Van Thijn Aruba zendl weer telegram over formatie aan Nederlandse regering PRATEN MET DRS. J. L. C. BOERTJENS CHR. GEREF. PREDIKANT IN ISRAËL Rusland en de olie 'svxw-^ F.N.V.: regeringsbeleid van jaar tot jaar volgen Lijntje Zierikzee-Tel Aviv Lifster dood na botsing Ziekten in de metaal Het punten- rijbewijs Opleiding maatschappijleer De wijziging van de Omroepwet De Alkmaarse pyromaan BONDSSPAARBANK SNUTSSPAARBANK ZIERIKZEE MISSIE-ZENDINGSKALENDER 1978 (Van onze redakteur) Ds. Boertjens, pratend ove)' zijn Israëlische ervaringen. NIEUWERKERK, augustus. Figuurlijk gesproken - .(Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) want het is nog vakantietijd en dan blijft de pastorale n.. i i li» i i Wel is het een zaak van hoge outfit echt wel m de kast - konden wij nog juist voor crnst, dat Joden en christenen wat zijn vertrek uit het Dnivelandse, drs. J. L. C. Boert jens, siLlSL wSs heto'enfe™e?"" christelijk gereformeerd predikant in Israël, aan de omstreden is 'uiteraard alleen de Christusfiguur,' maar van een 'we- jas trekken. derzijd'se diepe, geloofsverbonden- heid is' stellig sprake. Da.airiiit vloeit ook voor de evidentie eri de ricodzaak De predikant werd destyds (28 november 1973) door de zendende kerk Vgn wederzijds' samenwerken in een te Zierikzee, bevestigd in het ambt en kreeg als standplaats Tel Aviv. Met goede kontaktuele verhouding". Met vrcuw en vijf - vlot Hebreeuws sprekende blonde kindertjes - bracht hij dit credo voor ogen, moet predi- enige weken vakantie door in het Nieuwerkerkse huis U.N.A.-straat 44. d^facetten*hebben1' talli^ke boeien" Een ander klimaat daar dan in het hete Tel Aviv, een andere ambiance ook, maar wel geschikt om de ervaringen sinds 1973 eens rustig op een rijtje te zetten, zoals dat tegenwoordig heet. 661* tCfllg Praten met drs. Boertjens is uiter aard praten over Israël, want hij is een man die gegrepen is door be staan en streven van het Joodse volk, in het kader van de nieuwe eigen, onafhankelijke staat, zo bar en boos bedreigd aan alle kanten. Een opdracht, ingebakken in de uitzending aan de „dienst in Israël", kan voor een predikant niet zo ge- detaileerd zijn, dat meteen schema's en methodieken klaar en helder zijn. Het is een zoeken en oriënteren een bezinning ook naar en op de - met name geestelijke - relatie tus sen Joden en Christenen, mogelijk door ontmoeting en gesprek. „Zelf doen" Drs Boertjes heeft hiernaar drif tig gestreefd en vond met name steun in oecumenisch getinte kon takten, als met de bekende hervorm de predikant ds J. Schoneveld te Je ruzalem en uiteraard met de prote stantse nederzetting „Nes Ammin". Het „zelf doen" echter is voor een pastor als drs Boertjens vooral een opdracht, die hy zin en inhoud gaf dcor veel kontakten met Joodse mensen van allerlei slag. Wat men noemt de „gewone man" (maar wat is een „gewone man"), als de intelligentia. Hij heeft zich aan gesloten bij een protestantse organi satie, maar wil eigen kennis en in zicht onderbouwen, hetgeen zijn markatie-punt vindt in een t.z.t. te voltooien proefschrift: „Middeleeuw se Joodse bijbelexegese", waarvoor hij studeert aan de universiteit van Jeruzalem. De promotie zal plaats vinden aan de Amsterdamse univer siteit. Wantrouwen Grote kennis van zaken is wel een „must" in de ontmoeting met de Joodse medemens, want de relatie met de Christen is in de loop der eeuwen een ernstig erfelijk belaste en ,,'t wantrouwen zit diep" Een goe de kans op uitwisseling van gedach ten en meningen vormt een Oecu menische Studiegroep, met als doel te komen tot een betere verstand houding met de Joden. Er komen in die studiegroep vooral ook Joodse sprekers en de diskussies zijn goed en verhelderend. Brerle kloof „De acceptatie van ons door de Joodse bevolking is ons meegeval len", aldus onze zegsman, die ver schillen niet wil verdoezelen, maar in een goede relatie wil pogen sterk gewortelde vooroordelen weg te ne men. Zo zijn ook de kinderen Boert jens op een Israëlische staatsschool. Dat is geen punt. maar wel de kon- statering dat - in groter verband - de kloof tussen jodendom en chris tendom veel en veel breder is, dan men in Nederland ooit heeft beseft. Tweeduizend jaar scheefgroei im mers is er aan vooraf gegaan en vele Joden in Israël