de koinpartimen- tering en de afsluiting van liet Oosterscheldebekken door middel van een doorlaatbare stormvloedkering, zal bet zoutgehalte in bet bekken veranderingen onder gaan. MEXICO-STAD, 21-8. In de Mexi caanse deelstaat Sonora is dicht bij de grens met de V.S. zondag een au tobus in een ravijn gereden. De weg verzakte als gevolg van zware re genval. Achttien inzittenden vonden de dood. In Guadalajara, 600 km ten noor den van Mexico-Stad, zijn 50.000 mensen dakloos door overstromin gen. Duizenden woningen zijn door storm en regen beschadigd. Vijf mensen zijn verdronken. SION (Zwitserland), 23-8. De Zwit serse boeren zyn maandag begonnen met het weghalen van hun vee van de zomerweiden op de Alpen omdat de winter daar al is begonnen. De sneeuw viel lager dan 2.000 meter en in de dalen werd grote schade aangericht door hagel, vooral in het Italiaanstalige gebied Ticino. Z1JPE, De massale aan. komst van peilbotenin de Zijpse haven, waarvan wij vo rige week een foto publiceer de», heeft een ingewikkelder achtergrond, dan in het be treffende onderschrift werd gesuggereerd. De medewerker van Rijkswaterstaai, ing. H. I. Schaap geeft in bijgaand arti kel een inzicht van hetgeen precies aan de hand is. De zoutverdeling in het bekken wordt namelijk beïnvloed door: 1. getij volume en bet zoutgehalte van de zee; 2. door zoetwaterlozing op het bek ken (rivierafvoer, schutverliezen, polderlozingen e.d.); 3. geometrische verhoudingen van het bekken; 4. wind en temperatuur. In welke mate het zoutgehalte, na de bouw der kunstwerken, zal ver anderen, volgt uit een rekenmodel, dat gebaseerd is op bepaalde veron derstellingen aangaande de mecha nismen die de zoutverdeling beïn vloeden; Met de huidige kennis is het niet mogelijk deze veronderstellingen on omstotelijk te bewijzen. Hiervoor zijn meer uitgebreide natuurmetingen en meer diepgaande theoretische studies noodzakelijk. In verband hiermede zullen na tuurmetingen plaatsvinden in de hui dige situatie bij verschillende lozings- debieten van zoetwater door de Vol- keraksluizen. In 1977 zal dit debiet 50 m'/sec. bedragen, in 1978 100 ms/ sec. Het resultaat van een gewijzigd zoetwaterbelasting wat betreft het zoutgehalte, kan alleen vergeleken worden met andere toestanden, in dien in deze toestand sprake is van een dynamische evenwichtstoestand. Dit betekent dat per getijperiode evenveel zout de Oosterschelde bin nenkomt als eruit verdwijnt. De menging van zout en zoet water blijft dan hetzelfde als vóór de even wichtstoestand vandaar de toevoe ging van „dynamisch". Terugkerende zoutverdeling Toch wordt gesproken van een evenwichtstoestand omdat het effekt van de menging op de zoutverdeling gedurende een getijperiode gemid deld nul is. Dus na iedere getijperio de keert dezelfde zoutverdeling terug Vanaf het voorjaar 1977 wordt een konstant debiet van 50 m3/sec. door de Volkeraksluizen gespuid. Na het instellen van dit spuidebiet moesten middelen aanwezig zijn die het mo gelijk maken te beoordelen of zich een dynamische evenwichtstoestand heeft ingesteld. den; op 37 plaatsen moet de stroom snelheid, stroomrichting en het zout gehalte bepaald worden en op 30 plaatsen alleen het zoutgehalte. Een en ander impliceert dat met een uitgebreide vlpot meetboten de zaak aangepakt moet worden. De me tingen hebben plaats gevonden op 16 en 17 augustus, van respektievclijk 05.30-19.00 uur en van 06.00-19.30 uur. In totaal waren daarbij 72 boten be trokken en circa 350 man personeel. De projektleiding van de metingen berustte bij de waterloopkundige af deling van de Deltadienst te Zierik- zee. Daar deze dienst slechts over 14 vaartuigen, 