ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN Onwelkome export van Duits „anarchisme" Nederlanders zijn de grootste vet-eters 7 BLIK DOOR HET WERELD Omgekomen bij oefening ir Reklame- vliegtuigje neergestort Trekker doodt wielrijdster Dronken man rijdt vrouw dood Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DIA,^ i6 uurust*» i?7? Mr. 2215» Anarchisten hebben in één week- einde twee maal akties ondernomen waarbij het geweld resulteerde in doden. Bij Frankfort werd de ban kier Jürgen Ponto neergemaaid, bij Ljjou kwam het tot een veldslag tij dens een demonstratie tegen de Su- per-Phéni.v-kernreactor die een der deelnemers het leven kostte, in het tweede geval zouden het ook Duitse aktivisten geweest zijn die tot erge- nis van de Franse overheid van een vreedzame demonstratie een ware veldslang hebben gemaakt. Die zienswijze is waarschijnlijk een beet je Frans gekeurd, want Franse de monstranten zijn niet per definitie de rustigste en de CRS is onder de oproerpolities bepaald niet de zacht zinnigste, zodat er reden is om knok ken te verwachten als die vijfdui zend man sterk opdaagt. Maar onte genzeggelijk waren de Duitse con tingenten speciaal naar Lyo-n getrok ken met de opzet het tot vechten te laten komen - een inval in een camping waarbij allerlei slagmate riaal en gereedschap om in de afge zette bouwplaats binnen te dringen, wijst daar wel duidelijk op. Het is een beetje vreemd dat uit gerekend in Duitsland het linkse terrorisme bloeit als bijna nergens in West-Europa. Na de lange reeks van aanslagen door de Baader- Meinhofgroep zijn wel velen gearres teerd, maar de bezielende gedachte is duidelijk blijven leven met name aan de universiteiten. De voornaam ste verdachte van de moord op Ponto is studente. Dat in Duitse kringen waar men toch mag verwachten dat men verstandelijk behoorlijk mee kan, de geweldstheorieën zo aange hangen ivorden is moeilijk te ver klaren. Er steekt ongetwijfeld een hoop ongeloof in dat eên democratie behoorlijk kan funktioneren, althans in de opzet zoals die nu alom in de westerse wereld bestaat. Dat is een opvatting die overigens nog wel ge deeld wordt door lieden die daarom nog niet naar de wapen grijpen, maar rustig afwachten tot het naar hun mening ondeugdelijke systeem in elkaar stort. Wat Baader-Meinhof en opvolgers willen is die ineenstor ting een handje helpen. Internationaal - Het plegen van aanslagen is daarvoor een doeltreffende methode, vinden zij, omdat men er enerzijds mee bereikt dat crnwelgevallen figu ren verwijderd worden (Ponto als kapitalist en adviseur van bonds kanselier Schmidt en de sjah van Iran o.aen anderzijds ook dat de overheid gedwongen wordt haar ei gen stelregels over de vrijheid van het individu te verraden om tegen de terreur in te gaan. Met andere woor den: men dwingt de overheid haar eigen staatsbestel zo te ondermijnen dat het nog vlugger ineenzakt dan het vanzelf al zou doen. Het is een redenering die geloofd wordt al zijn er uiteraard wel argumenten tegen in te brengen. Zo hebben de westerse democratieën tot dusver aardig kans gezien zich bij tijd en wijle te veranderen en zich aan te passen aan de omstandigheden zonder dat de uitgangspunten werden verlaten. Maar in één opzicht hebben de voor het gemak maar anarchistisch ge noemde groepen natuurlijk hun zin: het leven ivordt er niet aangenamer en makkelijer op als zij aan de gang gaan. Wat nu echter gebeurt is dat deze groepen zich kennelijk geroepen voelen