hebben nog trauma tische ervaringen van hun lyden in het oude avondland, met name in Oost-Europa (Polen en jie Sovjet- Unie). De kerk(en) zijn als zodanig hier aan allemaal niet direkt schuldig, maar door bepaalde theorieën en exegëtisch kromdenken hebben zij wel de voedingsbodem gelegd. „Ten slotte konden de Nazi's bij hun bar barij, als het zo uitkwam, Luther ci teren". Goede naam Overigens - zo blijkt uit de op merkingen van drs. Boertjens - heeft Nederland, ondanks stilaan ook plu riformere opvattingen hier jegens Israël, ginds nog altijd een goede naam. Amsterdam als het „Jeruza lem van het Noorden" is men nog niet vergeten. Op politiek terrein echter wil drs. Boertjens zich lie ver wat afstandelijk opstellen. Hy heeft wel kritiek, maar wil die alleen spuien tegenover zijn Joodse vrienden. „Het is niet helemaal fair, als ik daar hier in Nederland ai te diep op inga." „Wel sta ik - daar mag geen twij fel over bestaan - geheel achter het bestaansrecht van de staat Israël en vergeten wordt wel eens, dat het komplex van grenzen, al lang voor de Zesdaagse en de Jim Kippoer- oorlog bestond. Er zijn al eerdere delingen en verdelingen geweest (1922) en die hele problematiek heeft veel diepere wortels, dan doorgaans wordt aangenomen". Geestelijk aspekt Het geestelijk aspekt van de ver houding tussen Joden en Christenen gaat drs. Boertjens uiteraard het meest aan. Hij wil allerlei oud-tes- tamentische aanwijzingen voor kon- temporaine ontwikkelingen in en rond Israël met uiterste voorzichtig heid hanteren. „Men staat wel eens te snel klaar met voorspellingen", vindt hij. Drs. Boertjens en zijn gezin vin den dat ook en begin oktober hopen zij opnieuw voor drie jaar te ver trekken. De predikant kwam als winnaar van de toenmalige NCRV- kwis: „Tot ziens in Jeruzalem", met Israël in kontakt en de toen gewekte verliefdheid heeft zich kennelijk tot liefde verdiept. Vla de genoemde kerkelijke ge meente te Zierikzee, loopt er „dus" een interessant lyntje van Schou- wen-Duiveland naar de drukke Is raëlische havenstad Tel Aviv. Toch interessant! Straf op diefstal LAGOS, 15-8. Het afgelopen weekend zijn in Nigeria negen mensen wegens diefstal te rechtgesteld. Zes Nigerianen, gemiddeld 21 jaar oud, zijn in de stad Ilorin doodgeschoten wegens diefstal van auto's, geld en horloges. De drie an deren zijn geëxecuteerd in de stad Benin, wegens diefstal van drie naira's (ongeveer 12 gulden). De Nigeriaanse rege ring heef onlangs tot herin voering van deze zware straf fen besloten om de stijging van de criminaliteit tegen te gaan. LAREN, 15-8. De 18-jarige mej. G. A. Brouwer uit Almelo is maan dag bij een verkeersongeluk op een kruising in Laren (Gld.) om het le ven gekomen. De bestelauto waar zij als liftster in meereed, werd aangereden door een vrachtauto, waarvan de bestuur der geen voorrang verleende. DEN HAAG, 15-8. „Formateur Den Uyl heeft ruwe grondstoffen aange dragen". Dit heeft P.v.d.A.-i'raktie- voorzitter Van Thijn maandagavond gezegd na zyn bezoek aan de forma teur in liet gebouw van hel departe ment van algemene zaken aan het Binnenhof te Den Haag. Drs. Van Thijn was de eerste van de drie fraklievoorziKters, die uit de mond van drs. Den Uyl diens voorlopige gedachten hoorde over de formulering van de nog resterende punten van het in deze kabinetsfor matie te sluiten regeerakkoord. „De materie is veelomvattend. De formateur formuleerde hoofdgedach ten. In een enkel geval somde hij ook mogelijke alternatieven op", al dus drs. Van Thijn. Hij zei aan de gedachten voldoende te hebben om vandaag in de vergadering van de tweede kamerfraktie van de P.v.d. A. te komen tot een eigen besluit vorming. „Maar die besluitvorming zal nog wel niet voldoende zijn om tot overeenstemming te komen". ROTTERDAM, 15-8. Elk jaar weer lopen in Nederland duizenden me taalbewerkers een meer of minder ernstige huidziekte op, doordat zij tijdens hun werk bij voortduring in aanraking komen met zogenaamde snij- of koelvloeistoffen. Meestal gaat het om een betrekkelijk on schuldige uitslag, die er echter wel voor zorgt dat in die bedrijfstak drie- a vierhonderdduizend manda gen per jaar verloren gaan. Maar ook komen gevallen voor - vermoe delijk enkele tientallen per jaar van huidkanker met als ergste