Schouwen-Duiveland krijgt slechter water tot medio 1979 Hemelwater zette binnenstad Gemeenteraad Brouwershaven van Goes blank DRIE NIEUWE HOECHST-F ABRIEKEN TE VLISSINGEN? Weer een avond-mavo STREEKNIEUWS Kind verdronken in zwembad Overval op hulppostkantoor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 augustua 1977 Nr. 22150 ZIERIKZEE, 15-8. Een groot aantal ingekomen stuk ken passeerden maandag de revue op de gehouden raadsvergadering, onder voorzitterschap van burge meester Th. II. de Meester. Onder de mededelingen maakte de wethouder van onderwijs bekend, dat ruime publiciteit is gegeven aan de mogelijkheid tot het volgen van Mavo-avondonderwps. Intussen hebben zich 23 leerlingen aangemeld. Niet is gelukt - zo deelde de heer Den Boer verder mede - te komen tot een avond-Havo. Dat is zelfs moeilijk gebleken in een plaats als Goes, waar toch veel meer potentiële leerlingen aanwezig zijn. BROUWERSHAVEN. Dit is het bruidspaar Ada van Rossum en Toon Mouws die bij het verlaten van de grote kerk een verrassing wachte. De kinderen van de Zondagsschool stonden gereed met erebogen. Het was vooral bedoeld als hulde aan de bruid, die tien jaar leidster is geweest van de Vrijzinnige Zondagsschool ie Brouwershaven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Noodweer in Zeeland Aan de orde kwam een schrijven van dc Watermaatschappij Zuid- West-Nederland, naar aanleiding waarvan de heer Asma informeerde naar de toekomstige waterkwaliteit. Tot juli 1978 kan het uitlopen op een mindere waterkwaliteit. Het wa ter zou troebel worden, een hoger ijzergehalte krijgen en een onge wenste kleur. Van medio 1978 tot mei 1979 is het mogelijk dat zouten uit de Rijn hier in het drinkwater te recht komen. In dit verband infor meerde hij naar de bouw van een nieuwe zuiveringsinstallatie (pomp station) te Haamstede. Vertraging „Met dit projekt is vertraging op getreden en waarom?" zo vroeg hij. Wethouder Den Boer deelde mede dat het nieuwe pompstation per 1 juli 1978 gereed zou moeten zijn, maar door komt een jaar bij, terwijl er dan al infiltratie is van Haringvliet water. Een jaar lang zal dus sprake zijn van slechte(re) waterkwaliteit. De voorzitter zegde toe dat deze zaak nog eens zal worden aangekaart bij de watermaatschappij. Slichting Jeugd Met betrekking tot de subsidiever lening aan de Stichting Jeugd Schou wen-Duiveland merkte dhr. Spren- gelmeijer op dat het zaak is dat de zes gemeenten in de regio bereid zijn de stichting te erkennen. Daarna kan een jaarlijkse vaststelling van het subsidie volgen. Deze visie bleek juist te zijn. zodat de zaak later nog eens aan de orde komt. Het kollege zal dan met een voorstel komen. Inzake het bestemmingsplan Kaas- kenswater zonden de heren C. de Vos, A. P. den Rijer, H. Ensing, J. J. v. d. Sande en L. v. d .Ouden een schrij ven aan het kollege, waarin bezorgd heid wordt uitgesproken dat het zuid oostelijk deel van het plan een te uniforme bouwvorm zal gaan verto nen en alle kavels in „één hand zou den komen". De heer Verschelling vond dat ook kavels aan partikulieren moeten wor den verkocht. Hij vond het afwijzend schrijven van het kollege aan betrok kenen te „korzelig". De voorzitter vond dit laatste niet en herinnerde aan de procedureel ge volgde weg: hoorzitting, ter visie legging en nu zou men (brief) de hele zaak weer opnieuw moeten beginnen. Z.i. heeft het plan-Kaaskensvvater al veel te lang geduurd. Bekend is ook dat de bouw van ge schakelde huizen veel goedkoper is dan de bouw van vrije huizen. Er wordt ook niet alleen maar grond aan één enkele ondernemer verkocht. De heer De Rijke hoopte op een goed eindresultaat en had begrepen dat ook op dit punt nog niets defini tief is. Inzake veranderingen