om ook over de grens te gaan samenwerken - ongevraagd - met ander dan hun geestverwanten zoals de Palestijnen. Die Franse groepe ringen die zich keren tegen de plu tonium-economie waarin Frankrijk terecht komt met de snelle kweek reactoren als de Super-Phénix (waarin behalve Frans, Duits en Italiaans ook een beetje Nederlands geld steekt), hebben over het alge meen maar niet uitsluitend een link se inslagMaar één van hun voor naamste zorgen is juist dat zo'n plu tonium economie de democratie on mogelijk maakt. Dat is dan omdat de gevaren van de installaties zonder meer in het bijzonder door mogelijke veiligheidssysteem noodzakelijk ma- roofneigingen van terroristen, een ken waardoor de geheime politieak- tiviljeiten van de democratische rechten een aanfluiting maken. Zij zijn dus bezorgd om de democratie, hun ongevraagde helpers in het ge heel niet, integendeel. Maar de kans is groot dat de vechtpartijen en de voor Frans gevoel niet te pruimen Duitse inmenging, het klimaat zeer slecht inaken voor degenen die op redelijke gronden en op redelijke manier ageren tegen de kweekreac tor in het bijzonder of de kernener gie in het algemeen. Tegenstanders noch voorstanders van kernenergie - of de grote meerderheid die berust in het „onvermijdelijke" zijn erg ge baat met het hondje hulp waarmee Duite „anarchisten" begonnen zijn een factor in de internationale poli tiek te worden. TEXEL, 15-8. Op vliegveld Texel is een Piper Cub van het luchtrekla- mebedrijf Roeper tijdens het oppik ken van een sleep neergestort. Het vliegtuigje moest de reclame- sleep tussen twee palen vandaan ha len. Hierbij raakte het, vermoedelijk door een te lage snelheid, overtrok ken. Het toestel stortte neer en vloog onmiddellijk in brand. De brand weer van vliegveld Texel had het vuur in twee minuten onder de knie. De brandweer van het vliegveld Texel heeft de piloot verkoold in het wrak gevonden. Het was de 22-jarige gehuwde Henk van Gorsel uit Zwol le. LINSCHOTEN, 15-8. De 29-jarige mevrouw G. van Kooten-Schrijvers uit de Utrechtse gemeente Linscho- ten is maandagochtend in haar woonplaats gedood bij een botsing met een landbouwtrekker. Volgens de rijkspolitie is de vrouw met haar fiets op een kx-uising van de provin ciale weg links in plaats van rechts om een verkeersstoppel op het mid den van de kruising gereden, waar door een frontale botsing met de trekker ontstond. Zij was op slag dood. ROTTERDAM, 15-8. De 46-jarige schoonmaker J. C. S. M. uit Rotter dam is door de politie aangehouden. Hij wordt ervan verdacht dronken achter het stuur van zijn auto te hebben gezeten en als gevolg daar van een vrouw dood te hebben gere den. Het slachtoffer is de 45-jarige Adriana ter Reehorst uit de Maas stad. De vrouw reed zondagavond op haar fiets op de kruising Sehipper- straat-Schiedamseweg. Met grote snelheid raasde de schoonmaker voorbij. De vrouw werd door de wa gen gegrepen en vijftig meter mee gesleurd. Bij aankomst in het Dijk- zigtziekenhuis bleek het slachtoffer te zijn overleden. DEN HAAG, 15-8. In het Europa van de negen z|jn de Italianen en Fransen de grootste wijndrinkers, de Ieren de grootste aardappel en vleeseters en bovendien de grootste melkdrinkers, en gebruiken Nederlanders de grootste hoeveelheden olie en vet. Dit blijkt uit het jaarboekje van het bureau voor de statistiek van de Europese gemeenschappen. Iedere Nederlander gebruikt per jaar 31 kilo oliën en vetten, een cijfer dat In geen enkel ander land. ook