vorm scrotumkanker, die meestal (50 tot 70 procent) de dood ten gevolge heeft. DEN HAAG, 15-8 De (nieuwe) raad vcor de verkeersveiligheid, die medio september zal worden geïn stalleerd zal op verzoek van minister Westerterp van verkeer en water staat een onderzoek instellen naar de mogelijke invoering van een pun- tenstelsel. Het is een systeem waarbij bepaal de verkeersovertredingen gestraft kunnen worden door het geven van „punten", die op het rijbewijs wor den aangetekend, hetgeen bij een bepaald aantal overtredingen kan leiden tot ontzegging van de rijbe voegdheid. De centrale commissie voor de verkeersveiligheid heeft bovendien van de minister het verzoek gekre gen zich te beraden over het „on rustbarende" verschijnsel, dat het aantal verkeersslachtoffers na een aanvankelijke daling, opnieuw is gaan stijgen. DEN HAAG, 15-8. Deze maand zijn vier instituten begonnen met de op leiding maatschappijleer. Dit zijn: het Moller-instituut te Tilburg, de VL/VU te Amsterdam, Ubbo Em- mius te Groningen en Leeuwarden en Zuidwest-Nederland te Delft. Mi nister Van Kemenade (onderwijs) heeft de tweede kamer meegedeeld dat volgend jaar geen nieuwe lera renopleidingen met een opleiding maatschappijleer zullen beginnen. Het raamleerplan maatschappij zal voor advies worden voorgelegd aan de adviescommissie voor de leerplanontwikkeling maatschappij leer. WASHINGTON, 15-8. In het ko mende decennium zal de olicproduk- tie in de Sowjet-Unie beginnen te verminderen en zal het land een bloedtransfusie in de vorm van fi nanciering en technische kennis uit het westen nodig hebben om nieuwe olicvondsten tol ontginning te kun nen brengen. Dat heeft de directeur van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA, admiraal Slansfield Tur ner, op 23 juni j.l. gezegd in een verklaring voor de economische commissie van de volksvertegen woordiging der Verenigde Staten. Dc voorzitter van dc commissie, senator William Proxmire, heeft zijn verkla ringen maandag bekendgemaakt. Het afnemen van de produktic be tekent dat dc Sowjet-Unie klem zal komen te zitten tussen het voorzien in dc eigen behoeften en verkopen van olie aan ancdre Oostcuropcsc landen enerzyds en het verwerven van harde valuta's voor het aanko pen van goederen en technische ken nis voor de olicproduktic van hel westen anderzijds. Volgens dc in zichten van dc CIA kan de Sowjet- Unie omstreeks 1985 haar oliepro- duktic niet meer handhaven op om streeks tien miljard vaten (van 159 liter) per dag. „Het is zeker duidclyk dat de Sowjcts vandaag hulp nodig hebben om hun positie te behouden. En als 7,(j nieuew olievelden in Siberië gaan ontginnen, zullen z(j financiering van buitenaf alsmede transfusies van technologie van buitenaf nodig hebben", merkte de admiraal op. „Moskou" zal grote druk moeten uit oefenen om Oost-Europa ertoe te dwingen een deel van de last van de tekorten te dragen. ORANJESTAD, 15-8. Zes gedepu teerden (wethouders) van het be stuurscollege van Aruba zeggen in een telegram aan premier Den Uyl en minister De Gaay Fortman (ko- ninkrykszaken) dal de Antilliaanse politie op Aruba wordt geleid door een Amerikaanse huurling. HILVERSUM, 15-8. De V.P.R.O. heeft maandag aan de vaste kamer- kommissie voor c.r.m. bezwaren uit eengezet tegen een aantal onderde len van het tweede wetsontwerp van minister Van Doorn tot wijziging van de Omroepwet. Hoewel men in omroepkringen meent te weten dat de behandeling van dit deel van de wijzigingen van de Omroepwet, waarbij het onder meer gaat over het ontkoppelen van lidmaatschap van een omroepvereni ging en het abonnement op het be trokken programmablad en de ge- talskriteria bij het vaststellen van de zendtijd aan zendgemachtigden, mo gelijk uitgesteld zal worden, is voor alsnog bepaald dat de commissie op 23 augustus haar verslag zal formu leren en dat de kamer medio sep tember over een en ander zal gaan beraadslagen. AMSTERDAM, 15-8. De F.N.V. is zeker niet bereid om nu al haar me dewerking aan het financiële, sociale en economische regeringsbeleid voor de komende jaren te garanderen. Zij zal haar opstelling van jaar tot jaar bepalen. F.N.V.