aan stoepen wees de heer Jonker op de mogelijk heid van ronde tegels, als indikatie van verdwenen weideksels. Hij had Nadat de heer J. v. d. Z. uit Rot terdam met een gasvlam wat warm te had willen scheppen in de cara- van waar hij verbleef en hij daarna in slaap was gevallen vatten enkele kledingstukken vlam. De caravan brandde geheel uit. Een daarnaast gelegen schuur brandde gedeeltelijk uit. Op de foto is een brandweerman bezig het vuur in de schuur te doven. De caravan was toen al platgebrand. In de schuur ontstond een enorme ravage. hiervan een schetsje gemaakt. De zaak zal bestudeerd worden. Kernenergie Een voorstel aan de raad zich te willen konformeren aan het stand punt van de Ver. van Ned. Gemeen ten t.a.v. het aanvullend struk- tuurschema elektriciteitsvoorziening, kreeg een amendement van de P.v.d.A. De lieer Groen zou graag zien dat dc raad zich uitsprak tegen de vesti ging van nieuwe kerncentrales in de provincie Zeeland, ongeacht het standpunt van provinciale af gede puteerde staten. De voorzitter vond het logisch dat er bij de regering op wordt aange drongen zelf eerst een standpunt m. b.t. de kernenergie en de vestiging van centrales in te nemen, waarna in de provincie kan worden beslist: centrales of niet. De heer Groen maakte van zijn vi sie een voorstel, dat ondersteund werd en in stemming kwam, maar werd verworpen met 8-4, waarna het voor stel van het kollege werd aangeno men, evenals het voorstel de vol gende nota's voor kennisgeving aan te nemen: de vaarwegennota/struk- tuurschets vaarwegen; het struktuur- schema verkeer, met de aantekening dat er bij de minister op zal worden aangedrongen maatregelen te treffen die kunnen leiden tot verbetering van de verkeersveiligheid op Rijksweg 18; de nota landelijke gebieden en het struktuurschema volkshuisvesting. Van Dijk Co. De raad had geen moeite met het voorstel van het kollege tot aankoop van kantoor en pakhuis van Van Dijk Co. Bouwstoffen B.V., voor de som van f 225.000,waardoor het bedrijf in de gelegenheid wordt gesteld zich te Verplaatsen naar het industrieter rein. Het bedrijf is ook bereid af stand te doen van het verleende recht van erfpacht tegen een afkoopsom van f 35.000,Op haar beurt ver koopt de gemeente op het industrie terrein aan Van Dijk Co. 3.600 m'- voor de prijs van f 25,per m-. Belonmortelceulrale De heer Groen was zeer kontent over dit voorstel en hoopte dat nu ook de Betonmortelcentrale aan de Scheepstimmerdijk zal worden aan gepakt. Hij vroeg ook naar een lan delijke subsidiepot, waaruit verplaat singen van (geluids)-vervuilende be drijven mede kunnen worden be taald. De voorzitter deelde mede dat het bedrijf zich bereid heeft ver klaard ook de onderwerpelijke cen trale te verplaatsen, eveneens naar het industrieterrein en wel zo gauw mogelijk. Wal straks Dc heer Sprengelmeijer wees er op dat het oude gebouw van Van Dijk Co. niet meer in goede staat is; andere bouwsels wel. Wat gebeurt er mee en wat met de grond? De voor zitter wilde eventuele gegadigden af wachten. De heer Asma vond het reuze ge schikt als botenloods voor winter- berging. Misschien moet een deel van de grond als parkeerterrein dienst gaan doen. Allemaal nog mischien. De wethouder vond het prematuur daar nu over te praten. De raad besloot tot aankoop van het pand Molenstraat 17 van de heer F. Jansen te Brouwershaven. Het pand is nodig voor sanering van het Havenkwartier. Aan het Aannemingsbedrijf Schou wen-Duiveland B.V. wordt een op pervlakte industrieterrein aan het Groene Weegje verkocht van 2.200 m-, tegen een prijs van 1' 25,per m-. De heer De Rijke meende dat het bedrijf nu al bezig is met het bouw rijp maken van de grond, maar dit kon ter vergadering niet worden