die welke niet bij de gemeenschap zijn aangesloten en ter vergelijking worden aange haald, wordt overtroffen. Italianen eten per jaar 125 kilo graan in de vorm van meel en 6 kilo rjjst. Nederland blijft met res p. 64 en 4 kilo hier ver onder, maar Russen blijken jaarlijks 156 kilo graan te verorberen. In West-Europa zijn de Portugezen met 15 kilo per jaar per hoofd de grootste rijsteters. Japan springt er met een consumptie van 92 kilo per jaar ver uit. De Ieren z|jn in het Europa van de negen de grootste aardappel eters met 127 kilo per jaar, gevolgd door Belgen en Luxemburgers met 107 kilo. Nederland staat met 83 kilo op de zevende plaats, na Engelsen (99 kilo), Fransen (94 kilo) en Duitsers (92 kilo). Italia nen eten slechts 37 kilo aardappels per jaar. Ieren z|jn ook de grootste veeleters (101 kilo per jaar) en drinken meer verse melk - 207 liter - dan enig ander volk In de gemeen schap. In Italic komt het ministe vlees op tafel - 65 kilo - (in Ne derland 72 kilo, het op twee na laagste cijfer, na Denemarken met 70). Uit het overzicht blykt dat Amerikanen meer vlees eten dan wie ook - 108 kilo - en Finnen hebben het absolute record melkdrinkcn - 258 liter per jaar. Ter vergelijking: Japanners eten het minste vlees, 25 kilo per jaar, gevolgd door de Russen met 38 kilo. TWEl.r.O, 15-8. Een vork eer'.onge luk op de A-l onder Twello heelt maandagmorgen het leven gekost aan een 41-jarige beroepsmilitair uit 't Harde. Het ongeluk gebeurde om streeks negen uur toen een vracht- wagen, geladen met 110 varkens, achter op een jeep van het 59e tank bataljon uit 't Harde reed. Het ba taljon was onderweg naar Overijssel voor de oefening „Slagorde". De jeep schoot dooi*, botste tegen een daarvoor rijdende jeep en vloog vrij wel direkt. in brand. Toen de mili tair uit het brandende wrak was gehaald, bleek hij al te zijn overle den. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Waarnemend bouw- minister Westerterp heeft de Tweede Kamer laten weten dat voorshands geen behoefte bestaat aan een vex'de- re verhoging var) het aantal gesubsi dieerde eigen woningen voor dit jaar. DEN HAAG. In de periode 1967 tot en met 1976 is voor ongeveer 307.000 gevallen van verwerving van nieuwe en bestaande woningen gemeentega rantie met rijksdeelneming ver leend tot een totaal bedrag van rond 10 miljard guLden. Deze cijfers zijn aan de Tweede Kamer verstrekt in antwoord op vragen van de CDA- kamerleden Cornelissen en Scholten. AMSTERDAM. Rechecheurs van het Amsterdamse politiebui'eau IJ- tunnel hebben zondagmiddag bij toe val een halve kilo heroïne (waarde f 100.000) aangetroffen in een woning van de flat Gliphoeve in de-Bijlmer meer. De rechercheurs deden een in val op zoek naar gestole ngoederen en stuitte daarbij op de in sigaret tendoosjes verpakte verdovende middelen. AMSTERDAM. Onbekenden heb ben met een brandbom drie vlotten van de Amstei'damse magiër Robert Jasper Grootveld en het ernaast ge legen schip van de voormalige „Low lands Weed Company" in lichterlaaie gezet. Het schip brandde geheel uit en van de vlotten bleef niets over. UTRECHT. Voor de 470 werkne mers bij de Koninklijke Nederlandse Katoenspinnerij (K.N.K.S.) in Hen gelo dreigt ontslag. De directie van de K.N.K.S. wil het bedrijf sluiten omdat de overheid de kredietkraan praktisch heeft dichtgedraaid, aldus bestuurder B. van Maarschalker- weerd va nde Nederlandse Centrale van Hoger Personeel. UTRECHT. De Federatie Neder landse Vakbeweging vraagt zich af of de basis van het financieel- en sociaal-economisch formatie-akkoord tussen P.v.d.A., C.D.A. en D'66 nog wel ernstige verwachtingen mogen worden gebouwd. De twijfel van de F.N.V. wordt ingegeven door uitla tingen van C.D.A.