-voorzitter Wim Kok zei dit maandagavond na afloop van de i'e- deratieraadsvergaderrng van de F.N. V. in Amsterdam. Volgens Kok is er binnen de federatieraad een duide lijke reserve ten opzichte van het so ciaal-economische formatie-akkoord, zoals dat vorige week tot stand kwam tussen P.v.d.A., C.D.A. en D'66. Voor al uitspraken van minister Van Agt (C.D.A.) en de reaktie van werkge verszijde op de plannen van kabi netsformateur Den Uyl hebben de Ze seinen ook dat de politicmacht op Aruba gebruik maakt van ma terieel en manschappen van het op Aruba gelegerde onderdeel van het korps mariniers. De zes, allen vertegenwoordigers van de Arubaanse afscheidingsparlij M.E.P., zeggen in het telegram dat de bevolking van Aruba zonder waarschuwing is beschoten door de politie waarbij drie gewonden zou den zijn gevallen. Zij zinspelen erop dat Aruba, wan neer de Nederlandse regering niet ingrijpt, zijn „bescherming" elders zal zoeken. ALKMAAR, 15-8. De 15-jarige zoon van een brandweerman in Alk maar 'heeft bekend het afgelopen weekeinde in die plaats viermaal brand te hebben gesticht. Hoofdin specteur Van Leussen van de Alk maarse politie denkt met de aan houding van deze jongen echter niet de pyromaan te pakken te hebben die de afgelopen vijf weken op veel plaatsen in Alkmaar voornamelijk houten gebouwen in bi-and heeft ge stoken. twijfels van de F.N.V. over de haal baarheid van het voorgenomen be leid versterkt. Interne diskussie Kok .legde er de nadruk óp dat de vraag of de F.N.V. bereid is om rilèë werken aan het te voeren sociaal- economisch beleid, pas beantwoord kan worden als de interne diskussie met de. leden daarover is afgerond. Als na de derde dinsdag in septem ber de konkrete voorstellen van de regering op tafel liggen, zal de F.N.V. haar opstelling voor 1978 kiezen. Kok verwacht dat de Nota Arbeids voorwaardenbeleid van de F.N.V. in de periode half oktober en begin no vember op ledenvergaderingen aan de orde zal komen. Advertentie I Alle zaken voor alle mensen VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan wel. Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw huis en gezin, uw auto en rekreatie. Ga vooreen goed advies naar de Havenpark 16, Telefoon (01110) 4051 'rt Bondsspaarbank In een hypermoderne meel- en repelkamer zit een proeesregelaar op wacht. Er is een foto van gemaakt. Waaris niet zo van belang, want zo'n plaat is in ieder industriegebied ter wereld te schieten. In de 1978-uitgave ra» de Alge mene Missie Kalender en van de kalender van de Nederlandse Zendingsraad, waarin zo'n foto te midden van een dertiental andere in kleur staat afgebeeld, wordt vermeld dat dc opname gemaakt is in een grote Australische procesfa- briek. De kalendcrredaktie noteert daarbij; „Het is geen bijbeis beeld. Als de Bijbel het over arbeid heeft, gaat hel over ambachten en over landbouw, over werk van mensen samen, over gemeenschappelijke arbeid. Hier zit een pro eesregelaar alleen te waken over installaties iraarvan de aanschaffingskosten de grootte van zijn jaarsalaris vele duizenden malen overtreffen. Grote ver antwoordelijkheid, ook voor dc produktic én voor de veiligheid van de fabriek en haar omgeving. Eenzaamheid, verantwoordelijkheid, spanning. In de rijke landen is arbeid duur geworden. Er wordt op bezuinigd door de produktic- eenheden aldoor groter te maken en dc technologie steeds meer te verfijnen. Dan zijn er nog maar enkele werkers nodig voor het koniroleren van het kontrolc-instrumentarium. Op dc zevende dag wordt niet meer gerust. De fabriek weer van geen ophouden en de wacht krijgt een roostcrvr{je dag ergens in de week." Deze nieuwe, wederom in co-produkie tot stand gebrachte Algemene Mis- siekalcnder en NZR-kalender staan dan ook geheel in het teken van het werk van dc mens, het gebrek aan werk en het scheppen van werk in velerlei regio's op alle kontinenten van onze wereld. Dc titel is ontleend aan de Bijbel: „Wij zijn medewerkers van God Die medewerkers komen wc tegen in dc dertien (inclusief de omslagfoto) grote kleurenplaten uit Japan (thceplukstcrs). Europa (metanlgictcr), Nepal (werkzoekenden), Indonesië (zeil. makers) en veie landen meer. Dc ligging van het genoemde land of de regio wordt aangeduid op een schetsmatig landkaartje. Op dc „cover" (foto) een banendraper op het eiland SI. Vincent (Kleine An tillen).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4