be vestigd. ZIERIKZEE Welfare-verkopen De verkoop van Welfare-artikelen op de braderie te Zierikzee, heeft het mooie bedrag opgeleverd van f 1835,70. Het geld komt de Welfare- afdeling van het Rode Kruis ten goede. Er kan weer nieuw materiaal van worden ingekocht. Een dank woord aan allen, die tot het succes bijdroegen is zeker op zijn plaats. Geen jankbootje Een inwoner van de Havendijk deelde ons mede dat zondagmiddag de rust niet werd verstoord door een zg. „jankbootje" - zoals vermeld in het nummer van maandag jl. - maar door een tweetal miniatuurvlieg tuigjes, waarmee op het terrein van Smit Bolnes werd geoefend. Boot jes of vliegtuigjes de rust was door het verscheurende lawaai in elk ge val volledig verknald. Expositie De expositie in ,,'t Lange Uus" heeft betrekking op schilderijen van mevr. G. van der Ploeg. Door een „slip of the pen" werd in ons eerste bericht een onjuiste naam genoemd, waarvoor onze exkuses. Red. BURGH Zangvereniging „Nu mei Hope" De zangvereniging „Nu met Hope" te Burgh. gaat na een welverdiende rust tijdens het zomerseizoen, weer met de repetities beginnen, a.s. don derdag, des avonds op de bekende, tijd worden de dames en heren weer verwacht in een der lokalen van de voormalige Huishoudschool „De Sohuitse" te Haamstede. Natuurlijk zijn (belangstellenden of zij die gaar ne het zingen in koorverband wil len gaan beoefenen, van harte wel kom. RENESSE Gereedschap gestolen In de loop van maandag werd voor zeker f 1000 aan gereedschap gesto len uit de bus van de fa. Landgraaf b.v., die in het Dorpshuis een kle- dingsbeurs houdt, 's Avonds ontdek te men dat de deur van de bus open stond en dat het slot was geforceerd. In de bus was geen kleding meer aanwezig. In de gereedschapskist zat vooral zwaar gereedschap voor even tuele reparaties aan de bus. Lampionoptocht verzet De lampionoptocht die de V.V.V. „Renesse Vooruit" ieder jaar als af sluiting van het seizoen organiseert, is verschoven naar vrijdag 19 augus tus a.s. Aanvankelijk was het de be doeling dit evenement op zaterdag '20 augustus te organiseren, maar wegens het feit dat het fanfarekorps „Luctor et Emergo" op het laatste moment verhinderd bleek, heeft men het één dag vervroegd. De stoet zal vanaf het Dorpshuis vertrekken. Te gen een kleine vergoeding zijn bij het V.V.V.-kantoor lampionnen te verkrijgen. Voor tijd zie agenda. DU1VELAND Afd. Plattelandsvrouwenbond Op donderdag 25 augustus maken de leden van de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen een fietstocht naar Zierik zee. Een bezoek zal worden ge bracht aan drukkerij Lakenman Oohtman en het stadhuismuseum. Voor tijd: zie agenda. OOSTERLAND Gekostumeerde wedstrijd ging niet door De geplande gekostumeerde voet balwedstrijd, die hier ter plaatse op vrijdagavond 12 augustus jl. zou hebben plaats gevonden op het bij- veld van het sportterrein: „De Saële" heeft om verschillende reden geen doorgang kunnen vinden. Ten eerste was de weersgesteldheid niet „wat je noemt" en ten tweede wes er de vorige nacht een hevige brand ge weest, waaraan door velen was ge holpen, zodat er weinig gading be stond voor dit voetbalfestival, waar aan ook de muziekvereniging „Oos- terlands Fanfare" zou deelnemen. Wanneer het nu zal plaats vinden en of het geheel afgelast zal worden is niet bekend. Oud papier Het komité van de Mbuma-zen- ding hoopt op zaterdag 20 augustus aanstaande weer oud papier op te halen. Men verzoekt het papier zo veel mogelijk samengebonden aan de straat of trottoir gereed ie zetten, hetgeen een vlotte afvoer bevordert. Bouwaktiviteiten De bouwaktiviteiten in het bestem mingsplan Oosterland gaan gestadig door. Een zestal woningen aan de dokter Schutterstraat, gebouwd dooi de firma