3 sloepen en 3 boorbak- ken kon beschikken, moest de rest van de te formeren meetvloot wor den aangetrokken van andore water staatsdiensten, visserijinspektie, wa terschap Schouwen, Loodswezen, Delta Instituut te Yerseke. Gunstig weer De weersomstandigheden tijdens de metingen waren uitermate gunstig. Dit betékende een grote meevaller voor de leiding, maar ook voor de bemanning, waarvan 45 man speci aal voor deze metingen uit Den Haag gekomen waren, die normaal op kan toor zitten en dus geen zeebenen heb ben. Het uitgevoerde meetwerk is nog maar het begin van de arbeid die no dig is om de gewenste gegevens te verkrijgen. Na deze metingen moeten alle verzamelde meetgegevens wor den uitgewerkt. Een belangrijk deel van de gege vens moet eerst nog met de hand worden omgezet in een voor de kom- putcr leesbare vorm, alvorens verder automatisch verwerkt te kunnen worden. Het volledig verwerken en kontrolcren van de grote stroom- meètgegevens zal nog vele maanden vergen. De pijlerdam MIDDELBURG, 22-8. Wij betreuren de kabinetsbeslissing ten aanzien van de doorstroomopening in de pylerdam in de monding van de Ooster schelde zeer. Zo rageerde dr. C. Boertien, kommissaris van de koningin in Zeeland, op het besluit van het kabinet om voor de tweede oplossing te kiezen. De doorstroomopening van 14.000 vierkante meter betekent een getij debeweging van 70 procent. Dat is niet de wens van provinciale staten en het college van gedeputeerde sta-, ten. Die 'hebben zich in het belang van de mossel- en oestercultuur uit gesproken vóór de grootste door stroomopening. Wij willen' als col lege van gedeputeerde staten contact met het parlement nog vóór hel da- bat hierover in de Tweede Kamer plaatsvindt, zei dr. Boertien. De voorzitter van de samenwer kende aktiegroepen S.O.S., de heer E. Boissevain, vindt dat de beslis sing de doelstelling van de pijlerdam geweld aandoet. Men heeft destijds besloten tot de aanleg van een pij lerdam om zo de veiligheid en het behoud van het milieu aan elkaar te kunnen koppelen. De veiligheid is nu gewaarborgd, van de natuur moeten we dat nog maar afwachten. Bovendien moet de toekomst ook nog maar bewijzen dat de getijde beweging van 70 procent voldoende is voor het behoud van de mossel en oestercultuur. Zoutmeetapparatuur Columbiaanse Aangezien deze instelling enkele maanden vergt, is een net van kon- tinu registrerende zoutmeetappara tuur op het rivierentrajekt Keeten, Krammer, Volkefcak opgebouwd. Aan de hand van deze registraties is in juli 1977 tot een dynamische even wichtstoestand besloten. Deze toe stand moet nu worden vastgesteld door de uitvoering van enkele simul tane 13-uursmetingen op een groot aantal kenmerkende plaatsen op het trajekt Volkeraksluizen - Stavenisse. Het aantal dwarsprofielen dat beme ten moet worden bedraagt 15, ter wijl het aantal meetpunten 77 be draagt. Op tien plaatsen dient het vertikale getij waargenomen te wor- BOGOTA, 22-8. De linkèe Colum biaanse guerrilla-groepering M-19 heeft maandag laten weten dat ze de vroegere Columbiaanse minister van landbouw Hugo Ferreira Neira zal berechten wegens vermeende vervolging en onderdrukking van arbeiders. M-19, die zaterdag de ver antwoordelijkheid opeiste van de ontvoering van de 46-jarige Ferreira, zegt in een boodschap aan het dag blad El Espacio dat hij zal worden berecht door „een volksrechtbank". El Espacio wijst erop dat M-19 de zelfde beschuldigingen uitte aan het adres van Jose Mercndo, hoofd van de Columbiaanse arbeidersbond, toen ze hem begin dit jaar ontvoer de en later om het leven bracht. Ferreira is direkteur van een land bouwbedrijf waarvan de 2500 arbei ders al