-lijsttrekker Van Agt. AMSTERDAM. De stichting Het groene hart van Amsterdam laat in samenwerking met het gemeente vervoerbedrijf vanaf begin oktober speciale herdenkingszegels en een herinnei-ingsenvelop uitgeven ter ge legenheid van de ingebruikneming van de Amsterdamse metro op 14 ok tober. GRONINGEN. Op 15 september a.s. gaat bij de karton- en kartonna- ge-industrie Ceres B.V. te Oude Pe kel a de eerste productie van start van kartonnen huizen. Ceres zal tij delijk onderdak bieden aan de Kar- tonbouw B.V. die in eerste instantie tien kartonnen woningen gaat bou wen. HILVERSUM. In totaal 32 landen in alle delen van de wereld hebben tijdens de gijzelingen bij De Punt en in Bovensmilde bij de dagelijkse nieuwsuitwisseling tussen de jour naaldiensten over de gehele aardbol aanbiedingen van het N.O.S.-jour- naal ovei-genomen. VLISSINGEN. Zaterdagmorgen zijn op de Westerschelde ter hoogte van de plaats Ellewoutsdijk de En gelse coaster Suzan Julia, 317 ton, en de Duitse coaster Andrea, 324 ton, door onbekende oorzaak met elkaar in aanvai'ing gekomen. Het Engelse schip dat geladen is met kunstmest zonk bijna onmiddellijk. DEN HAAG. Ruim 7.000 man, 60 oppervlakteschepen en onderzeebo ten en 250 vliegtuigen uit zeven Na- vo-landen (waaronder Nederland) zullen deelnemen aan de maritieme oefening „Ocean Safari '77", van 17 tot 29 oktober in het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan en Het Kanaal. UTRECHT. Het pei*soneel bij het streekvervoer en aangesloten bij de Vervoersbond C.N.V. heeft kabinets formateur Den Uyl telegrafisch laten weten dat men verdergaande bezui nigingen in het streekvervoer niet zal pikken. HAVELTE. Het afgelopen week einde hebben Molukkers en ex-ge gijzelden van Wijster en De Punt vergaderd over mogelijkheden tot hernieuwde samenwerking tussen Nederlanders en Zuidmolukkers. UTRECHT. Het totaal aantal voor echtelijk verwekte zwangerschappen in ons land is sinds 1970 afgenomen van ongeveer 37.000 tot 18.500 (in 1976). Deze daling lijkt zich te sta biliseren. Het aantal vrouwen dat een kind krijgt zonder te trouwen (de buitenechtelijke geboorte) ver toont de laatste jaren weer een lich te stijging. AMSTERDAM, de geconsolideerde winst van de Algemene Bank Ne derland N.V. is in he.t eerste halfjaar van 1977 ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar met 14,2 pro cent gestegen van f 86,8 min tot f 99,1 min, aldus de bank. Zondag 21 augustus, 20.30 uur, Nederland I: La Traviata. Een scene uit deze reeds eerder uitgezonden opera. DONDERDAG 18 AUGUSTUS NED. I: 's Middags de EO met Van hart tot hart, waarin twee onderde len Bezoek aan de Rijksmunt in Utrecht en een gesprek met Marian Konings die vervolgens een geeste lijk lied zal vertolken, 's Avonds de VPRO met allereerst Popeye waarin Olive's smidse een sterke knappe vent goed kan gebruiken. Popeye en Bluto melden zich aan. Na de teken film een poppenfilm, en wel Ruba- via waarin een tovereend zijn ge- zich laat zien. Vervolgens All in the familyMike en Gloria moeten op Oudejaarsavond naar een bruiloft maar de oppas komt niet opdagen, en dat is nog niet eens hun grootste probleem Vijf debuterende cine asten maakten de film Allen tesa- men, over het moderne soort onder wijs