Gebr. Ligtendag Bouw- en Aannemingsbedrijf te Sint Philips- land, zullen binnenkort bewoonbaar zijn. Verder is de dubbele woning, die door de firma Deurloo uit Brui- nisse aan de Leuvenstraat gebouwd wordt in de partikuliere sektor voor rekening van C. J. Lodder en L. Steenpoorte, nu onder de pannen en kan aan de binnenafwerking worden begonnen. Intrede ds. A. v. d. Meer Ds. A. van der Meer, Oud Ger. predikant, die j.l. zondagavond af scheid heeft genomen van de ge meente Oosterland, hoopt op donder dagavond 18 augustus aanstaande te Rijssen zijn intrede te doen. In de middagdienst zal hij in het ambt worden bevestigd door ds. J. v. d. Poel, Oud Geref. predikant te Ede. Er zal op die dag een bus naar Rijs sen rijden voor de leden van de Oud Ger. gemeente, die beide kerkdiens ten willen bijwonen. Omstreeks, half elf vertrekt deze bus van het dorp. RRU1N1SSE Burgerlijke stand over juli Geboren: 1. Saskia (Dirksland) d.v. L. C. Otte en J. J. van der Have; 8. Pieter Theodoor, z.v. G. C. Slinger land en N C. Koolmees; 19. Maria Adriana, d.v. L. de Bruine en N. Goudzwaard; 30. Sarie Maria (Dirksland) d.v. A. Buth en N. C. van den Bos. Overleden: 17. Marinus Dirk de Pree (Zierikzee) e.v. J. Roukema, 70 jr.; 20. Dingeman Marinus Labeur (Duiveland) e.v. J. A. de Waal, 31 jr.; 23. Tannetje van den Berge, e.v. M. L. van Driel, 67 jr. (Vervolg van pag. 1) Tot lid in de raad van bestuur Ge meenschappelijke Regeling Reini gingsdienst werd benoemd burge meester C. Slabbckcorn. De heer Slabbekorn werd eveneens benoemd tot ambtenaar van de burgelijke stand, in welke funktie de heer A. Witte te Brouwershaven eervol ont slag kreeg. Z.h.s. besloot de raad om een gedeelte van de liaven Den Osse te huren van de Dienst, der Domei nen voor de prijs van 7500,- voor het tijdvak van 1 juli 1977 tot 1 ok tober 1978. Zomcrdorp l)cn Osse Tezelfdertijd besloot de raad voor dezelfde som en tijdvak het geheel te verhuren aan Kavero B.V., die momenteel bezig is in het Zofricr- dorp Den Osse mei dc aanleg van wegen en de bouw van 130 wonin gen. Kavero heeft een verzoek inge diend voor de aanleg van 160 lig plaatsen in de werkhaven door mid del van drijvende steigers en is 'be reid de kosten van uilvoering voor eigen rekening te nemen, dus voor te financieren, in afwachting van 'n de finitieve beheersvorm. In 1977 zul len er dus 160 ligplaatsen worden aangelegd; in 1980 cn 1981 220 en verder ieder jaar 50 tot dat een aan tal is bereikt van 800 ligplaatsen in 1986. Het is nog niet mogelijk geble ken dc 'haven aan de gemeente in erfpacht uit te geven. De voorwaar den cn de prijs zullen bepalend zijn om te 'bezien aan dc hand van een cxploitatieopzct of deze voor de ge meente aanvaardbaar zijn. Dc ge meente is van oordcel dat hij te zij ner tijd deze haven zelf zal moeten exploiteren zoals op de manier wel ke nu voor de jachthaven in Brou wershaven geldt. „Touwtjes in handen" De hoer C. J. dc Munnik (PvdA) zei eerst bang Ie zijn geweest dat GOES, 15-8. Diverse winkels en huizen in de Goese binnenstad heb ben maandag onder water gestaan de gemeente de zaak uit handen zou geven. Z.i. heeft het college het goed gezien om de touwtjes zelf in handen te houden door voorlopig slechts voor 15 maanden te verhuren. De heer J. A. v. d. Bijl (PCG) vond het ook beter dat de verhuur parallel loopt met 'het seizoen tot 1 oktober, wat hij een juistere opstelling noem de. Het plan is een goede zaak, aldus de heer v. d. Bijl „die we zonder kib belen of misverstanden kunnen ont wikkelen". Burgemeester Slabbe- koorn lichtte nog toe dat men ge lukkig begrip heeft getoond om de aanvankelijke termijn van verhuur van 12 maanden uit te breiden tot 15 maanden. Vastgesteld werd gedeel telijke wijziging