zes dagen in staking zijn om hoger loon. Ongegrijpelijk Voorzitter M. Siereveld van de kotterset or van Zevibel, de Zeeuwse vereniging voor visserijbelangen, vindt de beslissing van het kabinet onbegrijpelijk. Wij betwijfelen ten sterkste of de Oosterschelde door de ze geringe getijdebeweging zijn kin- derkamerfunktie voor de haring, garnalen, schol en long wel zal be houden. Maken die 160 miljoen gulden ex tra die de grootste doorstroomope ning zou gaan kosten cp een totaal bedrag van 5,7 miljard nu zo veel uit, vraagt de heer Siereveld zich af. De regering heeft met deze beslis sing grote risico's genomen, aldus de heer Siereveld. Mening D'66 DEN HAAG. D'66 betreurt bet dat het kabinet gekozen heeft voor een doorlaatopening van 14.000 vierkan te meter voor de Oosterschelde. In het belang van de mossel- en oes tercultuur en het milieu in het al gemeen had de keuze op zijn minst op de grootste doorlaatopening moe ten vallen, zonder aan de veiligheid van de Zeeuwen afbreuk te doen. Dit heeft een woordvoerder van de democraten maandagavond na het kabinetsbesluit meegedeeld. Hij voegde er aan toe dat D'66 overigens nog steeds voorstander is van een geheel open Oosterschelde. D'66 onderzoekt nu welke moge lijkheden er zijn om alsnog tot een andere keuze te komen, zo liet dt woordvoerder van de democraten weten. Ho ge nood TEHERAN, 22-8. Aliresa Joussef Eahli, tot en met zaterdag metereo- loog op de luchthaven van Kerman in Iran, zoekt een nieuwe betrekking. Ergens waar een W.C. is. Hij liet zaterdag de toren in de steek omdat zijn blaas begon op te spelen. Jammer genoeg wilde de vlieger van een toestel van „Iran Airop datzelfde moment van Eahli weten hoeveel zicht hij voor zijn lan- ling had. Toen hij van de toren geen antwoord kreeg, vloog de piloot te rug naar Teheran. Eahli voerde aan dat er op de toren geen W.C. is, zodat hij honderden meters moest lopen. Waarom de eveneens ontslagen ver keersleider Eahli niet heeft „gedekt" meldden de Iraanse kranten niet. GOES. Door het onthullen van een plaquette opende prinses Beatrix de nieuwe sdélale werkplaats voor de Bevelanden, Tholcn en St. Phllipsland te Goes. Geamuseerd luistert de prinses naar dr uitleg van de tingieters in de werkplaats. Rechts staatssekretaris Mortens, in het midden de heer A. J. A. Veldkamp, technisch direkteur van de werkplaats. WASHINGTON. 22-8. Amerikaan se funktionarisscn hebben plannen voor 125 chartervluchten naar het heilige land afgewezen, omdat Is raël verlangt dat de toestellen lan den op het vliegveld Atarot, dat by Jeruzalem ligt In het bezette deel van Jordanië. Het ministerie van zaken in Washington naamslo tcgonsl ander buitenlandse is de voor van deze vluchten waarmoe vanaf 3 septem ber in totaal ruim 22.000 naar het Midden-Oosten zouden komen. De kwestie maakt deel uit van het Amerikaans-Israëlische geschil over Israels aanspraken op gebieden die het in 1967 heeft veroverd. De betrokken luchtvaartmaat schappijen hebben laten weten dat zij zich beraden op stappen tegen de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst en het state department. DEN HAAG, 2-3. Hot energiever bruik in ons land is volgens de be rekeningen van het C.B.S. in het af gelopen jaar mei elf procent geslegen tot 508 biljoen kilocalorieën. De in dustrie verbruikte 16 procent meer en nam met 218 biljoen kilocalorieën bijna de helft van het totale verbruik voor haar rekening. Voor transport werd elf procent meer verbruikt en het verbruik van de gezinshuishou dingen steeg met tien procent "tol 127 biljoen kilocalorieën. UTRECHT, 22-8, Hoewel het aan tal drogisteryen in Nederland een dalende tendens