dat wordt gegeven aan het Ash- ramcollege in Alphen aan de Rijn en dat tot doel heeft kritische leerlin gen te kweken. Samenstellers waren Thomas d' Angremond, Farideh Fardjam, Otto Horsch, Hans Quat- fasch. en Digma Sinke. Na Heren leed, een programma van weëmoed Advertentie DAMESTASSEN Elegant, toonaang *«nc; en ruime keus CMtWit DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE en verlangen, samengesteld door Cherry Duyns en Armando hervat de EO haar programma met Christenen vandaag. In een intervieuw met Josh McDowell, die al meer dan in vijftig vijftig landen Bijbellezingen heeft gehouden, wordt gepraat over het verband intellectualisme en religie. In Ars Musica tenslotte, speelt pia niste Tamara Pospiszyl twee werken van Pietro Domenico Paradisi. NED. II: Nadat Maartje van Weegen haar spelletje Cijfers en Letters met behulp van Henri Knap en Wim Huygen gepresenteerd heeft, volgt weer een aquarisch avontuur van Ron en Valerie Taylor in de na tuurserie De wondere wereld ondet water. Het biologenechtpaar laat de kijker de wonderbaarlijke verschil len zien tussen het dag- en het nachtleven onder water. Na het nieuws Comedy Hour. In Billy de Bluffer leert onze beroepsfantast Billy zijn grootmoeder eens van een heel andere kant kennen. Bovendien blijkt nu van wie hij zijn overmatige verbeeldingskracht heeft geërfd. In de aflevring Sanford Zoon be weert Fred dat hij aan zweepslag lijdt. Vriend Bubba gelooft dat, maar Lamont weet wel beter. Dan Arties tengala. Vanuit het Santa Monica in California wordt het Gala de l'Union des Artistes 1976 uitgezonden, ofte wel een circus bestaande uit louter beroemde mensen. Peter Fonda en Claudia Cardinale komen met een il lusionistennummer, Jane Bi rkin waagt zich op rolschaatsen. Na de aktualiteitenrubriek Brandpunt en het laatste nieuws, samenvattende beelden van de Europese Kampioen schappen torenspringen en van het zwemmen. DONDERDAG 18 AUGUSTUS NED. I: 15.00 Van hart tot hart; 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Poppeye; 19.10 Rubo- via; 19.25 All in the family; 19.50 Al len tezamen; 21.00 Herenleed; 21.35 Journaal,21.50 Christenen vandaag; 22.15 Ars Musica22.35 Tenslotte; 22.40 Journaal. NED. II: 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Cfers <fc letters; 19.25 De wondere wereld onder wa ter; 20.00 Journaal; 20.25 Comedy Hour; 21.15 Artiestengala; 22.05 Brandpunt; 22.30 Journaal; 22.35 E.K. zwemmen. WOENSDAG 17 AUGUSTUS NED. 1: Na little Miss Broadway en De kleine kolonel opnieuw eert film met Shirley Temple in de hoofdrol. Dit keer is het de film Krullekopje, waarin Shirley weder om een weesje is, die uiteindelijk liefdevol in een gezin wordt opge nomen. Vervolgens Menno in de wind, waarin een zekere Menno diverse ervaring opdoet met de combinatie spel en wind. Zo gaal hij windsurfen, vliegeren en zweefvlie gen. Dan de vijfde aflevering van Als er een schaap over de dam is Dit keer komen de border collies van Schotland tegen die van Wales uit. De avonduitzending vangt aan met een realistische tragedie van Zweeds makelij, getiteld Tijd van leven. Huisvrouw, moeder van drie kinderen en echtgenote Nina Tor- tensson krijgt op vakantie een vreemde pijn achter haar ogen. Ze denkt of vreest beter gezegd, dat ze blind gaat ivorden maar de situatie is veel dramatischer ze blijkt een hersentumor te hebben. In deze film wordt de crisistijd, die zal duren tot de dood van Nina realistisch ver filmd. Uiteindelijk thema van