bouwverordening en le wijziging bouwverordening logies gebouwen. Diverse raadsleden had den enige op- of aanmerkingen op de aanschaf van een bedrijfswagen t.b.v. gemeentewerken. Na een uitvoerige toelichting door dc voorzitter werd alsnog besloten om tot aanschaf van de wagen (kos ten) f 30.000,- over te gaan. t Grote bonen Naar aanleiding van een be- f richt in dit blad over een op- f f merkelijk grote boon, komen f van diverse zijden mededelin- f f gen binnen van nog grotere J t bonen. Zo oogstte de heer F. f f Berrevoets in zijn tuin in de f f Raamstraat te Zierikzee een f f boon van 35 cm. De heer A. f f Bom te Brouwershaven over- f f trof hem echter met een snij- t boon van 36 cm. Ditmaal dus f f een variant op hoge zonne- f f bloemen, grote aardappelen en f f geweldige eieren. Wie verhoogt f f het bonenrekord? f Dc bouw van de nieuwe fabrie ken hangt, volgens waarnemend voorzitter van dc raad van bestuur van Hoechst Holland dr. R. D. Schor- hing onder meer af van de ontwik keling van de wereldvraag naar de produkten van dc drie fabrieken cn dan vooral naar de kunststof P.V.C. cn dc beschikbaarheid van voldoen de energie tegen betaalbare prijzen. De investeringen in dc drie nieuwe fabrieken bedragen ruim f 4 miljoen. Dc om zot Dc verdachte omzet zal circa f 40(i miljoen per jaar bedragen In als gevolg van het noodweer dat rond drir uur boven Goes losbarstte. In korte tijd stond de binnenstad blank en liepen de winkels, kelders en sommige restaurants ender water. Vele vakantiegangers slaagden er niet in een droge schuilplaats te vin den er deden zich in kort tijd zeven aanrijdingen voor, terwijl één auto mobilist in de Goese haven terecht kwam. De brandweer en politie wa ren tot laat in de avond bezig kel ders en winkels leeg te pompen. De gemeentereiniging van Goes wist te melden dat er in een kwartier tijd veertig millimeter water was geval len. LEENS (Gron.), 15-8. De zeven jarige Hubertus Mesman uit Ulrum is maandagmiddag in het instruktie- zwembad in Leens verdronken. Na zijn zwemles is hij vermoede lijk nog wat gaan spelen in het on diepe bad en is daarna terechtgeko men in een dieper gedeelte, waar hij niet meer kon staan. Het jongentje is kort daarop gevonden. Kunstmatige beademing hielp toen evenwel niet meer. WITTEM (Zuid-Limburg), 15-8. - Een ongeveer dertigjarige man heeft maandag een overval gepleegd op het hulppostkantoor in hel Zuidlimburg se Wittem cn is er met bijna f 3.000, aan bankbiljetten vandoor gegaan. De man bedreigde mevrouw M. J. Kleynen, met een pistool, beval haar zich niet te bewegen en alle kasten open te laten staan. Hij verdween mei het geld in een auto, waarna mevrouw Kleynen de politie waarschuwde. Van de dader ontbreekt elk spoor. totaal zullen 4 a 500 man in dc nieu we bedrijven werkzaam kunnen zijn- Met dc bouw van de installaties zijn Circa 3000 manjaren gemoeid. Als de fabrieken in gebruik zijn ge nomen zal de permanente werkgele genheid in Zeeland buiten het be drijf met 300 man stijgen. De werk gelegenheid in de rest van Neder land zou er door toenemen met 500 man. In totaal betekent dit dus in clusief de arbeidsplaatsen in de drie nieuwe fabrieken ruim 1200 arbeids plaatsen. waarbij hel effect op de overheidsbestedingen niet is meege rekend. aldus mededelingen van hef bedrijf. VLISSINGEN, 15-8. Hoechst Holland N.V. heeft plan nen om in Vlissingen-Oost die nieuwe chemische fa brieken le houwen. Dc plannen omvatten ccn fabriek met een produkticcapacitcit van circa 150.000 ton chloor cn ongeveer 165.000 ton natronloog per jaar, ccn vinyl - chloridcfabrick 160.000 ton per jaar cn ccn polyvinylchloridcfabrick van circa 60.000 ton per jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3