vertoont, is het toe komstperspectief voor deze branche niet ongunstig als er bepaalde slruc- tuurverbeterende maatregelen wor den genomen. Dit is een konklusie waartoe een perspectiefcnderzoek door bet Eco nomisch Instituut vcor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) heeft geleid. Het onderzoek is uitgevoerd met me dewerking van economische zaken en op verzoek van de stichting phar- maceutisdhe kleinhandelconventie (Pharmacon). De resultaten zijn maandag op een bijeenkomst van Pharmacon in Utrecht bekend ge maakt. LUNTEREN, 22-8. ..Het wordt hoog tijd dat de bevoegdheid en de wette lijk beschermde beroepspositie van de psychotherapeut worden geregeld. Het is de insiders al lang duidelijk dat de nu nog bestaande toestand, waarin alleen psychiaters als zodanig erkenning genieten, verouderd is en discriminatie inhoudt ten aanzien van serieus opgeleide psychothera peuten. Dit zei maandag mr. G. W. Arehdsen Hein, zenuwarts-psychia ter en geneesheer-directeur van de" Stichting Veluweland in Lunteren ter gelegenheid van de officiële ope ning van een nieuw dagziekenhuis en polikliniek voor de behandeling van neurotische patiënten. WINSCHOTEN, 22-8. De gemeen tepolitie van Winschoten heeft de 21- jarige F. B. uit Winschoten aange houden. Hij heeft bekend zijn 52- jarige huisgenoot Harm Dijk door wurging om het leven te hebben ge bracht. Beiden bewoonden een ka mer in een pand aan de Garstestraat in Winschoten. Zondagmorgen werd daar op zijn bed het stoffelijk over schot gevonden van Harm Dijk. De arts die erbij werd gehaald vond de houding van het slachtoffer zo vreemd dat de politie werd gealar meerd. Deze liet 'n nader onderzoek instellen. Het bleek dat de heer Dijk door wurging om het leven moest zijn gekomen. De motieven die tot deze wurg- moord hebben geleid heeft de politie nog niet bekend gemaakt. LAATSTE NIEUWS EINDHOVEN, 23-8. In Eindhoven staan nog twee tunnels onder water. Alle andere verbindingen zijn weer te gebruiken. Toch deden zich dins dagmorgen nog aanzienlijke ver keersopstoppingen voor doordat de weggebruikers dachten dat nog meer tunnels onder water stonden en een andere route kozen. De juiste omvang van de water overlast in Eindhoven is nog steeds niet vastgesteld. Hoewel op sommige plaatsen het water daalt komen bij politie en brandweer nog steeds mel dingen binnen van ondergelopen straten en woningen. Op enkele plaatsen staat het water zelfs een halve meter hoog. Inmiddels zijn honderdvijftig riool- putten door gemeentewerken gemar keerd waar het water uitspuit. Het talud van een viaduct aan de Aencaslaan is weggeslagen. Het ri viertje De Dommel is op meerdere plaatsen buiten haar oevers getre den. Gemeentewerken probeert hel water via een afwateringskanaal naar een aantal kanalen buiten Eindhoven te spuien. Het openbaar vervoer in Eindho ven werkt met grote vertragingen. Het politiebureau, de brandweerka zerne en hel stadhuis van Eindho- zen zijn telefonisch vrijwel niet be reikbaar. Op diverse plaatsen in do slad worden wegverzakkingen ge meld. Zicrikzcc Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur. cnrillöhCÖncert. Dreischor Elke dag, behalve zondag. Land bouwmuseum. 13.30-16.39 um. Tot eind augustus Zierlkzee ..'t Lange Uus". expositie 9.00-12.00 uur en 13.30-17.30 uur. Op donder dag 19.00-21.00 uur. Dinsdag 23 augustus Middelburg Nieuwe Kerk. 20.00 uur, Orgelcon cert Woensdag 24 augustus Zierlkzee Exkuraie C.P.B. Station. 13.15 uur. Grote kommissiekamer stadhuis, vergadering schoolraad, 20.00 uur. Scharend ij ke Exkursie C.P.B. Parkeerterrein dol finarium. 