deze televisiefilm is hel delicate onder werp van de stervensbegeleiding. Na een editie van Studio Sport, waarin aandacht wordt geschonken aan waterpolo en het zwemmen, bei de in Zweden, volgt Panoramiek Ex tra, dat als onderwerp de op 12 au gustus gelanceerde Space Shuttle heeft. Met deze lancering is een geschiedenis aangebroken, want de- nieuw tijdperk in de ruimtevaart de Shuttle dient namelijk ter exploi tatie van de nabijgelegen gebieden van het heelal, dit in verband met de onzekere toekomst van onze eigen planeet. NED. II: In Jouw beurt praat Wim Neijman met twaalf kinderen van werkeloze ouders. Onder meer wordt gepraat hoe het is, als de vader zo vaak thuis is. Na Kenmerk en Socu- tera neemt de VOO over met het nostalgisch herdenkingsprogramma The dajy the music died. Tegen de achtergrond van het oude Veronica- schip de Norderney vertolken diver se artiesten Ouwe Gouwe uit de pi ratentijd. Dat zijn onder anderen Barry Ryan met Eloise, The Troggs met Wild Thing, Dave Berry met You've got a strange effect en Geor ge McCrae met Rock me baby. Hier na een aflevering van Starsky and Hutch die de titel draagt Survival. Hutch treedt op als contactpersoon tussen een gangster en een Oosters syndicaat. Moeilijkheden kunnen ui teraard niet uitblijven. Tot tweemaal toe weet bleke Hein dicht in zijn buurt te komen. De held van het verhaal echter is het ooit anders ge ureest, weet tijdig te ontsnappen. Tot besluit de Agenda waarin vermel- dingswaardige gebeurtenissen in de komende drie weken besproken worden. WOENSDAG 17 AUGUSTUS NED. I: 15.30 Krullekopje; 16.40 Menno in de wind; 17.10 Als er een schaap over de dam is 18.15 Te- leac; 18.45 De Fabeltjeskrant18.55 Nieuws19.05 Van gewest tot ge west; 19.50 Tijd van leven; 21.35 Journaal; 21.50 Studio Sport; 23.00 Panoramiek extra; 23.30 Journaal. NED.II: 18.45 Staatsloterij; 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw beurt; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 So- cutera; 20.30 The day the music died; 22.45 Starsky Hutch; 23.30 Agen da; 23.33 Journaal. door HENK VAN HEESWIJK Men beweert een aantal argumen ten te hebben, waarover evenwel geen bijzonderheden worden ver meld. Het is een koel, puur zakelijk schrijven, maar Frida is woest. Bij haar is dit de druppel, die de emmer eindelijk doet overlopen. Ze denkt na en begint dan fijntjes te lachen. Ik trouw met Frits, dan wil ik wel eens zien, welke rechtsmaatregelen ze dan nog hebben om mij het leven hier onmogelijk te maken. Dan ben ik hier de vrouw des huizes en zullen ze beleefd tegen me moeten zijn, want dan zal ik hun stiefmoeder zijn Nog in ditzelfde uur gaat ze naar Frits, kust hem zacht op de mond en zegt: „Goed, Frits, ik heb er lang over nagedacht: ik wil met je trou wen. Als je intussen niet van ge dachten bent veranderd." Maar meer kan ze niet zeggen, want de man trekt haar in zijn armen en kust haar. „Dit wordt één van mijn ge lukkigste levensdagen, liefste," zegt hij tegen de vrouw, die stil tegen hém aan ligt. „Bel Van Bisterwijk Bandon en vraag of hij vanmorgen hierheen komt. Hij moet voorberei dingen treffen voor ons huwelijk mei de notaris, want ik ga ook mijn tes tament verandei-en. Dan kunnen we morgen of overmoi'gcn in onder trouw gaan. Wedden, dat ik over een week of drie met je naar het ge meentehuis kan rijden?" Ze besluiten iedereen in huis ver der onwetend te laten. Frida heeft laten doorschemeren, dat ze de ver pleegster niet helemaal meer ver