13.30 uur. Donderdag 2ï augustus Nieuwerkerk Afd. Duiveland, plattelandsvrouwen, start: Rijksweg, 13.30 uur. Vrijdag 26 augustus Bruinisse Gemeentehuis, vergadering gemeen teraad, 19.30 uur. Zaterdag 27 augustus Zierikzee C.J-.V.-bejaardendag Renesse (C.J.V.- kamp). Vertrek bussen Havenplein en Borrendamme. 9.15 uur. Zaal Chr. Ger. kerk, verkoping zen- dingskrans, 13.30 uur. Bruinisse Popfestival Dorpsweg loods Meeuw- sen. 18.00 uur. Goes „De Prins van Oranje", vrouwen in de P.v.d.A., 10.15 uur. Maandag 29 augustus Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe", open huis s.v. Zierikzee, 19.30 uur. Dinsdag 30 augustus Zierikzee Huis van Nassau. Inspraakavond Nota Landelijke Gebieden. 20.00 uur. Woensdag 31 augustus lvapellc-Biezelinge „De Caisson". Bijeenkomst rond Eu ropese verkiezingen. 20.00 uur. (OHIO) 22SS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938, (01110) 2416, (01110) 4669 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Blijvend aktueel dreigt het „mop je van het reisbureau" te worden. Schouwtoneel: een kamer in een reisbureau, met aan de wand alle uitbundigheden van heerlijke en zonnige vakantielanden. Achter de balie, een man van het reisbureau, gereed om de klanten te woord te staan. Daar komt al een klant bin nen. Een heer mei een hoed op, die hij dadelijk afneemt. De bureauman staat dan teel even te kijken, want de binnenkomer heeft een welige dos van paddestoelen op het hoofd. Snel echter hervindt hij zijn evenwicht en zegt: „We hebben U al van tevoren gezegd meneer Jansen, dat wij niet verantwoordelijk zijn voor het weer in de vakantiebestemmingen". Daar mee moet de paddestoelen-man het doen. Wie daar (al of niet hard) om lachen moet, mag er (al of niet hard) om lachen, maar we zitten er na- tuurlijk 7naar mee, met dat weer hé. Mijn bespiegelende vriend zegt al tijd: „het wordt je niet van mensen aangedaan" en zo is het maar net, maar ondertussen bevoelt toch me nigeen alvast de kruin of de padde stoelen nog niet komen. Gisterenmorgen nog vertrokken kennissen met de kampeerwagen naar de Veluwe. Je moet er niet aan denken; die koud optrekkende aar de, die mistflarden rond de boom toppen en die eeuwig driupende lak ken. „En" - vroeg ik nag - „Thea, heb je dc zonnebikini voor de pak in de koffer?". Ze :ci alleen ,;l is verschrikkelijk" en het regende op dat moment ook redelijk hard. Ach, ach de mooie nazomer mnet nog ko men hoor! Wij maar schermen met die mooie nazomer, maar het is weer weer voor citroenkwast en bontjassen. Zo kun je beter hoestdrankfabri- kant icordcn in dit land, dan zonne brilhandelaar en kom me niet aan dc deur, met dat flauwe grapje van: moei je eens naar 1976 kijken". Goed, goed, toen was het een keer goed, maar dat was sinds 1956, 1947 en 1632 ook niet meer gebeurd en zuchten en steunen dat we toen de den. „Ik heb het zo wnaaaarm en het is hier zo hceeectü!" Weet U nog wel, maar hoe schoon waren de koele ochtenden niet, met vonkend zonlicht op het water en hoe schoon de avonden, doortrilt van warmte en stilte, totdal Venus „gouden aster" open bloeide aan het verdonkerende indigoblauw van het zwerk Dat is nu allemaal „sircet me nt org" lzoete herinnering). Het goud van dc zomerromantiel: is versluierd door dikke wolkenpakketten of de roffel van regens en gunst, nop lang niet alle graan is van dc velden. Het is allemaal net zo slepend ah de ka binetsformatie en alsmaar moet ik aan Prins Willem denken. Aan die beroemde zin, zyn laatste: „Man Dieu aie pitic avcc moi et dc cc pauvre penplc". („Mijn God, heb me delijden met mij en met dit arme volk") Gek, dat ik daar voortdurend aan moet denken. Of niet? SCNIEREIL ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2