trouwt. Hij zegt: „Als jij denkl, dat. die zuster niet meer nodig is cn jij haar taak kunt overnemen, mag ze voor wat mij betreft meteen haar koffers pakken. Krijgt ze nog een volle maand loon van me. Nou?" Frida schudt '1 hoofd. „In de eer ste plaats is dit niet een aangelegen heid van ons beiden alleen, want de grootste stem in dit kapittel heeft de dokter. Ik neem aan, dat hij dit te riskant zal vinden. Maar wat voor mij meer van betekenis is: je maakt wellicht door een onmiddellijk ont slag slapende honden wakker. Want dan hangt ze meteen aan de telefoon en belt ze de kindei^en." „Denk je, dat ze aan hen verslag uitbrengt wat er hier in huis voor valt sinds jij er bent?" „Ik heb natuurlijk geen enkel be wijs; het is een vermoeden. Ik kom evenwel niet los van de gedachte, dat ze op een bepaalde wijze in kon- takt staan met dit huis. Of met de huishoudster." De man denkt na en knikt. „Goed we houden het zoveel mogelijk on der ons. En bel nu de advokaat, wil je?" De telefoon is beneden in de gang en in een der vertrekken op de eer ste verdieping. Daar heeft Van Bos- sendrecht een soort wei'kkamer, waarin rekken vol boeken, een schrijfbureau en een aantal kasten met papieren. Frida weet echter wel zoveel af van de telefoon, dat men boneden kan meeluisteren, als er boven wordt gebeld. En omgekeerd. Maar als ze dc deur van de kamef Iaat openstaan en ze gaal met de mi crofoon zover mogelijk naar dc deur opening, kan ze via het trappenhuis het toestel in de gang zien. Ze draait het nummer van de advokaat. Zodra zo gaat spreken, ziet ze de huishoud ster naar het toestel beneden lopen en voorzichtig dc hoorn ei'af nemen. En luisteren. Onwillekeurig kijkt ze noar boven en ziet dan Frida, die te lefoneert. En schrikt, «als hun blik ken elkaar ontmoeten. Met een ge mene grijns legt zo de hoorn neer cn verdwijnt, Frida knikt tevreden. De 56 advokaat belooft met een uurtje er te zullen zijn. Later op de morgen verontschul digt de huishoudster zich bij Frida. „Neemt u me niet kwalijk, ik had niet zo gauw door, dat u boven aan het bellen was; ik moest nog wat nabestellen bij de groenteboer, weet u?" De vrouw heeft nog nooit zoveel woorden achtereen tot haar gespi'o- ken. Frida lacht liefjes en antwoordt erxkel: „Weet u zeker, dat het de groenteboer moest zijn?" En gaat dan weer naar boven, zonder ant woord af te wachten. Zodat ze niet kan zien, hoe de vrouw haar met een blik van haat nakijkt. Tegen het middaguur is Van Bis- tei*wijk Bandon er en heeft een on- dei-houd onder vier ogen plaats, want Frida staat op de gang om te voor komen, dat ook maar iemand aan de deur kan luisteren. Ze ziet Willeke een keer langs lopen. Hun blikken ontnuteten clkaai', maar beiden zwijgen. Frida begrijpt, dat Willeke nu weet haar achterdocht gewekt té hebben. En zal dit waarschijnlijk wel weer dooi'geven. Het onderhoudt heeft tot gevolg, dat die middag een notaris komt. De zelfde, die ook de overdracht van het huis in Grouw in orde maakte. Frida moet er ditmaal bij zijn. Voor alle zekerheid hangt ze een doekje over de deurklink, zodat in ieder ge val niet door het sleutelgat gekeken kan worden. De notaris is er met twee getuigen en dc advokaat. Het testament wordt in dier voege gewij zigd, dat Frida een bi-uidsschat zal krijgen op de dag van ondertrouw. Do notaris wil het wijzigen in „op de dag, waarop het huwelijk zal zijn gesloten", maar Van Bossendrecht wil dat niet. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7